PDA

View Full Version : ΑΝΤΑΜΩΜΑ ΦΙΛΩΝ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ



lmb990
08/11/2017, 16:46
στο σοφικο 26/11!!!

390124

Jo.Da.
13/11/2017, 20:39
Υπάρχουν ώρες προσέλευσης; Κάποιο πρόγραμμα;:smokin:

edit: το βρήκα αλλού (https://www.bmwriders.gr/sermon/%CF%84%CE%BF-%C2%A8%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BC%CF%89%CE%BC%CE%B1-%CF%86%CE%B9%CE%BB%CF%89%CE%BD-%CE%BC%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CF%85%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%83-%C2%A8-%CF%80%CE%AC%CE%B5/)!!!:a54::vroum:

karellen
13/11/2017, 21:10
Άιλ μπι δέαρ.:smokin:

Jo.Da.
13/11/2017, 21:14
Ερώτηση εκ νἐου:
1. '' [...] Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ στην εκδήλωση γίνεται ΜΟΝΟ ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ, μέχρι τις 22/11/2017 [...]''.
2. "Δηλώσεις συμμετοχής στον υπεύθυνο εκδρομικού Σπ. Καψοκαβάδη(694κλπκλπ) μέχρι Πέμπτη 22 Νοεμβρίου."

Τα παραπάνω ισχύουν για όλους ή μόνο για τους bmwriders.gr;;;

karellen
13/11/2017, 21:34
Γιάννη πάρτον ένα τηλέφωνο,εξ άλλου αναφέρει και άλλες λέσχες.
Λες να πάει κάποιος ανήμερα σόλο και να του πουν 'κύριε δεν μπαίνετε μέσα? :lol:

ggs
13/11/2017, 21:48
Ερώτηση εκ νἐου:
1. '' [...] Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ στην εκδήλωση γίνεται ΜΟΝΟ ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ, μέχρι τις 22/11/2017 [...]''.
2. "Δηλώσεις συμμετοχής στον υπεύθυνο εκδρομικού Σπ. Καψοκαβάδη(694κλπκλπ) μέχρι Πέμπτη 22 Νοεμβρίου."

Τα παραπάνω ισχύουν για όλους ή μόνο για τους bmwriders.gr;;;
Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ στην εκδήλωση γίνεται ΜΟΝΟ ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ, μέχρι τις 22/11/2017 σε μία από τις παρακάτω λέσχες που απαρτίζουν το ΑΝΤΑΜΩΜΑ :
Varadero Club Hellas,
Africa Twin Club,
Ελληνική Λέσχη Μοτοσυκλετιστών BMW,
Desmo Owners Club (Ducati),
KTM Hellas Club,
Ελληνική Λέσχη Moto Guzzi,
TDΜ Hellas,
V-Strom Hellas Club,
Λέσχη Μοτοσυκλετιστών Σαλαμίνας (ΛΕΜΣ),
Αθλητική Μοτοσυκλετιστική Λέσχη Χαλκίδας (Α.Μ.ΛΕ.Χ),
Αχαϊκή Λέσχη μοτοσυκλέτας (ΑΧ.ΛΕ.ΜΟΤ),
Ελληνική Λέσχη Ιαπωνικής Κλασσικής Μοτοσυκλέτας,
Λέσχη Ελλήνων Μοτοσυκλετιστών (Λ.Ε.ΜΟΤ),
Μοτοσυκλετιστική Λέσχη Αμαλιάδας (ΜΟΤΟ.ΛΕ.Α),
Μοτολέσχη Ορχομενού (ΜΟΤΟΡ)]


Η ΕΙΣΟΔΟΣ, το ΦΑΓΗΤΟ, το ΠΟΤΟ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΕΙΝΑΙ 15 ευρώ ανά άτομο

ggs
13/11/2017, 21:50
Οπότε, μάλλον μπορείς να δηλώσεις την συμμετοχή σε μια από τις παραπάνω λέσχες.

Αν ,και σολο να πάει κανείς, άμα πληρώσει την είσοδο θα μπει πιστεύω

lmb990
13/11/2017, 22:36
πρεπει να δηλωθουν τα ονοματα για να κανονιστει το φαγητο φανταζομαι... τωρα και να ερθουν 5 χυμα δεν θα υπαρξει θεμα αλλα αμα οι 5 γινουν 20 θα υπαρξει και μπορει να πεσει πορτα.. αφου εχει τηλεφωνο επικοινωνιας ας παρει οποιος θελει να δηλωθει...!!

Jo.Da.
14/11/2017, 06:54
Ευχαριστώ πολύ παίδες. Θα επικοινωνήσω με τον υπευθυνο μόλις οριστικοποιηθεί το πρόγραμμα της δουλειάς μου.
Νίκο ελπίζω να τα πουμε στο Ράντσο. :beer:

πυξιδας990
14/11/2017, 09:13
Ευχαριστώ πολύ παίδες. Θα επικοινωνήσω με τον υπευθυνο μόλις οριστικοποιηθεί το πρόγραμμα της δουλειάς μου.
Νίκο ελπίζω να τα πουμε στο Ράντσο. :beer:

εκει θα τα πουμε με ολους....γιατι δεν λες και του fazerclub να μπει στο κολπο

Jo.Da.
16/11/2017, 23:52
Θα γίνει το κόλπο Μανώλο...:beer:

typhoon
27/11/2017, 10:12
Έγινε το αντάμωμα εχθές. Ήταν η πρώτη φορά που παρευρισκόμουν εκεί (στο αντάμωμα και στον χώρο του ranch). Ωστόσο περίμενα κάτι παραπάνω τόσο σε επίπεδο διοργάνωσης όσο και σε επίπεδο χώρου.

