PDA

View Full Version : προβλημα με ηλεκτρικα σε χτ 600 2002



staristos
20/09/2017, 21:57
χαιρετω το φορουμ.θα μπω γρηγορα στο θεμα.εχω ενα χτ 600 του 02.
ολα καλα μεχρι που προχθες,και τελειως ξαφνικα η μπαταρια του ηταν νεκρη.τοσο νεκρη που δεν αναβαν ουτε τα φωτακια του καντραν.
το αναφερω γιατι μου εχει ξανατυχει και τουλαχιστον τα φωτακια του καντραν αναβανε,εστω της νεκρας.
εβαλα μπαταρια αυτοκινητου και πηρε μπροστα αμεσως.εβγαλα τα μανταλακια και παρεμεινε αναμενο.καταλαβα ομως οτι "μπερδευε" και αυτο
εγινε πολυ εντονο οταν πηγα να ανεβασω στροφες.
δηλαδη μπερδευε εσκαγε η εξατμιση και μετα εσβησε.αυτο γινετε παντα οταν βγαζω τα μανταλακια απο την μπαταρια αυτοκινητου.
υποψιν η μπαταρια ειναι σχεδον εναμιση χρονο και μεχρι προτεινος δεν ειχα προβλημα.
επισης οσο ειναι στην μπαταρια αυτοκινητου δουλευει καλα.
υποψιαζομαι ανορθωτη.αλλα ρωταω μηπως καποιος ξερει κατι περισσοτερο να μου πει.
θα πω και κατι αλλο,αν και πιστευω πως ηταν εντελως τυχαιο οτι συναιβηκε τωρα.πριν κατι μερες μου ειχε κοψει τις εισαγωγες καρμπυρατερ.
τις αλλαξα,αλλα δεν νομιζω να εχει καποια σχεση.
θα ειμαι υποχρεος σε τυχον απαντησεις:confused:

kawazoyras
21/09/2017, 10:40
χμ φίλε μου λυπάμαι για να βοηθήσουμε πρέπει να ξέρεις κάποια πραματάκια όπως να μετρήσεις τη μπαταρία την ώρα που δουλεύει η μηχανή αν έρχεται ρεύμα 11-12v ρελαντί καί 13-14v σε λίγο ανεβασμένες στροφές αυτά γιά αρχή μετά πάμε πιό βαθιά ανορθωτής-πηνία ;)

staristos
21/09/2017, 13:17
χμ φίλε μου λυπάμαι για να βοηθήσουμε πρέπει να ξέρεις κάποια πραματάκια όπως να μετρήσεις τη μπαταρία την ώρα που δουλεύει η μηχανή αν έρχεται ρεύμα 11-12v ρελαντί καί 13-14v σε λίγο ανεβασμένες στροφές αυτά γιά αρχή μετά πάμε πιό βαθιά ανορθωτής-πηνία ;)

φιλε καταρχην ευχαριστω...
μετρησα αφου την εβαλα μποστα με την μπαταρια του αυτοκινητου.βγαζω τα μανταλα και στο ρελαντι μου εδειχνε 3.70v εως 4.20v .επαιζε αναμεσα.
παρα πολυ λιγο.στισ στροφες δεν δοκιμασα καν γιατι οπως ειπα μολις παω να ανεβασω μπερδευει και σβηνει.
μια ερωτησουλα...αν φταινε ανορθωτης και πηνια τοτε γιατι με του αυτοκινητου δουλευει καλα?
αν ο ανορθωτης εναλλασει απο συνεχες σε εναλλασομενο,και τα πηνια σταθεροποιουν την ταση,και ειχαν προβλημα,τοτε δεν θα συνεβαινε αυτο και με του αυτοκινητου?δεν ξερω....ρωταω.
μηπως το προβλημα ειναι τελικα η μπαταρια και παω και μπλεξω με συνεργεια,με τα οποια εχω καει και εχω ορκιστει να μην πατησω το ποδι μου ποτε.

toyar
21/09/2017, 15:11
ξαναβαλτο μπρος με το αυτοκινητο και μετρα το εχοντας την μπαταρια του εκτος συνδεσης

Shinji Ikari
21/09/2017, 15:54
Ανορθωτής είναι. Τον αλλάζεις και μόνος σου εύκολα.

zandesiro
21/09/2017, 18:04
Ανορθωτης μου φαινετε και εμενα...Αλλιως κομμενο στοιχειο στην μπαταρια!

staristos
22/09/2017, 10:53
Το μέτρησα όπως είπατε, αφού το έβαλα μπρος με μπαταρία αυτοκινήτου. Μετά την έβγαλα και μετράω χωρίς καθόλου μπαταρία. Πάλι τα ίδια κάνει. Δηλαδή τάση από 3.60v ως 4.20v μπέρδεμα και σκασιματα.Εβγαλα την μπαταρία του ΧΤ και την πήγα σε έναν να την τσεκάρει. Μου είπε πώς είναι τελείως νεκρή και πως δεν μπορούσε να δει. Θα την έβαζε να φορτίσει και θα μου πει σήμερα.Θα δοκιμάσω με αυτό και θα επανέλθω. Thanks!

OldMan
22/09/2017, 13:00
Μπαραρία μολυβδου που εχει μεινει για καποιο χρονικο διαστημα αφορτιστη (κατω απο 10.5 Volts) πρέπει να πηγαινει εις τοπον χλοερόν και τοπον αναψύξεως..
(αν βεβαια βαρυνεται με αμαρτήματα, να τραβαει τα μαρτύρια της κολάσεως μεσω αποθειϊκωσης..)

staristos
22/09/2017, 14:35
Ναι η μπαταρία τελικά ήταν off.
Για τόπον χλοερον, όπως λέει και ο φίλος.
Οπότε έτσι και αλλιώς θα πάρω καινούργια, ότι και να παίζει τελικά.
Δηλαδή και η μπαταρία να μην είναι το πρόβλημα, και να είναι ανορθωτης ή κάτι άλλο, μπαταρία θα χρειαστώ.
Μία ερωτησουλα : κοιτάω και βλέπω ότι παίζει πολύ η YUASA YTX9 BS για το XT 600.Αν βάλω άλλη μάρκα (και πιο οικονομική γιατί εκεί είναι το ζητούμενο) δεν θα δουλεύει σωστά; το λέω γιατί και αυτή που είχα κάποια άλλη μάρκα ήταν και τα έπαιξε στον ενάμιση χρόνο. Η πάρα -προηγούμενη είχε κρατήσει 4 χρόνια. Τι λέτε;

zannisvel
22/09/2017, 15:39
Εγώ στο ΧΤ τη Yuasa είχα και 4 χρόνια δεν έκανε κιχ.

zandesiro
23/09/2017, 07:54
Ναι η μπαταρία τελικά ήταν off.
Για τόπον χλοερον, όπως λέει και ο φίλος.
Οπότε έτσι και αλλιώς θα πάρω καινούργια, ότι και να παίζει τελικά.
Δηλαδή και η μπαταρία να μην είναι το πρόβλημα, και να είναι ανορθωτης ή κάτι άλλο, μπαταρία θα χρειαστώ.
Μία ερωτησουλα : κοιτάω και βλέπω ότι παίζει πολύ η YUASA YTX9 BS για το XT 600.Αν βάλω άλλη μάρκα (και πιο οικονομική γιατί εκεί είναι το ζητούμενο) δεν θα δουλεύει σωστά; το λέω γιατί και αυτή που είχα κάποια άλλη μάρκα ήταν και τα έπαιξε στον ενάμιση χρόνο. Η πάρα -προηγούμενη είχε κρατήσει 4 χρόνια. Τι λέτε;

Yuasa με κλειστα ματια....Στην αλλη μου μηχανη εχω μια bosch και αν μεινει 2 μηνες νεκρωνει και θελει φορτιση....Στο ΧΤ εχω Yuasa 3,5χρονια και δεν εχω θεμα κανενα!

Μανολης67
23/09/2017, 10:06
Και εγω...YUASA δαγκωτό.......παντα ....την σημερινη την εχω απο το 2014 και δεν εκανε κιχ μην την γρουσουζεψω και ολλας,,,,,

2stroker
27/09/2017, 19:48
yuasa ειναι μια καλη επιλογη. Aυτη εβαλα και εγω πριν μερικους μηνες. Απλα προσεξε γιατι παιζουν yuasa japan,yuasa taiwan,yuasa malaisia. Οποτε εννοειτε οτι προτιμας japan.

o_gavros
28/09/2017, 16:53
στο δικό μου το ΧΤ έχω βάλει πάνω μια Varta με ~35€ και εδώ και 4 χρόνια που κοιμάται και έξω πάντα, δεν έχει θεμα.
Δεν είναι πανάκεια η γιουάσα.
άσε που παίζει να σε φάνε με τις απομιμήσεις της.
Ελπίζω με αλλαγή μπαταρίας να βρεις την ησυχία σου.

OldMan
03/10/2017, 12:58
βγαζω τα μανταλακια απο την μπαταρια αυτοκινητου.
Για να περνας τους ακροδεκτες για μανταλακια ή πολυ μικρη μπαταρια εχεις ή πολυ μεγαλα σωβρακα φορας...

Colivas
30/01/2021, 15:42
Ναι η μπαταρία τελικά ήταν off.
Για τόπον χλοερον, όπως λέει και ο φίλος.
Οπότε έτσι και αλλιώς θα πάρω καινούργια, ότι και να παίζει τελικά.
Δηλαδή και η μπαταρία να μην είναι το πρόβλημα, και να είναι ανορθωτης ή κάτι άλλο, μπαταρία θα χρειαστώ.
Μία ερωτησουλα : κοιτάω και βλέπω ότι παίζει πολύ η YUASA YTX9 BS για το XT 600.Αν βάλω άλλη μάρκα (και πιο οικονομική γιατί εκεί είναι το ζητούμενο) δεν θα δουλεύει σωστά; το λέω γιατί και αυτή που είχα κάποια άλλη μάρκα ήταν και τα έπαιξε στον ενάμιση χρόνο. Η πάρα -προηγούμενη είχε κρατήσει 4 χρόνια. Τι λέτε;

Καλησπέρα, τελικά αφού άλλαξες μπαταρία πως εξελίχθηκε η κατάσταση. Γιατί έχω παρόμοιο θέμα και με το δικό μου χτ. Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!