PDA

View Full Version : Μηχανη 125cc για 18 χρονων



George54
19/09/2017, 18:46
Σε λιγοτερο απο 1 χρονο θα γινω 18 και θα δωσω διπλωμα για 125cc..Εχοντας απορριψει τα παπια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για καποιες μηχανες 125cc και να με συμβουλεψετε ποια να προτιμησω..Για κριτηρια μπορω να πω οτι με ενδιαφερει η τελικη δλδ να πιανει καπου στα 120-130km, βολικοτητα συνεπιβατη καθως και ασφαλεια στην οδηγηση και τελος ποια ειναι πιο φιλικη για αρχαριους οπως εγω...στο μυαλο μου εχω τις ακολουθες: cbr-125r που ο μονος λογος που δισταζω ειναι επειδη δεν εχει ABS και φοβαμαι, gsx-r125, mt-125, yzf125, gsx-s125 και cbf-125. Αν μπορειτε να μου προτεινετε και καποια αλλη καντε το.

ΤάκηςΜπ
19/09/2017, 19:27
Όποια και να πάρεις δεν έχει μεγάλη διαφορά.Εφόσον μπορείς οικονομικά να αγοράσεις κάποιο "high-end" 125 όπως το mt ή το gsxr,εγώ θα πήγαινα προς τα εκεί.Έχε στο νου σου 3 πράγματα:

1)Με το που αγοράσεις ένα τόσο ακριβό μηχανάκι και του κάνεις κάποια χλμ,χάνει αυτομάτως πολλά λεφτά στην μεταπώληση.
2)Το gsxs που λες δεν έχει έρθει Ελλάδα.
3)Είτε αγοράσεις "low-end" 125,είτε αγοράσεις "high-end" πραγματικά δεν θα δεις μεγάλες διαφορές.Ίσως ο υδρόψυκτος κινητήρας του mt να ζορίζεται λίγο λιγότερο από έναν αντίστοιχο κινητήρα ενός άλλου 125 που είναι αερόψυκτος,αλλά πρέπει να σκεφτείς αν δικαιολογείται η χρηματική διαφορά σε συνάρτηση με το τι σου προσφέρει η εκάστοτε μηχανή.Για παράδειγμα,εγώ έχω cbf 125,και αν εξαιρέσεις κάποια προβλήματα με τα οποία έχω μάθει να ζω,πραγματικά είμαι απίστευτα ευχαριστημένος με την (τυχαία) επιλογή μου.Αντίστοιχα,θα πρέπει κι εσύ να δεις τι σου αρέσει(στάση σώματος,εμφάνιση) έτσι ώστε να πάρεις μια σωστή απόφαση,εφόσον τα λεφτά δεν είναι ζήτημα.

Σαν συμπέρασμα κράτα ότι 120-130 πιάνουν σχεδόν όλες οι 125 μηχανές,οπότε η δύναμη όλων των μοντέλων από τα οποία έχεις να επιλέξεις είναι πανομοιότυπη και ότι η επιλογή σου θα πρέπει να είναι βασισμένη στο τι σου αρέσει να καβαλάς και τι σου αρέσει να βλέπεις.Φυσικά αν θες abs αναγκαστικά,κάποια μοντέλα εξαιρούνται κατευθείαν(cbr,cbf).

panavour
19/09/2017, 20:00
Όποια και να πάρεις δεν έχει μεγάλη διαφορά.Εφόσον μπορείς οικονομικά να αγοράσεις κάποιο "high-end" 125 όπως το mt ή το gsxr,εγώ θα πήγαινα προς τα εκεί.Έχε στο νου σου 3 πράγματα:

1)Με το που αγοράσεις ένα τόσο ακριβό μηχανάκι και του κάνεις κάποια χλμ,χάνει αυτομάτως πολλά λεφτά στην μεταπώληση.
2)Το gsxs που λες δεν έχει έρθει Ελλάδα.
3)Είτε αγοράσεις "low-end" 125,είτε αγοράσεις "high-end" πραγματικά δεν θα δεις μεγάλες διαφορές.Ίσως ο υδρόψυκτος κινητήρας του mt να ζορίζεται λίγο λιγότερο από έναν αντίστοιχο κινητήρα ενός άλλου 125 που είναι αερόψυκτος,αλλά πρέπει να σκεφτείς αν δικαιολογείται η χρηματική διαφορά σε συνάρτηση με το τι σου προσφέρει η εκάστοτε μηχανή.Για παράδειγμα,εγώ έχω cbf 125,και αν εξαιρέσεις κάποια προβλήματα με τα οποία έχω μάθει να ζω,πραγματικά είμαι απίστευτα ευχαριστημένος με την (τυχαία) επιλογή μου.Αντίστοιχα,θα πρέπει κι εσύ να δεις τι σου αρέσει(στάση σώματος,εμφάνιση) έτσι ώστε να πάρεις μια σωστή απόφαση,εφόσον τα λεφτά δεν είναι ζήτημα.

Σαν συμπέρασμα κράτα ότι 120-130 πιάνουνστο κοντερ σχεδόν όλες οι 125 μηχανές,οπότε η δύναμη όλων των μοντέλων από τα οποία έχεις να επιλέξεις είναι πανομοιότυπη και ότι η επιλογή σου θα πρέπει να είναι βασισμένη στο τι σου αρέσει να καβαλάς και τι σου αρέσει να βλέπεις.Φυσικά αν θες abs αναγκαστικά,κάποια μοντέλα εξαιρούνται κατευθείαν(cbr,cbf)...................

ΤάκηςΜπ
19/09/2017, 20:23
..................

γνωρίζω πως το κοντέρ του cbf κλέβει ελάχιστα και έχω δει κοντερίσια 130,άλλοι έχουν δει και παραπάνω...όσον αφορά τις άλλες μηχανές δεν μπορώ να γνωρίζω πόσο κλέβει η κάθε μια,οπότε θεωρητικά μιλώντας το κοντέρ τους δείχνει μέχρι 130-140χλμ,τώρα αν αυτά πραγματικά είναι 124-128 δεν μπορώ να το ξέρω...

εσύ ξέρεις κάτι που το λες; έχεις μετρήσει με gps και τις 5 μηχανές που ανέφερε ο φίλος;

sapila racing
20/09/2017, 12:12
Τα αερόψυκτα CBF δεν πιάνουν πάνω από 120 σε ευθεία με την καμμία ενώ όλα τα υδρόψυκτα περνάνε τα 120 αλλά 130 δεν νομίζω.

devil's animal
20/09/2017, 12:39
Τα αερόψυκτα CBF δεν πιάνουν πάνω από 120 σε ευθεία με την καμμία ....


και αυτο υπο προϋποθεσεις....
διοτι αν ο αναβατης ειναι "ψωμομενος" και εχει ογκο μεγαλο (κιλακια σε συναρτηση με υψος), δεν παει πανω απο 110-115 και αυτα στο κοντερ...

να αναφερουμε βεβαια για τον φιλο που ενδιαφερεται οτι σε αυτες τις ταχυτητες δεν νιωθουν ανετα τα 125...ανεξαιρετως...
μια καλη ταχυτητα ειναι τα 80-90χλμ...τουλασχιστον για τα low end..αεροψυκτα..

επισης αυτα τα μηχανακια δεν εχουν φτιαχτει για οδηγικη απολαυση αλλα για οικονομια καυσιμου και "αισθηση" μηχανης καθ' οτι υπαρχει το ρεζερβουαρ αναμεσα απο τα ποδια και συμπλεκτης στο χερι, πραγματα που τα κανουν να οδηγουνται εντελως διαφορετικα απο τα παπια και τα σκουτερ...

ΤάκηςΜπ
20/09/2017, 12:52
Τα αερόψυκτα CBF δεν πιάνουν πάνω από 120 σε ευθεία με την καμμία ενώ όλα τα υδρόψυκτα περνάνε τα 120 αλλά 130 δεν νομίζω.

Και ξαναλέω,127 με gps με 80 κιλά αναβάτη,φίλος με 2-3 mods έχει δει και παραπάνω...Όταν δεν ξέρεις κάτι από πρώτο χέρι είναι καλό να μην χρησιμοποιείς φράσεις όπως "με την καμμία".

Panos76
20/09/2017, 12:55
Ktm rc 125 :a2:

sapila racing
20/09/2017, 13:02
Και ξαναλέω,127 με gps με 80 κιλά αναβάτη,φίλος με 2-3 mods έχει δει και παραπάνω...Όταν δεν ξέρεις κάτι από πρώτο χέρι είναι καλό να μην χρησιμοποιείς φράσεις όπως "με την καμμία".

