PDA

View Full Version : Οδηγω μοτοσυκλέτα όταν κοιμάμαι... :(



menelaos46
28/07/2017, 15:39
Πάνε τα μηχανάκια, φύγανε για πάντα. Κι εκεί που τρεχαμε αγώνες και οδηγουσαμε όλη μέρα, τώρα τίποτα..
Πουλήθηκε και το gsxr... πάει και το παπί... ήρθε ο γάμος και το μωρο...
Τώρα τίποτα.
Χρωστάμε και εφορία, ΔΕΗ, νερό, γυναικολόγο και πολλά άλλα.
Μόνο όταν κοιμάμαι ονειρεύομαι μηχανάκι πλέον και στρίβω λίγο το γκάζι.
Και το έρμο το rs ειναι δυο χρόνια στο συνεργείο με τη μπιέλα απ'εξω...
Διασκεδαστε όσο μπορείτε δε θα είναι για πάντα. Καλές βόλτες και πάντα όρθιοι...

buckley
28/07/2017, 15:47
Πάνε τα μηχανάκια, φύγανε για πάντα. Κι εκεί που τρεχαμε αγώνες και οδηγουσαμε όλη μέρα, τώρα τίποτα..
Πουλήθηκε και το gsxr... πάει και το παπί... ήρθε ο γάμος και το μωρο...
Τώρα τίποτα.
Χρωστάμε και εφορία, ΔΕΗ, νερό, γυναικολόγο και πολλά άλλα.
Μόνο όταν κοιμάμαι ονειρεύομαι μηχανάκι πλέον και στρίβω λίγο το γκάζι.
Και το έρμο το rs ειναι δυο χρόνια στο συνεργείο με τη μπιέλα απ'εξω...
Διασκεδαστε όσο μπορείτε δε θα είναι για πάντα. Καλές βόλτες και πάντα όρθιοι...

Κοίτα ρε που στα όνειρά μας όλοι καβάλα είμαστε...
Φίλος υπομονή κάνε, το rs τι είναι, aprilia ???

Coyote.V
28/07/2017, 15:49
Ναι, κάνε υπομονή, μια λεμονιά ανθίζει στην γειτονιά!

menelaos46
28/07/2017, 15:50
Aprilia 125... :(

sapila racing
28/07/2017, 16:00
Εγώ λέω μην το βάζεις κάτω!

RaGe_Raptor
28/07/2017, 16:09
που΄σαι ρε Μενέλαε! λείπεις απ'το "οδήγηση:tips&tricks" και απ'το "track days" πάρα πολύ!

είχες τον τρόπο σου να γράφεις απλά και κατανοητά.

υπομονή φίλε.

Διασκεδαστε όσο μπορείτε δε θα είναι για πάντα
:beer:
1000χλμ το χρόνο γράφει το δικό μου GSXR πλέον.:(

Μόνο όταν κοιμάμαι ονειρεύομαι μηχανάκι πλέον και στρίβω λίγο το γκάζι.

εγώ ονειρεύομαι και ξύπνιος,daydreaming. άμα είσαι κολλημένος...

bulmont
28/07/2017, 17:05
Πάντως εγώ, στον ύπνο μου βλέπω την Σκλεναρίκοβα.......

SHOOTER045
28/07/2017, 18:12
Πάντως εγώ, στον ύπνο μου βλέπω την Σκλεναρίκοβα.......

Αφού δεν βκεπεις τον μπουκλη η τον σταιλιο,είσαι σε καλο δρόμο

Vagelis26b
28/07/2017, 20:56
Aprilia 125... :(

τα διχρονακια φτιαχνονται σχετικα ευκολα..φτιαξτο να χεις ενα φτηνο παιχνιδι να παιζεις!!!Ποιας χρονιας ειναι?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
28/07/2017, 22:01
Μην απελπιζεσε ρε μαν.Απλα κανης κιλια για ενα διαστημα και μετα θα φορτσαρης.Θα δης.Ετσι ειναι παντα

daz
28/07/2017, 22:56
Μενέλαε ελπίζω αργά ή γρήγορα να επιστρέψεις στις πιστες.

Acacius
28/07/2017, 23:07
Ούτε τζίξερ είχα ούτε είμαστε ακριβώς στην ίδια κατάσταση, αλλά συμπάσχω περισσότερο απ'όσο θα προτιμούσα...

[ακολουθεί κλισεδιά που μυρίζει τυρί αλλά την εννοώ]
Τα έβαλες κάτω και αναγνώρισες τις πρωτεραιότητές σου. Μπορεί να μην έχει πλάκα, αλλά με αυτές τις συνθήκες δέκα φορές να αποφάσιζες, δέκα φορές την ίδια απόφαση έπαιρνες. Υγεία σε εσένα και την οικογένειά σου, τα υπόλοιπα πάνε κι έρχονται. Κι αν δεν ξανάρθουν, τουλάχιστον πρόλαβες και τα έζησες μια φορά. Καλύτερα από πολλούς.

