PDA

View Full Version : Suzuki XF650 Freewind



Σελίδες : [1] 2

munchkin
04/09/2017, 20:47
Καλησπέρα !! ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν .. γιατί αυτό το μηχανάκι δεν έχει καθόλου μεταπώληση ? έχει κάποιο πρόβλημα γενικά ? μου θυμίζει τα aprilia που τα πληρώνεις πανάκριβα και τα πουλάς όσο ένα σετ λινοσκεπάσματα (χαχαχα)
Βρίσκω πολλά κοντά στο 1000 και αναρωτιέμαι !!!

azar41
04/09/2017, 21:44
Καλησπέρα,μάλλον είναι ενα ακόμη απο τα περίεργα της ελληνικής αγοράς,δεν είναι μηχανάκι για μούρη και μπούγιο,είναι απλό,χρηστικό και οικονομικό σε όλα,στο εξωτερικό μια χαρά μεταπώληση έχει και χαίρει άλλης εκτίμησης.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/09/2017, 22:14
Ισος για να το παντρευεσαι...Εγω το δικο μου παντος δε το χωριζω

Acacius
04/09/2017, 22:14
Κατά τη δική μου αντίληψη το Freewind δεν ήταν δημοφιλές μοντέλο διότι σε μια κατηγορία με αρκετό ανταγωνισμό δεν είχε πουλ-μουρ-φάκτορ (όπως π.χ. η BMW την οποία μιμήθηκε) και ήταν ασχημούτσικο. Στο χιλιάρικο μιλάμε για σχετικά παραμελημένες μηχανές περίπου εικοσαετίας, προσεγμένες μετά το facelift πάνε παραπάνω. Τη θεωρώ αδικημένη μοτοσυκλέτα: made in Japan με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ αξιόπιστη, είναι παπί στην πόλη, αρκετά ξεκούραστη σε ταξίδια και μπαίνει και σε χώμα. Μαζί με το KLE νομίζω ότι είναι άριστο value for money αν δεν αναζητάς το πάθος στη σχέση με την καλή σου.

panavour
04/09/2017, 22:52
Καλησπέρα !! ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν .. γιατί αυτό το μηχανάκι δεν έχει καθόλου μεταπώληση ? έχει κάποιο πρόβλημα γενικά ? μου θυμίζει τα aprilia που τα πληρώνεις πανάκριβα και τα πουλάς όσο ένα σετ λινοσκεπάσματα (χαχαχα)
Βρίσκω πολλά κοντά στο 1000 και αναρωτιέμαι !!!
Γιατι η ελλαδα φιλε ειναι η χωρα του ΧΤ και του παπιου Χοντα.
Δεν παει να ειναι χρεπια ,τρακαρισμενα,διαλυμενα,τσαλακωμενα,θα πουλησουν σαν ζεστα ψωμακια,ενω ολα τα αλλα της ιδιας κατηγοριας και αριστα να ειναι θα τα παντρευτεις.

Bob_o_mastoras
05/09/2017, 01:16
Mια χαρα τελειο μηχανακι και πολυ πιθανον το επομενο μου. Value for money μεχρι τα μπουνια. Κανει commuting, ταξιδευει (με χαμηλες βεβαια ταχυτητες), μπαινει χωμα ανετα χωρις να το λυπασαι, ειναι αξιοπιστο και επισκευαζεται και ευκολα.
Αυτο και το Dominator της Honda αξιζουν πολυ περισσοτερο απο το ΧΤ (που το αγαπαω και αυτο το ατιμο) και τα βρισκεις φθηνοτερα και σε καλυτερη κατασταση και παιζει και το συν οτι και με τα κλειδια επανω να τα αφησεις δεν θα τα κλεψουν.

doctoras
05/09/2017, 08:51
Κατά τη δική μου αντίληψη το Freewind δεν ήταν δημοφιλές μοντέλο διότι σε μια κατηγορία με αρκετό ανταγωνισμό δεν είχε πουλ-μουρ-φάκτορ (όπως π.χ. η BMW την οποία μιμήθηκε) και ήταν ασχημούτσικο. Στο χιλιάρικο μιλάμε για σχετικά παραμελημένες μηχανές περίπου εικοσαετίας, προσεγμένες μετά το facelift πάνε παραπάνω. Τη θεωρώ αδικημένη μοτοσυκλέτα: made in Japan με πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ αξιόπιστη, είναι παπί στην πόλη, αρκετά ξεκούραστη σε ταξίδια και μπαίνει και σε χώμα. Μαζί με το KLE νομίζω ότι είναι άριστο value for money αν δεν αναζητάς το πάθος στη σχέση με την καλή σου.

συμφωνώ σε όλα με τον παραπάνω, προσθέτω οτι η ποιότητα κατασκευής και το κατασκευαστικό managment είναι μακράν κορυφαία σε σχέση με kle, pegaso, fanduro κλπ της εποχής του.

I-want-a-moto
05/09/2017, 09:44
Ειναι και απο τα λιγα της εποχης του με ψηφιακα οργανα οποτε εχεις κατι να πουλας μουρη... :p Περα απο τη πλακα το κοντερ του ειναι ευδιακριτο ακομα και με πολυ ηλιοφανεια οποτε μη σε προβληματιζει! Ειναι πολυ ανετο για δυο ατομα και πολυ ευελικτο μεσα στη κινηση, χωμα οπως σου ειπαν παει ανετα χωρις προβλημα. Εξω τα εκτιμουν πιο πολυ οποτε αμα ψαξεις σε ξενα φορουμ θα βρεις πολυ υλικο.

Eversman
05/09/2017, 11:05
Kαταπληκτική μοτοσυκλέτα. Όπως είπαν και οι περισσότεροι, κάνει τα πάντα, επισκευάζεται εύκολα και δεν θα σε προβληματίσει πουθενά.
Τα πρώτα που βγήκαν-όχι όλα, είχαν ένα θέμα με την φλάντζα κεφαλής και διαρροές λαδιού (παθών), ωστόσο το λύσιμο και η αντικατάσταση ήταν γελοία υπόθεση - όχι εντελώς ανέξοδη άν δεν έπιαναν τα χέρια σου.
Ένα άλλο σημείο που έχριζε προσοχής, ήταν το υποπλαίσιο, καθώς αν το παραφόρτωνες (επίσης παθών), έσπαγε στο σημείο ένωσης με το πλαίσιο, κάτω από τη σέλα (επίσης παθών). Αλλά και αυτό φτιαχνόταν εύκολα και γρήγορα, μιάς και είχες εύκολη πρόσβαση.

Θα ταξιδέψεις δικάβαλος στην Ε.Ο. και φορτωμένος, με 120 χ.α.ω. σχετικά άνετα και δεν θα σε κουράσει καθόλου στην πόλη. Κάποιοι παραπονούνταν για κραδασμούς, εμένα δεν με ενόχλησε κάτι.
Άν δεν ψάχνεις για σάγκ, μάγκ, διαγράμματα ροπών/ιπποδύναμης και άλλα τέτοια κωμικά για αυτού του είδους τις μοτοσυκλέτες, το συγκεκριμένο είναι ένα αξιόπιστο γαΐδουράκι. Άν έβρισκα κάποιο σε καλή κατάσταση, θα το ξανά-αγόραζα ευχαρίστως.

skylaros
05/09/2017, 13:30
Στο Car πάντως μέση τιμή έχει τα 1344 όταν το transalp 600 έχει 1315 το transalp 650 έχει 2400

Υποθέτω ότι πολλοί λένε "αντί να δώσω 1500-1700 για να πάρω ένα καλό freewind θα δώσω 500 ευρώ παραπάνω για να πάρω ένα καλό transalp 650"

Έχει βάλει κανείς άφτερ μάρκετ αναρτήσεις σε freewind και αν ναι, είδε διαφορές;

tzimidis
05/09/2017, 16:33
Στο Car πάντως μέση τιμή έχει τα 1344 όταν το transalp 600 έχει 1315 το transalp 650 έχει 2400

Υποθέτω ότι πολλοί λένε "αντί να δώσω 1500-1700 για να πάρω ένα καλό freewind θα δώσω 500 ευρώ παραπάνω για να πάρω ένα καλό transalp 650"

Έχει βάλει κανείς άφτερ μάρκετ αναρτήσεις σε freewind και αν ναι, είδε διαφορές;

Na xoseis 500 eyra gia anartisi se mixanaki pou aksizei 1000-1200 einai overkill nomizo.
alloste den tha metamorfothei me ayti tin allagi.
To mama amortiser kai rythmizetai (99%, etsi mou eipe kapoios katoxos, ego den to exo tsekarei) kai episkeyazetai.

7Tolis
05/09/2017, 16:40
1344 ευρώ το freewind? omg & 3 lol.
Ούτε 999 πλέον.Έλεος δλδ.

Acacius
05/09/2017, 18:15
Στο Car πάντως μέση τιμή έχει τα 1344 όταν το transalp 600 έχει 1315 το transalp 650 έχει 2400

Υποθέτω ότι πολλοί λένε "αντί να δώσω 1500-1700 για να πάρω ένα καλό freewind θα δώσω 500 ευρώ παραπάνω για να πάρω ένα καλό transalp 650"

Έχει βάλει κανείς άφτερ μάρκετ αναρτήσεις σε freewind και αν ναι, είδε διαφορές;

Το Transalp κρατάει καλύτερα την αξία του αν σκεφτεί κανείς ότι τα 600άρια είναι μοτοσυκλέτες μέχρι και τριακονταετίας. Από την ελάχιστη επαφή που είχα είναι πιο... ολοκληρωμένη να το πω; μοτοσυκλέτα και έχει και μοτέρ με ήχο που λατρεύω, αλλά για καθημερινό απροβλημάτιστο μουλάρι που πάει και οπουδήποτε αλλού αν το ζητήσω, θα προτιμούσα FW.

