PDA

View Full Version : MOTO GUZZI V85 ADVE CONCEPT



Σελίδες : [1] 2

ggs
09/11/2017, 06:47
Ιταλικό αντβε , σχετικά έτοιμο.
Το παρουσίασαν στο Μιλάνο ( με καμήλες, άμμους κλπ)
Για να δούμε...
Έχει ζωντανέψει για όλους πάλι η κατηγορία..

390129


https://youtu.be/hpfmQ8g97GM

DrBig
09/11/2017, 06:53
Το χρωμα δε μου παει και πολυ (κατα τ αλλα ομορφο), αλλα μοιαζει να ειναι καλη επιλογη μεταξυ ανεσης και ικανοτητας στο δρομο και εκτος.
Αν μαλιστα βγει με τα ολινς χωρις παραλογο κοστος, ψηνει.
Απο αξιοπιστια τι λενε αυτα?

Μανολης67
09/11/2017, 18:17
Αυτον τον κινητηρα τον εχω δει σε 50.000 παραλλαγές...

Grafton 505
09/11/2017, 20:33
Ίσως με άλλα χρώματα να δείξει.

Τέλος το Stelvio δηλαδή ;

apegnas
02/02/2018, 17:01
Η Moto Guzzi Stelvio τέλος βασικά λόγω euro 4.

toyar
04/02/2018, 17:33
ολα τα ιταλικα εξ ορισμου αντβε ειναι:D

panavour
04/02/2018, 19:25
Δεν ξερω ρε παιδες ισως στα 58 μου εχω γερασει και εχω γινει αφρατοκωλος,αλλα αυτη η ταση σε ολα τα νεα μοντελλα ειτε λεγονται αντβεντσουρ,ειτε στρητ,ειτε σπορ,ειτε δεν ξερω γω τι αλλο,να εχουν σελλες σαν φλουδα ,με ξεπερναει.Εκτος αν εχουν ανακαλυψει κανα διαστημικο υλικο που θεραπευει τον κολωπονο,και δεν κουραζει.Τι πραγμα ειναι αυτο πια,οικονομια,τεχνολογια,νεα αισθητικη,να καθεται ο κωλος στα σιδερα δεν το καταλαβαινω.:(

lleonidas
05/07/2018, 09:33
Αερόψυκτο "Classic Enduro" (https://www.motorcyclenews.com/news/new-bikes/moto-guzzi-v85//) V2 850cc, 77 hp με διπλούς προβολείς.Το αμορτισέρ τοποθετημένο στα δεξιά εδράζεται απευθείας πάνω στον άξονα.
397456
397457
397458

sniper
05/07/2018, 09:41
Οπτικά νομίζεις ότι πρέπει να ζυγίζει κοντά στον μισό τόνο... άντε 300 κιλά, άδειο.

BabisStinson
05/07/2018, 09:46
Έρωτας με την πρώτη ματιά στην EICMA :D

lleonidas
05/07/2018, 09:47
Χαχα... μπορεί αλλά μάλλον ξεγελάει και ο αναβάτης (των δύο πρώτων φωτο) που είναι λίγο τσουπωτός!

BLiTzER
05/07/2018, 09:52
Οπτικά νομίζεις ότι πρέπει να ζυγίζει κοντά στον μισό τόνο... άντε 300 κιλά, άδειο.

Αν σκεφτείς ότι το τεχνολογικό θαύμα-μοτέρ μόνο θα ζυγίζει καμιά 70αριά κιλά, δεν πρέπει να είσαι πολύ εκτός.

Αλλά οκ, έχει 77 άλογα, δε θα το κρατάει πίσω το βάρος.

kordix
05/07/2018, 10:08
Δεν τρελαίνομαι από την εμφάνισή του, αλλα είναι ενδιαφέρουσα πρόταση σαν touring μοτοσυκλέτα για κακούς "ασφάλτινους" δρόμους και βατούς χωματόδρομους.

Η κατηγορία ειναι σούπερ εμπορική, ο περισσοτερος κόσμος προτιμα πλέον τα μεγάλα ΟΝ/ off απο τα sport-touring για ταξίδι σε δρόμους σαν των Βαλκανίων. Σε πιο βόρειες χωρες, πχ Γερμανια ή Αγγλία δεν ξερω τι παίζει.

Το μόνο που με χαλάει ειναι ο χαρακτηρισμος adventure. Για μενα το 640 ήταν πραγματικό adventure, αντε και τα 950-990 με πολλες υποχωρήσεις λογω βαρους. Πίξαμε στο adventure ρε παιδί, πολύ περιπέτεια έπεσε μαζεμένη .

Mariner
05/07/2018, 11:12
Πίξαμε στο adventure ρε παιδί, πολύ περιπέτεια έπεσε μαζεμένη .

Live your myth with an adventure bike :P Πουλάει άρα το κοτσάρουν όπου βρουν..

Στις πιο βόρειες χώρες που λες κατα παράδωση παίζανε κυρίως ασφάλτινα μηχανάκια αλλά τα τελευταία χρόνια (πέρα απο τη γερμανία που τα gs πουλάγαν πάντα) γυρνάνε και εκεί αρκετά προς τα ονοφ - τουλάχιστον όπως το βλέπω στους δρόμους στα ταξίδια. Πχ στη Σκωτία που ήμουν φέτος έπιξε το μάτι μου στις νέες άφρικα.

volde27
05/07/2018, 16:29
Έλεος με αυτό το μοτέρ της Moto Guzzi.
Προσβάλλουν και την νοημοσύνη των καταναλωτών.

Σχεδιάστε ρε ένα νέο σύγχρονο μοτέρ.
Ημαρτον με την μηχανή για πομόνες!

Υ.Γ παρατίθεται παραστατική φωτό απο μοτέρ πομόνας.....



397510

sapila racing
06/07/2018, 10:38
Έλεος με αυτό το μοτέρ της Moto Guzzi.
Προσβάλλουν και την νοημοσύνη των καταναλωτών.