Το παπί πάντως μπορούσες να το κρατήσεις μωρ'αδερφέ...

basiliss13
29/07/2017, 10:50
Πάνε τα μηχανάκια, φύγανε για πάντα. Κι εκεί που τρεχαμε αγώνες και οδηγουσαμε όλη μέρα, τώρα τίποτα..
Πουλήθηκε και το gsxr... πάει και το παπί... ήρθε ο γάμος και το μωρο...
Τώρα τίποτα.
Χρωστάμε και εφορία, ΔΕΗ, νερό, γυναικολόγο και πολλά άλλα.
Μόνο όταν κοιμάμαι ονειρεύομαι μηχανάκι πλέον και στρίβω λίγο το γκάζι.
Και το έρμο το rs ειναι δυο χρόνια στο συνεργείο με τη μπιέλα απ'εξω...
Διασκεδαστε όσο μπορείτε δε θα είναι για πάντα. Καλές βόλτες και πάντα όρθιοι...

Για σου ρε Μενέλαε,...εγώ θα σου πω μονο ένα,που είναι και το σίγουρο φίλε,....θυσίες τέτοιου τύπου,νομίζοντας ότι η οικογένεια θα περνάει λίγο καλύτερα(με 2 λούσα παραπάνω της κυράς,η 2 παιχνίδια παραπάνω της μικρής)είναι λάθος,....που δεν καταλαβαίνουμε,...αλλα σίγουρα είναι λάθος...


αν αυτό που σε κάνει χαρούμενο είναι ένα rs(χωρίς πινακίδες-ασφαλείς,κ.τ.λ.)και 1-2 td τον χρόνο είναι τίποτα,....και φυσικά αν οι γυρο σου το καταλάβαιναν θα στο δίναν στρεροντας οτιδήποτε.....

Μενέλαος δυστυχής,είναι κακός σύζυγος,κακός πατέρας φίλε,δεν έχει βρεθεί ακόμα αυτός που με χαλια ψυχολογία να μπορεί να προσφέρει,....αν θες να προσφέρεις λοιπόν,κοίτα να είσαι καλά

o teos
29/07/2017, 10:56
Για σου ρε Μενέλαε,...εγώ θα σου πω μονο ένα,που είναι και το σίγουρο φίλε,....θυσίες τέτοιου τύπου,νομίζοντας ότι η οικογένεια θα περνάει λίγο καλύτερα(με 2 λούσα παραπάνω της κυράς,η 2 παιχνίδια παραπάνω της μικρής)είναι λάθος,....που δεν καταλαβαίνουμε,...αλλα σίγουρα είναι λάθος...


αν αυτό που σε κάνει χαρούμενο είναι ένα rs(χωρίς πινακίδες-ασφαλείς,κ.τ.λ.)και 1-2 td τον χρόνο είναι τίποτα,....και φυσικά αν οι γυρο σου το καταλάβαιναν θα στο δίναν στρεροντας οτιδήποτε.....

Μενέλαος δυστυχής,είναι κακός σύζυγος,κακός πατέρας φίλε,δεν έχει βρεθεί ακόμα αυτός που με χαλια ψυχολογία να μπορεί να προσφέρει,....αν θες να προσφέρεις λοιπόν,κοίτα να είσαι καλά

Το θυσιαζω τις μηχανες για λογους ασφαλειας το χει σκεφτει κανεις??οταν κανεις παιδια αλλαζουν πολλα........ασχετα με την φαση του φιλου...συμφωνω με οτι λεει ο Βασιλης απο πανω απολυτα και το χω βιωσει 2 ασχημες χρονιες που χα μεινει μονο με το παπι αλλα παντα υπαρχει και η αλλη οψη..για κοιτα το μωρο και θα καταλαβεις μολις αρχισει να περπαταει και να σου σκασει και το πρωτο μπαμπα τα λεμε....;)


Μενέλαε οπως ειπαν οι απο πανω οποιος και να ναι ο λογος ολα καλα....θα προσαρμοστεις και αν δεν καλα να σαι να χαιρεσαι την οικογενια και θα το φτιαξεις το θεμα μηχανη στην ωρα του..μονταρε το rs που το χεις οταν υπαρχει χρημα και παμε σιγα σιγα απ την αρχη..οσο ονειρεύεσαι ολα καλα....:beer:

basiliss13
29/07/2017, 11:18
Το θυσιαζω τις μηχανες για λογους ασφαλειας το χει σκεφτει κανεις??οταν κανεις παιδια αλλαζουν πολλα........ασχετα με την φαση του φιλου...συμφωνω με οτι λεει ο Βασιλης απο πανω απολυτα και το χω βιωσει 2 ασχημες χρονιες που χα μεινει μονο με το παπι αλλα παντα υπαρχει και η αλλη οψη..για κοιτα το μωρο και θα καταλαβεις μολις αρχισει να περπαταει και να σου σκασει και το πρωτο μπαμπα τα λεμε....;)


Μενέλαε οπως ειπαν οι απο πανω οποιος και να ναι ο λογος ολα καλα....θα προσαρμοστεις και αν δεν καλα να σαι να χαιρεσαι την οικογενια και θα το φτιαξεις το θεμα μηχανη στην ωρα του..μονταρε το rs που το χεις οταν υπαρχει χρημα και παμε σιγα σιγα απ την αρχη..οσο ονειρεύεσαι ολα καλα....:beer:

με 2 παιδιά(η μεγάλη 13)μάλλον ξέρω τι αλλάζει κανονοντας παιδιά......σε φίλους λοιπόν(σαν τον Μενέλαο που έχουμε περάσει γαμάτα τριήμερα) λέω την άποψη μου,...και όχι απλά περαστικά και υπομονή,γιατί αν δεν κουνήσεις τον κώλο σου δεν γίνετε τίποτα!!το να ρήξεις αλλου της ευθύνες είναι ο εύκολος τρόπος....

o teos
29/07/2017, 11:21
Φιλε μου ολα ειναι θεμα προσωπικής αποψης πανω στο θεμα κανω παιδια και μηχανη εγω παιδια δεν εχω και δεν ξερω τι θα κανω οταν και αν κανω αλλα κλεινω στην αποψη οτι αυτα τα δυο μαζι δεν πανε...δεν υπαρχει λογος να χαλασουμε το θεμα του ανθρωπου..ειπα συμφωνω μαζι σου στο θεμα σε αρκετα..:wave2:

SHOOTER045
29/07/2017, 13:17
Φιλε μου ολα ειναι θεμα προσωπικής αποψης πανω στο θεμα κανω παιδια και μηχανη εγω παιδια δεν εχω και δεν ξερω τι θα κανω οταν και αν κανω αλλα κλεινω στην αποψη οτι αυτα τα δυο μαζι δεν πανε...δεν υπαρχει λογος να χαλασουμε το θεμα του ανθρωπου..ειπα συμφωνω μαζι σου στο θεμα σε αρκετα..:wave2:

Να σε διαψεύσω.
Γνωρίζοντας παααρα πολλούς που και μηχανές έχουν και μια χαρά οικογένειες έχουν ,και παιδάκια έχουν και τα χαίρονται.
Απο την αλλη το να μένεις αμήχανος γιατί υπήρξε ανάγκη ( οικονομική η δεν ξέρω τι άλλο) δεν κακό.
Το έχω κανει και εγώ.
Όντας αμήχανος 7 χρόνια ( το παπί δεν πιάνεται)
Αν υπήρχε θέμα κινδύνου επειδή λίγο πολύ τα ξέρουμε και τα ζούμε όλοι,θα τα είχαν όλοι πουλήσει.
Άλλος για τα παιδιά, άλλος για την γυναίκα η την γκομενα,άλλος για τον εαυτό τού.
Προσωπικά θα ειχα αλλάξει δουλειά αν πίστευα σε κάτι τέτοιο.
Είναι μικρόβιο και σαράκι που δεν φεύγει καθοοοοολου εύκολα.
Μπορεί να αλλάζουν οι συνθήκες, να μην υπάρχουν φράγκα, χρόνος διάθεση, αλλά και στην μια στο τόσο να υπαρχουν λιγα φράγκα λίγος έξτρα χρόνος και όρεξη ,Θες να πάρεις το κλειδί και να πας μια βόλτα στο πουθενά.
Απλα να καψεις βενζίνη, να μυρισεις αρώματα, ελευθερία, να νιωσεις οτι κανείς κάτι μικρό αλλά σημαντικό για σένα.
Ευτυχώς έχω το παπί που αν και δεν το θεωρώ μηχανή είναι το ξεγκαυλωτηρι μου.
Θα πάω μια ψιλή με 50,60,70
Θα γυρίσω και όλα καλά.
Έχοντας και το σβάντσο η δουλειά μου να είναι οδηγώντας μηχανή δεν μου λείπει μια δική μού.
Κάποια στιγμή ίσως καταφέρω να ξαναπαρω,ίσως βρω όρεξη χρόνο καο χρήμα να φτιαξω τα χρεπια μου που είναι εδώ και λιγα χρόνια ακόμα κομμάτια σε κλούβες.
Μην χαλιεσαι λοιπόν Μενέλαε
Την υγειά σου να χεις και συ και η οικογένεια σου και αν με το καλό κανεις και το rs όλα καλύτερα θα ναι.
Οι προτεραιότητες μπορεί να αλλάζουν
Τα Χούγια όμως οχι

Μανολης67
29/07/2017, 19:24
Φιλε μου επειδη ειχα το συγκεκριμενο μηχανακι δως το ΤΩΡΑ και πάρε Zapan...στο λεω αυτο επειδη το θεμα σου ειναι οικονομικό (αν οχι θα σου ελεγα να παρεις Dosoduro..)..
Με Ιαπωνα υπολόγισε μόνο τα Τελη και ασφάλεια...φιλικα πάντα...

Gallos
29/07/2017, 19:45
Αν εξαιρέσεις αυτές τις κλασικές μαλακιες, τις κοινωνικές, του στυλ "μην πάθει κάτι" κλπ, διαβάζοντας όλα όσα λέει ο Μενέλαος, σκέφτομαι ένα πράμα μόνο..

Μενέλαε, για αυτό είμαστε αδελφότητα. Οπότε θέλεις και εάν σε καλύπτει μπανιέρα με 21 τροχό και 990 κυβικά, έλα πάρε το για κάνα 15μερο να ξεχαρμανιάσεις.. Ειλικρινά και Αυστριακα :)

freco
29/07/2017, 19:56
Φίλε Μενέλαε είμαι στην ίδια φάση. Πούλησα το 990 πριν λίγες μέρες. Όχι από ανάγκη για τα χρήματα. Δυστυχώς η κατάσταση έχει αλλάξει. Οι υποχρεώσεις πολλές. Οι βόλτες ελάχιστες κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου. Τα ζύγισα και η λογική έβγαλε "πούλα το". Οι ανάγκες της οικογένειας προηγούνται από τα χόμπι μας. Θα βρούμε άλλα για λίγο.
Εννοείται πως παραμένω μοτοσυκλετιστής αν και προσωρινά (ελπίζω) αμήχανος".
Λίγο υπομονή. Πιστεύω θα αλλάξει η κατάσταση μόλις ανεξαρτητοποηθούν λίγο τα παιδιά και θα επιστρέψουμε.