Εγραψα 'σε ευθεία με την καμμία', έχει διαφορά.
Σε κατηφόρα φυσικά μπορεί να παει και 130 και σε γκρεμό και παραπάνω και αν είσαι διατεθειμένος να το πηγαίνεις ψαράκι παλι θα πιασει χλμ.
Μιλάμε για νορμάλ συνθηκες, ευθεία και σε κανονική στάση οδήγησης, κι ετσι ουτε 20 δεν πάει απ ότι διαβάζω και φυσιολογικό είναι.
Με 11 ίππους πόσο ήθελες να πηγαίνει? :confused: Μην παρεξηγιέσαι, δεν σου θάψαμε το μηχανάκι, απλά τα λεω όπως είναι.
Το CBR125 και τα άλλα υγρόψυκτα είναι πιο γρήγορα.

ΤάκηςΜπ
20/09/2017, 13:22
Εγραψα 'σε ευθεία με την καμμία', έχει διαφορά.
Σε κατηφόρα φυσικά μπορεί να παει και 130 και σε γκρεμό και παραπάνω και αν είσαι διατεθειμένος να το πηγαίνεις ψαράκι παλι θα πιασει χλμ.
Μιλάμε για νορμάλ συνθηκες, ευθεία και σε κανονική στάση οδήγησης, κι ετσι ουτε 20 δεν πάει απ ότι διαβάζω και φυσιολογικό είναι.
Με 11 ίππους πόσο ήθελες να πηγαίνει? :confused: Μην παρεξηγιέσαι, δεν σου θάψαμε το μηχανάκι, απλά τα λεω όπως είναι.
Το CBR125 και τα άλλα υγρόψυκτα είναι πιο γρήγορα.

Νομίζεις ότι με νοιάζει αν το cbf τελικιάζει στα 115 ή στα 125; Ξέρω τι καβαλάω και δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα,ο op ρώτησε και επειδή γνωρίζω επί του θέματος εμπειρικά θεώρησα σωστό να απαντήσω.Για να το ξεκάθαρίσουμε,λοιπόν,σε ευθεία πιάνει άνετα 120 το cbf,ακόμα και 100% μαμά.

Γνωρίζω μέσω γνωστών ότι wolf και yzf,επίσης,ξεπερνούν τα 120 σχετικά εύκολα.Γνωρίζω μέσω youtube ότι και τα υπόλοιπα που ανέφερε ο op(με εξαίρεση το gsxr,για το οποίο δεν βρήκα βίντεο) κάνουν το ίδιο.Άρα λοιπόν,θεωρώ πως αυτό που είπα είναι βάσιμο,αν έχεις επιχειρήματα να με διαψεύσεις θα χαρώ να τα ακούσω.

sapila racing
20/09/2017, 13:37
Νομίζεις ότι με νοιάζει αν το cbf τελικιάζει στα 115 ή στα 125; Ξέρω τι καβαλάω και δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα,ο op ρώτησε και επειδή γνωρίζω επί του θέματος εμπειρικά θεώρησα σωστό να απαντήσω.Για να το ξεκάθαρίσουμε,λοιπόν,σε ευθεία πιάνει άνετα 120 το cbf,ακόμα και 100% μαμά.

Γνωρίζω μέσω γνωστών ότι wolf και yzf,επίσης,ξεπερνούν τα 120 σχετικά εύκολα.Γνωρίζω μέσω youtube ότι και τα υπόλοιπα που ανέφερε ο op(με εξαίρεση το gsxr,για το οποίο δεν βρήκα βίντεο) κάνουν το ίδιο.Άρα λοιπόν,θεωρώ πως αυτό που είπα είναι βάσιμο,αν έχεις επιχειρήματα να με διαψεύσεις θα χαρώ να τα ακούσω.

