PDA

View Full Version : Service ηλεκτρικών εργαλείων



Tycho Moon
14/09/2017, 10:18
Έχω ένα κρουστικό ηλ/κο δράπανο Skil-1022 900W το οποίο σταμάτησε να δουλεύει. Το είχα πάρει πριν 5-6 χρόνια καμιά 90αριά ευρώ και έχει ελάχιστη χρήση. Κατόπιν πήρα ένα Bosch GSB 21-1 RCT 1300W, το οποίο δεν έχεί καμία σχέση με το Skil.

Επειδή όμως θέλω να κρατήσω το Skil για το εξοχικό μιάς και φαίνεται καλοφτιαγμένο για την κατηγορία τιμής του, έχει κανείς υπ' όψιν του κανά καλό συνεργείο στην Αθήνα - όχι απαραίτητα εξουσιοδοτημένο - έτσι να ώστε να του δώσω μια 2η ευκαιρία?

daz
14/09/2017, 12:18
Μήπως θέλει καρβουνακια? Αν και με ελάχιστη χρήση δε νομίζω να τα έφαγε!

Γιατί δεν το ανοίγεις να δεις αν έχει φύγει κάποιο καρβουνάκι απ' την θέση του? Επίσης μπορεί να έχει φύγει το καλώδιο ή να έχει κοπεί στην ένωση με το εργαλείο. Σε αυτή την περίπτωση βγάζεις το καλώδιο το κόβεις λιγο πιο πίσω, το απογυμνώνεις και το ξαναβιδώνεις μέσα. Για να διαπιστώσεις αν το καλώδιο έχει κοπεί θα σε βοηθήσει ένα πολύμετρο, βάζοντάς το στην ένδειξη της διόδου. (more info on request).

Επόμενη αστοχία η σκανδάλη που είναι πιο δύσκολο να την τσεκάρεις και θα σου κοστίσει κανένα 15αρι αν καταφέρεις να βρεις!

Αν δεν είναι κάτι απ' αυτά ίσως δε σε συμφέρει να το φτιάξεις!

Δυστυχώς δεν ξέρω να απαντήσω στην ερώτησή σου, περίμενε τους Αθηναίους!

Tycho Moon
14/09/2017, 12:34
Σε ευχαριστώ daz για την απάντησή σου, αλλά δεν έχω σκοπό να το ανοίξω, μιας και δεν πολυκατέχω τα ηλεκτρολογικά. Το εργαλείο μου έμεινε στα χέρια τη στιγμή που άνοιγα τρύπα στο μπετό κρουστικά και το ζόριζα. Νομίζω ότι η βλάβη έχει να κάνει με το ζόρι που έφαγε.

OldMan
14/09/2017, 14:57
Αν εισαι λοκωφαρδος, θα εχει κολλησει η θερμικη ασφαλεια..

lykourgi
14/09/2017, 18:43
Το εργαλείο μου έμεινε στα χέρια τη στιγμή που άνοιγα τρύπα στο μπετό κρουστικά και το ζόριζα. Νομίζω ότι η βλάβη έχει να κάνει με το ζόρι που έφαγε.
Αν μύρισε καμένο, δεν αξίζει να ασχοληθείς.
Αν όχι, δες αυτά που είπε ο daz.

Επισκευαστής που φτιάχνει πολλές μάρκες είναι ο Λεβισιάνος. https://www.levisianos.gr/

Tycho Moon
14/09/2017, 18:53
Καμένο δεν μύρισε. Θα περάσω μια βόλτα από αυτόν που πόσταρες. Σ' ευχαριστώ.

MISKIN
15/09/2017, 04:55
http://www.tools-service.gr/

daz
17/09/2017, 20:43
Tycho αν το φτιάξεις πες μας και τι έφταιγε! :)

Tycho Moon
18/09/2017, 09:48
Ναι daz, το είχα στο μυαλό μου, γι' αυτό και τράβηξα τη φώτο το Σαβ που το άνοιξα :D

Ορμώμενος από τα σενάριά σου, όπως και από το σενάριο του Oldman, πριν το πάω σε κάποιο από τα 2 μαγαζιά που ανέφεραν τα παιδιά από πάνω, είπα να το ανοίξω μπας και είναι κάτι απλό και το φτιάξω.

