PDA

View Full Version : Προς απαγόρευση οι "γουρούνες"ATV?



ggs
13/11/2017, 20:54
Την ολική απαγόρευση από όλους τους δρόμους της χώρας των τετράτροχων μοτοσυκλετών, όπως είναι γνωστές «γουρούνες» προβλέπει το νομοσχέδιο του υπουργείου Μεταφορών που φέρνει ριζικές αλλαγές στον ΚΟΚ. Παράλληλα προβλέπει βαριά πρόστιμα σε όσους ενοικίαζουν οχήματα σε όσους δεν έχουν δίπλωμα οδήγησης

Συγκεκριμένα σύμφωνα με το νομοσχέδιο του υπουργείου Μεταφορών που δόθηκε σήμερα στην δημοσιότητα οι ελαφρές και βαριές τετράτροχες μοτοσικλέτες (γουρούνες) καθώς και τα οχήματα υπαίθριων δραστηριοτήτων, που είναι σχεδιασμένα για χρήση εντός δρόμου ή και παντός εδάφους, απαγορεύεται να κυκλοφορούν σε ασφαλτοστρωμένες οδούς και χώρους. Τις οδούς αυτές επιτρέπεται μόνο να διασχίζουν κάθετα.

Παράλληλα προβλέπει ότι με απόφαση του Υπουργού Υποδομών και Μεταφορών μπορεί να προβλέπεται η ειδική εκπαίδευση των οδηγών των παραπάνω μοτοσικλετών και οχημάτων. Η απόφαση θα καθορίζει το περιεχόμενο την διάρκειά της, τους όρους, τις προϋποθέσεις, την διαδικασία καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εκπαίδευση αυτή.

Τέλος προβλέπει ότι σε περίπτωση εκμίσθωσης μοτοσικλετών ή οχημάτων σε πρόσωπο, που δεν έχει την απαιτούμενη άδεια οδήγησης επιβάλλεται τόσο στον εκμισθωτή όσο και στο μισθωτή και τον οδηγό, αν ο τελευταίος επίσης δεν έχει την κατάλληλη άδεια οδήγησης πρόστιμο ποσού 1.000 ευρώ

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/180176/apagoreyontai-oi-gouroynes-se-olous-tous-dromous-tis-xoras

7Tolis
13/11/2017, 21:13
Ό,τι να'ναι.Δε γίνεται να παίρνεις έγκριση τύπου απο το Υπ μεταφορών πως στην ευχή λέγεται,να επιτρέπεται η εισαγωγή και η πώληση και μετά να το γυρίζεις.Εκπαίδευση εκπαίδευση εκπαίδευση.

ptc
13/11/2017, 21:28
Το car απο τοτε που ανακοινωθηκε η αποφαση εχει κατακλυστει απο αγγελιες για γουρουνες. Οχι πως προκειται να πουληθει καμια βεβαια πλεον...
Αδικια παντως για τον καταναλωτη που εδωσε τα ωραια του λεφτακια για να παρει το συγκεκριμενο οχημα.

Σκοτωστρες μεν οι γουρουνες και η ελλειψη ειδικης κατηγοριας διπλωματος τις εκανε ακομα πιο επικινδυνες ( στα νησια καθε χρονο σκοτωνοταν πολυς κοσμακης επειδη νομιζε πως ειναι κατι σαν αμαξι και τις καβαλουσε ελαφρα τη καρδια). Οσο ακραιο κι αν ειναι το μετρο της ολικης απαγορευσης, ακομα και ετσι θα επρεπε να υπαρχει μια προβλεψη για τους κατοχους, καποια αποσυρση πχ. Αλλα πότε υπηρξε λογικη στην ελληνικη νομοθεσια για να υπαρξει και τωρα.

BLiTzER
13/11/2017, 21:30
Εδώ πάσαραν τα "αυτοκίνητα χωρίς τέλη", τα οποία πουλούσαν ακριβώς γι'αυτόν τον λόγο, και μετά τους έβαλαν τέλη. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Γενικά, πάντως, σωστό μου ακούγεται το μέτρο. Δεν μπορώ να φανταστώ ένα τέτοιο όχημα να μην είναι επικίνδυνο στην άσφαλτο. Τώρα μένει μόνο να απαγορευτούν τα ποδήλατα και τα σκούτερ/παπιά. :lol:

basilis_k6
14/11/2017, 00:35
ειναι σωστό απο εδω και πέρα, απαράδεκτο για τους κατόχους. Δεν ειναι φορος, ειναι στεγνή απαγόρευση. Βασικά αν τους πανε δικαστήριο τον ήπιαν. Να πήδηξει όλους όσους νοικιάζουν σε βλαμμένα παιδάκια, μαζί του.

devil's animal
14/11/2017, 06:50
σωστοτατο μετρο...
παντελως αχρηστα οχηματα για τον δρομο...

η μονη χρησιμοτητα που ειχαν ηταν να γεμιζουν τις τσεπες των μαγαζιων ενοικιασης στα νησια...
καθε κατακαημενος τουριστας και τουριστρια νοικιαζε μια τετοια μ@λακια πιστευοντας οτι ειναι ασφαλεστερη σε σχεση με το μηχανακι και εκανε οτι π@παρια του/της κατεβαινε στο κεφαλι.....δεν θελουν, βλεπετε, αμαξι ειτε λογω κοστους, ειτε για να νιωσουν καλα το greek summer και τον καυτο ηλιο στους ωμους τους...:facepalm:


το οτι πανε με 40-50 μαξ (γιατι τοσο πανε οι μικρες τετρατροχες μ@λακιες) σε κεντρικοτατους δρομους και πλακωνονται ολοι οι υπολοιποι στα φρενα μετα απο καμια στροφη που τους βλεπουν μπροστα τους, δεν το λεει κανενας...:rolleyes:

να τα βαλουν στον π@το τους οι κουλατζες που τα πηραν για την πολη...και να μαθουν ισορροπια αν θελουν να πανε γρηγορα στις δουλειες τους και να διευκολυνουν το κυκλοφοριακο...
και επισης οι γυπες που ακουνε στο ονομα "επιχειρηματιες ενοικιασεων οχηματων" να τα στειλουν για σκραπ...αρκετα γεμισαν τις τσεπες τους και εστειλαν κοσμο στα θυμαρακια...

:a016::a016:

pz1000
14/11/2017, 07:27
Ελεύθερη η κυκλοφορία των ATV τελικά, αλλάζει το νομοσχέδιο!
http://www.zougla.gr/automoto/moto/nea/article/elef8eri-i-kikloforia-ton-atv-telika-alazi-to-nomosxedio

devil's animal
14/11/2017, 07:37
σιγα μην εκαναν κατι σωστο....:rolleyes:

doctoras
14/11/2017, 07:57
Ελεύθερη η κυκλοφορία των ATV τελικά, αλλάζει το νομοσχέδιο!
http://www.zougla.gr/automoto/moto/nea/article/elef8eri-i-kikloforia-ton-atv-telika-alazi-to-nomosxedio

λογικό.

όμως θα πρέπει να αποσύρουν το οτι οδηγάς με δίπλωμα αυτοκίνητου και αφετέρου να αποτρέψουν με αστυνόμευση σε τουριστικές περιοχές να οδηγούν πιωμένοι, οι ταξιδιωτικοί πράκτορες τους απο το αεροπλάνο πρέπει να τους το λενε, φτάνει με την γη της επαγγελίας

STOYBI
14/11/2017, 08:01
Δεν μπορω να καταλαβω καποιους απο εσας να επιμενετε οτι παντα φταινε τα οχηματα.... !

Δεν μπορω να καταλαβω ποια τα κριτιρια σας στο να βγαζετε επικινδυνο ενα οχημα.....

Δεν μπορω να καταλαβω εαν θα εχετε την ιδια αντιδραση αυριο εαν και οταν θα απαγορευτουν οι μοτοσυκλετες σας ( γιατι σαφως τα ατυχηματα ειναι περισσοτερα με αυτες τους καλοκαιρινους ειδικα μηνες σε τουριστικα και μη μερη....)

:wave2:

doctoras
14/11/2017, 08:08
δε ξέρω έαν αναφέρεσαι σε μένα, το σχόλιο μου πάει στον αναβάτη και οχι στο όχημα

αφενός δεν έχουν ικανότητες και έχει αποδειχθεί πολλές φορές δεν μπόρεσαν να στρίψουν εγκαίρως με αποτέλεσμα είτε να βγουν απο τον δρόμο είτε να έρθουν σε μετωπική με άλλο όχημα. Αρα δίπλωμα για γουρούνες μιας και έχουν διαφορετικότητες σε σχέση με μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα
και αφετέρου να αποτραπούν όλα τα αμούστακα να οδηγούνε ντίρλα

I-want-a-moto
14/11/2017, 09:08
Η "γουρούνα" έχει δημιουργήσει ένα παραθυράκι κυριολεκτικά στα διπλώματα ειδικά στις μικρές ηλικίες κάτι που προσθέτει στην επικυνδυνότητά της. Τα διπλώματα μοτοσυκλέτας είναι περιορισμένα ανάλογα με τα κυβικά ή/και τα άλογα. Το δίπλωμα αυτοκινήτου δεν κάνει κανέναν περιορισμό στους νέους οδηγούς οι οποιοι μπορουν νομιμα να οδηγήσουν τα πάντα. Συγκαταλέγοντας τις γουρούνες με τα αυτοκίνητα επιτρέπεις στο πιτσιρικά να συνδυάσει "μηχανή" με αυτοκίνητο χωρίς κανέναν περιορισμό. Οι γουρούνες όντας σαφως πιο επικύνδυνα οχήματα απο τα αυτοκίνητα και σε αρκετές περιπτώσεις πιο νευρικές δημιουργούν κίνδυνο. Δεν μιλαμε για κινεζικα παπια με 4 ροδες και τρακτερωτα λαστιχα, πολλες γουρουνες ειναι στο δρομο με φιλτρα εξατμισεις,προγραμματα,ροδες και λαστιχα αυτοκινητου κτλ. Αυτες "σηκώνονται" για πλάκα και πάνε και υπερβολικά γρήγορα για τη γεωμετρία τους.Επομένως συμφωνώ πως πρέπει να υπάρξει διαχωρισμός στα διπλώματα οδήγησης και γιατί όχι και κάποιο ηλικιακό όριο όπως στις μοτοσυκλέτες... Α και αυτους στα χωρια δεν τους ήξερε το κράτος πριν τις αλλαγες του κοκ και δε θα τους μάθει ούτε μετά :wave2:.

STOYBI
14/11/2017, 09:14
δε ξέρω έαν αναφέρεσαι σε μένα, το σχόλιο μου πάει στον αναβάτη και οχι στο όχημα

αφενός δεν έχουν ικανότητες και έχει αποδειχθεί πολλές φορές δεν μπόρεσαν να στρίψουν εγκαίρως με αποτέλεσμα είτε να βγουν απο τον δρόμο είτε να έρθουν σε μετωπική με άλλο όχημα. Αρα δίπλωμα για γουρούνες μιας και έχουν διαφορετικότητες σε σχέση με μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα
και αφετέρου να αποτραπούν όλα τα αμούστακα να οδηγούνε ντίρλα


Σαφως και δεν αναφερομαι μονο σε εσενα ....


Αλλα ολα τα παραπανω που λες ( στροφες , μετωπικες κλπ..) εχουν γινει απειρα
ατυχηματα τοσα χρονια και με ...'Φυσιολογικα'' οχηματα ....!!

Διαφορετικοτητα εχει και μια μηχανη με μια βεσπα.... Διαφορετικοτητα εχει ακομα και το ιδιο μηχανακι με το δικο μας που εχει ο φιλος μας....

Ειλικρινα θεωρω εντελως αφελης αυτην την αποψη....( με το συμπαθειο ετσι..?):)

Στον οδηγο οφειλονται ολα.....

Εαν νομιζεις οτι επειδη εχω μαθει την μηχανη μου απ εξω και την παιζω στα δαχτυλα με οσα....

Μπορω να παρω μια στροφη με ολα τα υπολοιπα οπως την παιρνω με το οχημα μου......

Κατα 80% .....Μονο για μετωπικη η αγορα οικοπεδου παω....!

STOYBI
14/11/2017, 09:24
Kai για να εξηγουμε... Μην παρεξηγειτε την απαγορευση κυκλοφοριας ενος οχηματος οπως το παρουσιασαν αυτοι....

Με το θεμα τουρισμος και ενοικιαση οχηματων ( γιατι αυτο ηταν το προβλημα τους....!!!)

Αυτο ειναι ειναι καρκινωμα που θελει πολλη συζητηση με ολα τα ειδη οχηματων...!!


