PDA

View Full Version : μια βολτα ή αλλιως ο γυρος του Κορινθιακου



MG
04/08/2017, 22:08
Ηταν ενα Σαββατο του Ιουλιου οπου ειχα ξεμεινει μονος μου εδω στην Αθηνα. Ετσι απο το πρωι που ξυπνησα με ετρωγε κατι να κανω μια βολτα με τη μηχανη... Αλλα οταν λεμε βολτα, εννοουμε βολτα μεγαλη, να την ευχαριστηθω....

Εμοιαζε σα να ηταν η ευκαιρια της ζωης μου αυτο... η ζωη μου εχει αλλαξει πολυ τα τελευταια χρονια... απεκτησα 2 παιδια... ζοριστηκα πολυ οικονομικα, ψυχολογικα κλπ....

Ομως μετα απο 5 χρονια απεκτησα ξανα μηχανη... Κι ολα αυτα τα χρονια πως αντεξα χωρις??? απλα ειχα κρατησει ενα 50αρι piaggio 17 ετων το οποιο ομως με κρατησε ζεστο... Το οδηγουσα κι ονειρευομουν ξανα... εκανα υπομονη, εφαγα πολλα σκατα αλλα να 'μαι παλι δυνατος, με μηχανη ξανα στα χερια μου...

Μου εμοιαζε απιστευτο....


Ηρθε λοιπον αυτο το Σαββατο και κατα τη 1 το μεσημερι αφου τελειωσα μια δουλεια τρεχω σπιτι, παιρνω εξοπλισμο, φουλαρω βενζινη και βουρρ....

Δρομος.... απλωνεται μπροστα μου... δεν ειχα προορισμο συγκεκριμενο... στην αρχη λεω να παω μια μεχρι την Κορινθο.... αλλα μετα τα πραγματα εξελιχθηκαν αλλιως...

Πω πω κ@υλ@@@..... σα να δινεις σε ενα 3 χρονο το καινουριο του παιχνιδι και εκστασιαζεται... ετσι κι εγω... χαρα, ανειπωτη χαρα...

Τα πρωτα χιλιομετρα κυλισαν με μενα να χαμογελαω και να συνειδητοποιω τι κανω και που βρισκομαι στην Κορινθο. Και τι? θα γυρισω πισω κιολας? οχι... συνεχιζω, παμε προς Πατρα...

Ποσο ομορφα... Αρχισα να βλεπω τον Κορινθιακο στα δεξια μου απο την Εθνικη... Εκεινη τη μερα ειχε μια καταπληκτικη ατμοσφαιρα κι εβλεπες πολυ καθαρα την απεναντι οχθη της Στερεας Ελλαδας. Εμοιαζε ο Κοριθιακος σα μια λιμνη... Δεν αργησε πολυ να μου μπει και η ιδεα...

Το βρηκα θα κανω το γυρο του Κορινθιακου...

MG
04/08/2017, 22:14
Η Πρωτη μου σταση για λιγο νερακι πριν απο το Ξυλοκαστρο...387293

MG
04/08/2017, 22:17
Οταν μιλαμε για σταση μιλαμε για 3 λεπτα... δεν ηθελα να χασω ουτε λεπτο οδηγικου μοναχισμου απο το δρομο... Γι'αυτο και ουτε πολλες φωτογραφιες δεν εβγαλα...

Επομενη σταση Γεφυρα Ριου - Αντιριου 387294

MG
04/08/2017, 22:23
Ειχα αρχισει να πειναω βεβαια μιας και η ωρα ειχε παει ηδη 3.30

Μπηκα στη Ναυπακτο κι εψαχνα να βρω που θα φαω με σχετικη ησυχια...

Τελικα βρηκα διπλα στη θαλασσα, κατω απο ενα Πλατανο....

Το φαγητο λιτο... μια Χωριατικη και μια Μπυρα... Τι μπυρα ομως... "ΜΑΜΜΟΣ" Αυτη πρωτη φορα τη δοκιμασα κι εμεινα... Καταπληκτικη Μπυρα. Ειναι τοπικη της Πατρας... Αν τη βρειτε διαθεσιμη δοκιμαστε τη...

