PDA

View Full Version : Ιμάντας μετάδοσης φιτίλια.



Live2ride
14/11/2017, 18:46
Θέλω την γνώμη ειδικών και μη.
Ιμάντας μετάδοσης σκούτερ, αλλάχτηκε τον Μάιο, αγοράστηκε από αντιπροσωπεία σαν εναλλακτικός φθηνότερος στα 20€ απο τον ορίτζιναλ που εκανε 60€.
Το σκούτερ από τον Μάιο έκανε περίπου 1000 χιλιόμετρα και σήμερα με άφησε στο δρόμο.
Από τις πρώτες μέρες που το πήρα μετά την αλλαγή ένιωθα την μετάδοση σφηχτη αλλά υπέθεσα ότι ο ιμάντας θα στρώσει με τον καιρό, το ίδιο μου είπαν και στην αντιπροσωπεία που τον άλλαξαν.
Ο ιμάντας που φορούσε το μηχανάκι όταν αγοράστηκε τον άλλαξα μετά απο 8 χρόνια στα 24.000χιλ ασχέτως αν το μάνουαλ έλεγε αλλαγή στις 12.000χιλ. Με διπλάσια χιλιόμετρα ήταν μέσα στις προδιαγραφές όταν μετρήθηκε και δεν είχε σημάδια πολυκεματισμου η ρογμών και αποσύνθεσης (πως αλλιώς να το πω).
Τι μπορεί να πήγε στραβά?
Μούφα ιμαντας?
Κάποιο πρόβλημα στον συμπλέκτη και τον εκανε φιτίλια.

Αύριο θα το πάω στον μάστορα της γειτονιάς φυσικά απλά μέχρι τότε με τρώει τι μπορεί να έφταιξε και έμεινα χωρίς μεκανάκι.:cry:

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
14/11/2017, 18:55
Ελατοματικος ιμαντας.Στα 1000 χιλ???

vaska
14/11/2017, 19:08
μεγάλη η διαφορά τιμής του γνήσιου από τον imitation οπότε ανάλογα χαμηλότερη και η ποιότητά του. Νομίζω δικαιολογείται η πιο γρήγορη φθορά αλλά αυτό είναι χάλι. ίσως οι διαστάσεις να μην είναι ακριβώς αυτές που πρέπει εξ ου και η "σφιχτή" αίσθηση.
Πάντως μεγάλη φθορά, τι φθορά φιτίλια είναι.

teogtp
14/11/2017, 19:09
Έχουν ξεκολλήσει τα τακούνια!

Live2ride
14/11/2017, 19:11
Και εγώ σε ελλατωματικο ιμάντα κλείνω περισσότερο.
Μακάρι να μην έχει "αρπάξει" κάτι στην μετάδοση γιατί λεφτά δεν υπάρχουν.

zopas
14/11/2017, 19:37
η προσωπικη μου εμπειρια στο σκουτερ μου σχετικα με ιμαντα είναι ότι ο ιμιτασιόν( 20 ευρω) σε λιγες χιλιαδες χλμ φαγωθηκε μερικα χιλιοστα με αποτέλεσμα όταν τον μετρησαμε να είμαι 2 χλμ κατω από μίνιμουμ οριο που οριζε η εταιρια, από τυχη δεν εμεινα...αντίθετα στον οριτζιναλ(37 ευρω) δινει 20 χιλιαδες χλμ για αλλαγη...οποτε υπολογιστε και δειτε ποιος είναι πιο φθηνος τελικα..

lykourgi
14/11/2017, 19:39
Γιατί να πας στον μάστορα της γειτονιάς;
Το σωστό είναι να απευθυνθείς εκεί που άλλαξες τον ιμάντα. Λογικά θα εχουν καταγράψει χλμ και ημερομηνία αλλαγής και θα πρέπει να εξηγήσουν το συμβάν ή να σε ´καλύψουν´ κατά κάποιο τρόπο.

virus
14/11/2017, 20:18
αντιπροσωπεια και σου εβαλε εναλακτικη λυση;

αποσο ξερω βαζουν μονο γνησια οι αντιπροσωπειες.

και δεν εχω παει σε αντιπροσωπεια ποτε. απλα νομιζω ειναι λιγο παραξενο η αντιπροσωπεια να βαλει ιμιτασιον ανταλακτικο.

teogtp
14/11/2017, 20:26
Γιατί να πας στον μάστορα της γειτονιάς;
Το σωστό είναι να απευθυνθείς εκεί που άλλαξες τον ιμάντα. Λογικά θα εχουν καταγράψει χλμ και ημερομηνία αλλαγής και θα πρέπει να εξηγήσουν το συμβάν ή να σε ´καλύψουν´ κατά κάποιο τρόπο.

+1340
Ακριβώς έτσι.

Live2ride
14/11/2017, 20:48
Γιατί είναι 10 χιλιόμετρα μακρυά και δεν έχω τρόπο να το πάω μέχρι εκεί. :p
Άσε που δεν είμαι άτομο να μαλώνω γενικά, δεν νομίζω αν πάω και τους κράξω θα βγει τίποτα. (εκτός και αν μου έβαλαν λάθος ιμάντα)
Απ ότι βλέπω ο ιμάντας που μου βάλανε είναι SRCV-19.5-803
Στο μάνιουαλ γράφει 2.56-0.8.
Δεν βγάζω άκρη για δείτε.

Live2ride
14/11/2017, 21:05
Α πόσο βλέπω στο car.gr (https://www.car.gr/parts/?offertype=%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CF%84%CE%B1%CE%B9&with_price=T&ca=717&ca=770&makes=Sym&makes=Sym&models=VS+150&ca=711) αυτόν δίνουν για το μεκανάκι μου SYM Vs 150cc, είναι ο 2ος με τα μπλε γράμματα στα 22€. Άρα δεν παίζει να μου βάλανε λάθος.
Μη σας κάνει εντύπωση που μου έβαλαν άλλης μάρκας ιμάντα στην αντιπροσωπεία, όταν πήγα και ρώτησα πόσο έχει, στο άκουσμα των 60€ έμεινα χάνος. :p
Τον ρώτησα αν έχει εναλλακτική πιο φτηνού και μου έβαλε αυτόν.

taisteal
14/11/2017, 21:11
Αατοχία υλικού το πιο πιθανό.
Κακώς δεν θες να πας εκεί που σου τον πέρασαν,εκτός αν σου είπαν βάζουμε
αυτόν τον ιμάντα με δική σου ευθύνη.
Αν και νομίζω θα έπρεπε να σε καλύπτει ως κάποια χλμ.

mikes
14/11/2017, 21:21
εμενα παντως λαμβανοντας υπ'οψιν και τη σφιχτη αισθηση στη μεταδοση που λεει οτι ειχε,
μου κανει περισσοτερο σε κατι να μη τοποθετηθηκε σωστα, παρα σε αστοχια του ιμαντα...

Live2ride
14/11/2017, 21:28
εμενα παντως λαμβανοντας υπ'οψιν και τη σφιχτη αισθηση στη μεταδοση που λεει οτι ειχε,
μου κανει περισσοτερο σε κατι να μη τοποθετηθηκε σωστα, παρα σε αστοχια του ιμαντα...

Nα μην τοποθετήθηκε κάτι σωστά και να έτρωγε τον ιμάντα? τι μπορεί να είναι αυτό?
Mου πέρασε και μένα από το μυαλό αλλά από τον Μάιο αν κάτι δεν είχε τοποθετηθεί σωστά δεν θα έπρεπε να βγει το πρόβλημα νωρίτερα?
Η αίσθηση που λέω την καταλάβαινες στο ξεκίνημα που δεν άρπαζε αμέσως το μηχανάκι, αλλά υπέθεσα ότι έχει καινούργια ράουλα και ιμάντα(μπήκαν όλα καινούργια) και στην πορεία θα στρώσει, μετά από 1000 περίπου χιλιόμετρα δεν έδειχνε να έχει στρώσει πάντως.


Αατοχία υλικού το πιο πιθανό.
Κακώς δεν θες να πας εκεί που σου τον πέρασαν,εκτός αν σου είπαν βάζουμε
αυτόν τον ιμάντα με δική σου ευθύνη.
Αν και νομίζω θα έπρεπε να σε καλύπτει ως κάποια χλμ.

Ναι ήταν δική μου επιλογή για αυτό και δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν ακόμα, τουλάχιστο μέχρι να βρω τι έφταιξε.

mikes
14/11/2017, 22:12
Nα μην τοποθετήθηκε κάτι σωστά και να έτρωγε τον ιμάντα? τι μπορεί να είναι αυτό?
Mου πέρασε και μένα από το μυαλό αλλά από τον Μάιο αν κάτι δεν είχε τοποθετηθεί σωστά δεν θα έπρεπε να βγει το πρόβλημα νωρίτερα?
Η αίσθηση που λέω την καταλάβαινες στο ξεκίνημα που δεν άρπαζε αμέσως το μηχανάκι, αλλά υπέθεσα ότι έχει καινούργια ράουλα και ιμάντα(μπήκαν όλα καινούργια) και στην πορεία θα στρώσει, μετά από 1000 περίπου χιλιόμετρα δεν έδειχνε να έχει στρώσει πάντως.



Ναι ήταν δική μου επιλογή για αυτό και δεν θέλω να κατηγορήσω κανέναν ακόμα, τουλάχιστο μέχρι να βρω τι έφταιξε.

τι μπορει να τοποθετηθηκε λαθος δε μπορω να το ξερω καθως δε ξερω πως ακριβως ειναι και τι διαταξη εχει αυτο το συστημα στα σκουτερ..
απλα εικαζω καθως τετοια ζημια σε ιμαντα εχω δει σε κινητηρα αυτοκινητου ειτε γιατι απο λαθος τοποθετηση τροχαλιων αυτες δεν ηταν σωστα
κεντραρισμενες με αποτελεσμα να στραβογυρναει ο ιμαντας, ειτε γιατι καποια βιδα σε καποια βαση στηριξης περισσευε λιγο παραεξω και εβρισκε
πανω της ο ιμαντας..

toyar
15/11/2017, 05:18
τα νουμερα που εχεις βαλει απο το manual δεν εχουν σχεση με τον τυπο του ιμαντα
ειναι η πρωτευουσα σχεση μεταδοσης

Live2ride
15/11/2017, 08:43
τα νουμερα που εχεις βαλει απο το manual δεν εχουν σχεση με τον τυπο του ιμαντα
ειναι η πρωτευουσα σχεση μεταδοσης

Έχεις δίκαιο, για αυτό δεν έβγαζα άκρη.
Κοίταξα στο service manual και δείχνει αυτά τα νούμερα:

Pew
15/11/2017, 13:09
Ο ιμαντας, εχει συνολικο μηκος (περιμετρο), γωνια (τραπεζοειδης), παχος εξωτερικο, παχος εσωτερικο.

Εαν κατι απο τα παραπανω ειναι διαφορετικο, φθειρεται προωρα. Σε τετοιες περιπτωσεις βαζεις ιμιτασιον αλλα ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ SPECS ή εργοστασιακο.
Οτιδηποτε αλλο και θα 'χεις θεμα.