Θα μου πείς είσαι κακοπροαίρετος και γκρινιάρης. Ίσως. Η αλήθεια όμως είναι ότι αν ήξερα εξ αρχής πως θα ήταν η ημέρα μου, θα επέλεγα να την αξιοποιήσω διαφορετικά.
Η ανακοίνωση που κυκλοφόρησε στα δίκτυα ήταν θελκτική. Περιπέτεια, παιχνίδι, αθλητικές εγκαστάσεις και φαγητό. Όλα αυτά με 15€, αρκεί να δηλώσεις ονομαστικά την συμμετοχή σου (προφανώς για λόγους προετοιμασίας και πάρα πολύ σωστά κατά την γνώμη μου)

Ωστόσο διέκρινα μια "εμμονή" στην προείσπραξη του 15€. Θα μου πείς καλύτερα έτσι, απο το να στριμωχνόμασταν 200+ άτομα στην είσοδο του χώρου και να ταλαιπωρούμασταν με την προμήθεια των βραχιολιών. Τελικά τα 15€ ήταν πολλά ή λίγα?Αξίζαν ή όχι για όσα "εξαργύρωνες"?

Δυστυχώς δεν έμεινα ικανοποιημένος.
Ας ξεκινήσω απο την διοργάνωση.Το να μαζευτούμε και να πάμε είναι το ένα κομμάτι. Το τι θα κάνουμε εκεί είναι το άλλο. Οταν μαζεύεις τόσα άτομα σε εναν τόπο καλό είναι να υπάρχουν μικρά event που να κρατάνε τον κόσμο σε ενδιαφέρον.
Καλό το αραλίκι και το καφεδάκι στον ήλιο, αλλά ακόμη καλύτερο θα ήταν ενα "πρωταθληματάκι" σε βολές μπάσκετ μεταξύ των λεσχών , ανευ επάθλου, έτσι μόνο για να γίνει λίγο τζέρτζελο. Αλλιώς οι 3,5 ώρες με έναν καφέ στο χέρι περνάνε δύσκολα.
Αντ αυτού η μόνη ανακοίνωση-ενημέρωση ήταν ότι το φαγητό θα ξεκινήσει στις 15:15.

Ας τα πω εγώ,σε μια τέτοια εκδήλωση πας μονο για το φαγητό? -ΟΧΙ
Αλλά όταν κάθεσαι τόσες ώρες, κάτι πρέπει να φας αφενός, αφετέρου σου έχουν υποσχεθεί-διαφημίσει μπουφέ bbq αρχιδάτο.

Kαι κάπου εδώ μπαίνει το θέμα του χώρου. Πρώτη φορά στο χώρο, είχα ακούσει γενικά θετικά σχόλια. Είναι πρωτότυπος και ξεχωριστός. Ωστόσο έχει ξεκάθαρα σημάδια εγκατάλειψης.
Κύριο event η ιππασία. Αυτά τα ταλαίπωρα τα ζωντανά τα λυπήθηκα, όχι γιατί τα καβαλούσαν ασταμάτητα, αλλά επειδή τα είχαν απεριποίητα.
Επόμενο η τοξοβολία. Ενδιαφέρον. Συγκέντρωσε πολύ κόσμο, οπότε αναγκαστικά υπήρχε περιορισμός 2 βολές κατ άτομο για να "παίξουν" όσο το δυνατόν περισσότεροι.
Τα γηπεδάκια ήταν οκ, αλλά άνευ οργανωμένου event, άντε να ρίξεις μερικές βολές.
Πισίνες κλπ ,Νοέμβριος είπαμε, αλλά η κατάσταση τους έδειχνε ότι έχουν πάρα πάρα πολύ καιρό να χρησιμοποιηθούν και ακόμη περισσότερο να καθαριστούν...πράσινο θολό νερό.

Και ερχόμαστε στο θέμα του καφέ.
Σίγουρα όταν σκάνε 200 λιμούρηδες για καφέ δεν εξυπηρετούνται εύκολα, ούτε αμέσως. Αλλά εντελώς διαφορετικό να μην τους περιμένεις και να σου έρθουν οι ταλιμπάν και άλλο να τους περιμένεις. Εκεί οφείλεις να οργανωθείς. Το προσωπικό κατέβαλε προσπάθειες να εξυπηρετήσει, ορισμένοι τους όμως ήταν απλά ανάγωγοι,πράγμα που δυσκόλευε την ήδη δύσκολη διαδικασία προμήθειας καφέ.
Σ αυτό αντιπαραθέτω τις διοργανώσεις οδοιπορικών 1821(Λεωνίδιο). Για να εξυπηρετούν τόσα κι άλλα τόσα άτομα σε μια καφετέρια(που δεν είναι και καμιά τεράστια το δίπορτο) μάλλον δεν είναι απλά τύχη ,κάποιοι ασχολούνται.
Οι πιο γενναίοι ζητήσαν και τοστ. Μέχρι που τελειωσε κι αυτό και το μόνο που μπορούσε να σου κόψει την πείνα ήταν τα πατατάκια.
Ξαναλέω ότι περιμένεις τον κόσμο, τους έχεις βάλει να σου δηλώσουν ονομαστικά πόσοι θα είναι οφείλεις να έχεις κάνει τις προμήθειες σου.

Με κουβεντούλα και πολλές βόλτες πέρασε η ώρα και ήρθε η ώρα του φαγητού. 15:15 γνωρίζοντας ότι έχεις κόσμο που έρχεται απο μακριά και δεν μιλάω για τους Αθηναίους. Χαλκίδα,Αμαλιάδα,Λεωνίδιο,Καλαμάτα δεν πετάγεσαι ακριβώς και σκοτεινιάζει απο τις 17:00 πλέον. Οπότε καλό θα ήταν γι αυτά τα παιδιά να υπήρχε η δυνατότητα 15:15 να έχουν φάει, να καθήσουν ήρεμα να πιουν ενα σύντομο καφεδάκι να κάτσει λίγο το φαγητό και να ξεκινήσουν τα +-200χλμ επιστροφής.
Το ότι τελικά όλοι οι παρευρισκόμενοι πεινούσαμε το απέδειξε το μπουλούκι που σχηματίστηκε απο τις τρείς παρά μπροστά στην πόρτα του εστιατορίου.
Προφανέστατα δεν είχανε πάει όλοι για το φαγητό στην εκδήλωση, αλλά είναι φυσιολογικό να πεινάσεις όταν είσαι στο ποδι απο τις 7 το πρωί.
Στο μπουφέ όποιος πρόλαβε έφαγε. Οι υπόλοιποι περιμέναμε στωικά να γίνει refill στους δίσκους να πάρουμε κάτι . Εν τω μεταξύ για άλλη μια φορά το μαγαζί (ranch) φάνηκε ότι δεν ήταν προετοιμασμένο. Πέραν των προβλεπομένων, σε καποια στιγμή εμφανίστικαν κάτι σνίτσελ κοτόπουλου και κάτι κεφτεδάκια με σάλτσα, ποιότητας αθλίας. Ολοι το πήραμε , κανείς μας δεν το έφαγε και κάτι μακαρόνια βγήκαν προς το τέλος. Ότι υπήρχε πολύ απλά το βγάλανε.

Φύγαμε και ήμουν θυμωμένος σχεδόν στην μισή διαδρομή επιστροφής. Που γενικά προσπαθώ να βλέπω το καλό σε μια κατάσταση, το χθεσινό με εκνεύρισε.Κι άλλες φορές έχει τύχει να συμβούν ατυχίες σε εκδρομές σε θέμα οργάνωσης ή εξυπηρέτησης, αλλά τι να κάνεις, shit happens, το ξεπερνάω σύντομα. Η χθεσινή με απογοήτευσε.

karellen
27/11/2017, 11:17
.....
Θα μου πείς είσαι κακοπροαίρετος και γκρινιάρης. Ίσως. Η αλήθεια όμως είναι ότι αν ήξερα εξ αρχής πως θα ήταν η ημέρα μου, θα επέλεγα να την αξιοποιήσω διαφορετικά.

......
Ωστόσο διέκρινα μια "εμμονή" στην προείσπραξη του 15€. Θα μου πείς καλύτερα έτσι, απο το να στριμωχνόμασταν 200+ άτομα στην είσοδο του χώρου και να ταλαιπωρούμασταν με την προμήθεια των βραχιολιών. Τελικά τα 15€ ήταν πολλά ή λίγα?Αξίζαν ή όχι για όσα "εξαργύρωνες"?

Δυστυχώς δεν έμεινα ικανοποιημένος.
Ας ξεκινήσω απο την διοργάνωση.Το να μαζευτούμε και να πάμε είναι το ένα κομμάτι. Το τι θα κάνουμε εκεί είναι το άλλο. Οταν μαζεύεις τόσα άτομα σε εναν τόπο καλό είναι να υπάρχουν μικρά event που να κρατάνε τον κόσμο σε ενδιαφέρον.
Καλό το αραλίκι και το καφεδάκι στον ήλιο, αλλά ακόμη καλύτερο θα ήταν ενα "πρωταθληματάκι" σε βολές μπάσκετ μεταξύ των λεσχών , ανευ επάθλου, έτσι μόνο για να γίνει λίγο τζέρτζελο. Αλλιώς οι 3,5 ώρες με έναν καφέ στο χέρι περνάνε δύσκολα.
Αντ αυτού η μόνη ανακοίνωση-ενημέρωση ήταν ότι το φαγητό θα ξεκινήσει στις 15:15.

Ας τα πω εγώ,σε μια τέτοια εκδήλωση πας μονο για το φαγητό? -ΟΧΙ
Αλλά όταν κάθεσαι τόσες ώρες, κάτι πρέπει να φας αφενός, αφετέρου σου έχουν υποσχεθεί-διαφημίσει μπουφέ bbq αρχιδάτο.

