PDA

View Full Version : Αλυσίδα



zeli
25/11/2005, 17:34
Πρόσφατα επεχείρησα να τεντώσω για πρώτη φορά(στο caponord) μονός μου την αλυσίδα.
Η διαδικασία ήταν ευκολότερη από παλιότερά μου μηχανάκια (τουλάχιστον έχει ποιο εύχρηστους τεντωτήρες-ρεγουλατορους), η αλυσίδα τεντώθηκε σύμφωνα με το manual, οι τεντωτήρες βρίσκονται και οι δύο στην ιδία θέση(οι μετρητές τους).
Αυτό που παρατήρησα βάζοντας το μηχανάκι στο διπλο σταντ είναι ότι σε ένα σημείο και μόνο καθώς περιστρέφω με το χέρι τον τροχό η αλυσίδα δείχνει να μαζεύει λίγο και μετά να επανέρχεται κανονικά. Ενημερωτικά αναφέρω ότι μηχανάκι έχει 26500χλμ. Τι έχει πάει στραβά??? Υπάρχει πρόβλημα ή έχω κάνει καμιά μλκια?
:confused: :confused:

alex14
25/11/2005, 17:45
Αρχισε να μαζευεις λεφτα για καινουργιο σετακι αλυσιδογραναζα.

:wave2:

stefanos
25/11/2005, 17:50
Σημαίνει οτι πας για αλυσίδα.
Με λίγα λόγια οι κρίκοι στο σημείο αυτό δεν στρίβουν όπως οι υπόλοιποι λόγο σκουριάς.Και με δεδομένο οτι δεν μπορείς να βάλεις τίποτα μέσα λόγο o ring πάμε γι άλλη.

aaa```
25/11/2005, 18:01
26500 xil. xwris ligo tentoma. stin asfalto tha ebriske?

zeli
25/11/2005, 18:02
Το φοβόμουνα :cry: :cry:

και μολις αλλαξα λάστιχα γμτ:(

Ευχαριστω.

Ασχετο αλλά έχουμε καμια καλή πρόταση για αλυσογράναζα:confused:

aaa```
25/11/2005, 18:15
mpaaaaa psakse gia olo to set pantos oxi alisida mono einai san na mhn exeis allaksei tpt.

zeli
25/11/2005, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
καμια καλή πρόταση για αλυσογράναζα:confused:


aaa Τα μισά διαβάζεις:confused: :confused: Δυο στις δυο απαντήσεις

:rolleyes:


:wave2:

KaTaNaS
26/11/2005, 10:03
ή AFAM όλα με χρυσή αλυσίδα!


(κοίτα αν έχει ακριβώς στα δόντια σου, για να μην αλλάζεις σχέση πίσω ένα δόντο, είτε πάνω έίτε κάτω!)



ή D.I.D (την καλή)9ή μάλλον την ενισχυμένβη!)με μαμά γρανάζια (που μάλλον θα σου βγεί πιο ακριβά το πακέτο!)



:wave2:

zeli
26/11/2005, 17:48
Thanx Σταυρο:wave2: :wave2:

......Μου είπαν και για τη χρυσή Regina (Regina φοραει απο μαμα..):rolleyes: :rolleyes: ...

zeli
18/01/2006, 14:22
Παλιό post αλλά δεν πάει άλλο χωρίς αλυσογράναζα...

Η ερώτηση έχει ως εξής:

Το μηχανάκι από μαμά φοράει αλυσίδα τυπου O-Ring 525. Εαν πάω σε X-ring 530 (αλλάζοντας και τα γρανάζια ) θα έχω προβλήματα και αν ναι ποιά θα είναι αυτά?

Ευχαριστώ.

OldMan
18/01/2006, 14:28
:eek: :look: :eek:

Χριστός και Παναγία ...!!!

Ρεεεεεεεεε ΔΕΝ άλλαξες ακόμη αλυσίδα ?????
:lol: :rotflmao: :lol:

Κράτα την 525 (ή αν βρεις ενισχυμένη 520, καλύτερα...).

Χωρίς να μπούμε σε Τεχνικές λεπτομέρειες (please....), όσο ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ είναι το βήμα της αλυσίδας τόσο καλύτερα !!!

:wave2: :beer: :wave2:

zeli
18/01/2006, 16:04
Εεεεε το είχα 1 μήνα παροπλισμένο...:o :o

Φχαριστώ:beer:

sotpag
19/01/2006, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:eek: :look: :eek:

Χριστός και Παναγία ...!!!

Ρεεεεεεεεε ΔΕΝ άλλαξες ακόμη αλυσίδα ?????
:lol: :rotflmao: :lol:

Κράτα την 525 (ή αν βρεις ενισχυμένη 520, καλύτερα...).

Χωρίς να μπούμε σε Τεχνικές λεπτομέρειες (please....), όσο ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ είναι το βήμα της αλυσίδας τόσο καλύτερα !!!

