PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ CROSSTOURER 1200-ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!!!



jiovani7
15/09/2017, 21:25
Καλησπέρα συμφορίτες.Ένας φίλος μου σκέφτεται να αγοράσει ένα Crosstourer του 2013 με dct.Καταρχάς θέλω να ρωτήσω αν έχει υπαρξεί κανένα προβλήμα με το διαφορικό του, το οποίο από φήμες ακούγεται ότι ήταν ελαττωματικό.Γενικώς θέλουμε να μάθουμε τις παιδικές ασθένειες του μοντέλου.Εδώ θέλω να τονίσω οτί υπαρχεί αρκετή μοτοσυκλετική εμπειρια από τον εν λόγω φίλο(κάτοχος Vstrom 650 και με πολλά ταξιδιωτικά χιλιόμετρα στην πλάτη του)και οτι η χρήση της μηχανής είναι εξολοκλήρου για μακρινά ταξίδια εντός Ελλάδας και πιθανώς και εξωτέρικου.Ένα ζήτημα που τον προβληματίζει είναι το βάρος της και κάτα πόσο σε κλειστά κομμάτια ειναι κουραστική η όχι.Το dct έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα?Η ανεμοκάλυψη είναι εφάμιλλη της φήμης που της έχει προσδώσει η μαμά εταιρία?Καλοδεχούμενη οποιαδήποτε προσωπική εμπειρία καθώς και παραπομπή σε κάποιον γνώστη της συγκεκριμένης μηχανής.Ευχαριστω εκ των προτέρων

DrBig
15/09/2017, 22:27
Οσα διαφορετικα νηματα και να ανοιξεις, το xtourer διαφορικο δεν θα αποκτησει!

doctoras
16/09/2017, 17:18
Οσα διαφορετικα νηματα και να ανοιξεις, το xtourer διαφορικο δεν θα αποκτησει!

??

388357

billy84
16/09/2017, 18:03
Είναι μια κακή συνήθεια απο τους συνεργειάδες αυτοκινήτων η λέξη διαφορικό η οποία πέρασε και στις μοτό.Άξονας μεταδοσης ειναι το σωστο,μάλλον σε αυτο αναφέρεται ο DrBig

telegonos
16/09/2017, 18:24
Δεν έχει καν νόημα να λες διαφορικό όταν ο τροχός με κίνηση είναι....ένας.

Διαφορικό είναι για να μοιράσει την διαφορά κίνησης από τον έναν τροχό σε έναν άλλον τροχό όπως στο αυτοκίνητο ναι, όπου ο έξω τροχός στην στροφή, πρέπει να ταξιδεύει πιο πολύ από τον μέσα τροχό στην στροφή, αλλοιώς ο ένας θα σβάρνιζε τον άλλον, αλλά σε μοτοσυκλέτα με τι να κάνει διαφορά στην κίνηση ο ΕΝΑΣ κινητήριος τροχός;

panavour
16/09/2017, 18:40
με τις λεξεις θα παιζουμε η θα απαντησει κανεις στον ανθρωπο αμα ξερει?

DrBig
16/09/2017, 18:40
??

388357

πολυ ωραιο το ατιμο, ειδικα αυτο με dct

DrBig
16/09/2017, 18:41
με τις λεξεις θα παιζουμε η θα απαντησει κανεις στον ανθρωπο αμα ξερει?