DoctoR_k6
29/07/2017, 21:12
Είναι ένα θέμα το παιδί κ μοτοσυκλέτα... μεγαλώνοντας κ αλλάζοντας τρόπο σκέψης οδηγούμαστε σε κάποιες αποφάσεις δύσκολες.
Εσύ ξέρεις αν έκανες καλά η όχι κ κανενας άλλος.
Ο καθένας σκέφτεται κ πράττει αναλόγως όταν κάνει παιδί/α κ δεν είναι κανόνας πως θα συμπεριφερθούμε μετά.
Κάποια στιγμή θεωρώ πως κάτι θα κάνεις κ θα το ξαναβάλεις στην ζωή σου.
Κ γω έκανα ένα κοριτσάκι εδώ και ένα χρόνο κ άλλαξα αρκετά ή μοτοσυκλετιστικη μου ζωή αλλά προσπαθώ να την κρατάω ζωντανή όσο μπορώ. Έστω η καθημερινή μετακίνηση στη δουλειά κ μια βόλτα που κ που με το μεγάλο.
Προφανώς οι μλκις κόπηκαν μαχαίρι...
Υγεία πάνω απ όλα κ τα καλά θα έρθουν!!!

Υ. Γ Αυτό το θέμα με τις γυναίκες όταν κάνεις παιδί να μην πάνε μεγάλες βόλτες μετά γιατί αν γίνει κάτι τι θα κάνει το παιδί μετά δεν έχω καταφέρει να ξεπεράσω ακόμα...

Coyote.V
29/07/2017, 23:01
Υ. Γ Αυτό το θέμα με τις γυναίκες όταν κάνεις παιδί να μην πάνε μεγάλες βόλτες μετά γιατί αν γίνει κάτι τι θα κάνει το παιδί μετά δεν έχω καταφέρει να ξεπεράσω ακόμα...

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό γιατί έχω συνειδητοποιήσει ένα πράγμα, η "μάνα" δεν φοβάται μόνο για το παιδί αλλά και για τον προστάτη της οικογένειας. Επειδή σε αγαπάει σε παντρεύτηκε, δεν της είσαι αδιάφορος.
Το θέμα είναι να εμπνέεις την ανάλογη εμπιστοσύνη για να χαλαρώσει.

Acacius
30/07/2017, 00:33
Το θέμα είναι να εμπνέεις την ανάλογη εμπιστοσύνη για να χαλαρώσει.

Δε μπορεί να χαλαρώσει γιατί όση εμπιστοσύνη κι αν της εμπνέεις εσύ δε μπορεί να εμπιστευθεί τους άλλους που θα βρεις στο δρόμο.


Έχω καλό φίλο που όταν ήρθε το πρώτο παιδί πούλησε τη μηχανή - εγώ το θεώρησα υπερβολικό. Τώρα που έχω παιδί το καταλαβαίνω καλύτερα αν και ακόμα δεν συμφωνώ τελείως. Ο φίλος εν τω μεταξύ τη βρίσκει με σερφ και πέφτει όποτε θέλει. Δεν'κακό.

DoctoR_k6
30/07/2017, 01:49
Δε μπορεί να χαλαρώσει γιατί όση εμπιστοσύνη κι αν της εμπνέεις εσύ δε μπορεί να εμπιστευθεί τους άλλους που θα βρεις στο δρόμο..

Με κάλυψε ακριβώς.
:beer:

Μανολης67
30/07/2017, 09:47
DoctoR_k6
Είναι ένα θέμα το παιδί κ μοτοσυκλέτα... μεγαλώνοντας κ αλλάζοντας τρόπο σκέψης οδηγούμαστε σε κάποιες αποφάσεις δύσκολες.

Το 2004 με την ελευση του κανκουρα πουλησα το μηχανάκι μου....καθε πρωι για χρόνια ξυπναγα στην σελα....δεν αντεξα....Μαρτιο του 2014 επανήλθα...ηταν σαν να μην περασε μια μερα...τωρα εχω 20 Κ με το αγαπημενο 660, η κανκουριες δυστυχως συνεχίζονται αλλά παντα κρανος γαντια....

vstrider
30/07/2017, 09:53
Τα παιδιά αλλάζουν πολλά στην νοοτροπία σου και στις συνήθειές σου (ιδίως μέχρι να ξεπεταχθούν μέχρι τα 3-4) αλλά όχι τα πάντα...

Εχεις πλέον οικογένεια/παιδί & είσαι οικονομικά πολύ στριμωγμένος? Το πουλάς, έτσι απλά & χωρίς τύψεις και καλά κάνεις. Δεν τρέχει μία, θα ξαναγοράσεις όταν μπορέσεις.
Εχεις πλέον οικογένεια/παιδί & δεν είσαι οικονομικά στριμωγμένος και το πουλάς? Εψαχνες δικαιολογία, έτσι και αλλιώς θα το έστελνες αργότερα και παιδί να μην είχες. Και πάλι καλά έκανες.

Αλλά... το πούλησα γιατί πλέον φοβάμαι... ΔΕΝ το πιστεύω.

Κάνω λιγότερα (πολύ λιγότερα) χλμ/χρόνο --> ναι.
Σκονίζεται/βρωμίζει γιατί την οδηγώ για 40 χλμ κάθε τρίτο (έως και όγδοο..) ΣΚ --> ναι.
Την δίνω για να μην κάθεται... --> όχι.