Μια εύκολη μετατροπή στις αναρτήσεις που δεν κοστίζει πάρα πολύ είναι προοδευτικά ελατήρια μπροστά, αγνοώ πόσο αποτελεσματικά είναι. Σύμφωνα με τον φίλο προκάτοχο της δικής μου, ένα απλό σέρβις στις αναρτήσεις περίπου στα 60.000χλμ μεταμόρφωσε τη μοτοσυκλέτα




1344 ευρώ το freewind? omg & 3 lol.
Ούτε 999 πλέον.Έλεος δλδ.

Σόρυ κιόλΑ αλλά τόσα ζητάνε για astrea ή τίποτε KTM με αποδημήσαν μοτέρ, όχι για μοτοσυκλέτα που μπορεί να κάνει δικάβαλη το γύρο του κόσμου άλλες δύο φορές μόνο με αλλαγές λαδιών. Τζήζας να ουμ'.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/09/2017, 20:21
Γιατι να αλαξεις την αναρτηση?Εχει προβλημα.Εμενα ειναι19 χρονων και οι αναρτησεις διαβαζουν κανονικα.Και εχει φαει το φορτομα της αρκουδας αν αναλογιστει κανης οτι εχβ πολυμελη οικογενεια και στο σουπερ μαρκετ εχω αντικαταστησει το κουτι με το μοτο.Το φορτονο 100_130 ευρω πσονια και μετα που αδιαζω του χωνω και δεκα εξαδες νερο.Παρε να χεις ναουμε.Δε βγαζει κιχ....

7Tolis
06/09/2017, 06:33
Ακάκιε για μηχανάκι 20 ετών στα 650 κυβικά και μόνο για δουλειά όνου, είναι πολλά τα 1300. Το είχα αγοράσει καινούριο το 98 ως άμυαλος και αμπαλος. Δε προσφέρει τίποτα. Ένα μεγάλο παπί. Η κεφαλή δακρύζε, το καρτερ ράγισε αλλά ευτυχώς ήταν στην εγγύηση. 1300 ευρώ θα έπρεπε να κάνει αν ήταν στη παραγωγή ακόμα. Δικαβαλος ταξίδι βαριά 130 χλμ. Όμως, δε παύει να είναι αξιόλογο μηχανάκι αλλά όχι για τόσα λεφτά πλέον.

πυξιδας990
06/09/2017, 08:46
δεν χανει μονο απο την κεφαλη,αλλα και απο την βαση του κυλινδρου......
σαφως την δευτερη γενια με το φαναρι που εχει γαμω τα φωτα....
ενα δεκαημερο τοτε ικαρια ηταν ταμαμ το μηχανακι.....
ανταλαχθηκε με kazer απο τον αδερφο...

doctoras
06/09/2017, 09:54
Ακάκιε για μηχανάκι 20 ετών στα 650 κυβικά και μόνο για δουλειά όνου, είναι πολλά τα 1300. Το είχα αγοράσει καινούριο το 98 ως άμυαλος και αμπαλος. Δε προσφέρει τίποτα. Ένα μεγάλο παπί. Η κεφαλή δακρύζε, το καρτερ ράγισε αλλά ευτυχώς ήταν στην εγγύηση. 1300 ευρώ θα έπρεπε να κάνει αν ήταν στη παραγωγή ακόμα. Δικαβαλος ταξίδι βαριά 130 χλμ. Όμως, δε παύει να είναι αξιόλογο μηχανάκι αλλά όχι για τόσα λεφτά πλέον.

δεν έχω xf αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την λογική σου, πόσο να κάνει όταν ο ανταγωνισμός του κοστίζει και παραπάνω όπως xt600e και μη μου πεις οτι είναι να καλύτερο για αφενώς ως επιχείρημα δε στέκει αφετέρου είναι παρόμοιας τεχνολογικής κατασκευής, το ότι είναι εμπορικότερο δεν είναι αντικειμενικό κριτήριο αλλα εμπορικό.

για μένα δεν ξέρω τι βλέπετε απο μεταχειρισμένα και τιμές εκεί στην αττική αλλά μου δίνεται την εντύπωση ότι ψάχνεστε να πάρετε απο το πάνω ράφι την χαμηλότερη τίμη, αυτό με μαθηματική ακρίβεια έχεις ελάχιστες πιθανότητες να πάρεις ένα καλό μηχανάκι και όχι χρέπι

προσωπικά πάντα και απο την εμπειρία μου στα μεταχειρισμένα εάν πήγαινα για το xf συγκεκριμμένα γιατί καταστάλαξα θα υπολόγιζα οτι για να πάρω ένα καλό xf650 (και όχι να δώσω άλλο ένα χιλιάρικο εν καιρό ούτε 3-4το χέρι) βάση του μ.ο. (https://www.car.gr/classifieds/bikes/?fs=1&condition=%CE%9A%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B9%CE%BF&condition=%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%87%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF&offer_type=sale&variant=XF+650+Freewind&sort=prd&hi=1)
θα έπρεπε να επενδύσω 1700-2000ευρώ
αν δεν μπορούσα να τα δώσω θα πήγαινα σε μικρότερο-φθηνότερο μηχανάκι

SONone
06/09/2017, 10:10
το εχουμε ξανα πει με την αγορα γενικα και ιδικά στην ελλαδα παει αναλογα με τις μοδες. οχι δεν αξιζει 1600€ ουτε το ΤΑ ουτε τα XT , kle, fx αλλα η μοδα λεει "on-off" πηραν τα πανω τους αυτα. επιδει παρακολουθουσα γενικα το car για μοτο εως 1000€ ειδα αγγελιες απο 850-1000€ να ανεβενουν εν μια νυχτη στα 1200-1600€. ετσι για ο "ανταγωνισμος" της ειδε καπως.

doctoras
06/09/2017, 10:19
τι μοδα ρε φίλε τα ον/οφφ απο το '80 πουλόυσαν περισσότερες μονάδες στην ελλάδα σε σχέση με αλλες κατηγορίες γιατί δεν έχουμε δρόμους
το '80 ήταν ψυλοφτερα το '90 ξεκίνησαν να γίνονται δικύλινδρα και απο '00 να γίνονται τουρινκ και απο το '10 να μιμούνται SS σε γκάζια

το XF(γράψτε το σωστά στην επικεφαλίδα) ειναι ο ταπεινότερος πρεσβευτής

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/09/2017, 12:01
Φιλε πιξυδα 990 εμενα δε χανειονο απο αυτα τα σημεια που ειπες αλλα χανει κ απο τη ντιζα του συμπλεκτη που βρισκετε πανω απο το καπακι του κινητηρα.Οπος επισης χανει κ απο τη ταπα του λαδιου.Τη ταπα λεω οχι τη βιδα.Ρχει μια μικρη λακουβιτσα εκει και χανη και απο κει.Σε 4 σημεια χανει.αλλα ταξιδευω ετσι και μεχρι στηγμη ολα καλα.

SHOOTER045
06/09/2017, 12:04
Εκεί που τραβάει η ντιζα του συμπλέκτη ,έχει ενα λαστιχένιο oring,το άλλο με την τάπα και όχι την βίδα δεν το κατάλαβα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/09/2017, 15:05
Τη ταπα που ξεβιδωνεις με το χερη η με πενσα και συμπληρωνεις λαδι.Αυτη ενοω.Εχει μια λακουβιτσα στα πασα και δακριζει και απο κει

Acacius
06/09/2017, 23:40
Ακάκιε για μηχανάκι 20 ετών στα 650 κυβικά και μόνο για δουλειά όνου, είναι πολλά τα 1300. Το είχα αγοράσει καινούριο το 98 ως άμυαλος και αμπαλος. Δε προσφέρει τίποτα. Ένα μεγάλο παπί. Η κεφαλή δακρύζε, το καρτερ ράγισε αλλά ευτυχώς ήταν στην εγγύηση. 1300 ευρώ θα έπρεπε να κάνει αν ήταν στη παραγωγή ακόμα. Δικαβαλος ταξίδι βαριά 130 χλμ. Όμως, δε παύει να είναι αξιόλογο μηχανάκι αλλά όχι για τόσα λεφτά πλέον.

Αν αναφερόμασταν σε Αγγλία ή Γερμανία θα διαφωνούσα λιγότερο, αλλά δεδομένων και των στρεβλώσεων στην τοπική αγορά νομίζω ότι 1300€ είναι τουλάχιστον τίμια, ειδικά αν λάβει κανείς υπ'όψιν τα νεότερα μοντέλα μετά το facelift. Και σε αυτές τις τιμές βρίσκεις FW με πολλά χρόνια ωφέλιμης ζωής ακόμα να πωλούνται όσο κινέζικα παπιά (μτχ) και τριμπούρδελα DT/XT/XR από τα έρλυ νάιντηζ.

Το ότι το FW είναι μουλάρι εγώ το θεωρώ ατού γιατί ταιριάζει στη χρήση εντός Ελλάδος: κάνει τα πάντα στην πόλη, τα περισσότερα ταξίδια είναι μικρομεσαίες αποστάσεις με μέτριες ταχύτητες και θα χρειαστεί να περάσεις και κάμποσους κατσικόδρομους. Αν είχαμε Autobahn και πηγαίναμε Βερολίνο-Παρίσι με 200+kmh για βόλτες, νταξ, δεν είναι ιδανικό μηχανάκι. Παίρνεις V-Strom :lol:

Το ότι οι φλάντζες λάδωναν ήταν σίγουρα σπαστικό αν το είχες πάρει καινούργιο, αλλά αν το αγόραζες έτσι μεταχειρισμένο ήταν απλά αισθητικό θέμα. Για ράγισμα στο κάρτερ είσαι ο πρώτος που μαθαίνω - είχε καμιά σχέση με το σφίξιμο της τάπας λαδιών;

7Tolis
06/09/2017, 23:56
Για το κάρτερ,κατόπιν ελέγχου απο την αντιπροσωπεία,αστοχία υλικού αποφάνθηκαν και με κάλυψαν πλήρως και μπράβο τους.Ειχε ιδρώσει ξέρεις τι μέχρι να βγεί το πόρισμα.
Σε μια λογική, για τα δικά μου δεδομένα, τιμή σήμερα,ναι,είναι πασπαρτού.
Ναι καινουριέν το είχα πάρει και δάκρυζε.Ενα ξενέρωμα το τρως.Κάνει και άλματα σε πίστα μοτο κρος να ξέρεις.. :whistle::whistle:
Αρκεί να μην πέσει επάνω σου όμως :priest:

πυξιδας990
07/09/2017, 09:05
ρε σεις καλο ειναι το μηχανακι,εχει και τα διπλα καρμπυρατερ..απλως τοτε εβγαλε θεματακια.....μιλαμε για το 2003...εχουν περασει και χρονια αρκετα....

munchkin
31/05/2018, 13:38
ευχαριστώ έστω και αργά για τις πολύτιμες απαντήσεις σας.

Alexinhogr
06/06/2018, 17:30
Πάρε κλε500, έτσι εκανα εδώ κ 3 μηνες χεχε

spypetros
07/06/2018, 23:36
υπερμηχάνημα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/06/2018, 13:09
ποιο απο τα 2?

bulmont
08/06/2018, 17:23
ποιο απο τα 2?


το 2 ....................

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
08/06/2018, 21:56
το 2 ....................

ο.κ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/07/2018, 16:14
Παληκαρια.Ο κατασκευαστης λεει λαδι 10-40.Μου καιει 1 λιτρο στις 4.000χλμ.Μηπος να δω για 15-50???

DrBig
14/07/2018, 17:14
Παληκαρια.Ο κατασκευαστης λεει λαδι 10-40.Μου καιει 1 λιτρο στις 4.000χλμ.Μηπος να δω για 15-50???

250ml/1000km ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ για παλιο μονοκυλινδρο μοτερ.
Σ' ενοχλει τοσο πολυ? Αν ναι, δοκιμασε 15/50 αλλα μονο μεσα στο καλοκαιρι.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/07/2018, 08:56
Και εγω τοσο καιρο ελεγα οτι δεν ειναι και τπτ να μου καιει τοσο λαδι.Αλλα αν μπορει να κανει κανις κατι καλο για το μοτο του γιατι να μη το κανει.Αλλα απο την αλλη ειμαι και ανθρωπος που ακολουθω τους κανονες γενικα στη ζωη μου.Οποτε για να λεει ο κατασκευαστης 10-40 κατι θα ξερει.

Το θεμα ειναι ο κυνητηρας.Με τι θα δουλευει πιο καλλα?

DrBig
15/07/2018, 09:30
Και εγω τοσο καιρο ελεγα οτι δεν ειναι και τπτ να μου καιει τοσο λαδι.Αλλα αν μπορει να κανει κανις κατι καλο για το μοτο του γιατι να μη το κανει.Αλλα απο την αλλη ειμαι και ανθρωπος που ακολουθω τους κανονες γενικα στη ζωη μου.Οποτε για να λεει ο κατασκευαστης 10-40 κατι θα ξερει.

Το θεμα ειναι ο κυνητηρας.Με τι θα δουλευει πιο καλλα?

Με αυτο που λεει το μανουαλ. Απλα το καλοκαιρι σε συνθηκες πολης σταματα ξεκινα το 10-40 θα παρουσιαζει υψηλοτερη καταναλωση και θα θελει πιο συχνες αλλαγες.
Εγω θα προτεινα, αν δε σε απασχολει το λιγο αυξημενο κοστος, να βαζεις ενα καλο 10-40 λαδι με βαση εστερες και να μη τσιγκουνευεσαι στις αλλαγες.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/07/2018, 11:04
Με αυτο που λεει το μανουαλ. Απλα το καλοκαιρι σε συνθηκες πολης σταματα ξεκινα το 10-40 θα παρουσιαζει υψηλοτερη καταναλωση και θα θελει πιο συχνες αλλαγες.
Εγω θα προτεινα, αν δε σε απασχολει το λιγο αυξημενο κοστος, να βαζεις ενα καλο 10-40 λαδι με βαση εστερες και να μη τσιγκουνευεσαι στις αλλαγες.

Θα αφησω το 10-40 λοιπον.Το μηχανακι δε το δουλευω τοσο στη πολη.Βαζω το agip ημισηνθετικο 10-40.Μου το βαζη ο μαστορας.Εγω στη συμπληρωση βαζω αυτο.398030.
Οι αλαγες γινονται καθε 4.000χλμ.

katsar
15/07/2018, 12:12
Εγώ το γύρισα σε 5100/15-50 μετά από συμβουλές αρκετών και είδα διαφορά στην κατανάλωση λαδιού κυρίως σε μεγάλες βόλτες των 500 +χλμ,βέβαια εντελώς διαφορετικός κινητήρας (tdm 20τιας),άποψη μου ότι αυτοί οι παλιοί κινητήρες δουλεύουν μια χαρά και με ορυκτέλαιο,ξαναλέω άποψη μου,δεν έχω επιστημονικές αποδείξεις ούτε είμαι μάστορας.

alex14
15/07/2018, 12:21
Βαλε 15W50

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/07/2018, 16:26
το θεμα ειναι οπος ξαναειπα και απο πανω ποιο θα δουλευει καλυτερα ο κινητηρας.Αν ειναι να ειναι το ιδιο με το 15-50 και απλα θα κανω καλο στη τσεπη μου τοτε προτιμω να μεινω στο 10-40 να συμφωνω κιολας με τον κατασκευαστη.

SONone
15/07/2018, 17:07
ο κατασκευαστης σου δινει ενα ευρος λαδιων. κανενα μοτερ δεν βγενει μονο με ενα ιξοδες.
πχ
398035

θα βάλεις αυτο το λαδι που ανάλογα με την ηλικία του μοτερ και τις καιρικές συνθηκες της περιοχης σου λειτουργεί ποιο σωστα.
πχ στο κλε500 που ειχα ελγε 10-40 ομως τσιμπαγε λιγο και το ακουγα καπως. ειδα το μανουαλ ελεγε οτι μπορω να βαλω 20w-50 εβαλα και ηταν αλλο μηχανακι. ουτε ακουγοταν περιεργα ουτε εκαιγε καθολου λαδι.

το 15w-50 στο δινει σαν επιλογη? ή εισαι 10-40 , 20-50? και εσυ απο μονος σου λες να βαλεις 15-50?
γιατι εχω και αλλο παράδειγμα. στο cbr μου εβαλα 15-50 και δεν δουλευε ο συμπλεκτης με τπτ. ενω σαν επιλογές μου δίνει οτι η εικόνα. ηθελα να κανω την εηυπναδα μου λεω αφου δινει 10 και 20 δινει και εως 50 ας βαλω 15w-50. ναι!!!!! :cry: ΟΧΙ δεν δουλευει.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/07/2018, 17:50
Στο φριγουιντ στη ταπα του λαδιου γραφει το 10-40.Το μανουαλ το εχω κατευασει αλλα δε το χω διαβασει.Απο μονος μου λεω για 15-50 μπας και σταματησω λιγο να μου καιει λαδι.Αποτι φενετε ομος πρεπει να επηρεαζει το κινητηρα.Και αφου εχω ενα μηχανακη χωρις προβληματα γιατι να αποκτησω?


Λοιπον.Ριχνω μια γρηγορη ματια στο μανουαλ(αν τα καταφερω γιατι ειναι στα αγγλικα και 350 σελιδες.Και αν προλαβω γιατι σε λιγο ξεκιναει ο τελικος)και θα σου πω αν το δινει σαν επιλογη.Αν το δινει τοτε δε το σηζηταω.Θα το βαλω.

virus
16/07/2018, 00:17
Ο τελικος τελειωσε :beer:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/07/2018, 07:38
Το βρηκα αλλα δε βγαζω ακρη.
398043
Καθε βοηθεια δεκτη.

DrBig
16/07/2018, 08:14
Το βρηκα αλλα δε βγαζω ακρη.
398043
Καθε βοηθεια δεκτη.

Βασικα αυτο που λεει ειναι πως προτιμησε 10-40 αλλα σε καλυπτει και το 15-50 αν δεν εχεις 10-40, σε ψηλες καλοκαιρινες θερμοκρασιες.
Το μοτερ ειναι φτιαγμενο για 10-40. Στην Λιβυη το καλοκαιρι με καυσωνα βαζεις 15-50. Στην Αλασκα το χειμωνα με παγετο βαζεις 10-30.
Επισης το μοτουλ 5100 ειναι παπαρολαδο, βαλε τιποτα αλλο αφου το ψαχνεις τοσο.

buckley
16/07/2018, 08:41
Θα αφησω το 10-40 λοιπον.Το μηχανακι δε το δουλευω τοσο στη πολη.Βαζω το agip ημισηνθετικο 10-40.Μου το βαζη ο μαστορας.Εγω στη συμπληρωση βαζω αυτο.398030.
Οι αλαγες γινονται καθε 4.000χλμ.

Ρε μπαγάσα έχεις αναγάγει σε μέγα θέμα το τι λάδι να βάζεις στον μονοκύλινδρο αερόψυκτο Κολοκοτρώνη σου και θες απόλυτα ευλαβικά να επιλέξεις το απόλυτα σωστό μεταξύ της οδηγίας του κατασκευαστή και της Ελληνικής πραγματικότητας, αν κατάλαβα καλά ε ?
Τι μέσο όρο ετήσιας θερμοκρασίας έχει ο τόπος που μένεις σκέψου.
Σε πληροφορώ πάντως ότι αυτά τα μπουρδέλα γιατί πέρασε ένα από τα χέρια μου έκαιγαν λάδι από μαμά...
Βάλε το πιο φτηνό επώνυμο 15-50 αφού συμπληρώνεις λες και προς θεού μην βάζεις άλλη μάρκα και τα μπλέκεις όπως δηλώνεις εδώ, Agip- Motul.
Προσωπικά χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια ένα επώνυμο 15-50 ημισυνθετικό στα πολλά μηχανάκια μου για να μην μπλέκω με τι έβαλα που ,καταλαβαίνεις...
Κόστος χονδρική 6 ευρώ το λίτρο.
ΥΓ Το μηχανάκι το χεις από καινούργιο ?

DrBig
16/07/2018, 08:55
και προς θεού μην βάζεις άλλη μάρκα και τα μπλέκεις όπως δηλώνεις εδώ,

Αυτο τωρα τι το θελες? :lol:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/07/2018, 09:09
Ρε μπαγάσα έχεις αναγάγει σε μέγα θέμα το τι λάδι να βάζεις στον μονοκύλινδρο αερόψυκτο Κολοκοτρώνη σου και θες απόλυτα ευλαβικά να επιλέξεις το απόλυτα σωστό μεταξύ της οδηγίας του κατασκευαστή και της Ελληνικής πραγματικότητας, αν κατάλαβα καλά ε ?
Τι μέσο όρο ετήσιας θερμοκρασίας έχει ο τόπος που μένεις σκέψου.
Σε πληροφορώ πάντως ότι αυτά τα μπουρδέλα γιατί πέρασε ένα από τα χέρια μου έκαιγαν λάδι από μαμά...
Βάλε το πιο φτηνό επώνυμο 15-50 αφού συμπληρώνεις λες και προς θεού μην βάζεις άλλη μάρκα και τα μπλέκεις όπως δηλώνεις εδώ, Agip- Motul.
Προσωπικά χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια ένα επώνυμο 15-50 ημισυνθετικό στα πολλά μηχανάκια μου για να μην μπλέκω με τι έβαλα που ,καταλαβαίνεις...
Κόστος χονδρική 6 ευρώ το λίτρο.
ΥΓ Το μηχανάκι το χεις από καινούργιο ?

Μεσος ορος θερμοκρασιας στον τοπο μου ε?Θα πω 18 βαθμους.Το μηχανακι το πηρα μεταχειρα και ειχε 40.000 το 2015.Το πηρα και δεν ειχε σταγωνα λαδι μεσα.Ηταν πολυ ταλεπορημενο.Τωρα εχει 70.000.Καθε 4.000 αλαζω λαδια και καθε 12.000 εχω γενικο σερβις.
Σε 1000 απο τωρα εχω σερβις.Θα ρωτησω και το μαστορι να μου πει τη γνωμη του αλλα ηθελα να ρωτησω πρωτα εσας.Οτι καιει λαδι απο μαμα το ξερω.Ειναι μονοκυλινδρο 20αετιας.Απλα επειδη σκοπευω νατο παω οσο αντεξει (η αυτο η εγω:lol:) και θελω να γερασουμε μαζι προτιμω να κανω οτι περναει απο το χερι μου για να συμβαλω στη μακροζωια του κινητηρα.Γιαυτο το ψαχνω τοσο πολυ.

buckley
16/07/2018, 09:26
Μεσος ορος θερμοκρασιας στον τοπο μου ε?Θα πω 18 βαθμους.Το μηχανακι το πηρα μεταχειρα και ειχε 40.000 το 2015.Το πηρα και δεν ειχε σταγωνα λαδι μεσα.Ηταν πολυ ταλεπορημενο.Τωρα εχει 70.000.Καθε 4.000 αλαζω λαδια και καθε 12.000 εχω γενικο σερβις.
Σε 1000 απο τωρα εχω σερβις.Θα ρωτησω και το μαστορι να μου πει τη γνωμη του αλλα ηθελα να ρωτησω πρωτα εσας.Οτι καιει λαδι απο μαμα το ξερω.Ειναι μονοκυλινδρο 20αετιας.Απλα επειδη σκοπευω νατο παω οσο αντεξει (η αυτο η εγω:lol:) και θελω να γερασουμε μαζι προτιμω να κανω οτι περναει απο το χερι μου για να συμβαλω στη μακροζωια του κινητηρα.Γιαυτο το ψαχνω τοσο πολυ.

Είσαι ρε μπαγάσα ο ορισμός της αντίφασης ,σιγά τη γκόμενα που διάλεξες να περάσεις το υπόλοιπο του μοτοσυκλετιστικού σου βίου.
Λιωμένο μηχανάκι πήρες δηλαδή και έκανες ανακατασκευή δηλαδή ???
Αυτά τα μπουρδέλα είναι κουμπαράδες χωρίς πάτο, συμβουλή από έναν μεγαλύτερο γιατί σε συμπαθώ.

katsar
16/07/2018, 09:29
Καλημέρα.
Εγώ θα του έβαζα ένα επώνυμο 20-50 απλό αφού το γράφει και στο μάνουαλ και μένεις Κρήτη από ότι κατάλαβα,δεν έχει παγωνιές πολλές πολλές.Με το ζόρι 30ε τα 4λιτρα,όταν αρχίσει να καίει αρκετά το τδμ αυτό θα κάνω δηλαδή αλλά its just me που λεν κ στο χωριό μου :D

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/07/2018, 10:01
Είσαι ρε μπαγάσα ο ορισμός της αντίφασης ,σιγά τη γκόμενα που διάλεξες να περάσεις το υπόλοιπο του μοτοσυκλετιστικού σου βίου.
Λιωμένο μηχανάκι πήρες δηλαδή και έκανες ανακατασκευή δηλαδή ???
Αυτά τα μπουρδέλα είναι κουμπαράδες χωρίς πάτο, συμβουλή από έναν μεγαλύτερο γιατί σε συμπαθώ.

Ευχαρηστω.Και γω σαγαπω:lol:

Ειναι το 18ο μηχανακι που εχω παρει.Θα μπορουσα να το ειχα παθει με τα προηγουμενα αλλα δεν.Περασαν καλλα μοτερακια απ τα χερια μου.
π.χ. bross 400 tdm 850 super tenere 750 v-strom 650 ktm adv 640 .
Ειναι λαθος να δενομαστε με σιδερα.Το ξερω.Γιαυτο αλαξα τοσα πολλα μηχανακια.Αλλα το φριγουιντ ειναι πολυ τιμιο.Μονο γιαυτο ειμαστε ακομα μαζι.Αυτο που του λυπει για να γινει το τελειο μηχανημα για μενα ειναι ενας ακομα κυλινδρος και ψηγειο νερου(αλιος ενδειξη θερμοκρασιας μοτερ στα οργανα).Αλλα κανις δεν ειναι τελειος.

Φαντασου οτι μαζευω λεφτα για του χρονου που θελω να παω πειραια θεσσαλονικη και μετα μπανσκο.Θα ειναι ταλεπορια με μονοκυλινδρο αλλα αυτο εχω.Ουτε καν εχω σκεφτει να το αλαξω.


Δεν πηρα λιωμενο μηχανακι.Κινητηρα δεν πειραξα καθολου.Ειχε τρυπια εξατμιση αφτερμαρκετ και ακουγοταν σαν ελευθερο.Ειχε σπασμενα πισο φλας και κολοφαναρο.Δεν ειχε λαστιχα.Ηθελε μπαταρια,καθρεπτες.Δισκοπλακα πισω.Ηθελε αρκετα πραγματακια που σιγα σιγα τα διορθωσα.

buckley
16/07/2018, 10:12
Ευχαρηστω.Και γω σαγαπω:lol:

Ειναι το 18ο μηχανακι που εχω παρει.Θα μπορουσα να το ειχα παθει με τα προηγουμενα αλλα δεν.Περασαν καλλα μοτερακια απ τα χερια μου.
π.χ. bross 400 tdm 850 super tenere 750 v-strom 650 ktm adv 640 .
Ειναι λαθος να δενομαστε με σιδερα.Το ξερω.Γιαυτο αλαξα τοσα πολλα μηχανακια.Αλλα το φριγουιντ ειναι πολυ τιμιο.Μονο γιαυτο ειμαστε ακομα μαζι.Αυτο που του λυπει για να γινει το τελειο μηχανημα για μενα ειναι ενας ακομα κυλινδρος και ψηγειο νερου(αλιος ενδειξη θερμοκρασιας μοτερ στα οργανα).Αλλα κανις δεν ειναι τελειος.

