PDA

View Full Version : Honda CBF600S vs Suzuki GSF650S vs Yamaha XJ6S



Konstantinos
07/08/2017, 13:26
Καλημέρα.
Πριν λίγες μέρες πούλησα την Kawa ZR7 μου και είμαι στο ψάξιμο για την επόμενη.
Μοτοσυκλέτα δεν χρησιμοποιώ καθημερινά και σχεδόν ποτέ εντός πόλης.
Ουσιαστικά την έχω μόνο για μικρές αποδράσεις των 50-100 χλμ σε επαρχιακούς δρόμους με σχετικά σβέλτη (όχι σπορ) οδήγηση και σπανιότερα για δικάβαλα ταξιδάκια των 400 χλμ. Οδηγώ ήρεμα, χωρίς ταρζανιές, αλλά θέλω το μηχανάκι να ανταποκρίνεται σε στριφτερούς δρόμους.

Ανέκαθεν μου άρεσε η κατηγορία των sport touring, η οποία νομίζω ότι καλύπτει ικανοποιητικά τις ανάγκες μου, όμως δυστυχώς τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να φθίνει.
Εντάξει, υπάρχουν και σήμερα τέτοιες μοτοσυκλέτες (Tracer, Versys, NC750) οι οποίες είναι καθόλα αξιόλογες, όμως είναι 2-κύλινδρες με θέση οδήγησης προς το on-off, ενώ εγώ προτιμώ τις παραδοσιακές street 4-κύλινδρες.
[Το θέμα περί sport touring έχει συζητηθεί εκτενώς στο forum στο πρόσφατο παρλεθόν].

Προσανατολίζομαι λοιπόν προς μεταχειρισμένη και συγκεκριμένα σε μια εκ των Honda CBF600S, Suzuki GSF650S Bandit, Yamaha XJ6S Diversion, εκδόσεις με ABS φυσικά και κατά προτίμηση μετά το '10.
Ποια εκ των τριών θα προτείνατε και γιατί;

yiannis172
07/08/2017, 13:46
Και τα τρια ειναι μια χαρα μοτοσυκλετες,ποιοτικα,σβελτα και αξιοπιστα.
Παρε οποιο σου κανει περισσοτερο κλικ εμφανισιακα και το βρεις σε καλυτερη κατασταση.

doctoras
07/08/2017, 16:43
Νομιζω το cbf600 ειναι το μονο που ανανεώνε το μοντελακι χρωματικα και σε συγκεκριμμενα αισθητικά σημεια απο το 08 και μετα μεχρι το 13

Κατεμε το cbf(παντα το injection μοντελο) ειναι η πιο ολοκληρωμένη μοτοσυκλετα απο με σημεία τους χωρους αναβατη συνεπιβατη, της θεση οδήγησης, τα πολλα αφτερ μαρκετ ταξιδιωτικα αξεσουαρ και τα πολυ καλα φρενα, επισης θεωρώ οτι ειναι ενα κλικ πιο όμορφο ολοκληρωτικά.
Αρνητικό σημειο το οτι δεν κανει σε κανενα σημειο του φάσματος του στροφομετρου ενα ελαχιστο μικρο ξεσπασμα δειχνοντας την καταγωγη του. Ομως πολυ πολιτισμένο και ηλεκτρικό.
Το gsf650 ειναι το πιο δυνατο πιο ροπατο τραβαει θαυμασια απο χαμηλα που θυμιζει zr7 μεχρι τον κοφτη, ενώ επισης εχει και πιο ενδοτικες αναρτησεις συγκριτικα με τα αλλα δυο. Ομορφη κατασκευή(με εξαίρεση το μουτρο) πιο old school κατασκευασμένο με οτι πλεονέκτημα χαρακτηρίζεται και πολυ φιλικο
αρνητικο σημειο ειναι το μεγαλύτερο βαρος σε σχεση με τα αλλα δυο.

Xj6 diversion ειναι ενα αρκετα ομορφο μηχανάκι με γραμμικό μοτερ και ωραιο ηχο εξατμισης στα ψηλα, πιο κομπακτ σε διαστάσεις και η πιο ελαφρια με διαφορα συνολικα κατασκευη κανοντας το πιο ευκολο στην καθημερινότητά. Μετριες αναρτησεις χωρις μοχλικο (οπως του cbf). Μετρια σε αίσθηση φρενα
Το κυριο μειονέκτημα για μενα μιας που ολα τα προηγουμενα διορθώνονται ευκολα ειναι οι χωροι στους οποιους εαν το προόριζες ΚΑΙ για τουρινκ η μικροτερη απόσταση στην σελα αναβατη-συνεπιβάτη και η σχαρα εκτος υποπλαισιου το κανει πιο περιορισμενο midweight (συγκριτικα παντα).
Ολα ειναι αξιοπιστα μιας και χρησιμοποιούν ήπιους ειτε φιμωμενους κινητηρες.και όποιο και να επιλεξεις θα το αγαπήσεις το ιδιο
Το zr7 τι το εδωσες?? Θα καταλαβεις στο επόμενο διαστημα.

