PDA

View Full Version : 1150 adv ή απλό με servo ή χωρίς?



MiltiadisK.D
13/08/2017, 15:39
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του παιδιού εδώ θα προτιμούσατε 1150 adv ή απλό με servo ή χωρίς και γιατί παρακαλώ?(αν οι διαχειριστές νομίζουν πως πρέπει να μεταφερθεί αλλοϋ η ερώτηση μου ας το κάνουν please).Ευχαριστώ πρικαταβολικά.

kostas_1100gs
18/08/2017, 11:41
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του παιδιού εδώ θα προτιμούσατε 1150 adv ή απλό με servo ή χωρίς και γιατί παρακαλώ?(αν οι διαχειριστές νομίζουν πως πρέπει να μεταφερθεί αλλοϋ η ερώτηση μου ας το κάνουν please).Ευχαριστώ πρικαταβολικά.

Το αντβε είναι ψηλότερο με διαφορετικές σχέσεις στο σασμάν (κοντές ταχύτητες) από το απλό. Μεγάλο ντεπόζιτο. Το ΄σερβο είναι άγκυρα, αλλά σε ζημιά, άστα. Γι αυτό το απογεύγουν. Δες το γούστο σου και την χρήση που θα κάνεις.

daz
18/08/2017, 13:26
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα και χωρίς να θέλω να χαλάσω το θέμα του παιδιού εδώ θα προτιμούσατε 1150 adv ή απλό με servo ή χωρίς και γιατί παρακαλώ?(αν οι διαχειριστές νομίζουν πως πρέπει να μεταφερθεί αλλοϋ η ερώτηση μου ας το κάνουν please).Ευχαριστώ πρικαταβολικά.

Με ενα καινούριο θέμα παίρνεις περισσότερες απαντήσεις. Βέβαια είναι και 15αυγουστος, αλλά και πάλι!

MiltiadisK.D
18/08/2017, 14:31
Ευχαριστώ Κώστα και daz!

kostas_1100gs
18/08/2017, 15:07
To θέμα αυτό σε ``ειδικά`` φόρα έχει παίξει πολύ.

MiltiadisK.D
18/08/2017, 20:45
Ναί Κώστα,απο"κεί"αντλώ πληροφορίες(μιάς και απο εδώ δεν είδα φώς πέρα απο εσένα φυσικά).Σε ευχαριστώ ξανα.

kostas_1100gs
19/08/2017, 00:00
Ναί Κώστα,απο"κεί"αντλώ πληροφορίες(μιάς και απο εδώ δεν είδα φώς πέρα απο εσένα φυσικά).Σε ευχαριστώ ξανα.

Αυτό είναι και καλό, γιατί δεν απαντούν όλοι οπότε οι πληροφορίες είναι καλύτερες ;) . Βέβαια να ξέρεις ότι πολλά προβλήματα λύνονται εύκολα και οικονομικά, αλλά θέλει ψάξιμο. Ας πούμε τα ιντέκσιον που βαράνε και σου λένε άλλα σώματα (700ε και 750ε) λύνονται με (αν είναι στην αρχή η ζημιά) με 4ε και ένα μεροκάματο μαστορικό σε φίλο. Και στην μονάδα υπάρχει άνθρωπος τώρα που τις επισκευάζει οικονομικά. Έκανα καμιά 80.000κλμ με το 1100 και καμιά 70.000κλμ με το 1150 (είχα το καλύτερο 1150 στην Ελλάδα, δεν κάνω πλάκα) και ποτέ δεν πλήρωσα τρελά λεφτά σε κάτι. Ότι άλλο θες ρωτάς, οι ανάξιες υπηρεσίες μου .... στην διάθεσή σου.

