PDA

View Full Version : Καταθεση πινακιδων και επανακυκλοφορια



Σελίδες : [1] 2 3

RAMMSTEIN
11/11/2017, 14:30
Καλησπερα στο team
εχω καταθεσει πινακιδες εδω και 3-4 χρονια σε δυο μοτοσυκλετες χρονολογιασ 1981 και 1983 αντιστοιχα
σε προσφατη κουβεντα με τον ασφαλιστη μου και ρωτοντας τον σχετικα για το θεμα μου ειπε
(δεν ηταν σιγουρος) οτι δεδομενου οτι μετα απο 3-4 χρονια οι πινακιδες εχουν καταστραφει
σε περιπτωση που καποια στιγμη μελλοντικα παω να βγαλω καινουργιες πινακιδες και αδεια για να
ξανακυκλοφορησω τις μηχανες ειναι πολυ πιθανο να μην μου τισ δωσουν λογο παλαιοτητασ επειδη δεν
θα τηρουν της απαραιτητες προυποθεσεισ σε σχεση με ριπους και οτι αλλους περιορισμους τελος παντων
εχουν θεσπισει για την κυκλοφορια οχηματων

εχετε ακουσε κατι σχετικο?

sapila racing
11/11/2017, 15:18
Καλησπερα στο team
εχω καταθεσει πινακιδες εδω και 3-4 χρονια σε δυο μοτοσυκλετες χρονολογιασ 1981 και 1983 αντιστοιχα
σε προσφατη κουβεντα με τον ασφαλιστη μου και ρωτοντας τον σχετικα για το θεμα μου ειπε
(δεν ηταν σιγουρος) οτι δεδομενου οτι μετα απο 3-4 χρονια οι πινακιδες εχουν καταστραφει
σε περιπτωση που καποια στιγμη μελλοντικα παω να βγαλω καινουργιες πινακιδες και αδεια για να
ξανακυκλοφορησω τις μηχανες ειναι πολυ πιθανο να μην μου τισ δωσουν λογο παλαιοτητασ επειδη δεν
θα τηρουν της απαραιτητες προυποθεσεισ σε σχεση με ριπους και οτι αλλους περιορισμους τελος παντων
εχουν θεσπισει για την κυκλοφορια οχηματων

εχετε ακουσε κατι σχετικο?

Aπ το μυαλό του το έβγαλε αυτό, δεν ισχύει φυσικά.
Αν έχουν καταστραφεί όμως βγαίνουν άλλες με άλλο νούμερο και πληρώνεις παράβολο.
Κι εγώ έχω καταθέσει πριν χρόνια 2 πινακίδες αλλά δεν ξέρω αν έχουν πάει για καταστροφή,

gasto
11/11/2017, 15:37
αν θυμαμαι οσες ειχαν παραδωθει πριν το 2014 στην εφορια μετα απο 2 χρονια τις στελναν υπουργειο για καταστροφη.Μετα το 14 μενουν στην εφορια.Τωρα λενε οτι θα το αλλαξουν παλι και μετα το χρονο θα καταστρεφονται και θα γινεται επανεκδοση με 30€

typhoon
11/11/2017, 15:59
Από τη στιγμή που το όχημα κυκλοφορούσε με πινακίδες στην χώρα, μπορεί να ξανάκυκλοφορησει ανεξάρτητα ρύπων κλπ.

Αν την έφερνες απ έξω για να βγάλει, δεν θα έβγαζε (και δεν είμαι κ πολύ σίγουρος για αυτό)

RAMMSTEIN
12/11/2017, 17:06
οκ οκ , και γω καπως ετσι το φανταζομουν αλλα ειπα να ρωτησω καλου κακου
ευχαριστω

Live2ride
13/11/2017, 16:33
Ο νόμος έλεγε ότι μετά το πέρας 2 ετών καταστρέφονται και βγαίνουν νέες, φυσικά καμία Εφορία δεν το έκανε.
Τώρα αν άλλαξε πάλι δεν ξέρω.
Εγώ είχα καταθέσει να φανταστείς το 2011 σε Νησί που η εφορία έκλεισε με τον Καλλικράτη, οι πινακίδες μεταφέρθηκαν στην επόμενη εφορία όπου μετά από 5 χρόνια πήγα και τις ξανά πήρα(κάνανε κάνα 2ωρο να τις βρούνε). :p
Βέβαια πάνω στις πινακίδες υπήρχε ένα χαρτί παράδοσης με άλλο όνομα που έγραφε με στυλό "αποθανών" αλλά δεν έδωσα σημασία.
Μετά από καιρό παρατήρησα ότι στην κατάσταση οχημάτων στο ταξις δεν φαίνεται η μηχανή στο όνομά μου, αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία. :D

yiannis172
13/11/2017, 18:23
Παραβολο επανεκδοσης λογω καταστροφης απο τη δου,δεν υφισταται (τουλαχιστον τωρα).

borgiriadis1
16/12/2020, 20:22
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα.
Δεν ετυχε ποτε να καταθεσω πινακιδες αλλα η κορωνοκριση με λυγισε. Θελω να βαλω το 1000 σε ακινησια κ οταν με το καλο ανοιξει ο καιρος κ ληξουν οι καραντινες που θα μπουμε μεχι τοτε να τις ξαναπαρω.
Αλλα πλεον γινει παρτυ με το πως και αν πρεπει να καταθεσεις πινακιδες.
Γνωριζει κανενας την διαδικασια γα το 2021?

Shinigami Ryuk
16/12/2020, 20:39
Θα πρεπει να μπεις σε ενα σαιτ που θα λεγεται myCar,το οποιο ομως δεν ειναι ακομα online.Λενε οτι θα ειναι προς το τελος Δεκεμβριου.
https://www.google.com/amp/s/www.ieidiseis.gr/eidiseis/auto-moto/item/71711-mycar-i-platforma-tis-aade-gia-na-katathesete-pinakides%3famp
Οπου θα δηλωνεις την ακινησια του οχηματος.

Διαφορετικα με τον κλασσικο τροπο.Πας στην εφορια με τα δικαιολογητικα που θα βρεις εδω https://www.kteohellas.gr/category/218/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-%CF%80%CE%B9%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CE%B4%CF%89%CE%BD.html
και τις πινακιδες και τις καταθετεις.Προσωπικα δεν ξερω αν χρειαζεται να κλεισεις ραντεβου στην εφορια λογω της φασεως που επικρατει.

Lioulios
17/12/2020, 00:40
Γραφτηκε πως για φετος και μονο ...
Οσοι θα καταθεσουν πινακιδες για το 21 ,εχουν παραταση να το κανουν μεχρι και την παραταση των τελων κυκλοφοριας .Ειπαν Φλεβαρη.
Δηλαδη 2 μηνες παραπανω .

contes di Zante
23/12/2020, 07:39
http://www.odigostoupoliti.eu/ilektronika-katathesi-pinakidon-aftokinitou-kai-motosikletas-sti-doy/

Εδώ πάντως αναφέρει ότι η κατάθεση γίνεται πριν την έναρξη του επόμενου έτους, άρα μέχρι τέλος του χρόνου. Άν κάποιος βρεί κάτι διαφορετικο (από επίσημη ιστοσελίδα) αν το ανεβάσει

tools
23/12/2020, 09:49
http://www.odigostoupoliti.eu/teli-kykloforias-2021-ektyposi-kai-teliki-prothesmia-pliromis/

OldMan
23/12/2020, 16:16
Τον παιρνει το gov.gr - my car ή μου φαινεται..??

Καταφερε κανεις να μπει ..??

viper1
23/12/2020, 17:05
Τον παιρνει το gov.gr - my car ή μου φαινεται..??

Καταφερε κανεις να μπει ..??

Πως να μπούμε αφού δεν είναι έτοιμη? ;)ΘΑ

borgiriadis1
25/12/2020, 11:44
Εφοσον η εφαρμογη δεν ειναι ετοιμη υπαρχει δυνατοτητα να τις καταθεσεις με τον παραδοσιακο τροπο ή αυτκ καταργηθηκε και περιμενουμε να ανοιξει?

viper1
25/12/2020, 11:49
Εφοσον η εφαρμογη δεν ειναι ετοιμη υπαρχει δυνατοτητα να τις καταθεσεις με τον παραδοσιακο τροπο ή αυτκ καταργηθηκε και περιμενουμε να ανοιξει?

