PDA

View Full Version : ktm 690 duke 3



naturalboy
01/08/2017, 11:42
Καλησπέρα έχω ξεμείνει τελευταία με ενα 690 του 2009 το οποίο έχει αρχήσει να μου
αρέσει πάρα πολύ , σκέφτομαι να κρατήσω επειδή είναι πολύ διασκεδαστικό moto.
Αλλά εδώ έχω κάποια προβληματάκια και θα ήθελα την συμβουλή κάποιου που να ξέρει για το πώς να κινηθώ.Με το που το πήρα άλλαξα προληπτικά τα καπελώτα , τεντωτήρα καδένας μπουζί φίλτρα . λάδια motorex 10/60, και ενώ το μοτέρ ακούγεται και μου είπε και ο μηχανικός μου ότι είναι κομπλέ
μου κάνει το εξής: Όταν επιβραδύνω ταχύτητα με κατέβασμα ταχυτήτων συνήθως μετά την 2. δλδ έχω πεμπτη και κατεβάζω τετάρτη και ενώ επιβραδύνει ταχύτητα εκείνη την στιγμή εάν πατήσω
συμπλέκτη χωρίς να κάνω μία ξερογκαζιά .... σβήνει.
Επίσης όταν στο ντεπόζιτο απομένουν 3 λίτρα περίπου σβήνει πάλι και βγάζει fi..
εάν σας μπέρδεψα ρωτήστε με για διευκρινήσεις..

BLiTzER
01/08/2017, 11:45
Τρόμπα βενζίνης; 690/990 είχαν πάντα θεματάκι με αυτή.

naturalboy
01/08/2017, 12:12
Μου είπαν πως η τρόμπα βενζίνης είναι ίδια με του crypton x 135 ισχύει? γιατι απο ktm μάλον είναι πανάκριβη

BLiTzER
01/08/2017, 12:18
Όταν πέθανε η τρόμπα μου, παρήγγειλα βελτιωμένη, από Αμερική, που υποσχόταν εφ'όρου ζωής λειτουργία. Και, μάλιστα, ήταν πιο φθηνή από την ΚΤΜ, γύρω στα 130-140€, αν θυμάμαι καλά. Δε μου ξαναδημιούργησε πρόβλημα, μέχρι που το πούλησα.

Αλλά κάποια "τυχαία" σβησιματάκια τα είχε πάντα το 690, τουλάχιστον μέχρι να μάθω να το οδηγώ όπως πρέπει να οδηγείς τα ΚΤΜ. :p

nauagios
01/08/2017, 14:12
τα σβησιματα δεν ειναι τιποτα σοβαρο. με μια καλη χαρτογραφησει εισαι κομπλε. εγω εχω evo kit και ειναι κουτι ο χαρτης της ακραποβιτς. τα σβησιματα στα κατεβασματα και στα φαναρια απο ρολαριστος ειναι καθαρα απο την χαρτογραφηση. για το σχεδον αδειο ζερβουαρ να ξερεις οτι η αντλια ψυχεται με το καυσιμο και αν ειναι λιγο και τωρα που ειναι καλοκαιρι ειναι ζεστο και επιδυνωνει την κατασταση. για αρχη τσεκαρε μηπως εχει πιασει μακα/μουργα η αντλια. μπορεις να πας σε ενα μαστορα να στην μετρησει τι πιεση βγαζει. αν υπαρχει προβλημα στην πιεση πες του αν μπορει να την καθαρισει. αν απλα ειναι ετοιμη να παραδωσει πνευμα τοτε κοιτα μηπως ο μαστορας ξερει καποια που να ταιριαζει. εφοσον αλλαξες καπελωτα και καδενα εισαι ενταξει, απλα να ξερεις οτι τα καπελωτα θα θελουν αλλαγμα ξανα καποια στιγμη.

αυτη ειναι η aftermarket
https://ktmtwins.com/products/ktm-fuel-pump-upgrade

BLiTzER
01/08/2017, 14:45
Ναι, αυτή είχα πάρει τότε. CA cycleworks.

Πάντως και με αλλαγή χαρτογράφησης, ποτέ δε διορθώθηκαν 100% τα σβησίματα. Βελτιώθηκε η κατάσταση, αλλά αν το οδηγούσες "φυσιολογικά", κάποια στιγμή θα σου έσβηνε.

nauagios
01/08/2017, 17:06
εχεις δικιο οτι ποτε δεν διωρθωθηκε το θεμα. εκει που πας ταπα πεφτεις στα φρενα να φτασεις στο φαναρι και μολις σταματησεις σβηνει σωστα??? νομιζω οτι ειναι θεμα και της ecu οτι δεν διαβαζει αμεσα οτι εχεις σταματησει να δινεις γκαζι και απλα πνιγεται απο το καυσιμο. δεν ειμαι ειδικος αλλα ετσι το καταλαβαινω, αν ειναι αλλιως διορθωστε με. επισης μεγαλο ρολο παιζει η χαρτογραφηση απο χειμωνα καλοκαιρι, για εμενα τουλαχιστον. θυμαμαι ειχα πει στον μαστορα να το ριθμισουμε για ζεστους μηνες και απο τοτε μπορει ολο το καλοκαιρι να μην σβησει ποτε. τον χειμωνα ομως θα το κανει αραια και που.