Αφού το άνοιξα, μετά από οπτικό έλεχγο που έκανα χωρίς να βρω τίποτα το ύποπτο, είπα να σφίξω ό,τι βίδα συγκρατεί οποιοδήποτε καλώδιο. Και ω του θαύματος, το μπρούτζινο βιδάκι που κρατάει το καλώδιο που πηγαίνει από τον διακόπτη της σκανδάλης προς τις ψύκτρες (αυτό που δείχνει το κίτρινο βέλος), είχε μισοξεβιδωθεί και - προφανώς - κατά την συνεχόμενη κρούση, το καλώδιο έχασε την επαφή και το εργαλείο μου έμεινε στα χέρια.

Κατα τ' άλλα, το εργαλείο το έχω 5-6 χρόνια, έχει δουλέψει ελάχιστα (δηλ έχω ανοίξει καμιά 30αριά τρύπες σε τοίχους, μπετό και γρανιτοπλακάκια) και μέσα ήταν σαν καινούργιο.

Το μόνο που έκανα ακόμα, ήταν να στρώσω καλύτερα το γράσο στο κιβώτιο των γραναζιών, γιατί το είχαν πετάξει μέσα όπως να' ναι. Δεν το είχαν απλώσει με επιμέλεια. Αυτό κατά την γνώμη μου - όπως και το όχι καλά σφιγμένο βιδάκι - είναι το αποτέλεσμα του "Μade in PRC". Γιατί όπως και να το κάνουμε, ο Κινέζος, Μπαγκλαντέζος, Μαλαισιάνος, κλπ εργαζόμενος που συναρμολογεί ένα ηλεκτρικό εργαλείο, σπάνια έχει γνώση της σημαντικότητας του κάθε εξαρτήματος που πιάνει στα χέρια του, με αποτέλεσμα να μη δείχνει πολλές φορές την ανάλογη προσοχή.

388414

daz
18/09/2017, 10:50
Μία χαρά!

Ναι, η ποιότητα της συναρμολόγησης είναι και αυτό ένα θέμα που έχει αντίκτυπο στην ποιότητα.

vaska
18/09/2017, 11:13
εγώ πάντως μια σταγόνα κόλλα σπειρωμάτων θα έβαζα και στις δύο βίδες.

JNP
11/12/2017, 18:10
Σκέφτομαι να ανοίξω ένα παλιό κρουστικο 2 ταχυτήτων για καθαρισμα και αλλαγη γρασσου, έχει κανείς ιδέα τι γρασσο ταιριάζει καλύτερα;

MISKIN
11/12/2017, 19:07
Σκέφτομαι να ανοίξω ένα παλιό κρουστικο 2 ταχυτήτων για καθαρισμα και αλλαγη γρασσου, έχει κανείς ιδέα τι γρασσο ταιριάζει καλύτερα;

Γράσο για ρουλεμάν. Είναι όμως ακριβούτσικο.

JNP
11/12/2017, 22:53
Γράσο για ρουλεμάν. Είναι όμως ακριβούτσικο.

Για ρουλεμάν ή για γραναζια; Ή είναι το ίδιο;
Τώρα είδα ότι η SKF προτείνει ένα λιθιου που αντέχει έως 220 περίπου βαθμούς Κελσίου.
Τέτοιο έχω της Facom και ενα παλιο εγγλεζικο.
Το θέμα τώρα είναι πόση ποσότητα βάζεις.

daz
12/12/2017, 00:16
Λίγη. Πολύ λίγη.
Καλύπτεις ίσα ίσα το χώρο από πάνω που θα δεις ότι έχει ακόμα γράσο.

JNP
12/12/2017, 00:57
Λίγη. Πολύ λίγη.
Καλύπτεις ίσα ίσα το χώρο από πάνω που θα δεις ότι έχει ακόμα γράσο.

Αν βάλεις παραπάνω δημιουργείς πρόβλημα;

@topos
12/12/2017, 06:16
Να κανω μια ερωτηση και γω μιας και εχω ανοιξει καμια 10αρια εργαλεια για ελεγχο/επισκευη.

Ειναι σημαντικο να βγαλουμε εντελως το παλιο γρασσο πριν του περασουμε καινουργιο η ειναι οκ να μαζεψουμε αρκετο με μια χαρτοπετσετα +να βαλουμε καινουργιο?

Υ.γ Εγω βαζω αυτο γρασσο (το χα παρει ενα 3ευρο για ρουλεμαν πριν χρονια κ ειχε ξεμεινει..)->
http://www.saratoga.it/it/prodotto/1/34-grasso/465-grasso-alte-prestazioni/

Ok, δεν ειναι για αυτου του ειδους τις δουλιες?

Επιπλεων ποτε ξερουμε εαν χρειαζοντε τα καρβουνακια αλλαγη?Δουλευουν σωστα μεχρι το σχεδον τερμα τους η εαν λειπει το 1/3 του υλικου θελει αλλαγμα?
Υ.γ Καθαριζω και τον κυλινδρο του μοτερ που κανουν επαφη με καθαριστικο επαφων, ειναι περιττο?

MISKIN
12/12/2017, 06:28
Πρέπει να είναι καθαρό από ξένα σώματα, βρωμιές, κλπ.
Αν είναι καθαρό και το ίδιο να αφήσεις δε τρέχει κάτι.

daz
12/12/2017, 08:04
Αν βάλεις παραπάνω δημιουργείς πρόβλημα;

Αν δε το στουμπωσεις όχι. Να μη βάλεις παραπάνω. Υπάρχει ένας χώρος που φωλιάζουν τα γρανάζια, εκεί θα δεις ότι έχει παλιό γράσο. Βγάλε το παλιό και βάλε καινούριο τόσο ώστε το γρανάζι να μη βυθίζεται μέσα αλλά ίσα να ακουμπάει (ίσα να το γλύφει). Καθάρισε το γρανάζι και βάλε λίγο και και πάνω σε αυτό. Λίγο! Μια λεπτή στρώση. Κατά την περιστροφική κίνηση αν πετάξουν το γράσο προς τα έξω, αυτό θα πάει στη φωλιά τους απ όπου θα το ξανά μαζεύουν γιατί είπαμε ότι το γρανάζι ακουμπάει στο γρασο που υπάρχει στη φωλιά.
Άνοιξε το και θα καταλάβεις τι σου λέω.

daz
12/12/2017, 08:06
Topos δεν καταλαβαίνω τι γράσο είναι αυτό. Αν είναι για ρουλεμάν καλό θα είναι. Με τα καρβουνακια και τις επαφές μην ασχολείσαι. Άλλαξε τα πριν τελειώσουν.

JNP
12/12/2017, 09:33
Αποστολε κατάλαβα τι εννοείς, έχω ξαναανοιξει ένα παλιό B+D για σέρβις. Κάπου είχα δει ότι όσο πιο βαριά χρήση και υπερθέρμανση τραβάει τόσο πιο λίγο βάζεις ή κάτι τέτοιο. Γιαυτό ρωτάω.
Εγώ αυτό που κάνω στις επαφές πίσω, είναι να καθαριζω καλά τη θήκη στην οποία φωλιαζουν τα καρβουνακια, τριβω και ισιωνω την καμπύλη που έχει δημιουργηθεί στο καρβουνακι και με πολύ ψιλό γυαλοχαρτο ν1000 -1200 τριβω ελαφρα την κυλινδρικη επιφάνεια που κάνουν επαφή τα καρβουνακια. Με την ευκαιρία φυσαω καλά τα πάντα.Τα καρβουνακια τα αλλάζω όταν έχουν μείνει λιγότερο από το 1/3.

SciTeF
12/12/2017, 15:17
...τριβω και ισιωνω την καμπύλη που έχει δημιουργηθεί στο καρβουνακι...

Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω την άποψη και άλλων για το συγκεκριμένο θέμα καθώς με βάση τη δική μου συλλογιστική,
κάνοντας αυτό που περιγράφει ο JNP μείωνεται η επιφάνεια επαφής καρβουνάκια/δρομέα έστω και παροδικά.
Δηλώνω όμως άγνοια επί του θέματος.

daz
12/12/2017, 15:37
Μάγκες απ' το 2010 το μποσάκι το άνοιξα μια φορά γιατί ειχε κοπεί το καλώδιο κοντά στην ένωση με το εργαλείο. Έφτιαξα το καλώδιο, είδα ότι το γράσο ήταν επαρκές και καθαρό και ότι τα τα καρβουνάκια είχαν ζωή ακόμα και το ξανα έκλεισα.

OldMan
12/12/2017, 16:36
Θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω την άποψη και άλλων για το συγκεκριμένο θέμα καθώς με βάση τη δική μου συλλογιστική,
κάνοντας αυτό που περιγράφει ο JNP μείωνεται η επιφάνεια επαφής καρβουνάκια/δρομέα έστω και παροδικά.
Δηλώνω όμως άγνοια επί του θέματος.
Η συλλογιστικη σου ειναι σωστή αλλα το πρόβλημα που δημιουργειται απο τα φαγωμενα καρβουνακια ειναι διπλό:

Λογω (μικρης εστω) ανοχής μεταξυ του σωματος και του φορεα/οδηγου τους, φαγώνονται "μονοπατα" δηλ. οχι εντελως καθετα με τον αξονα τους..
(αυτο οδηγει σε διαφορετικό "πατημα", αρα και αντισταση επαφης, αναλογα με τις στροφες του επαγωγιμου..)

Οταν η επιφανεια επαφης εχει κανει κυκλικο τμήμα (τοξο) υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να σπασουν οι ακρες της καθως περνανε απο το αυλακι μεταξυ δυο διαδοχικών τυλιγματων..
(μπαινουν στο κενο αναμεσα στα τυλιγματα - πραγμα που δεν συμβαινει οταν η επιφανεια ειναι ισια αρα οι ακρες βρισκονται στην εφαπτομενη της καμπλυλης)

Anyway, η μεγαλη αγωγιμότητα του άνθρακα οσο και η μικρη σκληροτητα του εξασφαλιζουν ικανοποιητικη αντισταση επιφανειας επαφης , ακομη και οταν ειναι θεωρητικα σημειακή (ευθειακη για την ακριβεια..)

JNP
12/12/2017, 19:46
Oldman καλά τα λες. Εγώ αυτό που περιέγραψα το έκανα όταν προληπτικά άνοιξα και καθάρισα τα παλιά μου ηλεκτρικά εργαλεια. Τα ίσια καρβουνακια με μικρή καμπύλη είναι το ιδανικο, πάντως και με καμπύλη ποτέ δεν είχαν πρόβλημα.

atopos
12/12/2017, 20:48
Topos δεν καταλαβαίνω τι γράσο είναι αυτό. Αν είναι για ρουλεμάν καλό θα είναι. Με τα καρβουνακια και τις επαφές μην ασχολείσαι. Άλλαξε τα πριν τελειώσουν.

Thanks!
Πάντως σε 2-3 εργαλεία δεκαετιας που τα αλλαξα τα είχα ήδη(είχαν ανταλλακτικά στις συσκευασίες τους μέσα) υπολογίζω κανένα 30ωρο χρήσης στο πιο δουλεμενο (μεγαλο κρουστικό power plus) και θα έλεγα ότι έλειπε το 1/3 με 1/4 του υλικού περίπου.Οποτε μαλλων στο ~100ωρο(χονδρικά) θα τερματιζανε..

SciTeF
12/12/2017, 20:58
Ευχαριστώ για την απάντηση!