Εχει ηδη απαντηθει στο αλλο νημα ;)
Εχει υπαρξει ανακληση για ελλατωματικους αξονες οι οποιοι θα εχουν ηδη αντικαταταθει.

zopas
16/09/2017, 22:29
οι χοντα χρηστες σε φορουμ εχουν βαλει διθυραμβικα σχολια για την ποιοτητα κυλισης στα ταξιδια ενω στα τεστ πριοδικων ετχεται πρωτη στον παραγοντα εθνικη..αν τι φιλαρακι σου ψαξει και βιντεο θα δει οτι μπαινει και ελαφρο χωμα..προσωπικα που εχω ρωτησει κατοχους στα φαναρια μου λενε ναι για ταξιδια οχι ομως για πολη...η μοτο ειναι πολυ βαρια για επιτοπιους χειρισμους..μονο με dct..προβληματα δεν μου ανεφεραν..αλλα μονο για ταξιδια..στο φιναλε ενα τεστ ραιντ ειναι ευκολο σε μια αντιπροσωπια...γιατι δεν το κανει ;

telegonos
17/09/2017, 10:56
με τις λεξεις θα παιζουμε

Παντελώς λάθος τρόπος σκέψης.

Δεν παίζουμε, και δεν είναι λέξεις. Είναι έννοιες. Ολότελα διαφορετικών πραγμάτων. Και τις διορθώνουμε, για να μην τις έχουμε τρικυμία στο μυαλό μας, που τελικά συσσωρεύεται και την βρήσκουμε μπροστά μας, στην ζωή μας.

Ας μάθει έστω και ένας άνθρωπος την διαφορά διαφορικού και άξονα, που εμφανώς τα μπερδεύει, και κάτι καλό θα έχει γίνει, κακό δεν είναι.

kordix
17/09/2017, 11:54
Το χει συνταξιδιωτης. Θα του στείλω μην να μπει να γράψει για το 1200.

Πολύ, μάλλον πάρα πολύ ροπή στις μεσαίες, πολύ γεμάτο μοτέρ, καλά φρένα αλλά καλύτερα να στα γράψει ο ίδιος.

Έχουμε κάνει μπολικα km εντός και εκτός συνόρων. Μόνο βενζίνη και οταν φτάνεις κάπου 1000 km μακριά σβηνεις και την κάνεις για βολτα όταν οι άλλοι λαδωνουν αλυσίδες κα τσεκαρουν λάδια.

sapila racing
17/09/2017, 12:00
Παντελώς λάθος τρόπος σκέψης.

Δεν παίζουμε, και δεν είναι λέξεις. Είναι έννοιες. Ολότελα διαφορετικών πραγμάτων. Και τις διορθώνουμε, για να μην τις έχουμε τρικυμία στο μυαλό μας, που τελικά συσσωρεύεται και την βρήσκουμε μπροστά μας, στην ζωή μας.

Ας μάθει έστω και ένας άνθρωπος την διαφορά διαφορικού και άξονα, που εμφανώς τα μπερδεύει, και κάτι καλό θα έχει γίνει, κακό δεν είναι.

Τα έχεις ξαναγράψει ξανά και ξανά περι ΄διαφορικού'.
Δεν χρειάζεται όμως να γράφεις παλι τα ίδια σε κάθε Thread με την λέξη 'διαφορικό'.

To θεμα ειναι το Crosstourer.

panavour
17/09/2017, 13:07
Παντελώς λάθος τρόπος σκέψης.

Δεν παίζουμε, και δεν είναι λέξεις. Είναι έννοιες. Ολότελα διαφορετικών πραγμάτων. Και τις διορθώνουμε, για να μην τις έχουμε τρικυμία στο μυαλό μας, που τελικά συσσωρεύεται και την βρήσκουμε μπροστά μας, στην ζωή μας.

Ας μάθει έστω και ένας άνθρωπος την διαφορά διαφορικού και άξονα, που εμφανώς τα μπερδεύει, και κάτι καλό θα έχει γίνει, κακό δεν είναι.