MiltiadisK.D
19/08/2017, 05:50
Αυτό είναι και καλό, γιατί δεν απαντούν όλοι ότε οι πληροφορίες είναι καλύτερες ;) . Βέβαια να ξέρεις ότι πολλά προβλήματα λύνονται εύκολα και οικονομικά, αλλά θέλει ψάξιμο. Ας πούμε τα ιντέκσιον που βαράνε και σου λένε άλλα σώματα (700ε και 750ε) λύνονται με (αν είναι στην αρχή η ζημιά) με 4ε και ένα μεροκάματο μαστορικό σε φίλο. Και στην μονάδα υπάρχει άνθρωπος τώρα που τις επισκευάζει οικονομικά. Έκανα καμιά 80.000κλμ με το 1100 και καμιά 70.000κλμ με το 1150 (είχα το καλύτερο 1150 στην Ελλάδα, δεν κάνω πλάκα) και ποτέ δεν πλήρωσα τρελά λεφτά σε κάτι. Ότι άλλο θες ρωτάς, οι ανάξιες υπηρεσίες μου .... στην διάθεσή σου.

Ξανά μανά ευχαριστώ βρε Κώστα,βασικά είμαι επιφυλακτικός μιάς και πρόκειται γαι αρκετά παλιά μοτό οπότε θέλει πού και καλό ψάξιμο και θα πάρω ΜΟΝΟ αν βρώ ΚΑΘΑΡΟ και ΣΩΣΤΟ,δεν βιάζομαι και υπάρχουν 2 ακόμα μοτό,έ...δεν με λές και αΜήχανο:lol:;):beer:

DrBig
19/08/2017, 08:57
(είχα το καλύτερο 1150 στην Ελλάδα, δεν κάνω πλακα)

Μην εισαι και τοσο σιγουρος :p

kostas_1100gs
19/08/2017, 10:55
Μην εισαι και τοσο σιγουρος :p

ΕΕΕΕΕ οκ ένα από τα καλύτερα χαχαχαχα. Ήταν και πολύ καθαρό από τον Γερμανό ιδιοκτήτη, ο οποίος ήταν ``ψηλά`` στη Γερμανία, άσχημος ο καιρός εκεί, και την έβγαζε 2 μήνες τον χρόνο κάνοντας λίγα κλμ.

MiltiadisK.D
19/08/2017, 21:29
Επιτρέπεται να ανεβάσω μερικά λίνκ απο το γνωστό site πωλήσεων να πάρω μια 1ή γεύση αν αξίζει κάποιο για την ώρα?Ούτως η άλλως δεν βιάζομαι,σκέψεις κάνω,adv by the way.

daz
19/08/2017, 21:59
Φυσικά.

MiltiadisK.D
20/08/2017, 01:53
Πάμε λοιπόν,τυχαία η σειρά τους και μόνο adv https://www.car.gr/9610786-bmw-r-1150-gs-adventure-adventure ,https://www.car.gr/10756494-bmw-r-1150-gs-adv-adventure ,https://www.car.gr/10411885-bmw-r-1150-gs-adventure αυτιά.

daz
20/08/2017, 03:40
Για να δουλέψουν, πάτησε το εικονίδιο με την υδρόγειο δίπλα απ' το φακελάκι και κάνε επικόλληση το λινκ μέσα στο παράθυρο που θα σου βγάλει.

kordix
20/08/2017, 07:45
Εγώ προτίμησα το απλό 1150 για τους παρακάτω λόγους:

-είναι πιο άνετο για δικάβαλο και η θέση του οδηγού ρυθμίζεται στο ύψος
-εχει πιο μακριά έκτη οπότε ταξιδεύει στην εθνική πιο οικονομικά και πιο ξεκούραστα (εδώ θέλει ανάλυση)
-δεν ήθελα το επιπλέον βάρος των 8 λίτρων, το 22ρι ρεζερβουάρ του απλού μου φτάνει αφού το μηχανάκι δεν καίει.
-εχει μικρότερες διαδρομές αναρτήσεων και γι' αυτό το λόγο ο άξονας ταλαιπωρείται λιγότερο
-δεν ήθελα σερβο. Υπάρχουν λίγα adv χωρίς σέρβο και περιζήτητα χωρίς ενώ υπάρχει πληθώρα απλού μονόμπουζου.
-είναι συνολικά πιο χαμηλό αλλά παράλληλα εχει αξιοπρεπέστατη απόσταση από το έδαφος και περνάει χώμα χωρίς να βρίσκει.