Tο βασικό επιχείρημα είναι οτι έχει 11 ίππους.
Μετα εμπιστεύομαι τον Kevin Ash περισσότερο απο καποιον που δεν γνωρίζω.
http://www.telegraph.co.uk/motoring/motorbikes/3531715/Honda-CBF125-first-ride.html

Λέει: 'Those dual carriageways show the worst side of the little bike, but it was bearable, nudging an indicated 75mph when the wind was helpful, even if it did start to feel a bit flighty. '

Δηλαδή οτι φτάνει σχεδόν (αλλά όχι ακριβώς) τα 75 μίλια στο κοντερ με ευνοικό άνεμο. Τα 75 μιλια την ώρα είναι 120,7 χλμ/ώρα.

Εντάξει τώρα?

Και για να απαντήσω και στον George54.
130 τελική μπορεί να έχουν και παραπάνω τα υγρόψυκτα 125, αλλά για να τα κρατήσουν θα πρέπει να είσαι σκυφτός, μονοκάβαλος κλπ. και εννπείται οτι σε ελαφρά ανηφόρα πέφτουν πολύ.
Θα έλεγα να μην δίνεις τόση σημασία στην τελική, αλλά στα χλμ που μπορεί το κάθε μηχανάκι να κρατήσει για ώρα χωρίς υποχωρήσεις κλπ.

ΤάκηςΜπ
20/09/2017, 13:40
Tο βασικό επιχείρημα είναι οτι έχει 11 ίππους.
Μετα εμπιστεύομαι τον Kevin Ash περισσότερο απο καποιον που δεν γνωρίζω.
http://www.telegraph.co.uk/motoring/motorbikes/3531715/Honda-CBF125-first-ride.html

Λέει: 'Those dual carriageways show the worst side of the little bike, but it was bearable, nudging an indicated 75mph when the wind was helpful, even if it did start to feel a bit flighty. '

Δηλαδή οτι φτάνει σχεδόν (αλλά όχι ακριβώς) τα 75 μίλια στο κοντερ με ευνοικό άνεμο. Τα 75 μιλια την ώρα είναι 120,7 χλμ/ώρα.

Εντάξει τώρα?

Και για να απαντήσω και στον George54.
130 τελική μπορεί να έχουν και παραπάνω τα υγρόψυκτα 125, αλλά για να τα κρατήσουν θα πρέπει να είσαι σκυφτός, μονοκάβαλος κλπ. και εννπείται οτι σε ελαφρά ανηφόρα πέφτουν πολύ.
Θα έλεγα να μην δίνεις τόση σημασία στην τελική, αλλά στα χλμ που μπορεί το κάθε μηχανάκι να κρατήσει για ώρα χωρίς υποχωρήσεις κλπ.

εννοούσα επιχείρημα που να στηρίζει την δική σου άποψη,όχι την δική μου

sapila racing
20/09/2017, 13:44
εννοούσα επιχείρημα που να στηρίζει την δική σου άποψη,όχι την δική μου

Φαίνεται οτι έχουμε κάποιο πρόβλημα στις συχνότητες εκπομπής/λήψης. :confused:

ΤάκηςΜπ
20/09/2017, 14:07
Φαίνεται οτι έχουμε κάποιο πρόβλημα στις συχνότητες εκπομπής/λήψης. :confused:

Εγώ είπα ότι σχεδόν όλα τα 125 πιάνουν 120-130 και ότι γνωρίζω ότι το cbf πιάνει ακόμα και 135 κοντερίσια.Εσύ είπες ότι σε ευθεία το cbf δεν πιάνει 120 και παρέθεσες έναν σύνδεσμο με έναν δημοσιογράφο(?),ο οποίος δοκίμασε το cbf και δήλωσε ότι όταν πιάσει τα 120 αρχίζει να ζορίζεται.Τελικά το cbf πιάνει τα 120 ή δεν τα πιάνει;

sapila racing
20/09/2017, 14:24
Τελικά το cbf πιάνει τα 120 ή δεν τα πιάνει;

Εγώ είπα, εσύ είπες....κατάντησε κουραστικό!

Η απάντηση είναι σχεδόν και αυτό μόνο με ευνοικό άνεμο.

buckley
20/09/2017, 14:37
Σε λιγοτερο απο 1 χρονο θα γινω 18 και θα δωσω διπλωμα για 125cc..Εχοντας απορριψει τα παπια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για καποιες μηχανες 125cc και να με συμβουλεψετε ποια να προτιμησω..Για κριτηρια μπορω να πω οτι με ενδιαφερει η τελικη δλδ να πιανει καπου στα 120-130km, βολικοτητα συνεπιβατη καθως και ασφαλεια στην οδηγηση και τελος ποια ειναι πιο φιλικη για αρχαριους οπως εγω...στο μυαλο μου εχω τις ακολουθες: cbr-125r που ο μονος λογος που δισταζω ειναι επειδη δεν εχει ABS και φοβαμαι, gsx-r125, mt-125, yzf125, gsx-s125 και cbf-125. Αν μπορειτε να μου προτεινετε και καποια αλλη καντε το.

