PDA

View Full Version : Προβληματισμος για Varadero



alex80
29/10/2017, 10:13
Καλημερα σε ολους. Θελω γνωμες και συμβουλες για ενα ζητημα που με απασχολει και δυσκολευομαι να αποφασισω. Δυστυχως ειχα την ατυχια να κληρονομησω μια Varadero 03 μοντελο καρμπυρατερ απο τον πατερα μου περυσι. Το μηχανακι αυτη τη στιγμη βρισκεται στο συνεργειο και χρειαζεται 800-1000 ευρω για να βγει και να ειναι σε καλη κατασταση καθως θελει μια αντλια βενζινη, σερβις αναλωσιμα, λαστιχα συν κατι τελη και ασφαλειες που χρωσταγε. Εγω απο την αλλη ενω εχει συναισθηματικη αξια το μηχανακι λογω το οτι ειμαι φανταρος και προσφατα εμεινα ανεργος απο εκει που εκανα κατι μεροκαματα σκεφτομαι αν αξιζει τον κοπο συν το γεγονος οτι ειμαι 1,78 70 κιλα και δεν ξερω κατα ποσο θα μπορω ανετα να την κουμανταρω. Να σημειωσω οτι εχω σχετικα μετρια εμπειρια απο οδηγηση μηχανης. Οποτε σκεφτηκα και την περιπτωση να την ανταλλαξω η να παρω καποια αλλη πιο ελαφρια. Εσεις τι πιστευετε? Η χρηση ειναι το πολυ 300 χιλιομετρα το μηνα σε βολτες και οχι καθημερινη.

zopas
29/10/2017, 10:56
η αντλια ειναι πανακριβη για αλλαγη, καποτε ειχε ενα 800σαρι μονο αγορα, μπορεις να πας να στην φτιαξουν αλλαζοντας καποια αναλωσιμα μεσα της, θα σου παει κανα 150αρι...το βαρα ειναι 1000αρι αν και χαλκεντερο εχουμε ρην ατυχια να εχουμε τη χοντα στη τσεπη μας, πολυ ακριβα ανταλλακτικα..ετσι οπως το περιγραφεις το μοτοει ηταν τελειως παρατημενο και για να ξαναγινει της προκοπης θα σου παει ο κουκος αηδονι..αν θελεις να σου γραψω αναλυτικα...γνωμη μου οσο μπορεις να το δωσεις, δωσε το και πηγαινε σε μεταχειρισμενο παπι...τα 1000ρια θελουν συντηρηση δηλαδη πολυ χρημα ποσο μαλλον να ειναι και παρατημενο..ενα πραδειγμα να σου δωσω...μαλλον δεν εχει κανει ο πατερας σου ποτε ρυθμιση βαλβιδων...μονο για αυτο χωρις αλλες εργασιες θελεις ενα 250 αρι στο μαστορα που σιγουρα θα βρει και πολλα αλλα...και μια συμβουλη...μακρια απο εξουσιοδοτημενους χοντα και κυριως στα νοτια προαστια..οτι αλλο θελεις στειλε μου π.μ..

alex80
29/10/2017, 11:01
Ευχαριστω για την απαντηση φιλε. Βρηκα αντλια 220 με τοποθετηση μεταχειρισμενη και ρυθμισμα εκανε περυσι. Γενικοτερα δεν θελω μονοκυλινδρο μηχανακι και σιγουρα οχι παπι. Αυτο που ψαχνω να βρω ειναι αν υπαρχει κατι αξιολογο σε περιπτωση ανταλλαγης της μηχανης. Παρατημενη δεν ειναι τελειως. Ενα σερβις και ενα σετ λαστιχα θελει περα απο τη ζημια στην αντλια.

George_Sp
29/10/2017, 11:28
με βάση το φανταριλίκι που θα έχεις μπροστά σου και το ενδεχόμενο όταν βγεις με το καλό, να χρειαστεί καιρός μέχρι να βρεις ξανά μεροκάματα τα 1000ευρώ για να σερβάρεις μια Varadero είναι τελείως λάθος.

Καλές οι συναισθηματικές αξίες αρκεί να μπορείς να τις στηρίξεις. Αλλιώς γίνονται βάρος που λόγω του συναισθηματικού δεσίματος σε βαραίνουν περισσότερο όσο δε τα χαίρεσαι σωστά.

Δώσε το Varadero όπως είναι, κράτα κομπόδεμα για όσο θα υπηρετείς και να έχεις μαξιλαράκι όταν βγεις. Οι καιροί είναι δύσκολοι και δε λογαριάζουν συναισθηματισμούς.

alex80
29/10/2017, 11:34
Σορρυ παιδες το διατυπωσα λαθος. Απο φανταρος τελειωνω σε 3 μηνες και δουλευα οσο ημουν μεσα και εχω βρει και δουλεια μολις τελειωσω στο αντικειμενο μου με συμπαθητικα για την εποχη λεφτα. Με 1000 θα εχω ενα μηχανακι σε καλη κατασταση μεν και με συναισθηματικη αξια αλλα 15ετιας δε. Απο την αλλη τι επιλογες εχω με ενα 500αρικο για ανταλλαγη πανω κατω μετα την επισκευη?

George_Sp
29/10/2017, 11:44
Σορρυ παιδες το διατυπωσα λαθος. Απο φανταρος τελειωνω σε 3 μηνες και δουλευα οσο ημουν μεσα και εχω βρει και δουλεια μολις τελειωσω στο αντικειμενο μου με συμπαθητικα για την εποχη λεφτα. Με 1000 θα εχω ενα μηχανακι σε καλη κατασταση μεν και με συναισθηματικη αξια αλλα 15ετιας δε. Απο την αλλη τι επιλογες εχω με ενα 500αρικο για ανταλλαγη πανω κατω μετα την επισκευη?

Το καρμπυρατεράτο Varadero ακόμα και πλήρως σερβαρισμένο σωστά ρυθμισμένο κλπ καίει αρκετά. Αν βέβαια εσύ μιλάς για 300χλμ το μήνα τότε η υψηλή του κατανάλωση δε σε απασχολεί....δηλαδή αντί να δίνεις 20ευρώ βενζίνες θα δίνεις 40.
Σαν μηχανή ναι είναι μεγάλη και αρκετά βαριά για τη σωματοδομή σου αλλά ξανά στα 300χλμ το μήνα δε θα ζοριστείς ιδιαίτερα σε χαλαρές βόλτες. Αν μου λεγες για καθημερινή χρήση πόλης θα είχαμε κλείσει ήδη την κουβέντα.

Να το δώσεις έτοιμο με σερβις θα πιάσει 2000ευρω περίπου. Με αυτά τα χρήματα έχεις επιλογές. Kawasaki er6n στα 2000ευρώ επισης. και στα 2500-3000 Versys σαν ένα μικρότερο ελαφρύτερο και πιο μανιτζέβελο Varadero.

alex80
29/10/2017, 11:50
Αυτο σκεφτομαι και εγω οτι η συντηρηση του δεν θα με απασχολησει τοσο αν και καιει τραγικα και πιο πολυ απο το αμαξι αν το πατας κιολας. Απο την αλλη ειδα οτι κατι καλα κομματια παιζουν και κοντα στα 3000. Το βερσυς το σκεφτομαι και οταν το ειχα οδηγησει μου αρεσε πολυ. Σκεφτομαι και το μικρο το mt και κανα hornet 600 που μου ταιριαζουν καλυτερα σε σωματοδομη. Αλλες επιλογες αξιολογες δεν εχω βρει και για αυτο ρωταω κιολας

vardis
29/10/2017, 12:42
Οσον αφορά την αντλία εγώ για το ΜΚ2 μου (όχι καρμπ) βρήκα bosch με 48 ευρώ για να την έχω καβάτζα. Οσον αφορά τον προβληματισμό σου άν πρέπει να την κρατήσεις, για το πρακτικό κομάτι και όχι το συναισθηματικό, η μηχανή αυτή είναι για ταξίδια και μεγάλες βόλτες, για τα υπόλοιπα θα ταλαιπωρηθείς. Αυτά.

jliordos
29/10/2017, 12:48
Οσον αφορά την αντλία εγώ για το ΜΚ2 μου (όχι καρμπ) βρήκα bosch με 48 ευρώ για να την έχω καβάτζα. Οσον αφορά τον προβληματισμό σου άν πρέπει να την κρατήσεις, για το πρακτικό κομάτι και όχι το συναισθηματικό, η μηχανή αυτή είναι για ταξίδια και μεγάλες βόλτες, για τα υπόλοιπα θα ταλαιπωρηθείς. Αυτά.

που μπορούμε να την βρούμε σε αυτή την τιμή ?υπάρχει κανένα λίνκ ?

zopas
29/10/2017, 13:20
Μάλλον δεν σε ενημέρωσαν το τι εστί συντήρηση 1000αρας και μάλιστα 15ετιας...φρένα 120 ευρω μπρος πισω( γωργουση θέλεις 150 ευρω), λάδια 60-90 ευρώ, φίλτρο αέρος 35 και εσύ λες ότι αυτά φθάνουν..αν όμως ο μάστορας διαπιστώσει ζημιές σημαίνει: δίσκοι φρένων μπροστά 300, πίσω 80, δίσκοι συμπλεκτη μαζί με φλαντζες κ.Λ.Π πάνω από 300 ευρώ, αλυσίδα 120-160 ευρώ, γρανάζι αλυσίδας πίσω 70, μπροστινό 16, ρουλεμαν τιμονιου 50, αλλαγη λαδιου στα καλαμια 50, χ ωρια οι εργατοώρες του μάστορα...μάλιστα αν σου βγει πρόβλημα σε καδένα καλύτερα ξεχνά το...κόστος βενζίνης 8-9 λίτρα στα 100χλμ στην πόλη και άλλα που δεν τα θυμάμαι τώρα...

Και δεν είναι μόνο τι θα σου κοστίσει και αν βρεις σωστό, έμπειρο και τίμιο μάστορα που δεν θα σε κοροϊδέψει στο σέρβις...

Ότι πληρώνεις, παίρνεις...βασικά άσε τα συναισθήματα και πάρε κάτι στα μέτρα σου...Ένα 300σαρι σκούτερ είναι μια ιδανική λύση αλλιώς στα γράψαμε...και φίλε...μακριά από μαστοριά που θα σου πουν με 2-3 κατοστάρικα θα στην κάνουν καινούργια...χοντα ανταλλακτικά και φθηνό σέρβις πράγματα ασυμβίβαστα...

vardis
29/10/2017, 13:46
που μπορούμε να την βρούμε σε αυτή την τιμή ?υπάρχει κανένα λίνκ ?

Θα το ξαναψάξω γιατί πάει καιρός και θα τόχεις.

jliordos
29/10/2017, 13:48
Θα το ξαναψάξω γιατί πάει καιρός και θα τόχεις.

να είσαι καλά ,σε ευχαριστώ !

stefanos
29/10/2017, 14:37
.Ένα 300σαρι σκούτερ είναι μια ιδανική λύση αλλιώς στα γράψαμε...και φίλε...μακριά από μαστοριά που θα σου πουν με 2-3 κατοστάρικα θα στην κάνουν καινούργια...χοντα ανταλλακτικά και φθηνό σέρβις πράγματα ασυμβίβαστα...