Οταν έχεις παιδί είσαι πολύ προσεκτικότερος στον δρόμο. Για ΠΟΛΥ όμως.
Εφαρμόζεις κατά γράμμα τον ΚΟΚ (πριν το παιδί... κάποια μικροπράγματα ίσως τα είχες "ξεχάσει") φοράς κράνος/μπουφαν/γάντια πάντα, φρενάρεις νωρίς και προοδευτικά, το πορτοκαλί το υπολογίζεις από μακρυά κιόλας, δεν σε ενδιαφέρει καθόλου να πατήσεις ΟΛΟ το πέλμα από άκρη σε άκρη, τις στροφές δεν τις βλέπεις σαν πρόκληση αλλά σαν απλό δρόμο, έχεις προ-προ-προ-προυπολογίσει όλες τις πιθανές κινήσεις των κουτιών. Αν σας ακούγονται δύσκολα και βαρετά σας πληροφορώ ότι με παιδί στην οικογένεια ΔΕΝ είναι.

Θέλω να καταλήξω στο ότι με τα παιδιά (έχω δύο) δεν έβγαλα την μηχανή από την ζωή μου. Την έβαλα και προσαρμόστηκε αυτή και εγώ στην θέση που πλέον της αξίζει βάσει του δικού μου αξιακού συστήματος.
Οταν μεγαλώσουν τα παιδιά, ελπίζω να έχω χρόνο να ξανασχοληθώ και να κάνω κανά ταξιδάκι που μου έχει λείψει...
Γιατί για να είμαστε καλοί γονείς πρέπει να είμαστε πρώτα καλοί και ισσοροπημένοι άνθρωποι. Και αν η μοτοσυκλέτα είναι ένα από τα συστατικά της ψυχοσύνθεσης και του χαρακτήρα μας, καλά θα κάνουμε να ΜΗΝ την βγάλουμε από την ζωή μας γιατί θα δημιουργήσει μία ανισορροπία (νομίζοντας ότι κάνουμε καλό στην οικογένεια) και στην πραγματικότητα θα έχει κάνει έναν μπαμπά δύσθυμο. Την δυσθυμία αυτή τα παιδιά την αντιλαμβάνονται σε χρόνο dt και πλέον θα είναι στενοχωρημένα και αυτά καθότι είναι σαν καθρέφτης των συναισθημάτων και της διάθεσης των γονιών.

Αυτή είναι η άποψή μου και ελπίζω να μην σας κούρασα.

viper1
30/07/2017, 14:57
Το μόνο που δέχομαι είναι το οικονομικό. Έδωσα την μηχανή γιατί χρειαζόμουν τα χρήματα αφού ξεκίνησα οικογένεια και ήρθε και το πρώτο παιδί. Δεν υπήρχε περίπτωση όμως ποτέ να πω σαν δικαιολογία ότι τώρα που ήρθε το παιδί δεν θα ξανακαβαλησω γιατί υπάρχει περίπτωση να μην το ξαναδώ γιατί κάτι μπορεί να μου συμβεί. Τα άλλα είναι δικαιολογίες.

Live2ride
30/07/2017, 15:18
Να φανταστώ οποίος έκανε παιδί και το σκέφτεται αλλιώς πλέον, εκτός απο το να δώσει την μηχανή, έκοψε τσιγάρο, τρέχει 5 χιλιόμετρα καθημερινά και κάνει άριστη διατροφή, μην πάθει κάποιο έμφραγμα, εγκεφαλικό η καρκίνωμα στα 40, και μείνει το παιδί ορφανό ε? :p

basiliss13
30/07/2017, 16:29
Να φανταστώ οποίος έκανε παιδί και το σκέφτεται αλλιώς πλέον, εκτός απο το να δώσει την μηχανή, έκοψε τσιγάρο, τρέχει 5 χιλιόμετρα καθημερινά και κάνει άριστη διατροφή, μην πάθει κάποιο έμφραγμα, εγκεφαλικό η καρκίνωμα στα 40, και μείνει το παιδί ορφανό ε? :p

ρε φίλε!!!!ρε φίλε!!!αυτό πήγα να γράψω εχτές,...και λέω αστο....αχχαχαχαχ

να συμπληρώσω ότι δεν είναι λογικό(για εμενα)η μεγάλη αλλαγή στην ζωή και της συνήθειες που αρέσουν σε κάποιον μετά τον γάμο-παιδί,....καθώς και η σωστή διαπαιδαγώγηση και ανατροφή παιδιού,είναι τελείως άσχετα με το οικονομικό,....το Recaro καθισματάκι,και η Ο'NEILL πιπίλα είναι μόστρα της μαμάς και του μπαμπά,...και όταν του περισσεύουν ok,...αλλα όταν στερείται,....αστο....