Γενικως κρινοντας και επι των εννοιων εχεις δικαιον,ειδικως και επι της ουσιας της δεδομενης συζητησεως,εκανες ολιγον την τριχα-τριχια που λεει και ο λαος.;)

airmav
18/09/2017, 06:48
λοιπον, honda crosstourer 1200 2012-... με κανονικο κιβωτιο ταχυτητων. μηχανημα που καταπινει χιλιομετρα. μολις βαζεις πρωτη κ σηκωνεις τα ποδια απο το οδοστρωμα , γινεται πουπουλο. ακομα και με τις εργοστασιακες ρυθμισεις (δεν εχω αλλαξει σελα κτλ) δεν πιανεσαι ακομα κ μετα απο 15 ωρες οδηγησης σε μια μερα (εκτος του φυσιολογικου πιασιματος). εχω κανει 26000 χλμ, ταξιδι...θα συμφωνησω οτι δεν ενδικνυται για πολη (οχι λογω βαρους μονο) αλλα και λογω 1ης 2ας και λειτουργιας αξονα..(σε ξενιζει αρκετα το γκαπα γκουπα στο ανοιξε κλεισε γκαζι στις 1ες σχεσεις). παιδικη ασθενεια εβγαλε σε συγκεκριμενα μοντελα στην 1 αρθρωση του σταυρου στον αξονα , τον οποιο κ αντικατεστησε η honda (κ στο δικο μου). σε κλειστα κομματια μπαινει οπως εσυ επιθυμεις. σιγουρα μπορουν να μιλησουν κ οι συνταξιδιωτες μου που ειναι πισω μου στο ταξιδι.. εγω το ευχαριστιεμαι και στα κλειστα κομματια και στις μεγαλες ευθειες ( κ χωρις μεγαλη εμπειρια σε στροφιλικι κ ξυσιμο αυτιων κτλ). το μηχανημα ειναι παιχνιδι μολις ξεκινησει, ξεχνας το βαρος του.. βεβαια οντας 1,86 και 100+ κιλα ισως να εχω διαφορετικη αποψη απο καποιον που δεν ειναι στο σωματοτυπο μου..οσον αφορα την ανεμοκαλυψη....αστα , η ζελατινα της μαμας εταιριας με εβρισκε θωρακα...χθες μολις δοκιμασα την νεα ζελατινα (απορω γτ το καθυστερουσα τοσο καιρο) 14 εκ πιο ψηλη , σε περιπου 300 χλμ επαρχιακο και εθνικη κ ηταν αλλο ταξιδι.. οκ δεν περιμενα να με καλυψει και 100% αλλα νομιζω οτι ειμαι γυρω στο 90%. οτιδηποτε αλλο χρειαστεις , πες μου φιλε..
Υ.Γ. δεν ειμαι χωματινος, δεν το εχω δοκιμασει καθολου
Υ.Γ. +100 στον κωστα....οι δυο μας δεν λαδωνουμε αλυσιδα μετα το τελος καθε ταξιδιωτικης ημερας...απλα παμε βολτα...

DrBig
18/09/2017, 07:34
kordix & airmav

Αν εχετε ανταλλαξει σελλες, πειτε μας πως συγκρινεται το xtourer με το 1150 στα στροφιλικια :beer:

XLGeorge
18/09/2017, 13:29
Να πω κι'εγω δυο λογια, τοχε ο μπατζανακης μου το DCT και τοχα δοκιμασει εκτενως το 2013 (τοδωσε προσφατα επειδη του φαινοτανε πολυ βαρυ, υψος 1.76μ). Προσφατα δοκιμασα του airmav στο Durmitor Park στο Μαυροβουνι οταν ανταλλαξαμε μηχανακια - εγω ειμουνα με Αφρικα CRF1000. Ειναι εξαιρετικο ταξιδιωτικο μηχανακι για καθε ειδους ασφαλτο, ακομα και καρα-χαλασμενη. Εχει τρομερες μεσαιες 4500-6000σαλ που βαζουν τον αναβατη στη μπριζα ν'ανοιγει το γκαζι για να νοιωθει αυτη την ωθηση μπροστα - αυτο ηταν που μου ειχε κανει εντυπωση την πρωτη φορα που τοχα οδηγησει πριν χρονια. Αλλα τωρα που εχω μαθει με το Αφρικα που εχει κλωτσια ροπης απο τις 2000σαλ, το Crosstourer μου φανηκε λιγο "ψηλοροπο" συγκριτικα. Βεβαια μετα τις 4500σαλ σκοτωνει και δεν τελειωνει γρηγορα οπως το Αφρικα. Τα φρενα του ειναι εξαιρετικα και νοιωθει κανεις τη λειτουργια του αξονα μονο με 1η και 2α σε σχετικα χαμηλες ταχυτητες.

Απο την αλλη, η ανεμοκαλυψη της μαμισιας ζελατινας ειναι πολυ λιγη και η σελα δεν μου φανηκε οτι καλυτερο για πολλες ωρες πανω της, λιγο σκληρουτσικη και το καταλαβαινεις μετα απο ωρα. Επισης οταν τοχα παει στο χωμα, μου φανηκε πολυ ακαμπτο για τεποια χρηση: ο σκελετος ειναι νταμαρι και δεν αποσβενει καθολου, οι αναρτησεις κλινουν λιγο προς το στρηταδικο, τα φρενα ειναι αγκυρες που θελουν προσοχη στο χωμα και το βαρος θελει επισης προσοχη γιατι με την παραμικρη κλιση στα δυσκολα οταν βαζει κανεις ποδι κατω θελει μπουτια Πυρρου Δημα για να μη γειρει/πεσει. Σουμα: πολυ καλο ταξιδιαρικο μηχανακι αλλα ON-off οπου το off σημαινει απλα περασμα απο σχετικα ηπια κομματια.

lleonidas
19/09/2017, 00:06
Jiovani, δες και εδώ (http://www.bikerspirit.net/main/neos-timokatalogos-honda-meiomenes-times-eos-2-500-gia-ta-crosstourer/) ,είναι ο νέος τιμοκατάλογος της Honda που ισχύει από την προηγούμενη βδομάδα.Στο δημοσίευμα γίνεται λόγος για μειωμένες τιμές 2.000-2.500€ στο crosstourer αλλά στον πίνακα δε φαίνεται κάτι.Ας πάρει στο Σαρακάκη να κάνει μια ερώτηση για διαθεσιμότητα σε μοντέλα με dct και τιμές.

kordix
20/09/2017, 19:26
kordix & airmav

Αν εχετε ανταλλαξει σελλες, πειτε μας πως συγκρινεται το xtourer με το 1150 στα στροφιλικια :beer:

Δεν εχουμε ανταλλάξει μηχανές. Πάντως σε βόλτες στριφτερές στην Ελλάδα και σε ταξίδια στο εξωτερικό, ειδικά στο τελευταίο στο Μαυροβούνιο όλη η παρέα αφήνιασε σε κάθε είδους στροφιλίκι. Και τα δύο μεγάλα ονοφ δεν είχαν το παραμικρό θέμα να ακολουθήσουν πιο σπορ κατασκευές με μεγάλη άνεση, χωρίς να κόβονται τα χέρια.
Η διαφορά είναι πως στους χαλασμένους δρόμους ή στους χωματόδρομους που κάποιος ίσως πετύχει στο ταξίδι του, θα σε κρατήσουν ξεκούραστο σε αντίθεση με τα στριτάκια.

Στην εθνική μέχρι τα 180 ταξιδεύουν άνετα, φαντάζομαι το crosstourer θα μπορεί να πηγαίνει όλη μέρα με 230, αλλά ποτέ δεν εχουμε ταξιδέψει έτσι. Εως 160 κοντεράτα για να μην μας μαζέψουν και για οικονομία στην βενζίνη. Αλλά εχει τρομερές ρεπρίζ, από μεσαίες με 6η ανεβάζει πολύ γρήγορα.

lospsi
21/09/2017, 10:08
Λογικά, από συντήρηση δεν θα είναι πιο απαιτητικό (λόγω V4) από ένα αντίστοιχο megaonοff V2 ή Ι3?