Το 1150 adventure εχει ας πούμε πιο καλαίσθητα οπίσθια, πιο πολεμική σελα που ενώ το κομμάτι του οδηγού είναι άνετο, του συνοδηγού είναι μέτριο. Υπάρχουν κάποια adv με πιο κοντή πρώτη (ήταν προαιρετική επιλογή του αγοραστή) και όλα εχουν πιο κοντή 6η σε σχεση με το απλό.
Ομως το ότι το απλό εχει ξεχωριστές σέλες είναι για μένα σημαντικό. Εφτιαξα του οδηγού σε σελά λίγο πιο ψηλή, στο ύψος του adv και με βόλεψε καλύτερα, βοηθάει στην επιθετική οδήγηση και φτιάχνει την θέση οδήγησης. Τον συνεπιβάτη τον ξεχνάς, το μηχανάκι εχει χώρους, καλό ζύγισμα και είναι φτιαγμένο για ταξίδι με δύο.


Βελτιώσεις.
Βελτίωσα το μηχανάκι μου με τελικό εξάτμισης (remus γιατί εχει πολύ ωραίο μπάσο ήχο), φίλτρο kn, τσιπάκι stage 5 (δίνει μεσαιες και ψηλά) από τον Γιάννη στην Θεσσαλονίκη - John's performance και χωρίς να βγάλω τον καταλύτη εχω άλλη μηχανή, στροφάρει πολύ πιο γρήγορα, γέμισε κάποιες τρύπες, π.χ. από 4000 - 5000 και το σημαντικό δεν εχασε καθόλου χαμηλά. Επίσης εχω κάνει τη μοντα του Steptoe από το αμερικάνικο advride.com που αλλάζεις το CCP, είναι μια ρύθμιση κάτω από τη σέλα στο κουτί με τις ασφάλειες και όντως μέχρι τις 3000 τραβάει καλύτερα.
Το μηχανάκι μαμα από μεσαίες και πάνω στροφάρει αργά και το απλό για να γεμίσει - κρατήσει την μακριά 6η θέλει 4000 στροφές και πάνω κάτι που είναι εκνευριστικό στους επαρχιακούς. Το δικό μου τώρα την επιταχύνει ζωηρά από τις 2500.

Σόρρυ για το "σεντόνι" αλλά δεν γινόταν αλλιώς.

kostas_1100gs
20/08/2017, 11:15
Ωραία τοποθέτηση η από πάνω. Τώρα αν φτάσεις τόσο ψηλά, 5000ε, να σκεφτείς και το 1200, ειδικά αν πας βόλτα και με άλλες μοτο. Ο λόγος? Θα σου πω μια δικιά μου εμπειρία. Το τελευταίο 24ωρο αντοχής που έκανα είμουν με άλλες 9 μοτο, 1200 όλες. Δεν μπορούσα να ακολουθήσω, πίεζα το 1150, να είμαι κοντά στο γκρουπ, 180κλμ και 190 είχε τελική, μέχρι και απο βενζίνη κόντεψα να μείνω. Τα 15-20 άλογα παραπάνω της 1200 έκαναν την διαφορά. Ο λόγος που είμαι χωρίς μοτο τώρα είναι αυτός, δεν μπορώ να πάω κοντά με φίλους, τους κούραζα και με κούραζαν. Γι αυτό και θα πάρω, αν πάρω, κάτι ποιο γρήγορο.

DrBig
20/08/2017, 11:21
Ωραία τοποθέτηση η από πάνω. Τώρα αν φτάσεις τόσο ψηλά, 5000ε, να σκεφτείς και το 1200, ειδικά αν πας βόλτα και με άλλες μοτο. Ο λόγος? Θα σου πω μια δικιά μου εμπειρία. Το τελευταίο 24ωρο αντοχής που έκανα είμουν με άλλες 9 μοτο, 1200 όλες. Δεν μπορούσα να ακολουθήσω, πίεζα το 1150, να είμαι κοντά στο γκρουπ, 180κλμ και 190 είχε τελική, μέχρι και απο βενζίνη κόντεψα να μείνω. Τα 15-20 άλογα παραπάνω της 1200 έκαναν την διαφορά. Ο λόγος που είμαι χωρίς μοτο τώρα είναι αυτός, δεν μπορώ να πάω κοντά με φίλους, τους κούραζα και με κούραζαν. Γι αυτό και θα πάρω, αν πάρω, κάτι ποιο γρήγορο.