φυσικά δεν εννοώ κάτι για τον Μενέλαο,η το post,...απλά μιας και άνοιξε κουβέντα και λέγονται διαφορα...

takisdemi
30/07/2017, 16:29
Εμένα με προβληματίζει μονο οτι ο γιος μου ζηταει μηχανάκι απο τα 9. Εχει παραδειγμα εμένα. Άλλος ισως έδινε τη μηχανή για το λογο αυτο να μην εχει πρότυπα το παιδί. Απλώς σκέφτομαι τις χαζομαρες που έκανα πιτσιρικάς και απο θαυμα δεν επαθα κατι.Εχω μια φοβια οχι για μενα που οδηγαω τωρα αλλα για το μελλον του παιδιού μη κανει τα ιδια λάθη που έκανα κι εγω.Τουλάχιστον κανω αυτό που μπορω τωρα δηλ να μάθει τους κανόνες ασφαλείας. Κράνος και στο ποδήλατο και οταν τον ανεβαζω στη μηχανη του μιλάω για τον τρόπο οδήγησης οσο γίνεται. Να σας πω την αλήθεια θα ηθελα να μην του αρέσουν οι μηχανές αλλα δεν ειναι κατι που περνάει απο το χερι μας.

menelaos46
30/07/2017, 17:16
Ρε παιδιά το πρόβλημα δεν είναι το παιδί, είναι τα φράγκα.... Το rs είναι του 98 ή 99 και θέλει μόνο δέσιμο... όλα καινούργια και δεν υπάρχει φράγκο!

Υ.Γ Ωραία ήταν Βασίλη!!!!

SHOOTER045
30/07/2017, 18:38
Ρε παιδιά το πρόβλημα δεν είναι το παιδί, είναι τα φράγκα.... Το rs είναι του 98 ή 99 και θέλει μόνο δέσιμο... όλα καινούργια και δεν υπάρχει φράγκο!

Υ.Γ Ωραία ήταν Βασίλη!!!!

Θύμισε μου να σου βγάλω φωτο το Bandit και το RMX που είναι σε κλούβες

viper1
30/07/2017, 18:58
Ρε παιδιά το πρόβλημα δεν είναι το παιδί, είναι τα φράγκα.... Το rs είναι του 98 ή 99 και θέλει μόνο δέσιμο... όλα καινούργια και δεν υπάρχει φράγκο!

Υ.Γ Ωραία ήταν Βασίλη!!!!

Να βοηθήσουμε να το δεσεις τώρα που έρχεται χειμώνας. Είσαι από Αθήνα?

menelaos46
30/07/2017, 19:03
Σας ευχαριστώ όλους για τα μηνύματα.. τον πόνο μου λέω...
Όλα θα γίνουν με τον καιρό!
Απλώς ρε παιδιά... πουτάνα κρίση μας γάμησες!!!!!!!!!

teogtp
30/07/2017, 19:15
Τα φράγκα θα βρεθούν.
Χρόνο που θα βρούμε;

SHOOTER045
30/07/2017, 19:21
Τα φράγκα θα βρεθούν.
Χρόνο που θα βρούμε;

Έλεγα το καλοκαίρι θα καταπιαστω να φτιάχνω σιγά σιγά, αλλά με κλειστά τα σχολεία και τα παιδιά συνέχεια στο σπίτι ,απλα δεν....

virus
30/07/2017, 19:38
Να βοηθήσουμε να το δεσεις τώρα που έρχεται χειμώνας. Είσαι από Αθήνα?


εχεις αλλον εναν που προσφερεται. δεν κακο ;)


παντως σιγουρα θα ξαναβρεθεις με μοτο και θα κανεις γυρολογια. απλα εχε πιστη και βαλτο σκοπο ζωης :beer::beer:

SHOOTER045
30/07/2017, 19:40
Δεν θα ηταν άσχημο,ουτε κακο,να βάλει λίστα με τις ελλείψεις που έχει το RS

devil's animal
31/07/2017, 07:11
η μοτοσυκλετα ειναι ακριβο χομπι...ισως απο τα ακριβοτερα αν παμε σε πιο εξειδικευση π.χ. td στο εξωτερικο...
αλλα ακομα και τα ταξιδια...δεν μιλαμε για 200-300χλμ...μιλαμε για χλμ...ειναι θεμα μονο και μονο απο το καυσιμο, και το σερβις μετα...
αν θελησει να ξεκινησει ενας αρχαριος πιστα π.χ., αν βαλουμε την αγορα της μοτοσυκλετας, τον εξοπλισμο (που πρεπει να ειναι καλος γιατι παιζεται το κεφαλι του), καποια μαθηματα ασφαλους οδηγησης, τις συμμετοχες και τα λαστιχα, ξεφευγει το πραγμα...

αν αναλογιστειτε ποσα δινετε ή δινατε για τα μηχανακια ολα αυτα τα χρονια θα κλαψετε για τα οικονομικα μεγεθη...αλλα θα χαμογελασετε με την θυμιση ολων αυτων των συναισθηματων που σας δημιουργηθηκαν ολα αυτα τα χρονια....

το παιδι δεν ειναι θεμα...εγω παω το ιδιο...και ισως πιο γρηγορα απ'οτι πριν...αλλα με περισσοτερη ωριμοτητα...το γκαζι ανοιγει τερμα εκει που πιστευω οτι με παιρνει...οχι ασκοπα ρισκα...και αυτο δεν ειναι θεμα που δημιουργησε το παιδι...ειναι θεμα εμπειριας...

και σταματηστε αυτη την καραμελα με τα παιδια...τα παιδια θα μεγαλωσουν και χωρις πατερα...ή και χωρις μανα...και αν θελουν θα προοδευσουν κιολας...απειρα παραδειγματα απο ορφανα, και απο εγκαταλειμμενα...
αν εσεις ομως δεν ειστε καλα ψυχολογικα θα τα βγαλετε αργα η γρηγορα στο παιδι και στην οικογενεια γενικοτερα και τοτε καλυτερα το παιδι να μην ειχε πατερα...επισης απειρα παραδειγματα με βιαιους, μεθυσους, μονιμα κακοκεφους και απομακρους πατεραδες...


