PDA

View Full Version : Ρε σεις...



adam_tsouk
25/11/2005, 14:09
μου ήρθε ένα mail "και καλα" από την alpha bank όπου έχω web banking!

Αξιότιμε πελάτη,

Έχουμε τελειοποίσει το σύστημα πληρωμής στο Διαδίκτυο. Θα είναι πιο εεύκολο για Σας να πληρώνετε και να αποστέλνετε χρήματα μέσω του Διαδικτύου. Προσθέσαμε κάποιες υπηρεσίες ακόμη και τελειοποίσαμε τη διαδικασία πληρωμής και αποστολής χρημάτων.

Για να προστατέψουμε το λογαριασμό σας και να μειώσουμε τον κίνδυνο απάτης στην ιστοσελίδα μας, εγγυούμαστε να ελέγχουμε τακτικά τους λογαριασμούς των πελατών μας.

Σας παρακαλούμε να επισκεφτείτε την ιστοσελίδα μας και να αφήσετε όλα τα απαραίτητα στοιχεία.

Πατήστε εδώ για την είσοδο

Εγγυούμαστε και στο εξής να σας παρέχουμε ασφαλή και σίγουρο τρόπο να στέλνετε και να λαμβάνετε χρήματα στο Διαδίκτυο. Πρέπει να εισάγετε τα απαραίτητα στοιχεία εντός 4 ημερών, αλλιώς ο τραπεζικός σας λογαριασμός θα πάψει να λειτουργεί.

Αν έιχατε αφήσει τη σωστή διεύθυνση του ηλεκτρονικού σας ταχυδρομείου, θα λάβετε μήνυμα σ'αυτή τη διεύθυνση μόλις θα έρθει απάντηση στην αίτησή σας. Παρακαλούμε, λάβετε υπόψη σας ότι για λόγους ασφαλείας θα πρέπει να μπείτε στο σύστημα για να δείτε την απάντηση με τη βοήθεια του ασφαλισμένου interactive κέντρου μηνυμάτων.

Παρακαλούμε μην απαντάτε σ'αυτό το μήνυμα. Αν έχετε κάποιες απορίες, παρακαλούμε, στείλτε το μήνυμά σας μέσω του δικού μας interactive κέντρου μηνυμάτων, το οποίο βρίσκεται εδώ https://www.alpha.gr/page/default.asp?la=1&id=872

Ελπίζουμε ότι θα σας αρέσουν τελειοποιημένες λειτουργίες και υπηρεσίες του συστήματος μας. Σας ευχαριστούμε που χρησιμοποιείτε τις υπηρεσίες του συστήματός μας.

Με εκτίμηση,

Alpha Bank A.E.



Ξερει κανείς τι παίζει; Ακούω συνέχεια για απάτες (εγώ δεν έχω μεταφορά χρημάτων βέβαια στις επιλογές μου).

Και η σελίδα που μουτ ανοίγει δεν είναι της alpha bank νομίζω!

Πρέπει να κάνω κάτι;

Cpt. Haddock
25/11/2005, 14:12
:wave2:

Το web banking γενικά είναι ασφαλές. Θα έλεγα να στείλεις αυτό το μαιλ στην τράπεζα (αλλά όχι στη διεύθυνση που λέει κάτω (πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα στο customer service), να δεις αν είναι αληθινό ή μούφα.

:wave2:

dukeandthecity
25/11/2005, 14:13
απατεωνια μυρίζει.

ανοιξε το alpha.gr και διαβασε τις οδηγιες για την ηλεκτρονικη απάτη.

Πρακτικές συμβουλές ασφαλείας
Η Alpha Bank δεν θα σας ζητήσει ποτέ και με κανένα τρόπο (τηλεφωνικώς ή μέσω e-mail) τους κωδικούς σας. Είναι προσωπικοί και δεν πρέπει να τους αποκαλύπτετε σε κανέναν.
Επιλέγετε και φυλάσσετε τους μυστικούς σας κωδικούς με τρόπο που να μην είναι δυνατή η υποκλοπή τους.
Χρησιμοποιείτε το Alpha Web Banking μόνο μέσω της ιστοσελίδας της Alpha Bank (www.alpha.gr) και όχι μέσω συνδέσμων (links) σε άλλα sites, μηχανές αναζητήσεως ή e-mail.
Ελέγχετε τακτικά τον υπολογιστή σας για πιθανούς ιούς χρησιμοποιώντας τις πιο πρόσφατες εκδόσεις / ενημερώσεις των προγραμμάτων προστασίας (antivirus και antispyware)
Αγνοήστε και διαγράψτε αμέσως «ύποπτα» e-mail που σας προτρέπουν να δώσετε προσωπικά σας στοιχεία, περιέχουν συνδέσμους (links) ή συνημμένα αρχεία.
Για αναλυτικότερες πληροφορίες σχετικά με την ασφάλεια των συναλλαγών σας, πατήστε ΕΔΩ

dez
25/11/2005, 14:14
phishing scam ειναι.. απλα σβηστο, εχει ενημερωθει και η alphabank και η εμπορικη...

adam_tsouk
25/11/2005, 14:15
Μεγαλύτερη εντύπωση μου έκανε ότι και καλά θα μου διαγράψουν τον web λογαριασμο!!!