1150 με bbpower chip, καταργηση καταλυτη, εξατμιση, φιλτρο, αυλους εισαγωγης απο 1150RT και λιγο ανοιχτο φιλτροκουτι παει σφαιρα. Σουζα στο γκαζι με 1η και τελικη κοντερισια 225 με 6η.

kostas_1100gs
20/08/2017, 11:34
1150 με bbpower chip, καταργηση καταλυτη, εξατμιση, φιλτρο, αυλους εισαγωγης απο 1150RT και λιγο ανοιχτο φιλτροκουτι παει σφαιρα. Σουζα στο γκαζι με 1η και τελικη κοντερισια 225 με 6η.

Ναι το γνωρίζω, μου το έχει πει και ο γνωστος τσιπάκια Γιάννης, αλλά στοιχίζει (αυτά που λες είναι αρκετά ευρω) και καίει έπειτα. Νομίζω πάντα κατ εμέ, δεν λέει.

kordix
20/08/2017, 13:23
Κι όμως μέχρι τα 160 έχει καλύτερη κατανάλωση από πριν αφού με τις βελτιώσεις τα έχει πιο εύκολα και πιο γρήγορα και το μοτέρ χωρίς να είναι φιμωμένο δουλεύει πιο ξεκούραστα. Συνήθως ταξιδεύω με 140-150, τα θεωρώ πιο λογική και πιο ξεκούραστη ταχύτητα ταξιδιού για ον/οφ αλλά το μηχανάκι μπορεί και με 160-180 ανετα έτσι όπως είναι τώρα γι' αυτό δεν ασχολήθηκαν να βγάλω καταλύτη κτλ αφού μου φτάνει πια η δύναμη που εχει και δεν ψαχνομαι άλλο.

Και το κόστος δεν είναι τρελό, το chip του Γιάννη έχει 70 Ε, εξατμίσεις υπάρχουν μεταχειρισμενες σε οκ κατάσταση, το φίλτρο έχει κανά 50 ρι δεν ξέρω ακριβώς και εργασία 0 αφού όλα μπαίνουν εύκολα. Το γράφω για μελλοντικούς κατόχους πως η αναβαθμιση αξίζει 200%.

Παντως Κώστα αν θες να ταξιδευεις άνετα με 180+ καλύτερα να πας για στριτακι ή πολυ σύγχρονο ον/οφ όχι πχ το αεροελαιοψυχτο 1200 GS αλλα το υδροψυχτο ή το μουλτι 1200, 1190 κτλ, οπότε καλά έκανες και το έδωσες το 1150.

kostas_1100gs
20/08/2017, 13:48
Κι όμως μέχρι τα 160 έχει καλύτερη κατανάλωση από πριν αφού με τις βελτιώσεις τα έχει πιο εύκολα και πιο γρήγορα και το μοτέρ χωρίς να είναι φιμωμένο δουλεύει πιο ξεκούραστα. Συνήθως ταξιδεύω με 140-150, τα θεωρώ πιο λογική και πιο ξεκούραστη ταχύτητα ταξιδιού για ον/οφ αλλά το μηχανάκι μπορεί και με 160-180 ανετα έτσι όπως είναι τώρα γι' αυτό δεν ασχολήθηκαν να βγάλω καταλύτη κτλ αφού μου φτάνει πια η δύναμη που εχει και δεν ψαχνομαι άλλο.

Και το κόστος δεν είναι τρελό, το chip του Γιάννη έχει 70 Ε, εξατμίσεις υπάρχουν μεταχειρισμενες σε οκ κατάσταση, το φίλτρο έχει κανά 50 ρι δεν ξέρω ακριβώς και εργασία 0 αφού όλα μπαίνουν εύκολα. Το γράφω για μελλοντικούς κατόχους πως η αναβαθμιση αξίζει 200%.