αν το κεφαλαιο μοτοσυκλετα το γουσταρεις πραγματικα, θα το γουσταρεις μεχρι να πεθανεις...οπως κατι παππουδια που εχουν κατι χρεπια και τα καβαλανε μεχρι τα 90 τους...ετσι το βλεπω εγω και νομιζω οτι ισχυει για ολα τα πραγματα...


καντε αυτο που γουσταρετε και σας γεμιζει καθημερινα...η ζωη ειναι μικρη...

freco
31/07/2017, 08:57
Γιατί επιμένετε να το βλέπετε σαν θέμα ασφάλειας; ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ. Το είπαμε αρκετοί.
Είναι οικονομικό, θέμα χρόνου, άγχους να μην το σηκώσουν το βράδυ κ.α.
Να έχω ένα μηχανάκι "κόσμημα" και να το βγάζω δύο φορές το χρόνο; Να βλέπω μάζωξη τα ΚαΤέΜια τριήμερο στο Βόλο κι εγώ Σάββατο μέχρι τις 6:30 να τρέχω για φροντιστήρια, δραστηριότητες, γιορτές σχολείου, ωδεία, αγώνες Tae Kwon Do κτλ.
Να πληρώνω κερατιάτικα (δεν είπα πως δεν έχω, ευτυχώς) αλλά γιατί;
Να πετάγομαι τη νύχτα επειδή βαράει ο συναγερμός που την καταβρίσκουν οι γάτες κάτω από την κουκούλα, πάνω στη ρόδα;
Και στην τελική μια Κυριακή μου μένει να ηρεμήσω και να δω την οικογένεια μαζεμένη.

Απλά τα γράφω γιατί δεν ανακάλυψα στα 48 μετά από 33 χρόνια πως το μηχανάκι είναι επικίνδυνο.
Ο καθένας για δικούς του λόγους, μπορεί να μείνει χωρίς μηχανή. Ιδανικά για κάποιο μικρό διάστημα.

Τώρα προσανατολίζομαι κάποια στιγμή να πάρω ένα ξεκ@υλωτήρι. Εντουράκι θα είναι... Street θα είναι... θα δείξει.
Απλά θα πάρει κάποιο χρόνο. Το αποδέχτηκα.
Και ξανά προς τη "λόξα (του)" τραβά...

BLiTzER
31/07/2017, 09:39
387128

buckley
31/07/2017, 09:45
387128

Η λύση ρε στο "μέγα" πρόβλημα που εμφανίζουν οι καρικατούρες που έβαλες είναι να βρεις τη σωστή γυναίκα...

freco
31/07/2017, 10:07
Η λύση ρε στο "μέγα" πρόβλημα που εμφανίζουν οι καρικατούρες που έβαλες είναι να βρεις τη σωστή γυναίκα...

Κάποια στιγμή δεν προλαβαίνει μόνη της η "σωστή γυναίκα" και αναγκαστικά παίρνεις ενεργό ρόλο. Εγώ δεν είχα πρόβλημα όταν ήταν μικρά τα παιδιά. Πήγαινα δύο φορές το μήνα βόλτα. Τώρα έχω που είναι Δημοτικό - Γυμνάσιο.

Εκτός κι αν εννοείς "σωστή γυναίκα" καμιά νταντά 24/7. :lol:

Panos76
31/07/2017, 10:07
Η λύση ρε στο "μέγα" πρόβλημα που εμφανίζουν οι καρικατούρες που έβαλες είναι να βρεις τη σωστή γυναίκα...

Στείλε μία και από 'δω ρειιι όταν τη βρεις :lol:

Panos76
31/07/2017, 10:09
Εκτός κι αν εννοείς "σωστή γυναίκα" καμιά νταντά 24/7. :lol:

ή με Ε2 με εισοδήματα άνω των 70Κ ετησίως :lol:

buckley
31/07/2017, 10:15
Κάποια στιγμή δεν προλαβαίνει μόνη της η "σωστή γυναίκα" και αναγκαστικά παίρνεις ενεργό ρόλο. Εγώ δεν είχα πρόβλημα όταν ήταν μικρά τα παιδιά. Πήγαινα δύο φορές το μήνα βόλτα. Τώρα έχω που είναι Δημοτικό - Γυμνάσιο.

Εκτός κι αν εννοείς "σωστή γυναίκα" καμιά νταντά 24/7. :lol:

Οπότε αυτομάτως βγάζεις πια την πιπίλα ρε.
Για να είναι και να μείνει σωστή πρέπει και συ να την κάνεις να νοιώθει ότι είσαι σωστός γι αυτήν...
ΥΓ Τι έγραψα ο πούστης ,φαντάσου ότι είμαι και σε κατάσταση αποσύνθεσης τελευταία εβδομάδα πριν τις διακοπές...
ΥΓ2 Πανούλη πάτα πόδι - σπίτι μόνο Χαλάνδρι ρεεεεεεεεεεεε

viper1
31/07/2017, 10:49
η μοτοσυκλετα ειναι ακριβο χομπι...ισως απο τα ακριβοτερα αν παμε σε πιο εξειδικευση π.χ. td στο εξωτερικο...
αλλα ακομα και τα ταξιδια...δεν μιλαμε για 200-300χλμ...μιλαμε για χλμ...ειναι θεμα μονο και μονο απο το καυσιμο, και το σερβις μετα...
αν θελησει να ξεκινησει ενας αρχαριος πιστα π.χ., αν βαλουμε την αγορα της μοτοσυκλετας, τον εξοπλισμο (που πρεπει να ειναι καλος γιατι παιζεται το κεφαλι του), καποια μαθηματα ασφαλους οδηγησης, τις συμμετοχες και τα λαστιχα, ξεφευγει το πραγμα...