Φαντασου οτι μαζευω λεφτα για του χρονου που θελω να παω πειραια θεσσαλονικη και μετα μπανσκο.Θα ειναι ταλεπορια με μονοκυλινδρο αλλα αυτο εχω.Ουτε καν εχω σκεφτει να το αλαξω.


Δεν πηρα λιωμενο μηχανακι.Κινητηρα δεν πειραξα καθολου.Ειχε τρυπια εξατμιση αφτερμαρκετ και ακουγοταν σαν ελευθερο.Ειχε σπασμενα πισο φλας και κολοφαναρο.Δεν ειχε λαστιχα.Ηθελε μπαταρια,καθρεπτες.Δισκοπλακα πισω.Ηθελε αρκετα πραγματακια που σιγα σιγα τα διορθωσα.

Ρε με βρήκες μικρό και με δουλεύεις ? δυό τρία ποστ πιο πάνω δεν είπες ότι όταν το πήρες με 40.000 χλμ δεν είχε σταγόνα λάδι μέσα ? και δεν ασχολήθηκες καθόλου με κινητήρα ??? Τι άκρη νομίζεις ότι θα βγάλεις τώρα για την κατανάλωση λαδιού που σου είναι άγνωστη η κατάσταση κυλίνδρου πιστονιού ελατηρίων...
Τουλάχιστον τσιμουχάκια βαλβίδων άλλαξες ? Τα μπουζί τα ελέγχεις ,τι χρώμα αποκτούν για βάλε καμμιά φωτό.

doctoras
16/07/2018, 10:53
Ευχαρηστω.Και γω σαγαπω:lol:

Ειναι το 18ο μηχανακι που εχω παρει.Θα μπορουσα να το ειχα παθει με τα προηγουμενα αλλα δεν.Περασαν καλλα μοτερακια απ τα χερια μου.
π.χ. bross 400 tdm 850 super tenere 750 v-strom 650 ktm adv 640 .
Ειναι λαθος να δενομαστε με σιδερα.Το ξερω.Γιαυτο αλαξα τοσα πολλα μηχανακια.Αλλα το φριγουιντ ειναι πολυ τιμιο.Μονο γιαυτο ειμαστε ακομα μαζι.Αυτο που του λυπει για να γινει το τελειο μηχανημα για μενα ειναι ενας ακομα κυλινδρος και ψηγειο νερου(αλιος ενδειξη θερμοκρασιας μοτερ στα οργανα).Αλλα κανις δεν ειναι τελειος.

Φαντασου οτι μαζευω λεφτα για του χρονου που θελω να παω πειραια θεσσαλονικη και μετα μπανσκο.Θα ειναι ταλεπορια με μονοκυλινδρο αλλα αυτο εχω.Ουτε καν εχω σκεφτει να το αλαξω.


Δεν πηρα λιωμενο μηχανακι.Κινητηρα δεν πειραξα καθολου.Ειχε τρυπια εξατμιση αφτερμαρκετ και ακουγοταν σαν ελευθερο.Ειχε σπασμενα πισο φλας και κολοφαναρο.Δεν ειχε λαστιχα.Ηθελε μπαταρια,καθρεπτες.Δισκοπλακα πισω.Ηθελε αρκετα πραγματακια που σιγα σιγα τα διορθωσα.

και καλά κάνεις είναι ποιοτικότατο σε κατασκευή γιαυτό και απο όλα τα μονοκύλινδρα χαμηλόφτερα της εποχής του είναι αυτό που βλέπεις στους δρόμους να λειτουργεί, ακόμη και σε ευτελές καταστάσεις

αυτό που λές που σου λείπει ακούει στο όνομα kle500 αλλά είναι υποδεέστερο συνολικά(συγκριτικά με το xf650) όπως και καμιά 20kg βαρύτερο λόγο του +1 κύλινδου και του ψυγείου νερού που λές

βελτίωσε το στα σημεία και που θέλεις και το μηχανάκι είναι για μια ζωή

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/07/2018, 18:14
Ρε με βρήκες μικρό και με δουλεύεις ? δυό τρία ποστ πιο πάνω δεν είπες ότι όταν το πήρες με 40.000 χλμ δεν είχε σταγόνα λάδι μέσα ? και δεν ασχολήθηκες καθόλου με κινητήρα ??? Τι άκρη νομίζεις ότι θα βγάλεις τώρα για την κατανάλωση λαδιού που σου είναι άγνωστη η κατάσταση κυλίνδρου πιστονιού ελατηρίων...
Τουλάχιστον τσιμουχάκια βαλβίδων άλλαξες ? Τα μπουζί τα ελέγχεις ,τι χρώμα αποκτούν για βάλε καμμιά φωτό.

Ειχα παει διακοπες με την οικογενεια στα χανια.Ειμαι απο ηρακλειο.136 χλμ αποσταση.Επεσε το ματι μου σε μια βιτρινα που το χε μεσα και το ερωτευτηκα.Στη κατοχη μου τοτε ειχα ενα daelim daystar 125.Γυρισα ηρακλειο.Πηρα το λεφορειο και πηγα και το πηρα.Ημουν χανια.Ο μαστορας μου ειναι ηρακλειο.Επρεπε να οδηγησω 136 χλμ με ενα μηχανακι που ειχα 1η επαφη.Στο δρομο παρατηρησα εντονη ζεστη στο δεξη μου αστραγαλο.Τοσο πολυ που μετα βιας καταφερνα να εχω το ποδι μου στο παταρακι.Οταν το φερα ηρακλειο το πηγα κατευθειαν μαστορα για σερβις.Εκει ο μαστορας μου ειπε οτι η θερμοκρασια που ενιωθα ηταν επειδη δεν ειχε σταλια λαδι μεσα.Αν ειχε βεβεα ενδειξη θερμοκρασιας στα καντραν θα το χα δει.Στο σερβις μου κανε αλαγη φιλτρο αερα,λαδιου,βενζινης,μπουζι,λαδια.Μετα απο μηνα εβαλα μπαταρια και αλαξα και τη δισκοπλακα πισω.Τον επομενο μηνα εβαλα λαστιχα.Α και κοτσαρα πανω και μια μεταχειρα εξατμιση μαμισια απο λαιμο που βρηκα 70 ευρω.Στην πορεια διπλη στεκα,τριπλετα πισω με βαλιτσες,σαμαρια μπροστα,προβολακια ομιχλης(τα οποια δεν τα αναβω.Δεν ειμαι καγκουρας.Απλα ηθελα να ενισχυσω τον χαμηλο φωτισμο σε ερημους δρομους χωρις επαρκη φωτισμο) σποιλερ ζελατινας,ανταπτορα για 12βολτο,φλας πισω και κολοφαναρο απο glx 50(αληθεια λεω:lol:) και μπορει να ξεχναω και τπτ αλλο.Εχω ριξει λεφτα(επειδη θα το κρατισω)αλλα δεν εχω πειραξη κινητηρα.Αυτο ενοω.Οσο για τα μπουζι δεν μπορω να στα φοτογραφισω γιατι απλα δεν βαζω χερι εγω στη γρια μου.Το αφηνω στο μαστορα επειδη θα δη κατι παραπανω απο μενα που εγω δε θα το προσεξω και επειδη ταξιδευω δε θελω να με αφησει πουθενα.Να σημιωθει οτι τα περισοτερα μηχανακια που ειχα δεν ειχαν δει συνεργιο περαν τη ριθμηση βαλβιδων που δεν ηξερα να τη κανω εγω.Δουλευα και σε συνεργειο για 2 μηνες περιπου οταν ημουν 17 χρονων.Καταλαβαινεις τωρα τη καψα την εχω τη γρια μου.Τοσο πολυ που δε της βαζω χερι εγω και μου τη χερουκλωνουν αλοι:lol:

buckley
16/07/2018, 18:50
Εντάξει είσαι μεγάλη μορφή ρε.

DrBig
16/07/2018, 19:06
Εντάξει είσαι μεγάλη μορφή ρε.

Και το freewind ακομα μεγαλυτερη!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/07/2018, 20:29
ρε σεις....Ρε μηπος μου τη πεφτετε?????:nono:










:lol:

tzimidis
16/07/2018, 21:12
Αυτά τα μπουρδέλα είναι κουμπαράδες χωρίς πάτο, .

File bakly edo eisai foul.
den yparxei periptosi na yparxei pio oikonomiko mekakani sta cc tou.

epeidi eimai aney konter edo kai 15 xronia,
den mporo na sou po akribos, alla ypologizo basei taksidion oti exo kseperasei ta 300.000 xlm, me to montelo 1997 parakalo.
ama den eisai mpagkosmios, ama den se noiazei to poul-mour kai to gyrologio sta megara,
to mixanaki ayto thelei miden syntirisi ektos apo ladia-takakia-alysidogranaza kai lastixa.
ta klasika analosima pou plironeis o,ti mixani kai na exeis.

Ta prota 3-4 xronia ekana service basei book,
alla pistepse me,meta apo 15 xronia , to niotheis,to akous, to aisthanesai an kai pote xreiazetai mastora.

