PDA

View Full Version : Εφαρμογη κινητου για πιστα



anavatis19
02/10/2017, 00:48
Ξερει κανεις καποια εφαρμογη η οποια να ειναι καλη ομως και αξιοπιστη για το κινητο που οταν μπω πιστα να γραφει χρονους, κλιση μοτοσυκλετας και αλλα τετοια καλουδια?

ptc
02/10/2017, 01:08
Εχω κατεβασει στο κινητο την Racechrono (δωρεαν η απλη εκδοση). Προσωπικα με ενδιεφερε μονο η χρονομετρηση, γα τις κλισεις εχουμε και τα γονατα / λαστιχα. :p

Υπαρχουν μεσα στην εφαρμογη ηδη πιστες της χωρας μας (Μεγαρα, Σερρες, Ρυσιο, κτλ). Αυτο σημαινει πως οταν εισαι στην πιστα απλα με το πατημα ενος κουμπιου η εφαρμογη καταλαβαινει πού βρισκεσαι και αρχιζει να μετραει με το που θα περασεις τη γραμμη εκκινησης. Το προβλημα ειναι πως τα κινητα εχουν πολυ κακη ταχυτητα gps. Το δικο μου εχει 1Hz που αν δεν κανω λαθος σημαινει οτι ανανεωνει το σημα του δορυφορου μια φορα το δευτερολεπτο. Το αποτελεσμα ειναι η ακριβεια που εχεις σε χρονους να ειναι για τα κλαματα. Εκανα και συγκριση χρονομετρωντας με την εφαρμογη ενω ειχα ταυτοχρονα και πομπο της πιστας πανω στη μηχανη.Τα δεδομενα της εφαρμογης ηταν αλλου... Μιλαμε για αποκλισεις της ταξης του μισου δευτερολεπτου, ακομα και μεγαλυτερες σε καποιους γυρους (σε συγκριση παντα με τη χρονομετρηση ακριβειας της πιστας). Το συμπερασμα ειναι οτι αν σε ενδιαφερει χρονομετρηση μεσω εφαρμογης θα χρειαστεις να τη συνδυασεις με εξωτερικο δεκτη gps που να εχει καλυτερη ταχυτητα απο του κινητου (τουλαχιστον 10Hz).

anavatis19
02/10/2017, 02:08
σε ευχαριστω για την απαντηση..τι κινητο εχεις? παιζει να μετραει και αυτο?

sek
02/10/2017, 05:41
Υπάρχει και το Diablo SBK της Pirelli.

Edit: Δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

ptc
02/10/2017, 06:51
σε ευχαριστω για την απαντηση..τι κινητο εχεις? παιζει να μετραει και αυτο?

Παρακαλώ. S3 neo. Δύσκολα να υπάρχει κινητό με τόσο καλό gps πάντως, είναι μεγάλο κόστος και δεν έχει λόγο να το βάλει η εταιρία, δε χρησιμεύει σε κάτι για τη νορμάλ χρήση του κινητού.

lospsi
02/10/2017, 08:19
Έχω χρησιμοποιήσει και εγώ το Racechrono και πράγματι, η ακρίβεια των δεδομένων δεν ήταν καλή. Βέβαια, παίζει ρόλο και το κινητό. Σε huawei (Ideos X50 είχα δει την μεγαλύτερη ακρίβεια και το έχω διασταυρώσει και με προγραμματιστή εφαρμοφών που χρησιμοποιούν στίγμα gps. Xiaomi Mi4 για τα πανηγύρια, Motorola Moto G έτσι και έτσι...
Πάντως είναι μια καλή λύση για να έχεις μια πρώτη εικόνα γυρολογίων.

gkourv
02/10/2017, 09:02
Το racechrono συνεργάζεται άριστα και με το
http://www.ebay.com/itm/Qstarz-BT-Q818XT-10Hz-66-Channel-Fast-High-Speed-Bluetooth-GPS-Receiver-/331530734084?epid=2256070600&hash=item4d30c58a04:m:mHrT-GGkvKpJzQxY8pZi-Eg

Μπορείς είτε να το συνδέσεις με το κινητό σου via bluetooth και να πεις στο racechrono να χρησιμοποιεί το external gps device και να βλέπεις live την καταγραφή, ή να κάνεις μετά export την τηλεμετρία και να την φορτώσεις εκ των υστέρων στο racechrono.

Dant3
02/10/2017, 10:33
Για να παρεις γενικα μια ιδεα του που κινεισαι και με τι ταχυτητες κινεισαι νομιζω μια χαρα ειναι το κινητο με το racechrono.
Για πιο αυστηρη χρηση θες και τα αναλογα εξοδα.
Παντως εχει απιστευτα στατιστικα μεσα το racechrono και η αληθεια ειναι οτι η αγορασμενη εκδοση με εναν εξωτερικο δεκτη δε νομιζω πως εχει να ζηλεψει πολλα απο κατι εξειδικευμενο.