:wave2: :beer: :wave2:



520 με 525 εχουν ιδιο βημα, αλλαζει μονο το πλατος, μια επιφυλαξη για το ραουλο αν και δεν νομιζω να διαφερει

dirtbird
19/01/2006, 06:03
Aλυσσίδα θα βάλεις ίδια διάσταση (και αριθμό κρίκων και τύπο) με την εργοστασιακή.
Επίσης αν το μπροστινό γρανάζι είναι όπως στα Ιαπωνικά (έχουν λάστιχο 'κολλημένο' στις επίπεδες πλευρές), καλό είναι να βάλεις το εργοστασιακό αλλιώς είναι πιθανό να παρατηρήσεις αυξημένο θόρυβο.
Εγώ που ετοιμάζομαι να αλλάξω αλυσσίδα στο Blackbird, θα βάλω DID x-ring 2.

Mία ερωτησούλα: μήπως τη μηχανή την πήγαινες σε πλυντήριο για πλύσιμο?

zeli
19/01/2006, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εγώ που ετοιμάζομαι να αλλάξω αλυσσίδα στο Blackbird, θα βάλω DID x-ring 2.

Mία ερωτησούλα: μήπως τη μηχανή την πήγαινες σε πλυντήριο για πλύσιμο?

1)Τα γρανάζια είναι ακριβώς όπως και τα Ιαπωνικά.
2)Για αυτή την αλυσίδα λέω και εγώ απλά ρωτάω για 530 διότι την βρήκα στο net 150€ μαζί με γρανάζια αλλά θα αρχίσω να ψάχνω την εγχώρια αγορά για 525.
3)Την πλένω μόνος και την αλυσίδα την καθαρίζω με πινέλο και παραφυνέλαιο,γιατί ρωτάς?

:wave2: :wave2:

OldMan
19/01/2006, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
Την πλένω μόνος και την αλυσίδα την καθαρίζω με πινέλο και παραφυνέλαιο,γιατί ρωτάς?

Γιατί το νερό με πίεση, μπαίνει μέσα από τα O-rings (λιγότερο στα X-rings...) και αφενός διώχνει μέρος του "σφραγισμένου" λιπαντικού και αφετέρου την "αράζει" εκεί μέσα - μια και δεν μπορεί να ξαναβγεί - "ψωριάζοντας εσωτερικά τα ράουλα ...



Γι'αυτό ρωτάει !!! (και απαντάω εγώ γιατί το Βρωμοπούλι μπαίνει μια φορά τον μήνα στο Forum:lol:)

:wave2: :beer: :wave2:

dirtbird
20/01/2006, 06:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Γιατί το νερό με πίεση, μπαίνει μέσα από τα O-rings (λιγότερο στα X-rings...) και αφενός διώχνει μέρος του "σφραγισμένου" λιπαντικού και αφετέρου την "αράζει" εκεί μέσα - μια και δεν μπορεί να ξαναβγεί - "ψωριάζοντας εσωτερικά τα ράουλα ...



Γι'αυτό ρωτάει !!! (και απαντάω εγώ γιατί το Βρωμοπούλι μπαίνει μια φορά τον μήνα στο Forum:lol:)

:wave2: :beer: :wave2:

Δεν έχω τίποτα να προσθέσω, εκτός από το ότι το βρωμοπούλι εχτές 'αγόρασε' μέρος του οδοστρώματος στην Δεκελείας, λεπτομέρειες αργότερα εις τις γενικές (γενικώς).:mad:

zeli
20/01/2006, 11:59
Aρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
εχτές 'αγόρασε' μέρος του οδοστρώματος στην Δεκελείας,

:eyepop: :eyepop: Ωχ..ελπίζω να μήν είναι τίποτα σοβαρό...:wave2:

dirtbird
22/01/2006, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από zeli
:eyepop: :eyepop: Ωχ..ελπίζω να μήν είναι τίποτα σοβαρό...:wave2:

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση.

Όλα οΚ, εκτός από ένα γδαρμένο αριστερό φαίρινγκ και ένα σκίσιμο στο μπουφάν.


34434

Y.DELAMANIS.T.
24/01/2006, 11:45
APO ALEJOPOYLO D.I.D ALYSIDA KAI JT GRANAZIA TEL.2109222776

ioannou_b
25/01/2006, 02:31
η ΑΛΥΣΙΔΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ,ΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΑΝΟΥΑΛΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ Ο ΤΖΟΓΟΣ.

stefanos
25/01/2006, 08:29
Σε ένα συγκεκριμένο σημείο την μετράς αλλά οχι πάνω στην αλυσίδα το σημείο αυτό πάνω στο ψαλίδι ίσως.
Με λίγα λόγια στη συγκεκριμένη αλυσίδα μερικοί κρίκοι δεν δουλεύουν έχουν ψιλοκολήσει λόγο έλειψης λιπαντικού, και δεδομένου οτι απο τα o-ring δεν περνάει τίποτα άρα δεν μπορούμε να την λαδώσουμε την πετάμε.