Ένα τρακοσάρι σκούτερ έχει ελάχιστα μικρότερο κόστος συντήρησης όσο είναι καινούργιο, αλλά όταν αρχίσει να φορτώνει χιλιόμετρα και αρχίσουν ράουλα συμπλέκτες καμπάνες σινεμπλόκ κινητήρα και λοιπά φαιδρά το κόστος εκτοξεύεται.
Υπάρχει βέβαια η οικονομία στο καύσιμο, αλλά από την άλλη υπάρχουν περιορισμοί στη χρήση λόγο κυβικών, ακριβή κτήση ακόμα και μεταχειρισμένο
και οπωσδήποτε θα ανατιναχτεί πολύ πριν από ένα χιλιάρι.

zopas
29/10/2017, 15:34
Ένα τρακοσάρι σκούτερ έχει ελάχιστα μικρότερο κόστος συντήρησης όσο είναι καινούργιο, αλλά όταν αρχίσει να φορτώνει χιλιόμετρα και αρχίσουν ράουλα συμπλέκτες καμπάνες σινεμπλόκ κινητήρα και λοιπά φαιδρά το κόστος εκτοξεύεται.
Υπάρχει βέβαια η οικονομία στο καύσιμο, αλλά από την άλλη υπάρχουν περιορισμοί στη χρήση λόγο κυβικών, ακριβή κτήση ακόμα και μεταχειρισμένο
και οπωσδήποτε θα ανατιναχτεί πολύ πριν από ένα χιλιάρι.

ετσι νομιζα και εγω και για οχτω χρονια οδηγουσα ενα χιλιαρι αθηνα-εθνικη μεχρι που το κοστος συντηρησης πηγε σε δυσθεωρατα υψη...με το σκουτερ μονο απο βενζινη το χρονο σε σχεση με το βαραντετο μου γλυτωνω μινιμουμ 400 ευρω το χρονο συν τις άλλες φθορες, σε 2-3 χρονια εχεις αποσβεσει...μαλιστα ο φιλος που εχει καρμπυρατερατο θα γλυτωσει ακομα πιο πολλα...με 80 ευρω το μεγαλο σερβις σε ενα σκουτερ οταν στο 1000αρι μονο για ρυθμιση βαλβιδων ζητανε 250 ευρω συν τα αναλωσιμα που περιεγραψα απο πανω...αστο...το εχω ψαξει μεχρι εκει που δεν παιρνεθ...μεγαλη μηχανη και πολη ειναι μη συμφαιρουσα οικονομικη κατασταση. ...

doctoras
30/10/2017, 07:13
όταν λέμε οτι ένα αντικείμενο έχει συναισθηματική αξία, στην ίδια σειρά δε χωρά πόσο κοστίζει το σερβις ή ακόμη χειρότερα πόσο πιάνει να το σκοτώσω να πάρω κάτι άλλο. Τότε απλώς δεν έχει καμία συναισθηματική αξία για σένα.
Ετσι όπως τα περιγράφεις αν ήμουν στην θέση σου, θα το άφηνα κουκουλωμένο κάπου με ασφάλεια και όταν με τα χρόνια μπορούσα να πατήσω στα πόδια μου(οικονομικά) τότε θα το έκανα project να το φτιάξω λειτουργικό ξανά να μου θυμίζει το αγαπημένο μου πρόσωπο που το οδηγούσε.

μέχρι τότε παπάκι με 800ευρώ μεταχειρισμένο(εφόσον και τα 800 είναι πολύ δύσκολο να τα αποκτήσω).

alex80
30/10/2017, 20:22
Το γεγονος οτι εχει συναισθηματικη αξια για μενα δεν σημαινει οτι ειμαι και ικανος να την καβαλησω ουτε θεωρω οτι ειναι καλυτερη λυση να την εχω απο κατω να σαπιζει. Τωρα απο εκει και περα τονιζω οτι το μηχανακι το θελω για μια με δυο βολτες την εβδομαδα και οχι σαν βασικο μεσο μετακινησης. Τα παιδια που αναφερθηκαν σε τοσες ζημιες εχουν καποια εμπειρια και μου λενε οτι το μηχανακι θα χαλαει συνεχεια γιατι μεχρι στιγμης στα 7 χρονια που το ειχε ο πατερας μου δεν ειχε βγαλει ολες αυτες τις ζημιες που αναφερονται παραπανω. Δεν ειπα οτι τα 800 ευρω μου ειναι δυσκολο να τα αποκτησω αλλα κατα ποσο αξιζει τον κοπο.