JNP
27/05/2018, 00:31
Τα εργαλεία μου γενικά είναι σε καλή κατάσταση γιατί τα περιποιουμαι.
Ειδικά ολα τα ηλεκτρικά εργαλεία μου και είναι αρκετά, πιστεύω ότι τα βοήθησα πολύ αγοράζοντας ένα κομπρεσερ πεπιεσμενου αέρα 24 λίτρων. Φυσοντας συχνά από τα ανοίγματα κυκλοφορίας του αερα απομακρυνα σκονες, πριονιδια κλπ ώστε τα μοτέρ να κρυωνουν όπως πρέπει και να μην υπερθερμαινονται. Λίγο λαδι στα τσοκ των τρυπανιων, λίγο σφιξιμο οι βιδες αντε και σπανίως αλλαγή στα καρβουνακια είναι όλα όσα ζητάνε συνηθως. Χρησιμοποιώντας επίσης τα σωστά εξαρτήματα, τρυπανάκια, δίσκους κλπ τα βοηθάμε πολύ.
Πέρα από τα παραπάνω που είναι αυτονόητα, τα κιβώτια με τα γραναζια, όσα έχουν, θέλουν και αλλαγή γρασσου ίσως κάθε δύο αλλαγές στα καρβουνακια η μετά κάμποσα χρόνια έστω και αν κάθονται. Το γρασσο όσο καλό και να είναι χαλάει,ξερναει το λαδι που περιέχει και ξεραινεται σιγά σιγά.
Ετσι έβαλα μπροστά να λύσω το πολυδουλεμενο μου metabo sb 620 watt /2 speed. Αγορασμένο ακριβά το 1985 έβγαλε πολύ δουλειά σε τρυπηματα κυρίως μπετου αλλά και ξύλου. Είναι σοβαρή κατασκευή και φαίνεται από το αλουμινενιο κιβώτιο γραναζιων και από τα διπλά γερμανικά ρουλεμαν και στους τρεις άξονες που έχει. Οι λεπτομέρειες του γενικά δείχνουν προσεχτικη σχεδίαση και κατασκευή. Ακόμα και τώρα δεν έχει καθόλου τζογους πουθενά.
Στην πρωτη φωτό φαίνεται λυμενο στα βασικά μέρη. Έχω αφαιρέσει το τσοκ, έχω ξεσκονισει το διακόπτη και το ροτορα με τις περιελιξεις και τη φτερωτη , έχω καθαρίσει τα καρβουνακια.
395945
Στην δεύτερη φαίνεται ότι το γρασσο είναι λερωμενο και στεγνό, οπότε μετά από 33 χρόνια χρήσης καιρός για αλλαγή.
395942
Αρχίζω προσεκτικά να αφαιρώ γραναζια και αξονακια τραβοντας και διαδοχικές φωτο για τη συναρμολογηση.
395948
Εδώ φαίνονται τα μεταλλικά εξαρτήματα πλυμμενα με διαλυτικό πινελων.Χρησιμοποιησα και σπρευ καθαρισμου φρενων στα δύσκολα σημεία και στον καθαρισμό ρουλεμαν. Αριστερά είναι ο άξονας που βιδώνει το τσοκ και έχει και το σύστημα κρουσης,είναι αυτό με τα δοντακια και τις μπιλιες.Εδω το γρασσο ήταν διαφορετικό από αυτό στα γραναζια και ήταν μαύρο γραφιτουχο, σαν αυτό που βάζουμε στη βάση των βελονιων στα SDS σκαπτικα. Τέτοιο γρασσο ξαναέβαλα εδώ, ενω στα γραναζια έβαλα γρασσο λιθιου με πρόσθετα διθειουχου μολυβδαινιου.
395943
Τελικά το τρυπανι δεθηκε και είναι πλεον καθαρό και ετοιμοπολεμο.
Καμμία βιδα δεν περισσεψε.:lol:
Βοήθησε φυσικά και το σχέδιο με τα εξαρτήματα και οι φωτο.
395944

vaska
27/05/2018, 12:01
Το γρασαδοράκι σου είναι όλα τα λεφτά

JNP
27/05/2018, 14:15
Το γρασαδοράκι σου είναι όλα τα λεφτά

Είναι από πολύ παλιό μηχάνημα κλωστουφαντουργιας. Με βολεύει σε στενά σημεία και γέμισμα μικρών ρουλεμαν.