Kαι κάπου εδώ μπαίνει το θέμα του χώρου. Πρώτη φορά στο χώρο, είχα ακούσει γενικά θετικά σχόλια. Είναι πρωτότυπος και ξεχωριστός. Ωστόσο έχει ξεκάθαρα σημάδια εγκατάλειψης.
Κύριο event η ιππασία. Αυτά τα ταλαίπωρα τα ζωντανά τα λυπήθηκα, όχι γιατί τα καβαλούσαν ασταμάτητα, αλλά επειδή τα είχαν απεριποίητα.
Επόμενο η τοξοβολία. Ενδιαφέρον. Συγκέντρωσε πολύ κόσμο, οπότε αναγκαστικά υπήρχε περιορισμός 2 βολές κατ άτομο για να "παίξουν" όσο το δυνατόν περισσότεροι.
Τα γηπεδάκια ήταν οκ, αλλά άνευ οργανωμένου event, άντε να ρίξεις μερικές βολές.
Πισίνες κλπ ,Νοέμβριος είπαμε, αλλά η κατάσταση τους έδειχνε ότι έχουν πάρα πάρα πολύ καιρό να χρησιμοποιηθούν και ακόμη περισσότερο να καθαριστούν...πράσινο θολό νερό.

Και ερχόμαστε στο θέμα του καφέ.
Σίγουρα όταν σκάνε 200 λιμούρηδες για καφέ δεν εξυπηρετούνται εύκολα, ούτε αμέσως. Αλλά εντελώς διαφορετικό να μην τους περιμένεις και να σου έρθουν οι ταλιμπάν και άλλο να τους περιμένεις. Εκεί οφείλεις να οργανωθείς. Το προσωπικό κατέβαλε προσπάθειες να εξυπηρετήσει, ορισμένοι τους όμως ήταν απλά ανάγωγοι,πράγμα που δυσκόλευε την ήδη δύσκολη διαδικασία προμήθειας καφέ.
Σ αυτό αντιπαραθέτω τις διοργανώσεις οδοιπορικών 1821(Λεωνίδιο). Για να εξυπηρετούν τόσα κι άλλα τόσα άτομα σε μια καφετέρια(που δεν είναι και καμιά τεράστια το δίπορτο) μάλλον δεν είναι απλά τύχη ,κάποιοι ασχολούνται.
Οι πιο γενναίοι ζητήσαν και τοστ. Μέχρι που τελειωσε κι αυτό και το μόνο που μπορούσε να σου κόψει την πείνα ήταν τα πατατάκια.
Ξαναλέω ότι περιμένεις τον κόσμο, τους έχεις βάλει να σου δηλώσουν ονομαστικά πόσοι θα είναι οφείλεις να έχεις κάνει τις προμήθειες σου.

Με κουβεντούλα και πολλές βόλτες πέρασε η ώρα και ήρθε η ώρα του φαγητού. 15:15 γνωρίζοντας ότι έχεις κόσμο που έρχεται απο μακριά και δεν μιλάω για τους Αθηναίους. Χαλκίδα,Αμαλιάδα,Λεωνίδιο,Καλαμάτα δεν πετάγεσαι ακριβώς και σκοτεινιάζει απο τις 17:00 πλέον. Οπότε καλό θα ήταν γι αυτά τα παιδιά να υπήρχε η δυνατότητα 15:15 να έχουν φάει, να καθήσουν ήρεμα να πιουν ενα σύντομο καφεδάκι να κάτσει λίγο το φαγητό και να ξεκινήσουν τα +-200χλμ επιστροφής.
Το ότι τελικά όλοι οι παρευρισκόμενοι πεινούσαμε το απέδειξε το μπουλούκι που σχηματίστηκε απο τις τρείς παρά μπροστά στην πόρτα του εστιατορίου.
Προφανέστατα δεν είχανε πάει όλοι για το φαγητό στην εκδήλωση, αλλά είναι φυσιολογικό να πεινάσεις όταν είσαι στο ποδι απο τις 7 το πρωί.
Στο μπουφέ όποιος πρόλαβε έφαγε. Οι υπόλοιποι περιμέναμε στωικά να γίνει refill στους δίσκους να πάρουμε κάτι . Εν τω μεταξύ για άλλη μια φορά το μαγαζί (ranch) φάνηκε ότι δεν ήταν προετοιμασμένο. Πέραν των προβλεπομένων, σε καποια στιγμή εμφανίστικαν κάτι σνίτσελ κοτόπουλου και κάτι κεφτεδάκια με σάλτσα, ποιότητας αθλίας. Ολοι το πήραμε , κανείς μας δεν το έφαγε και κάτι μακαρόνια βγήκαν προς το τέλος. Ότι υπήρχε πολύ απλά το βγάλανε.

Φύγαμε και ήμουν θυμωμένος σχεδόν στην μισή διαδρομή επιστροφής. Που γενικά προσπαθώ να βλέπω το καλό σε μια κατάσταση, το χθεσινό με εκνεύρισε.Κι άλλες φορές έχει τύχει να συμβούν ατυχίες σε εκδρομές σε θέμα οργάνωσης ή εξυπηρέτησης, αλλά τι να κάνεις, shit happens, το ξεπερνάω σύντομα. Η χθεσινή με απογοήτευσε.

Το κάνω παράθεση μόνο και μόνο για να συμφωνήσω πως δεν θα μπορούσες να τα γράψεις καλύτερα!
Παραβλέποντας 1) το ότι χαζοβολάγαμε τόσες ώρες μη ξέροντας τι να κάνουμε 2) την ατελείωτη αναμονή για έναν ρημάδο καφέ (στήστε εκτάκτως άλλο ένα περιπτεράκι ρε μάγκες αφού περιμένετε 500 άτομα γκαραντί!), πιο πολύ με πείραξε που περίμενα στριμωγμένος σαν πρόσφυγας μισή ώρα για να φάω τελικά στις 4 γκοντζίλα με σαλάτα.

Ράντσο ξανά? Όχι ευχαριστώ.

taisteal
27/11/2017, 11:30
Κυριακή βόλτα με φίλους, πάντα η καλύτερη επιλογή.
Όπου λαλούν πολλά κοκόρια....

bulmont
27/11/2017, 11:43
Από κάποιες ''λέσχες'' που αναφέρονται στην αφίσα της διοργάνωσης
τι να περιμενει κάποιος;;;;;

karellen
27/11/2017, 11:49
Βαγγέλη στο συγκεκριμένο δε φταίνε οι λέσχες.Αυτές οι μεγάλες συνάξεις απαιτούν μεγάλους χώρους και κατ' αντιστοιχία άριστη οργάνωση απο τον ιδιοκτήτη του χώρου.Κανένας οργανωτής λέσχης δεν θα μπορούσε να προβλέψει αυτό το τζέρτζελο και ούτε φυσικά να το διευθετήσει.

bulmont
27/11/2017, 11:55
Βαγγέλη στο συγκεκριμένο δε φταίνε οι λέσχες.Αυτές οι μεγάλες συνάξεις απαιτούν μεγάλους χώρους και κατ' αντιστοιχία άριστη οργάνωση απο τον ιδιοκτήτη του χώρου.Κανένας οργανωτής λέσχης δεν θα μπορούσε να προβλέψει αυτό το τζέρτζελο και ούτε φυσικά να το διευθετήσει.

Ρε Νικόλα το ράντσο προσφέρεται γιά τέτοιες εκδηλώσεις, μιάς και έχει και τις υποδομές και τους χώρους.....
Αν κοιτούσαν οι υπεύθυνοι να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα........
Τέλη Νοέμβρη, νυχτώνει γρήγορα καιρός άστατος και ξεκινάς να ταίζεις 200-300 άτομα στις 15.15;;;;;
Ο τελευταίος θα φάει στις 17.45 ( αν τα πάει αμάσητα κάτω.....)

πυξιδας990
27/11/2017, 11:58
Οι δικοι μου στο θεμα φαγητου την ακουσαν οντως

karellen
27/11/2017, 11:59
Ταΐσανε πρώτα τους επισκέπτες και μετά δώσαν βάση στους μοτοσυκλετιστές.
Εν μέρει έχεις δίκιο θα μπορούσαν οι λέσχες να δώσουν (να απαιτήσουν) καλύτερο χρονοδιάγραμμα για τα μέλη τους.Τι διάλο 300-400 άτομα είναι κελεπούρι εν μέσω νεκράς περιόδου.

lmb990
27/11/2017, 12:01
μαπα... πηγαμε ειχαμε πληρωσει 15€ και παρ ολα αυτα επρεπε να πληρωσεις τον καφε σου και να περιμενεις 45 λεπτα ορθιος στην ουρα.. φαγητο φυσικα δεν φαγαμε.. σιγα μην περιμεναμε μεχρι τις 16.00 νυστικοι.. φυγαμε και μαλλον δεν θα ξαναπαμε..

SoR
27/11/2017, 12:33
Θετικά εκδήλωσης: είδαμε φίλους απο άλλες πόλεις ,φίλους που θα ξαναδούμε σε επόμενη μοτομάζωξη ή σε βόλτα που θα βολέψει. Πιστεύω οτι όλοι είχαν όρεξη και καλή θέληση για να πάει καλά αυτή η εκδήλωση.
Οι διοργανωτές/λέσχες που συνέβαλαν σε αυτή την εκδήλωση, πέρα απο την επιλογή χώρου/τιμών κλπ κλπ ισως μπορούσαν να οργανώσουν και κάτι ακόμα προκειμένου να μείνει ο κόσμος απασχολημένος. Απο την άλλη, το ράντσο είναι κάτι σαν πολυχώρος με πολλές δραστηριότητες. Οπότε τους δικιολογώ. Νομίζω ούτε οι ίδιοι θα περίμεναν οτι θα βαρεθούμε.
προσωπικά περίμενα 35 λεπτά για να πάρω 1 καφε και ένα νερό. η τιμή του καφέ στα 3€ για "take away" πάλι ακριβή μου φάνηκε. αν ήξερα τι παίζει θα έπαιρνα κάπου απο την διαδρομή... οχι απαραίτητα για τα 3€ αλλά για όλη την εξυπηρέτηση τους/ταλαιπωρία μου.
Το πρόγραμμα του φαγητού, προσωπικά απαράδεκτο. Αν τρώγαμε στις 2-2.30 όπως ήταν το πλάνο αρχικά θα ήταν πιο καλα τα πράγματα. Η αλήθεια είναι οτι όλοι είχαμε ξυπνησει απο τις 7-8 ώστε να είμαστε συνεπείς στο ραντεβού μας στο κανάλι και στο ράντσο. Το οτι μείναμε με τα πατακια μέχρι τις 3.15 πολύ κακή οργάνωση του ράντσου. Αναμενόμενη η μάχη στον μπουφέ που έγινε.