Μετά από τηλέφωνο σε εφορία με την ίδια ερώτηση μου είπαν να περιμένω να ανοίξει η πλατφόρμα . Δεν δέχονταν ραντεβού για προσωρινή ακινησία

bulmont
25/12/2020, 12:44
Και μόλις ανοίξει η πλατφόρμα, θα πέσει το σύστημα και μετά
θα δώσουν προθεσμία μέχρι τέλη Ιανουαρίου και μετά θα ξαναπέσει
το σύστημα και θα δώσουν παράταση μέχρι τέλη Φεβρουαρίου.....

telegonos
25/12/2020, 12:50
Ήδη έχει δωθεί παράταση μέχρι 28 Φεβρουαρίου εδώ και βδομάδες.

borgiriadis1
25/12/2020, 12:57
Παραταση εχει δωθει. Αλλα αυτα τα καθηκια ειναι ικανα να πουν θα πληρωσεις τους 2 μηνες που δεν μπορουσες να καταθεσεις τις πινακιδες

Lioulios
25/12/2020, 17:14
Οχι .
Εχουν ηδη πει πως ειναι και οι τυχεροι της υποθεσης αφου θα κερδισουν κατοχη οχηματος 2 μηνες παραπανω

borgiriadis1
26/12/2020, 10:21
Αυτο δεν το ηξερα. Απλα επειδη το κρατος ειναι πολυ καλο στις συνναλαγες οταν λαμβανει ποτε δεν ξερεις.
Αφου ειναι ετσι τοτε οντως βολευει πολλους.
Μια αλλλη ερωτηση που απο το λιγο που εψαξα δεν εβγαλα ακρη. Οσον αφορα την αρση ακινησιας με το μηνα, αυτο το μετρο νομοθετηθηκε ή ειναι με υποργικη αποφαση για καθε χρονο?

george.S
26/12/2020, 10:35
Καλημέρα και χρόνια πολλά

έχω αμάξι που θα αποσύρω αλλά η ασφάλεια έληξε 19/12
Δεν την ανανέωσα θα Έχω πρόβλημα?

telegonos
26/12/2020, 11:33
Καλημέρα και χρόνια πολλά

έχω αμάξι που θα αποσύρω αλλά η ασφάλεια έληξε 19/12
Δεν την ανανέωσα θα Έχω πρόβλημα?

Κι εμένα έχει λήξει από 9 του μήνα το 750 αλλά έχω σκοπό να το ακινητοποιήσω και περιμένω την ηλεκτρονική.

Έχουν σταματήσει εδώ και 2 χρόνια οι ηλεκτρονικοί έλεγχοι ανασφάλιστων, επί προηγούμενης κυβέρνησης πρέπει να έγινε ο τελευταίος, δεν νομίζω να θυμηθούν ΑΥΤΗΝ την εποχή, να ξανακάνουν. Θα ήταν ΠΟΛΥ παράδοξο.

Δεν νομίζω ότι θα έχει κανείς πρόβλημα, εφόσον το αυτονόητο βέβαια, το όχημα ΟΥΤΕ κυκλοφορεί ΟΥΤΕ παρκάρει σε ΔΗΜΟΣΙΟ δρόμο.

Θα μου πεις με το ελληνικό κράτος, ΟΛΑ να τα περιμένεις.

george.S
26/12/2020, 16:55
Δεν νομίζω ότι θα έχει κανείς πρόβλημα, εφόσον το αυτονόητο βέβαια, το όχημα ΟΥΤΕ κυκλοφορεί ΟΥΤΕ παρκάρει σε ΔΗΜΟΣΙΟ δρόμο..

Έξω από το σπίτι μου είναι δημόσιος δρόμος
Τι ακριβώς εννοείς? Σιγά μην το βάλω στο γκαράζ

Lioulios
26/12/2020, 17:10
Μην απορήσεις αν δεις κανενα αυτοκολητο του δημου που θα γραφει "εγκαταλελειμμένο"

telegonos
26/12/2020, 19:44
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να βρισκεται σε ΔΗΜΟΣΙΟ δρόμο, όχημα που έχει τεθεί σε ακινησία. Αυτό περιλαμβάνει ΚΑΙ την στάθμευση.

Όσο παράνομο είναι να το έχεις θέσει σε ακινησία και να κόβεις βόλτες, ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟ είναι να το έχεις ακινησία και να παρκάρεις στον δρόμο.

Πρέπει να μπει σε ιδιωτικό χώρο, τον οποίο μάλιστα δηλώνεις ποιός είναι στο έγραφο ακινησίας, και στην υπεύθυνη δήλωση ακινησίας.

motojojo
26/12/2020, 20:07
ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να βρισκεται σε ΔΗΜΟΣΙΟ δρόμο, όχημα που έχει τεθεί σε ακινησία. Αυτό περιλαμβάνει ΚΑΙ την στάθμευση.

Όσο παράνομο είναι να το έχεις θέσει σε ακινησία και να κόβεις βόλτες, ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΡΑΝΟΜΟ είναι να το έχεις ακινησία και να παρκάρεις στον δρόμο.

Πρέπει να μπει σε ιδιωτικό χώρο, τον οποίο μάλιστα δηλώνεις ποιός είναι στο έγραφο ακινησίας, και στην υπεύθυνη δήλωση ακινησίας.


Θεωρητικά ναι. Απαγορευεται απινακιδωτο οχημα σε δημοσιο δρόμο.

Στην πραγματικότητα όμως....

Θυμάμαι παλιότερα μια περίοδο που παρέδιδαν μαζικά πινακίδες. Κάθε τετράγωνο κι ένα απινακίδωτο παρκαρισμένο. Για μήνες.


Επιμελώς παρκαρισμένη (κουκουλωμένη ακόμα καλύτερα) και χωρίς πινακίδες μηχανη, το πιθανότερο είναι να μην ασχοληθεί κανείς. Ειδικά αν δεν βρισκεται σε κεντρικό δρόμο.
Μόνο από "ψειρισμα" κινδυνεύει.

ptc
26/12/2020, 20:32
Μην απορήσεις αν δεις κανενα αυτοκολητο του δημου που θα γραφει "εγκαταλελειμμένο"


Θα βρει αυτοκολλητο στο αμαξι του επειδη ελειξε η ασφαλεια του πριν μια βδομαδα; :confused: Αν το ειχε σε ακινησια δε θα ρωτουσε για την ασφαλεια ρε παιδια. Να ασφαλισει αυτοκινητο που δεν εχει πινακιδες για ποιο λογο;

Φιλε Γιωργο για την ασφαλεια δε θα ανησυχουσα αν δεν το κυκλοφορεις, τετοια εποχη ελεγχος για ανασφαλιστα ειναι εξαιρετικα απιθανο να γινει. Συν την παραταση που δοθηκε στα τελη κυκλοφοριας, το αμαξι μπορει να βρισκεται παρκαρισμενο στο δρομο μεχρι και ολο το Φεβρουαριο χωρις να πληρωθει ευρω. Αν μεχρι τοτε δεν εχεις καθαρισει με την αποσυρση το βλεπεις ξανα και κινεισαι αναλογως.

ΥΓ:Αν παντως σε προβληματιζει τοσο πολυ το θεμα ασφαλεια ριξε μια ματια στην Hellas Direct που εχει πολυ οικονομικα συμβολαια και μπορεις να ρυθμισεις εσυ τη διαρκεια του συμβολαιου, για οσες μερες θελεις.

toyar
26/12/2020, 21:07
περσι το δεκεμβριο που κοιταζα για αποσυρση οι εταιρειες δεχοντουσαν μεχρι 20 δεκεμβριου περιπου
φετος δεν ξερω αν υπαρχει διαφορα
θεωρητικα οχημα με πινακιδες πρεπει να εχει ασφαλεια ακομα κι αν το παρκαρεις στο σαλονι σου
πρακτικα πρεπει να πεσεις σε τρελη περιπτωση για να εχεις θεμα
οχημα με πινακιδες πρεπει να εχει ασφαλεια
χωρις πινακιδες πρεπει να ειναι σε ιδιωτικο χωρο

telegonos
26/12/2020, 21:11
...