TONYBANDIT
07/08/2017, 19:18
Κωσταντινε επειδη εχουμε μιλησει και πιο παλια εχω καταλαβει οτι εισαι λιγο του old school οποτε θα σου προτεινω τον ληστη ο οποιος ειναι μια συνεχεια του zr7 σε φιλοσοφια αλλα με πολλα συν τεχνολογικα.οπως abs και ψεκασμο.
Δεν ειναι παιχνιδι στα κλειστα σαν το honda αλλα ειναι βραχος σε ταξιδι διπλος με 180.Το yamaha απο την αλλη δεν το ξερω αλλα επειδη εχει το μοτερ του fazer με πιο λιγα αλογα δεν μου λεει και πολλα καθως ειχα το fazer με τα 100 και επασχε στην γραμμικοτητα.
ΥΓ Γιατι δεν κοιτας και τον μεγαλο ληστη ?

Konstantinos
07/08/2017, 19:30
@doctoras:
Το ZR7 δεν υπήρχε ουσιαστικός λόγος που το έδωσα, τη στιγμή μαλιστα που του έριξα ένα σωρό φράγκα. Μου άρεσε αισθητικά και οδηγικά.
Ωστόσο, από τη μία ήταν ένας φόβος ότι δεν θα μπορουσα να το πουλήσω αργότερα, αφού ήταν ήδη 14 ετών, από την άλλη ήταν μια ανάγκη για ανανέωση χωρίς να έχω βρει όμως μηχανάκι να με τρελαίνει. Έχω μια θεωρία επ' αυτού: όταν δεν μπορούμε να αλλάξουμε κάποιες καταστάσεις στη ζωή μας, αλλάζουμε -εφόσον έχουμε τη δυνατότητα- τα αντικείμενα.
Όπως λες, έχω ήδη την υποψία ότι θα το μετανιώσω κάποια στιγμή, αλλά τώρα έγινε και το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να διαλέξω προσεκτικά την επόμενη...

Konstantinos
07/08/2017, 19:35
@tonybandit:
Ο μεγάλος ληστής μου αρέσει αλλά θεωρώ ότι είναι υπερβολικά μεγάλος για τη χρήση που κάνω στο μηχανάκι, χώρια το κόστος χρήσης.

akis_trevor
07/08/2017, 19:57
απο αυτες τις τρεις που εβαλες,λογω χρησης που αναφερεις,με την σειρα:bandit-cbf-xj6.
κι ενω το μεγαλο μπαντιτ ειναι 1250 κυβικα,και οντως ξεφευγει λιγο,θα αντιπροτεινω cbf1000.

SoR
08/08/2017, 07:47
για την χρήση που το θέλεις, θα πρότεινα fazer αντι για το diversion. Είναι 10-15 αλογα πιο πάνω και θα το βρεις στα ίδια λεφτά. Απο έξοδα τα ίδια είναι.
Τώρα και τα 3 είναι τιμια για την αξία τους. Δεν νομίζω η κατηγορία των ~600cc να έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα. Τα αντίστοιχα 1000αρια τους νομίζω έχουν κάποια θεματάκια.

και τα 3 είναι πάνω κάτω τα ίδια. Φαίρινγκ, ψόφια χαμηλά, λίγο καλύτερα στα ψηλα τους. Σχετικά άνετα για τον αναβάτη και παίρνουν φόρτωμα αν έχεις κατάλληλα αξεσουάρ.

Konstantinos
08/08/2017, 07:54
@ SoR:
Το θέμα που έχω με το Fazer είναι η εμφάνισή του: δεν μου αρέσει καθόλου!

Konstantinos
08/08/2017, 07:59
Από θέμα αξιοπιστίας, ξέρουμε τίποτα;
Αν δεν κάνω λάθος, ο κινητήρας του Fazer (που είναι ίδιος με του XJ6) είχε κάποιο θέμα με το TPS. Είχε γίνει και ανάκληση.
Για τα άλλα δεν γνωρίζω κάτι.
Επίσης, για μένα έχει σημασία η χώρα κατασκευής.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι τα Bandit και XJ6 είναι made in Japan, το CBF είναι made in Italy.

nik69
08/08/2017, 09:23
Από θέμα αξιοπιστίας, ξέρουμε τίποτα;
Αν δεν κάνω λάθος, ο κινητήρας του Fazer (που είναι ίδιος με του XJ6) είχα κάποιο θέμα με το TPS. Είχε γίνει και ανάκληση.
Για τα άλλα δεν γνωρίζω κάτι.
Επίσης, για μένα έχει σημασία η χώρα κατασκευής.
Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά νομίζω ότι τα Bandit και XJ6 είναι made in Japan, το CBF είναι made in Italy.