Περί ράντσου: προσωπικά σαν ιδέα να υπάρχει ένας τέτοιος χώρος καλη είναι. Πόσο μάλλον για να πας με τα παιδιά σου (αν έχεις και δεν είσαι ρεμάλι σαν εμένα). Τώρα τα πόνυ-αλογα τα λυπήθηκε η ψυχή μου. ολη την ωρα γυρω γυρω να σερνουν αμαξες και κόσμο. Μετά, η κατάσταση τους. άθλια και απεριποιητα, αυτό με ενόχλησε περισσότερο. Τώρα οτι μερικοί χώροι όπως η πισίνα ήταν παρατημένοι (πχ η πισινες), τι να πώ, η λιμνούλα στο πάρκινγκ το σεφ είναι 5 αστέρων μποστά στου ράντσου. Έστω αδειάστε τες.

Προσωπικά
Σαν ιδεά εκδήλωσης +1
Σαν κόστος συμμετοχής τα 15€ , είναι περι ορέξεως κολοκυθόπιτα, Αν το ήξερα οτι θαταν έτσι, θα πήγαινα στον Καρατζά για φαγητό.....
Σαν Ράτσο ενα 0 και καλό τους είναι.

πυξιδας990
27/11/2017, 17:28
Μαθαμε που θα γινει η καλοκαιρινη μαζωξη?οντως που συζητησα με τα παιδια που πηγαν ειπαν οτι οι καφεδες βαραγαν στο ψαχνο..και δεν υπήρχε ουτε κρουασαν για η λιγουρα

transalpblack
27/11/2017, 20:35
Εγώ πάντως παιδιά, ακριβώς για να αποφύγω τέτοια πράγματα, πήγα μόνος μου χωρίς να ακολουθήσω κάποια λέσχη.
Βρέθηκα με τους Αφρικανους, πήρα το βραχιολάκι μου και την έκανα κατευθείαν για εκεί.
Με το που έφτασα, πήγα κι άραξα και ήπια την καλύτερη σοκολάτα της ζωής μου χωρίς να περιμένω ούτε ένα λεπτό.
Ο χόρος όντως δεν έλεγε πάρα πολλά και τα πόνυ και τα άλογα ήταν εντελώς παρατημένα.
Ξενέρωσα πραγματικά μόλις άκουσα τι ώρα θα σερβιριστεί το φαγητό, αλλά περίμενα.
Η ποιότητα του φαγητού, για μένα ήταν πάρα πολύ καλή και η ποσότητα ήταν υπερβολικά άφθονη.

bulmont
27/11/2017, 20:42
Η ποιότητα του φαγητού, για μένα ήταν πάρα πολύ καλή και η ποσότητα ήταν υπερβολικά άφθονη.


Ε, αφού οι περισσότεροι έφυγαν χωρίς να φάνε...............

andreastwin
27/11/2017, 22:53
δεν εχετε δικιο παιδια η οργανωση ηταν τελεια, ξεκιναμε με 7€ εισοδο για να δουμε το εμπορικο ραντζο γιατη το εχουν καθαρα εμπορικο και οχι για να παρουσιασουν κατι.καφε σε μια ωρα πισω απο ουρα,λιγια κανελα θα μου βαλετε στον φρεντο,ααα εχει τελειωση και θα φερει μια κοπελα αμα βρει στο σαλουν,οσο την ειδατε την κανελα εσεις αλλο τοσο την ειδαν και ολοι οι υπολυποι.οπως γραφουν και η προηγουμενη δεν ειχαν και κατι ενδιαφερον να σε κρατιση [ζωντανο] και απλα βαριοσουνα.οποτε την κανουμε τρια ατομα προς το χωριο σε ταβερνα που βρηκε ο φιλος απο το google και με 44 € την καναμε ΤΑΡΑΤΣΑ ποιο πανω δεν πηγαινε.

Jo.Da.
28/11/2017, 09:08
Ας γράψω κι εγώ 5 - 10 γραμμές μιας κι ήμουν αυτός που ''τράβηξε'' άλλα 10 άτομα σε αυτή τη φάση.
Σαφώς και δε θεωρώ το event επιτυχημένο.

Τα θετικά είναι ότι στο δρόμο όλοι ήταν ''κύριοι'' και ''κυρίες'', δεν είδα καγκουριές. Επίσης δεν υπήρξε κάποια πτώση. Τέλος ότι συναντηθήκαμε πολλές Λέσχες αποδεικνύοντας ότι μπορούμε να συνυπάρξουμε, είδαμε φίλους και γνωστούς από Λέσχες άλλων πόλεων.

