PDA

View Full Version : Κατανάλωση CBF-600 carb.



Scarabeo
30/08/2017, 16:21
Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι κάτοχος ενός CBF-600 μοντέλο του 2005. Με καρμπυρατέρ. Το μηχανάκι αγοράστηκε μεταχειρισμένο τον Αύγουστο του 2012 και από τότε είναι υπόδειγμα αξιοπιστίας!!! Μοναδικό μου παράπονο, η κατανάλωση που έχει αυξηθεί πολύ, προφανώς λόγω παλαιότητας των καρμπυρατέρ.
Όταν είχα πρωτοπάρει το μηχανάκι, ένα ντεπόζιτο μου έβγαζε 300-310 km μέσα στην πόλη, μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Μιλάμε για ήρεμη οδήγηση και ταχύτητα στους ανοιχτούς δρόμους (π.χ. Αττική Οδό) με 120 km/h maximum.
Σήμερα το μηχανάκι με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια χρήση, βγάζει 220-230 km μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Υποθέτω ότι θέλουν ρύθμιση ή και καθάρισμα τα καρμπυρατέρ. Ξέρουμε κάποιον ΚΑΛΟ καρμπυρατερά???? Φαντάζομαι θα πρέπει να λυθεί το μηχανάκι και να κατέβουν από τον κινητήρα........:confused::confused::confused:

sapila racing
30/08/2017, 16:45
Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι κάτοχος ενός CBF-600 μοντέλο του 2005. Με καρμπυρατέρ. Το μηχανάκι αγοράστηκε μεταχειρισμένο τον Αύγουστο του 2012 και από τότε είναι υπόδειγμα αξιοπιστίας!!! Μοναδικό μου παράπονο, η κατανάλωση που έχει αυξηθεί πολύ, προφανώς λόγω παλαιότητας των καρμπυρατέρ.
Όταν είχα πρωτοπάρει το μηχανάκι, ένα ντεπόζιτο μου έβγαζε 300-310 km μέσα στην πόλη, μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Μιλάμε για ήρεμη οδήγηση και ταχύτητα στους ανοιχτούς δρόμους (π.χ. Αττική Οδό) με 120 km/h maximum.
Σήμερα το μηχανάκι με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια χρήση, βγάζει 220-230 km μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Υποθέτω ότι θέλουν ρύθμιση ή και καθάρισμα τα καρμπυρατέρ. Ξέρουμε κάποιον ΚΑΛΟ καρμπυρατερά???? Φαντάζομαι θα πρέπει να λυθεί το μηχανάκι και να κατέβουν από τον κινητήρα........:confused::confused::confused:

Πριν ασχοληθείς με τα καρμπυρατερ, έχεις αλλάξει το φίλτρο αέρα?
Είναι κάτι που ξεχνιέται συχνά και ανεβαζει πολύ την κατανάλωση.

Scarabeo
30/08/2017, 16:52
Έχει Κ&Ν φίλτρο και θέλει μόνο καθάρισμα....το καθαρίζω συχνά......

doctoras
30/08/2017, 18:26
Ποσα χλμ εχει? Ποσους κατοχους περασε πριν απο εσενα? Εαν ειναι κατω απο 100κ και έχουν γινει ευλαβικα τα σερβις του στο προκαθορισμένο διάστημα που ορίζει ο κατασκευαστης και το εχεις αυτο ενημερωμένο στο σερβις μπουκ θα υποψιαζόμουν βλάβη(φθορα εντος καρμπς/φθορά στην εισαγωγη/ηλεκτρικο κύκλωμα).

Εαν δεν ξερεις τι απο τα παραπάνω εχει γινει, οπως και αν ηταν 2-3το χερι οταν το αγορασες και περασε και απο έμπορο τοτε ενδεχομένως να μη ξερεις και τα πραγματικά χλμ. Τοτε θα υποψιαζομουν συντήρηση(καθαρισμός/ρύθμιση/συγχρονισμός).

Απο καπου πρεπει να αρχισεις
Τσεκαρε το ονερς μανουαλ παρακατω στην σελιδα των χρονοδιαγραμμάτων των συντηρησεων.
https://onedrive.live.com/?cid=4770EE572F47C07C&id=4770EE572F47C07C%21135&parId=4770EE572F47C07C%21110&o=OneUp

Scarabeo
30/08/2017, 22:31
Ποσα χλμ εχει? Ποσους κατοχους περασε πριν απο εσενα? Εαν ειναι κατω απο 100κ και έχουν γινει ευλαβικα τα σερβις του στο προκαθορισμένο διάστημα που ορίζει ο κατασκευαστης και το εχεις αυτο ενημερωμένο στο σερβις μπουκ θα υποψιαζόμουν βλάβη(φθορα εντος καρμπς/φθορά στην εισαγωγη/ηλεκτρικο κύκλωμα).

