PDA

View Full Version : κακη εξυπηρέτηση από πολύ γνωστό κατάστημα μηχανών στην Αττική



mangelasakis
04/11/2017, 17:10
Γειά σας ...

Η ιστορία μου είναι η εξής ...
Ψάχνω καιρό τώρα για μία honda cb600fa hornet. Βρήκα μία που μου αρέσει πάρα πολύ σε πολυ γνωστό κατάστημα εδώ στην Αθήνα...
Την μηχανή πήγα πριν 1.5 βδομάδα και την είδα και έδωσα τα χαρτιά στο μαγαζί για να προχωρήσει η χρηματοδότηση μέσω τραπέζης για να αγοράσω την μηχανή.
Λόγο όμως κάποιον καθηστερήσεων που προέκυψαν αποφάσισα να την αγοράσω τελικά μετρητής...
Πήρα λοιπόν τηλέφωνο την Τετάρτη το πρωί που μας πέρασε και ρώτησα καταρχήν αν υπάρχει η μηχανή τον υπεύθυνο του καταστήματος...
Αφού μου απάντησε θετικά του ζήτησα να μου στείλει με mail τις εξουσιοδοτήσεις που χρειάζονται για την αγορά ώστε να τα έχω έτοιμα και να τα δώσω μαζί με την προκαταβολή...
Πήγα λοιπόν την Τετάρτη το βράδυ έδωσα τα χαρτιά μαζί με την προκαταβολή όπως μου ζητήθηκε για να προχωρίσει η μεταβίβαση. Η μηχανή δεν βρισκόταν στο κατάστημα και υποτίθετε ότι την είχαν στείλει για σέρβις και συγκεκριμένα για αλλαγή λαδιών... Αφού έδωσα την προκαταβολή τα μισά χρήματα πέρνοντας ευτυχώς και απόδειξη με πείραν τηλέφωνο την Πέμπτη το πρωί και μου ανακοίνωσαν ότι η μηχανή τελικά δεν πωλείται γιατί την θέλει κάποιος από το κατάστημα οπότε θα την κρατήσουν... Μου προτάθηκε αν θέλω να αγοράσω κάποια άλλη ή αν θέλω να μου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω... Έτσι τους ζήτησα να μου στείλουν πίσω τα χρήματα και τους έστειλα τον λογαριασμό τραπέζης όπως μου ζήτησαν για να μου βάλουν τα χρήματα πίσω...
Από την Πέμπτη το πρωί περιμένω να μου επιστρέψουν τα χρήματα πίσω. Τους έχω πάρει δεκάδες τηλέφωνα και όλο με διαβεβαιώνουν ότι τα χρήματα τα κατέθεσαν και ότι θα τα δω στην τράπεζα από στιγμή σε στιγμή χωρίς αποτέλεσμα...Τους έχω ζητήσει ακόμα να μου στείλουν την απόδειξη του εμβάσματος μέσω mail ώστε να δω ότι όντως μπήκαν τα χρήματα αλλά μου λένε ότι αυτό πρέπει να το ζητήσω από το λογιστήριο και ότι η κοπέλα του λογιστηρίου λείπει η δεν μπορεί η κάποια δικαιολογία τέλος πάντων...
Λέω να περιμένω μέχρι την Δευτέρα μήπως τα έβαλαν με εμβασμα από διαφορετική τράπεζα και χρειάζονται 2-3 μέρες να εμφανιστούν... Διαφορετικά έχω σκοπό να πάω από εκεί και αν δεν μου τα δώσουν στο χέρι όπως τους τα έδωσα εγώ τότε θα κινηθώ νομικά...

Ασφαλώς και θα αναφέρω και δημόσια την επωνυμία του μαγαζιού ώστε να ξέρουν οι μελλοντικοι πελάτες με τι μαγαζί έχουν να κάνουν...

daz
04/11/2017, 17:42
Ασφαλώς και θα αναφέρω και δημόσια την επωνυμία του μαγαζιού ώστε να ξέρουν οι μελλοντικοι πελάτες με τι μαγαζί έχουν να κάνουν...

Μέχρι να ξεκαθαρίσει η κατάσταση δικαστικώς (αν καταλήξετε εκεί) και να βγει το πόρισμα του δικαστηρίου για το τι ευθύνη φέρει η κάθε μερια, σε συμβουλεύω να μην αναφέρεις επωνυμία μαγαζιού ή οτιδήποτε παρόμοιο.

Αφενός επειδή εδώ μέσα δεν είμαστε λαϊκό δικαστήριο και αφετέρου για να μην δεχθείς εσύ μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση και χάσεις όποιο δίκιο έχεις.

Όπως και να 'χει, ενημέρωσέ μας για την πορεία της κατάσταση και τις ενέργειές σου και σου εύχομαι καλά ξεμπερδέματα.

basilis_k6
04/11/2017, 18:12
Τα χρηματα μπορει να κανουν εως και 5 εργάσιμες.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/11/2017, 18:14
Και βεβεα πρεπει να αναφερει την επωνυμια του καταστηματος.Γιατι να μην το κανει βρε νταζ.Γιατι σε αυτο το κολοτοπο ελιτελους να μην μπορουμε να προστατευτουμε.Αν ηταν σωστοι επρεπε να στηλουν τον υπαληλο τους στη τραπεζα να σηκωσει τα λεφτα να τα δωσει στο χερι στο παιδι οπος τους τα εδωσε και αυτος.Εδω μεσα δεν ειναι λαικο δικαστηριο γιαυτο και δε δηκαζετε κανης.Αλλα απο συντροχο σε συντροχο νομιζω οτι κατι τετοια πρεπει οχι απλα να τα λεμε αλλα να τα φωναζουμε για να τους ξεμπροστιαζουμε τους γ@@#μημενους.

daz
04/11/2017, 18:23
....Εδω μεσα δεν ειναι λαικο δικαστηριο............................................. αλλα να τα φωναζουμε για να τους ξεμπροστιαζουμε τους γ@@#μημενους.

:rolleyes:

AUFGEBRACHT
04/11/2017, 19:50
Τα χρηματα μπορει να κανουν εως και 5 εργάσιμες.

3 εργάσιμες ημέρες το μέγιστο, όχι και 5 ημέρες...

AUFGEBRACHT
04/11/2017, 20:05
Αν ηταν σωστοι επρεπε να στηλουν τον υπαληλο τους στη τραπεζα να σηκωσει τα λεφτα να τα δωσει στο χερι στο παιδι οπος τους τα εδωσε και αυτος.Εδω μεσα δεν ειναι λαικο δικαστηριο γιαυτο και δε δηκαζετε κανης.Αλλα απο συντροχο σε συντροχο νομιζω οτι κατι τετοια πρεπει οχι απλα να τα λεμε αλλα να τα φωναζουμε για να τους ξεμπροστιαζουμε τους γ@@#μημενους.

Δεν είμαστε στην εποχή που ήταν τραπεζικός υπάλληλος ο Χορν, ο Τσαγανέας αφεντικό και ο Παπαμιχαήλ ο άδολος υπάλληλος... ΟΚ, κατακριτέα και απαράδεκτη η συμπεριφορά να "πουλάνε" ένα μηχανάκι που τελικά δεν ήταν για πώληση, αλλά ζούμε στην ηλεκτρονική εποχή, τουτέστιν internet banking. Αν τα έβαλαν από άλλη τράπεζα, το πιθανότερο είναι ότι Δευτέρα θα εκτελεστεί το έμβασμα (αν και με μια μικρή επιβάρυνση μπορείς να τα στείλεις αυθημερόν). Έχουμε και capital controls, μην ξεχνιόμαστε, αν ο φίλος έδωσε πάνω από € 1.800 πως να τα κάνει ανάληψη ο άλλος; Δευτέρα κοντή γιορτή, θα μάθουμε εάν μπήκαν τα χρήματα ως όφειλαν...

toyar
04/11/2017, 20:33
η μηχανη πουληθηκε σε αλλο πελατη που προσφερε μετρητα
τα λεφτα θα μπουν γιατι δεν μπορουν να κανουν αλλιως.............

basilis_k6
04/11/2017, 20:54
3 εργάσιμες ημέρες το μέγιστο, όχι και 5 ημέρες...

Been there, more than once

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
04/11/2017, 22:24
Παιδια αν εγω βαλω λεφτα σε ενα λογαριασμο τωρα,θα φανουν αμεσως

daz
04/11/2017, 23:52
Παιδια αν εγω βαλω λεφτα σε ενα λογαριασμο τωρα,θα φανουν αμεσως

Αν πας στην Εθνική για να μου στείλεις λεφτά στην Πειραιώς θα φανούν αμέσως?

mangelasakis
05/11/2017, 03:16
Πλέον σου δίνουν την επιλογή αν θέλεις με μία μικρή επιβάρυνση της τάξεως 1-2 ευρώ να γίνει η μεταφορά άμεσα... Ειδικά αυτοί που είναι επαγγελματίες θα έπρεπε να μου επιστρέψουν τα χρήματα άμεσα και να μην τσιγκουνευτούν αυτά τα 1-2 ευρώ δεδομένο ότι δεν με σεβάστικαν κιόλας καθόλου σαν πελάτη τους... Το χειρότερο όμως από όλα είναι η κοροιδία, η ψευτιά και η ανεντιμότητα αυτών των ανθρώπων... Δεν γίνεται να μου λέει Τετάρτη πρωί ότι το μηχανάκι υπάρχει και μάλιστα να μου στέλνει και τις εξουσιοδοτήσεις που πρέπει να υπογράψω στα ΚΕΠ για να γίνει η μεταβίβαση , την ίδια μέρα το βράδυ που πέρασα από το μαγαζί να μου λέει ότι το μηχανάκι υπάρχει και το έχουν στείλει για αλλαγή λαδιών και να μου κρατάει 2000 χιλιάρικα (τα μισά δηλαδη) που τα έδωσα σε μετρητά στο χέρι και να μου λέει ότι την Παρασκευή θα μπορώ να περάσω να το πάρω, και την Πέμπτη το πρωί να με παίρνει τηλέφωνο και να μου λέει ότι το μηχανάκι δεν πουλιέται και ότι θα δοθεί σε συγγενικό τους πρόσωπο... Και το χειρότερο είναι ότι τους έχω πάρει 8-10 τηλέφωνα και τους ζητάω τα χρήματα και κάθε φορά μου λένε ότι μου τα έχουν βάλει στην τράπεζα ενώ από το e-banking μου βλέπω ότι δεν έχει μπει ούτε ευρώ και όταν τους ζητάω να μου στείλουν την απόδειξη συναλαγής για να βεβαιωθώ ότι μου έβαλαν τα χρήματα και ότι μου τα έβαλαν στον σωστό λογαριασμό μου λένε ένα σωρό φτηνές δικαιολογίες ότι λείπει η κοπέλα από το λογιστήριο κλπ κλπ ... Πώς μπορώ εγώ να τους έχω εμπιστοσύνη και πως μπορώ να τους πιστέψω; Αυτοί οι ανθρώποι είναι αναξιόπιστοι και δεν εμπνέουν καμία εμπιστοσύνη και προφανώς δεν είναι σωστοί επαγγελματίες παρόλο που έχουν αλυσίδα καταστημάτων... Το σωστό θα ήταν να μου δώσουν την μηχανή και να ψάξουν να βρούν άλλη μηχανή για το συγγενικό τους πρόσωπο . Άλλωστε αυτή είναι η δουλειά τους. Να βρίσκουν και να πουλάνε μηχανές...

Με τα πολλά και μέσα σε όλα τα ψέματα τους μου είπαν ότι την Παρασκευή πρωί μου κάνανε την μεταφορά από Eurobank σε Alphabank που ήταν και το πιο πειστικό από όλα τα ψέματα που μου έχουν πει . Δεδομένο ότι μπορεί να κάνει 2-3 μέρες να εμφανιστούν τα χρήματα στον λογαριασμό μου θα περιμένω μέχρι Τρίτη βράδυ... Αν δεν εχουν μπει ως τότε θα κινηθώ νομικά...

mangelasakis
05/11/2017, 03:34
η μηχανη πουληθηκε σε αλλο πελατη που προσφερε μετρητα
τα λεφτα θα μπουν γιατι δεν μπορουν να κανουν αλλιως.............
Φίλε αν είχε προσφέρει κάποιος άλλος πριν από εμένα μετρητά και είχε πουληθεί τότε γιατί δέχτηκαν και τα δικά μου μετρητά; Γιατί και εγώ 2000 χιλιάρικα μετρητά σε 50ευρα στο χέρι τους έδωσα και όχι μέσω τραπέζης. Τους τα μέτρησα και 2 φορές μπροστά τους και τα μέτρησαν και αυτοί άλλη μία. Πιο μετρητά δεν γίνεται...

Τα λεφτά θα τα πάρω γιατί υπάρχει η απόδειξη... Το θέμα είναι πότε θα τα πάρω και πως θα τα πάρω...

Ως τώρα έχω χάσει 2 καλές μηχανές που είχα βρει από αγγελίες εξαιτίας τους... Μία την δικιά τους (την οποία την ήξερα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη για αυτό και την ήθελα) και μία που πουλήθηκε την Τετάρτη δηλαδή μία μέρα πριν μου πουν ότι δεν πουλιέται η μηχανή τους. Και μέχρι να μου δώσουν τα χρήματα μου πίσω δεν έχω χρήματα να αγοράσω μηχανή ...

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/11/2017, 04:23
Εχουμε μπουχτσει πια απο τος μαλακιες τους.Εμποροι και π@π@ριες.Ανεντιμοι το 50 τις 100.Εχω αλαξει 18 μηχανακια και στα μισα ειχα προβλημα.Του τυπου "το μηχανακι δεν πουλιετε,το μηχανακι ειναι αγκαθα και στο μηνα πανω να θελει συνεργειο,το μηχανακι θα το παρης τη ταδε μερα και να το περνω μετα απο μια βδομαδα κτλπ.Τετοιες ενεργειες απο επαγγελματιες ανθρωπους στο χωρο ειναι λιαν εποιηκος απαραδεκτες.Γιαυτο τους κοβεις και αυτους και τη κολοβιτρινα τους που τη χρεωνουν 700 ευρω,τους αφηνεις να πεινανε και πας σε ιδιωτη.Νομιζουν οτι ειναι γ@μ@ω.Δυστηχως υπαρχουν και καλλα παιδια στο χωρο αλλα μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
05/11/2017, 04:26
Αν πας στην Εθνική για να μου στείλεις λεφτά στην Πειραιώς θα φανούν αμέσως?

Για να πω την αληθεια δε ξερω απο διαφορετικη τραπεζα.Αλλα απο τη ιδια τα βλεπεις αμεσος.Στελνω του παιδιου λεφτα απο πειραιως και τα περνει κατευθειαν.

doctoras
05/11/2017, 08:27
στην θέση σου το πρώτο πράγμα που θα έκανα θα ήταν να μιλήσω με δικηγόρο να μου δώσει τα φώτα του για το τι σενάρια υποκλοπών υπάρχουν απο τον καταστηματάρχη ποσο τον πάιρνει, το κινήσεις μπορώ να κάνω και πόσο θα μου κοστίσει.
Αυτά με το καλημέρα της δευτέρας πρέπει να τα ξέρεις

φαντάζομαι ποιος είναι

και αφετέρου απο διαφορετική τράπεζα μεταφορά δεν γίνεται παραπάνω απο 2 μέρες (ούτε 3 ούτε 5)

μην χάνεις την ψυχραιμία σου πήγαινε τους λάου λάου στην επικοινωνία μεταξύ σας μπορεί να στραβώσει πολύ το πράμα, αλλά μάθε τα πάντα από το νομικό πλαίσιο

AXL954
05/11/2017, 09:45
Καλημέρα

Αυτό που προτείνω εύκολα, αλλά ξέρω ότι είναι δύσκολο, είναι να μείνεις ψύχραιμος, διότι μπορεί και τελικά να αγχώνεσαι, άδικα

Αν τελικά η αγορά ακυρώθηκε την Πέμπτη, αντε να έκανε το έμβασμα την παρασκευή, οπότε στην χειρότερη, τα χρήματα να έχουν και valeur 2 εργάσιμες (αν είναι έμβασμα από άλλη τράπεζα), οπότε λογικά Τρίτη να είναι στον λογαριασμό σου.

Η απόδειξη που έλαβες έχει σφραγίδα της εταιρίας και υπογραφή τουλάχιστον?

Πιστεύω ότι όλα θα έχουν αίσιο τέλος, αν και κάτι τέτοιοι τύποι, χρειάζονται και μια καταγγελία στο Ινστιτούτο ΚΑταναλωτών για να αρχίζουν να μαθαίνουν σιγά σιγά, πως δεν βρισκόμαστε στο 80 η 90 και πως κάθε επιχείρηση λαμβανει την νομιμοποίηση της να υπάρχει, από την ίδια την κοινωνία, που τελικά πρέπει να σέβεται....αλλά μάλλον αυτά παραείναι ψιλά για μυωπικούς επιχειρηματίες

THEOD
05/11/2017, 10:00
Η διατραπεζική μεταφορά μεταξύ Ελληνικών τραπεζών κατά 90% είναι 1 εργάσιμη ημέρα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να φθάσει τις 2.
Επειδή μιλάμε για εργάσιμες ημέρες αν μεσολαβεί ΣΚ ή/και αργία τότε το διάστημα επεκτείνεται ανάλογα.
Πιστεύω ότι την Δευτέρα θα τα δείς στον λογαριασμό σου (ΑΝ φυσικά σου λένε αλήθεια και έχει γίνει η κατάθεση...)

mikes
05/11/2017, 10:02
ΑΝ ηταν σωστος επαγγελματιας, θα σε ενημερωνε εξ'αρχης οτι αγορα με μετρητα για τετοια ποσα δε μπορει να γινει καθως απαγορευεται απο το νομο..
μονο μεσω τραπεζης ειτε αυτο λεγεται επιταγη, ειτε καταθεση ειτε μεταφορα ειτε με καρτα!
επισης αφου δε μπορει να κοψει παραστατικο πανω απο 500 € για αγορα της μετρητοις πως θα το δικαιολογουσε; θα σου εκοβε 8 διαφορετικες αποδειξεις?
απλα ο τυπος ειχε ηδη πουλησει το μηχανακι, ειδε τα μετρητα σου, διεκρινε τον ενθουσιασμο σου για το μηχανακι, σου λεει κατσε να τον παιξουμε λιγο τον τυπο
να δουμε κι εμεις λιγη χαρα στη τσεπη μας, πηρε το παραδακι σου να κλεισει τρυπες, και τωρα προσπαθει απλα να κερδισει χρονο μεχρι να αναγκαστει να στα επιστρεψει!

ΠΟΤΕ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ για τετοιες αγορες, ακομα κι απο ιδιωτη! ο πιο ασφαλης τροπος, ειναι τραπεζικη επιταγη της οποιας κρατατε τα στοιχεια, οποτε αν σκαλωσει καπου το θεμα
να μπορειτε να την ακυρωσετε... το ιδανικο θα ηταν να μπορουσε να εξοφληθει μονο κατοπιν δικης σας εγκρισης τηλεφωνικα, αλλα δε ξερω αν γινεται κατι τετοιο

thunder ace
05/11/2017, 10:44
Απο αλλη τραπεζα τα βλεπεις την αλλη μερα.
Το εκανα πριν λιγες μερες.

ggs
05/11/2017, 11:17
ψυχραιμια...
αυριο κανε δυο τηλ.

ενα στο λογιστηριο της εταιριας να ζητησεις να σου πουν το καταθετηριο και ποτε εγινε .
μαλλον ,θα στα εχουν βαλει παρασκευη ή απο δευτερα.
δεν ειναι απατη αυτο,καθυστερηση (μικρη) ειναι και δεν μπορουν να σου τα "φανε" .

αν στα εχουν βαλει ,τηλ στην τραπεζα σου.

mangelasakis
05/11/2017, 11:18
Έχεις δίκιο σε αυτό. Με επιταγή δεν νομίζω ότι γινεται γιατί το πιθανότερο να μην την δεκτει. Από ότι φαντάζομαι και εγώ αυτό έχει συμβεί για αυτό ανυσηχω. Ευτυχώς η απόδειξη έχει και σφραγίδα και υπογραφή. Τώρα κατά πόσο είναι νόμιμη δεν ξέρω αλλά όπως και να έχει αποτελεί κάποιο αποδεικτικό στοιχείο που να μπορώ να το αξιοποιήσω αν χρειαστεί να κινηθώ δικαστικά.


ΑΝ ηταν σωστος επαγγελματιας, θα σε ενημερωνε εξ'αρχης οτι αγορα με μετρητα για τετοια ποσα δε μπορει να γινει καθως απαγορευεται απο το νομο..
μονο μεσω τραπεζης ειτε αυτο λεγεται επιταγη, ειτε καταθεση ειτε μεταφορα ειτε με καρτα!
επισης αφου δε μπορει να κοψει παραστατικο πανω απο 500 € για αγορα της μετρητοις πως θα το δικαιολογουσε; θα σου εκοβε 8 διαφορετικες αποδειξεις?
απλα ο τυπος ειχε ηδη πουλησει το μηχανακι, ειδε τα μετρητα σου, διεκρινε τον ενθουσιασμο σου για το μηχανακι, σου λεει κατσε να τον παιξουμε λιγο τον τυπο
να δουμε κι εμεις λιγη χαρα στη τσεπη μας, πηρε το παραδακι σου να κλεισει τρυπες, και τωρα προσπαθει απλα να κερδισει χρονο μεχρι να αναγκαστει να στα επιστρεψει!

ΠΟΤΕ ΜΕ ΜΕΤΡΗΤΑ για τετοιες αγορες, ακομα κι απο ιδιωτη! ο πιο ασφαλης τροπος, ειναι τραπεζικη επιταγη της οποιας κρατατε τα στοιχεια, οποτε αν σκαλωσει καπου το θεμα
να μπορειτε να την ακυρωσετε... το ιδανικο θα ηταν να μπορουσε να εξοφληθει μονο κατοπιν δικης σας εγκρισης τηλεφωνικα, αλλα δε ξερω αν γινεται κατι τετοιο

anavatis19
05/11/2017, 13:37
τα χρηματα δεν φαινονται αμεσως απο μια τραπεζα σε μια αλλη διαφορετικη τραπεζα. απο ιδια στην ιδια φαινονται στα πρωτα δευτερολεπτα. καθε μερα κανω τετοιες συναλλαγες. ετσι λειτουργουν τα εμβασματα. Το Valeur που λενε

mikes
05/11/2017, 17:27
Έχεις δίκιο σε αυτό. Με επιταγή δεν νομίζω ότι γινεται γιατί το πιθανότερο να μην την δεκτει. Από ότι φαντάζομαι και εγώ αυτό έχει συμβεί για αυτό ανυσηχω. Ευτυχώς η απόδειξη έχει και σφραγίδα και υπογραφή. Τώρα κατά πόσο είναι νόμιμη δεν ξέρω αλλά όπως και να έχει αποτελεί κάποιο αποδεικτικό στοιχείο που να μπορώ να το αξιοποιήσω αν χρειαστεί να κινηθώ δικαστικά.
η αποδειξη που εχεις ειναι νομιμη γιατι ειναι αποδειξη εισπραξης και οχι λιανικης πωλησης.. αν η επιταγη ειναι τραπεζικη και οχι ονομαστικη, και αρα εξασφαλισμενο οτι υπαρχουν τα λεφτα, μια χαρα τη δεχεται!

virus
05/11/2017, 19:35
Η διατραπεζική μεταφορά μεταξύ Ελληνικών τραπεζών κατά 90% είναι 1 εργάσιμη ημέρα. Σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να φθάσει τις 2.
Επειδή μιλάμε για εργάσιμες ημέρες αν μεσολαβεί ΣΚ ή/και αργία τότε το διάστημα επεκτείνεται ανάλογα.
Πιστεύω ότι την Δευτέρα θα τα δείς στον λογαριασμό σου (ΑΝ φυσικά σου λένε αλήθεια και έχει γίνει η κατάθεση...)


Απο αλλη τραπεζα τα βλεπεις την αλλη μερα.
Το εκανα πριν λιγες μερες.


διατραπεζικη συναλαγη με μια προσθετη μικρη επιβαρυνση στο απλο εμβασμα τα λεφτα φαινονται σε 2 ωρες.

το απλο εμβασμα σε 2 εργασιμες ημερες.

CHRISTOF
06/11/2017, 09:50
Τα χρήματα φαίνονται αμέσως, μόνο σε συναλλαγές εντός της ίδιας τράπεζας.
Μεταξύ διαφορετικών τραπεζών, φαίνονται εντός 3 εργάσιμων ημερών, ή εντός 15 - 30 λεπτών με μια χρέωση της τάξης των 4 Ευρώ.
Τελικά τα είδες τα χρήματα?

mangelasakis
06/11/2017, 12:48
Λοιπόν παιδιά όλα καλά με τα λεφτά.
Δεν τα είχαν μεταφέρει ακόμα και τελικά τα μετέφεραν μόλις τώρα και ασφαλώς τα είδα αμέσως στον λογαριασμό μου χωρίς καθυστέρηση. Τα τηλέφωνα και η πίεση που τους άσκησα απέδωσαν...
Οπότε άδικα αγχώθηκα....

Αλλα γενικά η εξυπηρέτηση από το συγκεκριμένο κατάστημα είναι κάκιστη... Στο μέλλον ούτε απέξω δεν θέλω να ξαναπεράσω...

sapila racing
06/11/2017, 12:50
Λοιπόν παιδιά όλα καλά με τα λεφτά.
Δεν τα είχαν μεταφέρει ακόμα και τελικά τα μετέφεραν μόλις τώρα και ασφαλώς τα είδα αμέσως στον λογαριασμό μου χωρίς καθυστέρηση. Τα τηλέφωνα και η πίεση που τους άσκησα απέδωσαν...
Οπότε άδικα αγχώθηκα....

Αλλα γενικά η εξυπηρέτηση από το συγκεκριμένο κατάστημα είναι κάκιστη... Στο μέλλον ούτε απέξω δεν θέλω να ξαναπεράσω...

Αλλο όμως η κακή εξυπηρέτηση κι άλλο η απάτη όπως διατυμπανίζει ο τίτλος που έβαλες.

AUFGEBRACHT
06/11/2017, 13:58
Λοιπόν παιδιά όλα καλά με τα λεφτά.
Δεν τα είχαν μεταφέρει ακόμα και τελικά τα μετέφεραν μόλις τώρα και ασφαλώς τα είδα αμέσως στον λογαριασμό μου χωρίς καθυστέρηση. Τα τηλέφωνα και η πίεση που τους άσκησα απέδωσαν...
Οπότε άδικα αγχώθηκα....

Αλλα γενικά η εξυπηρέτηση από το συγκεκριμένο κατάστημα είναι κάκιστη... Στο μέλλον ούτε απέξω δεν θέλω να ξαναπεράσω...


Τα είχαν πιθανώς μεταφέρει από Πέμπτη, απλά τσιγκουνεύτηκε 2 ευρώ παραπάνω για να κάνει το έμβασμα άμεσα διαθέσιμο. Τα χρήματα ήταν σίγουρο ότι θα στα επέστρεφε κι όντως άδικα ανησύχησες. Όντως λοιπόν ο τίτλος θέλει τροποποίηση, φέρθηκαν αντιεπαγγελματικά, άσχημα, όπως θες πέστο, απάτη όμως δεν στοιχειοθετείται...

mangelasakis
06/11/2017, 13:58
Τα είχαν μεταφέρει από Πέμπτη, απλά τσιγκουνεύτηκε 2 ευρώ παραπάνω για να κάνει το έμβασμα άμεσα διαθέσιμο.
Δεν τα είχαν βάλει.. Μου το είπε σήμερα η κοπέλα από το λογιστήριο που μίλησα μαζί της...


Αλλο όμως η κακή εξυπηρέτηση κι άλλο η απάτη αλλά όπως διατυμπανίζει ο τίτλος που έβαλες.
μεχρι πριν λίγες ώρες απάτη θεωρούσα ότι ήταν και ότι πήγαιναν να μου φάνε τα χρήματα που αν διάβασες παραπάνω δεν ήταν και λίγα για απλή προκαταβολή...
Βεβαια και μόνο ότι μου έλεγαν ότι η μηχανή υπάρχει ενώ είχε πουληθεί και ότι μου έλεγαν ψέματα για 3 μέρες ότι τα χρήματα τα έχουν βάλει δεν είναι απάτη;
Παρόλα αυτά αν μπορώ να τον αλλάξω το τίτλο θα τον αλλάξω ... Αλλά δεν βρίσκω κάποια τέτοια επιλογή...

ggs
06/11/2017, 14:10
Δεν τα είχαν βάλει.. Μου το είπε σήμερα η κοπέλα από το λογιστήριο που μίλησα μαζί της...


μεχρι πριν λίγες ώρες απάτη θεωρούσα ότι ήταν και ότι πήγαιναν να μου φάνε τα χρήματα που αν διάβασες παραπάνω δεν ήταν και λίγα για απλή προκαταβολή...
Βεβαια και μόνο ότι μου έλεγαν ότι η μηχανή υπάρχει ενώ είχε πουληθεί και ότι μου έλεγαν ψέματα για 3 μέρες ότι τα χρήματα τα έχουν βάλει δεν είναι απάτη;
Παρόλα αυτά αν μπορώ να τον αλλάξω το τίτλο θα τον αλλάξω ... Αλλά δεν βρίσκω κάποια τέτοια επιλογή...

ας πούμε λοιπόν ότι ήταν μια κακή εξυπηρέτηση , όπως λέει πλέον κα ο τίτλος.

arisrodolivos
06/11/2017, 15:10
Και τι εγινε με τον τιτλο ρε παιδια ?γιατι να τον αλλαξει? Του δωσε λεφτα τον εστησε και μηχανη δεν πηρε τι ειναι αυτο δηλαδη.σιγα μην θιξουμε τον μαντρα
Αει απο κει με τον καθε ξυπνιο που μονο ταλαιπωρια προσφερει απλοχερα..

zopas
06/11/2017, 16:37
δυστυχως δεν μπορει και να μας τον αναφερει για να εχουμε το νου μας...

lykourgi
06/11/2017, 17:10
Κανονικά το κατάστημα έπρεπε αμέσως μετά το τηλεφώνημα της Πέμπτης (ακύρωση), να κάνει το έμβασμα επιστροφής των χρημάτων (επιβαρυνόμενο τα έξοδα άμεσης μεταφοράς) και να στείλει αποδεικτικό με email. Απλό είναι.

Τα λεφτά που αγνοούνταν, η κοπέλα που έλειπε κλπ, δεν είναι απλώς "κακή εξυπηρέτηση" .

Το πιθανότερο είναι πως βρήκαν να πουλήσουν τη μηχανή ακριβότερα, αλλά περίμεναν λεφτά από τον άλλο αγοραστή. Μόλις αυτός τα έδωσε, επέστρεψαν την προκαταβολή στον πρώτο.
Αν στράβωνε η δουλειά με τον δεύτερο, θα ειδοποιούσαν τον πρώτο να έρθει να πάρει την μοτοσυκλέτα.

daz
06/11/2017, 17:14
Υποθέσεις!!!

devil's animal
06/11/2017, 17:33
Υποθέσεις!!!

:a013:

...οι οποιες ειναι πολυ συνηθισμενες για μαντραδες...

ετσι, ομως, λειτουργει η αγορα μαγκες...δυστυχως...
ειναι συνηθισμενα πραγματα αυτα...


το κακο ειναι οτι δεν μαθαινουμε και δεν ακουμε...
γενικα μιλαω...

οταν ολοι φωναζουμε και λεμε "μακρυα απο εμπορους οταν προκειται για μεταχειρισμενα", κανεις δεν ακουει...

οι εμποροι δεν ειναι εργοστασια να παραγουν μοτοσυκλετες...ενδιαμεσοι "σταθμοι" ειναι που παιρνουν μηχανες απο αλλους ιδιωτες και κοτσαρουν το κερδος τους επανω, αφου πρωτα εχουν σουλουπωσει καπως εμφανισιακα το μοτοσακο (και αν το εχουν κανει και αυτο και δεν του εχουν απλα κατεβασει τα χλμ για να ειναι πιο δελεαστικο)...

τσιμπανε ολοι το τυρακι των δοσεων και πανε βουρ εκει επειδη βλεπουν γυαλιστερα ντεποζιτα μεσα σε φωτισμενες βιτρινες...



δεν φταινε οι εμποροι...η αγορα τους ζηταει, αυτοι υπαρχουν και μεγαλουργουν....

AUFGEBRACHT
06/11/2017, 17:41
δεν φταινε οι εμποροι...η αγορα τους ζηταει, αυτοι υπαρχουν και μεγαλουργουν....

Λόγω δουλειάς είχαμε πελάτες πολλούς μαντράδες αυτοκινήτων, ήταν 3-4 συγκεκριμένοι που σου γύριζαν τα άντερα και μόνο που τους έβλεπες, φώναζαν από χιλιόμετρα λαμόγιο. Με το που ξεκίνησε η περιώνυμη κρίση ήταν και οι πρώτοι που εξαφανίστηκαν - τους "εξαφάνισε" η ίδια η αγορά. Μπορώ να πω ότι έγινε ένα καλό ξεσκαρτάρισμα...

devil's animal
06/11/2017, 17:43
Λόγω δουλειάς είχαμε πελάτες πολλούς μαντράδες αυτοκινήτων, ήταν 3-4 συγκεκριμένοι που σου γύριζαν τα άντερα και μόνο που τους έβλεπες, φώναζαν από χιλιόμετρα λαμόγιο. Με το που ξεκίνησε η περιώνυμη κρίση ήταν και οι πρώτοι που εξαφανίστηκαν - τους "εξαφάνισε" η ίδια η αγορά. Μπορώ να πω ότι έγινε ένα καλό ξεσκαρτάρισμα...



συμφωνω αλλα απεχουμε πολυ απο το αορατο χερι του Adam Smith...;)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
06/11/2017, 18:04
Εγω ακομα δε μπορω να καταλαβω γιατι να μην αναφερεις τον εμπορα.Ειπες κατι ψεματα?Την αληθεια λες...

AUFGEBRACHT
06/11/2017, 18:14
συμφωνω αλλα απεχουμε πολυ απο το αορατο χερι του Adam Smith...;)

Παρασάγγας απέχουμε, αλλά από το ολότελα...

daz
06/11/2017, 18:15
:a013:

...οι οποιες ειναι πολυ συνηθισμενες για μαντραδες...



Δίκιο έχεις σε όλα, αλλά οι υποθέσεις είναι υποθέσεις. Μπορεί να πέσεις μέσα μπορεί και όχι. Μπορεί τα λεφτά να τα είχε δώσει αλλού και να περίμενε την πληρωμή απ' τον καινούριο πελάτη για να τα επιστρέψει, ΜΠΟΡΕΙ όμως και όχι. Μπορεί απλά να είχε δουλειά, αμέλεια, γραψαρχιδίνη και να περίμενε τη δευτέρα να κάνει το έμβασμα η λογίστρια αντί να πάει αυτός στην τράπεζα. Μπορεί, μπορεί, μπορεί.

Κάποιος έδωσε χρήματα και δικαίως αγχώθηκε γιατί δεν τα πήρε πίσω άμεσα, το οποίο είναι κάτι που καταλαβαίνω απόλυτα και συμμερίζομαι. Έχοντας όμως ακούσει μόνο τη μια μεριά και μην έχοντας όλα τα στοιχεία, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω και σίγουρα δεν μπορώ να έχω ασφαλή συμπεράσματα.

daz
06/11/2017, 18:20
Εγω ακομα δε μπορω να καταλαβω γιατι να μην αναφερεις τον εμπορα.Ειπες κατι ψεματα?Την αληθεια λες...

1ον Που το ξέρεις?
2ον Την άλλη μεριά την άκουσες?
3ον Ο δημόσιος διασυρμός που τόσο πολύ συνηθίζεται σήμερα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δεν είναι καθόλου μικρό πράγμα και αν θέλει ο άλλος σου το κλείνει το σπιτάκι. Σου τραβάει μια περιποιημένη "συκοφαντική δυσφήμηση" και αν βρει ευκαιρία και πάτημα σου την κάνει και με "με δόλο" που είναι 3 φορές χειρότερη και τρέχεις τα εγγόνια σου επειδή δεν είχες μυαλό.

ggs
06/11/2017, 18:58
1ον
Δεν υπάρχει περίπτωση να αναφερθεί επωνυμία εδώ μέσα,επειδή ένα nickname στο ιντερνέτ την κατηγορεί για απάτη.
Όταν το nickname πάει με το ονοματεπώνυμο του στις αρμόδιες αρχές (και όχι σε φόρουμ ,φβ, τουιτ κλπ) και κάνει επίσημη καταγγελία και δικαιωθεί στα δικαστήρια,τότε ευχαρίστως να μας γράψει την ιστορία .

2ον

Ισχύει πάντα το 1ο.

Τώρα ,μιας και θέλετε κουτσομπολιό, να σας πω ένα μυστικό εδώ μεταξύ μας..

Οι μαντραδες κάνουν γενικά λαμόγιες για να πουλήσουν μια μηχανή.
Γυρίζουν χλμ , κρύβουν προβλήματα κλπ
Θέλει πολυ προσοχή σε ΟΛΟΥΣ .

zephyr1
06/11/2017, 19:32
Καταρχιν δεν επιτρέπεται εξόφληση με μετρητά για συναλλαγές μεταξύ καταναλωτών και επιχειρήσεων αξίας μεγαλύτερης των 500 ευρώ.

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/32880

Τυχερος εισαι παντως,προσωπικα και να μου το χαριζε δεν θα το περνα μετα απ αυτο.

mangelasakis
07/11/2017, 00:05
Εγω ακομα δε μπορω να καταλαβω γιατι να μην αναφερεις τον εμπορα.Ειπες κατι ψεματα?Την αληθεια λες...
Εγώ ειλικρινά δεν έχω κανένα πρόβλημα να τον αναφέρω... Ούτε τον φοβάμαι ούτε έχω πει κάτι ψέματα... Και από το ίδιο το καταστημα από το nickname μου μπορούν να καταλάβουν ακόμη και τώρα ποιος είμαι μιας και το nickname περιέχει το πραγματικό ονοματεπώνυμο μου και είναι ακριβώς το ίδιο με το email μου (το έχω έτσι επίτηδες γιατί ακόμα και στο δυαδίκτυο που είναι εντελώς απρόσωπα δεν φοβάμαι και δεν κρύβομαι για αυτά που λέω και πράττω)....

Αλλά πλέον δεν έχει και πολύ νόημα. Μπορεί όντως να πρόκειτε για παρεξήγηση. Μπορεί ακόμα και να περίμεναν μήπως αλλάξουν γνώμη και τελικά αποφασίσουν να μου δώσουν την μηχανή... Δεν ξέρω.
Αυτό που μετράει είναι ότι εγώ πείρα τα χρήματα μου πίσω αν και λίγο καθυστερημένα και με πολύ άγχος και νεύρα και κόπο μιας και φοβόμουν μην μου κάνει λαμογιά αλλά ευτυχώς όλα καλά...
Απλά από το συγκεκριμένο κατάστημα δεν θέλω ούτε απέξω να ξαναπεράσω...

Όσο για την μηχανή την ήθελα γιατί την ήξερα από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη αλλά πλέον και δώρο να μου την δίνανε δεν θα την έπαιρνα από αυτούς (άλλωστε νομίζω ότι έχω βρεί καλύτερη και μάλιστα και σε καλύτερη τιμή)... Και χαίρομαι που δεν τους άφησα ούτε ευρώ εκεί πέρα....

Τέλος πάντων. Ήθελα να αναφέρω ότι είναι σχετικά μεγάλο μαγαζί με αρκετά υποκαστήματα αλλά γενικά έχει κακές κριτικές στο google για όλα τα υποκαταστήματα... Παρόλα αυτά από όσο ξέρω κάνει αρκετές πωλήσεις. Γνωρίζω αρκετούς που αγόρασαν από εκεί μηχανή χωρίς κανένα πρόβλημα για αυτό και τους εμπιστεύτικα και εγώ αλλά πλέον εμπιστοσύνη σε κανέναν...

Τελος καλά όλα καλά. Πάμε για αλλού τώρα...

taisteal
07/11/2017, 00:08
1ον
Δεν υπάρχει περίπτωση να αναφερθεί επωνυμία εδώ μέσα,επειδή ένα nickname στο ιντερνέτ την κατηγορεί για απάτη.
Όταν το nickname πάει με το ονοματεπώνυμο του στις αρμόδιες αρχές (και όχι σε φόρουμ ,φβ, τουιτ κλπ) και κάνει επίσημη καταγγελία και δικαιωθεί στα δικαστήρια,τότε ευχαρίστως να μας γράψει την ιστορία

Ξαναδιάβασέ το φίλε γιατί σου ξέφυγε μάλλον.

:)

mangelasakis
07/11/2017, 00:31
Ξαναδιάβασέ το φίλε γιατί σου ξέφυγε μάλλον.

:)

Το διάβασα φίλε μου και τα ξέρω αυτά για αυτό και δεν ανέφερα και ούτε θα αναφέρω όνομα... Τώρα όποιος κατάλαβε κατάλαβε... Τέλος...

anavatis19
07/11/2017, 01:22
οι περισσοτεροι εχουμε καταλαβει ποιον λες φιλε. φιλος με καβασακι πηρε τη μηχανη του κουτα και του εκαναν λαθος στη συναρμολογηση. τοσο ακραια γελοιος ο τυπος. ακομα και καινουργια να παρεις τη μηχανη κινδυνευεις..τελος καλο ολα για σενα.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
07/11/2017, 05:37
1ον Που το ξέρεις?
2ον Την άλλη μεριά την άκουσες?
3ον Ο δημόσιος διασυρμός που τόσο πολύ συνηθίζεται σήμερα στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, δεν είναι καθόλου μικρό πράγμα και αν θέλει ο άλλος σου το κλείνει το σπιτάκι. Σου τραβάει μια περιποιημένη "συκοφαντική δυσφήμηση" και αν βρει ευκαιρία και πάτημα σου την κάνει και με "με δόλο" που είναι 3 φορές χειρότερη και τρέχεις τα εγγόνια σου επειδή δεν είχες μυαλό.

Απο δικαστικες λαλακιες δε ξερω.Γενικα δεν εχω γνωσεις για πολλα πραματα.Νταζ απο το ρεθυμνο δεν εισαι?Τον ξερεις τον τυπο στα χανια?Που εχει μαγαζη και ειναι ο μεγαλυτερος απατεονας?Τον ξερεις εση?
Πηγα να τη πατησω και εγω.Γιατι δε μου ειχε πει κανης τπτ ποτε.Το καταλαβενεις.Πηγα ξεβρακωτος.Πηγα να χασω τη μηχανη μου.Ο μεγαλυτερος απατεονας με κλεμενα μηχανακια.Δε λεω οτι τα λες λαθος.Αλλα το κολοκαιφαλεο τους πρεπει καποτε να σταματησει.Πρεπει να σταματησουν να μας βλεπουν σαν αμνους.
Ξερεις τη του εκανα?Ευτηχως για μενα επρεπε να κατσω στο μαγαζι του μια ολοκληρη μερα για να περιμενω τον ανθρωπο που θα ερχοταν να μου δωση τη μηχανη.Απο τα τοσα που ειδα στο τελος εφυγα τρεχοντας(στη κυριολεξια).
Ειπα σε ολους τους φιλους μου τη ειδα εκει μεσα(και τοτε ειχα πολους).Φεισμπουκ δεν εχω.Ειπα στη γυνεκα μου να ανεβασει μια αναρτηση γιαυτον για να προσεχουν τα παιδια που δε τον ξερουν και δεν ειναι απο τα χανια.Στα τετοια μου που για τον δημοσιο διασηρμο(αν το λεω καλλα).Ο ανθρωπος ειναι τσιρκο.
Τελος παντων.Δε θελω να επηρεασω το φιλο να γραψει τον εμπορα και να του βγει σε κακο.Αλλα πνιγομαι ρε γαμοτο απο αυτους.Το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να τους αφησουμε να πεινασουνε για να βαλουν μιαλο.Θες μηχανακι?Απο ηδιοτη.Και με πιο λιγγα λεφτα.Τελος δε διαφωνω μαζι σου νταζ και ggs γιατι ξερετε τι λετε και εγω δε ξερω απο αυτα.Το καλο ειναι οτι ο φιλος τελιωσε με αυτους και βγηκε αναιμακτος απο εκει.

PortisHead
07/11/2017, 08:41
Ολοι εχετε κολλήσει στο γεγονός της καθυστέρησης επιστροφής των χρημάτων.
Για μενα το μεγαλυτερο θεμα δεν ειναι εκει...αυτα θα τα επαιρνε το παιδί πίσω μιας και ειχε αποδείξεις.

Το γεγονός να λες στον άλλον τη μια μερα...ναι ΟΚ....στο ετοιμαζουμε το μηχανακι...περνα αυριο να το παρεις...καλοταξιδο....
και την αλλη να του λες...χαχαχα σε κοροιδεψαμε μεγαλε....το δώσαμε σε δικό μας παιδι...στρίβε κοροϊδο...
είναι οτι πιο ξεδιαντροπο έχω ακουσει απο έμπορο.

Αν θες ρε φιλε....στειλε μου ενα π.μ. με το Ονομα του ξεφτύλα...αν και φανταζομαι ποιος ειναι.

anavatis19
07/11/2017, 16:25
και μενα στειλε μου..σαφως κανει μπαμ ποιος ειναι..απορω πως ειναι ανοιχτος ακομα αυτος οταν τον κραζουν ολη η ελλαδα για το ποσο απατεωνας ειναι. και σιγουρα διαβαζει και εδω μεσα τι λεμε η εστω καποιο τσιρακι του

mia_zoi_kawa
07/11/2017, 22:47
Ο daz μιλάει σωστά. Απαιτείται βεβαια μια κάποια ωριμότητα και εμπειρία στα κοινωνικά δίκτυα για να καταλάβει κάποιος τι θέλει να πει....

mangelasakis
08/11/2017, 00:07
Ο daz μιλάει σωστά. Απαιτείται βεβαια μια κάποια ωριμότητα και εμπειρία στα κοινωνικά δίκτυα για να καταλάβει κάποιος τι θέλει να πει....
Αυτά που λέει ο daz είναι κατανοητά... Αλλά από την άλλη "όπως στρώσεις θα κοιμηθείς" ας πρόσεχε ο συγκεκριμένος έμπορος ώστε να μην το κατακράζουν παντού...Κατα κάποιο τρόπο είναι θεία δίκη όλο αυτό. Πλέον το ρητό που έλεγε ότι "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" το έχουν πετάξει όλοι στα σκουπίδια...

Προσωπικά δεν με πείραξε που έχασα την μηχανή... Μάλιστα τώρα βρήκα άλλη σε πολύ καλύτερη κατάσταση και σε λιγότερα χρήματα.
Αυτό που με πείραξε είναι αυτή η κοροιδία και αυτά τα ψέματα που μου είπαν ενώ εγώ σαν πελάτης ήμουν πολύ εντάξει απέναντι τους και τους έδειξα απόλυτη εμπιστοσύνη τόση που τους έδωσα τα χρήματα χωρίς καν να δω την μηχανή. Αυτό όμως αντί να το σεβαστούν αντιθέτως το εκμεταλεύτηκαν για να βολευτούν οι ίδιοι και αυτό δείχνει πόσο σέβονται τους πελάτες τους... Αν μου έλεγαν εξαρχής ότι την μηχανή την έχουν κρατήσει για άλλον αλλά αν στραβώσει θα την δώσουν σε εμένα θα το κατανωούσα απόλυτα και θα περίμενα να μου δώσουν μία τελική απάντηση πριν κάνω ότιδηποτε και όλα θα ήταν μέλι γάλα....

Τέλος πάντων παιδιά δεν έχει νόημα να το συνεχίζουμε... Και εγώ ο ίδιος δεν έχω όρεξη πια να τα συζητάω. Το έχω ξεχάσει και πάμε παρακάτω. Απλά "στερνή μου γνώση να σ'ειχα πρώτα".

lakou636
01/12/2017, 07:53
Ασχετο η σχετικο εσεις θα το κρινεται, απλα επειδη μιλαμε για κακκους εμπορους απο πλευρας μου εχει παρατηρηθει το εξης.
Ψαχνω για φιλο το τελευταιο διαστημα μια μηχανη που θελει.
Πολλα καταστηματα επωνυμα εχουν στο car αγγελια με πολυ καλο μηχανακι, τηλεφωνικα ναι υπαρχει κομπλε κτλ αλλα μετα απο 2-3 ωρες που εχω παει να το δω απο κοντα, μηχανακι γιοκ κ αμεσως να προτεινουν καποιο αλλο απο αυτα που εχουν.
Κ δεν εννοω μολις το εκλεισε αλλος...
Φιλε εχει πουληθει καιρο τωρα.
Σε ερωτηση γιατι τοτε μου λετε στο τηλεφωνο οτι υπαρχει κ ολα καλα;
Απαντανε μαλλον μπερδευτηκαμε καταλαβαμε αλλο μηχανακι κτλ...
Οποτε ο καθενας ας ειναι πιο προσεκτικος κ επιφυλακτικος με τα λεφτα που με κοπο βγαζει.....

devil's animal
01/12/2017, 08:37
Ασχετο η σχετικο εσεις θα το κρινεται, απλα επειδη μιλαμε για κακκους εμπορους απο πλευρας μου εχει παρατηρηθει το εξης.
Ψαχνω για φιλο το τελευταιο διαστημα μια μηχανη που θελει.
Πολλα καταστηματα επωνυμα εχουν στο car αγγελια με πολυ καλο μηχανακι, τηλεφωνικα ναι υπαρχει κομπλε κτλ αλλα μετα απο 2-3 ωρες που εχω παει να το δω απο κοντα, μηχανακι γιοκ κ αμεσως να προτεινουν καποιο αλλο απο αυτα που εχουν.
Κ δεν εννοω μολις το εκλεισε αλλος...
Φιλε εχει πουληθει καιρο τωρα.
Σε ερωτηση γιατι τοτε μου λετε στο τηλεφωνο οτι υπαρχει κ ολα καλα;
Απαντανε μαλλον μπερδευτηκαμε καταλαβαμε αλλο μηχανακι κτλ...
Οποτε ο καθενας ας ειναι πιο προσεκτικος κ επιφυλακτικος με τα λεφτα που με κοπο βγαζει.....



αυτα ειναι τα "μαρκετινιστικα" τρικ που κανουν γιατι δεν παταει ποδι πελατη στα μαγαζια τους...
βαζουν ενα "μπιμπελο" και σε πολυ καλη τιμη και προσπαθουν να τραβηξουν τον πελατη μεσα στο μαγαζι...φυσικα για να του δειξουν οτι σαβουρα εχουν..αφου το εν λογω μηχανακι δεν υπαρχει πουθενα...

σου λενε, 1 στους 10 να κατσει και να αγορασει, θα εχει βγει πωληση απο του πουθενα και θα εχει "σπρωχτει" κατι που σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση ο πελατης δεν θα ενδιαφεροταν...
ο πελατης θελει να αγορασει..το ξερουν αυτο...εχει το χρημα και την θεληση...και θελει π.χ. ενα γυμνο...
αφου μπει μεσα αρχιζει το μπιρι μπιρι για το γυμνο που δεν υπαρχει ΑΛΛΑ υπαρχει (ΠΑΝΤΑ) ενα καλυτερο απο αυτο που κοιτουσαν...:rolleyes:

αστεια πραγματα για να κινηθει η αγορα και αυτοι να τσεπωσουν ενα 500αρικο στην χειροτερη (γι'αυτους κατασταση)...γιατι στην καλυτερη μπορει να βγαζουν και χιλιαρικο απο καποιο μηχανακι που καποιος κακομοιρης το σκοτωσε και το εχουν στην βιτρινα και στο πουλανε σαν ειναι το NR750...

basilis_k6
01/12/2017, 14:06
Ασχετο η σχετικο εσεις θα το κρινεται, απλα επειδη μιλαμε για κακκους εμπορους απο πλευρας μου εχει παρατηρηθει το εξης.
Ψαχνω για φιλο το τελευταιο διαστημα μια μηχανη που θελει.
Πολλα καταστηματα επωνυμα εχουν στο car αγγελια με πολυ καλο μηχανακι, τηλεφωνικα ναι υπαρχει κομπλε κτλ αλλα μετα απο 2-3 ωρες που εχω παει να το δω απο κοντα, μηχανακι γιοκ κ αμεσως να προτεινουν καποιο αλλο απο αυτα που εχουν.
Κ δεν εννοω μολις το εκλεισε αλλος...
Φιλε εχει πουληθει καιρο τωρα.
Σε ερωτηση γιατι τοτε μου λετε στο τηλεφωνο οτι υπαρχει κ ολα καλα;
Απαντανε μαλλον μπερδευτηκαμε καταλαβαμε αλλο μηχανακι κτλ...
Οποτε ο καθενας ας ειναι πιο προσεκτικος κ επιφυλακτικος με τα λεφτα που με κοπο βγαζει.....

το πρώτο πράγμα που πατάω όταν μπαίνω στο car ειναι "μονο απο ιδιώτες". Μεσάζοντες και λοιποί αεριτζήδες δεν με αφορούν. θα σου πρότεινα να κάνεις το ίδιο.

