PDA

View Full Version : περι λαδιων πηρουνιου



afric
25/09/2017, 14:23
Καλησπερα στην παρεα.
Αλλαξα λαδια πηρουνιου στην μοτο μου(Africa 750)Εβαλα 10αρι αντι για 5αρι που λεει ο κατασκευαστης.Χρησιμοποιησα belray που ειναι πολυ κοντα στο honda fork oil.
To πηρουνι σκληρηνε, λογικο αφου ενας θεος ξερει ποτε και αν ειχαν ξαναλλαχθει...Το προβλημα ειναι οτι σηκωθηκε.Δηλ. τωρα εχει μικροτερο sag εμπρος...και δεν μπαινει οπως πριν..εγινε τσοπερ

οποτε τι κανουμε?
Να βγαλω λιγο λαδακι ..και το τσεκαρω..η να το βγαλω ολο και να βαλω 5αρι στη σταθμη του κατασκευαστη ?

afric
25/09/2017, 14:40
βασικα η ερωτηση ειναι... το παχυτερο λαδι μπορει να μειωσει το sag?
H ειχε λιγοτερη ποσοτητα μεσα...και οταν εβαλα τη σωστη το sag μειωθηκε?

dankannn
25/09/2017, 15:33
Καμια σχεση ,
Οταν εβαλες το λαδι δεν μετρησες την ποσοτητα σε καθε καλαμι καθως και το υψος του λαδιου ?
Δες στην photo απο το manual σου και κανε εναν ελεγχο

afric
25/09/2017, 16:27
εχω βαλει oil level κατασκευαστη..
Εγω ηξερα οτι το sag εχει να κανει με τη σκληροτητα του ελατηριου..τωρα αλλαξε με τα διαφορετικα λαδια...και δεν ειναι ιδεα μου..και η ζελατινα μου φερνει τον αερα ψηλοτερα..

stefanos
25/09/2017, 19:07
εχω βαλει oil level κατασκευαστη..
Εγω ηξερα οτι το sag εχει να κανει με τη σκληροτητα του ελατηριου..τωρα αλλαξε με τα διαφορετικα λαδια...και δεν ειναι ιδεα μου..και η ζελατινα μου φερνει τον αερα ψηλοτερα..

ώρα να αλλάξεις λάδι και στο πίσω λοιπόν...;)

toyar
24/01/2021, 06:59
μια και υπαρχει ελυθερος χρονος τελευταια και επειδη το manual μου συστηνει atf για το πηρουνι παραθετω την παρακατω ψακτικη ως τροφη για σκεψη και συζητηση
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=atf+vs+fork+oil
το atf προσομοιαζει το 10W fork oil στη μιση περιπου τιμη
μπηκα στη διαδικασια να το ψαξω οχι για τα 5 ευρω αλλα γιατι το manual το δινει ως μοναδικη επιλογη

doctor_john
24/01/2021, 07:52
Κοίταξε από την στιγμή που το χρησιμοποιούν τόσοι όλα αυτά τα χρόνια, ζημιά δεν κάνει και λειτουργεί.
Το πόσο καλά λειτουργεί για την κάθε ανάρτηση, νομίζω αν δεν το τεστάρει μηχανικός αναρτήσεων που γνωρίζει
με λεπτομέρεια την λειτουργία..

Αν έχω καταλάβει καλά, λειτουργεί καλά για γενική χρήση και σε αναρτήσεις που δεν έχουν απαιτητικά, όσον αφορά την ροή, cartridge.

Tallyban
24/01/2021, 07:52
ATF είναι η κλασσική , αποτελεσματική και ανεξοδη λύση για τα πηρούνια.Αναλογως του πηρουνιου και της χρήσης χρησιμοποιείς DEX-II ή DEX-III.

borgiriadis1
24/01/2021, 09:16
Χωρίς να ξέρω έχει γίνει κτ λάθος, σε φίλο μου με αφρικανα που αλλάξαμε λάδια πιρουνιού με 10αρι πιο σκληρή εγινε αλλά με το sag δεν άλλαξε κτ. Οπότε ή κτ έγινε λάθος ή ήταν τελείως σοβρακο κ τώρα ήρθε στη σωστή θέση.

sapila racing
24/01/2021, 09:37
μια και υπαρχει ελυθερος χρονος τελευταια και επειδη το manual μου συστηνει atf για το πηρουνι παραθετω την παρακατω ψακτικη ως τροφη για σκεψη και συζητηση
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=atf+vs+fork+oil
το atf προσομοιαζει το 10W fork oil στη μιση περιπου τιμη
μπηκα στη διαδικασια να το ψαξω οχι για τα 5 ευρω αλλα γιατι το manual το δινει ως μοναδικη επιλογη

Εχω μοτοσυκλέτα που στις προδιαγραφές της αναφέρει ATF για το πηρούνι. Είχα δοκιμάσει fork oil SAE 10W και έγινε κούτσουρο, σχεδόν δεν δούλευε.
Τελικά δουλεύει σωστά με fork oil SAE 7.5 W.
Σημαντική διαφορά του ATF ειναι οτι το ιξώδες του επηρεάζεται πολύ περισσότερο απο τις μεταβολές θερμοκρασίας σε σχέση με fork oil.

Tallyban
24/01/2021, 10:29
Όσο ανεβαίνει κανείς από Dex-ll σε Dex-VI αυξάνεται ο Δεικτης Ιξωδους αν δε κάνω λάθος,,(και η τιμή...).
Το πρόβλημα είναι ότι αναλόγως της εφαρμογής μπορεί το φθηνότερο ATF DEX-ll να αποδίδει καλύτερα από το ακριβότερο ATF DEX-xx.

toyar
24/01/2021, 10:32
Σε μένα γράφει σκέτο atf και τπτ αλλο

Tallyban
27/01/2021, 15:50
Αν δε γράφει τίποτα λογικά DX-II είναι.Με επιφύλαξη αλλά έχω την εντύπωση ότι το απλό ATF (DX-ll) είναι SAE20 και όχι SAE10.

Parking
27/01/2021, 17:17
ώρα να αλλάξεις λάδι και στο πίσω λοιπόν...;)

αυτό είναι και το μόνο λογικό (5 χρόνια μετά)

giorgos.boun
27/01/2021, 21:11
Εχω μοτοσυκλέτα που στις προδιαγραφές της αναφέρει ATF για το πηρούνι. Είχα δοκιμάσει fork oil SAE 10W και έγινε κούτσουρο, σχεδόν δεν δούλευε.
Τελικά δουλεύει σωστά με fork oil SAE 7.5 W.
Σημαντική διαφορά του ATF ειναι οτι το ιξώδες του επηρεάζεται πολύ περισσότερο απο τις μεταβολές θερμοκρασίας σε σχέση με fork oil.

μια ερωτηση γιατι ειμαι και εγω για να αλλαξω εμπρος λαδακι.
Απο οτι βλεπω εδω
https://www.peterverdone.com/wiki/index.php?title=Suspension_Fluid
δεν εχει καμια σχεση το ενα 10w με το αλλο.
Οποτε παιζει μεγαλο ρολο η μαρκα.

Γενικη ερωτηση.
εκανα προσφατα σερβις στο μπροστινο απο ενα aprilia rs125 αγωνιστικο που εχω και παραμενει η μαλακη αισθηση. Το κακο ειναι πως ειπα στον μαστορα κανε το πιο σκληρο στην επαναφορα χωρις να ξερω τι εβαλε μεσα.
Τωρα θα το αλλαξω μονος. Απλα δεν ξερω σε τι ευρος να κινηθω συμφωνα με τον παραπανω πινακα. Εχει καποιος καμια ιδεα?

dankannn
02/02/2021, 13:37
μια ερωτηση γιατι ειμαι και εγω για να αλλαξω εμπρος λαδακι.
Απο οτι βλεπω εδω
https://www.peterverdone.com/wiki/index.php?title=Suspension_Fluid
δεν εχει καμια σχεση το ενα 10w με το αλλο.
Οποτε παιζει μεγαλο ρολο η μαρκα.

Γενικη ερωτηση.
εκανα προσφατα σερβις στο μπροστινο απο ενα aprilia rs125 αγωνιστικο που εχω και παραμενει η μαλακη αισθηση. Το κακο ειναι πως ειπα στον μαστορα κανε το πιο σκληρο στην επαναφορα χωρις να ξερω τι εβαλε μεσα.
Τωρα θα το αλλαξω μονος. Απλα δεν ξερω σε τι ευρος να κινηθω συμφωνα με τον παραπανω πινακα. Εχει καποιος καμια ιδεα?

Όπως ακριβός τα γράφεις είναι φίλε μου.
Ανάλογα με την μάρκα υπάρχουν διαφοροποιήσεις στα λάδια ακόμα και αν έχουν το ίδιο ιξώδες , ας πουμε10w λαδι συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά από μάρκα σε μάρκα.
Εγώ να πω την αλήθεια μου είδα το φως μου από όταν έβαλα το 10w της Ohlin’s στο cbr , με ότι και αν είχα βάλει πέρα από τα μαμά Honda και τα Ohlin’s δεν δούλευε σωστά η ανάρτηση.
Εγώ μπροστά έχω hyperpro ελατήρια τα όποια η εταιρεία τα βάζει με δικά της λάδια 15w.
Απλά με τα λάδια αυτά δεν δούλευε σωστά η ανάρτηση μου.
Για αυτό καλό είναι να λέμε στον μάστορα να μας λέει την μάρκα του λαδιού και το ιξώδες που θα χρησιμοποιήσει για να ξέρουμε και να μπορούμε να κάνουμε αλλαγές αν κάτι δεν μας δουλεύει σωστά.

Αυτα ειναι για το δικο σου απο το μανουαλ
5.3.4. CHANGING FLUID Fluid quantity: 440 ± 2,5 cm≥ (26.85 ± 0.15 cuin) Fluid type, see (LUBRICANT CHART). NOTE The procedures described below apply to both stanchion-and-slider assemblies.

RECOMMENDED: Fork fluid F.A. 5W or F.A. 20W. When you wish to obtain an intermediate response between those offered by F.A. 5W and F.A. 20W oils, you may mix the different products as follows: SAE 10W = F.A. 5W 67% of volume, + F.A. 20W 33% of volume. SAE 15W = F.A. 5W 33% of volume, + F.A. 20W 67% of volume.

Kas_Tracer
02/02/2021, 14:14
Εχει κυκλοφορήσει αυτός ο χάρτης που δείχνει το ιξώδες στους 0 και 100'c .
Δεν ξέρω πόσο σχέση έχει με την πραγματικότητα , αλλά εξηγεί και γιατί υπάρχουν διαφορές από μάρκα σε μάρκα.
Τον είχα βρει ψάχνοντας για να αλλάξω και γω κάποια στιγμή άδια στο μπροστινο και να ξέρω τι υπάρχει.

Φαντάζομαι ότι οι καλύτερες επιλογές είναι αυτά που είναι τέρμα κάτω στον χάρτη (που ε΄χουν τις μικρότερες μεταβολές σε σχέση με την θερμοκρασία )

425234

DrBig
02/02/2021, 14:33
Ο τροπος με τον οποιο μετρουνται οι ρευστοτητες σε διαφορες θερμοκρασιες δεν εχει καμια σχεση με τον τροπο με τον οποιο δουλευει μια αναρτηση.
Πιστευω πως το αναγραφομενο W μας αφορα πολυ περισσοτερο απ οτι αυτες οι τιμες.