PDA

View Full Version : Hydraulic Jack - Ανυψωτικός Γρύλλος



vaska
13/08/2017, 08:18
Πρόσφατα πήρα μεταχειρισμένα 2 από αυτά τα μαραφέτια
387482
σε πολλή καλή τιμή. Είναι παλιά αλλά αδούλευτα και ως εκ τούτου έχουν μέσα παλιά λάδια. Επίσης είναι μία τσιμούχα ξερή στον έναν και χάνει λάδια. Επειδή λοιπόν είμαι σε διακοπές και βαριέμαι να κάθομαι άπραγος είπα να τα λύσω και να τους κάνω ένα καλό σέρβις (αλλαγή τσιμούχες, λαδάκια). Στον σωλήνα βρήκα αρκετά κατατοπιστικά video αλλά δεν ξέρω τι λάδια να πάρω. Ο ένας έλεγε ISO150 ή AW 32, ο άλλος είχε ένα κουτάκι λάδια Permatex χωρίς άλλα ευδιάκριτα στοιχεία παρά μόνο το Hydraulic oil. Ξέρει κανείς τι λάδια πρέπει να πάρω και από που?? Αν κάνουν τα κοινά που βρίσκουμε στα βενζινάδικα στα χωριά για τα υδραυλικά των γεωργικών μηχανημάτων θα βόλευε μιας και είμαι σε χωριό και έχω εύκολη πρόσβαση σε αυτά.

o teos
13/08/2017, 08:43
Οι γρυλλοι επάνω δε λένε τίποτα ε;;λογικά με οποιοδήποτε υδραυλικό λαδάκι θα σαι κομπλέ...:rolleyes:

lykourgi
13/08/2017, 09:35
Κατά 99% το υδραυλικό γενικής χρήσης (SAE10), σε καλύπτει.

doctoras
13/08/2017, 10:08
Σκέφτεσαι καμια αυτοσχέδια ραμπα μοτο?
Παρεμπιπτόντως καλη ιδεα

virus
13/08/2017, 10:58
Ελπιζω να βρεις τσιμουχα γιατι καμια φορα εχουν περιεργα νουμερα και δυσκολο να βρεις.

Μεγειες τρελε :beer:

Ααααν χρειεστεις τιποτα απο αθηνα pm me.

vaska
13/08/2017, 13:50
Με το smart της γυναίκας που έχω μπλέξει θα είναι σίγουρα χρήσιμοι αλλά και στα λεφτά που τους πήρα άστους εκεί να κάθονται για την μία φορά που θα χρειαστούν.

@Virus
Γιάννο ευχαριστώ ρε φίλε για την προσφορά αλλά δεν νομίζω να έχω πρόβλημα, ποτέ βέβαια δεν ξέρεις μέχρι να δεις τι χρειάζεσαι. Έχουμε αρκετούς τσιμουχάδες στην Πάτρα και νομίζω εύκολα θα βρω. Από το εμβολάκι της πρέσας χάνει και απ' ότι είδα στα video είναι κλασικά oring μικρής διαμέτρου. Θα δείξει.

Μανολης67
14/08/2017, 10:07
99% SAE 10 οπως προειπε και ο φιλος παραπάνω, αν χρειαστεί τσιμουχες υπάρχουν τσιμουχάδικα που εχουν τα πάντα, υπάρχει ενα στην Θεσσαλονικη Μοναστηρίου πλησιον Βαρδάρη και βεβαια και στην Αθηνα.

Μανολης67
14/08/2017, 10:09
Σκέφτεσαι καμια αυτοσχέδια ραμπα μοτο?
Παρεμπιπτόντως καλη ιδεα

1.300+
Εγω σηκωνο τον πισω τροχο του 660 για λιπανση-καθαρισμό με τριγωνικο γρυλλο αυτοκινητου αλλα τωρα με εβαλες σε σκέψεις

nickald
14/08/2017, 10:10
Λογικα δεκαρακι παιρνουν αυτά

daz
14/08/2017, 12:54
Πάντως αυτοί οι γρύλλοι όταν είναι κλειστοί, συνήθως δεν χωράνε κάτω από ένα αμάξι!

Bowleno
14/08/2017, 15:01
Πάντως αυτοί οι γρύλλοι όταν είναι κλειστοί, συνήθως δεν χωράνε κάτω από ένα αμάξι!

Εξ, ου, το ότι δεν έχουν χρησιμοποιηθεί.....

vaska
14/08/2017, 17:29
Πάντως αυτοί οι γρύλλοι όταν είναι κλειστοί, συνήθως δεν χωράνε κάτω από ένα αμάξι!

Τώρα που το λες και το σκέφτομαι παίζει σοβαρά αυτό το ενδεχόμενο


Εξ, ου, το ότι δεν έχουν χρησιμοποιηθεί.....

Ο πωλητής είχε πάνω από 20 οπότε θεωρώ ήξερε τη χρήση τους και τις διαστάσεις τους.

Anyway που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι θα τους βρω εγώ χρηστικότητα δεν τίθεται θέμα, άλλωστε σιγά τα σπουδαία λεφτά που ξόδεψα.

toyar
14/08/2017, 17:35
Εγω το βαζει λιγο πιο πισω στο μαρσπιε και χωραει. Σηκωνω προχειρα με το γρυλο και βαζω τριποδο. Επισης στη μηχανη σηκωνω ελαφρα τον πισω τροχο γερνοντας προς τη μερια του σταντ και λαδωνω αλυσιδα.
Και για πρεσα μπορει να χρησιμοποιηθει με καταλληλη κοντρα

virus
14/08/2017, 17:53
Παντα καλο ειναι να υπαρχουν τετοιοι γρυλοι. Αλωστε τζαμπα τους πηρε. Μια χαρα

Acacius
14/08/2017, 18:05
Πάντως αυτοί οι γρύλλοι όταν είναι κλειστοί, συνήθως δεν χωράνε κάτω από ένα αμάξι!

Όταν γίνεται σωστή χρήση στα Smart δε χρειάζεται να χωράνε από κάτω :p

387501


(@toyar: βουλωμένο γράμμα διαβάζεις)