αν αναλογιστειτε ποσα δινετε ή δινατε για τα μηχανακια ολα αυτα τα χρονια θα κλαψετε για τα οικονομικα μεγεθη...αλλα θα χαμογελασετε με την θυμιση ολων αυτων των συναισθηματων που σας δημιουργηθηκαν ολα αυτα τα χρονια....

το παιδι δεν ειναι θεμα...εγω παω το ιδιο...και ισως πιο γρηγορα απ'οτι πριν...αλλα με περισσοτερη ωριμοτητα...το γκαζι ανοιγει τερμα εκει που πιστευω οτι με παιρνει...οχι ασκοπα ρισκα...και αυτο δεν ειναι θεμα που δημιουργησε το παιδι...ειναι θεμα εμπειριας...

και σταματηστε αυτη την καραμελα με τα παιδια...τα παιδια θα μεγαλωσουν και χωρις πατερα...ή και χωρις μανα...και αν θελουν θα προοδευσουν κιολας...απειρα παραδειγματα απο ορφανα, και απο εγκαταλειμμενα...
αν εσεις ομως δεν ειστε καλα ψυχολογικα θα τα βγαλετε αργα η γρηγορα στο παιδι και στην οικογενεια γενικοτερα και τοτε καλυτερα το παιδι να μην ειχε πατερα...επισης απειρα παραδειγματα με βιαιους, μεθυσους, μονιμα κακοκεφους και απομακρους πατεραδες...


αν το κεφαλαιο μοτοσυκλετα το γουσταρεις πραγματικα, θα το γουσταρεις μεχρι να πεθανεις...οπως κατι παππουδια που εχουν κατι χρεπια και τα καβαλανε μεχρι τα 90 τους...ετσι το βλεπω εγω και νομιζω οτι ισχυει για ολα τα πραγματα...


καντε αυτο που γουσταρετε και σας γεμιζει καθημερινα...η ζωη ειναι μικρη...

Τα πάθη δεν μετρώνται.... είτε σε πίστα είτε σε δρόμο είναι πάντα 2 ροδες. Ακόμα και η απόσταση σπίτι δουλειά σπίτι για κάποιον μπορεί να είναι μια μικρή απόλαυση

viper1
31/07/2017, 10:52
ή με Ε2 με εισοδήματα άνω των 70Κ ετησίως :lol:

70Κ καθαρά φαντάζομαι

Panos76
31/07/2017, 10:54
ε ναι, γιατί αλλάζουμε και κλίμακα, μη το φάμε τζάμπα!

freco
31/07/2017, 11:44
Οπότε αυτομάτως βγάζεις πια την πιπίλα ρε.
Για να είναι και να μείνει σωστή πρέπει και συ να την κάνεις να νοιώθει ότι είσαι σωστός γι αυτήν...


Δυστυχώς δεν έχει διαδοθεί ευρέως η διακτίνηση ούτε και να βρίσκεται ταυτόχρονα σε δύο μέρη. :lol::lol::lol::lol:
Που θα πάει όμως...

virus
31/07/2017, 16:25
Τα πάθη δεν μετρώνται.... είτε σε πίστα είτε σε δρόμο είναι πάντα 2 ροδες. Ακόμα και η απόσταση σπίτι δουλειά σπίτι για κάποιον μπορεί να είναι μια μικρή απόλαυση



το αυτο :beer:

basiliss13
31/07/2017, 18:30
τα παιδιά δεν είναι εμπόδιο.....ισα ισα...

387139


και μια με τον φίλο,που θα τα πούμε σε έναν μηνα πάνω...

387140

ratamahatta
01/08/2017, 09:12
Μετά από 5 χρόνια χωρίς μηχανή δεν άντεξα κ πήρα τον μικρό δούκα για να παίζω με ασφάλεια αλλά και για τα πιο φτηνά αναλώσιμα (λάστιχα κλπ),η γυναίκα μου έδειξε κατανόηση και ας χάλασα τα λίγα λεφτά που είχα στην άκρη.
Οι υποχρεώσεις συνεχίζουν να μεγαλώνουν μαζί με το παιδί και ο ελεύθερος χρόνος να μικραίνει.
Οι βόλτες είναι κοντινές πλέον.
Αν δείτε κανένα καθημερινη 8πμ σε ανάβαση Πάρνηθας-Χασια,εγώ θα είμαι.

menelaos46
01/08/2017, 10:34
Θα έρθω να σας δω!!!

menelaos46
02/08/2017, 11:01
387215

Δε θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

sapila racing
02/08/2017, 11:20
387215

Δε θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ετσι μπράβο! :beer:

billy84
02/08/2017, 15:50
Τετοια διαβάζουμε και εμεις οι ανύπαντροι και μου φαίνεται θα στρίψουμε τέρμα γκάζι δια του αρραβώνος!:lol: