PDA

View Full Version : (St vs adv) τα φώτα σας..



Tasostadv
24/09/2017, 20:29
Κατάθεση εμπειριών και απόψεις από κατόχους.. Το θέμα απλό.. Αγορά μοτοσυκλέτας.. Το δίλημμα ανάμεσα σε sport turing έως 1200cc με προτίμηση τα 1000cc και σε ψηλά Street.. Προέρχομαι από fazer 800.. Δεν θέλω κάτι με πάνω από 17ιντσες τροχο.. Δεν θελω κάτι με λιγότερους από 3 κυλίνδρους.. Με προτίμηση τους 4.. Η χρήση που θέλω είναι ταξίδια (και εξωτερικό) 2καβαλος με το λιγότερο πλαϊνές βαλίτσες η τρίπλετα.. αλλα να μπορεί να υποστηρίξει και μοναχικους κανιβαλισμους.. Ποια κατηγορία θεωρητε πιο κατάλληλη? Η καρδιά μου λέει st.. Ίσως έχω συνηθίσει? Δεν ξέρω.. Νιώθω πως κουμπώνω καλύτερα σε μηχανές τύπου z 1000 sx vfr 800 f.. Παρά σε tracer versys κτλ.. Ποια ταξιδεύει καλύτερα φόρτωμενη? Τα ψηλά είναι το ίδιο σταθερά φορτωμένα όσο τα st? Ο συνέπιβατης πρεπει να με αγαπάει πολύ για να αντέξει σε μεγάλο ταξίδι με st? Το ξέρω ότι προσπαθω να συνδυάσω λίγο αντίθετους κόσμους όσο αφορά το άνετο και γρήγορο ταξίδι 2καβαλος με τους μοναχικους κανιβαλισμους.. Και γι αυτό είμαι διατεθειμένος να κάνω και υποχωρήσεις.. Απλά. Φοβάμαι να σηκωθώ τελείως όρθιος γίατι φοβάμαι ότι θα χάσω το γρήγορο ταξίδι 150+ και τα παιχνίδια
. και από την άλλη φοβάμαι να παραμείνω λίγο σκυφτός γίατι δεν θέλω να καταλήξω να κάνω μεγάλα ταξίδια μόνος μου.. Κάθε έμπειρια και αποψη καλόδεχόυμενη..

FotisFz1
24/09/2017, 20:36
ενα bmw k1200-1300 θες

DrBig
24/09/2017, 20:54
Tiger 1050 sport και παιξε με το τιμονι ωστε να πετυχεις την γωνια κορμου που θες.
Επισης vfr1200f (θα προτεινα με dct).

πυξιδας990
24/09/2017, 21:12
Παροτι λες 4κ τολμω να πω ktm superduke gt 1290

lleonidas
24/09/2017, 21:21
Τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό είναι FJR,ZZR,z1000sx,Crosstourer,versys 1000 αλλά πρέπει πρώτα να οριοθετήσεις το budget και αν μιλάμε για καινούριο η μεταχειρισμένο !

Tasostadv
24/09/2017, 21:23
Ξέχασα να αναφέρω ότι αγαπω japan σχολή.. Αν θα πήγαινα σε Ευρώπη μόνο σε xr1000 bmw.. Αλλά πολλά τα λεφτά.. Ποιο πολύ δεν θέλω προτάσεις για μηχανές όσο έμπειριες για το κατά πόσο τα ψηλά Street μπορούν να ταξιδέψουν φορτωμένα το ίδιο σταθερά και γρήγορα όσο τα st.. Και πια κατηγορία από τις 2 είναι καλύτερες σαν άνεση για τουρισμό..

Tasostadv
24/09/2017, 21:25
Μέχρι 15 χιλιάδες ευρώ χωρίς περιορισμο σε μεταχειρισμένο η καινούργιο...

akis_trevor
24/09/2017, 21:31
Fjr,zzr.

lleonidas
24/09/2017, 21:36
Έχοντας αυτή την άνεση στο budget,θεωρώ πως είναι κρίμα να μην πας σε καινούριο!
Όσο για τη σταθερότητα και την άνεση,εξαρτώνται σε ένα βαθμό από τον τρόπο που οδηγείς...στο θέμα της άνεσης κυρίως αλλά και του φορτώματος ένα mega on/off είναι πολύ καλό,ταξιδεύεις άνετος και καμαρωτός αλλά έχει κάποιο όριο στις τελικές...με ένα fjr όμως ταξιδεύεις πιο σταθερά και με μεγαλύτερες τελικές,εξαρτάται τι σε εξιτάρει πιο πολύ.
Πέρα από αυτό εξαρτάται και από το κάθε μοντέλο...διαφορετική συμπεριφορά έχει ας πούμε μια GS από ένα Crosstourer ή ένα FJR από μία Κ.
Το 1290 Super Adv αποκλείεται λόγω 2κύλινδρου και φιλοϊαπωνικής προσέγγισης;

Tasostadv
24/09/2017, 21:44
Έχοντας αυτή την άνεση στο budget,θεωρώ πως είναι κρίμα να μην πας σε καινούριο!
Όσο για τη σταθερότητα και την άνεση,εξαρτώνται σε ένα βαθμό από τον τρόπο που οδηγείς...στο θέμα της άνεσης κυρίως αλλά και του φορτώματος ένα mega on/off είναι πολύ καλό,ταξιδεύεις άνετος και καμαρωτός αλλά έχει κάποιο όριο στις τελικές...με ένα fjr όμως ταξιδεύεις πιο σταθερά και με μεγαλύτερες τελικές,εξαρτάται τι σε εξιτάρει πιο πολύ.
Πέρα από αυτό εξαρτάται και από το κάθε μοντέλο...διαφορετική συμπεριφορά έχει ας πούμε μια GS από ένα Crosstourer ή ένα FJR από μία Κ.
Το 1290 Super Adv αποκλείεται λόγω 2κύλινδρου και φιλοϊαπωνικής προσέγγισης;

Ναι δυστηχως.. Για να σου δώσω να καταλάβεις.. Αν δεν υπήρχαν τα περί αστάθειας στο tracer (πόσο μάλλον να το φορτώσεις τριβαλιτσο δικαβαλο) το έπαιρνα αύριο.. Το έχω οδήγησει και είναι αν και ψηλό αρκετά fun bike.. Αν το φορτώσω όμως και θέλησω να κάνω μια προσπεράση σε έθνικη δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορω απλά να γυρνάω το γκάζι και να είναι το ίδιο σταθερά όπως ένα z 1000 sx ας πούμε.. Ακόμα και το fazer 8 που είχα 3 βαλίτσο έβλεπα υψηλές ταχύτητες και αλλαγές πορείας χωρίς πρόβλημα..

lleonidas
24/09/2017, 21:57
Κάτσε γιατί τώρα μας τα μπερδεύεις :p
Το tracer είναι ένα ψηλό street με γονίδια s.motard αλλά αν είναι να πάρεις μοτοσυκλέτα (και) για ταξίδια δικάβαλα στο εξωτερικό με τριβάλιτσα,δεν κοιτάζεις tracer(ακόμα και αν δεν είχε το θέμα με το wobbling)...όχι ότι δε θα σε πάει,αλίμονο...απλά δεν είναι ούτε η πρώτη ούτε η δεύτερη επιλογή,κατά την άποψή μου!Επειδή όμως εσύ θα την οδηγείς και το δικό σου γούστο μετράει,θα προσπαθούσα να βρω μια γιαπωνέζικη multistrada,caponord ή s1000xr...τι να πω, versys 1000,crossrunner...δε σκέφτομαι κάτι άλλο...τα βαριά mega on/off δεν ξέρω αν θα σε βολέψουν.
Δες και εδώ (https://www.yamaha-motor.eu/gr/products/motorcycles/hyper-naked/mt-10-tourer-edition.aspx) την tourer edition του θηρίου μήπως και... :evil:

road spirit
24/09/2017, 22:15
... Φοβάμαι να σηκωθώ τελείως όρθιος γίατι φοβάμαι ότι θα χάσω το γρήγορο ταξίδι 150+ και τα παιχνίδια
. και από την άλλη φοβάμαι να παραμείνω λίγο σκυφτός γίατι δεν θέλω να καταλήξω να κάνω μεγάλα ταξίδια μόνος μου.. Κάθε έμπειρια και αποψη καλόδεχόυμενη..

Πήγαινε κάνε ένα τεστ το BMW S1000XR. Πιθανόν να διαγράψεις όλο το παραπάνω quote.

nik69
24/09/2017, 22:21
Το μόνο που δεν με απασχολεί στο Tracer μετά από 9500Km πλέον είναι το κούνημα (το οποίο δεν υπάρχει πλέον) . Δεν το πήρα όμως με προτεραιότητα για δικάβαλο και τον γύρο της ευρώπης.
Ο συνεπιβάτης καθεται πολύ άνετα αλλά δεν μπορείς να βάλεις το μέγεθος του τριβάλιτσου που θα βάλεις σε ένα FJR πχ. και κάπου ισχύουν οι νόμοι της φυσικής . Δεν μπορέις να φορτώσεις
ένα μηχανάκι 210 κιλών όπως θα φορτώσεις ένα 280 κιλών. Οι προτεραιότητες είναι δικές σου.
Η θέση οδήγησης είναι σαφέστατα πιο άνετη για μέσα στην πόλη (δεν πέφτει βάρος στους καρπούς) και σε ορεινούς δρόμους.
Σε ευθείες και σε μεγάλες ταχύτητες ίσως να υπερτερεί το Fazer αλλά οι διαφορά είναι πολύ μικρή και στο κάτω-κάτω με αλλαγή καβαλέτων-τιμονιού κάτι μπορείς να κάνεις.

Τις ίδιες αμφιβολίες είχα και εγώ. Στόχευα το Tracer σαν οικονομική λύση και είχα να διαλέξω μεταξύ Z1000SX , S1000XR και ΜΤ10 (αυτό δεν παίρνει συνεπιβάτη!!!!) και το Versys δεν μου άρεσε καθόλου οπτικά

Tasostadv
25/09/2017, 01:38
Road spirit όπως είπα πιο πάνω από Ευρώπη θα κοίταγα μόνο s1000xr.. Για τους προφανείς λόγους που θα διεγράφα το παραπάνω quote.. Ομως το xr είναι ένα.. Και στοίχιζει λίγο λιγότερο από ένα διαρι διαμπερές κατασκευής του 80.. lleonidas μην σε μπερδεύει το tracer.. Οπως ειπα θέλω να παντρέψω 2 κόσμους που δύσκολα συνυπάρχουν.. Σταθερότητα σε ταχύτητες 150+ όντας φορτωμένο.. Αλλά να μην ζύγιζει και 1τονο πχ zzr.. Παιχνίδια και ωραία πατήματα σε επαρχιακό δυκτιο.. Και άνεση και ξεκούραστο ταξίδι για τον συνεπιβάτη.. Τελικά όμως πια είναι η άποψη σου.. Γίνεται άνετο ταξίδι για 2 άτομα με ένα μέσαιο st?? Και λέω μέσαιο γιατί αν πάμε σε ζουζουρες fjr κτλ ξεχνάς τα παιχνίδια σε κλείστο επαρχιακό (κρίνωντας από τις δυνατότητες μου πάντα).. Και επειδη δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με όρθιο αύτα που λένε ότι η όρθια θέση ίσως είναι πιο κουραστική λόγο καταπόνησης της μέσης?? Υπάρχει κανόνας η ειναι τελικά τι βολεύει τον καθένα? Ίσως γίνομαι κουραστικός αλλά δεν θέλω να κάνω υποχωρήσεις σε οδηγική συμπεριφορά πηγαίνοντσς σε ψηλό Street για καλύτερη άνεση σε Ταξιδι και στο τέλος να συνηδοτοποιησω ότι ίσως το λιγο σκυφτό είναι καλύτερα για οδηγό και συνοδηγό.. Nic69 δώσε μου λίγο υλικό παραπάνω.. Το έχεις φόρτωσει? Έχεις ταξιδέψει? Και αν ναι με τι ταχύτητες το αισθάνοσουν στιβαρό? από θέμα ευέλιξιας δεν θελω λεπτομέρειες.. Το οδήγησα σε πόλη και κλειστό στροφιλικι και ήταν όνειρο..

lleonidas
25/09/2017, 06:11
Καλή βδομάδα!
Ακόμα και αν υπήρχε τέτοιος κανόνας για εμένα,δε θα ήμουν απόλυτος διότι σε αυτά τα θέματα είμαστε διαφορετικοί.Περα από τα γούστα ή τις "παραξενιές" του καθενός από εμάς,παίζουν ρόλο και πιο μετρήσιμα πράγματα όπως το ύψος,τα κιλά ή κάποιες ευαισθησίες (π.χ.μέση ή αυχένας)που μπορεί να μας περιορίζουν... το ίδιο και για τον συνεπιβάτη μας.
Προτείνω να τεστάρεις σ'ένα καλό test ride κάποιες από τις μοτο που σου αρέσουν,ει δυνατόν μαζί με τη σύζυγο, μήπως και ξεκαθαρίσει λίγο το τοπίο.Θα ξοδέψεις αρκετά χρήματα και είναι βασικό να αγοράσεις κάτι που θα σε καλύπτει απόλυτα :)

pimenas
25/09/2017, 07:18
Τσεκαρε κ το Multistrada 950 κ 1200, δεν ειναι τοσο δυνατα οσο το S1000XR αλλα για ταξιδι ειναι το ιδιο κ ισως κ καλυτερα λογω λιγοτερων κραδασμων, παρολο που ειναι δικύλινδρα. Επίσης υπάρχουν κ τα tiger explorer 1200, honda cross tourer (v4). Τωρα στο θεμα ST η mega-on-off, αν θες ταχυτητα κ συμπεριφορά σε αυτοκινητοδρομο τότε ST, αν θες επαρχιακό,φορτωμα,δικαβαλο κ να παταει κ λιγο χωμα, με μικρες υποχωρησεις στον αυτοκινητοδρομο, τότε ADV.

Tasostadv
25/09/2017, 16:54
Test ride θα ήταν πολύ καλή λύση αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία δεν είναι διαθέσιμα.. Οπως και να χει θέλει αρκετή σκέψη γιατι τα λεφτά δεν είναι λιγα.. Ευχαριστω πολύ παιδιά για την βοήθεια..

vkats
25/09/2017, 19:05
Tiger 1050 Sport. The best of both worlds...

Tasostadv
25/09/2017, 20:27
Η απλά ένα st τυπου Ζ 1000sx με σέλα από zzr fjr gtr.. Τόσα πολλά ζητάω??

nik69
25/09/2017, 23:50
Road spirit όπως είπα πιο πάνω από Ευρώπη θα κοίταγα μόνο s1000xr.. Για τους προφανείς λόγους που θα διεγράφα το παραπάνω quote.. Ομως το xr είναι ένα.. Και στοίχιζει λίγο λιγότερο από ένα διαρι διαμπερές κατασκευής του 80.. lleonidas μην σε μπερδεύει το tracer.. Οπως ειπα θέλω να παντρέψω 2 κόσμους που δύσκολα συνυπάρχουν.. Σταθερότητα σε ταχύτητες 150+ όντας φορτωμένο.. Αλλά να μην ζύγιζει και 1τονο πχ zzr.. Παιχνίδια και ωραία πατήματα σε επαρχιακό δυκτιο.. Και άνεση και ξεκούραστο ταξίδι για τον συνεπιβάτη.. Τελικά όμως πια είναι η άποψη σου.. Γίνεται άνετο ταξίδι για 2 άτομα με ένα μέσαιο st?? Και λέω μέσαιο γιατί αν πάμε σε ζουζουρες fjr κτλ ξεχνάς τα παιχνίδια σε κλείστο επαρχιακό (κρίνωντας από τις δυνατότητες μου πάντα).. Και επειδη δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με όρθιο αύτα που λένε ότι η όρθια θέση ίσως είναι πιο κουραστική λόγο καταπόνησης της μέσης?? Υπάρχει κανόνας η ειναι τελικά τι βολεύει τον καθένα? Ίσως γίνομαι κουραστικός αλλά δεν θέλω να κάνω υποχωρήσεις σε οδηγική συμπεριφορά πηγαίνοντσς σε ψηλό Street για καλύτερη άνεση σε Ταξιδι και στο τέλος να συνηδοτοποιησω ότι ίσως το λιγο σκυφτό είναι καλύτερα για οδηγό και συνοδηγό.. Nic69 δώσε μου λίγο υλικό παραπάνω.. Το έχεις φόρτωσει? Έχεις ταξιδέψει? Και αν ναι με τι ταχύτητες το αισθάνοσουν στιβαρό? από θέμα ευέλιξιας δεν θελω λεπτομέρειες.. Το οδήγησα σε πόλη και κλειστό στροφιλικι και ήταν όνειρο..

Μέχρι τα 170 πας συνεχόμενα και χαλαρά και αρκετά οικονομικά (είσαι και μακρυά από την περιοχή των κραδασμών που έχει στα 120 με 140)
180 με 200 ίσως και λίγο παραπάνω το μηχανάκι δεν έχει θέμα αλλά αποκτά θέμα η τσέπη μου και αδειάζει γρήγορα το μέτριας χωρητικότητας 17άρι ρεζερβουάρ (250 Km βέβαια τα φτάνεις).
Από εκεί και πάνω οι στροβιλισμοί είναι έντονοι στα χέρια περισσότερα (στα πλάγια δηλαδή) Άγνωστο τι μπορεί να κάνει με άλλη ζελατίνα πιο φαρδιά (έχει και η Yamaha).
Τα υπόλοιπα εδώ
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=144510&p=2900312&viewfull=1#post2900312

lleonidas
26/09/2017, 00:14
Ναι δυστηχως.. Για να σου δώσω να καταλάβεις.. Αν δεν υπήρχαν τα περί αστάθειας στο tracer (πόσο μάλλον να το φορτώσεις τριβαλιτσο δικαβαλο) το έπαιρνα αύριο.. Το έχω οδήγησει και είναι αν και ψηλό αρκετά fun bike.. Αν το φορτώσω όμως και θέλησω να κάνω μια προσπεράση σε έθνικη δεν ξέρω κατά πόσο θα μπορω απλά να γυρνάω το γκάζι και να είναι το ίδιο σταθερά όπως ένα z 1000 sx ας πούμε.. Ακόμα και το fazer 8 που είχα 3 βαλίτσο έβλεπα υψηλές ταχύτητες και αλλαγές πορείας χωρίς πρόβλημα..


Test ride θα ήταν πολύ καλή λύση αλλά δυστυχώς η πλειοψηφία δεν είναι διαθέσιμα.. Οπως και να χει θέλει αρκετή σκέψη γιατι τα λεφτά δεν είναι λιγα.. Ευχαριστω πολύ παιδιά για την βοήθεια..

