PDA

View Full Version : Αγορά οικονομικής On-Off



kotsos.b
17/10/2017, 11:27
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω αποφασίσει τον τελευταίο καιρό να πουλήσω την πρώτη μου μηχανή, ένα cbf 125 του 10' το οποίο έχω σχεδόν 4 χρόνια.
Πλέον δε με καλύπτει γιατί θέλω μια μηχανή που να μπορώ να πάω ένα ταξιδάκι χωρίς να μου βγάζει την πίστη στα 100χαω στην εθνική.
Ιδανικό θεωρώ το cb500x αλλά δεν υπάρχουν ακόμα πολλά μεταχειρισμένα και χρειάζομαι 5 χιλιάρικα τα οποία για να μαζέψω πρέπει να περάσει μια σεζόν τουλαχιστον.
Θα ήθελα όμως να προχωρήσω στην αλλαγή μέχρι την άνοιξη, οπότε βλέπω πιο παλιά μοντέλα.
Το μπατζετ είναι μέχρι 3000 ευρώ και εκτός από κανα ταξιδάκι τα ΣΚ η μηχανή είναι το βασικό μου μεταφορικό στην πόλη με τουλάχιστον 20χλμ κάθε μέρα λόγω δουλειάς.
Δίπλωμα έχω το Α2 αλλά μαλλον θα χρειαστει να κανω την επεκταση στο Α, εχω καταληξει στη bmw f650gs και το freewind για μια πιο οικονομικη και συμβιβαστικη λυση.
Για καποιο καιρο ειχα αποφασισει να παρω το versys με ABS αλλα ξεφευγει λιγο σε τιμη γιατι δε θελω να δωσω πανω απο 3 χιλιαρικα.
Την bmw την οδηγησα και με εχει ψησει αρκετα μπορω να πω, το μονο που δε μου αρεσει σ'αυτη τη μηχανη ειναι οτι δεν εχει δεικτη καυσιμου
κατα τα αλλα μετα την οδηγηση της ανεβηκα στο cbf και γελουσα με το ποσο γελοιο μου φαινοταν.
Αναμεσα σε αυτα τα δυο λοιπον τι εχετε να προτεινετε? Αξιζει την εκδοση νεου διπλωματος και τα λιγα παραπανω χρηματα το bmw? Για ταξιδια το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι σχετικα ανετη δικαβαλη και να μπορει να ταξιδεψει με 120-130χμ χωρις να ειναι στην τσιτα, τιποτα παραπανω, δε θελω νευρικο μηχανακι ουτε να πιανω 180 στην εθνικη και γενικα ειμαι λιγο νευρικος στην οδηγηση απο μονος μου οποτε καλυτερα η μηχανη να ειναι πιο ηρεμη :p. Το βασικο που θελω ειναι να ειναι αξιοπιστη για καθημερινη χρηση γιατι λογω δουλειας (ιδιαιτερα μαθηματα) δε με παιρνει να μεινω χωρις μηχανη για πανω απο μια μερα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/10/2017, 11:40
Το φριγουιντ με το φ650 εχουν τον ιδιο κινητηρα.Θα σου πρωτεινα να πας στο φρεεγουιντ λογω οτι εχει δικτη καυσιμου φτηνοτερα ανταλακτικα απο τη μπεμπα και ψηγειο λαδιου που δεν εχει το φ650.Θα το ευχαρηστηθεις.

MikeG
17/10/2017, 11:42
Μη σε απασχολεί ο δίκτης καυσίμου. Μετά από μερικά γεμίσματα θα το έχεις συνηθίσει και θα ξέρεις τι γίνεται με τη κατανάλωση. Χοντρικά το λαμπάκι με μεικτή οδήγηση θα σου ανάβει στα 270 με 290 χλμ και η ρεζέρβα σου δίνει εύκολα άλλα 25-30 χλμ.

Πλέον σε αρκετά χαμηλές τιμές βρίσκεις μονοκίλυνδρα gs.

kotsos.b
17/10/2017, 11:52
Δεν ειναι τοσο θεμα ο δεικτης καυσιμου, απλα κοιταω το freewind λογω χαμηλοτερου κοστους. Το θεμα ειναι ομως οτι ειναι 5 χρονια πιο παλια απο τη bmw και σκεφτομαι οτι η δευτερη θα κρατησει περισσοτερα χρονια χωρις προβληματα.
Επισης εχει και ψεκασμο, abs και αλλα εξτρα. Αν βεβαιωθω οτι σε ταξιδι φορτωμενη μπορει να κινειται ανετα με 130 τοτε θα παω για τη bmw, αυτος ειναι ο μονος ενδοιασμος γιατι δε θελω να παρω μηχανη και να αγκομαχαει στην εθνικη

Panos76
17/10/2017, 11:52
Δε ξέρω αν αξίζει να μπλέξεις με παλιό μηχανάκι.

Πληροφοριακά εχθές πέτυχα crf 250 το face lift μάλιστα! στα 4.000 επειδή ''δεν του κάνει'' του ιδιοκτήτη.

Μια χαρά είναι το cbfάκι για τη φάση. Κράτα το κάποιους μήνες να κάνεις τη δουλειά σου και μόλις μαζέψεις 2.000 πλέον των 3.000 που διαθέτεις, εκτός του cbX - που τοποθετώ πρώτο στην κατηγορία - έρχεται καινούριο στρώμα 250 με 5.300 καθώς και το βέρσυς 300X.

Όλα αυτά με Α2 οπότε δεν τρέχεις και για το δίπλωμα.

paraligo
17/10/2017, 11:53
https://www.car.gr/10802162-bmw-f-650-gs-twin-spark

Εδώ είσαι, γυρίζεις των κόσμο και δεν καίει τίποτα, και ABS και φορτώνετε σαν “γαϊδούρι”……..