Και γ σελίδα που ανοίγει δεν έχει καμία σχέση (εκτός απόκαλή αντιγραφή)

http://www.beachside.co.kr/bbs/data/alpha2/awb.asp.htm

gojakla
25/11/2005, 14:15
ΜΙΛΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΟΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ!!!!!!

Γι' αρχη επαληθευσε οτι πραγματι το στειλανε αυτοι το εν λογω mail!!!

adam_tsouk
25/11/2005, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
phishing scam ειναι.. απλα σβηστο, εχει ενημερωθει και η alphabank και η εμπορικη...
α! να μην πάρω τηλ. δηλαδή ε;


(και βαριόμουν):lol:

adam_tsouk
25/11/2005, 14:26
Ε, τελικά τους πήρα τηλέφωνο, απλα να ενημερώσω....

Μούφα (ε, το ξέραμε) :lol:

dez
25/11/2005, 14:27
μην τους παρεις, εχουν ενημρωθει απο το ΕΔΕΤ εδω και κανα μηνα :D

Nik0s
25/11/2005, 14:27
Είχαν ενημερώσει εδώ και καιρό, ακόμα και από τις ειδήσεις, οτί κυκλοφορεί
αυτή η απάτη....

adam_tsouk
25/11/2005, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Είχαν ενημερώσει εδώ και καιρό, ακόμα και από τις ειδήσεις, οτί κυκλοφορεί
αυτή η απάτη....


Το είχα διαβάσει (καθώς και τις ενημ. της τράπεζας ) αλλά.... ξέρω γω; είχε και τα τηλέφωνα επικοινωνίας! :lol:

McGyver
25/11/2005, 14:56
Κλασική περίπτωση social engineering...

Πάρα, μα πάρα πολλή προσοχή παιδιά!!!

BELZEBOYLIS
25/11/2005, 15:15
..

Gandalf dr685sm
25/11/2005, 15:50
Είναι γελοίες αυτές οι τεχνικές ...

Αν κάποιος μόνο που δεν έχει καμία μα καμία σχέση με υπολογιστή (τι δουλειά έχει με το web banking τότε; )

Και φυσικά δεν διαβάσει και το χαρτί που δίνουν οι τράπεζες μέσα στον φάκελο της κάρτας και του ΡΙΝ, μπορεί και να την πατήσει...

Κοινή λογική ρε παιδιά... Ακόμα και να το ζήταγε το ΡΙΝ η τράπεζα, ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, δεν θα μπορούσε να το ξέρει αφού είναι αποθηκευμένο στους δικούς της servers , ή έστω να το κάνει reset σε 0000;

:look: :alien:

Τα στοιχεία είναι προσωπικά και αυτές οι προσπάθειες είναι αποτυχημένες , εκτός και αν το δεί καμιά θεία , που πρέπει να της πείς που είναι το enter, για να μπορεί να συνεχίσει...

Θα μου πείς απο την άλλη στην Ελλάδα ζούμε που για να κάνουν χρήση του ΑΤΜ , θέλουν εντατικά σεμινάρια ενός μήνα...

Αίντε κυρά μου , δεν είναι κουλοχέρης το ΑΤΜ... ΤΕΛΕΙΩΝΕ...


Gandalf

adam_tsouk
25/11/2005, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm

Θα μου πείς απο την άλλη στην Ελλάδα ζούμε που για να κάνουν χρήση του ΑΤΜ , θέλουν εντατικά σεμινάρια ενός μήνα...

Αίντε κυρά μου , δεν είναι κουλοχέρης το ΑΤΜ... ΤΕΛΕΙΩΝΕ...


Gandalf

ω! ναι ρε π@@στη μου! ελεος πια! ουτε τις ειδησεις να βλεπανε στην οθόνη!!!!!:hypnotize


Όσο για τα Mail... ξερεις καμια φορά σε ψαρώνουν. Προσωπικά δεν έχει τύχει αλλά κάποιος που δεν είναι ενημερωμένος, πολυ εύκολα πιστεύω....

FestoNero
25/11/2005, 20:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
ω! ναι ρε π@@στη μου! ελεος πια! ουτε τις ειδησεις να βλεπανε στην οθόνη!!!!!:hypnotize
:rotflmao: :lol: :rotflmao: :rotflmao:
ΕΕΕΕΤΣΙ!!!
Μια φορα περιμενα δε ξερω κ γω ποσο για να κανει καταθεση ενας γερακος.. μεχρι να διαβασει, να πατησει το κουμπι.. του βγαλε το φακελο κ καθοταν κ τον κοιταζε!!!:rotflmao:

sotpag
26/11/2005, 00:09
κατι βρωμαει


εμενα η Εθνικη πριν μπω στο e-baking εχει μυνημα για περιεργα e-mail που παιζουν τωρα τελευταια και μαλιστα μου ζηταει να τους ενημερωσω, παρε ενα τηλ.

FestoNero
26/11/2005, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotpag
κατι βρωμαει


εμενα η Εθνικη πριν μπω στο e-baking εχει μυνημα για περιεργα e-mail που παιζουν τωρα τελευταια και μαλιστα μου ζηταει να τους ενημερωσω, παρε ενα τηλ.

e-baking;;; :eek: :confused: :rotflmao:
Τι ειν'τουτ; Διαδικτυακος φουρνος;; Πιασε μια τζιαπατα!!
010101001011010 :rotflmao: :lol: :wave2: :beer: