PDA

View Full Version : Ζητήται...γνώμη για μοτοσακό...



TsoliasGR
26/08/2017, 05:01
Είμαι σε μεγάλη σκέψη αγαπητοί αδελφοί...και αδελφές.
Έφτιαξα (επιτέλους)το καζεράκι πάλι μαμά (και το χω στο στρώσιμο ακόμα).Θα το ρίξω μάλλον για δουλειά.
Κυκλοφορώ και ξε...ω με το wolf το διομισάρι...
Αλλά χρειάζομαι να κάνω μία προσθήκη στο γκαράζ μου με ΠΟΛΥ συγκεκριμένα κριτήρια.
Θέλω ένα μηχανάκι ταξιδιάρικο.
Να μπορώ να βάλω τριπλεξάκι πίσω με μπαγκάζια (και αμα χωράει να βάλω και την γυναίκα, αν δεν χωράει η γυναίκα δεν με πειράζει :D)
Μα να μπορεί να ταξιδέψει για ώρα στα 130khm/h χωρίς να ναι στα κόκκινα.
Με νορμάλ καταναλώσεις φυσικά μεχρι τα 130 στο μέτρο του λογικού...
Και να μπορεί να παει και λίγο (πραγματικά όχι πολυ) εκτός.

Δεν με ενδιαφέρει χρονολογία (καλά ειπαμε μην μου προτείνει κανείς R51) αλλά να είναι αξιόπιστο.
Θα χρησιμοποιήται ΜΟΝΟ για ταξιδάκια μιας και κουτί ΔΕΝ αγοράζω εκ πεποιθήσεως.
Όλο τον υπόλοιπο καιρό θα κάνει διαδρομές σπίτι-τετράγωνο γυρω γυρω-σπίτι μια φορά την εβδομάδα ισα για να κινηται.

taisteal
26/08/2017, 05:12
V-strom

:D

panavour
26/08/2017, 08:14
Είμαι σε μεγάλη σκέψη αγαπητοί αδελφοί...και αδελφές.
Έφτιαξα (επιτέλους)το καζεράκι πάλι μαμά (και το χω στο στρώσιμο ακόμα).Θα το ρίξω μάλλον για δουλειά.
Κυκλοφορώ και ξε...ω με το wolf το διομισάρι...
Αλλά χρειάζομαι να κάνω μία προσθήκη στο γκαράζ μου με ΠΟΛΥ συγκεκριμένα κριτήρια.
Θέλω ένα μηχανάκι ταξιδιάρικο.
Να μπορώ να βάλω τριπλεξάκι πίσω με μπαγκάζια (και αμα χωράει να βάλω και την γυναίκα, αν δεν χωράει η γυναίκα δεν με πειράζει :D)
Μα να μπορεί να ταξιδέψει για ώρα στα 130khm/h χωρίς να ναι στα κόκκινα.
Με νορμάλ καταναλώσεις φυσικά μεχρι τα 130 στο μέτρο του λογικού...
Και να μπορεί να παει και λίγο (πραγματικά όχι πολυ) εκτός.

Δεν με ενδιαφέρει χρονολογία (καλά ειπαμε μην μου προτείνει κανείς R51) αλλά να είναι αξιόπιστο.
Θα χρησιμοποιήται ΜΟΝΟ για ταξιδάκια μιας και κουτί ΔΕΝ αγοράζω εκ πεποιθήσεως.
Όλο τον υπόλοιπο καιρό θα κάνει διαδρομές σπίτι-τετράγωνο γυρω γυρω-σπίτι μια φορά την εβδομάδα ισα για να κινηται.

ποσα ευροπουλα διαθετεις?

