PDA

View Full Version : Nεα μηχανή για αρχάριο



Johan87
09/08/2017, 22:09
Καλησπέρα, με λένε Γίαννη και είμαι 29 χρονών(να γνωριστούμε και λίγο) Απο πολύ μικρός τρέφω μια μεγάλη αγάπη για τις μηχανές, αλλα μέχρι τώρα έσβηνα την αγάπη μου αυτή με τα αυτοκίνητα, λόγο πλύσεις εγκεφάλου απο την οικογένεια. Έφτασε ο καιρός όμως να μου κάνω δώρο τη πρώτη μου μηχανη:D Εδώ θα ήθελα τη συμβουλή σας για το ποια θεωρείτε καλυτερη επιλογή. Να αναφέρω οτι το πρώτο καιρό μέχρι να νιώσω σιγουρος η χρήση της θα είναι κυρίος σε πίστα(θέλω να πιστεύω)(την εχω πατήσει ήδη όταν είχα πάρει το πρώτο μου αυτοκίνητο και έκανα τις καφρίλες μου χωρίς γνώσεις και δεν θέλω να συμβεί ξανά το ίδιο, γιατί με μηχανή ποναει περισοτερο:p)

taisteal
09/08/2017, 22:13
Τι εμπειρία έχεις από μοτοσικλέτες;
Τι θες να κάνεις με την μοτό σου;
Τι μπατζετ διαθέτεις;
Δίπλωμα υπάρχει;


:welcome:

Johan87
09/08/2017, 22:25
Εμπειρία απο μηχανές δεν μπορώ να πω οτι έχω,έχω οδηγήσει λίγες φορές cross σε βουνό και ελάχιστες φορές σε επαρχιακούς δρόμους λόγο έλλειψης διπλώματος(ξεκινάω μαθήματα για δίπλωμα σύντομα). Αρχικά θέλω να βρώ μια μηχανή που θα μου δώσει τη δυνατότητα να μάθω να οδηγάω και αργότερα θέλω να πάω σε supersport. Χρήματα για αρχή δεν θέλω να δώσω πολλά(μεχρι 2.000) γιατι αρχικά σκέφτομαι να μπαίνω σε πίστες και μάλλον θα τη βγάλω αχρηστη σύντομα.

taisteal
09/08/2017, 22:44
Πρώτα βγάλε δίπλωμα.
Στα 2000 υπολογίζεις και εξοπλισμό;Αν όχι,τότε σε βλέπω για παπάκι,εκτός αν είσαι οκ απο κράνος
μπουφάν μπότες κτλ κτλ.

lleonidas
09/08/2017, 22:46
Καλωσόρισες στο forum!
Αν όντως θέλεις να μάθεις να οδηγείς έχοντας ως απώτερο στόχο να μπαίνεις σε πίστα,βγάλε το απεριόριστο, πάρε ένα μικρό μοτοσυκλετάκι/supersportάκι για αρχή και στην πορεία ξεκίνα να αποκτάς θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις(σχολείο οδήγησης) για να απολαύσεις με ασφάλεια αυτό που θέλεις.
Το σκεπτικό ''αρχικά σκέφτομαι να μπαίνω σε πίστες και μάλλον θα τη βγάλω άχρηστη σύντομα.'' ακούγεται κάπως!Μην ξεκινάς τόσο επιθετικά ενώ μάλιστα φαίνεται να γνωρίζεις ότι ένα ατύχημα με τη μοτοσυκλέτα είναι πιθανότατα πιο επώδυνο από κάποιο με το αυτοκίνητο.

Johan87
09/08/2017, 22:59
Φυσικά και θα βγάλω πρώτα δίπλωμα, απλά επειδή μιλάω για μεταχειρισμένο θέλω να ξεκινήσω να ψάχνω. Κράνος είχα πάρει για το αυτοκίνητο γιατί μπαίνω σε πιστες(λογικά θα ειμαι οκ, τα υπόλοιπα πρέπει να τα πάρω) Με 2000 χιλιάρικα δεν θα βρω τιποτα αξιολογο? Δεν μπορώ να δώσω περισότερα ακομα, γιατί θα πρέπει πρωτα να πουλήσω το αμάξι μου, και δεν πρόκειται να το κάνω πριν σιγουρευτώ οτι θα με κερδίσουν οι μηχανές.

taisteal
09/08/2017, 23:02
Φυσικά και θα βγάλω πρώτα δίπλωμα, απλά επειδή μιλάω για μεταχειρισμένο θέλω να ξεκινήσω να ψάχνω. Κράνος είχα πάρει για το αυτοκίνητο γιατί μπαίνω σε πιστες(λογικά θα ειμαι οκ, τα υπόλοιπα πρέπει να τα πάρω) Με 2000 χιλιάρικα δεν θα βρω τιποτα αξιολογο? Δεν μπορώ να δώσω περισότερα ακομα, γιατί θα πρέπει πρωτα να πουλήσω το αμάξι μου, και δεν πρόκειται να το κάνω πριν σιγουρευτώ οτι θα με κερδίσουν οι μηχανές.

Πριν σιγουρευτείς ότι θα σε κερδίσουν οι μηχανές;;:confused:
Νομίζω ότι το σκέφτεσαι λάθος το όλο πράγμα
Μην το πουλάς το αμάξι...

Johan87
09/08/2017, 23:05
Καλωσόρισες στο forum!
Αν όντως θέλεις να μάθεις να οδηγείς έχοντας ως απώτερο στόχο να μπαίνεις σε πίστα,βγάλε το απεριόριστο, πάρε ένα μικρό μοτοσυκλετάκι/supersportάκι για αρχή και στην πορεία ξεκίνα να αποκτάς θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις(σχολείο οδήγησης) για να απολαύσεις με ασφάλεια αυτό που θέλεις.
Το σκεπτικό ''αρχικά σκέφτομαι να μπαίνω σε πίστες και μάλλον θα τη βγάλω άχρηστη σύντομα.'' ακούγεται κάπως!Μην ξεκινάς τόσο επιθετικά ενώ μάλιστα φαίνεται να γνωρίζεις ότι ένα ατύχημα με τη μοτοσυκλέτα είναι πιθανότατα πιο επώδυνο από κάποιο με το αυτοκίνητο.
Καλως σας βρήκα! Ίσως ακούγεται κάπως αλλά δεν το εννοω όπως προφανώς το κατάλαβες,για το λόγο αυτό αναφέρω τη πίστα ως ένα ασφαλές μέρος για εκμάθηση(τουλαχιστον στο μυαλο μου) Δεν έχω ως απώτερο στόχο να μπαίνω σε πίστες(τουλάχιστον στην αρχή) για χρόνους αλλα για να μάθω και πιστεύω οτι αν δεν φας τα μούτρα σου δεν μαθαίνεις.

Johan87
09/08/2017, 23:09
Πριν σιγουρευτείς ότι θα σε κερδίσουν οι μηχανές;;:confused:
Νομίζω ότι το σκέφτεσαι λάθος το όλο πράγμα
Μην το πουλάς το αμάξι...

Δεν κατάλαβα το λόγο. Οπως ανέφερα και πριν δεν έχω καθόλου εμπειρία απο μηχανές,δεν ξέρω πως είναι να ζω με μηχανή στη καθημερινοτητα μου οπότε δεν μπορώ να ειμαι σιγουρος αν θα με καλύψει. Δεν πρέπει να δοκιμάσω? Γι αυτο θελω να δώσω λίγα λεφτά στην αρχή ωστε να δω αν θα με καλύψει.

lleonidas
09/08/2017, 23:18
Καλως σας βρήκα! Ίσως ακούγεται κάπως αλλά δεν το εννοω όπως προφανώς το κατάλαβες,για το λόγο αυτό αναφέρω τη πίστα ως ένα ασφαλές μέρος για εκμάθηση(τουλαχιστον στο μυαλο μου) Δεν έχω ως απώτερο στόχο να μπαίνω σε πίστες(τουλάχιστον στην αρχή) για χρόνους αλλα για να μάθω και πιστεύω οτι αν δεν φας τα μούτρα σου δεν μαθαίνεις.

Είναι σίγουρα πιο ασφαλές μέρος αλλά πόσες φορές ρε συ να μπεις στην πίστα ως αρχάριος; :)
Το δίτροχο που θα πάρεις θα είναι το καθημερινό σου εργαλείο στην πόλη,αν φυσικά σε κερδίσει(αυτό είναι το πιθανότερο διότι είναι πιο ευέλικτο και εξυπηρετικό από ένα 4τροχο),όπως γράφεις!Στις αστικές διαδρομές και στην καθημερινότητα θα το μάθεις...η πίστα θα είναι ο χώρος που κάποια στιγμή θα κάνεις μαθήματα σε σχολείο οδήγησης και σε βάθος χρόνου ο χώρος που θα βγάζεις τα απωθημένα σου!

Johan87
09/08/2017, 23:28
Ισως έχεις δίκιο,αλλα κάπως πρέπει να ξεκινήσω,τι είδους μηχανη είναι καλυτέρα για αρχη?

lleonidas
09/08/2017, 23:35
Δεδομένου ότι σου αρέσουν τα ss, ένα 250άρι ninja ή cbr δε θα ήταν κακές επιλογές για να ξεκινήσεις!

Johan87
09/08/2017, 23:49
Eυχαριστώ για τη βοήθεια! Μέχρι τώρα κοίταζα κυριως σε Motard για πρωτη αλλα μου άρεσε αυτη η πρόταση!! Θα το ψαξω!!!;)

Apache
10/08/2017, 23:10
Να μην πουλήσεις το αμάξι, μείνε με αυτό και πάρε ένα σκούτερ για τις δουλειές σου, εάν χρειαζοσουν μηχανή θα το ήξερες ήδη 29 χρόνων...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2017, 04:45
Να μην πουλήσεις το αμάξι, μείνε με αυτό και πάρε ένα σκούτερ για τις δουλειές σου, εάν χρειαζοσουν μηχανή θα το ήξερες ήδη 29 χρόνων...

Εοσαι λαθος.Η περσιπετεια και το διτροχο δεν εχουν ηλικια.:wave2:

Johan87
11/08/2017, 21:42
Να μην πουλήσεις το αμάξι, μείνε με αυτό και πάρε ένα σκούτερ για τις δουλειές σου, εάν χρειαζοσουν μηχανή θα το ήξερες ήδη 29 χρόνων...

Το οτι γουστάρω τις μηχανές για fun είναι δεδομένο,αν μπορώ να συμβιώσω με αυτες στη καθημερινή μου ζωή, μου είναι άγνωστο. Πραγματικά η απάντηση αυτή όπως και του taisteal μου βγάζει ένα κόμπλεξ λες και σας έθιξα(δεν μπηκα για να συγκρίνω αυτοκίνητα με μηχανές), ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν το αντιλαμβάνομαι λάθος. Το οτι είμαι 29 χρονών και δεν είχα μέχρι τώρα την ευκαιρία να χρησιμοποιώ μηχανή δεν νομίζω οτι μου αφερεί το δικαίωμα να το κάνω,στο κάτω κάτω το ξεκαθάρισα οτι θέλω να δώσω 2χιλιάρικα για να πάρω μια μηχανή να δοκιμάσω και μετά αν όλα πάνε καλά θα πουλήσω το αμάξι μου για να πάρω τη μηχανή που θέλω...

taisteal
11/08/2017, 21:50
Το οτι γουστάρω τις μηχανές για fun είναι δεδομένο,αν μπορώ να συμβιώσω με αυτες στη καθημερινή μου ζωή, μου είναι άγνωστο. Πραγματικά η απάντηση αυτή όπως και του taisteal μου βγάζει ένα κόμπλεξ λες και σας έθιξα(δεν μπηκα για να συγκρίνω αυτοκίνητα με μηχανές), ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη αν το αντιλαμβάνομαι λάθος. Το οτι είμαι 29 χρονών και δεν είχα μέχρι τώρα την ευκαιρία να χρησιμοποιώ μηχανή δεν νομίζω οτι μου αφερεί το δικαίωμα να το κάνω,στο κάτω κάτω το ξεκαθάρισα οτι θέλω να δώσω 2χιλιάρικα για να πάρω μια μηχανή να δοκιμάσω και μετά αν όλα πάνε καλά θα πουλήσω το αμάξι μου για να πάρω τη μηχανή που θέλω...

Πήρες φόρα..
Κόμπλεξ γιατί να έχουμε ρε φίλε,τα λεφτά μας θα πάρεις ή θέλουμε να σε αποτρέψουμε
μην μας φας τα μηχανάκια;:lol:
Κατα την γνώμη μου ξεκινάς με λάθος σκεπτικό,και εδώ μπήκες να πάρεις γνώμες,τώρα
αν δεν σου αρέσουν κάποιες τότε θα φροντίσω στο επόμενο θέμα που θα ανοίξεις
να σου πω αυτό που θες να ακούσεις.
Κανείς δεν σου αφαίρεσε κανένα δικαίωμα.

:wave2:

Garfield
11/08/2017, 22:24
Πάρε ένα τέτοιο να βγάλεις γούστα.
387442

Έγω όταν το πήρα ήμουν 33 ετών!

Johan87
12/08/2017, 00:52
Πήρες φόρα..
Κόμπλεξ γιατί να έχουμε ρε φίλε,τα λεφτά μας θα πάρεις ή θέλουμε να σε αποτρέψουμε
μην μας φας τα μηχανάκια;:lol:
Κατα την γνώμη μου ξεκινάς με λάθος σκεπτικό,και εδώ μπήκες να πάρεις γνώμες,τώρα
αν δεν σου αρέσουν κάποιες τότε θα φροντίσω στο επόμενο θέμα που θα ανοίξεις
να σου πω αυτό που θες να ακούσεις.
Κανείς δεν σου αφαίρεσε κανένα δικαίωμα.

:wave2:

Aκριβώς,μπήκα να πάρω γνώμες για το πια μηχανή είναι κατάλληλη για έναν αρχάριο,γιατι δεν εχω ιδέα,και οχι για να μου πουν αν θα πουλήσω το αμάξι μου ή οχι επειδή ανέφερα οτι θέλω να ξεκινήσω με κάτι φθηνό ωστέ να δω αν θα με βολέψει. Ζήτησα και πριν συγνώμη αν το κατάλαβα λάθος,αλλά οταν μου βάζεις το συγκεκριμένο emotion στη προταση μου ''αν θα με βολέψουν οι μηχανές'' και μετα μου λες μην πουλάς το αμάξι σου,μου κάνει κάπως ειρωνικό. Τέλως πάντων,δεν έχω καμία όρεξη για διαμάχες. Garfield ευχαριστω πολύ για τη βοήθεια,είχα ξεκινήσει ήδη και κοίταγα για cbr250 αλλα έβγαινε λίγο πανω απο το budget μου, αυτό θα το κοιτάξω γιατί θα μείνουν και λεφτά για εξοπλισμό!!! Απο αξιοπιστία ειναι οκ?

nidok
12/08/2017, 05:24
Χτύπησε λίγο άσχημα το ότι δεν έχεις ιδέα από "μηχανές" και θέλεις να πάρεις μια για την "πιστα".
Εγώ την 1η μηχανή την πηρα 30 γιατί δεν άντεχα άλλο στο αμάξι, τώρα με πιάνει υπνηλία στο 2ο.
Από τη παράγραφο καταλαβαίνω ότι το 4τραχο έχει βλάψει τον χαρακτήρα σου...πάρε μηχανή να χαλαρώσεις λίγο, βοηθάει να ξέρεις!

Johan87
12/08/2017, 08:54
Το παρακάτω έχω γράψει στο πρώτο μου ποστ,αυτο που έχω βάλει σε bolt δεν σε βοηθαει να καταλάβεις οτι την πίστα θέλω να τη χρησιμοποιήσω σαν ένα ασφαλές περιβάλλον για έκμαθηση και όχι για να κάνω τον rossi? ''Να αναφέρω οτι το πρώτο καιρό μέχρι να νιώσω σιγουρος η χρήση της θα είναι κυρίος σε πίστα(θέλω να πιστεύω)'' Επειδή βλέπω οτί και άλλοι δεν έπιασαν τι εννοούσα ζητώ συγνώμη,και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω που αντιλαμβάνεστε επιθετικότητα αλλα δεν έχω καμια τέτοια διάθεση(ισως είναι ο τρόπος που γράφω)

TROOPER
12/08/2017, 09:10
Παιδες ηρεμια.

Ουτε ο Johan θεωρω ειπε κατι κακο (ισα-ισα που ειναι και πολυ θετικο το οτι εχει το μυαλο να χρησιμοποιει την πιστα ως ασφαλες περιβαλλον μεχρι να εξοικειωθει), ουτε οι υπολοιποι εχουνε πει κατι με σκοπο να προσβαλουνε.

Αυτο που μαλλον δεν αντιλαμβανεται ο Johan ειναι οτι μιλαει σε ανθρωπους που εχουνε ενα παντελως διαφορετικο σκεπτικο για την "μοτοσυκλετα" απ οτι ο ιδιος που ουσιαστικα τωρα θα αρχισει να ασχολειται.

Μαλλον περι παρεξηγησεως προκειται παρα οτιδηποτε αλλο!

Φιλε...βρες ενα cb 400, βαλτο στη πιστα να εξοικειωθεις και αν δεις οτι δεν εισαι για μηχανη...να μας προσεχεις ως αυτοκινητιστης!

Johan87
12/08/2017, 12:08
To cb400 θεωρείς οτι είναι καλύτερη επιλογη απο το aprilia? Μου αρέσουν και τα δυο σαν επιλογές και ίσως το cb μου δώσει τη δυνατότητα να το κρατήσω παραπάνω καιρό! Τι χρονολογίας θα είναι καλό να κοιτάω?

TROOPER
12/08/2017, 12:10
To cb400 θεωρείς οτι είναι καλύτερη επιλογη απο το aprilia? Μου αρέσουν και τα δυο σαν επιλογές και ίσως το cb μου δώσει τη δυνατότητα να το κρατήσω παραπάνω καιρό! Τι χρονολογίας θα είναι καλό να κοιτάω?

Το cb ειναι honda.
Προσωπικα εχω μεγαλυτερη εμπιστοσυνη στη honda απ οτι στην aprilia.

Οσο πιο καινουργιο μπορεις.

TROOPER
12/08/2017, 12:14
Τσεκαρε:

https://www.car.gr/10024904-honda-cb-400sf

noodles
12/08/2017, 12:28
καλως ηρθες,

για να μπεις πιστα με μηχανακι, οτι και να ναι αυτο, χρειαζεσαι ολοσωμη φορμα, μποτες και γαντια (κρανος ειπες εχεις)

1ο μηχανακι για να μαθεις, να μπαινεις πιστα οποτε μπορεις, budget 2k
χμμμ δε μου ερχεται αλλο στο μυαλο εκτος απο το xt600.
θα σε καλυψει αν μπαινεις σε καρτοπιστες και στα μεγαρα, για σερρες ειναι μικρο.
εξοδα πολλα το μηχανακι αυτο δεν εχει. 1 ζευγαρι πολιτικα λαστιχα θα σου βγαλουν πολλες μερες στην καρτοπιστα, σερβις φθηνα εχει, αλυσιδα δεν τρωει.
το φθηνο θα θελει μαζεματα, το ακριβο πιθανων οχι. οπωςδηποτε να το κοιταξεις σε καλο μηχανικο πριν το παρεις.

Ζεύκας
12/08/2017, 14:08
Ο καθενας θα σου πει τι θα προτιμουσε εκεινος με βαση τα γούστα του. Λαθος

Πρεπει να βρεις σε σενα τι σου ταιριαζει μεσω trial and error my young padawan

Αρα βρες κατι χαμηλου κυβισμου να σου κανει στο ματι και το μπάτζετ κι αν δεν, αλλαζεις

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
12/08/2017, 15:05
σωστα.Ο ζευκας απο πανω σου λεει το σωστο.Πρεπει εσυ να ψαξεις μηχανακη να βρεις μονος σου.Στις βολτες που θα πηγενεις με το αμαξι βλεπε και καναηχανακη στο δρομο.Μπες στο καρ τζι αρ,αφιερωσε χρονο και ψαξε ενα μηχανακη που θα εχδι οτι ζητας και με λιγα λεφτα.Μετα αυτο που θα διαλεξεις απο το καρπροσπαθησε να το δης σε καμια γιτονια η στο δρομο.Ισος το εχει και καποιος γνωστος σου.Δεσ το και απο κοντα και αν σου αρεσει περνεις τηλ την αγγελια και ζητας τεστ νραιβ και μηχανικο.Καλη αναζητηση.

pipe_smoker
12/08/2017, 15:45
To cb400 θεωρείς οτι είναι καλύτερη επιλογη απο το aprilia? Μου αρέσουν και τα δυο σαν επιλογές και ίσως το cb μου δώσει τη δυνατότητα να το κρατήσω παραπάνω καιρό! Τι χρονολογίας θα είναι καλό να κοιτάω?

Για το aprilia δεν έχω ιδέα.
Για το CB όμως, επειδή ήταν το πρώτο μου μηχανάκι και το έχω ακόμα, θα πρότεινα να το αποφύγεις όπως και όλα τα μηχανάκια που είναι τόσο παλιά.

Μιλάμε για μηχανάκι 20ετίας.
Σίγουρα θα θέλει κάποια μαζέματα, και αν δε γνωρίζεις πέντε πράγματα, είτε για να τα κάνεις μόνος σου είτε για να μην είσαι το τέλειο θύμα κάθε κουνουπιού μάστορα, θα σου φύγουν αρκετά λεφτά.

Για τη χρήση που λες ότι το θες, πιστεύω ένα ninja250, cbr250, rc200, και δε θυμάμαι τί άλλα υπάρχουν στην κατηγορία που να είναι κοντά στο μπάτζετ σου, είναι μια χαρά.

ΥΓ. Το κράνος που έχεις για το αυτοκίνητο πιθανότατα δεν κάνει για χρήση με τη μηχανή.

doctoras
12/08/2017, 20:20
Kawasaki ZX250R ninja, η aprilia rs125, η honda cbr125 η yamaha R125
Μπορούν να βρεθούν στο ανώτατο μπατζετ που έθεσες.
Ειναι κατηγορια που μπορει να σε μυήσει τοσο στην πιστα οσο και στην καθημερινότητά.φυσικα μπορεις να μπεις πιστα με οποιοδηποτε κατηγοριας μοτο επιλεξεις αλλα τα παραπανω βρισκονται στο μπατζετ σχετικα προγενέστερα απο ('08 εως '13) που παει να πει οτι (εφόσον ειναι περιποιημενα απο τον προηγούμενο) θα απαιτεισουν λιγοτερα σε συντηρήσεις και επισκευες απο φθορες συγκριτικα με παλαιοτερες ηλικιακά μοτοσυκλετες.
Προσωπικη συμβουλη παραταυτα που θα ακουσεις μη πηδήξεις κατηγοριες κυβικών εκατοστών οι περισσότεροι παλαιοί ξεκινησαμε απο τα 50cc και καναμε τα παντα κυριολεκτικα και χωρις περιορισμούς.

harris_x
12/08/2017, 21:23
Αυτο:
Kawasaki ZX250R ninja, η aprilia rs125, η honda cbr125 η yamaha R125
Μπορούν να βρεθούν στο ανώτατο μπατζετ που έθεσες.
Ειναι κατηγορια που μπορει να σε μυήσει τοσο στην πιστα οσο και στην καθημερινότητά.φυσικα μπορεις να μπεις πιστα με οποιοδηποτε κατηγοριας μοτο επιλεξεις αλλα τα παραπανω βρισκονται στο μπατζετ σχετικα προγενέστερα απο ('08 εως '13) που παει να πει οτι (εφόσον ειναι περιποιημενα απο τον προηγούμενο) θα απαιτεισουν λιγοτερα σε συντηρήσεις και επισκευες απο φθορες συγκριτικα με παλαιοτερες ηλικιακά μοτοσυκλετες.
Προσωπικη συμβουλη παραταυτα που θα ακουσεις μη πηδήξεις κατηγοριες κυβικών εκατοστών οι περισσότεροι παλαιοί ξεκινησαμε απο τα 50cc και καναμε τα παντα κυριολεκτικα και χωρις περιορισμούς.
Mε έμφαση στο Ninja 250.

Μπορείς να το βρεις αρκετά χαμηλά σε τιμή και κάνει για όλα (πίστα, πόλη, ταξιδάκι)

Καλό το cb αλλά αρχαίο και τραγικά υπερτιμημένο.

Johan87
21/09/2017, 15:06
Μετά απο αρκετό καιρό ψάξιμο κατέληξα στο cbf250. Απο οτι διάβασα είναι αρκετά τίμιο μηχανάκι για τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω συν οτί μου αρέσει εμφανισιακά. Ποια η γνώμη σας?

Andreasnemea
21/09/2017, 22:06
το cbf250 μικρο θα το βαρεθεις αμεσως ομως!
Ασε που το cbf250 δεν σε βαζει στον κοσμο των μηχανων που ζητας αλλα στον κοσμο του μεγαλου παπιου.
Μην κοιτας κατω απο 400cc γνωμη μου...
θες να παρεις μηχανη και θες να γουσταρεις και μετα να πουλησεις και να ανεβεις ποιο πανω!
Θες κατι να μην βγαζει ζημιες να εχει μεταπωληση και να σε φτιαχνει τι να λεμε το cb400 ειναι ιδανικο!
υπερτιμημενο ισως να ειναι αλλα οσο και να ψαξεις εκει θα γυρνας ξανα και ξανα!
Ισως αν θες κατι ποιο καινουριο με 2000 κανα er6

billy84
21/09/2017, 22:07
Μετά απο αρκετό καιρό ψάξιμο κατέληξα στο cbf250. Απο οτι διάβασα είναι αρκετά τίμιο μηχανάκι για τα λεφτά που μπορώ να διαθέσω συν οτί μου αρέσει εμφανισιακά. Ποια η γνώμη σας?

Καλή επιλογή για αρχάριο και πολύ αξιόπιστο.Αφου σου αρέσει προχωράς άφοβα!

ΤάκηςΜπ
21/09/2017, 22:32
Σε περίπτωση που δέχεσαι ακόμα απόψεις,εγώ θα κοιτούσα και κάτι προς xt600.Είναι φθηνό,αξιόπιστο,έχει λίγο παραπάνω γκάζι απ'το cbf(πίστεψέ με μετά από πολύ λίγο καιρό θα χρειαστείς παραπάνω γκάζι),σου αφήνει ανοιχτά και παράθυρα για χώμα και υπάρχουν άπειρα να διαλέξεις.

Αν έχεις κλείσει φυσικά στο cbf,είναι μια πολύ καλή και αξιόπιστη επιλογή.Περιμένουμε φωτογραφίες από ό,τι και να διαλέξεις :beer:

Andreasnemea
22/09/2017, 03:04
Σε περίπτωση που δέχεσαι ακόμα απόψεις,εγώ θα κοιτούσα και κάτι προς xt600.Είναι φθηνό,αξιόπιστο,έχει λίγο παραπάνω γκάζι απ'το cbf(πίστεψέ με μετά από πολύ λίγο καιρό θα χρειαστείς παραπάνω γκάζι),σου αφήνει ανοιχτά και παράθυρα για χώμα και υπάρχουν άπειρα να διαλέξεις.

Αν έχεις κλείσει φυσικά στο cbf,είναι μια πολύ καλή και αξιόπιστη επιλογή.Περιμένουμε φωτογραφίες από ό,τι και να διαλέξεις :beer:


φιλε τακη και χωρις παρεξηγηση το παιδι λεει η χρήση της θα είναι κυρίος σε πίστα(θέλω να πιστεύω)
οποτε δεν νομιζω να τον βοηθα το xt σε αυτο που ζητα!

ΤάκηςΜπ
22/09/2017, 10:32
φιλε τακη και χωρις παρεξηγηση το παιδι λεει η χρήση της θα είναι κυρίος σε πίστα(θέλω να πιστεύω)
οποτε δεν νομιζω να τον βοηθα το xt σε αυτο που ζητα!

προσωπικά θεωρώ το xt πιο γουστόζικο μέσα στην "πίστα" απ'το cbf,δεν έχω οδηγήσει κανένα βέβαια,θεωρητικά μιλάω

harris_x
22/09/2017, 10:42
για χρήση κυρίως σε πίστα δεν κάνει κανένα απο τα δύο (cbf/xt).

Panos76
22/09/2017, 10:56
για χρήση κυρίως σε πίστα δεν κάνει κανένα απο τα δύο (cbf/xt).

Ίσως το παιδί να εννοεί απλά να μάθει λίγο καλύτερα το μηχανάκι του σε ένα ασφαλές περιβάλλον (θέση σώματος, φρενάρισμα, στροφές κλπ).

Το cbf δε θα μπορούσα να το φανταστώ σε πίστα, ένα xt άκι όμως motard δεν είν κακό και γενικά για πρώτο μηχανάκι είναι καλή επιλογή!

harris_x
22/09/2017, 11:01
Ίσως το παιδί να εννοεί απλά να μάθει λίγο καλύτερα το μηχανάκι του σε ένα ασφαλές περιβάλλον (θέση σώματος, φρενάρισμα, στροφές κλπ).

Το cbf δε θα μπορούσα να το φανταστώ σε πίστα, ένα xt άκι όμως motard δεν είν κακό και γενικά για πρώτο μηχανάκι είναι καλή επιλογή!
αν εννοεί αυτό λέγοντας "χρήση σε πίστα" τότε ναι, οποιοδήποτε μηχανάκι μια χαρά κάνει.

Johan87
23/09/2017, 17:10
Για το λογο αυτο είχε γίνει και η παρεξήγηση παλιότερα,ΔΕΝ ΘΕΛΩ(κεφαλαια εβαλα για να φανεί) τη μηχανή για χρήση πίστας,για τις καθημερινές μου μετακινήσεις τη θέλω,απλά ανέφερα οτί θα μπαίνω σε πίστα στην αρχή για να μάθω να οδηγάω,γιατι δεν θέλω να βγω στους δρόμους χωρίς να ξέρω τα βασικά. Δεν έχω εμπειρία και πριοτιμώ να μάθω φρεναρίσματα και συμπεριφορά σε αφαλές περιβάλλον(αλλά μάλλον αυτο το σενάριο δεν είναι εφικτό γιατί απο οτι έμαθα χρειάζομαι ειδική φόρμα που δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα αυτη τη στιγμή να πάρω).

ΤάκηςΜπ
23/09/2017, 17:20
Για το λογο αυτο είχε γίνει και η παρεξήγηση παλιότερα,ΔΕΝ ΘΕΛΩ(κεφαλαια εβαλα για να φανεί) τη μηχανή για χρήση πίστας,για τις καθημερινές μου μετακινήσεις τη θέλω,απλά ανέφερα οτί θα μπαίνω σε πίστα στην αρχή για να μάθω να οδηγάω,γιατι δεν θέλω να βγω στους δρόμους χωρίς να ξέρω τα βασικά. Δεν έχω εμπειρία και πριοτιμώ να μάθω φρεναρίσματα και συμπεριφορά σε αφαλές περιβάλλον(αλλά μάλλον αυτο το σενάριο δεν είναι εφικτό γιατί απο οτι έμαθα χρειάζομαι ειδική φόρμα που δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα αυτη τη στιγμή να πάρω).

πήγαινε οακα ή σε κάποια παρόμοια αλάνα και κάνε 100-200-500 χλμ,όσα θες,τσάμπα μπαίνεις εκεί

Johan87
23/09/2017, 17:39
Κάπως έτσι θα γίνει τελικά,μετακόμισα σε περιοχή που δεν έχει καθόλου κίνηση,οποτε για κανα μήνα μέχρι να μάθω, θα κυκλοφορώ εκεί γύρω και θα το χρησιμοποιήσω αργότερα για τις δουλειές μου,το θέμα είναι να βρώ ένα φθηνό μηχανάκι για αρχή που δεν θα ζητάει πολλά και αργότερα αν δω οτί όλα πάνε καλά θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο που πάντα ήθελα!! Απο δευτέρα πάω για το πρώτο μου μάθημα για το δίπλωμα και δεν μπορώ να περιμένω!!

ΤάκηςΜπ
23/09/2017, 18:09
Κάπως έτσι θα γίνει τελικά,μετακόμισα σε περιοχή που δεν έχει καθόλου κίνηση,οποτε για κανα μήνα μέχρι να μάθω, θα κυκλοφορώ εκεί γύρω και θα το χρησιμοποιήσω αργότερα για τις δουλειές μου,το θέμα είναι να βρώ ένα φθηνό μηχανάκι για αρχή που δεν θα ζητάει πολλά και αργότερα αν δω οτί όλα πάνε καλά θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο που πάντα ήθελα!! Απο δευτέρα πάω για το πρώτο μου μάθημα για το δίπλωμα και δεν μπορώ να περιμένω!!

Μπράβο ρε φίλε.Καλή αρχή :beer:

TsoliasGR
25/09/2017, 09:04
Δεν είναι τόσο για πίστα...
WOLF 250.
Αξιόπιστο, ροπάτο, πολύ καλά φρένα, πολύ καλή θέση οδήγησης, γυμνό, όμορφο, γυναικομαγνήτης, οικονομικό (πάει με τις αναθυμιάσεις)...
10 ευρώ βγάζει εντός 200χλμ παρά κάτι, εύκολο στο σέρβις πρώτου κλιμακίου (να γλιτώνουμε κανα φράγκο απο τον μάστορα)...
Θα το ευχαριστηθείς...πραγματικά....

ΤάκηςΜπ
25/09/2017, 13:22
Δεν είναι τόσο για πίστα...
WOLF 250.
Αξιόπιστο, ροπάτο, πολύ καλά φρένα, πολύ καλή θέση οδήγησης, γυμνό, όμορφο, γυναικομαγνήτης, οικονομικό (πάει με τις αναθυμιάσεις)...
10 ευρώ βγάζει εντός 200χλμ παρά κάτι, εύκολο στο σέρβις πρώτου κλιμακίου (να γλιτώνουμε κανα φράγκο απο τον μάστορα)...
Θα το ευχαριστηθείς...πραγματικά....

αξιόπιστο; :lol:

harris_x
25/09/2017, 13:31
Για το λογο αυτο είχε γίνει και η παρεξήγηση παλιότερα,ΔΕΝ ΘΕΛΩ(κεφαλαια εβαλα για να φανεί) τη μηχανή για χρήση πίστας,για τις καθημερινές μου μετακινήσεις τη θέλω,απλά ανέφερα οτί θα μπαίνω σε πίστα στην αρχή για να μάθω να οδηγάω,γιατι δεν θέλω να βγω στους δρόμους χωρίς να ξέρω τα βασικά. Δεν έχω εμπειρία και πριοτιμώ να μάθω φρεναρίσματα και συμπεριφορά σε αφαλές περιβάλλον(αλλά μάλλον αυτο το σενάριο δεν είναι εφικτό γιατί απο οτι έμαθα χρειάζομαι ειδική φόρμα που δεν υπάρχει οικονομική δυνατότητα αυτη τη στιγμή να πάρω).
Για τη χρήση αυτή και δεδομένου ότι δεν έχεις εμπειρία, το CBF είναι ό,τι πρέπει!

καλόβολτο να είναι και πάντα κράνος ;)

:beer::beer::beer:

TsoliasGR
25/09/2017, 18:59
αξιόπιστο; :lol:

40.000 χλμ του έχω πιει το αίμα.
Και ναι δεν έχει ζητήσει ΤΙΠΟΤΑ.
Μόνο τα 125 έχουν θέματα.Τα 250 δεν έχουν κάτι.Και όσους ρωτάω και στο δρόμο που τους πετυχαίνω τα ίδια μου λένε.

ΤάκηςΜπ
25/09/2017, 19:16
40.000 χλμ του έχω πιει το αίμα.
Και ναι δεν έχει ζητήσει ΤΙΠΟΤΑ.
Μόνο τα 125 έχουν θέματα.Τα 250 δεν έχουν κάτι.Και όσους ρωτάω και στο δρόμο που τους πετυχαίνω τα ίδια μου λένε.

η αλήθεια είναι πως για το 125 έχω ακούσει το ό,τι έχω ακούσει και δυστυχώς είναι το ακριβώς αντίθετο του αξιόπιστου,εκτός από τον ψεκασμό τι άλλες διαφορές έχουν τα 2 μηχανάκια;

nikma
26/09/2017, 01:06
Φίλε που ξεκίνησες το νήμα θέλεις να μας πεις ποια είναι η μηχανή των ονείρων σου που από ότι κατάλαβα θα την αγοράσεις άμα είσαι σίγουρος ότι μπορείς να έχεις μία μόνιμη κι απροβλημάτιστη σχέση με τις μηχανές; :)

Johan87
26/09/2017, 09:25
Η πρώτη μου αλλαγή θα είναι σε z750(μεγάλος έρωτας),και πολύ αργότερα θα ήθελα ένα zx6r,αν και το z750 πιστεύω θα με καλύψει για πολλα χρόνια,και δεν ξέρω καν αν θα χρειαστεί να αλλάξω κατηγορία!

Vice
26/09/2017, 09:29
Ρε μάγκες, το παιδί ειπε 100 φορές δεν θέλει μηχανή για πίστα. Στην πίστα θελει να παει να μαθει τα βασικά που οπως όλοι ξέρουμε δεν σου μαθαίνουν στις σχολές.

Φίλε johan, καταρχάς μην πουλήσεις το αυτοκίνητο, ή για να το πω καλύτερα, ενα αυτοκίνητο είναι πάντα απαραίτητο και δεν αντικαθιστά την μηχανή σε καμία περίπτωση. Κάποιες μερες θα θελεις να κουβαλήσεις κάτι, θα θέλεις να παρεις 2-3 φιλαράκια να πατε κάπου, θα βρέχει, θα χιονίζει, θα έχεις πονοκέφαλο απο χθεσινοβραδινή σούρα, δεν ξερω τι άλλο, τότε ακριβώς θα θελήσεις να έχεις το αυτοκινητάκι σου να κανεις την δουλειά σου.

Μηχανή πάρε ότι θέλεις εσύ. Είναι σίγουρο οτι ότι και να παρεις μετα απο λίγο καιρό θα το δώσεις. Ο λόγος είναι οτι σιγά σιγά θα αρχίσεις να κατασταλάζεις κάπου, μπορεί να γίνεις εντουράς, μπορεί να μπαίνεις πίστες, μπορεί να κανεις ταξίδια στην ευρώπη, μπορεί ομως και να πηγαίνεις απλά για καφέ και πάλι σπίτι. Τότε θα έρθεις ξανα εδώ και θα συζητήσουμε επι της ουσίας.

Johan87
26/09/2017, 09:52
Φίλε μου,νομίζω εισαι ο μοναδικός που έπιασε τι εννοούσα όταν έλεγα οτί το πρώτο καιρό θα μπαίνω σε πίστα για αφάλεια!!!:p:p Ευτυχώς δεύτερο αμάξι υπάρχει για τέτοιες περιπτώσεις,αυτο που θα πουληθει ειναι ένα καβουρο207:p, οπότε το κομμάτι αυτό θα μου το καλύψει η μηχανή, όταν με το καλό πάρω το ζ750 που θέλω!!
Πάω για cbf250 ΄τοτε,που είναι φθηνό και θα μου μείνουν λεφτά για εξοπλισμό και μετά βλεπουμε! Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια!!

Panos76
26/09/2017, 10:08
Φίλε μου,νομίζω εισαι ο μοναδικός που έπιασε τι εννοούσα όταν έλεγα οτί το πρώτο καιρό θα μπαίνω σε πίστα για αφάλεια!!!:p:p

α ναι;;


Ίσως το παιδί να εννοεί απλά να μάθει λίγο καλύτερα το μηχανάκι του σε ένα ασφαλές περιβάλλον (θέση σώματος, φρενάρισμα, στροφές κλπ).


:bawl:

Θα πρότεινα να κινηθείς σε εντουροειδές / μονταρτοειδές (πχ https://www.car.gr/10926367-yamaha-ttr-250-ttr-250) σε κάτι φθηνό, απλό και αξιόπιστο μέχρι να νοιώσεις αυτοπεποίθηση/ασφάλεια, την οποία είθισται να προσφέρουν τα ψηλά και ελαφριά μηχανάκια.

Johan87
26/09/2017, 10:34
hahaha Sorry πανο, εχεις δίκιο, ο vice ήρθε δεύτερος,ελπίζω να μην ξεχνάω κάποιον άλλο και έχουμε κι αλλες παρεξηγησεις:p:beer:

nikma
27/09/2017, 00:10
Johan87@ Αν θες μας λες τι αμάξι είναι αυτό που θα κρατήσεις. Εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι το 250αρι το θες για μάθεις σιγά-σιγά κάποιους άλλους (από την οικογένεια σου ;) στην ιδέα ότι θα κυκλοφορείς και με μηχανή από εδώ και πέρα. :)

TsoliasGR
27/09/2017, 16:41
Ειναι 2 τελείως διαφορετικά μηχανάκια σε συμπεριφορά το 125 με το 250.
Λόγω κυβικών.
Επίσης το 250 ΔΕΝ εχει κεντρικό σταντ, έχει καρίνα, έχει πιο όμορφα πλαστικά πλαινά καπάκια, είναι υγρόψυκτο, φυσικά πιο νευρικό αναλογικά με το 125, πιο καλά φρένα νομίζω.
Και το wolf 250 και το cbf 250 ειναι δυο πολύ καλές επιλογές για σένα.Θα προσέθετα και το YBR 250.
Σκέψου όμως οτι ένα ειναι μηχανάκι 2011 και μετά και άλλα πιο παλιά.Έχεις εμπρός πίσω δισκόφρενο ενώ με το cbf μόνο μπροστά.Και τέλος είναι θέμα τσέπης (και στην συντήρηση μελλοντικά) και γούστου.
Όταν ψαχνόμουνα να πάρω μηχανάκι 250 είχα καβαλήσει και είχα πάρει βόλτα
WOLF 250,CBF 250,YBR 250,CBR 250,Ninja 250.
Όμως επειδή είσαι φρέσκος ακόμα απο μία άποψη πιο καλά να πάς σε καρμπυρατέρ.Θα ξεχνάς να ελένξεις την μπαταρία και ίσως μέινεις.Από όλες τις άλλες απόψεις...υστερούν για μένα τα καρμπυρατέρ.
To μόνο μηχανάκι που θα με έκανε να αλλάξω το wolf είναι το Vstrom 250 εάν είχε βγεί τότε.

Johan87
27/09/2017, 20:51
Johan87@ Αν θες μας λες τι αμάξι είναι αυτό που θα κρατήσεις. Εγώ πάντως καταλαβαίνω ότι το 250αρι το θες για μάθεις σιγά-σιγά κάποιους άλλους (από την οικογένεια σου ;) στην ιδέα ότι θα κυκλοφορείς και με μηχανή από εδώ και πέρα. :)
Tωρα τι να σου πω? Οτι έχεις απολύτο δίκιο?(με τσάκωσες;)) Δυστυχώς έχω κακό ιστορικό με ότι έχει ρόδες, και τόσο οι γονείς αλλά κυρίως η γυναίκα είναι κατά του να πάρω μηχανή, βέβαια ευτυχώς τα μυαλά έχουν πίξει πλέον αλλά κανείς δεν με εμπιστεύεται:D:p Εχω αποφασίσει για cbf250 κυρίως λόγο τιμής,ωστέ να μου μείνουν λεφτά για ένα καλό κράνος και ένα καλό μπουφαν.

Vice
28/09/2017, 09:16
και ενα καλό γάντι, και ένα καλό μποτάκι μηχανής, και ένα καλό παντελονι εννοείς

Johan87
28/09/2017, 14:02
Έχεις δίκιο,απλά αυτα τα θεωρώ πιο εύκολες και φθηνές επιλογές και δεν τα αναφέρω. Μιας και πήγε η κουβέντα προς την ασφάλεια,έχετε να προτείνετε κανα καλό κράνος για αγορά? Όσο το δυνατόν πιο φθηνό,αλλα να μη χάνω σε αφάλεια, δηλαδή να μην πληρώσω αερογραφίες και design αλλά καθαρά ασφάλεια.

ΤάκηςΜπ
28/09/2017, 14:40
Έχεις δίκιο,απλά αυτα τα θεωρώ πιο εύκολες και φθηνές επιλογές και δεν τα αναφέρω. Μιας και πήγε η κουβέντα προς την ασφάλεια,έχετε να προτείνετε κανα καλό κράνος για αγορά? Όσο το δυνατόν πιο φθηνό,αλλα να μη χάνω σε αφάλεια, δηλαδή να μην πληρώσω αερογραφίες και design αλλά καθαρά ασφάλεια.

agv,hjc,nolan,shark,bell έχουν αρκετά vfm κράνη,ό,τι σου κάνει καλύτερα στο κεφάλι(αν γίνεις λιγάκι πιο συγκεκριμένος θα σου πω και λίγο πιο συγκεκριμένα)

για μπουφάν δες nordcap,η ποιότητά τους είναι πολύ καλή

Johan87
28/09/2017, 15:05
Ευχαριστώ για τη βοήθεια. Δεν μπορώ να γίνω πιο συγκεκριμένος γιατι δεν έχω ιδέα τι παίζει στη αγορά. Θέλω ένα full face κράνος που να παρέχει ασφάλεια,δεν έχω σκοπό να κάνω οικονομία στο κεφάλι μου, αλλά απο την άλλη δεν θέλω να δώσω και παραπάνω χρήματα για ένα κράνος που θα μου παρέχει την ίδια ασφάλεια με ένα άλλο, αλλά θα είναι πιο ακριβό λόγο design.Ένα ασφαλές μονόχρωμο κράνος μου είναι αρκετό. Εδώ στο site έπεσα σε ένα θέμα με τα παρακάτω.. αξίζουν?
https://kabuto-helmets.gr/en/

TROOPER
28/09/2017, 15:16
πηγαινε παρε ενα κρανακι ανθρωπινο μονοχρωμο.

http://www.helmetcity.co.uk/hjc-tr-1-plain-gloss-black/

ΤάκηςΜπ
28/09/2017, 15:31
εγώ αν έπαιρνα τώρα κράνος θα έπαιρνα agv k5 κατά πάσα πιθανότητα,παίζει γύρω στα 250

manikgsxr1000
28/09/2017, 17:01
100 με 150 ευρώ περίπου είναι η διαφορά σε μονόχρωμα με κράνη με γραφικά της ίδιας εταιρείας. Δώσε σημασία στο να πάρεις το σωστό νούμερο κι αυτό θα το πετύχεις μόνο με πρόβα στο κεφάλι και πέρνοντας το μικρότερο νούμερο που σου μπαίνει χωρίς να σε πιέζει αφόρητα στο πάνω ή πίσω μέρος του κεφαλιού. Αν σε πιέζει στα μάγουλα μη το φοβηθείς. Δώσε σημασία στη ποιότητα γιατί είναι κάτι που θα το βρεις μπροστά σου όσο παλιώνει το κράνος.
Πάρε επίσης ένα ζεστό μπουφάν και αδιάβροχες μπότες. Dianese και Sidi αντίστοιχα είναι δύο καλές εταιρείες

Johan87
29/09/2017, 13:04
Για το agv k3 τι γνώμη έχετε? Πήγα και δοκίμασα κράνος αλλα δεν είχε το κ5 στο νούμερο μου και μου πρότειναν το κ3 ή το nolan n87. Επίσης λέω να κοιτάξω και το kabuto aeroblade 3.

ΤάκηςΜπ
29/09/2017, 13:35
Για το agv k3 τι γνώμη έχετε? Πήγα και δοκίμασα κράνος αλλα δεν είχε το κ5 στο νούμερο μου και μου πρότειναν το κ3 ή το nolan n87

δεν έχει άλλα μαγαζιά εκεί που μένεις; το k3 είναι πανάλαφρο και φαίνεται πολύ ποιοτικό,δεν ξέρω τις διαφορές μεταξύ των 2(εννοώ hands-on,όχι θεωρητικά),σίγουρα είναι πολύ decent επιλογή και το k3

Acacius
29/09/2017, 15:57
Εδώ στο site έπεσα σε ένα θέμα με τα παρακάτω.. αξίζουν?
https://kabuto-helmets.gr/en/

Kabuto είχα όταν ονομαζόταν ακόμα OGK και το βρήκα εξαιρετικό - κλάσεις ανώτερο ποιοτικά από τα Aeroh και Shark που είχα και πολύ ελαφρύ. Δοκίμασέ το και αν σου κάνει μπορείς κατά τη γνώμη μου να το πάρεις με κλειστά μάτια, οι τιμές είναι πάρα πολύ καλές. Το aeroblade μου φαίνεται η καλύτερη προσφορά - composite σε τέτοια τιμή, μέχρι κι εγώ δελεάζομαι να πάρω... και δεν έχω πια μοτοσυκλέτα.

Johan87
06/01/2018, 10:29
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!! Επιστρεφω στο θεμα μετα απο καιρο γιατι ειχα κατι προβληματα και το ειχα αφησει λιγο πισω. Προς το παρον εχω σχεδον τελειωσει με το διπλωμα,απο εξοπλισμο,πηρα κρανος agv κ5,γιαντια και μπουφαν. Μηχανη εχει βρεθει απο γνωστο, μια bmw f650 του 1998 σε πολυ καλη κατασταση. Εχει 60κ χιλιομετρα και εξωτερικα ειναι σαν καινουργια. Πως σας φαινεται για πρωτη μηχανη? Απο καταναλωσει και συντηρηση τι παιζει?

TsoliasGR
06/01/2018, 14:01
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!! Επιστρεφω στο θεμα μετα απο καιρο γιατι ειχα κατι προβληματα και το ειχα αφησει λιγο πισω. Προς το παρον εχω σχεδον τελειωσει με το διπλωμα,απο εξοπλισμο,πηρα κρανος agv κ5,γιαντια και μπουφαν. Μηχανη εχει βρεθει απο γνωστο, μια bmw f650 του 1998 σε πολυ καλη κατασταση. Εχει 60κ χιλιομετρα και εξωτερικα ειναι σαν καινουργια. Πως σας φαινεται για πρωτη μηχανη? Απο καταναλωσει και συντηρηση τι παιζει?

BMW...Xωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου...Θα πληρώνεις τα σέρβις χρυσάφι.Και τα ανταλλακτικά.Σαν μηχανάκι δεν το ξέρω ίσως να το έχουν κάποια παιδιά απο εδώ μέσα να σου πουνε.Βέβαια είναι Γερμανός και όχι -ευτυχώς- Ιταλός.Αλλά Ιάπωνας δεν είναι.Ας αναμένουμε όμως άλλους που γνωρίζουν πιο καλά.

doctoras
06/01/2018, 19:49
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!! Επιστρεφω στο θεμα μετα απο καιρο γιατι ειχα κατι προβληματα και το ειχα αφησει λιγο πισω. Προς το παρον εχω σχεδον τελειωσει με το διπλωμα,απο εξοπλισμο,πηρα κρανος agv κ5,γιαντια και μπουφαν. Μηχανη εχει βρεθει απο γνωστο, μια bmw f650 του 1998 σε πολυ καλη κατασταση. Εχει 60κ χιλιομετρα και εξωτερικα ειναι σαν καινουργια. Πως σας φαινεται για πρωτη μηχανη? Απο καταναλωσει και συντηρηση τι παιζει?

καλό μηχανάκι βγήκε και αρκετά αξιόπιστο βέβαια έχει μοτερ rotax, υπέφερε απο κακα ρεύματα δηλαδή μη καλές συντηρημένες μπαταρίες η οποίες έτρωγαν κομπλερ μίζας, ακριβό ως γνήσιο ανταλλακτικό όμως υπάρχει ιμιτασιόν με κανα 300 (και με την εργασία μεσα).
Το έχουν πάρει πολλοί φίλοι ικανοποιημένοι όλοι ένας είχε προβλήματα γιατί το μηχανάκι του ήταν παρατημένο και φάνηκε απο τα προβλήματα που βγήκαν σε ηλεκτρικά και τροφοδοσία μέχρι να καμφθούν είχε αποτέλεσμα να φάει και φλάντζα κεφαλής και να μπλέξει μέχρι που το έφτιαξε και το έστειλε.
δεδομένου οτι μιλάμε για μηχανή 20ετίας πρόσεχε το νου σου με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη-ες και τι συντήρηση έκαναν, εάν δεν έκαναν μπορεί να την πληρώσεις εσύ την νύφη
γιατί δεν ψάχνεσαι σε κάτι νεότερο στα ίδια λεφτά όπως cbf250/ybr250

taisteal
06/01/2018, 22:54
Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!! Επιστρεφω στο θεμα μετα απο καιρο γιατι ειχα κατι προβληματα και το ειχα αφησει λιγο πισω. Προς το παρον εχω σχεδον τελειωσει με το διπλωμα,απο εξοπλισμο,πηρα κρανος agv κ5,γιαντια και μπουφαν. Μηχανη εχει βρεθει απο γνωστο, μια bmw f650 του 1998 σε πολυ καλη κατασταση. Εχει 60κ χιλιομετρα και εξωτερικα ειναι σαν καινουργια. Πως σας φαινεται για πρωτη μηχανη? Απο καταναλωσει και συντηρηση τι παιζει?

Αν είναι σε καλή κατάσταση πάρτο,τα σέρβις δεν είναι ακριβά και η κατανάλωσή του είναι οκ,αρκεί
να μην το κυνηγάς γιατί τότε καίει λόγω καρμπυρατέρ.
Γενικά είναι πολύ αξιόπιστο μηχανάκι,με την προυπόθεση φυσικά να μην αμελείς την συντήρησή του,
αλλά δεν παύει να είναι 20 χρόνων,οπότε ίσως χρειαστεί ψιλομαζεματάκια.

Johan87
13/01/2018, 12:35
Ευχαριστω για τη βοηθεια! Τελικα πηρα το bmw γιατι ειναι σε πολυ καλη κατασταση! Εχω κανει και καποια χιλιομετρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Κανα καλο συνεργειο εντος αττικης για να του κανω βασικο service και ρυθμισα σε βαλβιδες ξερουμε?

zopas
13/01/2018, 18:17
Ευχαριστω για τη βοηθεια! Τελικα πηρα το bmw γιατι ειναι σε πολυ καλη κατασταση! Εχω κανει και καποια χιλιομετρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Κανα καλο συνεργειο εντος αττικης για να του κανω βασικο service και ρυθμισα σε βαλβιδες ξερουμε?

Παναγιωτοπουλος στον Γερακα...είναι αυτος που κραταει το ονομα προπελα ψηλα γιατι απλα δεν είναι απατεωνας...μακρια από Βαγιανελη..

TsoliasGR
14/01/2018, 08:28
Στον Παναγιωτόπουλο είχα πάει και εγώ για το καζερ κάποια στιγμή γιατί με ειχε αφήσει στον δρόμο εκεί κοντά.ψιλοβλάβη μεν,αλλά και τα χρήματα που μου πήρε ήταν λίγα (πιο λίγα από άλλα συνεργεία) και μπορώ να επιβεβαιώσω οτι η όλη εμπερία μου ηταν απο τις καλλίτερες.Για BMW τιμές δεν ξέρω αλλά αν εμενα εκεί κοντά αυτός θα αναλάμβανε τα μηχανάκια μου.

tzifman
17/06/2020, 11:10
Γεια σας και από εμένα (μην με ρωτήσετε πως ξέθαψα αυτό το θέμα :D )

αρχικά να σας πω λίγα πράγματα για εμένα, είμαι αισίως στα 40 και φανατικός της ταχύτητας με αυτοκίνητα. Έχω οδηγήσει σχεδόν τα πάντα και έχουν περάσει από την κατοχή μου αυτοκίνητα άνω των 500 ίππων. Πλέον έχω "ηρεμήσει" αρκετά καθώς για πολλά χρόνια είχα μετακομίσει στη Χαλκίδα και καθημερινά πηγαινοερχόμουν Αθήνα. Εδώ και ένα χρόνο περίπου μου έχει παρουσιαστεί πρόβλημα στην μέση από την οδήγηση και είμαι σε αναζήτηση κατοικίας για επιστροφή στην Αθήνα.

Επειδή η οδήγηση αυτοκινήτου μέσα στην κίνηση είναι κάτι που δεν θέλω καν να σκέφτομαι, έχω ξεκινήσει την είσοδο μου στον χώρο των δικύκλων. Πρόσφατα έδωσα τα σήματα για απεριορίστων και τις επόμενες ημέρες θα δώσω και οδήγηση ώστε να έχω το δίπλωμα.

Η εμπειρία μου στις μηχανές είναι σχεδόν ανύπαρκτη καθώς περιορίζεται στην κατοχή μίας DT 125cc για 6 μήνες όταν ήμουν πιτσιρικάς. Οπότε εδώ θα χρειαστώ πλέον την βοήθεια σας για την επιλογή μηχανής. Ξεκαθαρίζω εξ αρχής πως δεν με ενδιαφέρει καθόλου η ταχύτητα αντιθέσει με το αυτοκίνητο.

Αυτά που έχουν σημασία για εμένα είναι τα εξής:
1. Να είναι εύκολη στην οδήγηση
2. Να μην μυρίζω λάδια και βενζίνες (κακές αναμνήσεις από το DT)
3. Να μπορώ εάν θέλω να κάνω ένα ταξίδι με αυτήν
4. Να έχει ορθή θέση οδήγησης (οπότε αποκλείω street κτλ)

έχω αποκλείσει εντελώς τα scooters (με εξαίρεση τα 3τροχα), αν και προσωπικά θα προτιμούσα κάτι σε on/off.

Το budget μου για την 1η μηχανή είναι έως 1.500€ (αποκλειστικά για μηχανή και όχι εξοπλισμό - εάν υπάρχει κάποια εξαιρετική περίπτωση θα μπορούσα να ανέβω λίγο), ώστε να μάθω επάνω της (πρακτικά να κάψω την 1η και 2α :D :D :D ) και να δω πως μπορώ να αντεπεξέλθω στο κόσμο των δίτροχων (φυσικά θα υπάρχει και το αυτοκίνητο back up για βροχές κτλ)
Σκεφτόμουν για το XT 600E όπου υπάρχουν πάρα πολλά σε πώληση.

Τι μου θα μου προτείνατε εσείς;

Kickstart
17/06/2020, 12:02
σε καλό δρόμο είσαι.

μια χαρά είναι το xt για τα λεφτά που διαθέτεις.

να έχεις παρκιγκ μόνο γιατί τα βρωμοκλεφτρόνια το διατηρούν ακόμα ψηλά στη λίστα με τα αγαπημένα τους. (όχι τόσο για ολόκληρο αλλά όλο και κάτι τσιμπάνε από πανω του άμα τους γυαλίσει στο μάτι).

doctor_john
17/06/2020, 12:07
Το έχεις συζητήσει με τον γιατρό σου;
Σε ρωτάω γιατί όσες φορές η μέση μου κάνει τα δικά της, δεν είχα κανένα πρόβλημα να οδηγήσω μοτοσυκλέτα με θέση οδήγησης λίγο ή πολύ σκυφτή
και ποδήλατα δρόμου με πολύ ή πάρα πολύ σκυφτή θέση.

Χωρίς να είμαι γιατρός, μου φάνηκε λογικό γιατί σε όρθια θέση η μέση επιβαρύνεται απο το βάρος του σώματος και δέχεται τους κραδασμούς
ενώ μόλις αλλάξει λίγες μοίρες προς τα εμπρός, παύει να συμπιέζεται από τους κραδασμούς ενώ μεταφέρει το βάρος του κορμού στα χέρια
επιτρέποντας στα πόδια - λεκάνη να ακολουθούν - εκτονώνουν τους κραδασμούς χωρίς αντίσταση από το βάρος του κορμού.

Είχα ρωτήσει τον φυσιοθεραπευτή πριν χρόνια για αυτή την λογική και μου είχε πει πως συμφωνεί εφόσον η θέση οδήγησης
έχει το μήκος που χρειάζεται ο κορμός για να μην καμπουριάζει.

Πέρα απο αυτά, θεωρώ πως οι περισσότερες μοτό επιβάλουν λίγο σκύψιμο και καλύτερα να εστιάσεις στον τύπο του μοχλικού
που χρησιμοποιεί η ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της ώστε να έχεις καλή απόσβεση.

tzifman
17/06/2020, 12:17
σε καλό δρόμο είσαι.

μια χαρά είναι το xt για τα λεφτά που διαθέτεις.

να έχεις παρκιγκ μόνο γιατί τα βρωμοκλεφτρόνια το διατηρούν ακόμα ψηλά στη λίστα με τα αγαπημένα τους. (όχι τόσο για ολόκληρο αλλά όλο και κάτι τσιμπάνε από πανω του άμα τους γυαλίσει στο μάτι).

ναι φυσικά θα υπάρχει parking και για τα 2 (είναι στα απαραίτητα για την εύρεση σπιτιού)

tzifman
17/06/2020, 12:18
Το έχεις συζητήσει με τον γιατρό σου;
Σε ρωτάω γιατί όσες φορές η μέση μου κάνει τα δικά της, δεν είχα κανένα πρόβλημα να οδηγήσω μοτοσυκλέτα με θέση οδήγησης λίγο ή πολύ σκυφτή
και ποδήλατα δρόμου με πολύ ή πάρα πολύ σκυφτή θέση.

Χωρίς να είμαι γιατρός, μου φάνηκε λογικό γιατί σε όρθια θέση η μέση επιβαρύνεται απο το βάρος του σώματος και δέχεται τους κραδασμούς
ενώ μόλις αλλάξει λίγες μοίρες προς τα εμπρός, παύει να συμπιέζεται από τους κραδασμούς ενώ μεταφέρει το βάρος του κορμού στα χέρια
επιτρέποντας στα πόδια - λεκάνη να ακολουθούν - εκτονώνουν τους κραδασμούς χωρίς αντίσταση από το βάρος του κορμού.

Είχα ρωτήσει τον φυσιοθεραπευτή πριν χρόνια για αυτή την λογική και μου είχε πει πως συμφωνεί εφόσον η θέση οδήγησης
έχει το μήκος που χρειάζεται ο κορμός για να μην καμπουριάζει.

Πέρα απο αυτά, θεωρώ πως οι περισσότερες μοτό επιβάλουν λίγο σκύψιμο και καλύτερα να εστιάσεις στον τύπο του μοχλικού
που χρησιμοποιεί η ανάρτηση και τις ρυθμίσεις της ώστε να έχεις καλή απόσβεση.

Η αλήθεια είναι πως όχι, απλά η οδήγηση με 90ο είναι αυτή που βοηθάει στο αυτοκίνητο. Όμως αυτά που αναφέρεις παραπάνω φαίνονται λογικά και θα το συζητήσω μαζί του

αυτό με το μοχλικό το έχασα εντελώς :)

katsar
17/06/2020, 13:12
ΧΤ600, το καλύτερο παπάκι .:wave2:
Για ταξίδια όμως μόνο αν πηγαίνεις μέχρι ~90χλμ, μετά από εκεί ο αέρας σε χτυπάει αλύπητα στο στήθος με αποτέλεσμα να πρέπει να βάζεις δύναμη στο τιμόνι και να πιάνεσαι σε ώμους κτλ.

tzifman
21/06/2020, 12:38
Έχω μιλήσει με αρκετούς φίλους που είναι χρόνια στο χώρο της μοτοσυκλέτας και μου λένε να πάω σε translalp 2001 ή νεότερο. Καταλαβαίνω πως είναι καλύτερη από το XT για ταξίδια αλλά κάνει τόσο βαριά μηχανή για ένα νέο οδηγό;

επίσης ποια η γνώμη σας για την Bmw F 650 GS 650;

νεοσσός
21/06/2020, 14:42
Έχω υπόψη ότι το Transalp έχει υψηλή κατανάλωση για μοτοσυκλέτα μεσαίου κυβισμού.