Παντως Κώστα αν θες να ταξιδευεις άνετα με 180+ καλύτερα να πας για στριτακι ή πολυ σύγχρονο ον/οφ όχι πχ το αεροελαιοψυχτο 1200 GS αλλα το υδροψυχτο ή το μουλτι 1200, 1190 κτλ, οπότε καλά έκανες και το έδωσες το 1150.
Το 1150 το έδωσα γιατί έναν χρόνο καθόταν, και όλο κάτι ήθελε (μπαταρία, τελη, ασφάλει κλπ) και ίσως και να το έχανα, κλοπή, μιας και είμουν αθήνα τότε. 140-160 είναι το καλύτερο πεδίο της. μουλτι κ κτμ είναι ακριβά φίλε, αλλά μόνο με το τελελέβερ και το όλο σύστημα της bmw νιώθω ασφάλεια και οτι η μοτό είναι ``κολημένη`` κάτω. Με καμία άλλη μοτοσυκλέτα δεν ένιωθα αυτήν την ασφάλεια. Μια λύση π.χ. είναι r1100s που πας βόλτα με 1200άρια, τα χρήματα είναι λίγα, συντήρηση μικρή και καμιά μικρή βόλτα (τώρα τέλειωσαν και οι μεγάλες βόλτες σχεδόν για όλους) με 2 βαλίτσες για κανένα σώβρακο :D

panavour
20/08/2017, 15:52
αλλά μόνο με το τελελέβερ και το όλο σύστημα της bmw νιώθω ασφάλεια και οτι η μοτό είναι ``κολημένη`` κάτω. Με καμία άλλη μοτοσυκλέτα δεν ένιωθα αυτήν την ασφάλεια

συγνωμη για την ερωτηση-ασχετος γαρ απο τελελεβερ-αλλα επειδη ενδιαφερομαι να μαθω,ερωτω το εξης.
Το τελελεβερ ειναι η οχι ευκολοοδηγητο χωρις ABS

kostas_1100gs
20/08/2017, 16:01
αλλά μόνο με το τελελέβερ και το όλο σύστημα της bmw νιώθω ασφάλεια και οτι η μοτό είναι ``κολημένη`` κάτω. Με καμία άλλη μοτοσυκλέτα δεν ένιωθα αυτήν την ασφάλεια

συγνωμη για την ερωτηση-ασχετος γαρ απο τελελεβερ-αλλα επειδη ενδιαφερομαι να μαθω,ερωτω το εξης.
Το τελελεβερ ειναι η οχι ευκολοοδηγητο χωρις ABS

Είναι το ίδιο, απλά θέλει προσοχή στο φρένο, όπως όλα τα μηχανάκια που δεν έχουν αβς

panavour
20/08/2017, 16:15
To ρωτησα γιατι ειχα διαβασει σε διαφορα φορουμ οτι λογω ελλειπους πληροφορησης του μπροστινου συστηματος-λογω μη χαμηλωματος οταν φρεναρει- δεν εχεις ακριβη αισθηση του φρενου(διορθωστε με αν-πολυ πιθανον- δεν τα λεω σωστα)

kostas_1100gs
20/08/2017, 16:45
To ρωτησα γιατι ειχα διαβασει σε διαφορα φορουμ οτι λογω ελλειπους πληροφορησης του μπροστινου συστηματος-λογω μη χαμηλωματος οταν φρεναρει- δεν εχεις ακριβη αισθηση του φρενου(διορθωστε με αν-πολυ πιθανον- δεν τα λεω σωστα)

Όχι δεν βυθίζει εμπρός και αυτό είναι καλό γιατί δεν μετατοπίζονται 250 κιλά, με την ταχύτητα ίσως και 500-600. Ανεναίνει ή βυθίζει το μοτερ που είναι και πλαίσιο. Έχεις αίσθηση στο φρένο. Στο χώμα δεν έχεις καλή.

daz
20/08/2017, 17:22
To ρωτησα γιατι ειχα διαβασει σε διαφορα φορουμ οτι λογω ελλειπους πληροφορησης του μπροστινου συστηματος-λογω μη χαμηλωματος οταν φρεναρει- δεν εχεις ακριβη αισθηση του φρενου(διορθωστε με αν-πολυ πιθανον- δεν τα λεω σωστα)

Το πρόβλημα της ελλιπούς πληροφόρησης δεν ειναι όταν φρενάρει, είναι γενικό.
Απλά δεν παρέχει την σωστή πληροφορία στον οδηγό για το τι κάνει ο εμπρός τροχός. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει καλή πρόσφυση, αφού όταν το εμπιστευτείς δε σε προδίδει, απλά δεν μπορείς να καταλάβεις τα όριά του.

DrBig
20/08/2017, 17:50
Ναι το γνωρίζω, μου το έχει πει και ο γνωστος τσιπάκια Γιάννης, αλλά στοιχίζει (αυτά που λες είναι αρκετά ευρω) και καίει έπειτα. Νομίζω πάντα κατ εμέ, δεν λέει.

Δεν καιει παραπανω απο στοκ.

MiltiadisK.D
20/08/2017, 19:57
Μάλιστα.Παρακολουθώ με ενδιαφέρον και αρκετά απο τα γραφόμενα σας δεν τα γνώριζα.Κυρίως για τα servo μιλάνε όλοι,μέ ή χωρίς abs και adv θα προτιμήσω μέ αλλά χωρίς servo τα οποία όμως υπερβαίνουν το budget που σκοπεύω να διαθέσω ή αν διαθέσω τόσα καλύτερα 1200 λοιπόν.

kordix
21/08/2017, 10:33
Μάλιστα.Παρακολουθώ με ενδιαφέρων και αρκετά απο τα γραφόμενα σας δεν τα γνώριζα.Κυρίως για τα servo μιλάνε όλοι,μέ ή χωρίς abs και adv θα προτιμήσω μέ αλλά χωρίς servo τα οποία όμως υπερβαίνουν το budget που σκοπεύω να διαθέσω ή αν διαθέσω τόσα καλύτερα 1200 λοιπόν.

Σωστη η σκεψη σου αλλα και παλι αν παρεις 1200 προτιμησε χωρις σερβο, δηλαδη απο 2007 και μετα.

kordix
21/08/2017, 10:46
Το 1150 το έδωσα γιατί έναν χρόνο καθόταν, και όλο κάτι ήθελε (μπαταρία, τελη, ασφάλει κλπ) και ίσως και να το έχανα, κλοπή, μιας και είμουν αθήνα τότε. 140-160 είναι το καλύτερο πεδίο της. μουλτι κ κτμ είναι ακριβά φίλε, αλλά μόνο με το τελελέβερ και το όλο σύστημα της bmw νιώθω ασφάλεια και οτι η μοτό είναι ``κολημένη`` κάτω. Με καμία άλλη μοτοσυκλέτα δεν ένιωθα αυτήν την ασφάλεια. Μια λύση π.χ. είναι r1100s που πας βόλτα με 1200άρια, τα χρήματα είναι λίγα, συντήρηση μικρή και καμιά μικρή βόλτα (τώρα τέλειωσαν και οι μεγάλες βόλτες σχεδόν για όλους) με 2 βαλίτσες για κανένα σώβρακο :D

Οσο με παιρνει ακομα οικονομικά να ταξιδευω με μοτο δεν με βλεπω να το αλλαζω, τα βρηκαμε μια χαρά, χαιρομαι να το οδηγαω και μου προσφερει οτι χρειαζομαι στο ταξιδι και ακομα περισσοτερα. Το πηρα με 55.000 τωρα εχει 92.000 και ολα καλά.

Το s ειναι μια καλη λύση και οικονομικα προσιτή, αν θες να μείνεις στην οικογενεια. Αυτή την αισθηση ασφαλειας και γω την νιωθω και στο ταξιδι βοηθαει πολυ, ειδικα στους επαρχιακους. Αλλα οταν το οδοστρωμα δεν ειναι οκ, το μηχανακι δεν αποσβενει σωστα μπροστα, θελει 2 ποιοτικα αμορτισερ για να στρωσει. Παω να παιξω κανα τζοκερ...

kostas_1100gs
21/08/2017, 10:54
Παω να παιξω κανα τζοκερ...

Σε έχω προλάβει, αλλά δεν το έχω κοιτάξει ακόμη, για να το δω.

MiltiadisK.D
22/08/2017, 17:26
Για να δουλέψουν, πάτησε το εικονίδιο με την υδρόγειο δίπλα απ' το φακελάκι και κάνε επικόλληση το λινκ μέσα στο παράθυρο που θα σου βγάλει.

Τώρα πρέπει να είναι εντάξει Αποστόλη,thanks;)