Το ότι έχουν ίδια καταγωγή οι κινητήρες δεν σημαίνει ότι έχουν και ίδια συμπεριφορά.
Το xj6 είναι απόλυτα γραμμικό από τις 1800 μέχρι τις 11500 και κάτι παραπάνω που χτυπάει κόφτη.
Πολύ πιο εύχρηστο και ροπάτο από το Fazer αλλά φυσικά δεν μπορεί να το κοντράρει σε τελικές.
Με 160-180 σταθερά μπορείς να ταξιδεύεις για μέρες αλλά το κοντό κιβώτιο δημιουργεί μια αίσθηση λίγο κουραστική στην εθνική.
Για τον ίδιο λόγο αυτή η σπορτίφ αίσθηση(ή ψευδαίσθηση) το κάνει ωραίο οδηγικά σε επαρχιακούς
Χαμηλή σέλα στα 790mm που εάν είσαι πάνω από 1.85 μάλλον θα σε προβληματίσει σε μεγάλες διαδρομές ( ψηλά στο ισχύο )
Τιμόνι που μπορείς να του αλλάξεις θέση.
Φρένα μέτρια (όχι ότι δεν φρενάρει!) που διορθώθηκαν αρκετά με ένα ζευγάρι τακάκια.
Οδηγικά αρκετά καλό αλλά με πραγματικά χάλια αμοστισέρ (δεν το είχα αλλάξει γιατί το μηχανάκι επιλέχτηκε για το χαμηλό του κόστος).

Θεωρητικά άθραυστο (και στα δικά μου χέρια απολύτως τίποτα για 50.000Km) Σε αντίθεση με την αποτυχία του εμπορικά εδώ στην Ευρώπη σαν γυμνό έχει πουλήσει αρκετά και δεν νομίζω να έχει παρουσιάσει προβλήματα. Αλλά το μεταχειρισμένο έχει πάντα το ρίσκο του προηγούμενου ιδιοκτήτη.

Η σέλα για τον συνεπιβάτη είναι σχετικά μικρή (περισσότερο σε σχέση με τα άλλα 2) Νομίζω ότι για τα χιλιόμετρα που είπες ότι κάνεις δεν είναι τόσο πρόβλημα
αλλά εξαρτάται και από το μέγεθος του συνεπιβάτη.

Νομίζω και ελαφρά ποιό οικονομικό από τα άλλα 2

Konstantinos
08/08/2017, 09:48
@nik69:
Με ύψος 1.76 θα έχω πρόβλημα με τη θέση οδήγησης;
Το καλό με τη σέλα συνεπιβάτη του XJ6 είναι η μηδενική κλίση της, ενώ στα άλλα δύο είναι κατηφορική.
Έχω την εντύπωση ότι η F (full fairing) είναι η ομορφότερη έκδοση του XJ6.

nik69
08/08/2017, 10:02
@nik69:
Με ύψος 1.76 θα έχω πρόβλημα με τη θέση οδήγησης;
Το καλό με τη σέλα συνεπιβάτη του XJ6 είναι η μηδενική κλίση της, ενώ στα άλλα δύο είναι κατηφορική.
Έχω την εντύπωση ότι η F (full fairing) είναι η ομορφότερη έκδοση του XJ6.

Με 1.76 είσαι μια χαρά.
Σε μαύρο-ματ (από τις τελευταίες εκδόσεις νομίζω) το F που έχω δει ήταν πραγματικά ωραίο και λίγο πιο κακό
από τα σχετικά παλιομοδίτικα ( bandit) ή πιο touring (CBF).
Περί ορέξεως όμως?

sapila racing
08/08/2017, 11:54
Παρε το CBF.
To Bandit καλό αλλά πολύ βαρύ, το XJ6 μου φαίνεται μικρό και άσχημο και συνεπιβάτης με το ζόρι.

pipe_smoker
08/08/2017, 17:23
Αν δε σε ενοχλούν τα μούτρα του CBF (που προσωπικά θεωρώ ότι είναι χάλια αλλά είναι υποκειμενικό αυτό), και το ότι είναι σε εκνευριστικά βαρετό βαθμό ηλεκτρική η λειτουργία του, πάρ'το και καλορίζικο.
Δε νομίζω να σου λείψει κάτι.

Tedvj23
08/08/2017, 17:42
cbf600 και από μενα injection παντα..

Konstantinos
08/08/2017, 20:14
Από τα τρία το CBF προτιμώ κι εγώ, αν και συμφωνώ για το άσχημο μούτρο του που θυμίζει το προηγούμενο V- Strom. Είναι όμως πολύ ακριβότερο από τα άλλα χωρίς κατά τη γνώμη μου να είναι ανάλογα καλύτερο.

Konstantinos
10/08/2017, 12:19
Σε συγκριτική δοκιμή του αμερικάνικου Motorcycle.com που έγινε το 2014 μεταξύ Honda CBR650F (το CB650F με fairing και πιο σπορ θέση οδήγησης), Kawasaki Ninja 650 (ER6f για την Ευρώπη), Yamaha FZ6R (XJ6 Diversion F για την Ευρώπη), νικητής βγαίνει το Yamaha.
Ομολογώ ότι δεν το περίμενα -και απ' ότι φαίνεται δεν το περίμεναν ούτε οι δοκιμαστές- τουλάχιστον σε σύγκριση με το Honda που είναι και πιο καινούριο μοντέλο, ουσιαστικά ο αντικαταστάτης των CBF600 & Hornet.
http://www.motorcycle.com/shoot-outs/middleweight-intermediate-sportbike-shootout-video

doctoras
11/08/2017, 00:10
Ενδιαφέρον συγκριτικό! Και εγω αναμεσα σε αυτα το diversion θα επέλεγα.
Στο CB650F δεν ξερω εαν πηγαν να παντρέψουν cbf+hornet αλλα δεν χρησιμοποίησαν κανενα ατου απο τα προγενέστερα δηλαδη τον tour και χαλαρο χαρακτηρα του cbf με τα καλα περιφερειακά του hornet και γιατο δεν παει βαζοντας το και ενα ασχημο πραμα για όργανα ελεγχου και πλασαροντας το αδικαιολόγητα πανάκριβα τοποθετώντας το στο μπατζετ του z800.