RaGe_Raptor
02/10/2017, 11:08
Η κάμερα της Garmin με GPS κάνει καλή δουλειά με αρκετή ακρίβεια . Μόνο που θα βλέπεις χρόνους μετά την επεξεργασία του βίντεο, δεν έχεις live χρονομέτρηση.

anavatis19
02/10/2017, 16:48
εγω εχω το samsung S7 . θα το βαλω για δοκιμη στη ναρχη λιγο στον δρομο και βλεπω..θα επανελθω με νεα σιγουρα. λιγο που το ειδα παντως δεν μου γεμισε το ματι..θα δειξει.

harris_x
02/10/2017, 16:51
εγω εχω το samsung S7 . θα το βαλω για δοκιμη στη ναρχη λιγο στον δρομο και βλεπω..θα επανελθω με νεα σιγουρα. λιγο που το ειδα παντως δεν μου γεμισε το ματι..θα δειξει.

Λογικό, αν το δοκιμάσεις στο δρόμο, τι να σου πει;

Μια χαρά ειναι η εφαρμογή, αν τη δοκιμάσεις στην πίστα, θα καταλάβεις.

anavatis19
02/10/2017, 17:03
ποιο δρομο? στο σπιτι το εβαλα! χαχχααχαχαχα. για αυτο ξενερωσα αρχικα αλλα θελω να το δω στο δρομο πρωτα..η πιστα δεν ειναι ευκαιρη ανα πασα στιγμη

bruno
03/10/2017, 14:01
388831:D

BLiTzER
03/10/2017, 22:46
Η GoPro 5 έχει εξαιρετικό GPS, το οποίο καταγράφει μπόλικες πληροφορίες (ταχύτητα, επιτάχυνση, διαδρομή, υψόμετρο κτλ) και λειτουργεί στα 18Hz.

macdeath_s
04/10/2017, 22:04
Υπάρχει και το Diablo SBK της Pirelli.

Edit: Δεν το έχω χρησιμοποιήσει.

αυτό είχα εγώ αλλά το πόσο αξιόπιστο είναι δεν το ξέρω. Πάντως όταν είχε αποκλείσεις μεγάλες έβγαζε νόημα αναλογιζόμενος τον τρόπο οδήγησης.

RaGe_Raptor
04/10/2017, 22:43
αυτό είχα εγώ αλλά το πόσο αξιόπιστο είναι δεν το ξέρω. Πάντως όταν είχε αποκλείσεις μεγάλες έβγαζε νόημα αναλογιζόμενος τον τρόπο οδήγησης.

Ότι πιο αναξιόπιστο, δικαιολογώντας και την καταγωγή του :D

Τελική 335 το Κ6? Λολ

anavatis19
05/10/2017, 17:34
Η GoPro 5 έχει εξαιρετικό GPS, το οποίο καταγράφει μπόλικες πληροφορίες (ταχύτητα, επιτάχυνση, διαδρομή, υψόμετρο κτλ) και λειτουργεί στα 18Hz.

πως τα βλεπεις αυτα? μετα στον υπολογιστη? η μπορεις με την εξτρα οθονη επισης?

BLiTzER
06/10/2017, 16:33
Στο software (Quik) της GoPro. Στον υπολογιστή. Δεν είμαι σίγουρος αν παίζουν και στην αντίστοιχη εφαρμογή για κινητό, δεν το'χω δοκιμάσει. Σίγουρα όχι απευθείας στην κάμερα.

Εδώ, ένα πρόχειρο βιντεάκι που έκανα για δοκιμή:


https://youtu.be/Jn5gPqOK0EY

Κρατάει περισσότερα δεδομένα, αλλά δεν τα ενεργοποίησα όλα, μόνο αυτά που ήθελα.

anavatis19
06/10/2017, 18:01
Στο software (Quik) της GoPro. Στον υπολογιστή. Δεν είμαι σίγουρος αν παίζουν και στην αντίστοιχη εφαρμογή για κινητό, δεν το'χω δοκιμάσει. Σίγουρα όχι απευθείας στην κάμερα.

Εδώ, ένα πρόχειρο βιντεάκι που έκανα για δοκιμή:


https://youtu.be/Jn5gPqOK0EY

Κρατάει περισσότερα δεδομένα, αλλά δεν τα ενεργοποίησα όλα, μόνο αυτά που ήθελα.

πω ρε μπαγασα θα με κανεις να παω να παρω την 5 αυριο. εχει και κλιση με μοιρες αν θες?? λογικα θα εχει το ιδιο και 6 που ερχεται σε λιγο καιρο

BLiTzER
06/10/2017, 22:37
Όχι, δεν έχει κλισιόμετρο. Δεν ξέρω αν έχει η 6, πιθανότατα όχι.