:wave2:

devil's animal
14/11/2017, 10:18
Δεν μπορω να καταλαβω καποιους απο εσας να επιμενετε οτι παντα φταινε τα οχηματα.... !

Δεν μπορω να καταλαβω ποια τα κριτιρια σας στο να βγαζετε επικινδυνο ενα οχημα.....

Δεν μπορω να καταλαβω εαν θα εχετε την ιδια αντιδραση αυριο εαν και οταν θα απαγορευτουν οι μοτοσυκλετες σας ( γιατι σαφως τα ατυχηματα ειναι περισσοτερα με αυτες τους καλοκαιρινους ειδικα μηνες σε τουριστικα και μη μερη....)

:wave2:



θα συμφωνησω με αυτα που λες, και εχεις πραγματικα δικιο... αλλα εγω (για να διαχωρισω και την θεση μου) δεν μιλησα για επικινδυνοτητα ΟΧΗΜΑΤΟΣ...
εγω μιλησα για επικινδυνοτητα των οδηγων που αγοραζουν και νοικιαζουν τετοιου ειδους οχηματα...και στην πλειοψηφία τους ειναι συγκεκριμενες κατηγοριες ανθρωπων...


το συγκεκριμενο οχημα εγω το θεωρω ΑΧΡΗΣΤΟ για τον ασφαλτοστρωμενο δρομο...
μπορει να κανει παπαδες στα καταλληλα χερια σε χωμα αλλα για δρομο ειναι παντελως αχρηστο...

και ειναι αχρηστο επειδη δεν εχει την ικανοτητα διηθησης (αρα δεν γλιτωνει κινηση) και δεν παει και γρηγορα (στην πλειοψηφια τους οι περισσοτερες ειναι πολυ αργες)...
ειναι φτιαγμενο για χωμα...χωραφια..βουνα..χιονια...παραλιες με αμμο...κλπ...κλπ...

αν βαλεις και την "επιχειρηματικοτητα" στο πλανο καταλαβαινεις γιατι εχει στοχοποιηθει ετσι...

δεν δημιουργουν τα οχηματα την επικινδυνοτητα, οι οδηγοι τους την δημιουργουν και βλακεια των κυβερνωντων...

STOYBI
14/11/2017, 11:03
θα συμφωνησω με αυτα που λες, και εχεις πραγματικα δικιο... αλλα εγω (για να διαχωρισω και την θεση μου) δεν μιλησα για επικινδυνοτητα ΟΧΗΜΑΤΟΣ...
εγω μιλησα για επικινδυνοτητα των οδηγων που αγοραζουν και νοικιαζουν τετοιου ειδους οχηματα...και στην πλειοψηφία τους ειναι συγκεκριμενες κατηγοριες ανθρωπων...


το συγκεκριμενο οχημα εγω το θεωρω ΑΧΡΗΣΤΟ για τον ασφαλτοστρωμενο δρομο...
μπορει να κανει παπαδες στα καταλληλα χερια σε χωμα αλλα για δρομο ειναι παντελως αχρηστο...

και ειναι αχρηστο επειδη δεν εχει την ικανοτητα διηθησης (αρα δεν γλιτωνει κινηση) και δεν παει και γρηγορα (στην πλειοψηφια τους οι περισσοτερες ειναι πολυ αργες)...
ειναι φτιαγμενο για χωμα...χωραφια..βουνα..χιονια...παραλιες με αμμο...κλπ...κλπ...

αν βαλεις και την "επιχειρηματικοτητα" στο πλανο καταλαβαινεις γιατι εχει στοχοποιηθει ετσι...

δεν δημιουργουν τα οχηματα την επικινδυνοτητα, οι οδηγοι τους την δημιουργουν και βλακεια των κυβερνωντων...



Δεν διαφωνουμε και πολυ (ειδικα οσο αφορα το αστικο του θεματος....)

Αλλα το ιδιο μπορoυν να ισχυριστουν οτι ισχυει και για τα ςς των 200 ιππων και την απαγορευμενη πια απο το νομο διηθηση..??

Τα τζιπ.. κλπ...



Υπαρχει ενα θεμα στις πολεις και στην κινηση αλλα εχει το δικαιωμα ο καθενας να καβαλαει οτι θελει και παλι τον πρωτο λογο τον εχει ο χαρακτηρας του καθε οδηγου....

Και μαλιστα απο την στιγμη που πληρωσε φορο για να την αγορασει, ΤΚ , ασφαλεια .... και ξαφνικα τι....?? Σου απαγορευω να κυκλοφορεις στην ασφαλτο.....??:lol:

Και ασε την πολη .... Για φαντασου την υπολοιπη ελλαδα....??

Ξερεις υπαρχει τρελα με αυτο το ειδος οχηματος ... Και εαν κοιταξεις λιγο παραπερα κυκλοφορουν γουρουνες απο χομπιστες που κυριολεκτικα χαζευεις ....!!;)


Τον λογο που απαγορευσαν αρον αρον τις γουρουνες τον ειπα παραπανω.... Και οταν δεν τους βγηκε το ποναει χερι -κοψει χερι..... Τα πηραν αρον αρον πισω....;)

zopas
14/11/2017, 12:50
πολυ σωστο μετρο, εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε για σοβαρα ατυχηματα και θανατους ειδικα το καλοκαιρι...ειναι οχηματα ανασφαλη και αυτο η επισημη χοντα αρνηθηκε κατηγορηματικα να μπει στο σχεδιασμο αναλογων μοντελων...και ο λογος που επικαλεστηκε ειναι απλος...τα οχηματα αυτα δεν φρεναρουν σωστα και πολυ καλα τα εκαναν delete απο τα σχεδια τους..

λυπαμαι βεβαια τους επαγγελματιες αλλα δεν μπορουσε να συνεχιστει αυτο..

teogtp
14/11/2017, 12:56
πολυ σωστο μετρο, εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε για σοβαρα ατυχηματα και θανατους ειδικα το καλοκαιρι...ειναι οχηματα ανασφαλη και αυτο η επισημη χοντα αρνηθηκε κατηγορηματικα να μπει στο σχεδιασμο αναλογων μοντελων...και ο λογος που επικαλεστηκε ειναι απλος...τα οχηματα αυτα δεν φρεναρουν σωστα και πολυ καλα τα εκαναν delete απο τα σχεδια τους..