Εαν δεν ξερεις τι απο τα παραπάνω εχει γινει, οπως και αν ηταν 2-3το χερι οταν το αγορασες και περασε και απο έμπορο τοτε ενδεχομένως να μη ξερεις και τα πραγματικά χλμ. Τοτε θα υποψιαζομουν συντήρηση(καθαρισμός/ρύθμιση/συγχρονισμός).

Απο καπου πρεπει να αρχισεις
Τσεκαρε το ονερς μανουαλ παρακατω στην σελιδα των χρονοδιαγραμμάτων των συντηρησεων.
https://onedrive.live.com/?cid=4770EE572F47C07C&id=4770EE572F47C07C%21135&parId=4770EE572F47C07C%21110&o=OneUp

To πήρα τρίτος στη σειρά. Μέχρι στιγμής έχει κάνει περίπου 90.000 Km. O προηγούμενος ιδιοκτήτης το πήγαινε συχνά για service σε γνωστό πολύ καλό γνωστό μηχανικό, αλλά δεν κρατούσε service book...

doctoras
31/08/2017, 10:40
το έκανε συχνά σέρβις δεν λέει τίποτα

στην σελίδα 73-74 σου γράφει ο κατασκευαστής συγκεκριμμένα ανα πόσα χλμ τι εργασίες πρέπει να γίνουν. Εαν δεν ξέρεις και δε μπορείς να βασιστείς σε θεωρητικό επίπεδο τι έκανε ο προηγούμενος ξεκίνα να τις κάνεις όλες αυτές τις εργασίες σε ένα μεγάλο σερβις από έναν έμπιστο τεχνικό που ξέρει και ξεκίνα να γράφεις ένα σερβις μπουκ απο τώρα

V-TEC
31/08/2017, 19:49
Αφού το μηχανάκι δούλευε μια χαρά στα χέρια σου κ το έχεις κ χρόνια, ξεκινά από τα απλά που μπορεί να ανεβάζουν την κατανάλωση.

Πόσοι το είχαν το μηχανάκι πριν δεν έχει καμία σημασία

Κοίτα μόνος σου τα πολύ απλά που μπορούν να σου ανεβάσουν έστω κ λίγο την κατανάλωση
Πχ αέρα στα λάστιχα κ ένα γρασαρισμα την αλυσίδα

Ένα συνεργείο που εμπιστεύεσαι να σου κοιτάξει τα καρμπυρατερ

Πχ Μπορεί απλά να έχει κολλήσει λίγο ανοιχτό το τσοκ

Καλή συνέχεια

JimmyZ
01/09/2017, 18:04
Το δικό μου πάντως από το 2005 που το έχω, δεν έβγαλε πάνω από 250-280 μέχρι το λαμπάκι αναλόγως την οδήγηση, με μέση κατανάλωση πάντα περίπου στα 5λ/100

Υπόψιν οτι η ρεζέρβα ανάβει στα 5 λίτρα εναπομείναντος καυσίμου δλδ άλλα 100 χιλιόμετρα περίπου (τουλάχιστον στο δικό μου που το έχω τσεκάρει ένα εκατομύριο φορές)

Δηλαδή θεωρητικά μέχρι να ανάψει το λαμπάκι της ρεζέρβας ο μετρητής θα πρέπει να δείχνει 280 χλμ, δεδομένου ότι 19 λίτρα με 5λ/100 δίνουν 380 χιλιόμετρα


Εγώ θα έλεγχα πρώτα την ποιότητα της βενζίνης που βάζω. Βάλε ένα τεπόζιτο 100άρα μήπως δείς κάποια διαφορά

aggelosmk2
17/12/2017, 21:57
Το δικο μου καρμπυρατερατο και με προ 6μηνου καθαρισμα αυτών ,δεν εχω δει ποτε κάτω απο 5,9- 6,0 /100χλμ .
Πριν τον καθαρισμό τους έβλεπα κ 5,5 λιτρα/100 :facepalm:

Με γεμάτο τεπόζιτο το λαμπάκι βενζίνης το βλέπω στα 240-245 χλμ . Η μηχανή έχει 40.000χλμ κ ειναι δευτερο χέρι απο γνωστό.

Οταν φορούσα ελεύθερο DNA φιλτρο στο φιλτροκούτι ήταν περίπου 0,3 /100 ανεβασμένη.

leo1964
18/12/2017, 06:14
Το δικο μου καρμπυρατερατο και με προ 6μηνου καθαρισμα αυτών ,δεν εχω δει ποτε κάτω απο 5,9- 6,0 /100χλμ .
Πριν τον καθαρισμό τους έβλεπα κ 5,5 λιτρα/100 :facepalm:

Με γεμάτο τεπόζιτο το λαμπάκι βενζίνης το βλέπω στα 240-245 χλμ . Η μηχανή έχει 40.000χλμ κ ειναι δευτερο χέρι απο γνωστό.

Οταν φορούσα ελεύθερο DNA φιλτρο στο φιλτροκούτι ήταν περίπου 0,3 /100 ανεβασμένη.

Την είχα,6,0/100χλμ

telegonos
18/12/2017, 10:42
Καλησπέρα στην παρέα. Είμαι κάτοχος ενός CBF-600 μοντέλο του 2005. Με καρμπυρατέρ. Το μηχανάκι αγοράστηκε μεταχειρισμένο τον Αύγουστο του 2012 και από τότε είναι υπόδειγμα αξιοπιστίας!!! Μοναδικό μου παράπονο, η κατανάλωση που έχει αυξηθεί πολύ, προφανώς λόγω παλαιότητας των καρμπυρατέρ.
Όταν είχα πρωτοπάρει το μηχανάκι, ένα ντεπόζιτο μου έβγαζε 300-310 km μέσα στην πόλη, μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Μιλάμε για ήρεμη οδήγηση και ταχύτητα στους ανοιχτούς δρόμους (π.χ. Αττική Οδό) με 120 km/h maximum.
Σήμερα το μηχανάκι με ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια χρήση, βγάζει 220-230 km μέχρι ν'ανάψει η ρεζέρβα. Υποθέτω ότι θέλουν ρύθμιση ή και καθάρισμα τα καρμπυρατέρ. Ξέρουμε κάποιον ΚΑΛΟ καρμπυρατερά???? Φαντάζομαι θα πρέπει να λυθεί το μηχανάκι και να κατέβουν από τον κινητήρα........:confused::confused::confused:

Αργή απάντηση, αλλά ποτέ δεν είναι αργά.

Ίσως έχει έρθει η ώρα για σωστό μεγάλο σέρβις.

Αυτό περιμβάνει, αλλαγή λαδιών κινητήρα και φίλτρου λαδιού, καθάρισμα φίλτρου αέρα (προσοχή στην διαδικασία που λέει ο κατασκευαστής του φίλτρου σου), αλλαγή μπουζί με καινούρια-σωστά, έλεγχος και ρύθμιση αν χρειαστεί διάκενου βαλβίδων, πλήρης καθαρισμός και ρύθμιση συχρονισμού καρμπυρατέρ.

Η κατανάλωση επιβαρύνεται και από πράγματα εκτός κινητήρα, όπως ξεφούσκωτα λάστιχα, πολυ φθαρμένη αλυσίδα, κάποιο πρόβλημα στο φρένο που συνεχίζει να πιέζει λίγο αφού το αφήνεις, οδηγικές συνήθειες, διαδρομή, αλλαγή ή κάποια φθορά στην εξάτμιση κ.ο.κ.

Κάνε ένα σωστό μεγάλο σέρβις σε αξιοπρεπή μηχανικό.

aggelosmk2
29/12/2017, 13:07
....Ένα συνεργείο που εμπιστεύεσαι να σου κοιτάξει τα καρμπυρατερ

Πχ Μπορεί απλά να έχει κολλήσει λίγο ανοιχτό το τσοκ

Καλή συνέχεια

Αυτό μπορεί να γίνει ? Κ πως το καταλαβαίνουμε ? (Μήπως απο το οτι μυρίζουν τα καυσαέρια πλούσιο μίγμα? )

Εμένα π.χ όταν τραβαω το τσοκ κ βαζω μπροστα μαζεύει αμέσως μέσα,δεν κρατιέται ανοιχτό κ δεν ξερω τι φταίει.

Αν το τραβήξω η μηχανή σβήνει. κ πάλι απ την αρχή μετά. Πρέπει να το κραταω με το χέρι για 20-30" δευτερόλεπτα .

L'ocean Des tempetes
30/12/2017, 21:24
Πίσω απο το λαστιχάκι που έχει στην βάση του το τσόκ έχει ένα πλαστικό κυλινδρικό ''παξιμάδι'' δοκίμασε να το σφίξεις ;) Με αυτό τον τρόπο θα κρατηθεί τραβηγμένο.Απλά θυμήσου να το κλείσεις μετά απο κάνα 2λεπτό επειδή δεν είναι αυτόματο.