BLiTzER
01/12/2017, 14:13
το πρώτο πράγμα που πατάω όταν μπαίνω στο car ειναι "μονο απο ιδιώτες".

Αποκλείεται, αφού δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο στην αρχική οθόνη.

:D

teogtp
01/12/2017, 14:24
Αποκλείεται, αφού δεν υπάρχει τίποτα τέτοιο στην αρχική οθόνη.

:D

Δεν το έχεις προσέξει βρε.
Είναι δίπλα από το "Μόνο για γνώστες" και την επιλογή "Από ναυτικό" ή "Από γιατρό".



:p

sniper
01/12/2017, 14:30
Δεν το έχεις προσέξει βρε.
Είναι δίπλα από το "Μόνο για γνώστες" και την επιλογή "Από ναυτικό" ή "Από γιατρό".



:p

Τηλέφωνα σταθερά βάζουν αυτοί; Ειδικά οι ναυτικοί...

bulmont
01/12/2017, 14:55
αυτα ειναι τα "μαρκετινιστικα" τρικ που κανουν γιατι δεν παταει ποδι πελατη στα μαγαζια τους.....



Το ίδιο έκανε πρίν από χρόνια, ιδιοκτήτης Μπάρ στην Πάτρα. Είχε μόνιμα αγγελία στην εφημερίδα ότι ζητάει κοπέλες γιά δουλειά.
Οσες του τηλεφωνούσαν, τις καλούσε το βράδυ, κατά τις 22.ΟΟ, ''γιά συνέντευξη'' στο μαγαζί. Οσες πήγαιναν, μετά τις καλησπέρες
τους έλεγε να περιμένουν λίιιιιιγο γιατί είχε δουλειά και μάλιστα καλούσε και τον μπάρμαν, να τους βάλει να πιούνε ένα ποτό, μέχρι
να έρθει να κουβεντιάσουνε.
Τις κρατούσε λοιπόν μ' αυτόν τον τρόπο κάνα δίωρο, έτσι ώστε άν έμπαινε πελάτης στο μαγαζί, να έδειχνε πώς είχε λίγο κόσμο και μάλιστα
γυναίκες, μιλάμε γιά '85 - '90 ............
Βέβαια, όταν έγινε γνωστό το κόλπο του, μερικές σε αφραγκία σκάγανε μύτη και καλά γιά το ραντεβού, χωρίς φυσικά να πάρει πρέφα ο τύπος
(σιγά μην θυμόταν ποιές και πόσες του είχαν τηλεφωνήσει) έπιναν το τσαμπέ ποτάκι τους και τον καληνυχτούσαν ..............

spyrval
01/12/2017, 16:01
Πριν χρόνια είχα πάει σε γνωστό έμπορο να δω ένα μηχανάκι. Πήγα γιατί έλεγε ότι είχε βιβλίο σέρβις.
Μου είπε ότι ήταν από ναυτικό:lol:
Όταν ζήτησα να δω το βιβλίο άρχισαν να ψάχνουν. Βρε που είναι, κάπου εδώ τό'χαμε...Λέω εντάξει, ευχαριστώ, τα λέμε παιδιά και πάω να φύγω. Τότε το βιβλίο σέρβις βρέθηκε. Το μηχανάκι ήταν 5-6 ετών και στο βιβλίο υπήρχε μόνο το πρώτο σέρβις των 1000 χλμ :lol:

basilis_k6
01/12/2017, 16:36
Πριν χρόνια είχα πάει σε γνωστό έμπορο να δω ένα μηχανάκι. Πήγα γιατί έλεγε ότι είχε βιβλίο σέρβις.
Μου είπε ότι ήταν από ναυτικό:lol:
Όταν ζήτησα να δω το βιβλίο άρχισαν να ψάχνουν. Βρε που είναι, κάπου εδώ τό'χαμε...Λέω εντάξει, ευχαριστώ, τα λέμε παιδιά και πάω να φύγω. Τότε το βιβλίο σέρβις βρέθηκε. Το μηχανάκι ήταν 5-6 ετών και στο βιβλίο υπήρχε μόνο το πρώτο σέρβις των 1000 χλμ :lol:

ρε εδω όλοι σου λένε δεν εχω χαρτι κτεο αλλα με μαγικό τροπο κάνεις μεταβιβαση

vaska
01/12/2017, 20:52
Το ίδιο έκανε πρίν από χρόνια, ιδιοκτήτης Μπάρ στην Πάτρα. Είχε μόνιμα αγγελία στην εφημερίδα ότι ζητάει κοπέλες γιά δουλειά.
Οσες του τηλεφωνούσαν, τις καλούσε το βράδυ, κατά τις 22.ΟΟ, ''γιά συνέντευξη'' στο μαγαζί. Οσες πήγαιναν, μετά τις καλησπέρες
τους έλεγε να περιμένουν λίιιιιιγο γιατί είχε δουλειά και μάλιστα καλούσε και τον μπάρμαν, να τους βάλει να πιούνε ένα ποτό, μέχρι
να έρθει να κουβεντιάσουνε.
Τις κρατούσε λοιπόν μ' αυτόν τον τρόπο κάνα δίωρο, έτσι ώστε άν έμπαινε πελάτης στο μαγαζί, να έδειχνε πώς είχε λίγο κόσμο και μάλιστα
γυναίκες, μιλάμε γιά '85 - '90 ............
Βέβαια, όταν έγινε γνωστό το κόλπο του, μερικές σε αφραγκία σκάγανε μύτη και καλά γιά το ραντεβού, χωρίς φυσικά να πάρει πρέφα ο τύπος
(σιγά μην θυμόταν ποιές και πόσες του είχαν τηλεφωνήσει) έπιναν το τσαμπέ ποτάκι τους και τον καληνυχτούσαν ..............


Για μηχανάκια μιλάμε, ο Βάγγος μιλάει για γκόμενες και μπαράκια, για ανακατασκευές μιλάμε, ο Βάγγος για γκόμενες και μπαράκια, για εμπόρους μιλάμε, ο Βάγγος για γκόμενες και μπαράκια.
Μήπως να το δεις λίγο αυτό Βαγγέλη???
:lol::tooth:

bulmont
01/12/2017, 21:18
Για μηχανάκια μιλάμε, ο Βάγγος μιλάει για γκόμενες και μπαράκια, για ανακατασκευές μιλάμε, ο Βάγγος για γκόμενες και μπαράκια, για εμπόρους μιλάμε, ο Βάγγος για γκόμενες και μπαράκια.
Μήπως να το δεις λίγο αυτό Βαγγέλη???
:lol::tooth:

:moutza::moutza:

cityfly
02/12/2017, 22:17
Πριν χρόνια είχα πάει σε γνωστό έμπορο να δω ένα μηχανάκι. Πήγα γιατί έλεγε ότι είχε βιβλίο σέρβις.
Μου είπε ότι ήταν από ναυτικό:lol:
Όταν ζήτησα να δω το βιβλίο άρχισαν να ψάχνουν. Βρε που είναι, κάπου εδώ τό'χαμε...Λέω εντάξει, ευχαριστώ, τα λέμε παιδιά και πάω να φύγω. Τότε το βιβλίο σέρβις βρέθηκε. Το μηχανάκι ήταν 5-6 ετών και στο βιβλίο υπήρχε μόνο το πρώτο σέρβις των 1000 χλμ :lol:
Ότι το χε σου πε όχι ότι είναι και συμπληρωμένο :p

mia_zoi_kawa
03/12/2017, 06:41
Πάντως όσον αφορά τα βιβλία service στην αγορά του μεταχειρισμένου αυτοκινήτου (δεν ξέρω στις μοτοσυκλέτες) γίνεται χαμός. Υπάρχουν πάρα πολλά τα οποία γραφονται κατά παραγγελία για τους μαντραδες έναντι ευτελούς ποσού .