Εαν αυτος που σου εβαλαν ηταν μεν ιμιτασιον αλλα για το δικο σου μοντελο και φθαρθηκε τοσο γρηγορα, μαλλον κατι δεν τοποθετηθηκε σωστα.

lykourgi
15/11/2017, 16:48
Γιατί είναι 10 χιλιόμετρα μακρυά και δεν έχω τρόπο να το πάω μέχρι εκεί. :p
Άσε που δεν είμαι άτομο να μαλώνω γενικά, δεν νομίζω αν πάω και τους κράξω θα βγει τίποτα. (εκτός και αν μου έβαλαν λάθος ιμάντα)
Δεν χρειάζεται να τσακωθείς (από την αρχή). Πηγαίνεις εκεί, ακόμη και χωρίς το μηχανάκι, με τον ιμάντα στο χέρι και εξηγείς τι συνέβει, υπενθυμίζοντας τη σφιχτή αίσθηση που δεν έστρωσε ποτέ.
Αναλόγως της απάντησης, πράττεις.

leftos
15/11/2017, 17:02
Επειδη εχω αλλαξει καμποσους ιμαντες σε μηχανακια δικα μου και φιλων και ενα φετιχ ειναι ενα kymco downtown 300 που εχει ιμαντα με διπλα τακουνια πανω κατω.
Εχουμε ανοιξει το συγκεκριμενο 2 φορες αφου εμεινε την μια ειχε απλα ξεφτισει υπερβολικα την δευτερη βρηκαμε μονο σκονη μεσα ουτε ενα κομματακι αυτο πες μου πως εγινε.
Ιμαντα παρε mitsuboshi και ο bando καλος ειναι να τελειωνεις και στο sym αλλαξε τον καθε 30000 θα αντεξει και εξω οπως ειδες εχει κατω απο 40 και ειναι ο ιδιος με της sym γιατι και η sym απο εκει παιρνει.
Λαθος στην τοποθετηση μπορει να γινει αλλα θεωρω οτι θα πρεπει να ειναι η πρωτη φορα που βαζεις ιμαντα για να κανεις λαθος.
Ισως σε εσενα ετυχε πρωταρης!

Live2ride
15/11/2017, 18:55
Ευχαριστώ για τις συμβουλές, σήμερα με τις μπόρες δεν μπόρεσα να το πάω, αύριο.
Μitsuboshi και bando ε? :a013:
Και να προσθέσω κάτι ακόμα, το μηχανάκι εκτός από την σφικτή αίσθηση είχε χάσει σε τελική περίπου 5 χιλιόμετρα από τότε που αλλάχτηκε, 85km/h σπασμένο πήγαινε από 90km/h.

zopas
15/11/2017, 19:39
mitsuboshi η Mitsubishi ειχα βαλει και εγω στα 3.500 χλμ ηταν χαλια..συγκεκριμένα όταν την πιεζες στα χερια σου αυτή τσακιζε στα δυο...τι να πω...καλη σου τυχη..

taisteal
15/11/2017, 21:55
mitsuboshi η Mitsubishi ειχα βαλει και εγω στα 3.500 χλμ ηταν χαλια..συγκεκριμένα όταν την πιεζες στα χερια σου αυτή τσακιζε στα δυο...τι να πω...καλη σου τυχη..

Οι mitsuboshi είναι εξαιρετικής ποιότητας,μην γράφεις ότι να'ναι,και στο λέω με πάνω από 100.000 χλμ
με τα δύο σκούτερ μου.
Οι bando ένα κλικ κάτω σε ποιότητα αλλά πολύ καλοί.

yiannis172
16/11/2017, 01:13
Λαθος στην τοποθετηση μπορει να γινει αλλα θεωρω οτι θα πρεπει να ειναι η πρωτη φορα που βαζεις ιμαντα για να κανεις λαθος.
Ισως σε εσενα ετυχε πρωταρης!