Σχεδιάστε ρε ένα νέο σύγχρονο μοτέρ.
Ημαρτον με την μηχανή για πομόνες!

Υ.Γ παρατίθεται παραστατική φωτό απο μοτέρ πομόνας.....




Μια χαρά είναι το μοτέρ και δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ σε πομόνα άσχέτως τι λένε κάποιοι άσχετοι. Έχεις καβαλήσει ποτέ Guzzi? Μάλλον οχι ε?
Αν δεν σου αρέσει απλά μην το αγοράσεις!

sniper
06/07/2018, 10:55
Μια χαρά είναι το μοτέρ και δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ σε πομόνα άσχέτως τι λένε κάποιοι άσχετοι. Έχεις καβαλήσει ποτέ Guzzi? Μάλλον οχι ε?
Αν δεν σου αρέσει απλά μην το αγοράσεις!

Ακόμα στρίβει αυτοβούλως όταν ανοίγεις το γκάζι ή το διόρθωσαν;

sapila racing
06/07/2018, 11:03
Ακόμα στρίβει αυτοβούλως όταν ανοίγεις το γκάζι ή το διόρθωσαν;

Δεν αλλάζει αυτό, είναι μέρος του χαρακτήρα του. :D
Το ίδιο κάνουν και τα Boxer BMW αλλά δεν είδα κανέναν να παραπονιέται για το GS1200.

Ετσι κι αλλιώς αυτό συμβαίνει μόνο σταματημένο η με πολύ λίγα χλμ.

BLiTzER
06/07/2018, 11:06
Ετσι κι αλλιώς αυτό συμβαίνει μόνο σταματημένο η με πολύ λίγα χλμ.

Δηλαδή πάντα.

:lol:

sniper
06/07/2018, 11:08
Δεν αλλάζει αυτό, είναι μέρος του χαρακτήρα του. :D
Το ίδιο κάνουν και τα Boxer BMW αλλά δεν είδα κανέναν να παραπονιέται για το GS1200.

Έχουν τόσα άλλα προβλήματα που αυτό είναι το τελευταίο που τους νοιάζει.


Ετσι κι αλλιώς αυτό συμβαίνει μόνο σταματημένο η με πολύ λίγα χλμ.
Ρε φίλε, σταματημένο στρίβει; Wow, κι έψαχνα μηχανάκι για τις κατηφορικές φουρκέτες! Πωλείται ή ανταλλάσεται cbr954 με οποιοδήποτε Μotoguzzi :tooth:

sapila racing
06/07/2018, 11:30
Έχουν τόσα άλλα προβλήματα που αυτό είναι το τελευταίο που τους νοιάζει.

Ρε φίλε, σταματημένο στρίβει; Wow, κι έψαχνα μηχανάκι για τις κατηφορικές φουρκέτες! Πωλείται ή ανταλλάσεται cbr954 με οποιοδήποτε Μotoguzzi :tooth:

:lol:

buckley
06/07/2018, 12:17
Έχουν τόσα άλλα προβλήματα που αυτό είναι το τελευταίο που τους νοιάζει.

Ρε φίλε, σταματημένο στρίβει; Wow, κι έψαχνα μηχανάκι για τις κατηφορικές φουρκέτες! Πωλείται ή ανταλλάσεται cbr954 με οποιοδήποτε Μotoguzzi :tooth:

Το ζητάει ο οργανισμός σου ρε κερατά...
397521

sniper
06/07/2018, 12:27
Το ζητάει ο οργανισμός σου ρε κερατά...
397521

Αυτό είναι κανένα "αγωνιστικό"; Δεν ξέρω αλλά βλέπω τις φρενάρες που έχει για να σταματάει κάπως το κίτρινο 2τροχο φορτηγό... Μετά όμως βλέπω τα λάστιχα και δακρύζω από τα γέλια. Σκέφτομαι να στρίβω με τον κύλινδρο πάνω στο θώρακά μου και συγκλονίζομαι.

Πες μου ότι το πουλάνε κιόλας παραπάνω από 1000€ να κλάψω βουβά, κάπου, μόνος.

BLiTzER
06/07/2018, 12:28
:lol:

Αυτό που δεν έχει καταλάβει ο dyckley είναι ότι όσο όμορφη και να είναι μια μοτοσικλέτα, αν δεν πάει/στρίβει, δεν κάνει ούτε για να κρεμάς τα ψώνια. ;)

sapila racing
06/07/2018, 12:31
Αυτό είναι κανένα "αγωνιστικό"; Δεν ξέρω αλλά βλέπω τις φρενάρες που έχει για να σταματάει κάπως το κίτρινο 2τροχο φορτηγό... Μετά όμως βλέπω τα λάστιχα και δακρύζω από τα γέλια. Σκέφτομαι να στρίβω με τον κύλινδρο πάνω στο θώρακά μου και συγκλονίζομαι.

Πες μου ότι το πουλάνε κιόλας παραπάνω από 1000€ να κλάψω βουβά, κάπου, μόνος.

Kι όμως υπάρχουμ και μοτοσυκλέτες που στρίβουν τέρμα, με τα στενά λάστιχα της εποχης τους.
Ρωτα κατι GSXR στα Μέγαρα που τα κοίταγαν μετά στα πιτς και δεν το πιστευαν οτι τους περναγε μηχανακι με 110 λαστιχο πίσω και 2 αμορτισερ!
Μην μιλησουμε για ιπποδυνάμεις τώρα γιατι θα βαλεις τα γελια, εκείνοι βέβαια θα ειχαν βαλει τα κλαματα:lol:

sapila racing
06/07/2018, 12:31
:lol:

Αυτό που δεν έχει καταλάβει ο dyckley είναι ότι όσο όμορφη και να είναι μια μοτοσικλέτα, αν δεν πάει/στρίβει, δεν κάνει ούτε για να κρεμάς τα ψώνια. ;)

Mια χαρά στρίβουν αυτα τα μηχανάκια, απλά δεν στρίβουν μόνα τους. ;)

BLiTzER
06/07/2018, 12:32
Mια χαρά στρίβουν αυτα τα μηχανάκια, απλά δεν στρίβουν μόνα τους. ;)

Ναι, μεν, σαφώς τα χέρια είναι πάνω απ'όλα, αλλά ένα τέτοιο μηχανάκι στο όριο και ένα gsxr στο όριο, φαντάζομαι ότι θα έχουν σαφείς διαφορές. :p

sniper
06/07/2018, 12:38
Kι όμως υπάρχουμ και μοτοσυκλέτες που στρίβουν τέρμα, με τα στενά λάστιχα της εποχης τους.
Ρωτα κατι GSXR στα Μέγαρα που τα κοίταγαν μετά στα πιτς και δεν το πιστευαν οτι τους περναγε μηχανακι με 110 λαστιχο πίσω και 2 αμορτισερ!
Μην μιλησουμε για ιπποδυνάμεις τώρα γιατι θα βαλεις τα γελια, εκείνοι βέβαια θα ειχαν βαλει τα κλαματα:lol:


Ναι ρε φίλε οκ, εντάξει, έχουμε ζήσει και στιγμές να μας περνάει ο VTEC με Moto Morini με μΠαρμπRRίζ στας Σέρρας αλλά επειδή εμείς ήμασταν κουλοί.
Αν ο χωροχρόνος καμπυλωνόταν και υπήρχε 2ος Vtec εκείνη τη στιγμή πάνω σε κανένα Panigalle, θα τον περνούσε τον 1ο VTEC από πάνω.

Βλέπεις δεν έβαλα πουθανά τη motoguzzi στην παρέα. Λείπει κι ο φαρμακοποιός να μας πει τι αριστουργήματα είναι, και να πεταχτεί κι Μπάκλης με το κατάνα. :tooth:

buckley
06/07/2018, 12:40
:lol:

Αυτό που δεν έχει καταλάβει ο dyckley είναι ότι όσο όμορφη και να είναι μια μοτοσικλέτα, αν δεν πάει/στρίβει, δεν κάνει ούτε για να κρεμάς τα ψώνια. ;)

Και μένα οι ακτίνες στις ζάντες με χαλάσανε λίγο ,τώρα για το dyckley δεν ξέρω καλύτερα να τον ρωτήσεις απευθείας.
Πάντως όσο καιρό κράτησα ένα imolaki πριν χρόνια αυτό που θυμάμαι είναι ότι έστριβε με τη σκέψη ακόμα και με λάστιχα εποχής.
Α και όταν λέω ότι τα λάστιχα ήταν εποχής εννοώ ακριβώς αυτό και όχι ότι οι διαστάσεις τους ήταν εποχής...

sniper
06/07/2018, 12:43
.....

Ετσι κι αλλιώς αυτό συμβαίνει μόνο σταματημένο η με πολύ λίγα χλμ.


Και μένα οι ακτίνες στις ζάντες με χαλάσανε λίγο ,τώρα για το dyckley δεν ξέρω καλύτερα να τον ρωτήσεις απευθείας.
Πάντως όσο καιρό κράτησα ένα imolaki πριν χρόνια αυτό που θυμάμαι είναι ότι έστριβε με τη σκέψη ακόμα και με λάστιχα εποχής.
Α και όταν λέω ότι τα λάστιχα ήταν εποχής εννοώ ακριβώς αυτό και όχι ότι οι διαστάσεις τους ήταν εποχής...
Στο ρελαντί ή δεν είχες βαλει μπροστά καν; :tooth:

sapila racing
06/07/2018, 12:44
Ναι ρε φίλε οκ, εντάξει, έχουμε ζήσει και στιγμές να μας περνάει ο VTEC με Moto Morini με μΠαρμπRRίζ στας Σέρρας αλλά επειδή εμείς ήμασταν κουλοί.
Αν ο χωροχρόνος καμπυλωνόταν και υπήρχε 2ος Vtec εκείνη τη στιγμή πάνω σε κανένα Panigalle, θα τον περνούσε τον 1ο VTEC από πάνω.

Βλέπεις δεν έβαλα πουθανά τη motoguzzi στην παρέα. Λείπει κι ο φαρμακοποιός να μας πει τι αριστουργήματα είναι, και να πεταχτεί κι Μπάκλης με το κατάνα. :tooth:

H διαφορά είναι οτι το GSXR και το Panigale πανε κι απο μόνα τους. To Panigale R μάλιστα με τα Full ηλεκτρονικά του, μπορεί να σε παει 5 sec κάτω με τη μια αν το εμπιστευτείς και ανοίγεις το γκάζι τέρμα.
Αυτός εδω στην φωτό όμως το πάει, δεν τον πάει. Η οδηγική ευχαρίστηση δεν είναι πάντα άμεση συνάρτηση του χρόνου αλλά και της δυσκολίας με την οποία έρχεται.
Αυτός με πέρασε κι εξαφανίστηκε σχετικά γρήγορα... :cry: Το μηχανακι του ηταν παρόμοιο με το κιτρινο απο πάνω και ηταν αρκετά γρήγορο και φασαριόζικο.
Nα πω εδω οτι τα Guzzi δεν τα πολυσυμπαθώ κιόλας, απλά τα λέω όπως είναι.

BLiTzER
06/07/2018, 12:45
H διαφορά είναι οτι το GSXR και το Panigale πανε κι απο μόνα τους. To Panigale R μάλιστα με τα Full ηλεκτρονικά του, μπορεί να σε παει 5 sec κάτω με τη μια αν το εμπιστευτείς και ανοίγεις το γκάζι τέρμα.
Αυτός εδω στην φωτό όμως το πάει, δεν τον πάει. Η οδηγική ευχαρίστηση δεν είναι πάντα άμεση συνάρτηση του χρόνου αλλά και της δυσκολίας με την οποία έρχεται.


Δηλαδή κάποιος που γυρνάει σε x χρόνο σε οποιαδήποτε πίστα και καταβάλλει το 50% της προσπάθειας, το ευχαριστιέται λιγότερο από αυτόν που κάνει ακριβώς τον ίδιο χρόνο, με το 100% της προσπάθειας; Θα έλεγα το ακριβώς αντίθετο. :p Εξάλλου ο πρώτος μπορεί κάλλιστα να φτάσει στο 100% της προσπάθειας και να κάνει x/2 χρόνο και να αφήσει να μαζεύει τις σκόνες ο δεύτερος.

buckley
06/07/2018, 12:45
Στο ρελαντί ή δεν είχες βαλει μπροστά καν; :tooth:

Αυτά ξέρουν και τα κάνουν οι μύστες ρε κορόιδο...

sapila racing
06/07/2018, 12:48
Δηλαδή κάποιος που γυρνάει σε Χ χρόνο σε οποιαδήποτε πίστα και καταβάλλει το 50% της προσπάθειας το ευχαριστιέται λιγότερο από αυτόν που κάνει ακριβώς τον ίδιο χρόνο με το 100% της προσπάθειας; Θα έλεγα το ακριβώς αντίθετο. :p

Τα λες επειδή δεν ξέρεις πως είναι. :wave2:
Ο ίδιος οδηγός θα κάνει μακράν καλύτερο χρόνο με το σύγχρονο μηχανάκι φυσικά, με το παλιό όμως είναι αλλιώς.
Μη μου θυμίζεις devils τωρα!

BLiTzER
06/07/2018, 12:48
Μη μου θυμίζεις devils τωρα!

Ώπα, αυτό ήταν βαρύ. Σταματάω εδώ.

:lol:

ΥΓ: Συμφωνώ ότι υπάρχει ένα όριο πέρα από το οποίο ΔΕΝ υπάρχει οδηγική ευχαρίστηση ή μειώνεται σημαντικά (πχ φουλ ηλεκτρονικά, αυτόματα κιβώτια κτλ, μακριά από μας), αλλά όχι να φτάσουμε στην άλλη άκρη και να καβαλάμε μηχανάκια του '59 για να ζήσουμε οδήγηση ε.

buckley
06/07/2018, 12:53
Ώπα, αυτό ήταν βαρύ. Σταματάω εδώ.

:lol:

ΥΓ: Συμφωνώ ότι υπάρχει ένα όριο πέρα από το οποίο ΔΕΝ υπάρχει οδηγική ευχαρίστηση ή μειώνεται σημαντικά (πχ φουλ ηλεκτρονικά, αυτόματα κιβώτια κτλ, μακριά από μας), αλλά όχι να φτάσουμε στην άλλη άκρη και να καβαλάμε μηχανάκια του '59 για να ζήσουμε οδήγηση ε.

Άκυρος, παστ τενς να βάλεις ρε...

sapila racing
06/07/2018, 12:56
Ώπα, αυτό ήταν βαρύ. Σταματάω εδώ.

:lol:

ΥΓ: Συμφωνώ ότι υπάρχει ένα όριο πέρα από το οποίο ΔΕΝ υπάρχει οδηγική ευχαρίστηση ή μειώνεται σημαντικά (πχ φουλ ηλεκτρονικά, αυτόματα κιβώτια κτλ, μακριά από μας), αλλά όχι να φτάσουμε στην άλλη άκρη και να καβαλάμε μηχανάκια του '59 για να ζήσουμε οδήγηση ε.
Hταν βαρύ το ξέρω. :D
Mε του 57 που έχω κιολας δεν το φχαριστιέμαι ούτε εγω να το ζορίσω, θα φαω και τούμπα σίγουρα. Παω πολύ χαλαρά με αυτό.
Με του 80+ που ηταν μηχανακια της εποχής μας το ευχαριστιέμαι full σε στροφιλίκι.

sniper
06/07/2018, 13:04
...
Mε του 57 που έχω κιολας δεν το φχαριστιέμαι ούτε εγω να το ζορίσω, θα φαω και τούμπα σίγουρα. Παω πολύ χαλαρά με αυτό.
....

Ασε το Smoke trail που αφήνει ο άσπαστος boxer :tooth:

sapila racing
06/07/2018, 13:06
Ασε το Smoke trail που αφήνει ο άσπαστος boxer :tooth:

Δεν καπνίζει ντιπ αυτό, μονοκύλινδρο ειναι. :D

sniper
06/07/2018, 13:08
Δεν καπνίζει ντιπ αυτό, μονοκύλινδρο ειναι. :D

Εσείς οι κλασσικοί, έχετε προβλήματα.... (όχι ρε Μπακλη, δεν είναι το κατάνα Κλασσικό, έχει καινοτόμο ντιζάιν :tooth: )

volde27
06/07/2018, 18:28
Μια χαρά είναι το μοτέρ και δεν χρησιμοποιήθηκε ποτέ σε πομόνα άσχέτως τι λένε κάποιοι άσχετοι. Έχεις καβαλήσει ποτέ Guzzi? Μάλλον οχι ε?
Αν δεν σου αρέσει απλά μην το αγοράσεις!

Οι φημες λενε παντως οτι το ιστορικο μοντελο moto guzzi centauro (ναι αυτο με την μεγαλη εμπορικη επιτυχια)
ειχε γινει δωρητης σε χαλασμενη πομονα στην περιοχη της Ευρυτανιας.
Η πομονα λειτουργησε για πολλα χρονια επειτα, που σημαινει οτι εκει πρεπει να επικεντρωθει η ιστορικη φιρμα.....

Δεν θα καβαλουσα ποτε Guzzi ο μαζοχισμος μου δεν εχει φτασει ταβανι ακομη..
Οι κατοχοι Guzzi τα λενε βεβαια μηχανες με προσωπικοτητα, ειναι λεπτομερεια βεβαια, οτι ειναι συνεχως με το κατσαβιδι και
τα ανταλλακτικα στο χερι.

Ακολουθει φωτο του θρυλικου μοντελου που εγινε δωρητης ανταλλακτικων για την πομονα...

397561

sapila racing
06/07/2018, 19:01
Οι φημες λενε παντως οτι το ιστορικο μοντελο moto guzzi centauro (ναι αυτο με την μεγαλη εμπορικη επιτυχια)
ειχε γινει δωρητης σε χαλασμενη πομονα στην περιοχη της Ευρυτανιας.
Η πομονα λειτουργησε για πολλα χρονια επειτα, που σημαινει οτι εκει πρεπει να επικεντρωθει η ιστορικη φιρμα.....

Δεν θα καβαλουσα ποτε Guzzi ο μαζοχισμος μου δεν εχει φτασει ταβανι ακομη..
Οι κατοχοι Guzzi τα λενε βεβαια μηχανες με προσωπικοτητα, ειναι λεπτομερεια βεβαια, οτι ειναι συνεχως με το κατσαβιδι και
τα ανταλλακτικα στο χερι.

Ακολουθει φωτο του θρυλικου μοντελου που εγινε δωρητης ανταλλακτικων για την πομονα...

397561

Το Centauro ούτε ιστορικό ήταν ούτε καμμια επιτυχία, ασχημία ήταν.
Τοτε ο ψεκασμός ηταν ακόμα προβληματικός στα Guzzi, είχαν θέμα. Το ξέρω απο πρώτο χέρι, ειχα παρει ενα 1100 Sport για δοκιμή.

Aν εβαλε 1000cc μοτέρ me 100 ίππους για πομόνα μαλλον ηταν για να αδειάσει όλο τον Μόρνο στα χωράφια του.

Ισορίες τέτοιες, οτι το μοτέρ ηταν πρωτα σε τρακτέρ κλπ, εχουν κυκλοφορήσει για το small block μοτερ λόγω υποτίθεται ομοιότητας με το Μοτερ του mulo meccanico, το Cantauro είχε το μεγάλο.

Καλό το χιούμορ, αλλά κι εσυ απ οτι βλέπω οδηγείς λεωφορείο Gen2 οπότε το χεις! :bawl:

lleonidas
05/09/2018, 07:52
Κοντά στους 80 ίππους και τιμή κάτω από 12.000€ στην Ιταλία τον Ιανουάριο που θα ξεκινήσουν οι πωλήσεις.
Παρουσίαση στην ΕICMA.
Περισσότερα εδώ (https://www.morebikes.co.uk/51896/first-look-moto-guzzis-production-v85-three-colour-schemes-looks-gorgeous/) .
399158
399159
399160

leo1964
05/09/2018, 12:39
Λίγο σεβασμό στην συγκεκριμένη θρυλική εταιρία.Οι κινητήρες της,έχουν δει εφαρμογή σε μικρά αεροπλάνα

BabisStinson
05/09/2018, 16:09
Οι Guzzisti περιμένουμε πώς και πώς μεθαύριο..! :D
Πιθανή τιμή στα 12Κ για all around Μηχανάκι άσπαστο. (άντε ίσως τα ηλεκτρικά λίγο :p)

Grafton 505
05/09/2018, 19:53
Λίγο σεβασμό στην συγκεκριμένη θρυλική εταιρία.Οι κινητήρες της,έχουν δει εφαρμογή σε μικρά αεροπλάνα

Ιδιοκατασκευές χωρίς έγκριση από την FAA, η την εκάστοτε τοπική Υ.Π.Α.

Αλλά αν ξέρεις διαφορετικά, δώσε πληροφορίες.

lleonidas
12/09/2018, 13:27
Moto Guzzi V85 TT(Tutto Terreno) (https://www.dueruote.it/notizie/moto-scooter/moto-guzzi-v85-tt-2019)

399270
399271
399269
399268

doctoras
12/09/2018, 17:47
Πιο αντιπροσωπευτική προσπάθεια απο του stelvio μιας και ειναι πιο κοντα αισθητικά στα νεοκλασσικα μοντελα.

Δε μ'αρεσει η ιδεα σύνδεση αμορτισερ πάνω στο υπόπλαίσιο ποσο στιβαρή μπορεί να ειναι, ενω αισθητικά η τοποθέτηση ειναι fail γιατι δεν ειναι ομοιογενές με την αλλη πλευρά.

Apache
12/09/2018, 18:19
Γυμνο ειναι ε;

alex14
12/09/2018, 18:27
Ομορφο εργαλειο

sek
12/09/2018, 20:37
Δε μ'αρεσει η ιδεα σύνδεση αμορτισερ πάνω στο υπόπλαίσιο ποσο στιβαρή μπορεί να ειναι, ενω αισθητικά η τοποθέτηση ειναι fail γιατι δεν ειναι ομοιογενές με την αλλη πλευρά.

Η ιδέα μπορεί και να είναι της BMW, τώρα για την στιβαρότητα... :hmm:


399272

Προσωπικά μ' αρέσει.. :)

DrBig
13/09/2018, 05:19
Πιο αντιπροσωπευτική προσπάθεια απο του stelvio μιας και ειναι πιο κοντα αισθητικά στα νεοκλασσικα μοντελα.

Δε μ'αρεσει η ιδεα σύνδεση αμορτισερ πάνω στο υπόπλαίσιο ποσο στιβαρή μπορεί να ειναι, ενω αισθητικά η τοποθέτηση ειναι fail γιατι δεν ειναι ομοιογενές με την αλλη πλευρά.

Αντιθετως, το οτι πιανει στο bevel box εξασφαλιζει πως δεν φορτιζεται ουτε το ψαλιδι, ουτε και η συνδεση του πανω στο μοτερ/πλαισιο. Ειναι πολυ καλη ιδεα σε τελικες μεταδοσεις με αξονα, ειδικα μονομπρατσες.

kordix
13/09/2018, 07:49
Το μπλεδάκι με το κόκκινο πλαίσιο μου αρέσει. Ειναι λιτό χωρίς πολλα πλαστικά, καλή σέλα, ανεμοθώρακα compact, δέλεαρ το ψηλό φτερό (που γλυτώνει πολυ κοσμο απο πατέντες και μόντες για να μη στομώνει το χαμηλό του ανταγωνισμού στις λάσπες). Η αισθητική του μου θυμίζει λιγο gs 1100 με εξαίρεση τους προβολείς.

