PDA

View Full Version : Πρόβλημα σε Sh300i



PanTakis
31/07/2017, 12:48
Καλησπερα στην ομάδα.
Έχω το 300αρι σπορτ σκουτερ της χοντα εδω κ 3 μήνες. Αγοραστηκε Μεταχειρισμένο από ιδιώτη σε άριστη κατάσταση με 34000 χιλ του 2010.
Όλα καλά μόνο παρότι έγινε μεγάλο σέρβις μετά την αγορά, ιμάντες κλπ... , σε ανύποπτο χρόνο κ όντας ρολαριστος ισα ίσα με 5χλμ/ώρα κ επειτα απο ανοιγοκλείσιμο του γκαζιού είτε σε διασταυρώσεις είτε σε στοπ , σβήνει Αφού κάνει ένα τσσσζζζζζ η μίζα, και μετά πρέπει να σταματήσω, να πατήσω φρένο για να πάρει μπρος . Κ αυτό είναι επικίνδυνο γιατί από πίσω έχει αυτοκίνητα κ πρέπει να ακινητοποιηθει το μηχανάκι για να πάρει μπρος όπως ξέρετε. Δεν το κάνει πάντα, παρά μόνο 5 φορές μέχρι τώρα, το πήγα σε μηχανικο δεν του το έκανε εκείνη την ώρα κ δεν έβγαλα άκρη.
Έχει αντιμετωπίσει καποιος το ίδιο πρόβλημα?

Dimos35
31/07/2017, 12:54
Βυρωωωωνααα, σε φωνάζουν.

Έχω την εντύπωση ότι είναι γνωστό (χωρίς λύση) πρόβλημα των SH300. Ας το δουν και αυτοί που το είχαν και θα απαντήσουν.
Νομίζω ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις τον σένσορα που θέλει να είναι ακινητοποιημένο το μηχανάκι για να πάρει μπρος.

Panos76
31/07/2017, 13:24
Έχω την εντύπωση ότι είναι γνωστό (χωρίς λύση) πρόβλημα των SH300.

Γνωστό πρόβλημα όλων των μικρών ψεκαστών τείνω να πιστέψω (σε παπιά και σκούτερς).

Πολλοί το αποδίδουν, στη χιλιοφαγωμένη καραμέλα, του καυσίμου, άλλοι στον εγκέφαλο, κλπ.

Λύση δεν πρέπει να έχει βρεθεί μέχρις στιγμής. - Δεν έχω ακούσει κάτι για νεότερα μοντέλα.

basilis_k6
31/07/2017, 14:09
του 08 που ειχα ενα ήταν προβλημα εγκεφάλου γνωστο και στο συνεργειο και στη χοντα.

PanTakis
31/07/2017, 16:25
Βυρωωωωνααα, σε φωνάζουν.

Έχω την εντύπωση ότι είναι γνωστό (χωρίς λύση) πρόβλημα των SH300. Ας το δουν και αυτοί που το είχαν και θα απαντήσουν.
Νομίζω ότι το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απενεργοποιήσεις τον σένσορα που θέλει να είναι ακινητοποιημένο το μηχανάκι για να πάρει μπρος.

Όντως είχαν τα χοντα τέτοιο ελάττωμα? Βασικά πλην της ακινητοποίησης θελει τέρμα πατημένο το πισινό φρένο για να μιζάρει.. ( αν εννοείς έχει εκεί τον αισθητήρα? )
Τι να πω ρε παιδιά πας σε χοντα για να μην έχεις θέματα κ τώρα αυτό παρουσιάζεται από το πουθενά...
Αλλά σας ξαναλέω ότι το κάνει στις ελάχιστες ταχύτητες σχεδόν τσουλιστο λες κ μπουκωνει ο ψεκασμός!!! Στο άσε δώσε γκάζι πχ από ανηφορα διασταυρωση οταν πας σημειωτόν μέχρι να τσεκάρεις ορατότητα..

PanTakis
31/07/2017, 16:31
Γνωστό πρόβλημα όλων των μικρών ψεκαστών τείνω να πιστέψω (σε παπιά και σκούτερς).

Πολλοί το αποδίδουν, στη χιλιοφαγωμένη καραμέλα, του καυσίμου, άλλοι στον εγκέφαλο, κλπ.

Λύση δεν πρέπει να έχει βρεθεί μέχρις στιγμής. - Δεν έχω ακούσει κάτι για νεότερα μοντέλα.

Ακριβως αυτό Πάνο μου είπε ο μάστορας για το καύσιμο ότι κάποιο σκουπιδακι εκείνη την ώρα εισήλθε στο φίλτρο βενζίνης κ έσβησε τον κινητήρα... Κ μάλιστα με ένα καθαριστικό καυσίμου λέει θα εξαλειφθεί το φαινόμενο... βέβαια βενζίνη μονο από ένα βαζω που είναι τσεκαρισμένο για την ποιότητα του σε σχέση με άλλα.
Γιατί τεινεις να πιστεύεις ότι συμβαίνει στα μικρά ψεκαστα σύνολα κινητήρων?
Πάντως η αίσθηση που μου δίνει είναι ότι σαν να μπούκωνε ό ψεκασμός πριν κανει το σβήσιμο...

Dimos35
31/07/2017, 18:19
Όντως είχαν τα χοντα τέτοιο ελάττωμα? Βασικά πλην της ακινητοποίησης θελει τέρμα πατημένο το πισινό φρένο για να μιζάρει.. ( αν εννοείς έχει εκεί τον αισθητήρα? )
Τι να πω ρε παιδιά πας σε χοντα για να μην έχεις θέματα κ τώρα αυτό παρουσιάζεται από το πουθενά...
Αλλά σας ξαναλέω ότι το κάνει στις ελάχιστες ταχύτητες σχεδόν τσουλιστο λες κ μπουκωνει ο ψεκασμός!!! Στο άσε δώσε γκάζι πχ από ανηφορα διασταυρωση οταν πας σημειωτόν μέχρι να τσεκάρεις ορατότητα..

Ε για αυτό φώναξα τον Byron από την αρχή που τα λέει ωραία. Να διάβασε εδώ όλο το θρεντάκιον. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146803

PanTakis
31/07/2017, 23:22
Ε για αυτό φώναξα τον Byron από την αρχή που τα λέει ωραία. Να διάβασε εδώ όλο το θρεντάκιον. https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146803

Το θέμα είναι σοβαρό δηλαδή !
Το διαβασα αναλυτικα .
Τόσα μηχανάκια κ σε όλα τα sh δηλαδή το εχει κάνει κάποια στιγμή σε ανύποπτο χρόνο? Απαράδεκτο για την βασίλισσα honda!

PanTakis
31/07/2017, 23:29
Λύση υπάρχει εν ολίγοις? Τι με συμφέρει να απομονωσω το φρένο να παίρνει κατευθείαν αν συμβεί το σβήσιμο σε ανύποπτο χρόνο η να αλλάξω κάτι άλλο ούτως ώστε να λυθεί το πρόβλημα? Προτείνετε κ συνεργεία που ξέρουν τα χοντα κιόλας όσοι πιστοι χοντακηδες προσέλθετε..

byron
31/07/2017, 23:54
Ναι υπάρχει.
Βάλε γέφυρα στο σύστημα τους, προκειμένου να το καταργήσεις.

PanTakis
01/08/2017, 11:19
Ναι υπάρχει.
Βάλε γέφυρα στο σύστημα τους, προκειμένου να το καταργήσεις.

Να σαι καλά Βύρωνα! Για του λόγου το αληθές ρε παιδιά σε άλλες μάρκες σκούτερ είτε ιαπωνικά είτε ευρωπαϊκά είτε Κορεάτικα/κινέζικα αντίστοιχου κυβισμού πχ (χμαξ300/400/500 downtown300 Beverly 350 cruisym κλπ ) έχει συμβεί αυτό το σύμπτωμα?

Η είναι μόνο τερτίπια της Χοντα?

Antonisss
01/08/2017, 15:13
Φίλε μου καλησπέρα, όντας και γω κάτοχος παλιότερα SH300 2010, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Λίγο που το είχα ψάξει στο scooterclubhellas.gr είχαν αναφερθεί παρόμοια προβλήματα για τη συγκεκριμένη χρονολογία. Νομίζω από το 2011 και έπειτα μοντέλο δεν είχε αναφερθεί κάτι παρόμοιο. Εικάζανε ότι είναι θέμα ECU. Όπως και να χει, στα 3 περίπου χρόνια που το είχα συνολικά δεν πρέπει να μου το έκανε πάνω από 7-8 φορές, στο τέλος βέβαια αναγκάστηκα να γεφυρώσω το διακόπτη στο αριστερό φρένο για να μιζάρω εν κινήσει χωρίς να μου την καρφώσει κάποιος από πίσω! :lol:

Τώρα που έχω Beverly 350 πάντως, κανένα τέτοιο πρόβλημα... Αυτά είχαν άλλα με το ABS :lol:

basilis_k6
01/08/2017, 17:14
εγω το άλλαξα στην εγγυηση παντως. τυχερος μαλλον

DoctoR_k6
01/08/2017, 17:50
Να σαι καλά Βύρωνα! Για του λόγου το αληθές ρε παιδιά σε άλλες μάρκες σκούτερ είτε ιαπωνικά είτε ευρωπαϊκά είτε Κορεάτικα/κινέζικα αντίστοιχου κυβισμού πχ (χμαξ300/400/500 downtown300 Beverly 350 cruisym κλπ ) έχει συμβεί αυτό το σύμπτωμα?

Η είναι μόνο τερτίπια της Χοντα?

Ολα εχουν το θεμα τους...
Σε beverly 300 εγω βραχυκυκλωσα τον διακοπτη του σταντ γιατι μ@λ@κιζοταν κ εσβηνε το σκουτερ κ στην πορεια. :lol:
Τα κατοπτρα στα φωτα γινοντουσαν μαυρα/καφε μετα απο κανα χρονο. Αρπαζαν κοινως...




Τώρα που έχω Beverly 350 πάντως, κανένα τέτοιο πρόβλημα... Αυτά είχαν άλλα με το ABS :lol:

Εχεις απο τα 350 με το θεμα με τα ABS?
Εγω δεν εχω δει κατι ακομα στο 350...:priest:

PanTakis
01/08/2017, 20:37
εγω το άλλαξα στην εγγυηση παντως. τυχερος μαλλον


Βασίλη εννοείς άλλαξες ολόκληρο τον εγκέφαλο ECU εντός εγγύησης? Ξέρουμε κόστος εγκεφάλου? Αν πάω εκεί φτάνω στην μισή αξία του σκούτερ

Κ το θέμα που με προβληματίζει.. Οκ γεφυρώνω το κύκλωμα κ απομονωνω πίσω φρένο για να μιζαρει εν κινήσει.. ας πούμε ότι πάω με 80 κ σβήνει.. μιζαρω.. παίρνει εμπρός όπως ρολαρει.. Αλλά ως αυτόματο, θα κατεβάσει ταχύτητα σαν να έχεις μέσα πχ 4η και να βάζεις 1η με ότι συνέπεια έχει αυτό σε κράτημα ισορροπία κ δεδομένη κλίση όπου σου τύχει !
Η Όχι απλά παίρνει ρελαντί ?