Πάμε άλλη μία φορά.

ΔΕΝ επιτρέπεται όχημα σε προσωρινή ακινησία, σε δημόσιο δρόμο, είτε να κινείται, είτε να σταθμεύει και τέλος, χωρίς ''ερμηνείες''.

10.000 το πρόστιμο σε πρώτη φορά, και 30.000 σε δεύτερη φορά. Ισχύει ακόμα και στο ''σταθμευμένο που δεν πειράζει'' και φαντάσου ας πούμε να πέσει ένα άλλο όχημα πάνω του. Και 10.000 πρόστιμο, ΚΑΙ ανασφάλιστο, ΚΑΙ θα βρεθεί ο ''δεν πειράζει'' να πληρώνει από την τσέπη του την ζημειά του άλλου.

contes di Zante
29/12/2020, 06:29
Σε ερώτημα χθές στην εφορία στον αρμόδιο υπάλληλο μου απάντησε ότι δόθηκε παράταση μέχρι τέλος Φλεβάρη και για κατάθεση πινακίδων επειδή η πλατφόρμα δεν πρόλαβε να είναι έτοιμη. Άν κάποιου λήγει η ασφάλεια και θέλει να καταθέσει πινακίδες τότε μπορεί να το κάνει με τον παραδοσιακό υπό μασχάλης τρόπο....
....όσον αφορά την ασφάλεια όπως αναφέρθηκε όταν όχημα βρίσκεται σε ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ πρέπει υποχρεωτικά να φέρει πινακίδες και να είναι ασφαλισμένο. Όταν δεν φέρει πινακίδες πρέπει υποχρεωτικά να βρίσκεται σε ΙΔΙΩΤΙΚΟ χώρο και φυσικά είναι περιττό να είναι ασφαλισμένο.

THEOD
29/12/2020, 10:37
Πάμε άλλη μία φορά.

ΔΕΝ επιτρέπεται όχημα σε προσωρινή ακινησία, σε δημόσιο δρόμο, είτε να κινείται, είτε να σταθμεύει και τέλος, χωρίς ''ερμηνείες''.

10.000 το πρόστιμο σε πρώτη φορά, και 30.000 σε δεύτερη φορά. Ισχύει ακόμα και στο ''σταθμευμένο που δεν πειράζει'' και φαντάσου ας πούμε να πέσει ένα άλλο όχημα πάνω του. Και 10.000 πρόστιμο, ΚΑΙ ανασφάλιστο, ΚΑΙ θα βρεθεί ο ''δεν πειράζει'' να πληρώνει από την τσέπη του την ζημειά του άλλου.

όμως, αν φέτος γίνει κατάθεση πινακίδων ηλεκτρονικά αυτό σημαίνει ότι οι πινακίδες δεν παραδίδονται και μπορούν να παραμείνουν πάνω στο όχημα (χωρίς φυσικά αυτό να κινείται). Άρα κανείς δεν θα ξέρει ότι το "κανονικά σταθμευμένο με πινακίδες όχημα" έχει τεθεί σε προσωρινή ακινησία. Τα λέω καλά ? :rolleyes:

DrBig
29/12/2020, 10:55
όμως, αν φέτος γίνει κατάθεση πινακίδων ηλεκτρονικά αυτό σημαίνει ότι οι πινακίδες δεν παραδίδονται και μπορούν να παραμείνουν πάνω στο όχημα (χωρίς φυσικά αυτό να κινείται). Άρα κανείς δεν θα ξέρει ότι το "κανονικά σταθμευμένο με πινακίδες όχημα" έχει τεθεί σε προσωρινή ακινησία. Τα λέω καλά ? :rolleyes:

Εκτος αν εισαι υποχρεωμενος να εχεις το οχημα εκτος δημοσιου χωρου με ηλεκτρονικα κατατεθημενες πινακιδες. Το θεμα δεν ειναι αν καταλαβαινει καποιος τυχαιος τι παιζει με το οχημα, αλλα αν ελεγχθει το οχημα για τον οποιοδηποτε λογο τι μπουγιουρντι σε περιμενει.

motojojo
29/12/2020, 10:58
Νομιζω ήταν σαφές πως σε περίπτωση ηλεκτρονικής "κατάθεσης" πινακίδων, αυτές πρέπει να αφαιρεθούν από το όχημα.

Πρακτικά όμως (στην ελληνική πραγματικότητα) υποθέτω μπορείς να τις αφήσεις επάνω και απλά να μην κινείς το όχημα ώστε να μηδενίσεις κάθε πιθανότητα ελέγχου. Δεν κινείται το όχημα, δεν ελέγχεται ποτέ.

Βέβαια πάντα υπάρχει η δυνατότητα η αστυνομία να τσεκάρει από τις πινακλιδες "ποιο ειναι αυτο το όχημα που δεν κινειται ποτε?"
Φέξε μου και γλύστρισα......

karellen
29/12/2020, 11:00
όμως, αν φέτος γίνει κατάθεση πινακίδων ηλεκτρονικά αυτό σημαίνει ότι οι πινακίδες δεν παραδίδονται και μπορούν να παραμείνουν πάνω στο όχημα (χωρίς φυσικά αυτό να κινείται). Άρα κανείς δεν θα ξέρει ότι το "κανονικά σταθμευμένο με πινακίδες όχημα" έχει τεθεί σε προσωρινή ακινησία. Τα λέω καλά ? :rolleyes:
Υπό ΚΣ κανείς,αλλά αν γίνει μια διασταύρωση στις πινακίδες σου από ένα διερχόμενο περιπολικό έχεις ένα 10Κ € στο φτερό.

viper1
29/12/2020, 13:21
Ο καθένας το μακρυ και το κοντό του ή ότι τον συμφέρει. Να περιμένετε να δοθούν οι ακριβής οδηγίες

toyar
29/12/2020, 13:30
δεν μπορω να εχω αμαξι σε δημοσιο δρομο χωρις πινακιδες
μπορει να το δει περιπολικο οι γειτονες η να το παρει ο δημος η να πεσει καποιος πανω του
αν καταθεσω ηλεκτρονικα πινακιδες πρεπει να τις βγαλω και να το βαλω σε δικο μου χωρο
τα πραγματα ειναι πολυ απλα και τα υπολοιπα ειναι κουτοπονηριες

Tallyban
30/12/2020, 11:56
Άμα σου πάρουν τις πινακίδες για παράνομη στάθμευση απαγορεύεται να σταθμεύεις σε δημόσιο χώρο μέχρι να τις πάρεις πίσω;

panavour
30/12/2020, 12:19
Άμα σου πάρουν τις πινακίδες για παράνομη στάθμευση απαγορεύεται να σταθμεύεις σε δημόσιο χώρο μέχρι να τις πάρεις πίσω;

Επιτρεπεται διοτι τις εχει παρει η τροχαια ,αλλα οχι μονιμα το υπουργειο.Αλλωστε αυτο ευκολα αποδεικνυεται.

DrBig
30/12/2020, 15:35
Άμα σου πάρουν τις πινακίδες για παράνομη στάθμευση απαγορεύεται να σταθμεύεις σε δημόσιο χώρο μέχρι να τις πάρεις πίσω;

Αναλογα το μεταξονιο και αν εχει μοχλικο το οχημα.

toyar
31/12/2020, 14:27
Αν σου πάρει τις πινακίδες η τροχαία συνεχίζεις να έχεις πληρωμένα τέλη και να είσαι ασφαλισμένος
Άρα δεν απαγορεύεται να σταθμευεις σε δημόσιο δρομο

McGyver
31/12/2020, 21:51
ΑΑΔΕ, 31/12/2020: Σε λειτουργία η πλατφόρμα myCAR. (https://www.aade.gr/mycar)

telegonos
31/12/2020, 22:25
Και μόλις έκανα την πρώτη για εμένα, 2271η για το σύστημα.

Επιτέλους, το σύστημα μπήκε στον 21ο αιώνα.