Η αγγελία είναι τυχαία, αν και μου φαίνεται καλή περίπτωση.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/10/2017, 12:55
Νομιζα πος ελεγες το φ 650 το παλιο.Αφου δεν ειναι ετσι προτινω και γω φ 650.Για τους λογους που ειπε ο παραλιγο απο πανω.Αβς συν μια 5αετια καινουριο απο το φρεεγουιντ

SHOOTER045
17/10/2017, 13:27
Εδώ είσαι


https://www.car.gr/10827503-suzuki-dl-650-v-strom

Και άνετο
Και οικονομικό
Και abs

lleonidas
17/10/2017, 13:43
Καλησπέρα παιδιά,

Το μπατζετ είναι μέχρι 3000 ευρώ και εκτός από κανα ταξιδάκι τα ΣΚ η μηχανή είναι το βασικό μου μεταφορικό στην πόλη με τουλάχιστον 20χλμ κάθε μέρα λόγω δουλειάς.
Δίπλωμα έχω το Α2 αλλά μαλλον θα χρειαστει να κανω την επεκταση στο Α, εχω καταληξει στη bmw f650gs και το freewind για μια πιο οικονομικη και συμβιβαστικη λυση.
Για καποιο καιρο ειχα αποφασισει να παρω το versys με ABS αλλα ξεφευγει λιγο σε τιμη γιατι δε θελω να δωσω πανω απο 3 χιλιαρικα.
Την bmw την οδηγησα και με εχει ψησει αρκετα μπορω να πω, το μονο που δε μου αρεσει σ'αυτη τη μηχανη ειναι οτι δεν εχει δεικτη καυσιμου
κατα τα αλλα μετα την οδηγηση της ανεβηκα στο cbf και γελουσα με το ποσο γελοιο μου φαινοταν.
Αναμεσα σε αυτα τα δυο λοιπον τι εχετε να προτεινετε? Αξιζει την εκδοση νεου διπλωματος και τα λιγα παραπανω χρηματα το bmw? Για ταξιδια το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι σχετικα ανετη δικαβαλη και να μπορει να ταξιδεψει με 120-130χμ χωρις να ειναι στην τσιτα, τιποτα παραπανω, δε θελω νευρικο μηχανακι ουτε να πιανω 180 στην εθνικη και γενικα ειμαι λιγο νευρικος στην οδηγηση απο μονος μου οποτε καλυτερα η μηχανη να ειναι πιο ηρεμη :p. Το βασικο που θελω ειναι να ειναι αξιοπιστη για καθημερινη χρηση γιατι λογω δουλειας (ιδιαιτερα μαθηματα) δε με παιρνει να μεινω χωρις μηχανη για πανω απο μια μερα.
Γεια σου συνάδελφε!
Καλό είναι να βγάλεις το απεριόριστο για να ξεμπερδεύεις, είναι πολύ πιθανό να σου χρειαστεί και μελλοντικά.
Με δεδομένο το budget και το test ride που σου άφησε θετικές εντυπώσεις,δεν έχεις λόγο να μην κινηθείς για μια μοτοσυκλέτα που θα σου φανεί κατά πολύ ανώτερη από τον τίμιο εργάτη που χρησιμοποιείς μέχρι τώρα.Μπορείς να βρεις αξιοπρεπές f650gs 10-12 ετών με abs.
Δες και εδώ (https://www.car.gr/9616109-suzuki-gsf-650-s-bandit-abs) ή εδώ (https://www.car.gr/10943313-yamaha-tdm-900-a-abs-full-extra-eykaipia) μήπως και...

kotsos.b
17/10/2017, 14:24
Θα αρχισω μαθηματα απο βδομαδα μαλλον να ξεμπερδευω και με αυτο γιατι βλεπω καποιες καλες αγγελιες αλλα δε μπορω να κανω τιποτα γιατι δεν εχω το διπλωμα.
Για tdm δεν το σκεφτομαι καθολου, θελω να ειναι οικονομικη η μηχανη, επισης το bandit ωραιο αλλα τετρακυλινδρο βλεπω οποτε θα καιει και αυτο το κατιτις του, και επειδη προερχομαι απο τον εργατη που δε ζηταει τιποτα θα μου κακοφανει λιγο να πληρωνω τριπλασιες βενζινες. Τελος το vstrom το σκεφτηκα για λιγο οταν εβλεπα και για το versys αλλα ειναι πολυ πιο δυσκινητο στην πολη αποτι εχω καταλαβει και επισης εχω βαρεθει να το βλεπω, θα το παρω και θα νιωθω σαν να το ειχα ηδη χρονια οταν το βλεπω :p


Νομιζα πος ελεγες το φ 650 το παλιο.Αφου δεν ειναι ετσι προτινω και γω φ 650.Για τους λογους που ειπε ο παραλιγο απο πανω.Αβς συν μια 5αετια καινουριο απο το φρεεγουιντ

Ναι για το διμπουζο κοιταω, απο 2004 και μετα

taisteal
17/10/2017, 17:38
Χτύπα το δίμπουζο το bmw,είναι ότι πρέπει για αυτά που ζητάς.
Ταξιδεύει αξιοπρεπώς για μονοκύλινδρο και η συντήρησή του είναι φθηνή.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/10/2017, 18:31
Και κανει και το χωματακι του πιο πολυ απο vστρομ και βερσους

AUFGEBRACHT
17/10/2017, 19:31
Το φριγουιντ με το φ650 εχουν τον ιδιο κινητηρα.Θα σου πρωτεινα να πας στο φρεεγουιντ λογω οτι εχει δικτη καυσιμου φτηνοτερα ανταλακτικα απο τη μπεμπα και ψηγειο λαδιου που δεν εχει το φ650.Θα το ευχαρηστηθεις.

Ίδιο κινητήρα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι το BMW είχε Rotax και το Suzuki τον κινητήρα του DR650?

Bowleno
17/10/2017, 19:45
Ίδιο κινητήρα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι το BMW είχε Rotax και το Suzuki τον κινητήρα του DR650?

Σωστή εντύπωση έχεις....μάλλον εννοεί το ότι είναι παρόμοια κυβικά και μονοκύλινδρα ;)

kotsos.b
17/10/2017, 21:15
Ίδιο κινητήρα; Γιατί έχω την εντύπωση ότι το BMW είχε Rotax και το Suzuki τον κινητήρα του DR650?

Εννοουσε το funduro αποτι καταλαβα

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/10/2017, 21:45
Ναι αυτο ενοουσα.Ετσι ξερω τουλαχιστον.Ενας φιλος που το εχει οταν θελει ανταλακτικα ζηταει για το φριγουιντ

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
17/10/2017, 22:07
Φιλε μου συγνωμη για την παραπληροφορια.Δεν εχει καμια σχεση με φριγουιντ.Μολις ψαχτικα στο βικιπαδια.Αυριο θα το πω και στο φιλο

kotsos.b
17/10/2017, 23:11
Δεν πειραζει, ηξερα οτι δεν εχουν σχεση οι κινητηρες, ευχαριστω για τις απαντησεις

devil's animal
18/10/2017, 08:31
transalp

kotsos.b
18/10/2017, 14:57
Η αληθεια ειναι οτι το transalp 700 το βρισκω κοντα στα 3 χιλιαρικα με abs και η καταναλωση του ειναι κοντα στο versys, και παλι ομως ειναι σχεδον 2lt/100km παραπανω απτο f650

akis_trevor
18/10/2017, 14:59
Η αληθεια ειναι οτι το transalp 700 το βρισκω κοντα στα 3 χιλιαρικα με abs και η καταναλωση του ειναι κοντα στο versys, και παλι ομως ειναι σχεδον 2lt/100km παραπανω απτο f650

δηλαδη ποσο καιει το f650;
το τρανσαλπ το 700αρι πρεπει να παιζει στα 5-6 λιτρα ανα 100 χλμ.

ggs
18/10/2017, 14:59
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω αποφασίσει τον τελευταίο καιρό να πουλήσω την πρώτη μου μηχανή, ένα cbf 125 του 10' το οποίο έχω σχεδόν 4 χρόνια.
Πλέον δε με καλύπτει γιατί θέλω μια μηχανή που να μπορώ να πάω ένα ταξιδάκι χωρίς να μου βγάζει την πίστη στα 100χαω στην εθνική.
Ιδανικό θεωρώ το cb500x αλλά δεν υπάρχουν ακόμα πολλά μεταχειρισμένα και χρειάζομαι 5 χιλιάρικα τα οποία για να μαζέψω πρέπει να περάσει μια σεζόν τουλαχιστον.
Θα ήθελα όμως να προχωρήσω στην αλλαγή μέχρι την άνοιξη, οπότε βλέπω πιο παλιά μοντέλα.
Το μπατζετ είναι μέχρι 3000 ευρώ και εκτός από κανα ταξιδάκι τα ΣΚ η μηχανή είναι το βασικό μου μεταφορικό στην πόλη με τουλάχιστον 20χλμ κάθε μέρα λόγω δουλειάς.
Δίπλωμα έχω το Α2 αλλά μαλλον θα χρειαστει να κανω την επεκταση στο Α, εχω καταληξει στη bmw f650gs και το freewind για μια πιο οικονομικη και συμβιβαστικη λυση.
Για καποιο καιρο ειχα αποφασισει να παρω το versys με ABS αλλα ξεφευγει λιγο σε τιμη γιατι δε θελω να δωσω πανω απο 3 χιλιαρικα.
Την bmw την οδηγησα και με εχει ψησει αρκετα μπορω να πω, το μονο που δε μου αρεσει σ'αυτη τη μηχανη ειναι οτι δεν εχει δεικτη καυσιμου
κατα τα αλλα μετα την οδηγηση της ανεβηκα στο cbf και γελουσα με το ποσο γελοιο μου φαινοταν.
Αναμεσα σε αυτα τα δυο λοιπον τι εχετε να προτεινετε? Αξιζει την εκδοση νεου διπλωματος και τα λιγα παραπανω χρηματα το bmw? Για ταξιδια το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι σχετικα ανετη δικαβαλη και να μπορει να ταξιδεψει με 120-130χμ χωρις να ειναι στην τσιτα, τιποτα παραπανω, δε θελω νευρικο μηχανακι ουτε να πιανω 180 στην εθνικη και γενικα ειμαι λιγο νευρικος στην οδηγηση απο μονος μου οποτε καλυτερα η μηχανη να ειναι πιο ηρεμη :p. Το βασικο που θελω ειναι να ειναι αξιοπιστη για καθημερινη χρηση γιατι λογω δουλειας (ιδιαιτερα μαθηματα) δε με παιρνει να μεινω χωρις μηχανη για πανω απο μια μερα.

αν εχεις καταληξει σε αυτα τα δυο , μαλλον bmW f650gs το διμπουζο , αλλα εγω στην θεση σου θα κοιταγα και το YAMAHA XT660R.

kotsos.b
18/10/2017, 15:02
δηλαδη ποσο καιει το f650;
το τρανσαλπ το 700αρι πρεπει να παιζει στα 5-6 λιτρα ανα 100 χλμ.
4 κατι καιει το bmw

billy84
18/10/2017, 15:32
4 κατι καιει το bmw

Nαι αν σε περνανε τα παπια χωρις να ανοιγουν κιολας:lol:.Δεν εχουν τόσο μεγαλες διαφορές στην κατανάλωση αλλα αυτο θα το δεις στην πράξη.;)

devil's animal
18/10/2017, 17:13
4 κατι καιει το bmw

δεν νομιζω οτι εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση το f650 με το transalp αλλα σκεψου οτι το ενα ειναι δικυλινδρο και το αλλο μονοκυλινδρο...οποτε ακομα και να υπαρχει μια διαφορα στην καταναλωση θα κερδισεις στην ανεση στο ταξιδι...

taisteal
18/10/2017, 18:12
δεν νομιζω οτι εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην καταναλωση το f650 με το transalp αλλα σκεψου οτι το ενα ειναι δικυλινδρο και το αλλο μονοκυλινδρο...οποτε ακομα και να υπαρχει μια διαφορα στην καταναλωση θα κερδισεις στην ανεση στο ταξιδι...

Έχουν αισθητή διαφορά στο καύσιμο το gs σε σχέση με το transalp,σίγουρα 2 λίτρα/100
διαφορά υπέρ του bmw,το ξέρω γιατί τα έχω δουλέψει και τα δύο.
5 λίτρα το τρανζλαπ ούτε στην κατηφόρα
Και το ΤΑ 700 το θεωρώ μεγάλη αποτυχία

AUFGEBRACHT
18/10/2017, 18:22
Nαι αν σε περνανε τα παπια χωρις να ανοιγουν κιολας:lol:.Δεν εχουν τόσο μεγαλες διαφορές στην κατανάλωση αλλα αυτο θα το δεις στην πράξη.;)

Έχουν και παραέχουν και χωρίς να σε περνάνε παπιά...

kotsos.b
18/10/2017, 19:16
Λεμε οτι ενα δικυλινδρο εχει μεγαλυτερη ανεση στο ταξιδι, στην πραξη ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στα δυο αν εγω θελω να κινουμαι με 120-130 σταθερα?
Έχει τοσους κραδασμούς το bmw σε αυτην την ταχύτητα?

Έχουν αισθητή διαφορά στο καύσιμο το gs σε σχέση με το transalp,σίγουρα 2 λίτρα/100
διαφορά υπέρ του bmw,το ξέρω γιατί τα έχω δουλέψει και τα δύο.
5 λίτρα το τρανζλαπ ούτε στην κατηφόρα
Και το ΤΑ 700 το θεωρώ μεγάλη αποτυχία

Γιαυτο λοιπον και επειδη ειμαι και λιγο νευρικος οδηγος καλυτερα gs, που και λιγο παραπανω να καψω αντε να παει 5λιτρα, το transalp μπορει να το φτανω και πανω απο 7

taisteal
18/10/2017, 19:20
Λεμε οτι ενα δικυλινδρο εχει μεγαλυτερη ανεση στο ταξιδι, στην πραξη ποια ειναι η διαφορα αναμεσα στα δυο αν εγω θελω να κινουμαι με 120-130 σταθερα?
Έχει τοσους κραδασμούς το bmw σε αυτην την ταχύτητα?


Γιαυτο λοιπον και επειδη ειμαι και λιγο νευρικος οδηγος καλυτερα gs, που και λιγο παραπανω να καψω αντε να παει 5λιτρα, το transalp μπορει να το φτανω και πανω απο 7

Ναι ταξιδεύει καλύτερα σαν δικύλινδρο αλλά και το bmw είναι μια χαρά,και πιστεύω για την χρήση
που το θες θα σε βολέψει καλύτερα.
Και το XT660 που έγραψε ο σύντροχος πιο πάνω θα ήταν καλή λύση.
Το transalp πάει για πλάκα πάνω από 7/100

doctoras
18/10/2017, 19:53
Να προσθεσω ενα ακομη μονοκυλινδρο, το aprilia pegaso strada 650 μοτερ minarelli οπως και του xt660x/r/z
Επειδη ειναι aprilia καιει λιγο παραπανω αλλα το μαμημενο ειναι το πιο ομορφο απλο ολα αυτα τα τελευταίας γενιας thumper!!!

Αυτο που περιγράφεις περι ταχυτητα ταξιδιου 130km/h ολα ειναι θεμα αίσθησης και προσωπικής προτίμησης τα μονοκυλινδρα παραγουν λιγο περισσότερους κραδασμούς απο τα πολυκιλινδρα αλλος του αρκει για να γυρίσει ολο τον κοσμο άλλος δεν τον ψήνει να βγει εκτος πόλης. Απαντηση θα δωσεις οταν το αποκτησεις. Πάντως δε αγκομαχά γιατι απλως ολα αυτα που αποδίδουν περι 45ονομαστικούς ίππους ειναι αρκετοι για να σπρώξουν το μηχανακι σε μια τελικη 160+km/h, συνεπως εχεις φασμα +30km/h. Βεβαια το ποια ειναι η ιδανική ταχυτητα ταξιδιου που δε θα χαλαει την άνεση σου θα την δωσεις παλι εσυ οταν θα το αποκτήσεις. Θεωρητικά για τα δικα μου θελω η ταχυτητα ταξιδιου με ενα thumper θα ηταν καπου 100-120km/h πριν η μετα του σημείου των κραδασμων.

*ορθα το ψαχνεις σε μονοκυλινδρο, υπαρχουν σύγχρονοι κινητήρες δικυλινδροι που καινε λιγο ομως ο κανονας ειναι καθε επιπλέον κυλινδρος επιπλέον εξαρτήματα να φροντίσεις σε συντηρήσεις επιπλέον πιθανοτητες αν χαλασει να πληρώσεις

Υπάρχει ενα freewind στα χανια πρωτο χερι απο συνταξιούχο για μενα αυτα τα κριτήρια σε σχεση με τις φωτο θα εβαζαν πλώρη για τυπικο ελεγχο και αγορά
https://www.car.gr/7395712-suzuki-xf-650-freewind

kotsos.b
18/10/2017, 20:00
Να προσθεσω οτι εκτος απο μερικα ταξιδακι εντος ελλαδος μεσα στη χρονια, οχι πολλα, εχω και σαν κρυφο στοχο να κανω ενα ευρωπαικο ταξιδι καποια στιγμη.
Εχω διαβασει βεβαια οτι με την gs πολλοι εχουν γυρισει τον κοσμο

taisteal
18/10/2017, 20:12
Να προσθεσω οτι εκτος απο μερικα ταξιδακι εντος ελλαδος μεσα στη χρονια, οχι πολλα, εχω και σαν κρυφο στοχο να κανω ενα ευρωπαικο ταξιδι καποια στιγμη.
Εχω διαβασει βεβαια οτι με την gs πολλοι εχουν γυρισει τον κοσμο

Να το κάνεις,δεν θα σου πει όχι σε τίποτα το μικρό gs.
Τον κόσμο τον γυρνούν με οχήματα που το gs είναι λιμουζίνα μπροστά τους.

kotsos.b
18/10/2017, 20:50
Ισχυει, αλλα αμα ειναι να πηγαινεις με 60 στην εθνικη, κλαφτα :p .
Το θεμα ειναι να μην ζοριζεται η μηχανη γιατι και το cbf το εβγαλα εκτος Αθηνων και με περνουσαν οι νταλικες και εκαιγε και μισο λιτρο λαδι γιατι για να παει με 90-100 ηταν συνεχεια στην τσιτα.

taisteal
18/10/2017, 20:52
Ισχυει, αλλα αμα ειναι να πηγαινεις με 60 στην εθνικη, κλαφτα :p .
Το θεμα ειναι να μην ζοριζεται η μηχανη γιατι και το cbf το εβγαλα εκτος Αθηνων και με περνουσαν οι νταλικες και εκαιγε και λαδι γιατι για να παει με 90-100 ηταν συνεχεια στην τσιτα.

Το gs μπορει να ταξιδεύει όλη μέρα 120-130 χωρις να ζορίζεται.

devil's animal
18/10/2017, 22:08
Να προσθεσω οτι εκτος απο μερικα ταξιδακι εντος ελλαδος μεσα στη χρονια, οχι πολλα, εχω και σαν κρυφο στοχο να κανω ενα ευρωπαικο ταξιδι καποια στιγμη.
Εχω διαβασει βεβαια οτι με την gs πολλοι εχουν γυρισει τον κοσμο



καλυτερα να επιλεξεις κατι με 2 κυλινδρους και πανω...
μπορεις να γυρισεις τον κοσμο ολο και με chaly μπορεις και με goldwing...μαντεψε με πιο θα εισαι πιο ανετος και ξεκουραστος...

δεν ειναι ολα τα μηχανακια για ολες τις δουλειες...
τα μονοκυλινδρα εχουν φτιαχτει για να κανουν μικρες αποστασεις* και αν θελησουν να πανε καπου πιο μακρυα θα ηταν καλυτερο να μην ειναι σταθερο το γκαζι και κοντα στην τελικη τους...


*το "μικρες αποστασεις" για μενα ειναι 50-60χλμ σε μονη διαδρομη...


αν θελησεις να βγαινεις και παραεξω ΔΕΝ κανει το μονοκυλινδρο ανεξαρτητα τι σου λενε και τι εχουν κανει πολλοι εδω μεσα...
γι'αυτο βγαινουν τα δικυλινδρα, τα τρικυλινδρα και τα τετρακυλινδρα μηχανακια...


my 2 cents...

kotsos.b
18/10/2017, 22:51
Ναι αλλα μιλαω για 3-4 ταξιδακια το χρονο το πολυ, και ενα υποθετικο ταξιδι στην Ευρωπη καααποια στιγμη. Τον υπολοιπο καιρο θα κινουμαι καθημερινα μεσα στην πολη

devil's animal
19/10/2017, 08:12
Ναι αλλα μιλαω για 3-4 ταξιδακια το χρονο το πολυ, και ενα υποθετικο ταξιδι στην Ευρωπη καααποια στιγμη. Τον υπολοιπο καιρο θα κινουμαι καθημερινα μεσα στην πολη


και τι? νομιζεις οτι οσοι εχουν πολυκυλινδρες γυρνουν τον κοσμο 5-6 φορες ο καθενας?
θες να κανεις οτι κανει ενας μεσος αναβατης...περιπου...οι μεσοι αναβατες εχουν δικυλινδρα...v-strom κυριως...και κυκλοφορουν κυριως μεσα στην πολη και κανουν που και που και τα ταξιδακια τους...οι 2 κυλινδροι ειναι ιδανικοι γι'αυτη την δουλεια...


οχι οτι δεν θα τα κανεις με το μονοκυλινδρο αλλα θα παιζει μια καποια ταλαιπωρια...
επισης αν ηθελες να κανεις εκδρομικο εντουρο (απο χωμα δλδ) να καταλαβω να παρεις ενα μονοκυλινδρο...που ειναι και πιο ελαφρυ και πιο χαμηλοροπο..αλλα αν επιλεξεις ασφαλτο, το δικυλινδρο ειναι το ιδανικο για σενα...

kotsos.b
19/10/2017, 13:41
Αν μπορουσα μεχρι 3 χιλιαρικα να παρω καλο δικυλινδρο οπως versys θα το εκανα αλλα δε θελω να δωσω παραπανω
Ηθελα να ρωτησω επισης αν αξιζει να πουλησω το cbf σε εμπορο
Θελω να φυγει γρηγορα η μηχανη γιατι ισως χρειαστει να την πουλησω για να παρω την bmw και δε μπορω να μεινω χωρις οχημα πανω απο 2 μερες
Στο συνεργειο μου ειπαν οτι ακουγεται κατι και ειναι στροφαλος και καποια στιγμη θα βαρεσει μπιελα, στο γεωργουση τον εξουσιοδοτημενο που το πηγα βεβαια λεει κατι
ακουγεται αλλα δε φαινεται να ειναι κατι για την ωρα. Οπως και να εχει θεωρω πιο ευκολο να το δωσω σε εμπορο γιατι ο ιδιωτης θα το ελεγξει και στη θεση του ουτε εγω θα προτιμουσα
μηχανη που κατι ακουγεται απτον κινητηρα. Κατα τα αλλα βεβαια η μηχανη ειναι αριστη και εμφανισιακα.

kotsos.b
21/10/2017, 09:49
Εχω δει αυτην την αγγελια https://www.car.gr/11083403-bmw-f-650-gs
Εχει πολλα χιλιομετρα αλλα φαινεται προσεγμενη με βιβλιο σερβις
Θα προτιμουσα μηχανη με λιγοτερη χρηση αλλα το σκεφτομαι τις τελευταιες μερες γιατι οσο πιο νωρις δωσω το cbf τοσο το καλυτερο
Τι λετε?

doctoras
21/10/2017, 13:50
προσωπικά για λογους ακεραιότητας και εντιμότητας θα φρόντιζα το μηχανακι που θα πουλουσα να ήταν άψογο χωρις καμια υπόνοια πιθανής μηχανικης βλάβης. Αφετέρου να το πουλήσω εκει στην τιμη που αξιζει συγκριτικα με την τρεχον αγορα μετ/νου..και κατοπιν να ψαχτω περεταίρω για την μελλοντική αγορα μου.
Οποιες τυχόν βιαστικές κινησεις αγοραπωλησίας κρύβουν ρισκα και παγιδες τοσο απο την μια μερια οσο και απο την αλλη

kotsos.b
21/10/2017, 14:32
Γι'αυτο και θα το παω σε εμπορο αν το πουλησω τωρα, θα το δει και οτι προσφορα μου κανει θα κρινω
Αν την δωσω σε ιδιωτη προφανως θα την φτιαξω απλα ηθελα να το αποφυγω αυτο γιατι αμα ανοιξω κινητηρα φοβαμαι οτι θα μπλεξω
Εχω βρει 100 ευρω συνολο στροφαλομπιελα και τσιμουχες αλλα αν το ανοιξει και δει οτι θελει και κατι αλλο αλλαγμα τρεχα γυρευε.
Οπως και να εχει ψαχνομαι για πιο γρηγορη αγορα για να εχω μια καθημερινη μηχανη και το κεφαλι μου ησυχο οσο ψαχνομαι με την
επισκευη και πωληση του cbf
Αυτο που θελω ουσιαστικα ειναι οχι να δωσω το cbf οσο πιο γρηγορα γινεται αλλα να το αντικαταστησω οσο πιο γρηγορα γινεται
γιατι αν αρχισει και χειροτερευει μπορει γρηγορα να μου μεινει στα χερια και να αναγκαστω να το φτιαξω με γνησια ανταλλακτικα και χωρις πολυ ψαξιμο.
Θα καταληξω δηλαδη να πληρωνω 500αρι για μηχανη χιλιαρικου και θα μεινω και χωρις μηχανη

doctoras
21/10/2017, 15:33
Απλα σκεψου να σου κανει τα ιδια ο ιδιοκτήτης την bmw που θελεις να αγοράσεις.
Ο εμπορος δεν προκειτε να κανει τίποτα στο μηχανακι σου ο επομενος θα την πλερωσει αυτο για μενα ειναι ανέντιμο
Αλλα οκ this is life δε πεφτω και απο τα σύννεφα

kotsos.b
21/10/2017, 15:41
Δεν προκειται να κρυψω το θεμα στον εμπορο, και θα το καταλαβει και ιδιος φανταζομαι ετσι κι αλλιως. Απο κει και περα ειναι δικη του ευθυνη τι θα κανει
Ισχύει οτι δεν ειναι το πιο εντιμο γιατι ξερουμε τι θα κανει μαλλον ο εμπορος, αυτο που ειπες, αλλα δε φταιω εγω για την απατεωνια του καθενα απτην στιγμη που εγω θα ξεκαθαρισω τι του πουλαω

psixlou
31/10/2017, 00:52
Φίλε, έκανα ακριβώς το ίδιο πράγμα που σκέφτεσαι. Πήγα απ το cbf125 στη bmw650gs,το μονόμπουζο. Ούτε βδομάδα δεν έχω κλείσει ακόμα, αλλά μπορώ να σου πω ένα πράμα. Χτυπάω το κεφάλι μου που ταλαιπωριόμουν 2-3 χρόνια με το μικρό, με ταξίδια, δικάβαλος κλπ κλπ. Εργαλείο το cbf, αλλά περιορισμένο. Πήγαινε λοιπόν στο επόμενο εργαλείο, τη bmw, και δε νομίζω να το μετανιώσεις. Το παραπάνω κόστος νομίζω ότι θα δεις ότι το αξίζει ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.(και δεν είναι ιδιαίτερα υψηλό απ ' ότι έχω καταλάβει

KotsosDR
31/10/2017, 09:55
καλυτερα να επιλεξεις κατι με 2 κυλινδρους και πανω...
μπορεις να γυρισεις τον κοσμο ολο και με chaly μπορεις και με goldwing...μαντεψε με πιο θα εισαι πιο ανετος και ξεκουραστος...

δεν ειναι ολα τα μηχανακια για ολες τις δουλειες...
τα μονοκυλινδρα εχουν φτιαχτει για να κανουν μικρες αποστασεις* και αν θελησουν να πανε καπου πιο μακρυα θα ηταν καλυτερο να μην ειναι σταθερο το γκαζι και κοντα στην τελικη τους...


*το "μικρες αποστασεις" για μενα ειναι 50-60χλμ σε μονη διαδρομη...


αν θελησεις να βγαινεις και παραεξω ΔΕΝ κανει το μονοκυλινδρο ανεξαρτητα τι σου λενε και τι εχουν κανει πολλοι εδω μεσα...
γι'αυτο βγαινουν τα δικυλινδρα, τα τρικυλινδρα και τα τετρακυλινδρα μηχανακια...


my 2 cents...

Συγνώμη , αλλα σκέφτεσαι (φαντάζομαι) με λογική ΧR .. Εχω ταξιδέψει με gs 650 dakar φορτωμένο Αθήνα - Ορεστιάδα πολύ άνετα , ναι δεν είναι TRANSALP αλλα και το TRANSALP δεν ειναι goldwing ....

50-60χλμ είναι υπερβολή το λιγότερο για τέτοιο μηχανάκι , δεν ειναι ουτε XR ουτε DR ουτε LC4 ...

devil's animal
31/10/2017, 14:12
Συγνώμη , αλλα σκέφτεσαι (φαντάζομαι) με λογική ΧR .. Εχω ταξιδέψει με gs 650 dakar φορτωμένο Αθήνα - Ορεστιάδα πολύ άνετα , ναι δεν είναι TRANSALP αλλα και το TRANSALP δεν ειναι goldwing ....

50-60χλμ είναι υπερβολή το λιγότερο για τέτοιο μηχανάκι , δεν ειναι ουτε XR ουτε DR ουτε LC4 ...



οκ, να δεχτω οτι μιλαω υποκειμενικα και με λογικη XR...
αλλα οταν λες οτι πηγες Αθηνα - Ορεστιαδα ΠΟΛΥ ανετα με μονοκυλινδρο μιλας και εσυ ΠΟΛΥ υποκειμενικα...

δεν ειναι φτιαγμενος ο ενας κυλινδρος για τοσο μεγαλα ταξιδια...
και αν το 50-60χλμ ειναι υπερβολη (αν και το ειπα οτι ειναι το δικο μου οριο, αρα φουλ υποκειμενικο), αντε να δωσω αλλα 40-50χλμ για να παμε στον μεσο ορο...δλδ 90-110χλμ μονης διαδρομης...


κοιτα και εγω πηγα δικαβαλος περι στα 200+ χλμ μονης διαδρομης το καλοκαιρι και αλλα τοσα επιστροφη, αλλα δεν το λεω και ευχαριστη εμπειρια...και με το xr που ειναι τερμα on (17 ιντσες μπροστα - πισω, μακρυμενο απο γραναζια, αλογα και ροπη για να απλωνει στον δρομο, κλπ,κλπ...)

δεν ειμαστε στο 1970 που καβαλαγαν τα 250 μονοκυλινδρα και πηγαιναν απο την μια ακρη της Ελλαδας στην αλλη...πλεον υπαρχουν παρα πολλες επιλογες γι'αυτη την χρηση και ειναι πολυ καλυτερες απο ενα μονοκυλινδρο...
στην τελικη ο φιλος με την περιγραφη της χρησης που θα του κανει φωτογραφιζει v-strom και γενικοτερα δικυλινδρα...γιατι σωνει και ντε να "σπρωχτει" στα μονοκυλινδρα?

BUSA MAKIS
31/10/2017, 14:25
Πάρε το F650GS το είχα 4 χρόνια γύρισα όλη την Ελλάδα. Σε κουράζει λίγο το μονοκύλινδρο μοτέρ στην Ε.Ο. αλλά στο επαρχιακό είναι απόλαυση.
Το έδωσα και πήρα το 2κύλινδρο F650GS που είναι πολύ ανώτερο.

sapila racing
31/10/2017, 14:26
...

δεν ειναι φτιαγμενος ο ενας κυλινδρος για τοσο μεγαλα ταξιδια...



Κάποιος να το πεί και του magelanos 1 αυτό.

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=153145

Gia
31/10/2017, 14:39
Αδερφέ, μιας και η μηχανή είναι κυρίως για αστική μετακίνηση το f650 θα είναι μια χαρά. Κάθε μέρα γράφω 60χλμ, η κατανάλωση μου είναι πάντα κάτω απο 4 και το μοτέρ μου έχει αισίως 140.000χλμ. Μουλάρι είναι, απλό στη συντήρηση, χώνεται εύκολα στην κίνηση. Να έχεις υπ'όψιν οτι κάποια παρουσίασαν προβλήματα στην τρόμπα νερού και καλό θα είναι να το τσεκάρεις.
Για ταξίδια δεν έχω άποψη, αλλά για την πόλη θα είσαι μια χαρά.

kotsos.b
31/10/2017, 15:21
Επανερχομαι στο θεμα με μεγαλο διλημμα.. γιατι δε λεω να ησυχασω. Πρωτον εχω αρχισει μαθηματα για το Α αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν παιζει χαρτι προσωρινο μεχρι να παρω το διπλωμα στα χερια... Δεν ξερω τι εχει αλλαξει με 4 χρονια πριν γιατι τοτε μια χαρα χαρτι ειχα παρει με εγκριση απο τους εξεταστες και 10 μερες μετα ειχα τη μηχανη και ασφαλεια κανονικα. Το διπλωμα το πηρα κανα 3μηνο μετα.. Στο διλημμα τωρα, με επιασε ο πατερας μου και μου λεει γιατι να μπλεξεις με παλια μηχανη και ειναι και μεγαλη 650 κλπ (γενικα ειναι του καινουριου αλλα δεν ξερει απο μηχανες). Και τελος παντων βαζει τα μισα αν ειναι να παρω καινουρια την cb500x. Απτη μια προφανως γουσταρω τη honda αλλα απο την αλλη εχω ενα αγχος γιατι καινουρια μηχανη ειναι και στοχος κλοπης, ενω με τη bmw θα εχω το κεφαλι μου πιο ησυχο ως προς αυτο, αλλα απτην αλλη πολυ πιο πιθανο να βγαλει κανενα προβλημα και να μεινω χωρις μεταφορικο σε καποια φαση. Γενικα δεν τρελαινομαι στην ιδεα καινουριας μηχανης και προτιμουσα μεταχειρισμενη και την honda αν υπηρχαν περισσοτερες αγγελιες. Δεν ξερω τι να κανω λοιπον, σκεφτομαι μηπως μια μηχανη 12ετιας εχει ημερομηνια ληξης πολυ κοντινη και ψαχνομαι δυο τρια χρονια μετα για αλλη, κατα τα αλλα με ειχε ψησει πολυ η bmw και αν ημουν πιο σιγουρος για την αξιοπιστια της λογω ηλικιας δε θα το σκεφτομουν πολυ. Η αγγελια που εχω δει και βιαζομαι για το διπλωμα ειναι αυτη https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10802162/
Φαινεται πολυ προσεγμενη η μηχανη αλλα δεν εχω πολυ χρονο μαλλον

taisteal
31/10/2017, 15:27
Πάρε καινούργια τη honda.

Nostradamus
31/10/2017, 15:35
παρε καινουργιο το honda

basilis_k6
31/10/2017, 15:39
μηχανάκια 10+ετών αξίζουν 2.000ευρω άντε βαριά 2.200. μόνο για το στρομ θα έδινα λίγο παραπάνω. Καινουργιο δεν αξιζει αυτη την εποχη.

teo_g7
31/10/2017, 15:41
Πάρε το Honda!
Δε νομίζω ότι "απασχολεί" τόσο πολύ σαν μοντέλο αλλά καλού κακού κάνε μια ασφάλεια κλοπής να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

KotsosDR
31/10/2017, 15:46
Πάρε καινούργια τη honda.

Panos76
31/10/2017, 17:45
Cb500x ή versys 300x.

ggs
31/10/2017, 17:49
Αφου βοηθάει ο πατέρας,πάρε καινούργιο το cb.
Αν σκέφτεσαι τους κλέφτες, μην πάρεις τίποτα.
Όλα τα κλέβουν αν τα χρειάζονται

vantonopoulos
31/10/2017, 18:47
Επανερχομαι στο θεμα με μεγαλο διλημμα.. γιατι δε λεω να ησυχασω. Πρωτον εχω αρχισει μαθηματα για το Α αλλα το προβλημα ειναι οτι δεν παιζει χαρτι προσωρινο μεχρι να παρω το διπλωμα στα χερια... Δεν ξερω τι εχει αλλαξει με 4 χρονια πριν γιατι τοτε μια χαρα χαρτι ειχα παρει με εγκριση απο τους εξεταστες και 10 μερες μετα ειχα τη μηχανη και ασφαλεια κανονικα. Το διπλωμα το πηρα κανα 3μηνο μετα.. Στο διλημμα τωρα, με επιασε ο πατερας μου και μου λεει γιατι να μπλεξεις με παλια μηχανη και ειναι και μεγαλη 650 κλπ (γενικα ειναι του καινουριου αλλα δεν ξερει απο μηχανες). Και τελος παντων βαζει τα μισα αν ειναι να παρω καινουρια την cb500x. Απτη μια προφανως γουσταρω τη honda αλλα απο την αλλη εχω ενα αγχος γιατι καινουρια μηχανη ειναι και στοχος κλοπης, ενω με τη bmw θα εχω το κεφαλι μου πιο ησυχο ως προς αυτο, αλλα απτην αλλη πολυ πιο πιθανο να βγαλει κανενα προβλημα και να μεινω χωρις μεταφορικο σε καποια φαση. Γενικα δεν τρελαινομαι στην ιδεα καινουριας μηχανης και προτιμουσα μεταχειρισμενη και την honda αν υπηρχαν περισσοτερες αγγελιες. Δεν ξερω τι να κανω λοιπον, σκεφτομαι μηπως μια μηχανη 12ετιας εχει ημερομηνια ληξης πολυ κοντινη και ψαχνομαι δυο τρια χρονια μετα για αλλη, κατα τα αλλα με ειχε ψησει πολυ η bmw και αν ημουν πιο σιγουρος για την αξιοπιστια της λογω ηλικιας δε θα το σκεφτομουν πολυ. Η αγγελια που εχω δει και βιαζομαι για το διπλωμα ειναι αυτη https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/10802162/
Φαινεται πολυ προσεγμενη η μηχανη αλλα δεν εχω πολυ χρονο μαλλον

Είχα το μοντέλο πριν το Tiger για τέσσερα χρόνια την τιμή που ζητάει με τίποτα, κάτω ένα χιλιάρικο, γιατί το ψαλίδι δεν έχει πάνω του τον λασπωτήρα με τις βάσεις του λείπει το κάλυμμα της αλυσίδας, το δεξί μαρσπιέ του συνεπιβάτη είναι πατέντα, όλα.αυτά πρόχειρα και για να τα βάλεις δεν είναι και φθηνά.

kotsos.b
31/10/2017, 20:05
Είχα το μοντέλο πριν το Tiger για τέσσερα χρόνια την τιμή που ζητάει με τίποτα, κάτω ένα χιλιάρικο, γιατί το ψαλίδι δεν έχει πάνω του τον λασπωτήρα με τις βάσεις του λείπει το κάλυμμα της αλυσίδας, το δεξί μαρσπιέ του συνεπιβάτη είναι πατέντα, όλα.αυτά πρόχειρα και για να τα βάλεις δεν είναι και φθηνά.
Ωραιος, ευχαριστω, δεν τα ειχα προσεξει αυτα! Μου ειπε και στο τηλ οτι εχει ενα χτυπημα στο πισω φτερο, οχι πεσιμο λεει αλλα μαλλον πεσιμο σε συνδυασμο με το μαρσπιε. Honda λοιπον, και αυριο δινω για το Α :p , χωρις λογο τελικα.