λυπαμαι βεβαια τους επαγγελματιες αλλα δεν μπορουσε να συνεχιστει αυτο..

Και αυτά τι είναι;
http://m.powersports.honda.com/model/atv/atv-sport

sniper
14/11/2017, 13:04
πολυ σωστο μετρο, εχουμε βαρεθει να διαβαζουμε για σοβαρα ατυχηματα και θανατους ειδικα το καλοκαιρι...ειναι οχηματα ανασφαλη και αυτο η επισημη χοντα αρνηθηκε κατηγορηματικα να μπει στο σχεδιασμο αναλογων μοντελων...και ο λογος που επικαλεστηκε ειναι απλος...τα οχηματα αυτα δεν φρεναρουν σωστα και πολυ καλα τα εκαναν delete απο τα σχεδια τους..

λυπαμαι βεβαια τους επαγγελματιες αλλα δεν μπορουσε να συνεχιστει αυτο..

Μια χαρά ATV βγάζει.

Και δεν ξέρω, αυτή η πρωτοτυπία να μην κυκλοφορούν στο δρόμο είναι Ελληνική;
Στον υπόλοιπο κόσμο δλδ δεν κυκλοφορούν στο δρόμο;

DrBig
14/11/2017, 13:22
Ειτε ειναι επικινδυνες ειτε οχι, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να απαγορευσεις για τον οποιδηποτε λογο την κυκλοφορια μιας κατηγοριας οχηματων τα οποια εχει πληρωσει ο αλλος με το υστερημα του ετσι στα ξαφνικα. Προειδοποιεις 5, 10 χρονια πριν για κατι τετοιο.
Εκει ειναι το θεμα, οχι το αν ειναι χειροτερες απο τις βεσπες.

o teos
14/11/2017, 13:46
Ευκαιρια τωρα να παρω μια για το σπιτι στο βουνο...ελα να πεφτουν οι τιμουλες..:whistle::whistle:

cityfly
14/11/2017, 13:47
Μια χαρά ATV βγάζει.

Και δεν ξέρω, αυτή η πρωτοτυπία να μην κυκλοφορούν στο δρόμο είναι Ελληνική;
Στον υπόλοιπο κόσμο δλδ δεν κυκλοφορούν στο δρόμο;

Ελληνικότατη

http://atvea.org/regulations/

Είναι ολόκληρο κατεβατό αλλά είναι σαφές ότι επιτρέπεται.
Είναι επίσης σαφές ότι κατά βάση προορίζονται για εκτός δρόμου αλλά όχι μόνο.

Αλλά η ουσία είναι εδώ Riders should adapt their speed to the terrain, their load carriage, and observe the national road traffic regulations when driven on open public roads.
Και εδώ
In all cases, each rider/operator must have an appropriate driving licence, receive basic training and be equipped with the appropriate clothing (always wear helmet and protective equipment as recommended by the manufacturer)
Ισχύει κάτι τέτοιο με τους τουρίστες που τα νοικιάζουν ή κάνουν τη μιά βλακεία μετά την άλλη;

sniper
14/11/2017, 14:48
Ελληνικότατη

http://atvea.org/regulations/

Είναι ολόκληρο κατεβατό αλλά είναι σαφές ότι επιτρέπεται.
Είναι επίσης σαφές ότι κατά βάση προορίζονται για εκτός δρόμου αλλά όχι μόνο.

Αλλά η ουσία είναι εδώ Riders should adapt their speed to the terrain, their load carriage, and observe the national road traffic regulations when driven on open public roads.
Και εδώ
In all cases, each rider/operator must have an appropriate driving licence, receive basic training and be equipped with the appropriate clothing (always wear helmet and protective equipment as recommended by the manufacturer)
Ισχύει κάτι τέτοιο με τους τουρίστες που τα νοικιάζουν ή κάνουν τη μιά βλακεία μετά την άλλη;

Ήταν ρητορική η ερώτηση.

Αν ισχύει τι; Ότι ισχύει και με τα Scooter ή ό,τι άλλο νοικιάζουν στους τουριστες στα νησιά.
Δίπλωμα, κράνος κλπ είναι περιττές πολυτέλειες.

Πάλι καλά που δεν τους νοικιάζουν ντουφέκια...

zopas
14/11/2017, 14:52
εχεις δικιο, πρεπει προσφατα να αλλαξαν γνωμη γιατι θυμαμαι πιο παλια ειχαν δωσει συνεντευξη για αυτο το θεμα στη χοντα και ξ τοτε αρνητικη απαντηση τους μου ειχε κανει πολυ εντυπωση...

peterTHErider
14/11/2017, 15:11
Ειτε ειναι επικινδυνες ειτε οχι, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να απαγορευσεις για τον οποιδηποτε λογο την κυκλοφορια μιας κατηγοριας οχηματων τα οποια εχει πληρωσει ο αλλος με το υστερημα του ετσι στα ξαφνικα. Προειδοποιεις 5, 10 χρονια πριν για κατι τετοιο.
Εκει ειναι το θεμα, οχι το αν ειναι χειροτερες απο τις βεσπες.

το αυτο.
θα προσπαθησω να ειμαι κοσμιος με τα τερατα που διαβαζω εδω μεσα.
φιλος μου με ενοικιαζομενα φετοςι αγορασε ΤΡΙΑΝΤΑ γουρουνες και χρεωθηκε για αυτες με την λογικη πως σιγα σιγα θα τις ξεχρεωσει απο την δουλεια που θα του κανουν.οπως πολλοι αλλωστε.αρα τι λετε εσεις τα επιστημονικα και πεφωτισμενα μυαλα?στα παπαρια μας να καταστραφεις.βρε τι διανοιες εχουμε εδω μεσα.
επισης λετε πως ειναι επικινδυνες.οι ευρωπαιοι ελεγκτες δεν ξερουν ρε παιδι μου που δινουν euro 4-5-6(ουτε ξερω ποιο) αλλα ο μπαμπης ο σουγιας απο το χωριο του ξερει.γιατι ο ελληνας παντα ξερει.ενημερωτικα με ποδηλατα φετος ειχαμε περισσοτερους θανατους.λεω εγω τωρα αλλα ποιος θα το καταλαβει...αν σε λιγα χρονια απαγορευσουν και ολα τα δικυκλα σαν επικινδυνα να κανετε τουμπεκι ψιλικομμενο...
επισης να γραψω και μια λιστα με ολα τα επικινδυνα που πρεπει να απαγορευτουν με το ετσι θελω εν μια νυκτι:
1.ελευθερη πτωση
2.μπαντζι
3.κολυμπι στην θαλασσα(δεν εχετε ΙΔΕΑ ποσους πνιγμους ειχαμε φετος)
4.βολτες με φουσκωτα
5.πατιναζ σε παγο(φουλ στα σπασιματα)
6.να γραφουμε στο ιντερνετ οτι να'ναι γιατι αυτοι που τα διαβαζουν μπορει να παθουν και κανενα εγκεφαλικο με την ανθρωπινη ανοησια.

υγ.ημουν πολυ κοσμιος σε σχεση με αυτα που ηθελα να πω.

sniper
14/11/2017, 15:16
το αυτο.
θα προσπαθησω να ειμαι κοσμιος με τα τερατα που διαβαζω εδω μεσα.
φιλος μου με ενοικιαζομενα φετοςι αγορασε ΤΡΙΑΝΤΑ γουρουνες και χρεωθηκε για αυτες με την λογικη πως σιγα σιγα θα τις ξεχρεωσει απο την δουλεια που θα του κανουν.οπως πολλοι αλλωστε.αρα τι λετε εσεις τα επιστημονικα και πεφωτισμενα μυαλα?στα παπαρια μας να καταστραφεις.βρε τι διανοιες εχουμε εδω μεσα.
επισης λετε πως ειναι επικινδυνες.οι ευρωπαιοι ελεγκτες δεν ξερουν ρε παιδι μου που δινουν euro 4-5-6(ουτε ξερω ποιο) αλλα ο μπαμπης ο σουγιας απο το χωριο του ξερει.γιατι ο ελληνας παντα ξερει.ενημερωτικα με ποδηλατα φετος ειχαμε περισσοτερους θανατους.λεω εγω τωρα αλλα ποιος θα το καταλαβει...αν σε λιγα χρονια απαγορευσουν και ολα τα δικυκλα σαν επικινδυνα να κανετε τουμπεκι ψιλικομμενο...
επισης να γραψω και μια λιστα με ολα τα επικινδυνα που πρεπει να απαγορευτουν με το ετσι θελω εν μια νυκτι:
1.ελευθερη πτωση
2.μπαντζι
3.κολυμπι στην θαλασσα(δεν εχετε ΙΔΕΑ ποσους πνιγμους ειχαμε φετος)
4.βολτες με φουσκωτα
5.πατιναζ σε παγο(φουλ στα σπασιματα)
6.να γραφουμε στο ιντερνετ οτι να'ναι γιατι αυτοι που τα διαβαζουν μπορει να παθουν και κανενα εγκεφαλικο με την ανθρωπινη ανοησια.

υγ.ημουν πολυ κοσμιος σε σχεση με αυτα που ηθελα να πω.

Ξέχασες το σεξ γενικότερα και τα ξενοπηδήματα ειδικότερα.

BLiTzER
14/11/2017, 15:23
Εγώ στενοχωριέμαι πραγματικά για τον φίλο που χρεώθηκε 30 γουρούνες, για να πλουτίσει από 21χρονους τουρίστες, χωρίς δίπλωμα και εξοπλισμό, που πεθαίνουν και ακρωτηριάζονται, επειδή ενοικιάζονται με 0 έλεγχο σε όποιον να'ναι.

taisteal
14/11/2017, 15:27
Εγώ στενοχωριέμαι πραγματικά για τον φίλο που χρεώθηκε 30 γουρούνες, για να πλουτίσει από 21χρονους τουρίστες, χωρίς δίπλωμα και εξοπλισμό, που πεθαίνουν και ακρωτηριάζονται, επειδή ενοικιάζονται με 0 έλεγχο σε όποιον να'ναι.

Ναι ενώ με τα δίκυκλα τηρούνται όλα τα νόμιμα..

BLiTzER
14/11/2017, 15:28
Τσου, για σκότωμα είναι όλοι. Οι μαγαζάτορες, όχι οι τουρίστες. Εντάξει, τώρα που το σκέφτομαι, και οι τουρίστες. Βασικά όλοι οι άνθρωποι.

doctoras
14/11/2017, 15:42
Ήταν ρητορική η ερώτηση.

Αν ισχύει τι; Ότι ισχύει και με τα Scooter ή ό,τι άλλο νοικιάζουν στους τουριστες στα νησιά.
Δίπλωμα, κράνος κλπ είναι περιττές πολυτέλειες.

Πάλι καλά που δεν τους νοικιάζουν ντουφέκια...

Αυτο είναι η πραγματικότητα

συνεπώς στουμπι που παρεξηγήθηκες το πρόβλημα επιστρέφει σε αυτούς που διευθύνουν(ας πουμε) την κοινωνία, τι κάνουν? τίποτα είναι άσχετοι. Και κυρίως προβλέψιμοι διότι ότι με όλα τα νεοφερμένα προτεινόμενα νομοσχέδια "ρίχνουν άδεια να πιάσουν γεμάτα", πήραν τις αντιδράσεις τους, βλέπουν οτι δεν ευσταθεί το μαζεύουν πίσω και ανασκευάζουν.

η λέξη "έλεγχος" απο τον κρατικό μηχανισμό δεν υπάρχει χάλασε το κουμπί

STOYBI
14/11/2017, 15:53
Αυτο είναι η πραγματικότητα

συνεπώς στουμπι που παρεξηγήθηκες το πρόβλημα επιστρέφει σε αυτούς που διευθύνουν(ας πουμε) την κοινωνία, τι κάνουν? τίποτα είναι άσχετοι. Και κυρίως προβλέψιμοι διότι ότι με όλα τα νεοφερμένα προτεινόμενα νομοσχέδια "ρίχνουν άδεια να πιάσουν γεμάτα", πήραν τις αντιδράσεις τους, βλέπουν οτι δεν ευσταθεί το μαζεύουν πίσω και ανασκευάζουν.

η λέξη "έλεγχος" απο τον κρατικό μηχανισμό δεν υπάρχει χάλασε το κουμπί

Καταρχην δεν παρεξηγηθηκα σε κατι....

Κατα δευτερον... Απο τα παρακατω γραφομενα σου σε τουτο το ποστ ... Δεν νομιζω οτι διαφωνουμε σε κατι.....