Duke 125 ,το πήρε ο γυιός ενός φίλου (βέβαια το παλικαράκι είναι κόκκαλο 61 κιλά) και πάει αέρα.Εγώ βέβαια το βλέπω και γυρνάω από την άλλη αλλά περί ορέξεως...

ΤάκηςΜπ
20/09/2017, 14:37
Εγώ είπα, εσύ είπες....κατάντησε κουραστικό!

Η απάντηση είναι σχεδόν και αυτό μόνο με ευνοικό άνεμο.

έγινε ;)

telegonos
20/09/2017, 17:44
Kymco Spike R 125 πάντως, είχα δει 116 πραγματικά σε ίσιο οριζόντιο κι εγώ κρυμένος όσο μπορούσα πίσω από το τιμόνι, με κοντέρ ακριβείας sigma sport, μέτρηση από μπροστινό τροχό, ρυθμισμένο με ακρίβεια στο χιλιοστό της περιφέρειας του τροχού.

Στην ίδια στιγμή το δικό του κοντέρ έδειχνε 140.

Κάπου εκεί πρέπει να είναι λίγο πολύ όλα τα 125, τώρα 5 πάνω, 5 κάτω...

I-want-a-moto
20/09/2017, 18:59
Εγώ στο ybr βλεπω 95 κοντερισια με το ζορι βεβαια γιατι ειναι 12 χρονών και το πήρα με 50χιλ χιλιομετρα απο έμπορο... Και τα κιλά μου πιάνονται για δικάβαλο XD.

giorgosb
20/09/2017, 22:31
επισης ybr, του '13 ομως, σε ευθεια 115 κοντερ, αυτη την τελικη δηλωνει και εργοστασιακα

σε κατηφορες οπως περιφερειακη Υμηττου προς Μεσογειων, 125

δεν εχω κανει μετρηση με gps ή οτιδηποτε, οι τιμες μονοκαβαλος

menelaos46
21/09/2017, 10:55
Varadero 125!!!!

Panos76
21/09/2017, 12:22
Ktm rc 125 :a2:

Πλέον του παραπάνω,


Duke 125 ,..

Άριστη εναλλακτική.

και φυσικά μη ξεχνάμε το msx 125!

noodles
21/09/2017, 13:12
Σε λιγοτερο απο 1 χρονο θα γινω 18 και θα δωσω διπλωμα για 125cc..Εχοντας απορριψει τα παπια θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για καποιες μηχανες 125cc και να με συμβουλεψετε ποια να προτιμησω..Για κριτηρια μπορω να πω οτι με ενδιαφερει η τελικη δλδ να πιανει καπου στα 120-130km, βολικοτητα συνεπιβατη καθως και ασφαλεια στην οδηγηση και τελος ποια ειναι πιο φιλικη για αρχαριους οπως εγω...στο μυαλο μου εχω τις ακολουθες: cbr-125r που ο μονος λογος που δισταζω ειναι επειδη δεν εχει ABS και φοβαμαι, gsx-r125, mt-125, yzf125, gsx-s125 και cbf-125. Αν μπορειτε να μου προτεινετε και καποια αλλη καντε το.

130 πραγματικα με 125αρι δε θα τα δεις (εκτος απο κανενα βελτιωμενο 2τ, πχ dinamik το οποιο δε θα οδηγιεται καθημερνα τσπ)
καλες οι μηχανες που σκεφτεσαι, ομως το abs δεν ειναι κριτηριο για να απορρηψεις καποια.
αν σε παιρνει οικονομικα παρε καινουριο, αλλα κατα τη γνωμη μου δε πολυαξιζει.
το duke 125 ειναι αριστη επιλογη, αλλα ακριβο.
στη θεση θα επερνα καποιο μετεχειρο πχ cbr 125 και θα το πουλαγα σε 2 χρονια για κατι μεγαλυτερο χωρις να εχει χασει το 1/2 της τιμης οπως θα γινοταν με το καινουριο
δικη σου η τσεπη, δικη σου η επιλογη;)

Panos76
21/09/2017, 13:26
130 πραγματικα με 125αρι δε θα τα δεις

Σε μαμά μορφή μόνο στο κατέμι θα τα δει

korone_dsk
23/09/2017, 20:07
Aprilia rs125 2ης γενιας(το στρογγυλο) προτιμηση 2003-2005 χωρις κοφτες,τελειως μαμα.
Το καλυτερο μηχανακι.