Synolika ayta ta xronia allaksa:
2 fores alysidogranazo,
2 i 3 fores mpouzi,
1 fora ladia mprostinou,
1 fora diskakia symplekti (epeidi mou to eixe episimanei symforumitis pou to odigise, allios mporei na eixa akoma ta mama)
kai rouleman mprostinou (apo malakia mou)
amortiser pige 1 fora gia episkeyi epeidi epesa se lakouba/pigadi (eyxaristo ksana ton Leykadio pou eksypiretise an kai apo ameleia mou fanika gyftos)
mpike mtx anorthotis,
1 mtx miza
kai allaksa 3 mpataries


kinitiras aneggixtos apo mama,
balbides opos bgikan apo to ergostasio,
carburetor to idio,
filtro aera akoma exei to mama (kapoia fasi eixa ksexasei na to balo kai imane kana 6mino xoris filtro)

zantes lebiedes, ntizes , solinakia ypsilis,trompes,filtro benzinas, kai loipa paparakia/kablitsekia ola mama.

Ok, endexomenos na eixe kalyteres apodoseis ama ekana pio eylabiki syntirisi,
alla to point gia mena einai, oti akoma kai etsi, meta apo tosa xronia, synexizo kai kano taksidia 500-800 xlm seri, 2-3 fores to xrono, me 130 stin ethniki aproblimatistos........

Den tha mpo sti sygkrisi oti to S1000XR , to B-King, i o superduke einai kalytera mixanakia.
profanos einai



kai etsi gia to on topic, ton teleytaio kairo bazo 20-50.
kammia diafora, to mixanaki leitourgei me ta panta, apo oryktelaia 10-40 mexri full synth racing 20-50.

doctoras
16/07/2018, 21:54
tzimidi απο καινούργιο το έχεις?

tzimidis
16/07/2018, 21:59
tzimidi απο καινούργιο το έχεις?

Oxi.
mtx 4etias. 26.000 xlm egrafe tote. Eisagogi apo e.e.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/07/2018, 22:19
File bakly edo eisai foul.
den yparxei periptosi na yparxei pio oikonomiko mekakani sta cc tou.

epeidi eimai aney konter edo kai 15 xronia,
den mporo na sou po akribos, alla ypologizo basei taksidion oti exo kseperasei ta 300.000 xlm, me to montelo 1997 parakalo.
ama den eisai mpagkosmios, ama den se noiazei to poul-mour kai to gyrologio sta megara,
to mixanaki ayto thelei miden syntirisi ektos apo ladia-takakia-alysidogranaza kai lastixa.
ta klasika analosima pou plironeis o,ti mixani kai na exeis.

Ta prota 3-4 xronia ekana service basei book,
alla pistepse me,meta apo 15 xronia , to niotheis,to akous, to aisthanesai an kai pote xreiazetai mastora.

Synolika ayta ta xronia allaksa:
2 fores alysidogranazo,
2 i 3 fores mpouzi,
1 fora ladia mprostinou,
1 fora diskakia symplekti (epeidi mou to eixe episimanei symforumitis pou to odigise, allios mporei na eixa akoma ta mama)
kai rouleman mprostinou (apo malakia mou)
amortiser pige 1 fora gia episkeyi epeidi epesa se lakouba/pigadi (eyxaristo ksana ton Leykadio pou eksypiretise an kai apo ameleia mou fanika gyftos)
mpike mtx anorthotis,
1 mtx miza
kai allaksa 3 mpataries


kinitiras aneggixtos apo mama,
balbides opos bgikan apo to ergostasio,
carburetor to idio,
filtro aera akoma exei to mama (kapoia fasi eixa ksexasei na to balo kai imane kana 6mino xoris filtro)

zantes lebiedes, ntizes , solinakia ypsilis,trompes,filtro benzinas, kai loipa paparakia/kablitsekia ola mama.

Ok, endexomenos na eixe kalyteres apodoseis ama ekana pio eylabiki syntirisi,
alla to point gia mena einai, oti akoma kai etsi, meta apo tosa xronia, synexizo kai kano taksidia 500-800 xlm seri, 2-3 fores to xrono, me 130 stin ethniki aproblimatistos........

Den tha mpo sti sygkrisi oti to S1000XR , to B-King, i o superduke einai kalytera mixanakia.
profanos einai



kai etsi gia to on topic, ton teleytaio kairo bazo 20-50.
kammia diafora, to mixanaki leitourgei me ta panta, apo oryktelaia 10-40 mexri full synth racing 20-50.

Πο ρε φυλε.Τωρα θα στην πεσω εγω.Εισαι απιστευτος.Καπος ετσι θα θελα να μαι και γω με τη γρια μου.Λογο βεβεα νησιου τα χλμ ειναι καπος περιορισμενα αλλα την αγαπη που βγαζης γιαυτο το μηχανακη τη νιωθω και εγω.

afric
16/07/2018, 23:45
το ειχα και γω..
το πηρα αρχες 2000 μτχ εισαγωγησ γερμανιας..σχεδον καινουριο
Θυμαμαι το ελαφρυ βολαν, τον ηχο πλυντηριου, τα αδυναμα φωτα, τις καταπληκτικες αναρτησεις, και οτι εστριβε τον κολο του..σαν sport μοτο.
Σταθερο, ανεβαζε ευκολα στροφες, παιχνιδιαρικο..πολυ καλοστημενο.
Πλαισιο απο dr..στην ελλαδα δεν επιασε λογω εμφανισης και αποτυχημενων χρωματικων συνδυασμων..
εχοντας εμπειρια και απο κλε και Funduro..το φριγουιντακι ηταν πολυ μπροστα κι απ τα 2..
ακομα εχω το service manual..made in japan..παραγγελια

buckley
17/07/2018, 00:05
File bakly edo eisai foul.
den yparxei periptosi na yparxei pio oikonomiko mekakani sta cc tou.

epeidi eimai aney konter edo kai 15 xronia,
den mporo na sou po akribos, alla ypologizo basei taksidion oti exo kseperasei ta 300.000 xlm, me to montelo 1997 parakalo.
ama den eisai mpagkosmios, ama den se noiazei to poul-mour kai to gyrologio sta megara,
to mixanaki ayto thelei miden syntirisi ektos apo ladia-takakia-alysidogranaza kai lastixa.
ta klasika analosima pou plironeis o,ti mixani kai na exeis.

Ta prota 3-4 xronia ekana service basei book,
alla pistepse me,meta apo 15 xronia , to niotheis,to akous, to aisthanesai an kai pote xreiazetai mastora.

Synolika ayta ta xronia allaksa:
2 fores alysidogranazo,
2 i 3 fores mpouzi,
1 fora ladia mprostinou,
1 fora diskakia symplekti (epeidi mou to eixe episimanei symforumitis pou to odigise, allios mporei na eixa akoma ta mama)
kai rouleman mprostinou (apo malakia mou)
amortiser pige 1 fora gia episkeyi epeidi epesa se lakouba/pigadi (eyxaristo ksana ton Leykadio pou eksypiretise an kai apo ameleia mou fanika gyftos)
mpike mtx anorthotis,
1 mtx miza
kai allaksa 3 mpataries


kinitiras aneggixtos apo mama,
balbides opos bgikan apo to ergostasio,
carburetor to idio,
filtro aera akoma exei to mama (kapoia fasi eixa ksexasei na to balo kai imane kana 6mino xoris filtro)

zantes lebiedes, ntizes , solinakia ypsilis,trompes,filtro benzinas, kai loipa paparakia/kablitsekia ola mama.

Ok, endexomenos na eixe kalyteres apodoseis ama ekana pio eylabiki syntirisi,
alla to point gia mena einai, oti akoma kai etsi, meta apo tosa xronia, synexizo kai kano taksidia 500-800 xlm seri, 2-3 fores to xrono, me 130 stin ethniki aproblimatistos........

Den tha mpo sti sygkrisi oti to S1000XR , to B-King, i o superduke einai kalytera mixanakia.
profanos einai



kai etsi gia to on topic, ton teleytaio kairo bazo 20-50.
kammia diafora, to mixanaki leitourgei me ta panta, apo oryktelaia 10-40 mexri full synth racing 20-50.

Χωρίς παρεξήγηση μόνο αν είσαι άνεργος σε δικαιολογώ ,γράψε λίγο μόνο πόσο λάδι καίει και με πόσες στροφές το πας για να είμαστε εντός θέματος...

tzimidis
17/07/2018, 19:18
Χωρίς παρεξήγηση μόνο αν είσαι άνεργος σε δικαιολογώ ,γράψε λίγο μόνο πόσο λάδι καίει και με πόσες στροφές το πας για να είμαστε εντός θέματος...

Epeidi einai apo ta liga pragmata pou mporo na kano monos kou sto mixanaki,
to kano isos pio syxna apo oso apaiteitai, peripou kathe 4mino (4-5000 xlm).
2300ml bazo, 2200 ml bgazo.
I stathmi einai monima metaksy MAX kai sxedon MAX.

fasma strofon kinoumai synithos metaksy 4-6000 s.a.l. entos polis.
sta kokkina 8-10000 s.a.l. mono ethniki , alla ekei tou gamo ti mana stis ateleiotes pleon eytheies tis ionias odoi.

buckley
17/07/2018, 21:40
Epeidi einai apo ta liga pragmata pou mporo na kano monos kou sto mixanaki,
to kano isos pio syxna apo oso apaiteitai, peripou kathe 4mino (4-5000 xlm).
2300ml bazo, 2200 ml bgazo.
I stathmi einai monima metaksy MAX kai sxedon MAX.

fasma strofon kinoumai synithos metaksy 4-6000 s.a.l. entos polis.
sta kokkina 8-10000 s.a.l. mono ethniki , alla ekei tou gamo ti mana stis ateleiotes pleon eytheies tis ionias odoi.

