PDA

View Full Version : Honda c50 6v Παρθενικη πτηση αναπαλαιωσης



loylas
10/10/2017, 18:51
Χαιρετω σας ολους, restorαδες και μη.
Η ιδεα ηταν παντα καρφωμενη στο μυαλο μου. Διαβαζα εδω, διαβαζα αλλου, εβλεπα στον δρομο αναπαλαιωμενα μηχανακια και παντα γαργαλιομουν.
Εφτασε η σειρα μου λοιπον να κανω και εγω μια αρχη.
Καταρχας να πω ενα μεγαλο μπραβο και ενα ευχαριστω σε ολους οσους εχουν κανει παρομοιες δουλειες και ειχαν την επιμονη και υπομονη να ανεβαζουν πλουσιο φωτογραφικο υλικο, ωστε να εχουμε εναν μπουσουλα και να ξεστραβωνομαστε και εμεις οι υπολοιποι που εχουμε σκοπο να ακολουθησουμε.
Το μηχανακι βρεθηκε.
Ηθελα κατι παλιο, σαν και μενα :) που να το σενιαρω και να το αφησω κληρονομια στην επομενη γενια
389072
389073
389074

Η δουλεια που χρειαζεται ειναι σιγουρα αρκετη αλλα δεν με φοβιζει.
Σιγουρα θα χρειαστω πληροφοριες μιας και δεν ημουν ποτε κατοχος του μοντελου αυτου και κανενος c50 γενικα. Γνωσεις υπαρχουν πολλες αλλα οχι αρκετες. Σκοπος ειναι να αρχισει στην υπογα και να τελειωσει στην υπογα του σπιτιου ωστε να το ζησω οσο δεν παει.
Στην πορεια σιγουρα θα ρωτησω και σιγουρα θα μου πειτε και καμια συμβουλη απο μονοι σας ;)

Αντε και καλη μου αρχη λοιπον :wave2::wave2:

buckley
10/10/2017, 19:08
Καλή αρχή, μαμά το βλέπω εκτός από μασκάκι, σέλλα προστατευτικό αλυσίδας και αμορτισέρ.

SHOOTER045
10/10/2017, 19:46
Καλή αρχή, μαμά το βλέπω εκτός από μασκάκι, σέλλα προστατευτικό αλυσίδας και αμορτισέρ.

Γερασες ρπσμ.
Σου ξέφυγε η σχάρα

andreaspetr
10/10/2017, 23:31
καλη αρχη και να το ευχαριστηθεις!
προσφατα πηρα και εγω ενα τριτο παπι και παιδευομαι...
καταρχην τα χαρτια του να ειναι ολα κομπλε και απο ανταλλακτικα υπαρχουν τα παντα μεχρι τελευταιας βιδας.

buckley
11/10/2017, 06:03
καλη αρχη και να το ευχαριστηθεις!
προσφατα πηρα και εγω ενα τριτο παπι και παιδευομαι...
καταρχην τα χαρτια του να ειναι ολα κομπλε και απο ανταλλακτικα υπαρχουν τα παντα μεχρι τελευταιας βιδας.

Ονόματα και δ/νσεις βάλε ,όπως στο ανέκδοτο.
Δεν κάνω πλάκα μου δώσαν ένα 12v και έχω παρατήσει το Bimota και το Benelli και ασχολούμαι με τον πάπιο...

bulmont
11/10/2017, 07:03
Δεν κάνω πλάκα μου δώσαν ένα 12v και έχω παρατήσει το Bimota και το Benelli και ασχολούμαι με τον πάπιο...


.......κανείς δεν είναι τέλεια............................



:bawl::bawl:

buckley
11/10/2017, 07:41
.......κανείς δεν είναι τέλεια............................



:bawl::bawl:

Ώπα ξυπνήσανε και οι νεολαίοι...Αει ρε πιες κανά ελληνικό πρώτα.

loylas
11/10/2017, 08:13
Ανταλλακτικά θα χρειαστούν και μάλιστα κάμποσα. Μια απορία που έχω είναι η εξής. Το μοντέλο του κινητήρα είναι C50 E. Ανταλλακτικά σε 6v βρίσκω ή σε σκέτο C50 ή σε C50Z. Αυτά ταιριάζουν σε όλα τα 6v πχ ντιζες, κλειδαριές κτλ κτλ κτλ ή να ψάξω κάτι πιο εξειδικευμένο;
Επίσης προσπαθώ να βρω στο περίπου την χρονολογία του και δεν τα καταφέρνω.
Αργότερα θα ανέβει και το πρώτο φωτορεπορτά

buckley
11/10/2017, 08:37
To 6V ερχόταν Ελλάδα μέχρι το 82 ,μετά το 12V C50C .To δικό σου μοιάζει 6V ,αλλά με χαλάει ότι μπρος έχει μασκάκι στο χρώμα του σκελετού κιόλας και όχι φαναράκι ...
Υπήρξαν εννοείται και άλλες εκδόσεις (φωτό) αλλά οι δύο κύριες που πουλήθηκαν καινούργιες Ελλάδα ήσαν οι παραπάνω.
Ήρθαν βέβαια χιλιάδες παραεισαγωγές.
389080
Δες το λινκ ,απλά πρέπει να κάνεις εγγραφή.
https://4-stroke.net/
ΥΓ Αναμένουμε και τον γκουρού από τη Μήλο...

nikosmec
12/10/2017, 09:35
Ίδιο ακριβώς μασκάκι έχει και το δικό μου C50 6V μόνο που είναι χωρίς το αφαιρούμενο ρεζερβουάρ. Από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν πολλά μπασταρδέματα μάλλον. Ας πούμε έγω ήξερα πως στα 6V οι μπροστινές αναρτήσεις στο πιρούνι πιάνονται με κάθετη βίδα προς τον άξονα του τροχού ενώ στα 12V οι βίδες είναι παράλληλες, στο δικό μου όμως είναι παράλληλες. Όπως και να έχει καλή συνέχεια και ανακατασκευή!!! Ελπίζω να αξιωθώ και εγώ κάποια στιγμή να κάνω το δικό μου.

loylas
12/10/2017, 12:53
Αρα το μοντελο ειναι 84-85. Μαλλον το δικο μου ειναι παραεισαγωγης γιατι το κοντερ του ειναι σε μιλια
Για καποιο λογο δεν μπορω να ανεβασω φωτο. θα ξαναπροσπαθησω αργοτερα

SHOOTER045
12/10/2017, 13:13
Ίδιο ακριβώς μασκάκι έχει και το δικό μου C50 6V μόνο που είναι χωρίς το αφαιρούμενο ρεζερβουάρ. Από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν πολλά μπασταρδέματα μάλλον. Ας πούμε έγω ήξερα πως στα 6V οι μπροστινές αναρτήσεις στο πιρούνι πιάνονται με κάθετη βίδα προς τον άξονα του τροχού ενώ στα 12V οι βίδες είναι παράλληλες, στο δικό μου όμως είναι παράλληλες. Όπως και να έχει καλή συνέχεια και ανακατασκευή!!! Ελπίζω να αξιωθώ και εγώ κάποια στιγμή να κάνω το δικό μου.

Το δικο σου σου μήπως είναι <ταυρακι>???

Panos76
12/10/2017, 14:12
Το δικο σου σου μήπως είναι <ταυρακι>???

Ένα ανακατασκευασμένο κόκκινο θυμάμαι κανονικό.

nikosmec
12/10/2017, 15:05
Το δικο σου σου μήπως είναι <ταυρακι>???

ναι αυτό....

για να μην σπαμάρουμε όμως το θέμα με άχρηστες πληροφορίες μερικά πράγματα που έχω προσέξει σε μια πρόχειρη ανακατασκευή που του έκανα για να μπορώ να το έχω για πέρα-δώθε, χωράφια κλπ στο χωριό. Καταρχήν έχει μόνο ένα τσιμουχάκι στην βαλβίδα εξαγωγής μόνο, το λέω γιατί εγώ στην αρχή ψαχνόμουν. Επίσης μακριά από πλεξούδες κινέζικες, τα φισάκια τους χαλάνε για πλάκα, εγώ επειδή η πλεξούδα ήταν ήδη πειραγμένη αφού πρώτα αγόρασα μια κινέζικη για να βγάλω άκρη αναγκάστηκα να φτιάξω δική μου από την αρχή, αρκετά εύκολο για τέτοιο μηχανάκι. Επίσης μακριά από πηνιόπλακες της πλάκας, εγώ θεώρησα πιο καλή ιδέα από το να αλλάξω πηνία να βάλω καινούρια πηνιόπλακα και μετά από δυο χρόνια δεν είχα φώτα, χώρια ότι δεν έμπαινε καθώς έβρισκαν τα πηνία στο βολάν και έπρεπε να τα τροχίσω στις άκρες, τελικά απλά έφτιαξα την μαμά honda και είναι μια χαρά. Βασικά οτιδήποτε βγαίνει σε κινέζικο είναι για σφαλιάρες πχ φανάρι εμπρός ποτέ δεν ταιριάζουν καλά οπότε καλύτερα να βάλεις κάτι honda και ας είναι και παλιό παρά παπαροκινεζιές. Ότι βοήθεια αν μπορούμε λες....

andreaspetr
13/10/2017, 01:15
Ονόματα και δ/νσεις βάλε ,όπως στο ανέκδοτο.
Δεν κάνω πλάκα μου δώσαν ένα 12v και έχω παρατήσει το Bimota και το Benelli και ασχολούμαι με τον πάπιο...

δεν το ξερω το ανεκδοτο.
παντως στο car.gr αν μπεις θα βρεις τα παντα απο μαγαζια που πουλανε και αν θελεις γνησια μεχρι και τα
προειδοποιητικα αυτοκολλητα

https://www.cmsnl.com/honda-c50-cub_model108/

https://www.oemmotorparts.com

loylas
13/10/2017, 16:49
Συνεχεια λοιπον με καποιες φωτο προς διερευνηση
Οπως προειπα μαλλον ειναι παραεισαγωγης γιατι το κοντερ ειναι σε μιλια απ οτι καταλαβαινω
389239

Τους διακοπτες θα ηθελα να τους κρατησω για να υπαρχει και η πατινα του παλαιου στο μηχανακι. Αυτο θα γινει αν βρω να αντικαταστησω τα δυο διακοπτακια του αριστερου που ειναι σπασμενα και αφου ανοιχτουν και καθαριστουν
389240
389241

loylas
13/10/2017, 16:54
πληροφοριες κινητηρα: 70cc
389242
Αυτα δεν ξερω τι εννοουν
389243

loylas
13/10/2017, 17:04
Καρμπυρατερ δεν ξερω αν ειναι 12αρι ή 14αρι, εαν ειναι γνησιο ή οχι. Οτι κ αν ειναι, θα καθαριστει και θα συνεχισει με αυτο.
389248
389249

loylas
13/10/2017, 17:14
με προβληματιζει οτι το ψαλιδι σε αυτο το σημειο, απο καποιο χτυπημα προφανως, εχει ενα σπασιμο και μερος της λαμαρινας εχει μπει προς τα μεσα. προσανατολιζομαι σε πονταρισμα με ηλεκτροκολληση
389250

Επισης το φισακι που απο την πολυκαιρια θρυματιζεται.
389251

η κατω τρυπα ειναι για το καλωδιο στο φωτακι των 6v στην γραβατα; Αυτο δεν ειχε τιποτα εκει
389252

nikosmec
13/10/2017, 18:20
389249

Δίπλα από την κόρνα η υποδοχή που έχει και σου λείπεται υπάρχει μια μικρή κόρνα που κάνει ζουκ-ζουκ όταν ανάβουν τα φλας. δεν έχω μπορέσει να την βρω σε κάποιο μαγαζί μέχρι τώρα.

buckley
13/10/2017, 18:58
Να ένα που μοιάζει ,γιατί πρώτη φορά είδα κοντέρ με 40 μίλια μόνο.
Προφανώς ο 70ρης κύλινδρος μπήκε μετά, ταμπελάκι ή αριθμό πλαισίου δεν έβαλες.
https://buyvintage1.wordpress.com/page-172-1980-honda-c50-stepthrough-moped-superb/

loylas
14/10/2017, 07:06
Οι αριθμοι ειναι αυτοι
389260
389261

SHOOTER045
14/10/2017, 07:24
Διακοπτακια ααπο glx ,έχω .
Τα έχω βγάλει λόγω μετατροπής.
Φιλτροκουτι επίσης έχω .
Αν ταιριάζουν πες μου και στα στέλνω.
Κάποια c απ οτι θυμάμαι είχαν φιλτροκουτι που εβγαινε μέχρι το πανω μέρος της ποδιάς αν δεν κάνω λάθος.
Επίσης
Εγώ γνώριζα οτι η must μετατροπή ηταν 72cc κυλινδροπιστονο.
70 πρωτη φορά βλέπω.
Το καρμπ φαίνεται μαμά.
Αν πλυθεί και καθαριστεί θα έχουμε καλύτερη εικόνα .
Αυτό με τα δυο σωληνακια με μπερδεύει λίγο.

loylas
14/10/2017, 07:24
το μηχανακι βρισκεται σπιτι μου αλλα η μεταβιβαση θα γινει αυτη την εβδομαδα. Γιαυτο και δεν το εχω λυσει ακομα. Θα γινει λιστα με τα εξαρτηματα που χρειαζονται και ταυτοχρονα θα γινει και το λυσιμο. Θα χρειαστει αρκετα πραγματα και δεν θα μπουν ολα γνησια γιατι το κοστος θα ξεφυγει
389262

Η ταπα δεν σφραγιζει καλα και υπαρχει διαρροη. Ερωτηση πανω σε αυτο... Δεν υπαρχει καποιο στοπ στο σφιξιμο της ταπας; η δικια μου περιστρεφεται χωρις να σταματαει πουθενα. Επισης το οτι η καλωδιωση για τα φλας παει απο πανω ειναι σωστο; 389263

Επισης τα πατητηρια δεν ειναι στο ψαλιδι και εκει που πιανει το φλας ειναι χτυπημενο και θα χρειαστει λαμαρινοδουλεια
389264

Εντυπωση μου κανει που δεν εχει σκουρια παρολο που δεν υπαρχει το χρωμα στο φτερο
389265

loylas
14/10/2017, 07:31
Στανταρ θα χρειαστω ζαντες μπρος πισω. ποδια, φτερο μπροστα, πλαινα καπακια, φλασακια μπρος πισω γιατι δεν νομιζω οτι σωζονται, σελα, καβουκι τιμονιου γιατι ειναι σπασμενο, κλειδαριες, ντιζες, αλυσιδογραναζα και μαλλον μπροστινο φαναρι για αρχη .Μετα, βλεποντας και κανοντας

SHOOTER045
14/10/2017, 07:37
Η τάπα πρέπει να σταματάει - σφίγγει - για να σφραγίζει..
Ίσως λείπει το λαστιχακι - oring - απο κάτω.
Η καλωδίωση πρέπει ( απ οτι θυμάμαι) να περνάει απο την ρίγα πάνω απο το φτερό.
Δεν είναι σωστο όπως είναι τώρα, αλλά αν δουλεύει και δεν ενοχλεί....
Τα πίσω πατητήρια είναι μάλλον επειδή το μηχανάκι ήρθε σαν μονοσελο,και εδώ έγινε δισελο.
Η εξωτερική σκουριά δεν είναι κάτι που πρέπει να ανησυχεί ιδιαίτερα, η εσωτερική κάτω απο το φτερό είναι που φοβίζει, θα φανεί στο γδυσιμο.

zannisvel
14/10/2017, 08:15
Να κάνω μία ερώτηση γιατί πολύ πιθανόν να είμαστε τρεις με ανακατασκευή σε. C50.

Το φτερό πίσω είναι κομμάτι του σκελετού η είναι αποσπώμενο;

SHOOTER045
14/10/2017, 08:28
Σε αυτά τα c ,το φτερό είναι ενιαίο κομμάτι και συνέχεια του σκελετού.
Οι καγκουροι της εποχής το έκοβαν με τροχό...
Στα glx έχει το χαρακτηριστικό νυχακι οπου απο πανω μπαίνει το πίσω φτερό που είναι πλαστικό και όχι μεταλλικό όπως στα c

zannisvel
14/10/2017, 08:35
Thanks
Άρα αν έχει στραβωσει το πίσω φτερό πρέπει να το διαβάσει φαναρτζης. Σωστά?

SHOOTER045
14/10/2017, 08:42
Ζανη
Φαντάζομαι ναι.
Αν είναι πολύ χάλια, μπορεί να κοπεί και να μπει άλλο στην θέση του

zannisvel
14/10/2017, 11:54
Πολύ χάλια δε το λες αλλά ένα ισιοματακι σίγουρα θα το θέλει.

Παρακολουθώ το θέμα ανελλιπώς, όσες περισσότερες πληροφορίες τόσο καλύτερα.
Καλή επιτυχία

vaska
14/10/2017, 13:38
καλώστονε τον Χαρούλη τον χαμένο. Που είσαι εσύ μαστοράκο μου??

Λίγα πράγματα που ίσως βοηθήσουν
α) δεν είναι απαραίτητα το μηχανάκι παραεισαγωγής επειδή το κοντέρ είναι σε μίλια. Γράφει και χιλιόμετρα από κάτω. Τα πιο έντονα γράμματα είναι μίλια τα μικρότερα και στην κάτω μεριά είναι χιλιόμετρα. Το κοινό κοντέρ το είχαν πολλά μηχανάκια της εποχής.
β) τα 70cc ήταν συχνή "βελτίωση" της εποχής που έδιναν λίγη ζωντάνια στα ψόφια 50cc. Είχε καλύτερα αρπάγματα και ανέβαινε ευκολότερα δικάβαλο φορτωμένο ανηφόρες, οπότε και αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα παραεισαγωγής. Τα περισσότερα παραεισαγωγής (εδώ στην Πάτρα είχαμε 2 μεγάλους εισαγωγείς μεταχειρισμένων από Ιαπωνία - Δριμάλα και Κριμπά- που έδιναν στην μισή Ελλάδα μηχανάκια) ήταν ή 50άρια ή 90άρια. Μικρή σημασία όμως έχουν όλα αυτά. Με τους αριθμούς πλαισίου ίσως βγάλεις μια άκρη για το τι ήταν και για ποια χώρα ήταν προορισμένο να κυκλοφορήσει.
γ) Αν έχεις σκοπό να το κυκλοφορήσεις να του κάνεις μετατροπή σε 12V. Όλοι με τα 6βολτα παραπονιόντουσαν για αδύναμα φώτα.
δ) το μέλος Fragiscos είναι βαθύς γνώστης των μοντέλων και γενικότερα της ιστορίας του πάπου. Ότι θες πες μου να σε φέρω σε επαφή ή στείλε του πμ
ε) το μπροστινό που είναι βουλιαγμένο το λένε "πιρούνι" και όχι "ψαλίδι":D

nikosmec
14/10/2017, 13:58
Διακοπτακια ααπο glx ,έχω .
Τα έχω βγάλει λόγω μετατροπής.
Φιλτροκουτι επίσης έχω .
Αν ταιριάζουν πες μου και στα στέλνω.
Κάποια c απ οτι θυμάμαι είχαν φιλτροκουτι που εβγαινε μέχρι το πανω μέρος της ποδιάς αν δεν κάνω λάθος.
Επίσης
Εγώ γνώριζα οτι η must μετατροπή ηταν 72cc κυλινδροπιστονο.
70 πρωτη φορά βλέπω.
Το καρμπ φαίνεται μαμά.
Αν πλυθεί και καθαριστεί θα έχουμε καλύτερη εικόνα .
Αυτό με τα δυο σωληνακια με μπερδεύει λίγο.

Shooter τα διακοπτάκια δεν κάνουν, θέλει από 6V γιατί τα καλώδια δεν είναι ίδια. Το φίλτροκούτι επίσης από ότι είδα υπάρχει και είναι αυτό που περνάει μέσα από τον σκελετό και αλλάζει όταν βγάλεις το μεταλλικό καπάκι στο πάνω μέρος της ποδιάς, το κολάρο θα χρειαστεί που πάει από το καρμπ στην υποδοχή του σκελετού και ένα φίλτρο καινούριο προφανώς που είναι φτηνό. Τα δύο σωληνάκια στο καρμπ είναι λόγο της ρεζέρβας που επιλέγεται με κάνουλα στο καρμπ.

Γενικά κομπλέ φαίνεται πάντως, το δικό μου όταν το πήρα ήταν σε χειρότερη κατάσταση. Η σκουριά εκεί που πιάνουν τα πίσω φλας έχω την αίσθηση πως είναι κλασικό πρόβλημα, και το δικό μου αλλά και αρκετά που έχω δει το έχουν. Εγώ προσωπικά δεν θα το έκανα 12v παρόλο που αυτό με τα φώτα ισχύει. Το πιστόνι αν πας να πάρεις είναι μπομπέ οπότε καλύτερα να το έχεις μαζί σου. Πιστεύω πως με ένα σετ δισκάκια, κύλινδρο-πιστόνι-καδένα-ράουλα, τρίψιμο βαλβίδες και τσιμουχάκι στην βαλβίδα εξαγωγής θα είσαι κομπλέ από άποψη κινητήρα και αρκετά φθηνά, Αν λυθεί παρόλα αυτά έλεγξε και φθορά σε κοκοράκια-κεντροφόρο.
Keep going και παρακολουθούμε...

anemoΣ
14/10/2017, 16:05
Να ένα που μοιάζει ,γιατί πρώτη φορά είδα κοντέρ με 40 μίλια μόνο.
Προφανώς ο 70ρης κύλινδρος μπήκε μετά, ταμπελάκι ή αριθμό πλαισίου δεν έβαλες.
https://buyvintage1.wordpress.com/page-172-1980-honda-c50-stepthrough-moped-superb/


Με 40 μίλια κοντέρ υπαρχει και εδώ ένα: https://www.car.gr/10797210-honda-c-c-50. Πάντως πρέπει να ειναι γνήσια γιατι γράφουν εσωτερικά το χαρακτηριστικό " NIPPON SEIKI " των γνήσιων κοντέρ.

Καλή συνέχεια και στους δυο και καλό κουράγιο!!!

anemoΣ
14/10/2017, 16:13
Για γνησια ανταλακτικά εδώ:http://www.motosp.gr/subcategories.php?id=6&sc=%20170%206%20&year=1986 ή https://autotech.car.gr/parts/?makes=Honda&sort=modified&uid=7333 (είναι το ιδιο κατάστημα )στην Αθήνα
και εδώ:https://honda-theodoridis.car.gr/parts/?makes=Honda&novat=0&sort=modified&uid=10323 στη Θεσσαλονίκη.

anemoΣ
14/10/2017, 16:29
....

γ) Αν έχεις σκοπό να το κυκλοφορήσεις να του κάνεις μετατροπή σε 12V....

Γνώμη μου είναι να το αφήσει καλύτερα στα 6V όπως (και ως προς τη γνησιότητα και γιατι έχει μεγαλη διαδικασία η μεταροπή σε 12v). Μπορεί να γίνει όμως το εξής: Η 1) να μπει λάμπα Led που πιθανόν να δίνει περισσότερο φως, ή 2) στο μπροστινό φανάρι -πριν την λάμπα να μπει πλακέτα μετατροπής 6V σε 12V ( είναι μικρή και χωράει μέσα στο χώρο του τιμονιού) και κατόπιν να μπει λάμπα 12V Led. Πρέπει όμως να υπάρχει οπωσδήποτε η μπαταρία γιατι αλλιώς καίγεται η πλακέτα.

buckley
14/10/2017, 18:13
Για ημιτασιόν θα πας stelpet όπου πήγα σήμερα και με 39 ευρώ ! πήρα τα κάτωθι για 12βολτο.
Φτερό εμπρός
δίχαλο
Γραβάτα (χωρίς σήμα)
πλαινά καπάκια
φίλτρο αέρα
ηλεκτρονική
φλασέρ
πίσω φως
Θα ξαναπάω με 44 ευρώ για σέλλα εξάτμιση

Αυτά, εγώ βέβαια θέλω ένα οικονομικό γαιδουράκι να το οδηγεί και η σύζυγος...

kostaskk
14/10/2017, 18:21
παντος οταν ειχα ενα c50 6v μου εκαιγε συνέχεια λαμπες, ακομα και με σταθεροποιητη τασης ειχε θεμα... δεν θυμαμαι ποσο αδυναμα ηταν τα φωτα αλλα μην νομιζεις οτι και με τα 12v θα γινει η νυχτα μερα

FRAGISCOS
21/10/2017, 21:40
Καλη αρχη!!!
Το μηχανακι σου ειναι παραεισαγωγης,τα ΄΄σαρακακη΄΄ ειχαν διαφορες. Ειχαν διπλη σελλα,και μασπιεδες συνεπιβατη στο ψαλιδι. Η σελλα ανοιγε προς τα πισω. Το σημα στη γραβαττα σου,ειναι απο 12βολτο. Αυτη η γραβατα παιρνει φωτακι. Δεν μπορεις να βαλεις διακοπτες απο 12βολτο,ειναι πιο λεπτο το τιμονι σου,και δεν σφιγγουν σωστα. Το κοντερ,και τον κυλινδρο 70,τα βλεπω πρωτη φορα.
Αυτα με μια πρωτη ματια.
Εννοειται πως αν θελεις οποιαδηποτε βοηθεια.......χτυπα!!!
Αν θελεις service manual,στειλε email!!!

bulmont
22/10/2017, 15:59
.......... πήγα σήμερα και με 39 ευρώ πήρα τα κάτωθι για 12βολτο...........

.
.
.
.
.
Θα ξαναπάω με 44 ευρώ για σέλλα εξάτμιση...



Και να ξαναπάς αύριο με άλλα 60 ευρώ να πάρεις και το υπόλοιπο μηχανάκι.......:bawl:

buckley
22/10/2017, 18:51
Απουσία σήμερα πήρες ρε παλιοκερατά Βάγγο...

bulmont
22/10/2017, 19:11
Απουσία σήμερα πήρες ρε παλιοκερατά Βάγγο...



:pantofla::pantofla::pantofla::pantofla:

zannisvel
25/10/2017, 15:56
Να κάνω ενα Hijack το θέμα?
Λοιπόν μόλις παρέλαβα και εγώ το 6v c50 πενηνταράκι του 1982 σύμφωνα με την άδεια.
Έχει ξεχωριατά το τεπόζιτο της βενζίνης.
Έλεγξα τα νούμερα και είναι όλα καλα. Το μόνο του θεματάκι είναι οτι έχει αθεωρητη την αδεια απο το 2005. Αυριο θα το τακτοποιησουμε και θα κανουμε και τη μεταβίβαση στην αδεια.
Μηπως καποιος απο τους ειδικους θα μπορουσε να με διαφωτίσει αν όντως είναι του 82, αν είναι εισαγωγής, τι φαίνεται off από την εικόνα του?
Παραθέτω φωτογραφίες. Σεας ευχαριστώ προκαταβολικα
389768
389769
389770
389771
389772
389771

buckley
25/10/2017, 16:44
Να κάνω ενα Hijack το θέμα?
Λοιπόν μόλις παρέλαβα και εγώ το 6v c50 πενηνταράκι του 1982 σύμφωνα με την άδεια.
Έχει ξεχωριατά το τεπόζιτο της βενζίνης.
Έλεγξα τα νούμερα και είναι όλα καλα. Το μόνο του θεματάκι είναι οτι έχει αθεωρητη την αδεια απο το 2005. Αυριο θα το τακτοποιησουμε και θα κανουμε και τη μεταβίβαση στην αδεια.
Μηπως καποιος απο τους ειδικους θα μπορουσε να με διαφωτίσει αν όντως είναι του 82, αν είναι εισαγωγής, τι φαίνεται off από την εικόνα του?
Παραθέτω φωτογραφίες. Σεας ευχαριστώ προκαταβολικα
389768
389769
389770
389771
389772
389771

Τι το βαλες εδώ αυτό, έτοιμο είναι κάτι λεπτομέρειες μόνο λείπουν.Το κλασικό εξάβολτο του Σαρακάκη είναι ,το χει αφήσει 50ρι ο Χαλκιδαίος ???
Για δες ρέντα τα παπάκια (τα Χόνδα βεβαίως).

zannisvel
25/10/2017, 17:58
Είναι 72cc, ηδη ψαχνω το εργοστασιακό κύλινδροπισυονο των 50 cc.
Αμεσως κατάλαβες ποιο είναι όμως...:)

papg
25/10/2017, 19:16
Εισαγωγή Σαρακάκη έχω το ίδιο πρώτο χέρι.

zannisvel
25/10/2017, 20:10
Σας ευχαριστώ.
Είναι όντως τόσο αργό; Όταν ήμουν πιτσιρικάς μου φαινόταν πολύ πιο γρήγορο.
Οι ταχύτητες είναι μια πίσω και 3 μπροστά?

buckley
25/10/2017, 20:26
Σας ευχαριστώ.
Είναι όντως τόσο αργό; Όταν ήμουν πιτσιρικάς μου φαινόταν πολύ πιο γρήγορο.
Οι ταχύτητες είναι μια πίσω και 3 μπροστά?

3 σύνολο και όταν είναι 49 κυβικά μαμά δεν συμπαθεί τις ανηφόρες ούτε τους συνεπιβάτες...

aaethel
11/08/2022, 09:07
Καλημέρα. Μπορώ να μάθω με λεπτομέρειες πώς μπορεί να γίνει αυτή η μετατροπή της μπροστινής λάμπας από 6 volt σε 12 volt?

dankannn
17/08/2022, 11:55
Καλημέρα. Μπορώ να μάθω με λεπτομέρειες πώς μπορεί να γίνει αυτή η μετατροπή της μπροστινής λάμπας από 6 volt σε 12 volt?

Οχι λαμπα οπως λες, θες να το κανεις ολο το παπι12v ?
Αρα αν δεν ξερεις και αν δεν θες να μπλεξεις με τα κοψε ραψε της δικης σου καλωδιωσεις τοτε θες μια ετοιμη καλωδιωση απο ενα παπι της honda που ειναι 12v.
Μετα πας για μπαταρια, ανορθωτη,πολλαπλασιαστη,ηλεκτρονικη κλπ , εισαι σιγουρος οτι θα το κανεις ?

doctoras
19/08/2022, 10:18
Δε ψάχνεσαι μήπως ταιριάζει κάτι σε 6v led
Μια γρήγορη αναζήτησή
http://www.classicautobulbs.com/automotive-light-bulbs/antique-vintage/3625-px15d-optical-eagle-eye-tower-80-watt-16x-cree-6v.htm

FRAGISCOS
22/01/2023, 19:35
Οχι λαμπα οπως λες, θες να το κανεις ολο το παπι12v ?
Αρα αν δεν ξερεις και αν δεν θες να μπλεξεις με τα κοψε ραψε της δικης σου καλωδιωσεις τοτε θες μια ετοιμη καλωδιωση απο ενα παπι της honda που ειναι 12v.
Μετα πας για μπαταρια, ανορθωτη,πολλαπλασιαστη,ηλεκτρονικη κλπ , εισαι σιγουρος οτι θα το κανεις ?



Για να γινει το εξαβολτο,δωδεκαβολτο,θελει στροφαλο,πηνιοφορο,βολαν,μετατροπη στο καρτερ για να παρει το ματι της ηλεκτρονικης,πλεξουδα,διακοπτες,κεντρικο διακοπτη,πολαπλασιαστη,ηλεκτρονικη,ανορθωτη,μπαταρια και λαμπες.

dankannn
22/01/2023, 20:25
Για να γινει το εξαβολτο,δωδεκαβολτο,θελει στροφαλο,πηνιοφορο,βολαν,μετατροπη στο καρτερ για να παρει το ματι της ηλεκτρονικης,πλεξουδα,διακοπτες,κεντρικο διακοπτη,πολαπλασιαστη,ηλεκτρονικη,ανορθωτη,μπαταρια και λαμπες.

Ειχα γράψει κλπ, βασικά δεν συμφέρει.