Αν απο αναρτήσεις ειναι οκ θα είναι ταμάμ για ταξίδι σε χαλασμένη άσφαλτο, βλέπε Βαλκάνια, και δεν θα λεει οχι σε κακους χωματόδρομους. Ειναι μια πολυ ενδιαφέρουσα πρόταση ειδικά αν η τιμή του ειναι προσιτή.

Vstrommer71
13/09/2018, 09:05
Το θέμα είναι στην πρώτη καλή βροχή να συνεχίσει να λειτουργεί η οθόνη των οργάνων:lol:
(Κατά τα άλλα,ενδιαφέρον design πλην των οργάνων που τα σχεδίασε μερακλής Κινέζος,μόνο η ένδειξη για τις τιμές των μετοχών λείπει από το Χριστουγεννιάτικο δέντρο)

kordix
13/09/2018, 09:42
Το θέμα είναι στην πρώτη καλή βροχή να συνεχίσει να λειτουργεί η οθόνη των οργάνων:lol:
(Κατά τα άλλα,ενδιαφέρον design πλην των οργάνων που τα σχεδίασε μερακλής Κινέζος,μόνο η ένδειξη για τις τιμές των μετοχών λείπει από το Χριστουγεννιάτικο δέντρο)

Ειμαι οπαδός των "ρολογιών", σαν την βελόνα τίποτα. Τα συγκεκριμένα " όργανα" μου θυμίζουν πάνελ σε διάδρομο γυμναστικής :D

Tycho Moon
13/09/2018, 10:14
Ειμαι οπαδός των "ρολογιών", σαν την βελόνα τίποτα. Τα συγκεκριμένα " όργανα" μου θυμίζουν πάνελ σε διάδρομο γυμναστικής :D

Συμφωνώ και εγώ. 2 ρολογάκια θα ήταν ό,τι έπρεπε!!!

sniper
13/09/2018, 10:21
Το μόνο ωραίο πάνω σ' αυτό το πράγμα είναι τα όργανα.

Όλο το υπόλοιπο είναι σαν κολάζ από διάφορα μηχανάκια, 10ετίας.

BLiTzER
13/09/2018, 10:46
Το μόνο ωραίο πάνω σ' αυτό το πράγμα είναι τα όργανα.

Όλο το υπόλοιπο είναι σαν κολάζ από διάφορα μηχανάκια, 10ετίας.

Ωραίο αυτό το όργανο; Τα πλαστικά είναι σαν από κινέζικο, φορητό ηλεκτρονικό παιχνίδι του 1989, και η οθόνη, σαν να κόλλησαν ένα τεράστιο ορθογώνιο αυτοκόλλητο πάνω του.

buckley
13/09/2018, 10:56
Ωραίο αυτό το όργανο; Τα πλαστικά είναι σαν από κινέζικο, φορητό ηλεκτρονικό παιχνίδι του 1989, και η οθόνη, σαν να κόλλησαν ένα τεράστιο ορθογώνιο αυτοκόλλητο πάνω του.

Ξέρεις τι έχω καταλάβει τελικά ,ότι χειρότεροι από τους νεανίες είναι οι νεανίζοντες...

sniper
13/09/2018, 10:56
Ωραίο αυτό το όργανο; Τα πλαστικά είναι σαν από κινέζικο, φορητό ηλεκτρονικό παιχνίδι του 1989, και η οθόνη, σαν να κόλλησαν ένα τεράστιο ορθογώνιο αυτοκόλλητο πάνω του.

Ε ΟΚ, ωραία είναι, κάπως έπρεπε να ρίξουν το κόστος όμως...

buckley
13/09/2018, 10:58
Το μόνο ωραίο πάνω σ' αυτό το πράγμα είναι τα όργανα.

Όλο το υπόλοιπο είναι σαν κολάζ από διάφορα μηχανάκια, 10ετίας.


Ποιο ρε στραβάδι το φώτοσοπ ? :p

sniper
13/09/2018, 11:01
Ποιο ρε στραβάδι το φώτοσοπ ? :p

Επειδή έχεις μάθει να βλέπεις βελόνες που τρέμουν, δεν σημαίνει ότι δεν παει μπροστά αυτός ο κόσμος...

Εγώ περιμένω τη μηχανη χωρίς όργανα αλλά με hud στο κράνος.

buckley
13/09/2018, 11:41
Επειδή έχεις μάθει να βλέπεις βελόνες που τρέμουν, δεν σημαίνει ότι δεν παει μπροστά αυτός ο κόσμος...

Εγώ περιμένω τη μηχανη χωρίς όργανα αλλά με hud στο κράνος.

Για σένα τα παμε παραπάνω...:smokin:
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154006&p=2953949&viewfull=1#post2953949

7Tolis
13/09/2018, 13:19
Επειδή έχεις μάθει να βλέπεις βελόνες που τρέμουν, δεν σημαίνει ότι δεν παει μπροστά αυτός ο κόσμος...

Εγώ περιμένω τη μηχανη χωρίς όργανα αλλά με hud στο κράνος.

Και ένα 810 drip tip ενσωματωμένο με κάνα διμπάταρο με ανεμιστήρακι για την ομίχλη. :tooth:

sniper
13/09/2018, 13:23
Και ένα 810 drip tip ενσωματωμένο με κάνα διμπάταρο με ανεμιστήρακι για την ομίχλη. :tooth:

:tooth:

katsar
13/09/2018, 16:10
Ωραία BMW.

lleonidas
29/09/2018, 10:46
Διαθέσιμο στα ιταλικά μοτομάγαζα από το Φεβρουάριο με τιμή (https://www.motociclismo.it/moto-guzzi-v85tt-svelati-nuovi-dettagli-intermot-2018-70865) κοντά στα 11.500€.
399623
399624

Jimmu
02/10/2018, 02:46
R1150 GS μετά απο διόρθωση στραβισμού και με ανόρθωση "στηθους"..

nikos900
02/10/2018, 16:42
Πολύ όμορφο σε αυτόν τον χρωματισμό. Τελικά θα δελεάσει αρκετούς σε ένα test-ride και αν οδηγήσεις V2 της Guzzi δύσκολα μένεις απαθής... Θα έχουν ενδιαφέρον και οι sport-touring υλοποιήσεις αυτού του μοτερ.

sniper
02/10/2018, 16:53
... Θα έχουν ενδιαφέρον και οι sport-touring υλοποιήσεις αυτού του μοτερ.

Ενώ το παραπάνω είναι εντούρο το πρωί και SS το βράδυ.... :tooth:

πυξιδας990
02/10/2018, 17:10
το χαζευα τωρα στο Live απο το περιοδικο μοτο....το 3 χρωμο τελικα τα σπαει και φαινεται ωραιο,οι φωτο το αδικουν

nikos900
02/10/2018, 17:25
Ενώ το παραπάνω είναι εντούρο το πρωί και SS το βράδυ.... :tooth:

..αναφέρομαι στην έκδοση δρόμου ("versione stradale") που ετοιμάζουν όπως έχει δηλώσει σε συνέντευξή του ο σχεδιαστής του Piaggio group. To "sport touring" είναι δικός μου ευσεβής πόθος αλλά πιστεύω ότι εκεί έχουν κενό, εκεί είναι η ιστορία τους και εκεί θα το πάνε. Αλλοίμονο αν δούμε άλλο ένα χιπστεράδικο - retro, έχουν και με το παραπάνω από τέτοια..

BabisStinson
02/10/2018, 18:25
Πολύ όμορφο σε αυτόν τον χρωματισμό. Τελικά θα δελεάσει αρκετούς σε ένα test-ride και αν οδηγήσεις V2 της Guzzi δύσκολα μένεις απαθής... Θα έχουν ενδιαφέρον και οι sport-touring υλοποιήσεις αυτού του μοτερ.

:smokin: Όπως τα λες είναι. Εν τω μεταξύ όντως το τρίχρωμο στο βίντεο είναι εντυπωσιακό! Εγώ αναμένω να τα δω από κοντά μαζί με το V9 Bobber Sport.

Sport Touring δεν νομίζω να βγάλουν άμεσα, μάλλον θα χρησιμοποιηθεί το νέο μοτέρ στα νέα V7 κλπ..

Vstrommer71
02/10/2018, 19:10
Ανήσυχη ψυχή αυτή που του έβαλε ψηλό φτερό μπροστά:a014:

sniper
03/10/2018, 10:12
Ανήσυχη ψυχή αυτή που του έβαλε ψηλό φτερό μπροστά:a014:

Είναι εντούρο αφού.

lleonidas
17/01/2019, 18:55
Έρχεται μέσα στους επόμενους μήνες.
Εδώ (http://discoverv85.motoguzzi.com/en/?fbclid=IwAR31xPWPLyvv_ot6yGgdU64XMMSYHVqUsTRw1YeE9sXA9oG11dFsXmD-caw#testride) η φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για test ride.
Στη Γερμανία κοστίζει 12 χιλιάρικα.

MG-KTiNoS
17/01/2019, 19:14
Έρχεται μέσα στους επόμενους μήνες.
Εδώ (http://discoverv85.motoguzzi.com/en/?fbclid=IwAR31xPWPLyvv_ot6yGgdU64XMMSYHVqUsTRw1YeE9sXA9oG11dFsXmD-caw#testride) η φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος για test ride.
Στη Γερμανία κοστίζει 12 χιλιάρικα.

α οκ
ίδια τιμή με το Vstrom100, το Tiger το 800 GS 850 και πιο ακριβό από το tracer.
Πέρα απ τους γνωστούς παρκαδόρους δεν νομίζω να το πάρει κάποιος.
Τέσπα να ναι καλά οι άνθρωποι να τιμούν την παράδοση
τα ήθη και τα έθιμα.
Πάνω από 9000 όμως αυτό το μηχανάκι... Δεν νομίζω ότι αξίζει.
:nono:

giorgosb
17/01/2019, 19:57
Υπερβολικός είσαι, άμα ήταν έτσι κάτι Versys X300/CB500X κλπ θα έπρεπε να είχαν 3.500-4.000. Η τιμή του V85 μου φαίνεται οκ για τα δεδομένα της κατηγορίας. Γενικότερα, όλα θα έπρεπε να είναι φθηνότερα.

BabisStinson
17/01/2019, 20:55
α οκ
ίδια τιμή με το Vstrom100, το Tiger το 800 GS 850 και πιο ακριβό από το tracer.
Πέρα απ τους γνωστούς παρκαδόρους δεν νομίζω να το πάρει κάποιος.
Τέσπα να ναι καλά οι άνθρωποι να τιμούν την παράδοση
τα ήθη και τα έθιμα.
Πάνω από 9000 όμως αυτό το μηχανάκι... Δεν νομίζω ότι αξίζει.
:nono:

9Κ κάνει το V7 III, πώς να κάνει 9Κ το V85? Δεν γίνεται.. Η τιμή στα 12Κ μια χαρά είναι, η ποιότητά του θα είναι εξαιρετική πιστεύω.
Με το Tracer 900 δεν νομίζω ότι ανήκουν στην ίδια κατηγορία ώστε να συγκριθούν.. Με το V-Strom 1000 περισσότερο.

Lioulios
17/01/2019, 22:14
H κατηγορια δεν ειναι , αλλα το αγοραστικο κοινο ειναι

jawaforever
11/02/2019, 20:20
https://www.motomag.gr/news/epikairotita/kosmosyrroi-gia-moto-guzzi-v85-tt

Η MG έχει έναν άσσο στο μανίκι της. Στο χέρι της είναι να το εκμεταλλευτει σωστά.

MG-KTiNoS
11/02/2019, 20:47
Η V85 TT θα διατίθεται στην ενδεικτική τιμή των 11.800 €.... :D


Είναι ωραίο μηχανάκι, μουράτο με πολλά Ιταλικά μπλιμπλίκια :D

:wave2:

πυξιδας990
11/02/2019, 20:55
Η V85 TT θα διατίθεται στην ενδεικτική τιμή των 11.800 €.... :D


Είναι ωραίο μηχανάκι, μουράτο με πολλά Ιταλικά μπλιμπλίκια :D

:wave2:

ραμενο για σενα ειναι !!!!