BLiTzER
01/08/2017, 17:40
Μου το'κανε συχνά σε κατεβάσματα, αν έκλεινα τελείως το γκάζι.

Όταν το έψαχνα, κάπου είχα διαβάσει ότι συμβαίνει επειδή έχει πολύ ελαφρύ βολάν και μπλαμπλαμπλαμπλα. Από ένα σημείο και μετά, αφού δοκίμασα άλλες τρόμπες, χάρτες, τα πάντα, απλά σταμάτησα να ασχολούμαι. Και έμαθα να το οδηγώ διαφορετικά. Δε συνέβη ποτέ ξανά.

Τρομερό εργαλείο. Ο ομορφότερος Δούκας και από τα ομορφότερα της κατηγορίας έβερ, αν όχι το ομορφότερο. Άσε τα σβησίματα και απόλαυσέ το. :)

naturalboy
01/08/2017, 18:01
Σας ευχαριατώ για τις.απαντήσεις σας,κατάλαβα άρα
πάω να δώ για αρχή την αντλία να μήν με αφήσει πουθενά και μετά να ασχοληθώ με τα σβησίματα.είπες ότι έχεις ακραποβιτς ... το evo κιτ τι είναι? σαν το power comander παραλληλος εγκέφαλος?
Εγώ που δεν έχω after market εξάτμιση πως θα κάνω καυσανάλυση? η προγραμματισμό κτλ? στην ktm? γιατί ο μάστοράς μου δεν ξέρω αν κάνει. Αλεξανδρούπολη-θεσσαλονίκη μένω..

nauagios
01/08/2017, 18:08
evo kit ειναι kit της κτμ που περιλαμβανει ολοκληρη ακραποβιτς, εκκεντροφορο, φιλτρο kn, και προγραμμα να δεσουν ολα αυτα μαζι. να πας σε ενα εξουσιοδοτημενο θεσσαλονικη μερια να στο λυσουν. οφειλουν να ξερουν και αν δεν ξερουν οφειλουν να παρουν ενα τηλ να μαθουν και εσυ μπορεις να εχεις απαιτηση να στο λυσουν. καυσαναλυση γινεται με τα στοιχεια του αισθητηρα λαμδα. απλα στο κουμπωνουν στο διαγνωστικο τους και περνανε οτι χαρτη θελουν. υπαρχει ομως το ενδεχομενο να εχει καταργησει ο προηγουμενος τον αισθητηρα. λογικα θα το ανακαλυψει κατευθειαν ο μαστορας. ολα αυτα τα κανει σιγουρα ο εξουσιοδοτημενος

naturalboy
01/08/2017, 19:05
Οκ θα το ψάξω και θα σας ενημερώσω!!

Black Mamba
01/08/2017, 19:59
Οταν το πρωτοπηρα, μου έκανε πολύ συχνά...Το πήγα και μου πέρασαν τον Evo χάρτη της Akrapovic , κάτι σκαλισανε στο TPS και παπαλα! Δεν είναι τίποτα. Όπως λέει και o Blitz, θέλουν τον τρόπο τους τα ΚΤΜ!

Black Mamba
01/08/2017, 20:03
evo kit ειναι kit της κτμ που περιλαμβανει ολοκληρη ακραποβιτς, εκκεντροφορο, φιλτρο kn, και προγραμμα να δεσουν ολα αυτα μαζι. να πας σε ενα εξουσιοδοτημενο θεσσαλονικη μερια να στο λυσουν. οφειλουν να ξερουν και αν δεν ξερουν οφειλουν να παρουν ενα τηλ να μαθουν και εσυ μπορεις να εχεις απαιτηση να στο λυσουν. καυσαναλυση γινεται με τα στοιχεια του αισθητηρα λαμδα. απλα στο κουμπωνουν στο διαγνωστικο τους και περνανε οτι χαρτη θελουν. υπαρχει ομως το ενδεχομενο να εχει καταργησει ο προηγουμενος τον αισθητηρα. λογικα θα το ανακαλυψει κατευθειαν ο μαστορας. ολα αυτα τα κανει σιγουρα ο εξουσιοδοτημενος

Η λύση που του προτείνεις είναι ιδανική αλλά φεύγεις πάνω από τα 2.000...Νομιζω ότι είναι πιο απλό το θέμα εκτός και αν έχεις την οικονομική δυνατότητα για να βγάλεις ΚΑΙ περισσότερα άλογα...