Ομως στο θεμα, το gsf650 το cbf600 και xj6 εχουν χαρακτηριστικα γνωριματα και ατου δες ποιο πακετο σε προσελκύει περισσότερο
Ψαξε για πρώτο χερι απο ολες τις περιπτωσεις και παρε το πιο μερακλιδικο και με την περισσοτερη(τουριστική) προίκα.

kordix
11/08/2017, 08:27
Bandit 1250 για να ευχαριστηθεις ροπή. Εναλλακτικα hornet 900.

Λάθος για μενα απο 750 να πας σε 600, καλυτερα να κρατούσες το ZR 750.

Konstantinos
11/08/2017, 09:00
Νομίζω ότι, λόγω οδηγικού στυλ, δεν θα έχω πρόβλημα με τα 600άρια. Ίσως απλώς να χρειαστεί να οδηγώ με λίγο περισσότερες rpm.

pipe_smoker
11/08/2017, 10:09
Νομίζω ότι, λόγω οδηγικού στυλ, δεν θα έχω πρόβλημα με τα 600άρια. Ίσως απλώς να χρειαστεί να οδηγώ με λίγο περισσότερες rpm.

Το χορνετ 900 πάντως μιας και αναφέρθηκε απο τον kordix ειναι καταπληκτικό μηχανάκι.

doctoras
11/08/2017, 12:34
Εαν οπως λες εισαι ήπιος οδηγος δε θα εχεις κανενα - μα κανενα προβλημα οσο αναφορα την ροπη στις χαμηλες στροφες. Με βαση την ώριμη επιθυμια σου δε βρισκω κανενα λογο να κινηθεις σε πανω των 600-650cc Ι4

Επισης παραθετω σε ταξιδι με gsf650 τριβαλιτσο,διπλος με φουλ τανκ μπαγκ δε μου έλειψε πουθενα η ροπη σε σχεση με το cbf1000 μου.

Οι διαστασεις σου ειναι μεγαλες(βαρος/υψος)?

Μικe777
11/08/2017, 23:47
νομιζω οτι το gsf650 ειναι καλλυτερο σε θεμα γκαζιου απο τα 3
απλα επειδη ειναι ενα bandit με πλαστικα θα εχεις θεμα με το βαρος σε ταξιδι ομως ειναι
υπερ τα φρενα πασχουν επισης πολυ σε σχεση με το cbf
xj6 πιστευω ειναι το πιο ομορφο και το πιο αδυναμο ομως
καλη τυχη οτι αποφασισεις!!!:wave2:

Konstantinos
12/08/2017, 20:04
Είμαι 1.76 m, 67 kg.
Η αλήθεια είναι ότι αρχίζω να κλίνω προς το diversion f (με full fairing).
Αν μπορούσα να το βρω και καινούριο (κάποιο στοκ ίσως) ακόμα καλύτερα.
Τα άλλα δύο δεν υπάρχουν ως καινούρια πιά. Το cbf τελείωσε εδώ και χρόνια, το τελευταίο καινούριο bandit έφυγε πριν καν δίμηνο...

doctoras
12/08/2017, 20:28
Οριστε! το εβλεπα χθες για σενα
https://www.car.gr/9232249-yamaha-xj6-diversion-2000
Ο ιδιος ειχε ανεβασμενο και το "F" σημερα ειναι κατεβασμενο πιθανότερο να εχει λήξη η αγγελια και το διέθετε 300 παραπάνω απο το diversion
Και το diversion ομως πολυ τιμιο 6250!!αγοραζεις ως ανταλλακτικο το κατω φερινκ και το βαζεις εαν το θελεις τοσο πολυ.
Εμενα μου αρεσει πιο πολυ γυμνο το κατω μερος, χωρια οτι ψύχεται καλυτερα

doctoras
12/08/2017, 20:31
Επισης σχετικά με τις διαστασεις σου και μιας και εισαι αδύνατος πιστευω οτι δε θα εχεις θεμα με τους χωρους

Konstantinos
13/08/2017, 10:32
Φίλε doctora ευχαριστώ που το έψαξες. Έχω υπόψη μου τη συγκεκριμένη αγγελία.
Με προβληματίζει ότι πρόκειται για μηχανάκι αμεταχείριστο μεν, 4-ετίας δε (άρα θα χρειαστεί πολύ σύντομα λάστιχα τουλάχιστον) ενώ και η τιμή του δεν είναι ακριβώς ευκαιρία. Θέλω να πω ότι βρίσκεις αξιόλογο μοντέλο του '17 περίπου στα ίδια χρήματα (πχ SV650).
Όσον αφορά την έκδοση (diversion ή diversion f) συνήθως κι εγώ προτιμώ τα ημίγυμνα από τα ντυμένα μοντέλα αλλά στην προκειμένη περίπτωση το μισό fairing κατεβαίνει πολύ χαμηλά και με χαλάει.