JNP
28/05/2018, 15:08
Επειδή βλέπω κάποιο ενδιαφέρον για μικρά γρασσαδορακια ας κοιτάξει οποιος θέλει την σελίδα του Αμερικανοκορεατη Alan Tani: http://alantani.com/index.php?topic=50.0
Μανιωδης ψαράς ανοιχτής θάλασσας τελειοποιησε πολλά μηχανάκια ψαρεματος όσον αφορά τα φρένα και το λαδωμα -γρασσαρισμα τους. Πολλές επωνυμες εταιρείες τον άκουσαν και βελτιωσαν τις κατασκευές τους. Τελικά από πωλητής φαρμάκων κατέληξε στο να κάνει σέρβις σε μηχανακια ψαρεματος.! Εξαιρετικός άνθρωπος με εξυπηρετησε και σε κάποια άλλα εξαρτήματα από Αμερική εκτός των ψαρικων.

JNP
10/06/2018, 14:37
Βρήκα ένα παλιό φυλλάδιο της bosch με γενικές οδηγίες χρήσης στα ηλεκτρικά εργαλεία και ξεχώρισα αυτά που αφορούν τρυπάνια και γωνιακους τροχούς που έχουν γραναζια άρα και γρασσο.
396325
396326
396327

JNP
10/06/2018, 14:50
Επειδή τελευταία με έπιασε η προκοπή και κάνω πλήρες σέρβις στα ηλεκτρικά μου εργαλεια να συστήσω ένα πιστολάκι για το κομπρεσερ πεπιεσμενου αέρα που με βόλεψε πολύ στα δύσκολα σημεία. 396329
Αριστερά το κλασσικό που ήταν μαζί με το κομπρεσερ και δεξιά το καινούργιο μακρομυτικο.

JNP
11/06/2018, 18:54
Σειρά για καθαρισμα και αλλαγή γρασσου πήραν τα πρώτα μου Black and Decker.
Το πορτοκαλί έχει μια μόνο ταχύτητα, περίπου 2800rpm και τσοκ έως 10χιλ.Φυσικα δεν είναι κρουστικο. Μου το έκανε καινούργιο δώρο ο πατέρας μου όταν ήμουν φοιτητής το 1972.Τοτε εμφανίστηκαν και τα ουπα για τον τοίχο. Με αυτό το τρυπανι τρυπαγαμε τότε τα πάντα στο σπίτι. Έπαιρνε και εξαρτήματα, τροχό, ρουτερ, κλπ. Τώρα είναι μόνιμα βιδωμενο στον ξυλουργικο πάγκο στην ειδική βάση του και το χρησιμοποιω για πρόχειρα ξεσκουριασματα ή γυαλισματα με μικρο κετσεδενιο τροχό.
396377
396378
Το επόμενο θα είναι ένα σπάνιο B+D του 1980+, το D206, κρουστικο με δύο μηχανικες ταχύτητες (200-1400,400-3200) και η κάθε μία έχει 7 ηλεκτρονικές διαβαθμισεις, σύνολο 14 ταχύτητες. Με τη δική του βάση και μια καλή μεγγενουλα μου έχει κάνει όλα τα χατηρια όπου χρειάστηκε κάθετο τρύπημα. Φυσικά δεν είναι για μηχανουργικα τρυπηματα ακριβείας.Πολυ καλοφτιαγμενο εργαλείο, στη Γαλλία.Σε συνεργείο αυτοκινήτων κοντά στο σπίτι μου είδα ένα ίδιο που αντέχει ακόμα στην κακομεταχειρηση.
Έχει και ταμπελακι με προτεινόμενες ταχύτητες για ξύλο, μπετόν, σίδηρο και αλουμινιο, πολύ πρακτικό.
396379
396380