Πολύ καλά, απλά το μηχανάκι σου αξίζει λίγη παραπάνω φροντίδα φίλε μου.

andreastwin
17/07/2018, 22:28
Είσαι ρε μπαγάσα ο ορισμός της αντίφασης ,σιγά τη γκόμενα που διάλεξες να περάσεις το υπόλοιπο του μοτοσυκλετιστικού σου βίου.
Λιωμένο μηχανάκι πήρες δηλαδή και έκανες ανακατασκευή δηλαδή ???
Αυτά τα μπουρδέλα είναι κουμπαράδες χωρίς πάτο, συμβουλή από έναν μεγαλύτερο γιατί σε συμπαθώ.

σιγά τη γκόμενα που διάλεξες να περάσεις το υπόλοιπο του μοτοσυκλετιστικού σου βίου. :roflmao:
εσκασα στα γελιαν, νασαι καλα ρε bucley.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/07/2018, 22:48
Πολύ καλά, απλά το μηχανάκι σου αξίζει λίγη παραπάνω φροντίδα φίλε μου.

Η πιο σωστη λεξη. ΑΞΙΖΕΙ οχι χρειαζετε...Το αξιζει γιατι ειναι τιμιο.

afric
18/07/2018, 11:02
Epeidi einai apo ta liga pragmata pou mporo na kano monos kou sto mixanaki,
to kano isos pio syxna apo oso apaiteitai, peripou kathe 4mino (4-5000 xlm).
2300ml bazo, 2200 ml bgazo.
I stathmi einai monima metaksy MAX kai sxedon MAX.

fasma strofon kinoumai synithos metaksy 4-6000 s.a.l. entos polis.
sta kokkina 8-10000 s.a.l. mono ethniki , alla ekei tou gamo ti mana stis ateleiotes pleon eytheies tis ionias odoi.

και το δικο μου ετσι ηταν.. αεροψυξη, μεγαλο πιστονι, καλοκαιρι, ψηλες στροφες...κι ομως δεν τσιμπαγε καθολου..ισως παιζει ρολο οτι εχει επιστρωση νικασιλ

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/07/2018, 16:55
και το δικο μου ετσι ηταν.. αεροψυξη, μεγαλο πιστονι, καλοκαιρι, ψηλες στροφες...κι ομως δεν τσιμπαγε καθολου..ισως παιζει ρολο οτι εχει επιστρωση νικασιλ

Το οτι εχει νικασιλ(κατι που δεν το ξερα.Τωρα το μαθαινω) ισος να μη παιζει ρολο στο αν τσιμπαει λαδι.Το δικο μου καει και παρακαιει.Ισος ομος να παιζει ρλο στην αντοχη του κινητηρα...

AUFGEBRACHT
18/07/2018, 18:13
στην αντοχικοτητα

Σβήστο γρήγορα και θα κάνουμε ότι δεν το είδαμε...

tzimidis
18/07/2018, 18:14
exo tin entyposi pos to pio simantiko einai oti kineitai KATHE MERA edo kai posa xronia.
Oute skouria den prolabainei na piasei.

blepo alla , me ta misa xronia kai ta misa xiliometra, se kako xali, skouriasmena ,spasmena klp.

Episis eimai tis theorias an den exei xalasei, min to skalizeis

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
18/07/2018, 20:11
Σβήστο γρήγορα και θα κάνουμε ότι δεν το είδαμε...

το σβησα.Προλαβα?

doctoras
19/07/2018, 00:13
Παπασουζα εφοσον δε εχεις παρατηρήσει πτώση αποδοσης το ρινκ του πιστονιου θα ειναι λαικιστι ελατήρια, τα αλλαζεις και θα επανελθει στις αρχικες καταναλώσεις

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/07/2018, 06:39
και βεβεα εχω παρατηρησει πτωση.Αλλα δε καταλαβα.Μου λες να αλαξω ελατηρια?Δεν υπαρχει περιπτωση να πειραξω κινητηρα γιαυτο το λογο.Ειμαι και γω της ιδιας θεωριας με τον tzimidis.Αν δεν εχει χαλασει μη το σκαλιζεις:)

doctoras
19/07/2018, 14:21
Ναι αλλα του τζιμιδη δεν καει λαδι..Δεν ειναι και τίποτα επιστήμη ανοίγεις κεφαλή εσυ η ο μηχανικος σου και βλεπεις εαν εχει τζόγο το πιστονι ως προς τον κύλινδρο , τα ελατηρια μαμα εαν δεν κανω λαθος βαση μανουαλ μπορεις να τα μετρήσεις για να εχεις σημειο αναφορας
Διαφορετικα βαλε το 15ρι και δες εαν στρώσει το αφήνεις ετσι, εαν παραυτα η κατανάλωση λαδιου παραμένει θα αναγκαστεις να το φτιάξεις

azar41
19/07/2018, 14:41
Στους κυλίνδρους με επίστρωση nikasil φθείρονται τα ελατήρια και οχι κύλινδρος,τσέκαρε με ακρίβεια την κατανάλωση λαδιού και αν είναι σημαντική, άλλαξέτα,αυτό έκανα στο τελευταίο σέρβις και όλα καλά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/07/2018, 16:42
Ναι αλλα του τζιμιδη δεν καει λαδι..Δεν ειναι και τίποτα επιστήμη ανοίγεις κεφαλή εσυ η ο μηχανικος σου και βλεπεις εαν εχει τζόγο το πιστονι ως προς τον κύλινδρο , τα ελατηρια μαμα εαν δεν κανω λαθος βαση μανουαλ μπορεις να τα μετρήσεις για να εχεις σημειο αναφορας
Διαφορετικα βαλε το 15ρι και δες εαν στρώσει το αφήνεις ετσι, εαν παραυτα η κατανάλωση λαδιου παραμένει θα αναγκαστεις να το φτιάξεις

Κοιταξε.Σε 900χλμ εχω σερβις γενικο.Δεδομενων των συνθηκων μεχρι τα μεσα αυγουστου θα τα εχω κανει.Θα πω του μαστορα για 15 -50.Αν συνεχισει να καιει τοσο παμε γιαυτο που πρωτεινες.Αν και δε νομιζω να καιει.

Billys2T
27/07/2018, 14:23
Δεν εχω αποψη για το συγκεκριμενο μηχανακι, το ειχα οδηγησει παλια κ μου αρεσε η γεωμετρια του, πραγματικα κανει τα παντα. Αυτο που θα πω για τη συζητηση ειναι οτι εχουν νεγαλη διαφορα τα λαδια ακομα κ ιδιου ιξωδους μεταξυ εταιρειων. Αλλο το 10-40 ημισυνθετικο της agip αλλο το motul aral castrol κτλ. Εγω θα προτεινα πριν αλλαξεις νουμερα (οχι οτι θα γινει κατι) να δοκιμασεις αλλης εταιρειας λαδια. Το dominator 650 ενος φιλου ας πουμε δε συμπαθουσε καθολου τα castrol που του εβαζε κ ησυχασε με κατι elf πιο βρηκε κ φτηνοτερα οποτε τα αλλαζε κ πιο συχνα. Επισης λογο οτι ειναι μεταχειρισμενο κ αγνωστης συντηρησης καλο θα ηταννοπως ειπε κ ο φιλος πιο πανω να ανοιξει ο μαστορας σου να αλλαξει.ενα ελατηριο κ να φρεσκαρει τσιμουχακια κτλ μιας κ οπως λες θες.να το κρατησεις. Εγω στη θεση σου θα προγραμματιζα μια μερικη ανακατασκευη. 20 ετιας κινητηρες οσο να πεις της τσιμουχες τους τις θελουν.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/08/2018, 23:07
Τα χειλιομετρα για το σερβις σημπληρωθηκαν.Αλλα δε το παω τωρα για σερβις γιατι το πηγα και ειπα του μαστορα για αλυσιδογραναζα σετ(η αλισιδα μου κανει σαν να βαρας κουταλια μεσα σε κατσαρολα)και οτι θελω να μακρινω λιγο τις σχεσεις στις ταχητητες.Το μηχανακι απο μαμα φωραει 15 μπρωστα 43 πισω.Ομος δεν υπαρχει 16 μπρωστα και ετσι αποφασισαμε να παω σε μικροτερο πισω.Ο μαστορας παραγγειλε 41 πισω.Αυτο βρηκε.Αλλα θα εθει το σεπτεμβριο.Ετσι θα καθηστερισω λιγο το σερβις που να τα κανω ολα μαζι.


Υ.Γ. Θελω να μακρινω λιγο το τις σχεσεις επειδη παω ταξιδια και εχω πολους κραδασμους στα 100 χλμ που ειναι και η ταχητητα μου.Αν μοιωθουν λιγο οι κραδασμοι η μεταφερθουν στα 110χλμ θα ειμαι ευχαριστημενος.Δε μπορει.Με αυτη μου την κινηση ολλο και κατι θα κερδισω.

giannis113
15/08/2018, 00:31
Ψαξε για 39αρι καλύτερα. Μικρη η διαφορά με το 41.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/08/2018, 06:39
Ψαξε για 39αρι καλύτερα. Μικρη η διαφορά με το 41.

Το σκεφτηκα και γω αλλα δε θελω να το ψοφισω τελειος χαμηλα.Βλεπεις ειμαι ακομα παιδι.Χρειαζομαι και τη σουζιτσα μου:lol:

giannis113
15/08/2018, 16:34
Ε τότε κόψε την αλυσίδα να ρθει η ρόδα τέρμα μπροστά.