PanTakis
01/08/2017, 20:42
Ολα εχουν το θεμα τους...
Σε beverly 300 εγω βραχυκυκλωσα τον διακοπτη του σταντ γιατι μ@λ@κιζοταν κ εσβηνε το σκουτερ κ στην πορεια. :lol:
Τα κατοπτρα στα φωτα γινοντουσαν μαυρα/καφε μετα απο κανα χρονο. Αρπαζαν κοινως...



Εχεις απο τα 350 με το θεμα με τα ABS?
Εγω δεν εχω δει κατι ακομα στο 350...:priest:

Για το 350 Beverly ήθελα να πάω Αλλά τελικά διάλεξα το χοντα για κάτι και καλά πιο αξιόπιστο... πάντως χαμηλά το Μπέβερλι τραβάει αέρα. Το χοντα θέλει να ανεβάσει στροφές κ απλώνει πιο γραμμικά τη δύναμη.. Περί ορέξεως θα μου πεις..

byron
01/08/2017, 21:01
Κ το θέμα που με προβληματίζει.. Οκ γεφυρώνω το κύκλωμα κ απομονωνω πίσω φρένο για να μιζαρει εν κινήσει.. ας πούμε ότι πάω με 80 κ σβήνει.. μιζαρω.. παίρνει εμπρός όπως ρολαρει.. Αλλά ως αυτόματο, θα κατεβάσει ταχύτητα σαν να έχεις μέσα πχ 4η και να βάζεις 1η με ότι συνέπεια έχει αυτό σε κράτημα ισορροπία κ δεδομένη κλίση όπου σου τύχει !
Η Όχι απλά παίρνει ρελαντί ?

Δεν έχεις θέμα. Το βήμα του φυγοκεντρικου καθορίζεται από την ταχύτητα που έχει. Παίρνει μπροστά και συνεχίζει με την ροή που είχε.
Δεν έχει σχέση με το κλασσικό κιβώτιο και τα γκαπ γκουπ.

PanTakis
01/08/2017, 21:04
Οκ Βύρωνα με κάλυψε η εξήγηση σου ! Σε ευχαριστώ πάντως γέφυρα θα βάλω!

basilis_k6
01/08/2017, 21:23
Βασίλη εννοείς άλλαξες ολόκληρο τον εγκέφαλο ECU εντός εγγύησης? Ξέρουμε κόστος εγκεφάλου? Αν πάω εκεί φτάνω στην μισή αξία του σκούτερ������

Κ το θέμα που με προβληματίζει.. Οκ γεφυρώνω το κύκλωμα κ απομονωνω πίσω φρένο για να μιζαρει εν κινήσει.. ας πούμε ότι πάω με 80 κ σβήνει.. μιζαρω.. παίρνει εμπρός όπως ρολαρει.. Αλλά ως αυτόματο, θα κατεβάσει ταχύτητα σαν να έχεις μέσα πχ 4η και να βάζεις 1η με ότι συνέπεια έχει αυτό σε κράτημα ισορροπία κ δεδομένη κλίση όπου σου τύχει !
Η Όχι απλά παίρνει ρελαντί ?

έτσι που είπε. δεν ρωτησα λεπτομέρειες και δεν το ξανακανε. το οδηγησα κανα χρονο ακομη. δεν εχω ιδεα για κοστος κτλ.

PanTakis
02/08/2017, 10:00
Φίλε μου καλησπέρα, όντας και γω κάτοχος παλιότερα SH300 2010, είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Λίγο που το είχα ψάξει στο scooterclubhellas.gr είχαν αναφερθεί παρόμοια προβλήματα για τη συγκεκριμένη χρονολογία. Νομίζω από το 2011 και έπειτα μοντέλο δεν είχε αναφερθεί κάτι παρόμοιο. Εικάζανε ότι είναι θέμα ECU. Όπως και να χει, στα 3 περίπου χρόνια που το είχα συνολικά δεν πρέπει να μου το έκανε πάνω από 7-8 φορές, στο τέλος βέβαια αναγκάστηκα να γεφυρώσω το διακόπτη στο αριστερό φρένο για να μιζάρω εν κινήσει χωρίς να μου την καρφώσει κάποιος από πίσω! :lol:

Τώρα που έχω Beverly 350 πάντως, κανένα τέτοιο πρόβλημα... Αυτά είχαν άλλα με το ABS :lol:

Έλα ρε Αντώνη! Με καταλαβαίνεις αρα απόλυτα. Ατυχία δεν επέλεγα από του 2011 κ μετά ρε γαμωτο!
Θα παίξω τότε μπάλα με το κύκλωμα κ τη γέφυρα. Θυμάσαι κόστος? Θα το πάω σε κανένα να ξέρει από καλώδια τα χοντα μην πειραματίζεται κιόλας. . . Εσένα στο έκανε κ στην πορεία με κάποια ταχύτητα το σβήσιμο η μόνο στις χαμηλές στροφές?

balakia
02/08/2017, 19:25
Βασίλη εννοείς άλλαξες ολόκληρο τον εγκέφαλο ECU εντός εγγύησης? Ξέρουμε κόστος εγκεφάλου? Αν πάω εκεί φτάνω στην μισή αξία του σκούτερ������

Κ το θέμα που με προβληματίζει.. Οκ γεφυρώνω το κύκλωμα κ απομονωνω πίσω φρένο για να μιζαρει εν κινήσει.. ας πούμε ότι πάω με 80 κ σβήνει.. μιζαρω.. παίρνει εμπρός όπως ρολαρει.. Αλλά ως αυτόματο, θα κατεβάσει ταχύτητα σαν να έχεις μέσα πχ 4η και να βάζεις 1η με ότι συνέπεια έχει αυτό σε κράτημα ισορροπία κ δεδομένη κλίση όπου σου τύχει !
Η Όχι απλά παίρνει ρελαντί ?

Την ωρα που θα σβήσει θα είναι λες και πατάς συμπλέκτη,όταν το βάλεις μπροστά και δώσεις γκάζι τοτε θα κανει λες και κατεβαζεις ταχυτητα, απλα εκείνη την στιγμη όσο πιο πολύ γκάζι δώσεις τόσο πιο ομαλό θα είναι το "κατέβασμα"




Υ.Γ. θα είναι σαν να κατεβάζεις αλλά δεν θα κατεβάζεις.,....:cry:

Antonisss
03/08/2017, 15:03
Εχεις απο τα 350 με το θεμα με τα ABS?
Εγω δεν εχω δει κατι ακομα στο 350...:priest:

Πήρα χωρίς ABS :lol:

Αλλά στο scooterclub είχα διαβάσει αρκετούς να έχουν θέμα. Να μπαίνει η μανέτα μέσα στο φρενάρισμα και τέτοια σκηνικά...

Antonisss
03/08/2017, 15:06
Έλα ρε Αντώνη! Με καταλαβαίνεις αρα απόλυτα. Ατυχία δεν επέλεγα από του 2011 κ μετά ρε γαμωτο!
Θα παίξω τότε μπάλα με το κύκλωμα κ τη γέφυρα. Θυμάσαι κόστος? Θα το πάω σε κανένα να ξέρει από καλώδια τα χοντα μην πειραματίζεται κιόλας. . . Εσένα στο έκανε κ στην πορεία με κάποια ταχύτητα το σβήσιμο η μόνο στις χαμηλές στροφές?

Κόστος?! Ένας συνδετήρας!! DIY και άγιος ο θεός!! 2 διακόπτες πρέπει να χει η αριστερή μανέτα, αυτός που πιάνει με την μανέτα τέρμα πατημένη, δεν είναι ο ίδιος με αυτόν για το φανάρι του στοπ. Θυμάμαι το έκανε πάντα όταν ήταν να ανοίξω το γκάζι αφότου είχα φρενάρει, είτε για στοπ, είτε για να στρίψω. Στο χειρότερο σημείο δηλαδή για εμβολισμό!!