doctoras
13/08/2017, 12:46
Ναι αλλα για σενα ειναι τετρακιλινδρο ειναι πιο τουρερ απο το sv και κοστιζε πριν κανα 2 χρονια νομιζω περιπου 7500 μιας και ειναι το abs μοντελο.
Απο την αλλη στα 6 αγοραζεις καινούργιο '17ρι. κατηγορια 250-300cc οπως το x300 versys που και για μενα ειναι πιο "λιγο" απο το diversion

Konstantinos
13/08/2017, 18:49
Πράγματι, το Diversion ABS κόστιζε 7.650 € (τ. ΜΟΤΟ 10/'16), δηλ. η έκπτωση στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι 1.400€ (και όχι 2.000€ όπως διαφημίζει η αγγελία...).
Το Versys X-300 δεν το εξετάζω καν από τη στιγμή που το οδήγησα (εντυπώσεις στο σχετικό thread).
Όσον αφορά τη σύγκριση SV - Diversion, αντικειμενικά μιλώντας, το SV παρουσιάστηκε το '16 και όχι το '09 όπως το diversion, έχει πολύ πιο ροπάτο και οικονομικό μοτέρ, δεν ταξιδεύει μεν το ίδιο καλά αλλά είναι πιο διασκεδαστικό σε δρόμο με στροφές, ενώ μπορείς να το βρεις κοντά στα 6.400€. Επίσης, μπορείς να βρεις καινούριο Honda CBR500 του '15 στα 5.600€.
Με τα παραπάνω θέλω να πω ότι κάποιος, που δεν είναι κολλημένος στα 4-κύλινδρα sport-touring όπως εγώ, δύσκολα θα εξετάσει σοβαρά την περίπτωση του Diversion σε αυτή την τιμή.
Γι' αυτό λέω ότι δεν πρόκειται για ευκαιρία.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν το σκέφτομαι, καθώς πρόκειται για τη μοναδική επιλογή καινούριου 4-κύλινδρου ST.

SoR
14/08/2017, 11:06
για το TPS εχει βγει ανάκληση. Νομίζω ήταν μοντέλα 04-06, απο 2007 και μετά δεν έχουν θέμα.
αργησα λιγο να απαντησω

doctoras
14/08/2017, 13:11
(συζήτηση να γινεται) το sv μοιράζεται τεχνολογια απο το '99 πλαισιο/αναρτήσεις/και βελτιωμένο μοτερ με διαφορετικα πλαστικα
Για μενα το sv ειναι η καλυτερη επιλογη στα λεφτά του ως naked και στην κατηγορία του και χρησιμοποιει ποιοτικοτερα περιφεριακα απο ολα τα σύγχρονα low budget κατασκευαστικα χαρακτηριστικα
Ομως δεν θα το παρεις ως st θα το παρεις ως καθημερινο commuter sport naked και κανα χαλαρο ταξιδακι. Διαφορετικα εαν σου αρεσει πιο πολυ θα πρεπει να το εξοπλισεις με ανεμοθωρακα, πριζες 12v, βελτιομενη σελα και βασεις για βαλιτσες/σαμαρια για τα μακρύτερα ταξιδια και με λιγο περισσοτερες παραχωρησεις συγκριτικα με το diversion.

Το cbr500r ειναι να συγκριθεί στην κατηγορια με το zx300 ninja με αβανταζ το πιο ροπατο μοτερ και λιγο πιο ταξιδιαρικο χαρακτηρα (απο το ninja).
Το diversion ειναι ενα ραφι παραπανω.

Κατεμε παντα δε θα μα χαλουσε να αγορασω ενα μοντελο στοκ θα συμφωνούσα εφόσον θα πήγαινα με το "μαλι" (και χωρις μηχανη αντικατάστασης για να μη ξεκινήσουμε τα παζαρια) να μου κανει(η να μου πληρωσει) ενα καλο σερβις στα λαδια,νερα, υγρά φρενων, μπουζι και λαστιχα και δε θα ειχα κανενα προβλημα θα ειχα καινουργια μηχανη σε καλο ντιλ συγκριτικα με το ποσο κόστιζε και παραλληλα 2 χρονια εγγυηση σε οτι παθει
Ειναι fair

Konstantinos
14/08/2017, 14:52
Συμφωνώ σε όλα.
Πράγματι το SV μοιάζει η πιο δελεαστική επιλογή αυτή τη στιγμή στα μεσαία γυμνά. Έχει το καλύτερο πακέτο πλαισίου-αναρτήσεων-μοτέρ στην καλύτερη τιμή. Ουσιαστικά υστερεί μόνο στη σέλα, η οποία εύκολα αντικαθίσταται.
Έλα όμως που έχω καλομάθει στη μεταξένια λειτουργία των 4 κυλίνδρων και το xj6 έχει έναν από τους καλύτερους.
Αν γινόταν μια συμφωνία σαν αυτή που περιγράφεις (καινούρια λάστιχα & λάδια από τον έμπορο), δεν θα είχα και τόσο πρόβλημα με την τιμή του diversion. Αλλά έχω μιλήσει μαζί του και δεν έδειξε καμία διάθεση για τέτοιες παροχές ή μείωση τιμής.

doros74
15/08/2017, 14:08
Πρίν ενα χρόνο βρέθηκα κι εγώ στην ίδια θεση με εσένα για το ποιο μηχανάκι είναι η καλύτερη επιλογή. Απλώς τότε στην εξίσωση είχα βάλει το Fazer και όχι το Diversion. Τελικά επελεξα το CBF 600 S my 2010. Και δεν το μετανιωσα. Ο κινητήρας εξαιρετικός για το χαρακτηρα της μηχανής, τραβάει απο πολύ χαμηλά για τετρακυλινδρος και ανεβάζει γραμμικά χωρίς ξεσπασματα μεχρι τον κοφτη. Είναι και πολυ οινονομικός.
Επίσης, το μηχανακι εχει εξαιρετικά φρένα. Το πλαισιο καλό, αν και η γεωμετρία της μηχανης δεν ευνοεί την πολύ γρηγορη οδήγηση σε δρομους με στροφές, χωρίς ομως να τα καταφερνει ασχημα. Σε ταξίδια μπορείς να το φορτωσεις σαν γαιδούρι χωρίς να επηρεαζεται ιδιαιτερα η συμπεριφορά του. Η ποιότητα κατασκευής αριστη. Το δικο μου μηχανακι ειναι 7 ετών και δεν εχει παρουσιάσει καμία φθορά. Μοναδικό αδυνατο σημείο οι αναρτήσεις οι οποίες αν και κανουν καλα τη δουλεια τους, για το χαρακτηρα της μηχανής, δεν βοηθούν ιδιαιτερα στα στροφιλικια δεδομενου και της γεωμετρίας της μηχανής. Γενικά, ειναι ενα μηχανακι που τα κανει ολα καλά χωρίς καπου να ξεχωρίζει με δυνατο σημειο την εξαιρετική αξιοπιστία και το πολυ μικρο κοστος συντηρησης. Ειναι αυτο που λέμε, "δεν σπαει δεν χαλαει". Το Bandit δε θα το επαιρνα λόγω βάρους και το Diversion λογω του κιβωτίου το οποίο ειναι κατα πολύ υποδεεστερο απο του Honda, αλλα και γενικότερα της ποιότητας κατασκευής του (δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ του Honda και του Yamaha στην ποιότητα κατασκευής). Επισης το Diversion δεν μπορεί να φορτωθεί οπως το Honda. Το Honda ειναι σιγουρα η καλύτερη επιλογή μεταξύ των 3.

zopas
16/08/2017, 14:35
το μονο προβκγμα στο χοντα φιλε μοτ ειναθ οι εξουσιοδοτημενοι και τα ακριβα ανταλλακτικα του σαρακακη....κατα , σαν μμοτο, τα αλλα ειναι η καλυτερη λυση απο αυτα λου προανεφερες..

doctoras
16/08/2017, 15:52
Και ο Σφακιανάκης στα ιδια ειναι.. Οπως και το οτι η γιαμαχα εχει δημιουργήσει πιο φιλικο ονομα για το κοστος των αντ/κων φθίνει πια και εκει αναλογα το ανταλλακτικο δε θα δεις διαφορα απο τα υπόλοιπα ιαπωνικα

Τα εξουσιοδοτημένα ειναι παλι αναλογα με τον μαστορα.Αν ο αρχιμαστορας τους ειναι γατα ειναι ωραιοι αν δε νιωθει πρεπει να βρεις μη εξουσιοδοτημένη γατα να σου φτιαχνει το μηχανακι σου.

yiannis172
16/08/2017, 17:05
Το 2017,ακομα προβληματιζουν τα εξουσιοδοτημενα;
Τοσοι σοβαροι και εμπειροι εξειδικευμενοι υπαρχουν....
Και μην αρχισει το παραμυθι της εγγυησης....

zopas
16/08/2017, 17:37
Το 2017,ακομα προβληματιζουν τα εξουσιοδοτημενα;
Τοσοι σοβαροι και εμπειροι εξειδικευμενοι υπαρχουν....
Και μην αρχισει το παραμυθι της εγγυησης....

Συμφωνούμε απόλυτα απλά το έγραψα για αυτούς που δεν το έχουν καταλάβει..από την άλλη στα σίγουρα στα χοντα σε τσακίζει ο σαρακακης..δεν σπάνε, δε χαλάνε αλλά αν την πάθεις κλαις..ενα απλο φυγοκεντρικο πισω ροδας στο σκούτερ μου ζήτησε 330 ευρώ...μιλάμε πυρηνικά ποσά..απλά να το έχει υπόψιν του ο φίλος..

doros74
16/08/2017, 21:00
Συμφωνούμε απόλυτα απλά το έγραψα για αυτούς που δεν το έχουν καταλάβει..από την άλλη στα σίγουρα στα χοντα σε τσακίζει ο σαρακακης..δεν σπάνε, δε χαλάνε αλλά αν την πάθεις κλαις..ενα απλο φυγοκεντρικο πισω ροδας στο σκούτερ μου ζήτησε 330 ευρώ...μιλάμε πυρηνικά ποσά..απλά να το έχει υπόψιν του ο φίλος..
Υπάρχουν πολλά ιντερνετικά μαγαζιά που πουλάνε ανταλλακτικά στο εσωτερικό και εξωτερικό, σε πολύ καλές τιμές.

doctoras
17/08/2017, 00:00
Φιλε για να εισαι συγκεκριμένος βγαζοντας ασφαλη συμπεράσματα κανε μια ερευνα ρωτώντας ποσο κανει το ιδιο ακριβώς ανταλλακτικό σε ανταγωνιστικό μοντελο σκουτερ της ίδιας κατηγορίας των yamaha / piaggio και suzuki και ελα να το συζητήσουμε.Διαφορετικά δε μου λεει τιποτα το κοστος που πλήρωσες

Ας παμε παρακατω, Κωνσταντίνε κατελληξες προσωρινά καπου?