Τι λαθος μπορει να εκανε στην τοποθετηση;

Bowleno
16/11/2017, 12:04
Τι λαθος μπορει να εκανε στην τοποθετηση;

Να τον έβαλε με ανάποδη φορά, ας πούμε; κάποιοι ιμάντες (ειδικά όταν έχουν τακούνια) θέλουν συγκεκριμένη φορά για να μπουν σωστά ;)

Live2ride
16/11/2017, 13:21
Σήμερα απευθύνθηκα στον μάστορα της γειτονιάς.
Η άποψη του με το που είδε τον ιμάντα ήταν ότι είναι κινέζικος και ούτε ο ίδιος τους χρησιμοποιεί, στο άκουσμα ότι μου τον έβαλαν στην αντιπροσωπεία δεν το πίστευε!
Μου δίνει τιμή για Bando 30€ και γνήσιο περίπου 38€ και μου λέει ότι της SYM στην ουσία είναι Bando, όπως είπε και το παλικάρι πιο πάνω o leftos.
Εκεί προβληματίζομαι και του λέω αποκλείεται να έχει ο γνήσιος μόνο 38€ γιατί στην αντιπροσωπεία μου είχαν πει για 60€.
Ξανά παίρνει τηλέφωνο και επιβεβαιώνει τα 38€. :eyepop:

Καλά του λέω άσε να δω και εγώ και θα σου πω.

Πάω βουρ στην αντιπροσωπεία.

Εκεί απευθύνθηκα στον ιδιοκτήτη ο οποίος είναι πολύ εξυπηρετικός και στο παρελθόν είχαμε άριστη συνεργασία.
Χωρίς να του πω τίποτα του έδωσα την άδεια και του ζήτησα τιμή για ιμάντα μετάδοσης.
Κοιτάει στον Υπολογιστή και μου δίνει τιμή γνήσιου 39.50€. Εκεί έμεινα μλκς και αρχίζω να συνειδητοποιώ τι είχε παιχτεί...

(όταν είχα πάει να κάνω το service δεν ήταν ο ίδιος εκεί αλλά η γυναίκα του, όταν ήταν να μου δώσει τις τιμές για τα ανταλλακτικά θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι κωλυσιεργούσε και δεν έδειχνε να το κατέχει ιδιαίτερα, άρα υποθέτω ότι μου έδωσε λάθος τιμή στα 60€ γιατί δεν υπάρχει περίπτωση για 19.50€ διαφορά με τον γνήσιο να μην προτιμούσα αυτόν! Ακόμα και όταν την είχα ρωτήσει αν έχει εναλλακτικό ιμάντα φθηνότερο δεν ήξερε, κοίταξε στο ράφι που είχε έναν τελευταίο, και πήγε στον μηχανικό μέσα να ρωτήσει αν ταιριάζει.)

..κοιτάω πίσω από τον πάγκο στην αντιπροσωπεία και βλέπω για καλή μου τύχη ιμάντες κρεμασμένους Μitsuboshi και bando! καλό ε?
Λέω στον αντιπρόσωπο να μου πει τιμή για το μηχανάκι μου.
Εκεί γυρνάει και μου λέει ότι δεν έχει για το δικό μου μηχανάκι, δεν τους συνιστά και δεν τους προτείνει γενικά. Στο ερώτημά μου γιατί? μου απαντάει ότι αυτές οι εταιρίες βγάζουν συγκεκριμένες διαστάσεις με αποτέλεσμα να μην ταιριάζουν απόλυτα με τις διαστάσεις που χρησιμοποιεί η εταιρεία.
Εφόσον δεν τους χρησιμοποιεί τους aftermarket γιατί υπάρχουν στο ράφι?:rolleyes:

Εκεί λοιπόν αρχίζω και του λέω την ιστορία όπως έχει δείχνοντας του της φώτος από το κινητό μου και λέγοντας του ότι ήταν μια γυναίκα την μέρα που εξυπηρετήθηκα.
Βρήκε την μέρα που έγινε το service και μου λέει κακός σου δώσαμε αυτόν τον ιμάντα και να του πάω το μηχανάκι να μου βάλουν τον γνήσιο με έκπτωση -20€ από τον παλιό και δωρεάν τα περαστικά.
Τέλος πάντων, πήρα τον γνήσιο ιμάντα 19.50€ και τον ευχαρίστησα επειδή δεν είχα τρόπο να πάω το μηχανάκι εκεί και ούτε αυτός έδωσε λύση.