Αφιερωμενη σ' ολα τα διαδικτυακα ΜΟΤΟ-φιλαρακια 387295

MG
04/08/2017, 22:33
Μετα απο ενα μισαωρο, ξανα καβαλα στη σελα και παμε για Γαλαξιδι. Η διαδρομη ειναι γεματη στροφιλικια και με απιθανη θεα.... 387296

387297

387298

MG
04/08/2017, 22:45
Καπου εκει στη μεση της διαδρομης, και μετα απο τα τοσα ομορφα μερη που εβλεπα εκοψα σε ενα παραλιακο δρομο καμια 20 αρια χλμ πριν το Γαλαξιδι... Ειδα ενα ωραιο μερος και στοχευσα κατ'εκει... Σταματαω παω να κατεβω κι αισθανομαι οτι γλιστραω απιστευτα απο το δεξιμου ποδι... τι να δω... ειχε ξεκολησει η σολα μου απο τη Μποτα (ΤCX).... κοιταω και την αριστερη και αυτη κρατιοταν απο ενα κομματακι κολλας που ειχε απομεινει.... με τα πολλα την ξεκολησα και την πεταξα κι αυτη... τι να σου κανουν οι καημενες οι μποτες?
10 ετων ηταν και βγηκαν απο τη "ναφταλινη" μετα απο 5 χρονια... Λιγο η ζεστη της μερας λιγο οτι ο μποξερ στελνει τον ζεστο αερα πανω στα ποδια μου ελιωσαν και τελος Τουλαχιστον ξεκολησαν στο δρομο κι οχι μεσα στην κουτα...


Τελος παντων...
Αφου το ξεπερασα και πηρα αποφαση οτι θα συνεχισω αυτο το ταξιδι χωρις σολες την επεσα στην παραλια κατω απο τη σκια ενος δεντρου... Εβγαλα μπουφαν παντελονι μποτες κλπ και μιας και δεν ειχε κοσμο, με πηρε ο υπνος για κανενα 20 λεπτο.

387300

387301

MG
04/08/2017, 22:48
Πω τι μου καρφωθηκε μετα... να σταματησω για ενα ραβανι στο Γαλαξιδι... κι ετσι κι εκανα... μια σταση 5 λεπτων για ενα Ραβανι και 1 φωτογραφια...

και μετα δρομος παλι... με περιμεναν 17 χιλιομετρα απιστευτο στροφιλικι μεχρι την Ιτεα και η καταπληκτικη αναβαση της Δεσφινας...387302

MG
04/08/2017, 22:51
Ειχε φτασει η καλυτερη ωρα της μερας... ο Ηλιος δεν εκαιγε και πολυ και ειχα μπροστα μου αλλα 250 χλμ χοντρικα για να γυρισω

Ευχαριστηθηκα στροφες... η Δεσφινα ηταν ενα ονειρο... δε θα μπορουσα να μη σταματησω για μια φωτογραφια λιγο πριν αποχαιρετησω αυτ την τρομερη θεα απο ψηλα του Κορινθιακου

387303

387304

MG
04/08/2017, 22:55
Δεν ηθελα να τελειωσει με τιποτε αυτη η βολτα... ετσι εψαχνα να βρω την πιο περιπλοκη αλλα και πιο ομοργη διαδρομη για πισω...

Θυμαμαι πριν καποια χρονια (νομιζω 8) σε μια ετησια βολτα του ΜΟΤΟ ειχαμε παει ΙΤΕΑ μετα απο αναβαση σε Ελικωνα , Αρβανιτσα καιι Κυριάκι. Ετσι εψαχνα να βρω πως θα μπω σε αυτο το δρομο.... και το βρηκα... 387305

MG
04/08/2017, 22:58
Σε εκεινη τη βολτα του ΜΟΤΟ, πρεπει να ηταν απο τις ιστορικες και με πολυ μεγαλη συμετοχη, ειμασταν καμια 100στη μηχανακια...

Ετσι ειχαμε σταματησει σε αυτο ακριβως το μερος στην Αρβανιτσα για ανασυγκροτηση και φωτογραφιες... 387306

387307

MG
04/08/2017, 23:01
Η διαδρομη Κυριάκι, Αρβανιτσα, Θισβη απλα δεν υπαρχει.

ΕΙναι μεσα στα Ελατα του Ελικωνα και το τοπιο ειναι Αλπικο... Δροσιστηκα αρκετα... κι αρχισα μετα την Αρβανιτσα την καταβαση προς Θισβη και Δομβραινα... αλλα πριν κατεβω παρτε μια φωτογραφια απο ψηλα

387308

MG
04/08/2017, 23:05
Ειχε αρχισει να νυχτωνει.... ακολουθησα το δρομο προς Πλαταιες και απο την Παλια Εθνικη της Θηβας θα εβγαινα Ελευσινα και πισω για να κλεισει αυτη η περιμετρος.. η αλλιως ο Γυρος του Κορινθιακου... σε μια βολτα που για μενα ηταν η καλυτερη των τελυταιων 5 ετων....

Κι εκει που ειχα αρχισει να σκεφτομαι οτι τελειωνει κι οτι νυχτα πλεον τι αλλο να δεις,,, βλεπω να ανατελει η πανσεληνος και ηταν το κερασακι της βολτας αυτης... 387309

MG
04/08/2017, 23:12
Κλεινοντας θα ηθελα να πω οτι oi καλυτερες βολτες ειναι αυτες που κανουμε χωρις καποιο σκοπο η λογο... χωρις συγκεκριμενο προορισμο, αλλα με μονο τη λαχταρα του να οδηγησουμε, να καβαλησουμε τη μοτοσυκλετα... χωρις αγχος και ψυχαναγκασμους.... χαλαρα και ομορφα...

ετσι εκανα κι εγω εκεινο το Σαββατο του Ιουλιου... γεμισα... κι εδωσα υποσχεση στον εαυτο μου οτι εγω ειμαι η προταιρεοτητα... εγω πρεπει να ειμαι καλα και μετα θα ειναι και οι αλλοι....

:beer:

MG
387310

387311

o teos
05/08/2017, 00:00
Ωραιοοοοςς.....και στις επόμενες...:beer::beer:

zannisvel
05/08/2017, 08:06
Και στις επόμενες!!!!
Το ευχαριστήθηκα!!!!
:beer:

Eversman
05/08/2017, 09:52
Μια χαρά είσαι φίλε μου! Παντα τέτοια :beer:

stathis78
05/08/2017, 21:37
άμα το 'χεις το μικρόβιο δε πα να περάσουν 40 χρόνια, το μυαλό στη ρόδα θα γυρίζει. :beer:

harris_x
06/08/2017, 08:15
:beer: :beer: :beer:

akis_trevor
06/08/2017, 08:47
Ωραία βόλτα φίλε!!:beer:

GiorgosLa
06/08/2017, 18:40
Ωραίος! :beer:

Zack
15/08/2017, 18:15
Μπράβο ωραία βόλτα, ψυχοθεραπευτική!

:beer: :beer: :beer:

el-Gatto
16/08/2017, 07:51
Κλεινοντας θα ηθελα να πω οτι oi καλυτερες βολτες ειναι αυτες που κανουμε χωρις καποιο σκοπο η λογο... χωρις συγκεκριμενο προορισμο, αλλα με μονο τη λαχταρα του να οδηγησουμε, να καβαλησουμε τη μοτοσυκλετα... χωρις αγχος και ψυχαναγκασμους.... χαλαρα και ομορφα...

ετσι εκανα κι εγω εκεινο το Σαββατο του Ιουλιου... γεμισα... κι εδωσα υποσχεση στον εαυτο μου οτι εγω ειμαι η προταιρεοτητα... εγω πρεπει να ειμαι καλα και μετα θα ειναι και οι αλλοι....

:beer:

MG
387310

387311

:beer::beer::beer:

bros 650
16/08/2017, 12:55
Ωραια βολτα φορτωσες τις μπαταριες σου περασες ομορφα και γυρισες ανανεωμενος σπιτι στην οικογενεια σου ευχομαι συντομα να ξαναβρεις παλι χρονο για μια μεγαλη βολτα

George_M.
16/08/2017, 16:19
εχει αλλη γλυκα η μοναξια...ωραιος αδερφε!!

Billymuse
16/08/2017, 21:57
Super η βόλτα σου.. είχε απ'ολα και αυτο ηταν το καλύτερο για μένα. Άντε και στις επόμενες...