Τι θα ήθελα να είχε γίνει:
Α) Από τους διοργανωτές:
1) Οργάνωση κάποιων παιχνιδιών (όπως προείπε ο typhoon) ώστε να υπάρχει ένα ενδιαφέρον και να γίνεται τζερτζελές. Χωρίς έπαθλα κλπ, δε χρειάζεται. Πχ βγάλτε η κάθε Λέσχη από έναν εκπρόσωπο για διαγωνισμό τοξοβολίας, βολές στο μπάσκετ, πρωταθληματάκι 3on3 και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
2) Καλύτερη συνεννόηση με την επιχείρηση. Δε γίνεται να φάμε 15:15. Δεν έχουν όλοι 1 ώρα για την επιστροφή στη βάση τους. Επίσης θα μπορούσε να υπάρξει πρωτοβουλία ΠΡΩΤΑ όλοι να κάτσουν σε τραπέζια και να σηκώνεται κάθε μια Λέσχη στο μπουφέ (ναι όπως κάνουν στους γάμους, μη γελάτε). Έτσι θα αποφεύγονταν η τεράστια ουρά που έφτανε ως έξω κι επίσης στο μεσοδιάστημα θα γίνονταν το απαραίτητο refill στις πιατέλες ώστε όλοι να βρίσκουν τα πάντα.

Β) Από την επιχείρηση:
1) Να είχε φροντίσει να μην υπάρχουν σημάδια υπολειτουργίας. Δε γίνεται να μου διαφημίζεις τις πισίνες κι ότι στην τιμή μπορώ να απολαύσω το μπάνιο σε αυτές ενώ είναι γεμάτες βρύα και λειχήνες. Φροντίδα αλόγων, πόνυ κλπ.
2) Οργάνωση. Δε γίνεται να είσαι ενήμερος ότι θα έχεις πάνω από 100 μοτοσυκλετιστές και να μην έχεις το προσωπικό για καφέδες στο μπαμ. Δε γίνεται να περιμένω μισή ώρα στην ουρά για ένα φρέντο κι ένα νερό (και να τα χρεώνεις και 3,5 ευρώ). Στην τελική δεν έχεις το εξτρά προσωπικό, οκ. Πες ''στα 15 ευρώ ο μόνος καφές που περιλαμβάνεται είναι γαλλικός''. Κανάτες φουλ, γέμισμα το χάρτινο, πάρε - φύγε. Όποιος θέλει κάτι άλλο περιμένει και πληρώνει.
3) Έρχομαι πάλι στο προσωπικό. Δε γίνεται να περιμένει ένα κάρο κόσμος στην τοξοβολία για να κάνει 2 βολές και στις 13:55 να λέει η υπεύθυνη, ''όσοι ρίξατε ως εδώ έχει καλώς, 14:00 με 14:30 έχω διάλειμμα''. Το σέβομαι το διάλειμμα, σέβομαι και τον εργαζόμενο. Φρόντισε όμως ως επιχείρηση να υπάρξει αντικαταστάτης αυτή την Κυριακή που οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες.
4) Μη με αντιμετωπίζεις ως αρπαχτή. Οι υπόλοιποι επισκέπτες να τρώνε μια νορμάλ ώρα, ενώ οι μοτοσυκλετιστές ξεκινάνε 15:15...
5) Ποιότητα φαγητού. Μέτρια.

Όλα τα παραπάνω τα λέω καλοπροαίρετα και χωρίς καμιά διάθεση αντιπαράθεσης με κανέναν. Είναι αποτέλεσμα της ''γεύσης'' που μου άφησε το αντάμωμα στο τέλος της μέρας και της κουβέντας που είχα με τα φιλαράκια που ''κατεβήκαμε'' σε αυτό.

PaNick67
28/11/2017, 12:41
Σε εκδρομη με το σχολειο περσι τα ιδια θεματα ειχαμε με τον χωρο.
Λιγο το προσωπικο, μεγαλες οι ουρες πολλες οι καθυστερησεις.
Μιση ωρα με το ζορι στην πισινα (ηταν Ιουνιος) και απαγορευοταν οι βουτιες (λογικο) και τα μακροβουτια! Ε, τοτε για ποιον λογο να μπει ο πιτσιρικας μεσα;

Εμεις τοτε πηγαμε ημερισια εκδρομη και στις 3 το μεσημερι παρακαλαγαμε να φυγουμε, ειχαμε γινει νταουλια απο τον ηλιο, γιατι δεν εχει αρκετα σκιασμενα μερη να κατσεις.

Μακαρι να ειχα δει το θεμα νωριτερα να προειδοποιησω καποιους.

taxydromos
29/11/2017, 10:00
Το περίμενα να πω?
Εχω συμμετάσχει παλιά στην καλοκαιρινή μάζωξη στο δασικό χωριό στην Αμφισα,στη μνήμη του Μάνου τότε....θα σας πω λοιπόν ότι επικράτησε η ίδια κατάσταση!
Δεν φταίει λοιπόν ο χώρος αλλά η διοργανώτρια λέσχη.Ετσι λοιπόν εμείς του moto.gr επειδή πήγαμε τελευταίοι δεν βρήκαμε ούτε πατατάκι.....και η λέσχη είχε βάλει σούβλες από νωρίς κάνοντας κατάλειψη στη ταβέρνα.....έτσι εμείς καταλήξαμε με σουβλάκια στην Αμφισα..
ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΛΟΙΠΟΝ!

Jo.Da.
29/11/2017, 10:09
Επειδή στην Καψίτσα έτυχε να είμαι, καμία σχέση.
Τέλοσπαντών. Καλά να είναι τα παιδιά (Πάνος - blackbusa, το όνομα του 2ου μου διαφεύγει) που κατέβηκαν νυχτιάτικα στην Άμφισα για σουβλάκια και πιτόγυρα κι η lilipoua που δάνεισε το μηχανάκι της και γέμισε τα μπαγκάζια της λίπη...:beer:

sniper
29/11/2017, 11:13
Και γιατί το event το είπανε "Αντάμωμα φίλων μοτοσυκλέτας" κι όχι "Συμμάζωξη λεσχών";

BLiTzER
29/11/2017, 11:16
Και γιατί το event το είπανε "Αντάμωμα φίλων μοτοσυκλέτας" κι όχι "Συμμάζωξη λεσχών";

Εγώ παρατήρησα μόνο ότι, στην αφίσα, τα 2 street έχουν γκομενάκι, ενώ ο τουρίστας/ονοφάς τη βγάζει μόνος του. :lol:

karellen
29/11/2017, 11:21
Όταν πας σε ένα μαγαζί και του λες 'σε ένα μήνα θα σου μαζέψω 300-400 άτομα' ο ιδιοκτήτης υποχρεούται να είναι πανέτοιμος,έχει άλλωστε την εμπειρία αλλά και την υποδομή (ολόκληρο ράντσο, δεν είναι συνοικιακό ταβερνάκι).Στο κάτω κάτω της γραφής πρόκειται για την δική του υστεροφημία η οποία,μετά απ' αυτό,καταρρακώθηκε.

Οι λέσχες φταίνε γιατί,ενώ είχαν το πάνω χέρι,δεν απαίτησαν καλύτερες συνθήκες για τα μέλη τους,μιλάω για το φαγητό.
Εδώ καλά καλά δεν έδειξαν ένα σημάδι ότι ενδιαφέρθηκαν στοιχειωδώς για τα εκατοντάδες άτομα που ήρθαν απ' όλα τα μέρη της Ελλάδος,τους έμπασαν σε ένα μαντρί και άει βοσκάτε πρόβατα.
Α, κάποια στιγμή κάποιος πήρε ένα τρεμάμενο μικρόφωνο,είπε δυο ασυναρτησίες που κανείς δεν κατάλαβε και ύστερα από δω παν' κι άλλοι.

Ποτέ ξανά που είπε και ο Ταχυδρόμος!

sniper
29/11/2017, 11:35
'Ελα σοβαρά τώρα, ημερήσια βόλτα, 15€ είσοδος, συν βενζίνες διόδια με απώτερο σκοπό τι;
Να δεις κάποιους που δεν ξέρεις;
Να δεις μηχανάκια;
Να κάνεις βόλτα;
Να δεις το ράντσο;
Να φας;
Να πιεις καφέ;
Να βγάλει κανα φράγκο καμιά λέσχη;


Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα σηκωθεί και θα πάει σε μαντρί, όταν ολα αυτά τα κάνεις και μόνος σου, καλύτερα και φτηνότερα.

bulmont
29/11/2017, 12:10
Εγώ παρατήρησα μόνο ότι, στην αφίσα, τα 2 street έχουν γκομενάκι, ενώ ο τουρίστας/ονοφάς τη βγάζει μόνος του. :lol:



Αμα είσαι μπακούρι, αυτά κοιτάς................


:bawl:

bulmont
29/11/2017, 12:13
Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος θα σηκωθεί και θα πάει σε μαντρί, όταν ολα αυτά τα κάνεις και μόνος σου, καλύτερα και φτηνότερα.


Γιατί μόνοι τους λίγοι το ξεκινάνε.........

Κοίτα πόσοι πάνε μονοι τους βόλτα Σ/Κ, και κοίτα πόσοι περιμένουν
να ανακοινωθεί κάτι για να ξεκουνήσουν...................

sniper
29/11/2017, 12:15
Γιατί μόνοι τους λίγοι το ξεκινάνε.........

Κοίτα πόσοι πάνε μονοι τους βόλτα Σ/Κ, και κοίτα πόσοι περιμένουν
να ανακοινωθεί κάτι για να ξεκουνήσουν...................

Ε οκ, αναφέρομαι σε σκεπτόμενους 2κυκλιστάς.

SoR
29/11/2017, 14:28
προσωπικά δεν στέκομαι στο όνομα του event αλλά στην ιδέα του. Πας για να πας βόλτα και να δεις και 5-10 φίλους που οι Κυριακάτικες βόλτες δεν είναι στον ίδιο προορισμό.

τώρα αν ο χώρος ήταν φιάσκο, έρχεται 2ο.
απο κάποιον πρέπει να οργανωθεί. Το να ξεκινήσει ο Σορ ή ο τζόντα ή ο Χ Ψ , νομίζω δεν θα τα καταφέρει. 5 - 10 λέσχες που αποτελούνται απο φίλους μοτοσυκλέτας, είναι διαφορετικά. Αν η ιδεά της μοτολέσχης δεν αρέσει σε κάποιον δεν είναι κακό. και μπάσκετ να πας να παίξεις , 5-10 κανόνες πρέπει να τους ακολουθήσεις.
Σε αρκετούς γνωστούς μου , δεν άρεσε το να δώσεις ονομαστικα ποιοι θα είναι. Απο την άλλη...κάνε ηβεντ στο φατσοβιβλιο και περίμενει να έρθουν όσοι δηλώσουν θα παώ ή ενδιαφέρομαι.