Konstantinos
17/08/2017, 08:57
Doctora, όχι ακόμη. Ιδανικά θα ήθελα ένα καινούριο diversion f σε τιμή γύρω στα 6k. Επειδή αυτό είναι μάλλον δύσκολο, είμαι σε αναμονή. Δεν θέλω να βιαστώ και να πάρω κάτι για το οποίο θα μετανιώσω.

Cpt_Slow
17/08/2017, 09:58
Tο diversion f ειναι παρεξηγημενο μηχανακι που στην Ελλαδα εμεινε στη σκια του fazer. Εξω εχει πουλησει μια χαρα. Το ειχα κ εγω στη λιστα μου σαν εναλλακτικη, το καβαλησα μονο στατικα δυστυχως και πιο πολυ το απεκλεισα γιατι το συγκεκριμενο ηταν το μονο μτχ που ειχα βρει και ειχε καποια σημαδια που δεν μ αρεσαν. Εντυπωση μου ειχε κανει το ποσο μαζεμενο ειναι σε διαστασεις και ποσο χαμηλο ειναι το φερινκ. Αυτο φανταζομαι θα το κανει πιο στριφτερο απο το cbf στο οποιο κατεληξα. Παντως σε reviews που ειχα διαβασει εξωτερικου, οι πιο πολλοι το βγαζαν με διαφορα πιο διασκεδαστικο και στριφτερο με μια αισθηση πιο σπορ σε σχεση με τα αλλα δυο που παραθετεις.
Οχι οτι το cbf δεν μπορει να σε κινησει σβελτα ή οτι δεν στριβει. Δικαβαλος φορτωμενος το παταει ολο το λαστιχο, με ανετη αισθηση χωρις τον κινδυνο να οπλισει η παντοφλα απο πισω.

Παντως αν το θες κυριως για σβελτες βολτες ισως να κοιτουσες κατι πιο σπορ. πχ:
https://www.car.gr/8149158-honda-cbr-600-f-c-abs
ή κατι σε fazer ή gsx650f

Konstantinos
17/08/2017, 12:13
Δεν θέλω τιμόνι με clip-ons οπότε το CBR δεν παίζει. Το Fazer πρέπει να είναι αξιόλογο μηχανάκι αλλά δεν μου αρέσει καθόλου σε εμφάνιση.
Όλως τυχαίως σήμερα είδα για πρώτη φορά στο δρόμο ένα μαύρο diversion. Και με το μισό fairing δεν είναι άσχημο όπως νόμιζα.

SHOOTER045
17/08/2017, 12:25
Αφού δεν θέλεις clip on
Γιατί δεν κοιτάς για hornet 600/900

Konstantinos
17/08/2017, 14:32
Έχω οδηγήσει το Hornet 600 ('11) ενός φίλου. Η θέση οδήγησης δεν είναι αρκετά τουριστική για τα γούστα μου, με την έννοια ότι τα πόδια είναι αρκετά διπλωμένα και προς τα πίσω σε σχέση με αυτό που έχω συνηθίσει.
Επίσης, ως streetfighter το Hornet έχει δύναμη ψηλά αλλά χάνει σε ροπή χαμηλά σε σχέση με πιο ήπια χρονισμένα μηχανάκια όπως τα CBF, XJ6.
Τέλος, αν και σίγουρα αποτελώ μειοψηφία, δεν με ενθουσιάζει η εμφάνισή του.

Cpt_Slow
17/08/2017, 14:33
FZ8?

Konstantinos
17/08/2017, 14:42
Για το FZ8 έχω την ίδια άποψη που έγραψα προηγουμένως για το Hornet.

doctoras
17/08/2017, 20:29
Doctora, όχι ακόμη. Ιδανικά θα ήθελα ένα καινούριο diversion f σε τιμή γύρω στα 6k. Επειδή αυτό είναι μάλλον δύσκολο, είμαι σε αναμονή. Δεν θέλω να βιαστώ και να πάρω κάτι για το οποίο θα μετανιώσω.
Αν πουληθούν και αυτα τα 2 του εμπόρου δεν νομιζω να υπάρχουν αλλεε επιλογες στην ελλαδα, μπορεις να ρωτησεις βεβαια στην μουοδυναμικη απευθειας μήπως και μπορούν να εντοπίσουν καποιο καινουργιο οπως το θες.