:beer:

STOYBI
14/11/2017, 16:02
Εγώ στενοχωριέμαι πραγματικά για τον φίλο που χρεώθηκε 30 γουρούνες, για να πλουτίσει από 21χρονους τουρίστες, χωρίς δίπλωμα και εξοπλισμό, που πεθαίνουν και ακρωτηριάζονται, επειδή ενοικιάζονται με 0 έλεγχο σε όποιον να'ναι.


Το να ξερει ο μαγαζατορας οτι το βραδυ θα γυρισει χωρις κωλο σπιτι του γιατι....

Σε ατυχημα οι πελατες του ειχαν νοικιασει το οχημα χωρις τα προβλεπομενα.....

Σιγουρα αυτη δεν ειναι δουλεια του μαγαζατορα......

Ουτε δουλεια της μια κλησης απο τον τροχαιο στον πελατη του...! ;)

peterTHErider
14/11/2017, 16:11
Εγώ στενοχωριέμαι πραγματικά για τον φίλο που χρεώθηκε 30 γουρούνες, για να πλουτίσει από 21χρονους τουρίστες, χωρίς δίπλωμα και εξοπλισμό, που πεθαίνουν και ακρωτηριάζονται, επειδή ενοικιάζονται με 0 έλεγχο σε όποιον να'ναι.

Ρε φιλε εισαι πολυ κουραστικος και βαριεμαι και να σου απαντησω αλλα θα υπερβαλλω εαυτο και θα το κανω γιατι δεν μπορω να ακογω κοτσανες.
Να απαγορευσουμε και το αλκοολ γιατι και απο αυτο πεθαινουν πολλοι τουριστες.τι λες;το αν πρεπει να υπαρχει ελενγχος δεν ειναι δουλεια του επαγγελματια;
Ωραια να μην πλουτισει αλλα να χασει το σπιτι που απο τα χρεη ετσι;και γαμω τις λογικες.
Ξανα ρωταω.εχετε εικανα ποσες ΔΕΚΑΔΕΣ τουριστες πνιγηκαν φετος μονο στην κρητη;να το απαγορευσουμε και αυτο η να κολυμπουν μονο με μπρατσακια και φουσκωτο φλαμινγκο υποχρεωτικα.

BLiTzER
14/11/2017, 16:14
Το αλκοόλ είναι απαγορευμένο, δεν επιτρέπεται να πωλείται στον καθένα. Αν ο επαγγελματίας το πουλάει στον 14χρονο, ναι είναι ευθύνη του. Κάτι άλλο εξίσου πετυχημένο;

arisrodolivos
14/11/2017, 16:25
Και το μπανιο με κηδεμονα και υπογραφη..:D

peterTHErider
14/11/2017, 16:31
Το αλκοόλ είναι απαγορευμένο, δεν επιτρέπεται να πωλείται στον καθένα. Αν ο επαγγελματίας το πουλάει στον 14χρονο, ναι είναι ευθύνη του. Κάτι άλλο εξίσου πετυχημένο;

Μπορεις να εκτεθεις και αλλο.συνεχισε.
Οταν εχω τις μαυρες μου θα τα διαβαζω να γελαω.
Που κολλανε οι 14χρονοι;που τα βασιζεις αυτα που λες;δες λιγο τις ηλικιες των νεκρων με γουρουνες και πες μου παλι.αν τωρα τις νοικιαζει ο γονεας και την δινει στο παιδι του φταιειβο επαγγελματιας;τι αλλο θα ακουσουμε εδω μεσα...βγειτε μερικοι απο τον μικροκοσμο σας...

BLiTzER
14/11/2017, 16:37
Σοβαρό πρόβλημα κατανόησης. Δεν πειράζει, θα σου εξηγήσω. Μίλησες για αλκοόλ. Σου ανέφερα ότι το αλκοόλ δεν μπορεί να πωλείται σε ανηλίκους και ο μαγαζάτορας έχει ευθύνη να μην το πουλάει σε τέτοιους.

Πάμε πίσω στις "γουρούνες". Για να τις οδηγείς, χρειάζεσαι κατάλληλη άδεια οδήγησης και - ίσως - εξοπλισμό. Αν δεν τα έχεις, ο μαγαζάτορας έχει ευθύνη να μη σου ενοικιάσει το όχημα. Κάτι το οποίο, φυσικά, δε συμβαίνει. Όπως και με το αλκοόλ. Κατάλαβες τώρα τον παραλληλισμό που εσύ ο ίδιος έκανες; Ή θα μας πεις ότι είμαστε χαζοί και θα γελάς, που νομίζουμε ότι χρειάζεται κράνος για να πιει κάποιος μπύρα, επειδή κάποιος ανέφερε ξεκράνωτους τουρίστες σε προηγούμενο ποστ;

Αν νοικιάζει κάποιος νομίμως και το παραδίδει σε κάποιον παρανόμως, είναι προφανές ότι δεν μπορεί να φέρει ευθύνη ο επαγγελματίας.

peterTHErider
14/11/2017, 16:51
Σοβαρό πρόβλημα κατανόησης. Δεν πειράζει, θα σου εξηγήσω. Μίλησες για αλκοόλ. Σου ανέφερα ότι το αλκοόλ δεν μπορεί να πωλείται σε ανηλίκους και ο μαγαζάτορας έχει ευθύνη να μην το πουλάει σε τέτοιους.

Πάμε πίσω στις "γουρούνες". Για να τις οδηγείς, χρειάζεσαι κατάλληλη άδεια οδήγησης και - ίσως - εξοπλισμό. Αν δεν τα έχεις, ο μαγαζάτορας έχει ευθύνη να μη σου ενοικιάσει το όχημα. Κάτι το οποίο, φυσικά, δε συμβαίνει. Όπως και με το αλκοόλ. Κατάλαβες τώρα τον παραλληλισμό που εσύ ο ίδιος έκανες; Ή θα μας πεις ότι είμαστε χαζοί και θα γελάς, που νομίζουμε ότι χρειάζεται κράνος για να πιει κάποιος μπύρα, επειδή κάποιος ανέφερε ξεκράνωτους τουρίστες σε προηγούμενο ποστ;

Αν νοικιάζει κάποιος νομίμως και το παραδίδει σε κάποιον παρανόμως, είναι προφανές ότι δεν μπορεί να φέρει ευθύνη ο επαγγελματίας.