Tallyban
03/01/2021, 09:23
Ωραία φάση από ΑΑΔΕ.
Συνοψίζοντας,τώρα θα έχουμε τις εξής κατηγορίες οχημάτων χωρίς πινακίδα στους δρόμους:
1.Οχηματα που έχουν καταθέσει πινακίδες για καταστροφή
2.που έχουν καταθέσει προσωρινά
3.που τους έχει πάρει τις πινακίδες η τροχαία
4.που τους έχουν κλέψει τις πινακίδες
5.που έχουν αφαιρέσει τις πινακίδες για να μη τους τις κλέψουν.

viper1
03/01/2021, 10:08
Ωραία φάση από ΑΑΔΕ.
Συνοψίζοντας,τώρα θα έχουμε τις εξής κατηγορίες οχημάτων χωρίς πινακίδα στους δρόμους:
1.Οχηματα που έχουν καταθέσει πινακίδες για καταστροφή
2.που έχουν καταθέσει προσωρινά
3.που τους έχει πάρει τις πινακίδες η τροχαία
4.που τους έχουν κλέψει τις πινακίδες
5.που έχουν αφαιρέσει τις πινακίδες για να μη τους τις κλέψουν.

Επίσης
Οχήματα με ψεύτικες πινακίδες
Οχήματα με ΔΟΚ πινακίδες
Οχηματα με πλαστές πινακίδες
Οχήματα με μη εγκεκριμένου μεγέθους πινακίδες
Οχηματα με ξεθωριασμενες πινακίδες
Οχηματα με κομμένες λόγω κραδασμών πινακίδες
Οχηματα με μονο μια πινακίδα λόγω απώλειας της άλλης
Οχηματα με κλεμμενες πινακίδες

toyar
03/01/2021, 10:11
bentley με βουλγαρικες ξεχασατε........

motojojo
03/01/2021, 10:28
Αυτες παίζει να είναι και νομιμότατες...

toyar
03/01/2021, 10:40
εννοειται.....
η διαφορα του νομιμου με το παρανομο ειναι ενας ψηφισμενος νομος

viper1
03/01/2021, 10:45
bentley με βουλγαρικες ξεχασατε........

Έχεις δίκιο
Οχηματα με ρουμανικες επίσης
Οχηματα με γερμανικές
Αν έχω ξεχάσει κάτι συμπλήρωσε σε παρακαλώ :lol:

motojojo
03/01/2021, 11:29
Δηλ τι θέλετε να πειτε? Όταν κατεβαινω διακοπες Ελλάδα με το αμαξι μου (γερμανικές πινακίδες) είμαι παράνομος? ;)

telegonos
03/01/2021, 11:48
Από τι υψόμετρο κατεβαίνεις;

motojojo
03/01/2021, 12:00
Από τι υψόμετρο κατεβαίνεις;

Αρκετά χαμηλά γιατι δεν έχω Bentley.

THEOD
03/01/2021, 12:23
Ερώτηση κρίσεως... :rolleyes:
Τι θεωρείτε πιο "επικίνδυνο" ?
Να κατατεθούν ηλεκτρονικά οι πινακίδες και να αφαιρεθούν από το όχημα το οποίο όμως αναγκαστικά (μη ύπαρξη γκαράζ) θα παραμείνει παρκαρισμένο σε δημόσιο δρόμο, ή να κατατεθούν ηλεκτρονικά και να παραμείνουν πάνω στο όχημα ?

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και στις 2 περιπτώσεις ότι το όχημα θα παραμείνει αυστηρά ακίνητο - παρκαρισμένο μπροστά από το σπίτι

edit... Διευκρίνηση...για αυτοκίνητο μιλάμε...

telegonos
03/01/2021, 12:30
Να αφαιρεθούν, και να μπει μια κουκούλα από πάνω για τα κακά τα μάτια.

Στην περίπτωση αυτή, θα μπλέξεις ΜΟΝΟ στην περίπτωση που θα πέσει άλλο απάνω του, δλδ -αναλόγως και που παρκάρεις- πολύ μικρή πιθανότητα=να σου πει καλη επιτυχία ο Μητσοτάκης.

Στην περίπτωση που μείνουν απάνω, κινδυνεύεις ΚΑΙ από την περίπτωση να πέσει άλλο πάνω του ΚΑΙ να περάσει ασφαλίτικο και να διαβάσει την πινακίδα το μηχάνημα.

motojojo
03/01/2021, 12:34
To να παραμείνουν επάνω δεν δίνει στόχο νομίζω. Θα είναι απαρατήρητο.

Δεν ξέρω αν μια κουκούλα βοηθουσε ακόμα περισσότερο.

Nikos77
03/01/2021, 15:49
Ερώτηση κρίσεως... :rolleyes:
Τι θεωρείτε πιο "επικίνδυνο" ?
Να κατατεθούν ηλεκτρονικά οι πινακίδες και να αφαιρεθούν από το όχημα το οποίο όμως αναγκαστικά (μη ύπαρξη γκαράζ) θα παραμείνει παρκαρισμένο σε δημόσιο δρόμο, ή να κατατεθούν ηλεκτρονικά και να παραμείνουν πάνω στο όχημα ?

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και στις 2 περιπτώσεις ότι το όχημα θα παραμείνει αυστηρά ακίνητο - παρκαρισμένο μπροστά από το σπίτι

edit... Διευκρίνηση...για αυτοκίνητο μιλάμε...

Δηλαδή θα καταλαμβάνεις θέση στο δρόμο χωρίς να έχεις πληρώσει και θέλεις να σου πούμε πιο από τα δύο παράνομα που θα κάνεις είναι πιο σωστό

doctor_john
03/01/2021, 16:03
Aν έχει νόμιμη άδεια το σπίτι, έχει πληρωθεί μια θέση πάρκινγκ για να εκδοθεί.

Nikos77
03/01/2021, 16:06
Aν έχει νόμιμη άδεια το σπίτι, έχει πληρωθεί μια θέση πάρκινγκ για να εκδοθεί.

Δεν έχει πάρκινγκ. Το γράφει αλλωστε

Shinigami Ryuk
03/01/2021, 17:46
Δηλαδή θα καταλαμβάνεις θέση στο δρόμο χωρίς να έχεις πληρώσει και θέλεις να σου πούμε πιο από τα δύο παράνομα που θα κάνεις είναι πιο σωστό

Καλα δεν θα σκοτωσει και κανεναν

doctor_john
03/01/2021, 18:29
δεν είναι αυτό, είναι που δεν βγαίνει άδεια αλλιώς :lol:

Acacius
03/01/2021, 18:43
Ωραία φάση από ΑΑΔΕ.
Συνοψίζοντας,τώρα θα έχουμε τις εξής κατηγορίες οχημάτων χωρίς πινακίδα στους δρόμους:
1.Οχηματα που έχουν καταθέσει πινακίδες για καταστροφή
2.που έχουν καταθέσει προσωρινά
3.που τους έχει πάρει τις πινακίδες η τροχαία
4.που τους έχουν κλέψει τις πινακίδες
5.που έχουν αφαιρέσει τις πινακίδες για να μη τους τις κλέψουν.

Η ΑΑΔΕ κάνει τη ζωή ευκολότερη για τους νομοταγείς, όπως θα έπρεπε σε ένα προηγμένο κράτος (δε θέλω γέλια). Δουλειά της αστυνομίας είναι να πιάσει τους παραβατικούς, ώστε να μπορούμε οι υπόλοιποι να διατηρήσουμε το "προνόμιο" να μας αντιμετωπίζει το κράτος ως πολίτες και όχι ως απατεώνες.

Pew
03/01/2021, 18:55
Η ΑΑΔΕ κάνει τη ζωή ευκολότερη για τους νομοταγείς, όπως θα έπρεπε σε ένα προηγμένο κράτος (δε θέλω γέλια). Δουλειά της αστυνομίας είναι να πιάσει τους παραβατικούς, ώστε να μπορούμε οι υπόλοιποι να διατηρήσουμε το "προνόμιο" να μας αντιμετωπίζει το κράτος ως πολίτες και όχι ως απατεώνες.
Ακριβως αυτο ειναι το Point και ετσι θα επρεπε να λειτουργει μια σωστα δομημενη κοινωνια.
Το μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα μαρτυραει τεραστια ματαιοδοξια και κακως τοσα χρονια λειτουργουσαμε ετσι.

motojojo
03/01/2021, 20:29
Σε κανενα προηγμένο κράτος δεν θετεις σε ακινησια όχημα χωρις να παραδώσεις πινακίδες.

doctor_john
03/01/2021, 23:13
Mια που το ανέφερες, στα προηγμένα κράτη πληρώνεις τέλη για το μεγαλύτερο της συλλογής σου
και ασφαλίζεται ο οδηγός και όχι το κάθε όχημα λες και θα βγει μόνο του να τρακάρει τους υπόλοιπους.

DrBig
04/01/2021, 02:24
Σε κανενα προηγμένο κράτος δεν θετεις σε ακινησια όχημα χωρις να παραδώσεις πινακίδες.

Η Αγγλια ειναι προηγμενο κρατος.

telegonos
04/01/2021, 02:30
Η Αγγλια ειναι προηγμενο κρατος.

Ίσως επειδη το κράτος δεν έχει τίποτα να κάνει με τις πινακίδες εκεί, ούτε καν τις εκδίδει, πόσο μάλλον να του τις ''παραδίδεις'' κιόλλας.

motojojo
04/01/2021, 10:03
Πως ακριβως γινεται η εκδοση και ακυρωση πινακίδων στην Αγγλια?

sapila racing
04/01/2021, 10:22
Πως ακριβως γινεται η εκδοση και ακυρωση πινακίδων στην Αγγλια?

Στην Αγγλία πας σε μαγαζί και αγοράζεις πινακίδες.
Εγώ πριν κατέβω Ελλάδα είχα πάρει και δεύτερο σετ να τις έχω καβαντζα.

DrBig
04/01/2021, 11:40
Πως ακριβως γινεται η εκδοση και ακυρωση πινακίδων στην Αγγλια?

Αγοραζεις πινακιδες απο μαγαζι και δηλωνεις ακινησια συμπληρωνοντας ειδικη φορμα που στελνεις στο dvla.
Το νομικο και γραφεικρατικο συστημα της χωρας βασιζεται κατ εξοχην στην παραδοχη πως εισαι αθωος μεχρι αποδειξεως του αντιθετου.
15 χρονια εζησα εκει και ΜΙΑ φορα ΔΕ χρειαστηκε να παω σε δημοσια υπηρεσια, περαν μιας συνεντευξης για αριθμο εθνικης ασφαλισης.

motojojo
04/01/2021, 12:48
Αγοράζεις πινακίδες απο το σουπερμαρκετ και τις βαζεις στο όχημα χωρίς κάποιο αναγνωριστικό εγκυρότητας επάνω? Έτσι απλά?

Και πως μπορεί να αποδειχτεί ότι είσαι ένοχος? Πως ξεχωρίζουν στο δρόμο οι νόμιμες από τις παράνομες πινακίδες?

Shinigami Ryuk
04/01/2021, 18:16
Τα μπατσικα στην Αγγλια σκαναρουν εν κινησει και μπορουν να δουν τα παντα οσον αφορα το οχημα.Αν συνυπολογισεις το γεγονος οτι ειναι αμειλικτοι οσον αφορα τις ποινες σε περιπτωση που παρανομησεις τοτε καταλαβαινεις οτι και οι ιδιοι οι πολιτες δεν κανουν μαμουνιες και ειναι πιο δυσκολο να βρεις οχημα με παρανομες πινακιδες.Προφανως και συμβαινουν αλλα ειναι αυτο που ειπε και καποιος πιο πανω οτι εισαι αθωος μεχρι να αποδειχτει οτι εισαι ενοχος

motojojo
04/01/2021, 20:11
Τα μπατσικα στην Αγγλια σκαναρουν εν κινησει και μπορουν να δουν τα παντα οσον αφορα το οχημα.Αν συνυπολογισεις το γεγονος οτι ειναι αμειλικτοι οσον αφορα τις ποινες σε περιπτωση που παρανομησεις τοτε καταλαβαινεις οτι και οι ιδιοι οι πολιτες δεν κανουν μαμουνιες και ειναι πιο δυσκολο να βρεις οχημα με παρανομες πινακιδες.Προφανως και συμβαινουν αλλα ειναι αυτο που ειπε και καποιος πιο πανω οτι εισαι αθωος μεχρι να αποδειχτει οτι εισαι ενοχος

Δηλαδή έχουν προβλέψει να μπορούν να βρίσκουν άμεσα και γρήγορα τις "άκυρες" πινακίδες με ένα απλό σκανάρισμα. Αυτό μάλιστα, είναι ενα χαρακτηριστικό προηγμένου κράτους. Δεν αφήνεται στην καλή πρόθεση του πολίτη το αν θα κυκλοφορεί νόμιμα.

Οπότε μπορεί να είναι πολύ ευκολη διαδικασία να βγάλει κανεις πινακίδες αλλά έχουν και την απαιτούμενη οργάνωση και αυστηρότητα για πρόληψη και τιμωρία. Υπάρχει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα?
(πείτε με απαισιόδοξο ή δύσπιστο αλλά θεωρώ πως όχι. Σε καμία περίπτωση.)

doctoras
04/01/2021, 20:54
Δηλαδή έχουν προβλέψει να μπορούν να βρίσκουν άμεσα και γρήγορα τις "άκυρες" πινακίδες με ένα απλό σκανάρισμα. Αυτό μάλιστα, είναι ενα χαρακτηριστικό προηγμένου κράτους. Δεν αφήνεται στην καλή πρόθεση του πολίτη το αν θα κυκλοφορεί νόμιμα.

Οπότε μπορεί να είναι πολύ ευκολη διαδικασία να βγάλει κανεις πινακίδες αλλά έχουν και την απαιτούμενη οργάνωση και αυστηρότητα για πρόληψη και τιμωρία. Υπάρχει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα?
(πείτε με απαισιόδοξο ή δύσπιστο αλλά θεωρώ πως όχι. Σε καμία περίπτωση.)

Απο οτι λενε αυτοι που γνωρίζουν απο μεσα εχουν εξοπλιστεί αρκετα περιπολικα στην ελλαδα με τετοια συστήματα ανίχνευσης

Shinigami Ryuk
04/01/2021, 21:05
Δηλαδή έχουν προβλέψει να μπορούν να βρίσκουν άμεσα και γρήγορα τις "άκυρες" πινακίδες με ένα απλό σκανάρισμα.

Δεν ξερω ακριβως τον τροπο αλλα μια φορα που με σταματησαν για ελεγχο ηξεραν τα παντα πριν με ρωτησουν,ειχαν σκαναρανει την πινακιδα και μου ειπαν το ονομα μου,την διευθυνση μου,και τα ονοματα που αναφερονταν στην ασφαλεια.

Αυτό μάλιστα, είναι ενα χαρακτηριστικό προηγμένου κράτους. Δεν αφήνεται στην καλή πρόθεση του πολίτη το αν θα κυκλοφορεί νόμιμα.

Νταξ,κοιτα και εκει αν θες να την κανεις την μαμουνια θα την κανεις,το θεμα ειναι οτι εαν σε πιασουν την εκατσες οπως σου ειπα και πιο πανω.
Αν πρεπει να πληρωσεις 10χιλ προστιμο για καποια παρανομια θα πληρωσεις 10χιλ προστιμο.
Οταν ο πολιτης το γνωριζει αυτο να ξες πως συμπεριφερεται και διαφορετικα.


Οπότε μπορεί να είναι πολύ ευκολη διαδικασία να βγάλει κανεις πινακίδες αλλά έχουν και την απαιτούμενη οργάνωση και αυστηρότητα για πρόληψη και τιμωρία. Υπάρχει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα?
(πείτε με απαισιόδοξο ή δύσπιστο αλλά θεωρώ πως όχι. Σε καμία περίπτωση.)

Στην Ελλαδα ακομα δεν εχουμε αφησει πισω μας την Οθωμανοκρατια οποτε υπομονη

...

motojojo
04/01/2021, 21:32
Το θέμα δεν είναι ουτε το υψος του προστίμου ουτε το να μην κάνει κανείς τη μαμουνιά. Η ουσία είναι όταν σκέφτεσαι να κάνεις τη μαμουνια να ξέρεις ότι έχεις 60-70-80% πιθανότητα να σε πιάσουν και όχι 10% πχ, όσο βαρύ και να είναι το πρόστιμο.

Το ρίσκο δεν καθορίζεται μόνο από το πόσο είναι το (κάθε) πρόστιμο αλλά και από το πόσο πιθανό είναι να σε πιάσουν. Έτσι τουλ το βλέπω εγω. Και στην Αγγλία φαίνεται είναι πολυ πιθανό.
Και εντάξει εσυ κι εγω είμαστε χέζες και δεν ρισκάρουμε ούτε το 10%. Είναι πολλοι εκεί έξω που δεν χαμπαριάζουν.

Πρόοδος τα περιπολικά, μένει να τα δούμε στην πράξη.
Κατα την ταπεινή μου άποψη, πρώτα θα έπρεπε να μπουνε σε χρήση και να δοκιμαστει η αποτελεσματικότητα τους και μετά να μπουνε σε εφαρμογή μέτρα του στυλ "ηλεκτρονικη παράδοση πινακίδων".

telegonos
04/01/2021, 22:25
Τα αυτοκίνητα με αυτόματο σύστημα, που διαβάζει συνέχεια ότι πινακίδα περνάει μπροστά του, και βρίσκει αν απασχολεί το όχημα, αν απασχολεί ο ιδιοκτήτης, είναι εδώ και μια δεκαετία περίπου στους δρόμους. Μέχρι και αν χρωστάς σε ασφαλιστικό ταμείο-δημόσιο κ.ο.κ. βγάζει ΑΜΕΣΑ. Χωρίς να κάνει κάτι ο οδηγός του αυτοκινήτου.

Αυτό είναι γνωστό, και ΜΟΝΟ εγώ το έχω ξαναγράψει τόσες φορές. Μηχανή πελάτη στο συνεργείο, παρκαρισμένη έξω, που χρώσταγε στο ΤΕΒΕ μεγάλο ποσό, διάβασε και σταμάτησε το περιπολικό, γύρισε και μπήκε ο αστυνομικός στο μαγαζί να ρωτήσει αν είναι εκεί ο ιδιοκτήτης. Αυτό, προ 5ετίας.

Δεν χρειάζεται να σε διαβάσει το μηχάνημα όμως. Αρκεί και να κάνεις ατύχημα στον δρόμο με άλλο όχημα ή άνθρωπο, και εκεί ΜΑΚΑΡΙ να είναι μόνο το πρόστιμο που θα φας. Αρκεί επίσης να πέσεις σε τυχαίο μπλόκο της τροχαίας. Αρκεί να σε δώσει ο γείτονας που δεν σε χωνεύει.

Η ιδέα ''ελα μωρε και τι έγινε να κυκλοφορώ ενώ το έχω δηλώσει ακινησία'' ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ, σταματήστε να την λέτε για εξυπνάδα και να την θεωρείτε κάτι που θα γίνει μαζικά.

Πρέπει να είναι κανείς πολύ απρόσεχτος στην ζωή του για να το κάνει, και μια του κλέφτη, δυο του κλέφτη, δεν θα έχει καλή κατάληξη.

doctoras
04/01/2021, 22:33
Το θέμα δεν είναι ουτε το υψος του προστίμου ουτε το να μην κάνει κανείς τη μαμουνιά. Η ουσία είναι όταν σκέφτεσαι να κάνεις τη μαμουνια να ξέρεις ότι έχεις 60-70-80% πιθανότητα να σε πιάσουν και όχι 10% πχ, όσο βαρύ και να είναι το πρόστιμο.

Το ρίσκο δεν καθορίζεται μόνο από το πόσο είναι το (κάθε) πρόστιμο αλλά και από το πόσο πιθανό είναι να σε πιάσουν. Έτσι τουλ το βλέπω εγω. Και στην Αγγλία φαίνεται είναι πολυ πιθανό.
Και εντάξει εσυ κι εγω είμαστε χέζες και δεν ρισκάρουμε ούτε το 10%. Είναι πολλοι εκεί έξω που δεν χαμπαριάζουν.

Πρόοδος τα περιπολικά, μένει να τα δούμε στην πράξη.
Κατα την ταπεινή μου άποψη, πρώτα θα έπρεπε να μπουνε σε χρήση και να δοκιμαστει η αποτελεσματικότητα τους και μετά να μπουνε σε εφαρμογή μέτρα του στυλ "ηλεκτρονικη παράδοση πινακίδων".

Οι έλεγχοι της τροχαιας ειναι δειγματοληπτικοι, δεν μπορούν να ειναι καθολικοί, για να πιαστει το ποσοστό που λες πρεπει να εχεις εναν-προς-εναν καποιον "πανω απο το κεφαλι σου"..
Και αυτο μαλλον θα μοιάζει με το πολίτευμα που ζησαμε πριν απο 50 χρόνια

Οι χωρες που λετε εχουν πιο οργανωμένη αστυνόμευση, όμως ασύλληπτα (για εμας)καλυτερες υποδομες αλλα δε παυει και εκει να υπαρχουν (αναλογικα) προβληματικα αντίστοιχα ποσοστα σε τροχαια ατυχήματα-παραβασεις- εγκληματικότητα.

Το προβλημα εδω στην ελλαδα ειναι προσανατολισμου, "θέλουμε" να γίνουμε σαν αμερικανοί(που ελεγε ο τζιμακος) με βαλκανο-ανατολίτικη κουλτουρα.

Αυτο βελτιώνεται σιγα σιγα με την παιδεία των νεοτερων γενεών, δε παυει ομως να εχουμε πολυυυυ δρομο μπροστα μας και καθολου υπομονή

doctor_john
04/01/2021, 23:19
Παιδεία στις κοπέλες αν θες την γνώμη μου. Αυτό κτυπήθηκε και διαλύσαμε, αυτές κάνουν κουμάντο ρεαλιστικά.

motojojo
05/01/2021, 10:45
Το ατύχημα είναι άλλη υποθεση, ένα ενδεχόμενο που κανείς δεν το λαμβάνει υπόψη όταν θέλει να κάνει τη λαδιά του όσο πιθανό και να είναι. Και αυτο δεν ισχύει μόνο για τις πινακίδες.

Προφανως και δεν γίνεται να τρέχει αστυνομικός πίσω από τον καθένα, ουτε επιθυμώ να γυρίσουμε 50 χρόνια πίσω. Απλά θεωρώ ότι σε επίπεδο ελέγχου-πρόληψης η Ελλάδα είναι πίσω. Ίσως να είμαι κι εγω δύσπιστος απέναντι σε τέτοια καινοτόμα σχέδια (που κακά τα ψέματα, σε άλλους τομεις η Ελλάδα ειναι μακράν μπροστα σε σχέση με άλλα προηγμενα κράτη της Ευρώπης) γιατί συνήθως σε παρόμοιες περιπτώσεις πάνε όλα καλά τον πρώτο χρόνο και μετά υπολειτουργούν.

Shinigami Ryuk
05/01/2021, 13:30
Εγω θα επιμεινω οτι η διαφορα στις χωρες του εξωτερικου σε σχεση με την Ελλαδα δεν ειναι η αστυνομευση.Ειναι το οτι εξω εχουν χτισει κοινωνιες οι οποιες σε κανουν υπευθυνο για τις πραξεις σου και τις συνεπειες αυτων.

Το βασικο προβλημα εδω ειναι το ιδιο το κρατος και η επικρατουσα νοοτροπια τοσο σε αυτο οσο και στους πολιτες του,το οποιο ειναι απορροια της Οθωμανο-Σλαβο-Βαλκανικης επιρροης.

