PDA

View Full Version : Modenas kriss 115, μανιβέλα "λαστιχο" λογω δισκων συμπλέκτη ;;;



drag0ngr
20/08/2017, 14:53
Καλησπέρα παιδια, επεσε στην κατοχη μου ενα Modenas Kriss II 115 , κακοφτιαγμένο θα ελεγα απο καποιον πιτσιρικα.
Ας προσπεράσω τον ηχο της μπιέλας που σιγοχτυπαει , εχει ενα ακομη θεματακι..
Το μηχανακι παιρνει μπροστα ΜΟΝΟ με μιζα. Η μανιβέλα του ειναι κατι σαν "λαστιχο" θα ελεγα και πρεπει πολυυυυ πολυ απαλα να την
πατησεις για να "πιασει" κ να γυρισει το κυλινδροπιστονο..
Στην πορεια του επισης ενω παει καλα, αν δωσεις αποτομη γκαζιά, πατιναρει..

Η ερωτηση μου ειναι η εξης.. Εαν αντικαταστήσω τα δισκακια του συμπλέκτη, η μανιβέλα θα ερθει στα ισια της , η τσαμπα ο κοπος μου ;;

Ευχαριστω εκ των προτέρων.. :D

daz
20/08/2017, 18:59
Δεν καταλαβαίνω αυτό το λάστιχο, εννοείς ότι ρίχνει κούφιες? Αν ναι, μάλλον χάνει συμπίεση απ' τα ελατήρια!

SHOOTER045
20/08/2017, 19:03
Δεν καταλαβαίνω αυτό το λάστιχο, εννοείς ότι ρίχνει κούφιες? Αν ναι, μάλλον χάνει συμπίεση απ' τα ελατήρια!

Μάστορά
Ενίοτε τα παπιά ρίχνουν <κούφιες>και απο τα δισκάκια.
Εφ όσον λέει οτι πατιναρει κιόλας, πονταρω στα δισκάκια

daz
20/08/2017, 21:40
Δίκιο έχεις!

drag0ngr
20/08/2017, 23:31
Ευχαριστω παιδια, κουφιες ΔΕΝ ειναι, εχει μια χαρα συμπιεση το παπι ΟΤΑΝ πιασει η μανιβελα..
Οταν λεω λαστιχο εννοω οτι αν παω αποτομα να την κατεβασω "γλυστραει"... αν την κανω
αργα με το χερι καπου πιανει αλλα εκει που παει να γινει η συμπιεση παλι "γλυστραει"..

Αρα ας πουμε συμπερασμα δισκακια... Ποσο θα παει στο περιπου αν ξερει κανεις να το δωσω σε μαστορι ;
Εχω την γνωση να το κανω κ μονος απλα μου λειπουν αυτα τα εργαλεια που "κλειδώνεις" την καμπανα..

toyar
21/08/2017, 07:40
Δεν χρειαζεται να κλειδωσεις την καμπανα για να αλλαξεις δισκακια

SHOOTER045
21/08/2017, 08:47
Το lifan μοτέρ μου είχε τέτοιο πρόβλημα απο καινούργιο.
Έβαλα japan δισκάκια και ησυχασα.
Κοστος γύρω στα 30€

andreaspetr
21/08/2017, 23:34
το ιδιο μου κανει και εμενα το ΚΑΖΕ(ιδιο μοτερ φορανε)
δεν ειναι τα δισκακια(τα εχω αλλαξει)αλλα καποιο αλλο "παπαρακι"(δεν ξερω πως το λενε)
και δεν κομπλαρει η μανιβελα για να γυρισει το μοτερ.
εδω και δυο χρονια δεν εχω ασχοληθει να το λυσω αλλα μαλλον θα γινει συντομα...

drag0ngr
23/08/2017, 15:35
το ιδιο μου κανει και εμενα το ΚΑΖΕ(ιδιο μοτερ φορανε)
δεν ειναι τα δισκακια(τα εχω αλλαξει)αλλα καποιο αλλο "παπαρακι"(δεν ξερω πως το λενε)
και δεν κομπλαρει η μανιβελα για να γυρισει το μοτερ.
εδω και δυο χρονια δεν εχω ασχοληθει να το λυσω αλλα μαλλον θα γινει συντομα...

Μηπως το παπαρακι που σου ειπαν λεγεται "φυγοκεντρικο" ;

tuning
27/08/2017, 21:07
σιαγωνακια φυγοκεντρικου γυρω στα 20 ευρω εχουν (οχι γνησια) το κακο ειναι μη τυχον και θελει και την καμπανα μαζι