PDA

View Full Version : XT 600 VS TT600R VS DRZ400SM



U7timus
10/08/2017, 04:38
Καλησπερα!
Οπως γραφει και ο τιτλος με ενδιαφερει να αγορασω μια τυπου Motard μηχανη!
Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα τρια λογο τιμης και αξιοπιστιας! Η χρηση θα ειναι καθημερινη με λιγα χιλιομετρα και κανα δυο φορες μεσα στον χρονο ισως χρειαστει να πηγαινω απο αθηνα-αρτα (360χμλ τουλαχιστον απο τον παλιο τον δρομο) :lol:
Εαν υπαρχει και καποια αλλη προταση παρακαλω να την ακουσω,επιπλεον να πω πως δεν υπαρχει η επιλογη καθε μηνα στον μαστορα! :blush:

devil's animal
10/08/2017, 06:17
το drz ειναι ωραιο παιχνιδι αλλα θα σε κουρασει στον ανοιχτο δρομο καθ'οτι ειναι λιγα κυβικα και τα αλογα του τα βγαζει σε ψηλες στροφες...
το ΧΤ ειναι σκυλι και (νομιζω) πιο αξιοπιστο απο το ΤΤ το οποιο ομως ειναι πιο δυνατο...
παλια μηχανακια και τα 2 και πρεπει να τα ελεγξεις καλα γιατι θα εχουν περασει απο καμποσα χερια....

U7timus
10/08/2017, 14:42
Σιγουρα πρεπει να τα κοιταξεις.. μια ερωτηση καθως δεν ξερω και πολλα αλλα νομιζω οτι το ττ και το χτ εχουν το ιδιο μοτερ..ισχυει;
Το drz το γουσταρω παρα πολυ αλλα εχω ακουσει οτι εχει θεματα με τα πυνια.. βγαζει συχνα προβληματα εκει..

Χρηστος FZR
10/08/2017, 15:05
τα πηνια του δρζ χαλαγανε επειδη λυνανε οι βιδες που τα κρατουσανε. οσα τετοια σουζουκι ξερω παρουσιασαν το ιδιο προβλημα.
μερικοι που τα προλαβανε τα σωσανε τα μοτερια τους, με λιγη κολα σπειρωματων δουλευουν ακομα απροβληματιστα.


χτ και ττ εχουν ιδιο κινητηρα κατα 90%, εμφανισιακα φαινονται ιδιοι, αλλα του ττ εχει αλλο εκκεντροφορο, στροφαλο, πηνια, καρμπυρατερ και δεν εχει μιζα (νομιζω δεν εχει και μπαταρια).

meccanica
10/08/2017, 15:10
Προσωπικα δεν θα κοιταζα το μανιβελατο ττ600 γιατι ειναι ballbreaking:D

U7timus
10/08/2017, 15:27
Δεν εχω θεμα με την μιζα ειχα ενα Modenas πριν κανα δυο χρονια Dinamik εννοειται :cool:
To TT ειναι πανεμορφο με το 10L ντεποζιτο...το χτ δεν μου αρεσει η αληθεια ειναι.. τραβαω πιο πολυ προς το drz αλλα ολοι μα ολοι μου λενε οχι θα βρω τον μπελα μου..
για αυτο και γραφω εδω σε εσας που ξερετε κατι παραπανω..

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/08/2017, 15:29
νομιζω οτι για τη δουλεια που θες απο ολλα πιο πολλυ σου κανη το χτ.Το ττρ οπος ειπανε απο πανω ειναι πιο δυνατο αλλα στο ταξιδη ειναι πιο καλο το χτ.Αν εκανες χωμα θα σου εβαζα τριτο το χτ με προτο το dr.
Ενα τιπ οταν ψωνιζεις τοσο παλιο μηχανακη κοιτας να μην εχει λιγα χλμ.Πας κατευθειαν στα πολλα.Οι ζημιες που ειναι να σου βγαλη λογο χρονων και απο τη χρηση συνηθως της εχει βγαλει και της εχει φτιαξει ο προηγουμενος ιδιοκτητης.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
10/08/2017, 15:31
νομιζω οτι για τη δουλεια που θες απο ολλα πιο πολλυ σου κανη το χτ.Το ττρ οπος ειπανε απο πανω ειναι πιο δυνατο αλλα στο ταξιδη ειναι πιο καλο το χτ.Αν εκανες χωμα θα σου εβαζα τριτο το χτ με προτο το dr.
Ενα τιπ οταν ψωνιζεις τοσο παλιο μηχανακη κοιτας να μην εχει λιγα χλμ.Πας κατευθειαν στα πολλα.Οι ζημιες που ειναι να σου βγαλη λογο χρονων και απο τη χρηση συνηθως της εχει βγαλει και της εχει φτιαξει ο προηγουμενος ιδιοκτητης.