Στην χωρα μας τις γουρουνες τις οδηγας με διπλωμα αυτοκινητου.προφανως δεν το γνωριζεις.
Και προφανως αν καποιος τις νοικιαζει σε ανηλικους χωρις αυτο ειναι για κλεισιμο.τι σχεση εχει αυτο με το θεμα μας;
Θα πεις κατι χρησιμο η δεν το'χεις;

Sapadak
14/11/2017, 16:56
Στην χωρα μας τις γουρουνες τις οδηγας με διπλωμα αυτοκινητου.
Και προφανως αν καποιος τις νοικιαζει σε ανηλικους χωρις αυτο ειναι για κλεισιμο.τι σχεση εχει αυτο με το θεμα μας;
Θα πεις κατι χρησιμο η δεν το'χεις;

Αυτό που το είδες να το αναφέρει ο Μπλιτζερ?

Αναφέρει το παρακάτω


Πάμε πίσω στις "γουρούνες". Για να τις οδηγείς, χρειάζεσαι κατάλληλη άδεια οδήγησης και - ίσως - εξοπλισμό.


Ο όποιος επαγγελματίας δεν ζητάει τα απαραίτητα δικαιολογητικά (δίπλωμα πχ) για να νοικιάσει ένα σκουτερ/atv/αυτοκίνητο, φέρει και το ανάλογο μερίδιο ευθύνης

peterTHErider
14/11/2017, 17:03
Αυτό που το είδες να το αναφέρει ο Μπλιτζερ?

Αναφέρει το παρακάτω




Ο όποιος επαγγελματίας δεν ζητάει τα απαραίτητα δικαιολογητικά (δίπλωμα πχ) για να νοικιάσει ένα σκουτερ/atv/αυτοκίνητο, φέρει και το ανάλογο μερίδιο ευθύνης

Μιλησε για το αλκοολ και τους 14 χρονους και το συγκρινει με τις γουρουνες.
Παιδια καταναλωνουμε φαια ουσια ΑΔΙΚΑ.
Αλλο ειναι το θεμα και μιλαμε για τα ΑΥΤΟΝΟΗΤΑ!
Προφανως αν ενοικιαζεις σε ατομα χωρις την καταλληλη αδεια οδηγησης ειναι συνενοχος σε οτι συμβει.
Αλλο ειναι το θεμα!
Το θεμα ειναι η απαγορευση των atvs.παμε παρακατω να πουμε κατι στο θεμα.

Sapadak
14/11/2017, 17:07
Το θεμα ειναι η απαγορευση των atvs.παμε παρακατω να πουμε κατι στο θεμα.

Μα δεν υπάρχει θέμα, δεν απαγορευτηκαν τελικά
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=154027&p=2908537&viewfull=1#post2908537

BLiTzER
14/11/2017, 17:09
Εξάλλου εδώ είμαστε φόρουμ μοτοσικλέτας, τι μας νοιάζει; :lol:

PaNick67
14/11/2017, 17:11
Aπο ποτε απαγορευουμε την κυκλοφορια τυπου οχηματων επειδη δεν μπορουμε να ελεγξουμε ποιος τα οδηγει;

Ειναι δυνατον να κρεμας επαγγελματιες, ιδιωτες, χομπιστες ετσι ξαφνικα;

Ανθρωποι που πληρωσαν φορους, ΤΚ, ασφαλειες βρισκονται ξαφνικα χωρις μεσο, ειτε για το χομπι τους, ειτε για τις μετακινησεις τους, ειτε για να κανουν την δουλεια τους;
Αν αυτοι που τις νοικιαζουν τις δινουν χωρις να ελεγξουν αν εχει αδεια οδηγησης ο ενοικιαστης και χωρις να του δινουν κρανος, να τους κοψουν τον κωλο!
Οι αλλοι, οι νομιμα κυκλοφορουντες τι φταινε;

Δηλαδη αν αυριο υπαρξει προταση να απαγορευτουν οι μοτο εξαιτιας των ακρανωτων που κυκλοφορουν ειμαστε ΟΚ?

peterTHErider
14/11/2017, 17:22
Aπο ποτε απαγορευουμε την κυκλοφορια τυπου οχηματων επειδη δεν μπορουμε να ελεγξουμε ποιος τα οδηγει;

Ειναι δυνατον να κρεμας επαγγελματιες, ιδιωτες, χομπιστες ετσι ξαφνικα;

Ανθρωποι που πληρωσαν φορους, ΤΚ, ασφαλειες βρισκονται ξαφνικα χωρις μεσο, ειτε για το χομπι τους, ειτε για τις μετακινησεις τους, ειτε για να κανουν την δουλεια τους;
Αν αυτοι που τις νοικιαζουν τις δινουν χωρις να ελεγξουν αν εχει αδεια οδηγησης ο ενοικιαστης και χωρις να του δινουν κρανος, να τους κοψουν τον κωλο!
Οι αλλοι, οι νομιμα κυκλοφορουντες τι φταινε;

Δηλαδη αν αυριο υπαρξει προταση να απαγορευτουν οι μοτο εξαιτιας των ακρανωτων που κυκλοφορουν ειμαστε ΟΚ?

Επιτελους και ενας ανθρωπος που μιλαει ελληνικα...

infidel
14/11/2017, 18:21
Εγώ έχω μια άλλη απορία. Η οδήγηση γουρούνας απαιτεί δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου. Αλλά απαιτεί και εξοπλισμό ασφαλείας "τύπου" μηχανής (κράνος κτλ). Τον οποίο εξοπλισμό μαθαίνεις να χρησιμοποιείς κατά την εκπαίδευση για δίπλωμα μηχανής, Άρα η οδήγηση γουρούνας απαιτεί χρήση εξοπλισμού που μαθαίνεις για άλλο δίπλωμα. Μόνο εγώ το βρίσκω περίεργο; Εκτός και αν ο κώδικας δεν αναφέρει υποχρεωτική χρήση κράνους για γουρούνα.

basilis_k6
14/11/2017, 18:35
Το ολο θεμα ξεκινησε απο την επικη σαχλαμαρα να μπορεις να οδηγησεις κατι που ειναι σχεδον μοτοσυκλετα με διπλωμα αυτοκινητου. Γιαυτο γεμισαν τα rent a bike με γουρουνες. Το ιδιο ασφαλως ισχυει και για τα τριροδα. Αν κατι θα ειχε λογικη θα ηταν να χρειαζεσαι και τα δυο διπλωματα για γουρουνα. Τελικα δεν αλλαξε τιποτα, σκοτωθειτε ελευθερα. Δεν μπορεις ομως να εθελοτυφλεις και στο γεγονος οτι δεν υπαρχει κανενας απολυτως ελεγχος στα νησια. Το αντιθετο μαλιστα, η καταναλωση αλκοολ και η οδηγηση χωρις χαρτια/κρανη γινετε ευκολοτερη για να περνανε καλα οι τουριστες. Ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις κλιμακια τροχαιας με αποσπαση ενος μηνα σε νησί? Κάθονται στην αδεια αθηνα και τα νησια με 5.000 κοσμο έχουν 4 οργανα.

