PDA

View Full Version : υποψηφιος αγοραστης



jimmis77
24/11/2005, 19:05
Σκεφτομαι να παρω το1000 και σας ρωτω.Ποια ειναι τα ποιο
συνηθησμενα προβληματα που βγαζει?,αν εχει καποια.Και τελος
επειδη θα το παρω παραεισαγωγης,υπαρχει v-strom1000 κλειστο?:a13: :a13: :a13:

athandim
24/11/2005, 19:40
Καλώς μας ήρθες φίλε...:beer:

Περίμενε τους big brothers να σε κατατοπήσουν σχετικά με προβλήματα....Εν τω μεταξύ ψάξε - αν θες - στην ενότητα.Θα βρεις πολλά χρήσιμα πράγματα...

Σχετικά με τα "κλειστά" μοντέλα, πρόσφατα έγινε μια συζήτηση. Δες εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=15113) ....Υπάρχουν βέβαια και πολλές άλλες ακόμα.... Κάνε χρήση της "ευρεσης" πάνω δεξιά και θα βρεις πολλά.:wave2: :wave2:




Άσχετο: Πρέπει να τα έχουμε "πει" και στο ΜΒ. Ε;;:) :beer:

THEOD
24/11/2005, 19:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από jimmis77
Σκεφτομαι να παρω το1000 και σας ρωτω.Ποια ειναι τα ποιο
συνηθησμενα προβληματα που βγαζει?,αν εχει καποια.Και τελος
επειδη θα το παρω παραεισαγωγης,υπαρχει v-strom1000 κλειστο?

Tο μόνο πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις είναι μια αρυθμία στο ρελαντί που οφείλεται στα κολλάρα του ψεκασμού κατά ένα μεγάλο βαθμό.

Το πρόβλημα είναι γνωστό στην Σουζούκι και στους μηχανικούς της, και τα αντικαθιστά μέσα στην εγγύηση.
Προσωπικά στο δικό μου στα 6000χλμ άλλαξα τα κολλάρα του ψεκασμού και ταυτόχρονα έκανα και μια απρογραμμάτιστη ρύθμιση βαλβίδων που ΚΑΙ αυτή καλύφθηκε από την εγγύση.
Από τότε το πρόβλημα μειώθηκε κατά πολύ, αλλά δεν εξαφανίστηκε πλήρως. Μαθαίνω (δεν έχω προσωπική άποψη) ότι η πλήρη εξαφάνισή του πετυχαίνεται με την προσθήκη Power Commander που ξαναχαρτογραφίζει τον ψεκασμό με απόλυτη ακρίβεια.

Οπότε μάλλον μακριά από παραεισαγωγή, θα χρειαστείς σίγουρα την εγγύηση της αντιπροσωπείας.....

Πάντως δεν είναι κανένα σοβαρό πρόβλημα, απλά χρειάζεται να ρυθμίσεις το ρελαντί 100-150 στροφές παραπάνω από ότι γράφει το μάνουαλ, έτσι ώστε όταν μια στο τόσο παρουσιάζεται η αρρυθμία και στιγμιαία "βουτάνε" οι στροφές, να μην προλάβει να σβήσει....

Κατά τα άλλα θα φχαριστηθείς ότι έχει να σου δώσει το μηχανάκι, και έχει να σου δώσει πολλά....

Τα σκόρτσα χαμηλά του μεγάλου V2 είναι αρκετά ενοχλητικά στην σφιχτή κίνηση, και σε τέτοιες συνθήκες θα ανακαλύψεις ότι ο συμπλέκτης πρέπει να δουλεύει υπερωρίες....και παρ' όλο που είναι υδραυλικός δεν είναι ακριβώς αυτό που λέμε "μαλακός".....
Αν θα το κυκλοφορείς πολύ συχνά μέσα στην Αθήνα προτίμησε καλύτερα το 650 που συγκριτικά είναι βούτυρο στην λειτουργία του και πολύ πιο ομαλό....

Κατά τ' άλλα το μηχανάκι είναι σκέτη αρχοντιά, με φοβερό ταξίδι τόσο στο επαρχιακό όσο και στο εθνικό δίκτυο, ατελείωτους χώρους, πολύ καλή οδική συμπεριφορά, οι αναρτήσεις είναι χρυσή τομή μεταξύ μαλακότητας και σπόρ ρύθμισης (καμμία σχέση με το μαλακό σαν βούτυρο και "βαρκοειδές" Βαραντέρο...), τα φρένα αρκετά καλά για ψηλό μηχανάκι (αν και ετοιμάζομαι να φορέσω σωληνάκια υψηλής), έχει φωτούκλες, και ο V2 απλά "σκάβει" σε εύρος 7000 στροφών (από τις 2000 έως τα κόκκινα....), και αν έχεις περίεργες ανησυχίες έχει πολλά περιθώρια "σκαλίσματος" ώστε να βγεί στην φόρα πολύ "κρυμμένη" ιπποδύναμη.....Καίει λίγο παραπάνω βενζίνη από ότι πιθανόν αναμένεις από μοτοσυκλέττα, αλλά χαλάλι του !!!

Εγώ αντίθετα από ότι λένε οι περισσότεροι το πήγα και σε χώματα και δεν αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα να κινηθώ αρκετά σβέλτα.
Το βάρος και τα λάστιχα θέλουν μεν προσοχή, αλλά αν θές πας παντού...
Τρομάζεις λίγο στην ιδέα ότι αν σου φύγει πουθενά με τέτοιο βάρος δεν θα καταφέρεις να το μαζέψεις, τα λάστιχα απλά είναι διακοσμητικά στην λάσπη και το σαθρό χαλίκι, και το ψυγείο λαδιού πίσω από την πλαστική καρίνα είναι στο χειρότερο σημείο που θα μπορούσε να είναι για πιθανές στενές επαφές με ψηλά εμπόδια. Σε τέτοιες συνθήκες απλά πρέπει να προβλέπεις και να μειώνεις....

Αααα και κάτι άλλο...Σούζες και παντηλίκια μέσα στην πόλη είναι απλά ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ, σε τέτοιο βαθμό που δεν σε αφήνει να αγιάσεις ...
Αυτά τα ολίγα....έτσι για να σου ανοίξω την όρεξη :wave2: :wave2: :wave2: :

jimmis77
25/11/2005, 22:02
οντως με κατατοπισε ο μεγαλος αδερφος.ειναι πολυ ευχαριστο
να βλεπεις θετικες εντυπωσεις για την υποψηφια αγαπημενη σου.
ευχαριστω πολυ!

pastri
02/12/2005, 23:30
Γεια σας φίλοι. Εδώ και μια εβδομάδα είμαι κάτοχος ενός (κατα)μαυρου V Strom 1000. Το εργαλείο είναι παραεισαγωγής αλλά η τιμή που το βρήκα είναι πολύ πολύ χαμηλότερη από αυτήν της αντιπροσωπείας (περισσότερο από ?2.000 φθηνότερο) και έτσι το "χτύπησα". Εχω κάνει μέχρι στιγμής περίπου 1.000 χλμ και οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πολύ θετικές. Το προηγούμενο ήταν ένα BMW F650 και με το V Strom έχω πάθει την πλάκα μου. Πολύ στιβαρό πλαίσιο, πολύ γκάζι, πολύ φρένο. Το πιο δύσκολο κομμάτι είναι ότι το στρώνω και δεν το ανοίγω όπως θα ήθελα αλλά έχει ο καιρός γυρίσματα. Χώμα δεν έχω μπει ακόμα και δεν έχω υψηλές προσδοκίες. Πάντως στην κίνηση η ευκολία του είναι παρόμοια με του BMW, όσο κι αν φαίνεται περίεργο.
Ακολουθούν φωτο. Βέβαια τώρα έχει και κάγκελα (H&B παρακαλώ) και topcase και tank cover που δεν φαίνονται γιατί οι φωτό είναι βρεφικές (είναι δεν είναι 2 ώρες μετά την παραλαβή)


29788

pastri
02/12/2005, 23:31
.


29789

argy_kap
03/12/2005, 10:33
Καλοτάξιδος φίλε μου....το συγκεκριμένο μηχανάκι θα σου ΄δωσει ώρες χαράς....

Πάντα όρθιος!