Εναλλακτικά εαν κατέληξες στο μοντέλο, θα σου προτεινα να κινηθεις σε μεταχειρισμένο απο πρωτο χερι μονο, ουτως ώστε να εξασφαλίσεις οσο αυτο ειναι δυνατο ενα προσεγμενο με ιστορικο συντήρησης μηχανακι. Και να επενδύσεις πανω του σε ενα καλο σετ αναρτήσεων(αμορτισερ με υδραυλική προφορτιση + ελατήρια λαδι στο πιρούνι) τροποποίηση σελας εαν δεν την εκανε ηδη ο προηγουμενος και σε μερικα καλουδια για ταξίδι οπως πριζες 12v, θερμενομενα γκριπ πλαινες βαλιτσες και θα εχεις ενα αναβαθμισμένο ποιοτικα και ετοιμο για καθε χρηση μηχανάκι

Konstantinos
17/08/2017, 23:32
Η μοτοδυναμική μάλλον είναι κλειστή αυτή τη βδομάδα, δεν απαντά στο τηλέφωνο.
Αν και έγραψα στην αρχή ότι ψάχνω για μεταχειρισμένο, τελικά είναι κάπως δύσκολο να βρω ένα όπως το θέλω. Στην πόλη που μένω δεν υπάρχουν επιλογές ούτε είναι εύκολο να ταξιδεύω όπου υπάρχουν περιπτώσεις που με ενδιαφέρουν. Εξάλλου δεν είμαι σε θέση να κρίνω ένα καλό μεταχειρισμένο ούτε ξέρω κάποιον που μπορεί να το κάνει για μένα.
Φαίνεται λοιπόν πως η λογική επιλογή είναι να δώσω κάποια επιπλέον χρήματα και να πάω σε καινούριο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Το xj6 φαίνεται να συγκεντρώνει πολλά από τα στοιχεία που ζητάω σε μία μοτό και θα ήταν μια καλή περίπτωση αν το έβρισκα καινούριο σε καλή τιμή. Αν όχι, ίδωμεν...

TONYBANDIT
20/08/2017, 07:57
Κωσταντινε μιας και τα μηχανακια που ψαχνεις ειναι ολα στα 70-80 αλογα τετρακυλινδρα βαλε στην εξισωση το sv 650 το καινουργιο.75 δικυλυνδρα αλογα κατω απο 200 κιλα γεματο,οικονομικο abs και το κυριοτερο ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.2χρονια εγγυηση και ησυχο το κεφαλι σου.

Konstantinos
20/08/2017, 21:30
Όπως έγραψα πιο πριν, το SV ίσως είναι το καλύτερο (και φθηνότερο) μεσαίο γυμνό, με αντιπάλους τα MT-07, Z650.
Απλώς, κάτι αντίστοιχο είχα μέχρι τώρα (Kawa ZR-7) και σκεφτόμουν να πάω σε κάτι πιο τουριστικό.

Konstantinos
21/08/2017, 12:16
Τελείωσε!
Μόλις έκλεισα το τελευταίο (έτσι μου είπαν) καινούριο Diversion (με το μισό fairing), μοντέλο '13, στα 6.000€.
Θα προτιμούσα το F (με full fairing) το οποίο στις φωτό φαίνεται πιο όμορφο, αλλά δεν υπήρχε πλέον.
Ίσως το έχω μέσα στη βδομάδα.
Για να δούμε...

meccanica
21/08/2017, 15:08
Λογικα θα βρεις ευκολα και φθηνα aftermarket στο ebay

doctoras
21/08/2017, 17:47
Μπράβο Κωνσταντίνε! Θεωρω εκανες πολυ καλο ντιλ. Τα 6000χιλ αγοραστικη δυναμικη σημερα παιρνεις 250-300cc

Πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να βαλεις φρεσκια βενζινη 100ρα για την περίσταση. Και αμεσα στο προγραμμα αλλαξε ολα τα ζουμια του λαδια+φιλτρο+νερο+υγρα φρενών(κανα 70ρι ευρώ κοστίζουν στο εμπόριο) και ψαξε για νεο λαστιχάκι σε καλη τιμη(στο 200ρι) τυπου Bridgestone bt16 η s20 για παράδειγμα.
Οι διαστασεις ειναι ιδιες με του ZR7.

Θελουμε φωτο

Konstantinos
21/08/2017, 18:22
Το λάδι, όπως μου είπαν, δεν πρέπει να το αλλάξω αμέσως. Πρόκειται για ειδικό λάδι ρονταρίσματος ("μαγνητικό") και πρέπει να μείνει για 1.000 χλμ ώστε να μαζέψει τα γρέζια του νέου μοτέρ.
Τα λάστιχα θέλω πρώτα να δω πώς πατάνε. Αν δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη θα τα αλλάξω. Και συμφωνώ μαζί σου ως προς τον τύπο. Άλλωστε πριν λίγους μήνες έβαλα τα πολύ καλά bt016 pro στο zr7 με 200€.
Από αξεσουάρ, σκέφτομαι να παραγγείλω τα εργοστασιακά μανιτάρια (160€).
Επίσης, περιμένω τιμή για τριβάλιτσο Givi. Το αντίστοιχο της Yamaha είναι στα 500€.
Φωτό και εντυπώσεις εννοείται ότι θα ανεβάσω μόλις έρθει το μηχανάκι.
Σκέφτομαι μήπως θα ήταν πιο σωστό από εδώ και πέρα η όποια συζήτηση να γίνεται στο σχετικό thread: Μοντέλα > Yamaha > "yamaha xj6 (diversion naked)- γνωμες?"