skylaros
15/11/2017, 00:21
Το ολο θεμα ξεκινησε απο την επικη σαχλαμαρα να μπορεις να οδηγησεις κατι που ειναι σχεδον μοτοσυκλετα με διπλωμα αυτοκινητου. Γιαυτο γεμισαν τα rent a bike με γουρουνες. Το ιδιο ασφαλως ισχυει και για τα τριροδα. Αν κατι θα ειχε λογικη θα ηταν να χρειαζεσαι και τα δυο διπλωματα για γουρουνα. Τελικα δεν αλλαξε τιποτα, σκοτωθειτε ελευθερα. Δεν μπορεις ομως να εθελοτυφλεις και στο γεγονος οτι δεν υπαρχει κανενας απολυτως ελεγχος στα νησια. Το αντιθετο μαλιστα, η καταναλωση αλκοολ και η οδηγηση χωρις χαρτια/κρανη γινετε ευκολοτερη για να περνανε καλα οι τουριστες. Ποσο δυσκολο ειναι να φτιαξεις κλιμακια τροχαιας με αποσπαση ενος μηνα σε νησί? Κάθονται στην αδεια αθηνα και τα νησια με 5.000 κοσμο έχουν 4 οργανα.

Αυτό σημαίνει αύξηση στα λειτουργικά έξοδα του κράτους και δημιουργία συνθηκών που θα αποτρέπουν τουρίστες να έρχονται, άρα μείωση εξόδων. Θα μπορούσες να επενδύσεις σε άλλο ταργεκτ γκρουπ τουριστών αλλά και αυτό απαιτεί χρήμα και χρόνο. Σε καπιταλισμό ζούμε, αν τα χρήματα που έρχονται (τουρίστες) γουστάρουν να δίνουν πουτσοσκάμπιλα θα βρεθεί τρόπος να το κάνουν.

cityfly
15/11/2017, 09:15
Εγώ έχω μια άλλη απορία. Η οδήγηση γουρούνας απαιτεί δίπλωμα οδήγησης αυτοκινήτου. Αλλά απαιτεί και εξοπλισμό ασφαλείας "τύπου" μηχανής (κράνος κτλ). Τον οποίο εξοπλισμό μαθαίνεις να χρησιμοποιείς κατά την εκπαίδευση για δίπλωμα μηχανής, Άρα η οδήγηση γουρούνας απαιτεί χρήση εξοπλισμού που μαθαίνεις για άλλο δίπλωμα. Μόνο εγώ το βρίσκω περίεργο; Εκτός και αν ο κώδικας δεν αναφέρει υποχρεωτική χρήση κράνους για γουρούνα.

Πόσο δύσκολο είναι να βάλεις ένα κράνος που πρέπει να κάνεις και μαθήματα;
Στα μαθήματα και στις εξετάσεις μαθαίνεις κι ελέγχεσαι για το πόσο καλά έμαθες τον χειρισμό του οχήματος δεν υπάρχει κάποιος χειρισμός του κράνους κατά την οδήγηση.
Το ερώτημα είναι αν οι γνώσεις που αρκούν για την οδήγηση του αυτοκινήτου αρκούν και για τη γουρούνα. Το κράνος δεν είνσι κριτήριο οδήγησης.

cityfly
15/11/2017, 09:18
Αυτό σημαίνει αύξηση στα λειτουργικά έξοδα του κράτους και δημιουργία συνθηκών που θα αποτρέπουν τουρίστες να έρχονται, άρα μείωση εξόδων. Θα μπορούσες να επενδύσεις σε άλλο ταργεκτ γκρουπ τουριστών αλλά και αυτό απαιτεί χρήμα και χρόνο. Σε καπιταλισμό ζούμε, αν τα χρήματα που έρχονται (τουρίστες) γουστάρουν να δίνουν πουτσοσκάμπιλα θα βρεθεί τρόπος να το κάνουν.

Ο σοβαρός τουρίστας δεν αποτρέπεται από την αστυνομία, εκτός κι αν ο στόχος του είναι να έρθει και να κάνει τη μια μαλακία μετά την άλλη. Αλλά αυτός δεν είναι σοβαρός τουρίστας.

el_hymador
15/11/2017, 12:52
Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω, είναι πως γίνεται μια χώρα που αποτελεί μέλος της ΕΕ να νομοθετεί αλά καρτ και κατ εξαίρεση σε ορισμένα θέματα, ότι μαλακία της κατέβει στο κεφάλι. Υπάρχουν συγκεκριμένες οδηγίες για τις προϋποθέσεις και τα διπλώματα που απαιτούνται για να οδηγήσει κανείς ATV στην Ευρώπη. Αυτό που στοχοποιούνται τα ATV γιατί και καλά θέτουν σε κίνδυνο τους τουρίστες είναι η πιο αστεία δικαιολογία... ούτε πεζοί δεν είναι ικανοι να πάνε οι περισσότεροι μετά από τις μπόμπες που έχουν καταναλώσει, τα ATV τους πείραξαν...


...και άντε και τα απαγόρεψαν, μετά τι θα νοικιάζουν; Αυτοκίνητα! Τα οποία υποθέτω ότι σε σκοτώνουν λιγότερο αν έχεις στο αίμα σου ποσοστό αλκόολ γάματα ε;

Η ενοικιάση ATV είναι μια από τις πολλές μπίζνες που έχουν στηθεί με βάση τον τουρισμό και αποφέρει πολλά. Αυτοί που χάνουν με την κατάσταση ως έχει, είναι οι ενοικιαστές αυτοκινήτων και δεν μιλάω για τους τοπικούς αλλά για τις μεγάλες δυνάμεις, τις παγκόσμιες αλυσίδες που πολύ θα ήθελαν να κάνουν πελατάκια τις ορδές των τουριστών που συρρέουν στα νησιά και όχι μόνο!