TsoliasGR
29/08/2017, 08:00
Για μεταχειρω μιλάμε πάντα.Ας πούμε ένα τάλιρο.Αλλά σε αυτό συμπεριλαμβάνεται και η μεταβίβαση.

lleonidas
29/08/2017, 10:27
CBF, Bandit, Blackbird, Varadero, Vstrom, Caponord 1000 θα μπορούσαν να είναι κάποιες λύσεις!Με μια πολύ μικρή υπέρβαση παίρνεις Tiger 1050 το οποίο όμως ίσως να μη βολέψει τη γυναίκα!Τα τρία πρώτα δεν ξέρω αν θα ανταποκριθούν άνετα στις λίγες οff διαδρομές :)
ΥΓ:Μιλώντας για υπέρβαση,δες και εδώ (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=Καινούριο&condition=Μεταχειρισμένο&offer_type=sale&variant=Stelvio+1200) μήπως και..!

TsoliasGR
29/08/2017, 10:47
Για τα BANDIT 600S μιλάς;
Δεν το έχω οδηγήσει αλλά εχω ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ απο το 400V.Κάπου πήρε το μάτι μου οτι δεν έχουν καμία σχέση βέβαια...
Tiger αποκλειεται λόγω προβλημάτων (995 άσχημη προιστορία)

Sapadak
29/08/2017, 10:50
capo kai ta resta benzines

Ζεύκας
29/08/2017, 15:42
μετά από το 250 θα πας σε ένα 500-700 κυβικά δικύλινδρο.

με τα λεφτά που διαθέτεις υπάρχουν πολλές επιλογές άρα πάρε αυτό που σου αρέσει και έχει άνετη σέλα

kostas_1100gs
29/08/2017, 15:58
Δεν έχεις κάτι στο μυαλό σου? Κυβικά? Ευρώπη, Τσαπάν?

Eddiex
29/08/2017, 15:59
Γιατι οχι TDM900; Τιμιο, αξιοπιστο, πολλα ανταλλακτικα, ταξιδιαρικο, ομορφο και ABS.

Andreasnemea
30/08/2017, 01:30
κοιτα κατι σε δικυλινδρο και απο εμενα εως 750 εγω θα εβλεπα κατι σε NC700 σε τρανσαλπ 700 cb500x

TsoliasGR
30/08/2017, 07:22
Nαι η αλήθεια ειναι οτι σκεφτόμουνα πιο πολύ κάτι σε ιάπωνα.
Γερμανικά δεν αγοράζω που να μου χαριζανε το βάρος μου σε χρυσάφι.
Ιταλικά, δεν έχω την καλίτερη άποψη λόγω βλαβών (απο οτι ακούω γενικά).
Θα προτιμούσα κάτι ΧΩΡΙΣ ABS,το πολύ με EURO 3 προδιαγραφές (euro4 το αποκλείω κατηγοριματικά).
Το TDM το μόνο πρόβλημα είναι η σέλα.Δεν ξέρω κατα πόσο θα βολέψει σε πολύωρο ταξίδι.Με προβληματίζει λίγο, το έχω καβαλήσει αλλά για καμια 10ρια χιλιόμετρα μονο.
CB500X δεν το έχω καβαλήσει ποτέ όμως πάλι η θέση οδήγησης απο φωτογραφίες που έχω δει...

zopas
30/08/2017, 07:47
φιλε οι σελλες φτιάχνονται και μπαινει και τζελ...μια 200σαρου θα σου παει αλλα θα την εχεις για παντα...στο γιαπωνεζικο υπολογισε και αλλαγη αναρτησης, capo μονο εγγυημενο και με αλλαγμενα ηλεκτρικα, σωληνακια κλπ αλλα υπολογισε κοστος συντηρησης και σηματα κλπ, κοινως το καθε 1000αρι παει ο κουκος αηδονι..εγω θα κοιτουσα για ενα φτιαγμενο tdm η το 800σαρι το tiger η το cbf 600 με το τελευταιο να ειναι μακροχρονια η πιο συμφερουσα λυση..

Eddiex
30/08/2017, 08:50
Nαι η αλήθεια ειναι οτι σκεφτόμουνα πιο πολύ κάτι σε ιάπωνα.
Θα προτιμούσα κάτι ΧΩΡΙΣ ABS,το πολύ με EURO 3 προδιαγραφές (euro4 το αποκλείω κατηγοριματικά).
Το TDM το μόνο πρόβλημα είναι η σέλα.Δεν ξέρω κατα πόσο θα βολέψει σε πολύωρο ταξίδι.Με προβληματίζει λίγο, το έχω καβαλήσει αλλά για καμια 10ρια χιλιόμετρα μονο.


Ειλικρινα θα ηθελα να μου πεις ΕΝΑΝ λογο που ΔΕΝ θελεις ABS. Εμπεριστατωμενο ομως... μην μου πεις οτι αυτοι που οδηγουν ABS ειναι κουλοι ή πανε πιο αργα ή τους κραζουν στις καφετερειες.

Απο εκει και περα η σελα του TDM μια χαρα ειναι. Ναι δεν ειναι V-strom ή καλυτερα ακομα Varadero αλλα και αυτο φτιαχνεται με πολυ λιγα λεφτα (νεα σελα με τζελ πχ).

kostas_1100gs
30/08/2017, 10:41
Ξανασκέψου το ΑΒΣ. Θα σου πω μια μοτο που δεν το γουστάρω (για εμένα) και πολύ. transalp και 700 ακόμη καλύτερα. Λίγα έξοδα, 19άρης τροχός εμπρός και ψιλοκαλό δρόμο.

TsoliasGR
01/09/2017, 21:09
Να επανέλθω λοιπόν.
ABS Δεν θέλω διότι όσα χρόνια έμαθα ΧΩΡΙΣ ABS και με φοβίζει απίστευτα μιας και ΔΕΝ ΕΧΩ συνηθησει.
Δεν έχει να κάνει με τελικές και τα λοιπά μιας και η ταχύτητα ταξιδίου θα είναι το πολύ +10/15χλμ από τα όρια.
Όμως ένα μηχανάκι που πάει με λίγες στροφες σε μια ταχύτητα για ώρα προφανώς καταπονεί τον κινητήρα λιγότερο απο ένα άλλο που για να ταξιδέψει στην ίδια ταχύτητα είναι +2/3 χιλιάδες απάνω (και αυτός ειναι και ο λόγος που αποφάσισα να πάω σε μια κατηγορία τέτοια και θα είναι ΜΟΝΟ για ταξιδακια).
Έχω μεχρι στιγμής εστιάσει σε 3 μηχανάκια
DL-650
Bandit 650 S
FZ6 Fazer
Αυτά βασισμένος στο κριτήριο της εμφάνισης.
Οι γνώμες για τα συγκεκριμένα;
Είναι αξιοπιστα;Τα ταξίδια τους πώς είναι;Απο κατανάλωση συγκριτικά με άλλα στην κατηγορία τους;Απο ασφάλεια στον δρόμο με φυσιολογική συντήρηση παντα;
Μιας και θα γράφει ελάχιστα χιλιόμετρα καθε χρόνο τα θέλω όσο το δυνατόν πιο "καλά"

Υ.Γ. Γερμανικό δεν παίρνω που να μου το χαρίζουνε (λόγω μέρκελ)
Ιταλικά τα φοβάμαι απο άποψη αξιοπιστίας.

basilis_k6
01/09/2017, 21:20
μόνο για ταξίδια το bandit. αν προσθέσεις μέσα μεταπώληση, λίγο χωμα, λίγο πόλη...vstrom απλα.

Eddiex
02/09/2017, 16:49
Να επανέλθω λοιπόν.
ABS Δεν θέλω διότι όσα χρόνια έμαθα ΧΩΡΙΣ ABS και με φοβίζει απίστευτα μιας και ΔΕΝ ΕΧΩ συνηθησει.