:D

konzou
19/08/2018, 13:05
Καλησπέρα σας. Κάτοχος και εγω freewind και νέος στο site, θα ήθελα να με συγχωρέσετε γιατι δεν ήξερα που να γράψω για αυτο που θα αναφέρω αμέσως μετά.
Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ για χειροποίητα κάγκελα προστασίας; Σας ευχαριστώ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
19/08/2018, 22:21
Πηγενε σε ενα σιδιρουργειο.Πες τους τι θες να κανεις η εκτυπωσε τους μια φοτο απο τα καγκελα που θες να φτιαξεις.Πες τους να σου πουν ποσο θα κοστισει.Ετσι το ειχα κανει εγω στο κτμ .Δε θυμαμε ποσο ειχα δωσει αλλα σιγουρα πιο λιγα απο αυτα που εβρισκα στο ιντερνετ.

konzou
20/08/2018, 18:15
τα εχω ήδη φωτοτυπίες και λοιπά. Απλά ρώτησα αν κάποιος έχει ξανακάνει , και έτσι θα είναι πιο εύκολο. Ευχαριστώ πολύ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
20/08/2018, 23:15
Αμα πας πες και μας ποσο σου ειπανε.

konzou
21/09/2018, 11:04
Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για χούφτες για το freewind . Έχω ψάξει παντού και δεν ταιριάζει καμία χούφτα. Ας είναι είτε ανοικτού είτε κλειστού τύπου. Μήπως ξέρετε αν ταιριάζει κανενός άλλου μοντέλου πχ xt που πιάνει από τις μανέτες ; Και εννοείτε για κάτι μεταχειρισμένο ή καινούριο αλλα οικονομικό. Ευχαριστώ.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
21/09/2018, 12:46
Καλημέρα παιδιά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για χούφτες για το freewind . Έχω ψάξει παντού και δεν ταιριάζει καμία χούφτα. Ας είναι είτε ανοικτού είτε κλειστού τύπου. Μήπως ξέρετε αν ταιριάζει κανενός άλλου μοντέλου πχ xt που πιάνει από τις μανέτες ; Και εννοείτε για κάτι μεταχειρισμένο ή καινούριο αλλα οικονομικό. Ευχαριστώ.

Δες στο καρ για χουφτες γιουνιβερσαλ.Εγω φοραω καποιες κλυστου τυπου που της βρηκα μεταχειρο 10 ευρω.Μπηκαν με μια πατεντα(φαγωμα του πλαστικου σε καποια σημεια).Δε της βρισκω στο καρ για να στις δειξω.Μπορεις να πρης τηλ σε καποιες που σου αρεσουν και να πηγαινεις εκει να βλεπεις αν σου κανουν.Αν οι τρυπες που εχουν οι χουφτες ταιριαζουν με της υποδοχες του φριγουιντ.

konzou
24/09/2018, 15:03
Γι αυτο ρωτησα, γιατι δεν ταιριαζει καμια κ θελει πατεντα. Ευχαριστω πολυ!

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
24/09/2018, 18:31
Που δε ταιριαζει ενοεις?Στις τρυπες ή βρισκη το πλαστικο καπου?

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/09/2018, 19:09
Τα χειλιομετρα για το σερβις σημπληρωθηκαν.Αλλα δε το παω τωρα για σερβις γιατι το πηγα και ειπα του μαστορα για αλυσιδογραναζα σετ(η αλισιδα μου κανει σαν να βαρας κουταλια μεσα σε κατσαρολα)και οτι θελω να μακρινω λιγο τις σχεσεις στις ταχητητες.Το μηχανακι απο μαμα φωραει 15 μπρωστα 43 πισω.Ομος δεν υπαρχει 16 μπρωστα και ετσι αποφασισαμε να παω σε μικροτερο πισω.Ο μαστορας παραγγειλε 41 πισω.Αυτο βρηκε.Αλλα θα εθει το σεπτεμβριο.Ετσι θα καθηστερισω λιγο το σερβις που να τα κανω ολα μαζι.


Υ.Γ. Θελω να μακρινω λιγο το τις σχεσεις επειδη παω ταξιδια και εχω πολους κραδασμους στα 100 χλμ που ειναι και η ταχητητα μου.Αν μοιωθουν λιγο οι κραδασμοι η μεταφερθουν στα 110χλμ θα ειμαι ευχαριστημενος.Δε μπορει.Με αυτη μου την κινηση ολλο και κατι θα κερδισω.

Λοιπον.Το σερβις εγινε.Αλαγη λαδιων,φιλτρο λαδιου,φιλτρο βενζινης,φιλτρο αερα,μπουζι δυακιδα,χρονισμα βαλβιδες,λυσιμο και καθαρισμα 2 καρμπυλατερ,πισω τακακια,πισω ρουλεμαν τροχου,τσιμουχα τρομπας φρενου μπροστα,αλυσιδογραναζα σετ,λαδια.Εσκασα εχθες ενα 400αρι και πεθανα.Δε τα ειχα υπολογησει τοσα.Ειμουν ξενερωμενος οταν τα εδινα στο μαστορα μεχρι και τη στιγμη που εκατσα στο μηχανακι.Καταρχην.Πηρε μπροστα χωρις το τσοκ του αερα.Μιωθηκε ο θορυβος του κινητηρα(το μουγκρητο ενοω)οι ταχυτητες μπαινουν ωραια και γλυκα.Το ρελαντι πια δε μου κανει αυξομειωσεις.Ο μαστορας μου ειπε οτι τα καρμπ ειχαν πολυ βρομα μεσα και τα προβληματα μου ηταν κατα 99% απο κει.Οσον αφορα το μικροτερο γραναζι πισω δεν εχω δει ακομα κατι καθως δεν εχω βγει εθνικη η καπου αλου να το τρεξω και δε ξερω τι γινετε με τους κραδασμους στις ψηλες.Αυτο που ξερω ειναι οτι προσπαθησα εχθες να σηκωσω σουζα και σηκωσα μεν αλλα δυσκολοτερα δε.Στις χαμιλες ειδα μικρη διαφορα ροπης κατι που με ανησηχει οτι αν ειναι ετσι και στις ψηλες ισως παω για ακομα μικροτερο γραναζι πισω.

Τελοσπαντων.Με τη μηχανη ειμαι πολυ ευχαριστημενος και πραγματικα νιωθω οτι οδηγαω αλο μηχανακι.Το μονο που μενει ειναι να κανω ενα καλο σερβις στις δαγκανες των φρενων.Ειχα πει οτι θα της εκανα αυριο αλλα λογο του καιρου(μιας και θα το εκανα στη πλατεια.δεν εχω γκαραζ η παρκιν εξω απο το σπητη)μαλον θα το αναβαλω για την αλη κυριακη.

konzou
23/12/2018, 21:14
Καλησπερα παιδια και καλες γιορτες. Εχει βαλει κανεις αλλο τελικο ελευθερο? Κατι τελικα 47cm μηκος και 13cm διαμετρο κανει ? Απο ποια αλλη μηχανη ταιριαζει το τελικο?

dpapag3
01/01/2019, 01:41
Remus Grand prix για τέλειο μπασατο ήχο.....

konzou
29/03/2019, 16:19
Καλησπερα σας. Γνωριζει κανεις γιατι πυρωνει ο λαιμος της εξατμισης, το τελικο φταιει; ξερετε καλο μηχανικο που να γνωριζει τα freewind πολυ καλα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
29/03/2019, 16:45
Σου καίει το πόδι? Μόνοκυλινδρο. Ανεβάζει θερμοκρασία. Είναι φυσιολογικό. Ρίξε και μια ματιά στα λαδακια να δεις αν στα χει κάψει. Επίσης φυσιολογικό.

Acacius
29/03/2019, 17:05
Αν εννοείς ότι κοκκινίζει ο λαιμός από τη θερμοκρασία, το είχα παρατηρήσει στα πρώτα εκατοστά μετά την εξαγωγή όταν ξεχνούσα το τσοκ ανοιχτό ή/και την είχα πολλή ώρα στάσιμη.

konzou
29/03/2019, 17:12
Ναι αυτο εννοω. Με κλειστο τσοκ.
Αν ειναι φυσιολογικο οκ. Λαδια οχι, δεν καιει. Απλα αν μεινει στασιμη κοκκινιζει καποια εκατοστα παραπανω. Σας ευχαριστω.

Acacius
29/03/2019, 17:49
Δες τι θα σου απαντήσει και κανείς άλλος, αλλά πυρωμένο λαιμό χωρίς τσοκ και με κρύο καιρό δε θυμάμαι να είχα ποτέ, εκτός ίσως αν την είχα αφήσει πάρα πολλή ώρα στο σταντ.

azar41
29/03/2019, 18:47
Mήπως έχει τσακίσει το τσόκ κι ενώ το κλείνεις μένει μερικώς ανοιχτό;
Σε αυτή την περίπτωση θα έχεις και αυξημένη κατανάλωση.

tzimidis
29/03/2019, 22:13
Δες τι θα σου απαντήσει και κανείς άλλος, αλλά πυρωμένο λαιμό χωρίς τσοκ και με κρύο καιρό δε θυμάμαι να είχα ποτέ, εκτός ίσως αν την είχα αφήσει πάρα πολλή ώρα στο σταντ.

Ούτε εγώ

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
30/03/2019, 00:14
Δες τι θα σου απαντήσει και κανείς άλλος, αλλά πυρωμένο λαιμό χωρίς τσοκ και με κρύο καιρό δε θυμάμαι να είχα ποτέ, εκτός ίσως αν την είχα αφήσει πάρα πολλή ώρα στο σταντ.

Και εγώ το ίδιο.