Θυμάμαι το χθεσινό σου post περί του tracer και σκέφτομαι ότι αφού έχεις βρει το εργαλείο που σου αρέσει(με τον αστερίσκο για το γνωστό κουσούρι) και είναι κατά πολύ φτηνότερο από το budget σου, μία λύση είναι να το πάρεις,να του αλλάξεις ό,τι χρειάζεται να αλλαχτεί για να εξαλειφθεί το πρόβλημα,να κάνεις τις ρυθμίσεις που επιβάλλονται για να έρθει στα μέτρα σου και να το χαρείς στις βόλτες σου...είναι βέβαιο ότι μπορείς να το πετύχεις κ μάλιστα θα σου μείνουν κ χρήματα στην τσέπη για να πάρεις πλαϊνές βαλίτσες!
Θα το βρεις για test ride και αν πετύχεις και κάποιον έμπορο ή ιδιώτη που να σου εγγυάται ότι το δικό του δεν έχει καν θέμα wobbling, ακόμα καλύτερα για να είναι πιο ασφαλές το συμπέρασμα :)

Lioulios
26/09/2017, 01:47
388662

turrican
26/09/2017, 15:15
Πριν από λίγους μήνες έκανα την μετάβαση από fazer fzs 600 (καρμπυρατέρ) σε tiger 955i. Τα βασικά μου κριτήρια ήταν η μεγαλύτερη άνεση και το ευκολότερο φόρτωμα χωρίς να θυσιάζω (κατά το δυνατόν) την ωραία αίσθηση γκαζιού. Παρότι τα δεδομένα μου είναι κάπως διαφορετικά από τα δικά σου (κυρίως στο μπάτζετ) παραθέτω την εμπειρία μου.
1. Ανησυχούσα μήπως μου έλειπε η αλήτικη αίσθηση στο γκάζι. Πλέον δεν ανησυχώ. Το τρικύλιδρο μοτέρ είναι αρκετά ιδιαίτερο, και στο άνοιγμα καλύπτει τις ανάγκες μου για κανιβαλική συμπεριφορά. Επίσης, έχω αρχίσει να απολαμβάνω και την πιο χαλαρή οδήγηση και να χαζεύω τα πράγματα από ψηλά, ενώ πριν διαρκώς έψαχνα μια μικρή ευθεία από φανάρι σε φανάρι να γκαζώσω.
2. Από πλευράς άνεσης έχω ακριβώς αυτό που έψαχνα, πλέον μου είναι δύσκολο να νιώσω άνετα με διπλωμένα πόδια σε χαμηλή μηχανή (1.91, 90 kg)
3. Το γαιδουρίσιο φόρτωμα γίνεται εύκολο και αλλάζει ελάχιστα την συμπεριφορά της μηχανής.
4. Παρότι η τελική είναι χαμηλότερη, ταξιδεύω ταχύτερα. Φορτωμένος και δικάβαλος πάω χαλαρά με 150, ακόμα πιο χαλαρά με 120 και έχω κρατήσει 180 για κάποια ώρα χωρίς η συνεπιβάτις να το αντιληφθεί και να αρχίσουν οι γκρίνιες. Με το φέιζερ αυτό δεν έπαιζε.
5. Το στυλ στριψίματος ψηλής ον-οφ μου αρέσει πολύ ειδικά σε επαρχιακές κλειστές στροφές.
6. Μου αρέσει το ότι μπαίνει σε χωματόδρομο χωρίς πολλές ανησυχίες.

Αν είχα το δικό σου μπάτζετ θα ζαχάρωνα πολύ άσχημα το zzr1400, από τα st μου φαίνεται το πιο ψηλό, αν και φαντάζομαι πως θα θυσιάζεις την ευελιξία σε κλειστό στροφιλίκι.

Καλή αγορά!

Manalishi
26/09/2017, 15:42
spam on

Γαμώ την αγανάκτηση, με έχετε κάνει και μπαινοβγαίνω και εγώ car.gr για να αγοράσω...

spam off

GogosLux
26/09/2017, 15:50
Πήγαινε κάνε ένα τεστ το BMW S1000XR. Πιθανόν να διαγράψεις όλο το παραπάνω quote.

+1000