TsoliasGR
25/09/2017, 08:55
Ότι και να πάρεις μείνε μακρυά απο wolf 125.Προβληματικά τα 125.
Αλλά θα σου κάνω μερικές ερωτήσεις και ας τσινήσεις...
Επειδή ήμουνα και εγώ στην ηλικία σου, και καβάλαγα απο τα 12 παπί (παράνομα), και επειδή στα 19 είχα 400ρα και είδα τον χάρο με τα μάτια μου ΠΟΛΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ φορές...Ίσως πιο πολλές από ότι θυμάμαι...
Στα χρήματα που διαθέτεις για το μηχανάκι είναι μέσα και κράνος/εξοπλισμός;
Μετά....Δεν ειναι μονο η αγορά μιας μοτοσυκλέτας, είναι και η συντήρηση.
Λαδάκια-φιλτράκια είναι αμελητέο ποσό.
Κάνε ένα συγκριτικό πόσο πχ κάνουν τα τακάκια/φερμουί στο παπί και πόσο στο μηχανάκι που σε ενδιαφέρει,πόσο τα λάστιχα, και όλα όσα πρέπει να αλλάζονται ανα τακτά χρονικά διαστήματα.
Μετά...Επειδή θα τρέχεις από όσο λές...Και επειδή η εμπειρία σου ΔΕΝ σου επιτρέπει να ξέρεις να οδηγάς σωστά...(Δηλαδή να διαβάζεις τον δρόμο, να ξέρεις πώς και πότε θα σταματήσεις σε κάθε περίπτωση -βρεγμένο,στεγνό,καλός ή κακός δρόμος κτλπ-) και επειδή ΟΛΟΙ στη ηλικία σου δεν ξέραμε...Μήπως να ξανασκεφτείς τα κριτίρια που θέτεις να αγοράσεις μοτοσυκλέτα;
Δεν είμαι έμπορος,δεν πουλάω τίποτα, για εσένα το λέω...Με όλη την μεγάλη-μικρή εμπειρία που έχω στα 22 χρόνια στις 2 ρόδες όπως και τόσοι άλλοι εδώ μέσα.
Είναιι κρίμα να σε βλέπω να σκέφτεσαι έτσι (όπως και εγώ πιτσιρικάς) και να μην σου πώ τίποτα.
Ότι και να πάρεις, πάντα προσοχή, πάντα με εξοπλισμό...και από μένα καλά χιλιόμετρα και πάντα όρθιος.

George54
21/10/2017, 19:12
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω εαν οντως αξιζει μια 125cc μηχανη οδηγωντας την με διπλωμα η να κοιταξω να παρω μια μεγαλυτερη γυρω στα 250-300 κυβικα ρισκαροντας ομως να με πιασουν χωρις διπλωμα..Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν θα αξιζε να εβαζα σε μια 125cc μεγαλυτερο μοτερ.Σημειωνω οτι ειμαι αρχαριος οδηγος ακομα 17χρονων και ολα αυτα αφορουν μετα την ενηλικιωση μου.

basilis_k6
21/10/2017, 19:20
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω εαν οντως αξιζει μια 125cc μηχανη οδηγωντας την με διπλωμα η να κοιταξω να παρω μια μεγαλυτερη γυρω στα 250-300 κυβικα ρισκαροντας ομως να με πιασουν χωρις διπλωμα..Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν θα αξιζε να εβαζα σε μια 125cc μεγαλυτερο μοτερ.Σημειωνω οτι ειμαι αρχαριος οδηγος ακομα 17χρονων και ολα αυτα αφορουν μετα την ενηλικιωση μου.

κάνενα απο τα δύο δεν αξίζει. μην βιάζεσαι, αργοτερα θα ανακαλύψεις οτι αν σου έδιναν αμέσως μια R1 στα 18 θα είχες "βαρεθει" στα 22 και δεν θα είχες τι να πάρεις. Μήν κάνεις μεγάλα βήματα, δεν υπάρχει κανένα κέρδος, πιστεψε με.

harris_x
21/10/2017, 19:51
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω εαν οντως αξιζει μια 125cc μηχανη οδηγωντας την με διπλωμα η να κοιταξω να παρω μια μεγαλυτερη γυρω στα 250-300 κυβικα ρισκαροντας ομως να με πιασουν χωρις διπλωμα..Επισης θα ηθελα να μου πειτε αν θα αξιζε να εβαζα σε μια 125cc μεγαλυτερο μοτερ.Σημειωνω οτι ειμαι αρχαριος οδηγος ακομα 17χρονων και ολα αυτα αφορουν μετα την ενηλικιωση μου.

Να πάρεις αυτό που καλύπτει το δίπλωμά σου.

Bowleno
22/10/2017, 21:13
Ότι είπε ο Χάρης...δεν αναφέρω τα ασφάλεια σε ισχύ, κράνος και μπουφάν διότι θεωρούνται αυτονόητα.
Είναι κρίμα σε αυτήν την ηλικία να ρισκάρεις να καταστρέψεις την (πολλή) ζωή που έχεις μπροστά σου.

TsoliasGR
05/11/2017, 22:43
Στην ηλικία σου κυκλοφορούσα με c50.
Τα 125cc για αρχάριο οδηγό είναι μια χαρά.Με ABS ή χωρίς.
Μόνο δίχρονο να μην είναι.

ggs
08/11/2017, 13:27
Ξερω , εχει αναφερθει πολλες φορές , αλλα το ψαχνω για συγγενικό μου πρόσωπο που είναι 18 και θα βγάλει σε λίγο δίπλωμα για μοτο.
Αυτό
Κατηγορία A1: Δικαίωμα οδήγησης για μοτοσικλέτες μέγιστου κυβισμού 125 cm3, μέγιστης ισχύος 11 kW (14,75 hp) και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,1 kW/kg, και Μηχανοκίνητα τρίκυκλα, των οποίων η ισχύς δεν υπερβαίνει τα 15 kW (20,12 hp) | (1kw = 1,36 hp).

Οποτε , ψαχνει για μηχανη προφανως (?) μεχρι 125 , θελει συμπλεκτη (όχι σκουτερ , παπι) και μπατζετ μεχρι 2000 το πολύ 2500.

ABS ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ!! edit: ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ABS ΤΑ 125!!!??

Ξερω τα ybr 125 , cb 125 ,wolf 125
Καλα πρεπει να είναι αυτά .

Υπάρχει καμία άλλη πρόταση ?

azar41
08/11/2017, 13:43
Δες κι αυτόhttps://www.car.gr/used-bikes/kawasaki/klx_125.html

Panos76
08/11/2017, 13:44
Υπάρχει καμία άλλη πρόταση ?

Σε ον οφφ ότι 125 άρι υπάρχει (xt 125, Dr 125, Xr 125)

αλλά και το msx (https://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/3216403/#null) στα 2.700 new δεν είναι καθόλου άσχημο

gior-gos
08/11/2017, 16:52
Πολυ το γουσταρω :)

Λογικα μπορει να παρει και το 125 και το 200
http://www.mrbike.gr/website/street/suzuki-van-van-200-125-2016-presentation.html

Edit: Δεν εχει abs..

390123

ΤάκηςΜπ
08/11/2017, 20:35
Το α2 δίπλωμα δεν έχει μόνο περιορισμό αλόγων,αλλά και κυβικών.Μέχρι 125 αυστηρά.

TsoliasGR
08/11/2017, 21:15
Eίπαμε....Οχι wolf 125...είναι προβληματικά.
Το cbf 125 είναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ και νομίζω πιο όμορφο απο το ybr.Αλλά, έχει πιο πολλά πλαστικά.
Μόνο αυτό.Τα άλλα είναι θέμα γούστου.Βέβαια και ...διάθεσης γιατί ...άλλη χάρη έχει το 2Τ και άλλη το 4Τ αλλά είμαστε στο 2017...