irinia
31/10/2017, 06:19
ΔΥΣΚΟΛΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΜΕ.........ΑΘΛΙΑ ΕΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΟΔΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ




Δεν ενδείκνυται με ΤΙΠΟΤΕ για κάποιον μη έμπειρο οδηγό...!!
Τα υπόλοιπα σου τα γράφουν.Το μηχανάκι έχει σούπερ μοτέρ είναι πολύ αξιόπιστο,
αλλά ένα χιλιάρι θέλει αρκετά για συντήρηση.
Επίσης 1000 κυβικά για τη χρήση που το θέλεις...........είναι ΛΑΘΟΣ.

PortisHead
31/10/2017, 07:57
Να πω και γω την μ@λ@κι@ μου...
Δεδομενου οτι μαλλον δε σου τρεχουν απο τα μπατζακια τα λεφτα,
και οτι δεν αγοραζεις ξανά εύκολα 1000ρι Honda στις εποχες που ζουμε...

Κρατα το εστω καισε αποθηκη....εστω και πανω σε τάκους.
Κι οποτε μπορεις φτιαχτο.

Το να το σκοτωσεις για 2 χιλιαρικα δεν θα γινεις πιο πλουσιος.
Αλλα γιαπωνεζικο 1000ρι 2κυλινδρο δεν προκειται να ξαναπαρεις με αυτα τα λεφτα.

Κρατα το και φτιαχτο σιγα-σιγα.

vardis
31/10/2017, 08:04
jliordos έχεις π.μ.

KAGOURO
31/10/2017, 16:01
Kράτα το για δύο λόγους ! Για το δε΄έσιμο που χεις μαζί της από παλιά :(ΚΑΙ....για το δέσιμο που θα αποκτήσεις όταν αρχίσεις να την οδηγείς;) ! Κατα τ άλλα οι απόψεις ξέρεις σαν τι ειναι.....:a014:

zopas
31/10/2017, 18:50
Αφου το αγαπας, κρατησε το..σου αφιερωνω μια φωτο για ένα από τα ελαχιστα εκπληκτικα Varadero-vtr mottard στην Ελλαδα ( καρμπυρατερατο σαν το δικο σου), οπου γνωστος μου εδωσε 12 χιλιαρικα και το ανακατασκευασε από το 0, του εβαλε κινητηρα vtr, του αλλαξε τα παντα από δισκους, ζαντες μεχρι στροφόμετρα, ταχυμετρα κλπ ( ολα από vtr)και από αυτή την αγαπη του για τη συγκεκριμενη μηχανή βγηκε ένα θαυμα...τελικη 280χλμ, η δευτερη σπαει στα 155χλμ ...καποια στιγμη θα το παρουσιασω αναλυτικα γιατι οποτε παω στο φιλο μου απλα το χαζεύω...

αλλα τα ατιμα τα ονειρα θελουν χρηματα..

jliordos
31/10/2017, 19:11
jliordos έχεις π.μ.

Να είσαι καλά ,μόλις διάβασα το μήνυμα σου.Σε ευχαριστώ πολύ !!

vardis
01/11/2017, 14:08
Να είσαι καλά ,μόλις διάβασα το μήνυμα σου.Σε ευχαριστώ πολύ !!

Χαίρομαι που βοήθησα. Για τον φίλο alex80 για MK1 με επιφύλαξη υπάρχει της kyosan με κωδικό EP-8010.

alex80
02/11/2017, 18:00
Μπορουμε να μαθουμε πληροφοριες για τα μπροστινα γιατι και εγω αν το κρατησω κατι τετοιο εχω στο νου μου;

DrBig
02/11/2017, 18:15
Μπορουμε να μαθουμε πληροφοριες για τα μπροστινα γιατι και εγω αν το κρατησω κατι τετοιο εχω στο νου μου;

Πρεπει να ειναι απο cbr1100xx