Σοβαρα τωρα?
Δηλαδη αν ειχες μαθει να πετας με ανεμοπτερο στα ταξιδια σου δεν θα εμπαινες ποτε σε Boing γιατι εχεις συνηθησει? Σε φοβιζει ΤΙ? Η ασφαλεια που σου παρεχει κατι? Που μπορεις ΑΦΟΒΑ να πατας ΤΕΡΜΑ τα φρενα σχεδον παντα και να μην πεφτεις? Που ειναι ΣΩΤΗΡΙΟ σε περιπτωσεις βροχης και κακου οδοστρωματος?
Δλδ αν τα αυτοκινητα βγαιναν και χωρις abs θα επαιρνες χωρις?

kostas_1100gs
02/09/2017, 19:31
Σοβαρα τωρα?
Δηλαδη αν ειχες μαθει να πετας με ανεμοπτερο στα ταξιδια σου δεν θα εμπαινες ποτε σε Boing γιατι εχεις συνηθησει? Σε φοβιζει ΤΙ? Η ασφαλεια που σου παρεχει κατι? Που μπορεις ΑΦΟΒΑ να πατας ΤΕΡΜΑ τα φρενα σχεδον παντα και να μην πεφτεις? Που ειναι ΣΩΤΗΡΙΟ σε περιπτωσεις βροχης και κακου οδοστρωματος?
Δλδ αν τα αυτοκινητα βγαιναν και χωρις abs θα επαιρνες χωρις?

Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα αυτά. Και ούτε που το καταλαβαίνεις.

Lioulios
03/09/2017, 00:14
V strom νταγκωτο !

TsoliasGR
03/09/2017, 07:49
Δέν έχω αυτοκίνητο,αλλά δεν ειναι το ίδιο πράγμα.
Μιλάμε για 2 και 4 τροχούς με τεράστιες διαφορές και στο φρενάρισμα και στην ισσοροπία.
Ίσως να είναι κόλλημα μου δεν ξέρω,αλλά θέλω σαν οδηγός να έχω τον απόλυτο έλενχο του τροχού.
Ακόμα και για οποιονδηποτε λόγο αν θέλω να μπλοκάρω τον τροχό να μπορώ να τον μπλοκάρω που λεει ο λόγος.
Όπως δεν μου αρέσει και αυτό με τις euro4 προδιαγραφές που έχω ακουσει.Πατάς το μπροστα η το πίσω φρένο και λειτουργούν και τα δυο.
Βέβαια μπορείς να το φτιάξεις αλλά ...

panavour
03/09/2017, 08:05
Αμα οδηγησεις μοτο με ABS και συνδυασμενη πεδηση θα καταλαβεις την διαφορα,ειδικα σε βρεγμενο.Κατα τα αλλα σ αυτο που ζητας ενα βεστρομ η ενα τρανσαλπ θα σε καλυψει.:)

TsoliasGR
03/09/2017, 14:05
Ανάμεσα σε bandit 650s και DL-650 απο άποψη αξιοπιστίας,κατανάλωσης,και εν γένη χρήση ταξιδίου τι προτεινετε;
Μοντέλα 07-12

mike_4
03/09/2017, 17:44
Φιλε αβς χωρις δευτερη σκεψη. Κοληματα τυπου δν εχω συνηθισει ειναι επικινδυνα. Ουτε γω ειχα συνηθισει μπουφαν κ γαντια καλοκαιριατικα αλλα ελα που τα φοραω.