Ο ιμάντας μπήκε καθαρίστηκε όλη η μετάδοση, η άποψη του μηχανικού είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα πχ να έχει αρπάξει κάτι και το μηχανάκι κυκλοφορεί κανονικά!
Προς το παρόν δεν νιώθω αυτή την δυσκολία στο ξεκίνημα, θα δούμε στην πορεία.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα ανοίξω το καπάκι εκεί κάπου στα 500χιλ να επιθεωρήσω τον ιμάντα έτσι για να μου φύγει το άγχος.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις
Καλούς δρόμους και πάντα όρθιοι. :beer:

vaska
16/11/2017, 13:39
Τελικά όλα έχουν μια λογική εξήγηση. Και ιμιτα και λάθος διαστάσεις και φιτίλια.

Πάντως σου ξηγήθηκε όπως έπρεπε ο λεβέντης στην αντιπροσωπία.

Live2ride
16/11/2017, 14:15
Τελικά όλα έχουν μια λογική εξήγηση. Και ιμιτα και λάθος διαστάσεις και φιτίλια.

Πάντως σου ξηγήθηκε όπως έπρεπε ο λεβέντης στην αντιπροσωπία.

Για ιμιντασιον ναι, για λάθος διαστάσεις κρατάω επιφύλαξη γιατί στο car βγάζει για το μηχανάκι μου τον ίδιο.
Αλλά το ερώτημα παραμένει, ούτε 1000χιλ? και εκεί αναρωτιέμαι αν όντως έγινε κάτι λάθος στην συναρμολόγηση.
Πιο πολύ κλείνω σε αυτό που είπε οτι δεν ταιριάζουν απόλυτα, αν και θα περίμενες να λειανθεί κατά κάποιο τρόπο με τον καιρό.
Εκτός και αν έπεσα όντως σε προβληματικό κομμάτι η παρτίδα.

Pew
16/11/2017, 14:18
To car.gr ειναι ενδεικτικος καταλογος του τι ταιριαζει και που;
Ο καθενας γραφει το μακρυ και το κοντο του.

Bando, Mitsuboshi, Malossi, Gates και δεν ξερω 'γω ποιο αλλο brand, βγαζουν καταλογο με part numbers και μοντελα στα οποια μπαινουν.
Ψωνιζεις καποιον απο τους παραπανω και ΜΟΝΟ αφου συμβουλευτεις τον καταλογο τους, αλλιως πας για τον γνησιο.

Μονο ετσι εισαι ξεγνοιαστος.


Υ.Γ. Η bando και η Mitsuboshi απ'οσο γνωριζω, βγαζει και ΟΕΜ. Η τιμη ειναι λοιπον διαφορετικη αν τον ψωνισεις απο αντιπροσωπεια ή απλα σε συσκευασια με "φτερουγες".

sniper
16/11/2017, 14:21
Τελικά όλα έχουν μια λογική εξήγηση. Και ιμιτα και λάθος διαστάσεις και φιτίλια.

Πάντως σου ξηγήθηκε όπως έπρεπε ο λεβέντης στην αντιπροσωπία.


Ε ναι.... Αφού μετά από 1000χλμ τΖέπωσε κι άλλον έναν ιμάντα (αντί να τον βάλει δωρεάν και να του ζητήσει και συγγνώμη αφού το λάθος έγινε στο μαγαζί του ΕΣΤΩ κι αν αυτός έλλειπε), και δεν έπαθε και τίποτα χειρότερα ο πελάτης....

Ό,τι να 'ναι όμως...

vaska
16/11/2017, 17:26
Ε ναι.... Αφού μετά από 1000χλμ τΖέπωσε κι άλλον έναν ιμάντα (αντί να τον βάλει δωρεάν και να του ζητήσει και συγγνώμη αφού το λάθος έγινε στο μαγαζί του ΕΣΤΩ κι αν αυτός έλλειπε), και δεν έπαθε και τίποτα χειρότερα ο πελάτης....

Ό,τι να 'ναι όμως...

Την διαφορά κατάλαβα ότι πήρε ο μάστορας. Την διαφορά του ιμιτα μα τον γνήσιο. Μπορεί και να έκανα λάθος αλλά έτσι νομίζω είπε

edit
ναι ρε Νικόλα ο άνθρωπος πλήρωσε την διαφορά γνήσιου με ιμιτα, πήρε τον γνήσιο κι έφυγε.

leftos
17/11/2017, 09:27
@ yiannis 172
Ενα απλο λαθος στην τοποθετηση που εχουμε κανει με φιλο στο downtown και αν δεν το εχεις ξανακανει δεν το παιρνεις κατευθειαν χαμπαρι ειναι οταν βαλεις το φυγοκεντρικο πισω να μην το ανοιξεις για να μπει ο ιμαντας μεσα και να "μακρυνει" και βαζοντας το βαριατορ εμπρος να παταει ο ιμαντας μεσα και να σφιξεις τα πιατα του βαριατος μαζι με τον ιμαντα.
Βεβαια βαζοντας μπροστα καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα αλλα το μηχανακι "δουλευει".
Και βεβαια το αναποδο οπως ειπε και πιο πανω ο bowleno.
Εγω πιστευω οτι οντως δεν ηταν για το συγκεκριμενο σκουτερ ο ιμαντας.
Ευτυχως παντως δεν ειχες περεταιρω θεματα.
Καλα χλμ!

costas81
18/11/2017, 15:56
Ε ναι.... Αφού μετά από 1000χλμ τΖέπωσε κι άλλον έναν ιμάντα (αντί να τον βάλει δωρεάν και να του ζητήσει και συγγνώμη αφού το λάθος έγινε στο μαγαζί του ΕΣΤΩ κι αν αυτός έλλειπε), και δεν έπαθε και τίποτα χειρότερα ο πελάτης....

Ό,τι να 'ναι όμως...

Αυτά δεν παίζουν στην ΅Ελλάδα φίλε μου, σπάνια φαινόμενα.

costas81
18/11/2017, 15:58
Την διαφορά κατάλαβα ότι πήρε ο μάστορας. Την διαφορά του ιμιτα μα τον γνήσιο. Μπορεί και να έκανα λάθος αλλά έτσι νομίζω είπε

edit
ναι ρε Νικόλα ο άνθρωπος πλήρωσε την διαφορά γνήσιου με ιμιτα, πήρε τον γνήσιο κι έφυγε.

Η ταλαιπωρία και ο χρόνος που έχασε ο πελάτης του δεν μετράνε πουθενά; Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να του τον δώσει δώρο. Δεν σώθηκε κανείς με 20 ευρώ αλλά έτσι δείχνεις ότι αναγνωρίζεις το λάθος σου και ότι σέβεσε τον πελάτη σου.

mikes
18/11/2017, 19:03
Η ταλαιπωρία και ο χρόνος που έχασε ο πελάτης του δεν μετράνε πουθενά; Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να του τον δώσει δώρο. Δεν σώθηκε κανείς με 20 ευρώ αλλά έτσι δείχνεις ότι αναγνωρίζεις το λάθος σου και ότι σέβεσε τον πελάτη σου.να κανω μια ερωτηση ετσι απο περιεργεια? εσυ τι μαγαζι εχεις?

vaska
18/11/2017, 19:10
Η ταλαιπωρία και ο χρόνος που έχασε ο πελάτης του δεν μετράνε πουθενά; Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να του τον δώσει δώρο. Δεν σώθηκε κανείς με 20 ευρώ αλλά έτσι δείχνεις ότι αναγνωρίζεις το λάθος σου και ότι σέβεσε τον πελάτη σου.