MG-KTiNoS
12/02/2019, 07:08
ραμενο για σενα ειναι !!!!

:lol:

(πίσω μου σ έχω σατανά....)

πυξιδας990
12/02/2019, 10:00
:lol:

(πίσω μου σ έχω σατανά....)

ναι καλα..αμα σου λεω,οτι πρεπει ειναι...

MikeG
15/02/2019, 20:35
Μου αρέσει!!

telegonos
15/02/2019, 22:05
Τρακτιον κοντρολ μην ξεχάσουν να βάλουν και σε αυτό, γιατί με τόσα αδυσώπητα άλογα να έρχονται κατά πάνω σου με δρασκελιές, το highside θα είναι θέμα μισής μοίρας παραπάνω άνοιγμα στο γκάζι.

:lol:

πυξιδας990
01/03/2019, 21:39
ισως,ισως λεω κατω απο τα βραχια του λεωνιδιου σστις 6-7 απριλιου:smokin:

lleonidas
09/03/2019, 19:30
Πρώτες εντυπώσεις από τους δρόμους της Σαρδηνίας


https://www.youtube.com/watch?v=abUPOGgxGO8

Nostradamus
11/03/2019, 11:25
Παίζει να φταίει που γερνάω αλλά εμένα μΕ αρέσει αυτό το πράγμα όπως το κοιτάω. :lol:

Bob_o_mastoras
11/03/2019, 14:35
Tα κλασσικα της Guzzi ειναι υπεροχα και πολυ θα ηθελα να ειχα ενα, αυτο ομως ειναι σαν να τρακαρε ενα v7 με ενα Tiger 800 και να γινανε ενα.. Ασχημοτερο και απο το Stelvio.
Και τι on-off ρε Guzzi, τι on-off..? Τι δουλεια εχεις να ασχολεισαι εσυ με on-off, χωματα και λοιπες αβαριες?

kordix
11/03/2019, 20:34
Tα κλασσικα της Guzzi ειναι υπεροχα και πολυ θα ηθελα να ειχα ενα, αυτο ομως ειναι σαν να τρακαρε ενα v7 με ενα Tiger 800 και να γινανε ενα.. Ασχημοτερο και απο το Stelvio.
Και τι on-off ρε Guzzi, τι on-off..? Τι δουλεια εχεις να ασχολεισαι εσυ με on-off, χωματα και λοιπες αβαριες?

Κάτι μου λέει πως θα ναι καλύτερο στο χώμα από τα μεγάλα gs της ακατονόμαστης, πρώτον γιατί έχει κανονικό πιρούνι και μάλιστα USD και δεύτερον είναι πιο κόμπακτ και ελαφρύ από τα προπελεν μαστοδοντα.

Αν είχε χαμηλό φτερό θα ήταν πιο όμορφο για τα δικά μου γούστα.

Bob_o_mastoras
11/03/2019, 22:16
Κάτι μου λέει πως θα ναι καλύτερο στο χώμα από τα μεγάλα gs της ακατονόμαστης, πρώτον γιατί έχει κανονικό πιρούνι και μάλιστα USD και δεύτερον είναι πιο κόμπακτ και ελαφρύ από τα προπελεν μαστοδοντα.

Αν είχε χαμηλό φτερό θα ήταν πιο όμορφο για τα δικά μου γούστα.

Δεν αντιλεγω, αλλωστε σχεδον τα παντα ειναι καλυτερα απο το gs στο χωμα.:lol:
Απλα δεν μου κολλαει ο συνδυασμος Moto Guzzi και χωμα. Χωρις να κανω αμεση παραθεση (προφανως) ειναι σαν να εβγαζε η Ferrari ενα SUV. Κατι δεν κολλαει.

edit: Οπως δεν μου κολλαει γενικοτερα ο συνδυασμος συγχρονο επιθετικο design και Moto Guzzi. O χαρακτηρας της ειναι αλλος και κριμα να τον αλλιωνει.

giorgosb
11/03/2019, 22:57
Ε τι να κάνει κι η Moto Guzzi, αφού αυτή η κατηγορία έχει ζήτηση. Να έμενε με τα 2-3 μοντέλα που έχει τώρα; Κατά τη γνώμη μου καλά έκανε, είναι ένα ωραίο σύνολο..

(Εδώ έβγαλε SUV η Bentley και η Lamborghini.. γιατί να κολώσει η Guzzi)

BLiTzER
11/03/2019, 23:09
Ε τι να κάνει κι η Moto Guzzi, αφού αυτή η κατηγορία έχει ζήτηση. Να έμενε με τα 2-3 μοντέλα που έχει τώρα;

Ε ναι, τώρα που ανοίχτηκε, θα σαρώσει την αγορά.

Bob_o_mastoras
12/03/2019, 00:22
Ε ναι, τώρα που ανοίχτηκε, θα σαρώσει την αγορά.

Δεν θα σαρωσει αλλα μην υποτιμαμε και το marketing του Piaggio group. Εδω καταφερνει και πουλαει βεσπες εν ετει 2019..

giorgosb
15/03/2019, 23:48
https://www.youtube.com/watch?v=1ok2lMYafKk

lykourgi
16/03/2019, 12:42
https://www.youtube.com/watch?v=1ok2lMYafKk

https://youtu.be/Xz0HXY1n3xU?t=103

:lol:

lleonidas
12/05/2019, 14:13
Από την ''κακάσχημη'' Σαντορίνη...
https://www.youtube.com/watch?v=tbV5ViSAHrM

nightraider
13/05/2019, 15:37
Η MG ήταν απο τους πρώτους που έβγαλαν ντακαροειδή on off με κάτι NTX 650. Μετά ακολούθησαν οι ιάπωνες, αφού τους άνοιξε τα μάτια η Yamaha