U7timus
10/08/2017, 15:32
Πολυ ωραια πληροφορια αυτη φιλε μου..
Απλα ειναι οτι τα χτ τα κυνηγανε λιγο παραπανω να τα φανε θα μου πεις ολα εδω κλεψανε το κινεζικο παπι του παππου μου.. τελος παντων αυτο ειναι αλλο θεμα..

yiannis172
10/08/2017, 15:44
Αποκλειστικα αναμεσα σε αυτα,το DRZ.
Αν οι επιλογες επεκτεινονται,τοτε XTX για κατι πιο all around ή FMX για κατι φθηνοτερο.

Χρηστος FZR
10/08/2017, 15:47
αν μαθεις το κολπο παιρνει πανευκολα μπροστα.

akis_trevor
10/08/2017, 15:49
ποσα λεφτα διαθετεις δηλαδη;
σκεφτεσαι μονο αυτα τα 3 ή κυριως αυτα;

U7timus
10/08/2017, 16:10
Οχι οπως εγραψα και πανω πανω δεν σκευτομαι μονο αυτα απλα νομιζω οτι μονο αυτα ειναι στην ελληνικη αγορα τυπου motard on/off που ειναι αξιοπιστα δεν θα μου φανε τα λεφτα και εναι ομορφα..
διαθετο μεχρι 2500..
Και εδω που τα λεμε παντου XT.. εχει γεμησει η αθηνα.. δεν ξερω για αλλου παντως η αθηνα και ο πειραιας ειναι γεματος

U7timus
10/08/2017, 17:34
Τι γνωμη εχετε για το FMX?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
11/08/2017, 04:49
Τι γνωμη εχετε για το FMX?

καλο.αξιοπιστο.Ψοφιο γκαζι

kordix
11/08/2017, 08:19
FMX αδυναμο, μοτερ αρχαίο, φιμωμένο και πολυ μικρη αυτονομία αλλα καλες αναρτησεις και ομορφο design.

ΤΤ την ακουει το γραναζι της δευτέρας, μανιβελα, σελα οχι ιδιαιτερα ανετη, ψηλό, δυσκολο βα βρεις καθαρό αλλα καλες αναρτησεις.

DRZ, πηνία και πολύ κοντό κιβώτιο, αβολη σέλα αλλα καλοστημένο και με ενδιαφερον μοτέρ. Πολυ καλο στην πολη και στα στροφιλίκια.

ΧΤ 600 μαυρος σκύλος, ανετη σέλα, φορτωνεται, πολυ μαλακο πλαισιο + αναρτησεις αλλα ταξιδευει ξεκουραστα ως τα 120-130 και ειναι επσης πολυ καλο σε χρηση all around.

KLR 650, μοταρντ, μαυρος σκυλος, υδροψυχτο, οικονομικό, ανετο για 2, στιβαρο πλαίσιο για γιαπωνέζικο, στριβει, φορτωνεται αλλα μη εμπορικο και με ιδιαιτερη εμφανιση.

skylaros
11/08/2017, 08:34
Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί ενώ σκέφτεσαι ttr, drz , fmx δε κοιτάζεις xt660 όταν κοιτάζεις το 600

balakia
11/08/2017, 09:22
Εγώ δε καταλαβαίνω γιατί ενώ σκέφτεσαι ttr, drz , fmx δε κοιτάζεις xt660 όταν κοιτάζεις το 600

το 660 βγαινει X,R και σκετο 660,ξερεις της διαφορες;

BLiTzER
11/08/2017, 09:30
X = "motard", R = on/off. Δεν υπάρχει "σκέτο".

Πάρε το DRZ.

U7timus
11/08/2017, 10:57
Γιατί δεν με καλύπτει το α2 δίπλωμα από όσο ξέρω..

U7timus
11/08/2017, 11:00
Έχω ακούσει ότι ή θα σου βγει ή θα το τρέχεις και εκτός από αυτό με τέτοιο κιβώτιο ταχυτήτων ούτε από εδώ μέχρι την Πάτρα δεν θα αντέξει η υπομονή σου.. βέβαια η αλήθεια είναι ότι είναι παύλα.. με Π κεφάλαιο!

karellen
11/08/2017, 11:01
Τα 660 και το Α2 είναι πονεμένη ιστορία.Μερικές άδειες αναγράφουν 35,2kW οπότε ΔΕΝ σε καλύπτει το δίπλωμα,μερικές όμως γράφουν 35 και είσαι ΟΚ.
Αν εν τέλει ψάξεις για ΧΤΧ κοίτα τι γράφει η άδειά του.

Έχω ακούσει ότι ή θα σου βγει ή θα το τρέχεις και εκτός από αυτό με τέτοιο κιβώτιο ταχυτήτων ούτε από εδώ μέχρι την Πάτρα δεν θα αντέξει η υπομονή σου.. βέβαια η αλήθεια είναι ότι είναι παύλα.. με Π κεφάλαιο!

Στο ΧΤΧ αναφέρεσαι?

drade
11/08/2017, 12:50
Πάντως πολλά τα κιλά των Xt - xtx για να θεωρούνται supermoto. Ωστόσο αν θέλεις εκδρομές των 200 χιλιομέτρων τότε είναι σαφέστατα καλύτερα.

congate7
12/08/2017, 00:45
Αν μπορείς να συμβιβαστείς με το να πηγαίνεις με 100 στην ευθεία τότε πάρε drz. Αν το σκίζεις σε στροφές δε θα πάθει τίποτα.
Πηνία μία φορά μου έβγαλε και με κινεζιά των 20 γιούροζ βρέθηκε η λύση.

Στο ττ από άποψη επιδόσεων τα έχεις όλα περισσότερο σε σχέση με το drz αλλά πιο βαρύ στην πόλη.

U7timus
12/08/2017, 08:30
Χθες συζητάγα με έναν γνωστό και πολύ καλό φιλο που δίνει ένα xtx άριστο 35χλ χιλιόμετρα (εξατμίσεις ολόσωμες,σωληνάκια υψηλής,δίσκο πλάκες,σέλα,φώτα λεδ,λάστιχα,ζάντες excel,φίλτρο,νομίζω ότι μου είπε αλλαγμένο πίσω φανάρι από R1) μην τα πολύ λέω το μηχανάκι είναι τρελή ευκαιρία στα 2800 αλλά δεν ξέρω αν με καλύπτει το δίπλωμα..και δεν ξέρω αν θα μπορώ να το κουμαντάρω στο μάτι μου φενεται βαρύ (είμαι 65 κιλά 1,72)

karellen
12/08/2017, 08:43
Χθες συζητάγα με έναν γνωστό και πολύ καλό φιλο που δίνει ένα xtx άριστο 35χλ χιλιόμετρα (εξατμίσεις ολόσωμες,σωληνάκια υψηλής,δίσκο πλάκες,σέλα,φώτα λεδ,λάστιχα,ζάντες excel,φίλτρο,νομίζω ότι μου είπε αλλαγμένο πίσω φανάρι από R1) μην τα πολύ λέω το μηχανάκι είναι τρελή ευκαιρία στα 2800 αλλά δεν ξέρω αν με καλύπτει το δίπλωμα..και δεν ξέρω αν θα μπορώ να το κουμαντάρω στο μάτι μου φενεται βαρύ (είμαι 65 κιλά 1,72)

Αν η άδεια γράφει 35kW σε καλύπτει,όσο για το βάρος μπορείς εύκολα να το διαχειριστείς.
Αν τώρα δεις ότι δεν φτάνεις καλά τότε βάζεις ένα σετ χαμηλώματος (δύο λαμάκια στην πίσω ανάρτηση είναι) και έρχεται στα ίσα του.
Είναι καλό μηχανάκι το ΧΤΧ, θα σε εξυπηρετήσει στην πόλη και δεν θα πει όχι σε κανένα ταξίδι.