doctoras
04/09/2017, 16:04
Ανάμεσα σε bandit 650s και DL-650 απο άποψη αξιοπιστίας,κατανάλωσης,και εν γένη χρήση ταξιδίου τι προτεινετε;
Μοντέλα 07-12
Αξιοπιστα ειναι και τα δυο σκοπος ειναι να βρεις ενα οσο δυνατο μερακλιδικο απο τυπικό κατοχο σε συντηρήσεις.
Καταναλωσης overall το vstron ειναι λιγο πιο οικονομικό(με μισο λιτρο διαφορα)
Το bandit ειναι πιο οικονομικό σε δικαβαλο φορτωμένο οταν οι ταχυτητες ξεπερνούν τα 130km/h.
Στο ταξιδι το strom εχει μεγαλύτερους χωρους και άνετη (ορθια) θεση οδήγησης
Το bandit εχει πιο ανετο(στο ταξίδι)κινητηρα και πιο σπορ τουρινκ θεση οδήγησης
Οι αναρτησεις και στα δυο ειναι ανετη με καλη αποσβεση στις λακουβες
Το στρομ ειναι πιο ανετο και στο χωμα που θα συναντησεις πηγαίνοντας προς τις παραλίες.
Το τι θα επερνα εγω η ο αλλος θα πρεπει να σε αφησει ανεπηρέαστο
Το θεμα ειναι εσυ να τα βαλεις κατω και να αποφασίσεις για τους δικους σου λογους.

zopas
04/09/2017, 18:31
καποιου του χαριζανε την ασφαλεια και εκεινος τη κοιταζε στα δοντια...μια φορα θα χρειαστεις το ΑΒΣ στη ζωη σου και θα είναι η στιγμη που θα ευγνωμονείς τα παιδια εδώ μεσα που προσπαθουν να σε κανουν να συνειδητοποιησεις το αυτονοητο...

TsoliasGR
04/09/2017, 19:44
Ισχύει οτι το Bandit s έχει λίγο πιο σκυφτή θέση οδήγησης απο το vstrom?Εάν συμβαίνει αυτό τότε αποφορτίζεται η μέση και ειναι πιο ιδανικό για μακρυνά ασφάλτινα ταξίδια;

Stavrakos
04/09/2017, 20:16
Σαν κατοχος Fz6 S2 με Abs εχω να σου πω ότι η καταναλωση ειναι απο 5-7lt/100 εχω δει και 4 στην εγνατια οδο αλλα σταθερα 130.Ταξιδι κανεις ανετα γιατι εχεις σχεδόν ορθια θεση σωματος και με μια πιο ψηλη ζελατινα θα εισαι αρχοντας.Θεμα αξιοπιστιας yamaha ειναι τι θα παθει?Απο ασφάλεια στον δρομο με εχει σωθει το Abs σε δυο περιπτωσεις αλλα να ξερεις το πισω ειναι ευαισθητο.Πιστευω να σε καλυψα

TsoliasGR
04/09/2017, 20:26
Σαν κατοχος Fz6 S2 με Abs εχω να σου πω ότι η καταναλωση ειναι απο 5-7lt/100 εχω δει και 4 στην εγνατια οδο αλλα σταθερα 130.Ταξιδι κανεις ανετα γιατι εχεις σχεδόν ορθια θεση σωματος και με μια πιο ψηλη ζελατινα θα εισαι αρχοντας.Θεμα αξιοπιστιας yamaha ειναι τι θα παθει?Απο ασφάλεια στον δρομο με εχει σωθει το Abs σε δυο περιπτωσεις αλλα να ξερεις το πισω ειναι ευαισθητο.Πιστευω να σε καλυψα

Mε κάλυψες απόλυτα.Ευχαριστώ.

doctoras
05/09/2017, 08:09
Ισχύει οτι το Bandit s έχει λίγο πιο σκυφτή θέση οδήγησ388099ης απο το vstrom?Εάν συμβαίνει αυτό τότε αποφορτίζεται η μέση και ειναι πιο ιδανικό για μακρυνά ασφάλτινα ταξίδια;
ιδανικό είναι ότι "δουλεύει" σε εσένα,υπάρχουν κατοχοι που έχουν κάνει και με τα 2 μοντέλα μακρινά ταξίδια και άνετα
τo bandit έχει μεν τιμόνι πιο σκυφτή θέση δε σίγουρα απο του στρομ, ενώ και τα μαρσπιέ είναι πιο πισω όπως όλα σε αυτή την κατηγορία.

δεν αντικατοπτρίζεται στην φωτό γιατί ο καθενας μας έχει διαφορετικό σωματότυπο
388098
388099

basilis_k6
05/09/2017, 17:52
το vstrom ταλαιπωρεί αρκετά τη μέση στα πολύωρα ταξίδια

SHOOTER045
05/09/2017, 19:13
το vstrom ταλαιπωρεί αρκετά τη μέση στα πολύωρα ταξίδια

Εξαρτάται απο τον σωματότυπο.
Έχω κανει non stop 600+ χλμ και δεν με κούρασε καθόλου στην μέση.
Γνώμη μου
Να δοκιμάσει και να οδηγήσει αυτά που τον ενδιαφέρουν.

basilis_k6
05/09/2017, 19:28
Εξαρτάται απο τον σωματότυπο.
Έχω κανει non stop 600+ χλμ και δεν με κούρασε καθόλου στην μέση.
Γνώμη μου
Να δοκιμάσει και να οδηγήσει αυτά που τον ενδιαφέρουν.
όρθιο ειναι. τι διαφορά να κάνει ο σωματότυπος δλδ?

doctoras
05/09/2017, 22:48
Επιβεβαιώνω απο τον κυκλο μου με αναβατες βστρομ που κανουν μακρινα ταξιδια κανενας δε μου επέφερε θεμα ανεσης απο την θεση οδήγησης.ολοι αισθάνονται τελεια με την μοτο τους το μονο που θα άλλαζαν θα ηταν με ενα βστρομ1000

gory
02/10/2017, 01:00
Τελικά ο φίλος κατέληξε σε κάποιο μοντέλο;

Panos76
02/10/2017, 08:43
Τελικά ο φίλος κατέληξε σε κάποιο μοντέλο;

Στο Wolf το 250 :vroum:

TsoliasGR
10/10/2017, 20:52
όχι δεν έχω καταλήξει ακόμα αλλά έχω δώσει προτεραιότητα στο νέο παπί λόγω δουλειάς.
Σκέφτομαι σοβαρά κάποιο συγκεκριμένο αλλά θέλω να κάνω ένα καλό τεστ ντραιβ και μακάρι να ξερα πώς θα το κάνω;
Μάλλον σε vstrom με βλέπω να καταλήγω.Ψάχνω να βρώ να κάνω ένα καλό τεστ ντράιβ.
Και μετά σειρά έχει ένα προσεγμένο κατα το δυνατό μηχανάκι.

TsoliasGR
10/10/2017, 20:58
Στο Wolf το 250 :vroum:

Το πιστεύεις όμως οτι το wolf δεν το αλλάζω με τίποτα για εντός πόλης;
Πραγματικά;
Είναι εξαιρετικό.Έχει 40.000χλμ και κατι ψιλά και περιμένει την επόμενη βόλτα.
Με προβληματίζει σε κάτι άλλο όμως και πάω στα τεχνικά θέματα για αυτό.

astroman76
10/10/2017, 20:58
ΔΤΜ

taisteal
10/10/2017, 21:20
όχι δεν έχω καταλήξει ακόμα αλλά έχω δώσει προτεραιότητα στο νέο παπί λόγω δουλειάς.
Σκέφτομαι σοβαρά κάποιο συγκεκριμένο αλλά θέλω να κάνω ένα καλό τεστ ντραιβ και μακάρι να ξερα πώς θα το κάνω;
Μάλλον σε vstrom με βλέπω να καταλήγω.Ψάχνω να βρώ να κάνω ένα καλό τεστ ντράιβ.
Και μετά σειρά έχει ένα προσεγμένο κατα το δυνατό μηχανάκι.

Ποστ #2

:D:D

TsoliasGR
10/10/2017, 23:55
Ναι το #2 δεν κατάλαβα...Σορρυ.