Αυτη η κουλτουρα του

"θα πω στον Πασχαλη που ειναι στον δημο να μου σβησει την κληση που εφαγα γιατι παρκαρα το αμαξι στην μεσαια λωριδα της συγγρου"
"ελα τωρα κυριε οργανε,θα μου κοψεις κληση επειδη πηγαινα με 130 εκει που εχει οριο 50,κριμα ειμαι μεροκαματιαρης ανθρωπος"
"Θα γραψεις εμενα που πηγαινα με +20 απο το οριο ενω αφηνεις τον αλλον που πηγανε με +50"
"ΞΕΡΕΙ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ?"
"Τι να σου γραψω τωρα που περασες κοκκινο?Νταξ θα βαλω οτι ειχες το διπλωμα μαζι σου αλλα μην το ξανακανεις"


Αυτο ειναι το προβλημα.Και οσο δεν υπαρχει πολιτικη βουληση,πρωτιστως,για να αλλαξουν οι κανονες του παιχνιδιου δεν προκειται να αλλαξει τπτ.Και μιλαω για πολιτικη βουληση γιατι νομιζω οτι,δυστυχως,μονο με επιβολη προστιμων και 100% τηρησης των νομων μπορει να δημιουργηθει και εδω στην Ελλαδα κουλτουρα οπου ο καθενας θα αισθανεται υπευθυνος για τις πραξεις του και θα ειναι ετοιμος να πληρωσει τις συνεπειες.Να ξερει οτι οταν κανει την μ@λ@κι@ κανεις δεν θα ειναι εκει για να του σωσει το τομαρι.Τοτε οι πολιτες θα σκεφτονται 2 φορες πριν κανουν την παρανομια

s2k_1_
05/01/2021, 14:01
Εδώ ταιριάζει κάπως το 'ξέρεις ποίος είμαι εγώ' αλλά σε πιο πολιτισμένη έκδοση!

https://www.youtube.com/watch?v=iiUkbE_ktHs

Εντάξει αυτά συμβαίνουν σε όλες τις <πολιτισμένες χώρες> , ας μη γελιόμαστε!!

telegonos
05/01/2021, 15:25
Εσείς το ξέρατε ότι υπάρχει προσπάθεια να γυριστεί ''Ο Πανισχυρος Μεγιστάνας των Νιντζα ΤΟ ΔΥΟ'';

motojojo
06/01/2021, 09:25
Το ίδιο πράγμα λέμε τελικά. Όταν υπάρχει βούληση τότε κάτι αλλάζει.

Αφού δεν υπάρχει πολιτική βούληση, έχω δίκιο ή άδικο που είμαι δύσπιστος?

Η μόνη πολιτική βούληση που υπάρχει είναι να στέλνουν τα ματ να δερνουν κόσμο αλλά αυτή είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία...

doctor_john
06/01/2021, 10:14
Εχει πλάκα που ακόμα και εσύ, εννοώντας ότι έχεις διάθεση να παλέψεις, θεωρείς τους πολιτικούς
ότι θα μπορούσαν να εργάζονται για εμάς.

Διάβασε για αυτούς τους ανθρώπους, παρατήρησε την ζωή και τις επιλογές τους και θα δεις ότι υπάρχει πολιτική βούληση.
Πράττουν πολύ μεθοδικά, χωρίς να χάνουν λεπτό απο τον χρόνο τους, οτιδήποτε μπορεί να λειτουργήσει ενάντια στους πολλούς.

παιδεία, ελπίδα, διάθεση, δυνατότητες κ.λπ. είναι μόνιμα οι στόχοι τους.

Έτσι έχουν γαλουχηθεί, αυτό πιστεύουν και αυτό είναι το κέρδος των προγόνων τους που κατάφεραν να τους δώσουν αυτή την παιδεία χωρίς τύψεις.

Για παράδειγμα: πόσοι έχουμε τύψεις για τα κοτόπουλα που τρώμε; έτσι ακριβώς, με την ίδια διάθεση μας βλέπουν.
Το δόγμα τους είναι ή να καπηλεύονται τα πάντα ή να καούν όλα.
Με την δομή της κοινωνίας που τους επιτρέψαμε να δημιουργήσουν δεν υπάρχουν επιλογές.

Είναι μια σκακιέρα με βασιλείς - αξιωματικούς απο την μία και μπαλάκια χαρτί απο την άλλη.

Έτυχε να παραβρεθώ σε μια κουβέντα κλινικού ψυχίατρου με εναν ψυχολόγο.
Συζητούσαν για το πόσο ξεδιάντροπα και χωρίς καμία κάλυψη πράττουν οι πολιτικοί, αυτό το διάστημα
που χρησιμοποιούμε υλικές μάσκες και ανέλυαν το ότι η φυσική κάλυψη του εκφραστικού μέσου αναγκάζει
τον χρήστη να εξωτερικεύσει πράγματα που πριν μπορούσε να κρύψει.

Δεν υπάρχουν έννοιες όπως πατρίδα, ηθική κ.λπ. σε αυτούς τους ανθρώπους. Θα κάνουν τα πάντα για να διατηρήσουν τον έλεγχο
και τις απολαβές τους, με κάθε μέσο.

Δες αυτά τα λίγα που παρουσιάζουν και βγάλε τα συμπεράσματα σου.
Αν έβλεπες εμένα να υπόσχομαι ότι θα πατάξω τους υφιστάμενους μου σε μια άλλη εταιρεία απο αυτή που εργάζομαι
αν με έβλεπες να στραγγαλίζω με χαμόγελο ένα γατάκι που μου γρατζούνισε την σέλλα, τι συμπέρασμα θα έβγαζες;
Θα με ήθελες για διευθυντή σου;

Αν έβλεπες την σύζυγο μου, να με έχει χωρίσει διατυμπανίζοντας ότι είμαι ηλίθιος και να ζει σε άλλη χώρα με τα παιδιά μου
να έρχεται πετώντας, ώρες μετά την ανακοίνωση ότι κέρδισα ένα τζακ ποτ, τι συμπέρασμα θα έβγαζες;

atom_smasher
06/01/2021, 11:20
Εσείς το ξέρατε ότι υπάρχει προσπάθεια να γυριστεί ''Ο Πανισχυρος Μεγιστάνας των Νιντζα ΤΟ ΔΥΟ'';
Δεν πόσταρε κάτι ο Σέκερης ή δεν το πήρε το μάτι μου. Θα ζητήσω να συμμετέχω και αυτή την φορά με μεγαλύτερο ρόλο όμως!

telegonos
06/01/2021, 11:35
Δεν πόσταρε κάτι ο Σέκερης ή δεν το πήρε το μάτι μου. Θα ζητήσω να συμμετέχω και αυτή την φορά με μεγαλύτερο ρόλο όμως!

https://www.youtube.com/watch?v=Q-WTbzIlzeQ

και επίσης

https://www.youtube.com/watch?v=BcauIjcZXUc

BLiTzER
06/01/2021, 11:42
...που κακά τα ψέματα, σε άλλους τομεις η Ελλάδα ειναι μακράν μπροστα σε σχέση με άλλα προηγμενα κράτη της Ευρώπης...

Σε ποιους τομείς ακριβώς συμβαίνει αυτό;

motojojo
06/01/2021, 11:59
Δεν κατάλαβα που βγήκε το συμπέρασμα ότι παλεύω για κάτι. Δεν είμαι και περήφανος για αυτό δεν θεωρώ ότι κάνω κάτι παραπάνω από μια κριτική. Μια άποψη εκφράζω και ξέρουμε όλοι τι ισχύει για τις απόψεις :)
(θέλω να πιστεύω όμως ότι τις σέβομαι)

Πάει πολύ μακρυά η κουβέντα, είναι κάπως έτσι αλλά σε θεωρητικό επίπεδο. Πρακτικά όλα αυτά τα χρόνια έχουν γίνει αρκετές αλλαγές προς το καλύτερο (έστω και επιλεκτικά), θα ήταν άδικο να τις παραβλέψουμε επειδή έχουμε συνηθίσει σε αποφάσεις του ποδαριού.
Και τέτοιες παίρνονται συνήθως γιατί περιμένουμε να λυθεί το (οποιοδήποτε) πρόβλημα την επόμενη μέρα, αδιαφορώντας για τυχόν συνέπειες. Και αυτό φάνηκε ίσως ακόμα περισσότερο τους τελευταίους μήνες με την πανδημία.

panavour
06/01/2021, 11:59
Σε ποιους τομείς ακριβώς συμβαίνει αυτό;

Φέτα,τζατζίκι,μουσακάς,αρνί στη σούβλα,κοκορέτσι.

motojojo
06/01/2021, 12:07
Σαν κάτοικος του εξωτερικού θα έπρεπε εγώ να είμαι ο πιο απαισιόδοξος...

panavour
06/01/2021, 12:21
Πάντως επειδή είστε νεουλια και μάλλον κανείς σας δεν έζησε την χούντα ,ούτε και τότε είχε κάθε πολίτης από έναν αστυνομικό να τον ελέγχει,άσε που αναλογικά σήμερα έχουμε περισσότερους αστυνομικούς ανά κάτοικο.Απλως σήμερα δεν επαρκούν γιατί οι μισοί διατίθενται δια φυλαξιν υψηλών προσώπων (πολιτικών,δημοσιογράφων,ελίτ του χρήματος,δικαστικών,υψηλόβαθμων δημ.υπαλληλων και λοιπών κηφήνων).

viper1
06/01/2021, 13:59
Σε ποιους τομείς ακριβώς συμβαίνει αυτό;

Ε κι εσυ
Στηνμαλακιααπατεωνιασταρχιδισμο είμαστε στην κορυφή :lol:

Acacius
06/01/2021, 18:39
...Πράττουν πολύ μεθοδικά, χωρίς να χάνουν λεπτό απο τον χρόνο τους...


Δεν πρόκειται να ανοίξω κουβέντα για υπόλοιπα που γράφεις, αλλά είναι προφανές ότι υπερτιμάς την ευφυΐα και τις ικανότητες των πολιτικών μας :lol:

Shinigami Ryuk
06/01/2021, 19:26
Δεν πρόκειται να ανοίξω κουβέντα για υπόλοιπα που γράφεις, αλλά είναι προφανές ότι υπερτιμάς την ευφυΐα και τις ικανότητες των πολιτικών μας :lol:

Νομιζω οτι εσυ τους υποτιμας.Το να βρεθεις εκει που ειναι αυτοι δεν ειναι και τοσο απλο πραγμα.Βεβαιως καποιοι εκμεταλευονται και το brand name με το οποιο γεννηθηκαν. Το προβλημα ειναι αυτο που ειπε και ο γιατρος.Η νοοτροπια με την οποια εχουν μεγαλωσει και οι αρχες με τις οποιες εχουν γαλουχηθει.
Ενα πραγμα ομως δεν εχω καταλαβει.Παλευεις να φτασεις σε τετοιες θεσεις,κατα βαση μιλαω για την θεση του ΠΘ,σε θεση που θα σε γραψει η ιστορια.Και δεν τους καιγεται καρφι για αυτο,για το τι θα γραψει η ιστορια για αυτους
Δεν εχω βρει ακομα απαντηση σε αυτο μιας και μιλαμε για ιδιαιτερα εγωπαθει ατομα

bulmont
06/01/2021, 20:14
Πάντως επειδή είστε νεουλια και μάλλον κανείς σας δεν έζησε την χούντα ,ούτε και τότε είχε κάθε πολίτης από έναν αστυνομικό να τον ελέγχει........

Eπειδή μάλλον ούτε κι' εσύ έζησες την χούντα, κάθε πολίτης δεν είχε έναν αστυνομικό ή χωροφύλακα να τον ελέγχει,
αλλά είχε πολύ πρόθυμους γειτόνους, συναδέλφους, περαστικούς, πρόθυμους να ''ρουφιανέψουν'' ακόμα και το πότε
έκλανες...................................

BLiTzER
06/01/2021, 20:21
Ανάλογα σε ποια πλευρά βρισκόσουν. :lol:

bulmont
06/01/2021, 20:33
Ανάλογα σε ποια πλευρά βρισκόσουν. :lol:

Πάντα στην σωστή................

panavour
06/01/2021, 21:19
Eπειδή μάλλον ούτε κι' εσύ έζησες την χούντα, κάθε πολίτης δεν είχε έναν αστυνομικό ή χωροφύλακα να τον ελέγχει,
αλλά είχε πολύ πρόθυμους γειτόνους, συναδέλφους, περαστικούς, πρόθυμους να ''ρουφιανέψουν'' ακόμα και το πότε
έκλανες...................................

Αυτό αφορούσε τους πολιτικούς λόγους της εποχής που αναφέρεις ,δεν αφορούσε την γενική παραβατικότητα που πάντα υπήρχε αλλά είχε αλλά χαρακτηριστικά και άλλη αντιμετώπιση σύμφωνα με τα γενικά ειοθωτα της εποχης.η αστυνομία αν και σημαντικά λιγότερη σε αριθμούς ήταν περισσότερο επεμβατική και αποτελεσματική ,αλλά βεβαίως η εγκληματικότητα ήταν ελάχιστη και η βία με την μορφή που υπάρχει σήμερα άγνωστη.απ την άλλη το κράτος ήταν ελάχιστα μηχανοργανωμενο και οι διοικητικές παραβάσεις δύσκολο να ελεγχθούν και να διασταυρωθούν,αν σε πιάναν όμως πήγαινες μέσα διότι υπήρχε η προσωποκράτηση για χρέη και στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα.τωρα που δεν έχουμε να βάλουμε τους παραβατουντες ανεξαρτήτως βάρους παράβασης όλοι είναι έξω με τα γνωστά και ευδιάκριτα αποτελέσματα.

sapila racing
07/01/2021, 08:50
Αυτό αφορούσε τους πολιτικούς λόγους της εποχής που αναφέρεις ,δεν αφορούσε την γενική παραβατικότητα που πάντα υπήρχε αλλά είχε αλλά χαρακτηριστικά και άλλη αντιμετώπιση σύμφωνα με τα γενικά ειοθωτα της εποχης.η αστυνομία αν και σημαντικά λιγότερη σε αριθμούς ήταν περισσότερο επεμβατική και αποτελεσματική ,αλλά βεβαίως η εγκληματικότητα ήταν ελάχιστη και η βία με την μορφή που υπάρχει σήμερα άγνωστη.απ την άλλη το κράτος ήταν ελάχιστα μηχανοργανωμενο και οι διοικητικές παραβάσεις δύσκολο να ελεγχθούν και να διασταυρωθούν,αν σε πιάναν όμως πήγαινες μέσα διότι υπήρχε η προσωποκράτηση για χρέη και στον ιδιωτικό και στον δημόσιο τομέα.τωρα που δεν έχουμε να βάλουμε τους παραβατουντες ανεξαρτήτως βάρους παράβασης όλοι είναι έξω με τα γνωστά και ευδιάκριτα αποτελέσματα.

Μιλας για την χούντα που οποιον δεν γούσταρε τον έστελνε στην φυλακή η στην εξορία ενώ τα βασανιστήρια ήταν γι αυτούς μια τυπική διαδικασία.
Φυσικά οι περισσότεροι που πήγαν με τα νερά της δεν έπαθαν τίποτα, αλλά οσοι εναντιώθηκαν στην δικτατορία πλήρωσαν ακριβό τίμημα κι αυτοι και οι οικογένειές τους.
Επειδή λοιπόν δεν έζησες μόνο εσυ χούντα μην τα γράφεις αυτα εδω μέσα γιατί υπάρχουν κι άλλοι που την έζησαν και ξέρουν και την άλλη πλευρά!

Το οτι συγκρίνεις καταστάσεις τότε και τώρα μου προκαλεί μια αηδία. :yuck:

cityfly
07/01/2021, 11:25
Ερώτηση κρίσεως... :rolleyes:
Τι θεωρείτε πιο "επικίνδυνο" ?
Να κατατεθούν ηλεκτρονικά οι πινακίδες και να αφαιρεθούν από το όχημα το οποίο όμως αναγκαστικά (μη ύπαρξη γκαράζ) θα παραμείνει παρκαρισμένο σε δημόσιο δρόμο, ή να κατατεθούν ηλεκτρονικά και να παραμείνουν πάνω στο όχημα ?

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και στις 2 περιπτώσεις ότι το όχημα θα παραμείνει αυστηρά ακίνητο - παρκαρισμένο μπροστά από το σπίτι

edit... Διευκρίνηση...για αυτοκίνητο μιλάμε...
Κανονικά εφόσον αφαιρεθούν, ηλεκτρονικά πλέον, το όχημα δεν πρέπει να είναι σε δημόσιο δρόμο.
Δεν ιδιωτικός ο χώρος μπροστά από το σπίτι.
Εφόσον λοιπόν είσαι σε ιδιωτικό χώρο δεν έχει καμία πρακτική σημασία αν έχει πάνω πινακίδες.
Τώρα αν αναφέρεται ρητά ότι πρέπει να αφαιρεθούν καλό είναι να γίνει μόνο και μόνο μην το δει κάνας καραγκιόζης και τρέχεις να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. Αν λέει όμως μόνο για «ακινησία» δεν μπορούν να πουν τίποτα σε ιδιωτικό χώρο.