Ναι μετράνε και η ταλαιπωρία και ο χρόνος που έχασε ο πελάτης. Δίκιο έχεις αλλά νομίζω ότι έδειξε ότι το λάθος ήταν δικό τους και του έδωσε τον γνήσιο ιμάντα αφού του αφαίρεσε την αξία του ιμιτα που είχε ήδη πληρώσει και προσφέρθηκε να κάνει την εργασία αντικατάστασης δωρεάν. Τίμιο το βρίσκω.
Μπορεί βέβαια επειδή η εργασία δεν έχει ιδιαίτερες δυσκολίες άρα είναι χαμηλού κόστους να το έκανε, για μένα όμως σημασία έχει ότι παραδέχτηκε το λάθος του και "αποζημίωσε" έστω και λεκτικά τον πελάτη του.

Σε αντίστοιχη δικιά μου περίπτωση ο μάστορας και "φίλος" όχι μόνο έκανε αβαβα την ματσολιά του αλλά πήγε να μου φάει και την αλουμινένια ποδιά του κινητήρα στο DR μου.

stefanos
18/11/2017, 20:35
Η ταλαιπωρία και ο χρόνος που έχασε ο πελάτης του δεν μετράνε πουθενά; Το λιγότερο που θα μπορούσε να κάνει θα ήταν να του τον δώσει δώρο. Δεν σώθηκε κανείς με 20 ευρώ αλλά έτσι δείχνεις ότι αναγνωρίζεις το λάθος σου και ότι σέβεσε τον πελάτη σου.

Ας μην ήταν "αντιπροσωπία" και σου λέω εγώ ποιός θα έβγαινε λάθος.:lol:

sniper
20/11/2017, 09:58
να κανω μια ερωτηση ετσι απο περιεργεια? εσυ τι μαγαζι εχεις?


Τι σημασία έχει ρε συ; Πάλι θα βγάλεις τον μαγαζάτορα λάδι;

Εκαναν μαλακία ναι ή όχι με τοποθέτηση λάθος ιμάντα;
Είναι πιθανό να δημιουργηθεί ατύχημα από διαλυμένο ιμάντα;
Ναι και στα δύο, οπότε όταν γυρίζεις πίσω και σου λένε "Ωπα, κάναμε λάθος" τότε τουλάχιστον αυτό που κάνεις είναι να πεις ένα συγγνώμη (που πιθανώς να το είπε αλλά δεν το είδαμε εδώ γραμμένο) και να βάλεις τον σωστό δωρεάν.

Τα λάθη Μικέ πληρώνονται. Από όλους μας. Γιατί ο μαγαζάτορας να μην πληρώσει το λάθος του;

vaska
20/11/2017, 11:13
Τι σημασία έχει ρε συ; Πάλι θα βγάλεις τον μαγαζάτορα λάδι;

Εκαναν μαλακία ναι ή όχι με τοποθέτηση λάθος ιμάντα;
Είναι πιθανό να δημιουργηθεί ατύχημα από διαλυμένο ιμάντα;
Ναι και στα δύο, οπότε όταν γυρίζεις πίσω και σου λένε "Ωπα, κάναμε λάθος" τότε τουλάχιστον αυτό που κάνεις είναι να πεις ένα συγγνώμη (που πιθανώς να το είπε αλλά δεν το είδαμε εδώ γραμμένο) και να βάλεις τον σωστό δωρεάν.

Τα λάθη Μικέ πληρώνονται. Από όλους μας. Γιατί ο μαγαζάτορας να μην πληρώσει το λάθος του;

Για την ιστορία, ποτέ δεν έχω ακούσει ατύχημα από κομμένο ιμάντα. Μένει το μηχανάκι ναι, δεν πάει ρούπι χωρίς ιμάντα ναι, θα μουρλαθείς στο σπρώξιμο μέχρι το κοντινότερο συνεργείο ναι, αλλά ατύχημα δεν έχω ακούσει.
Τώρα βέβαια επειδή δεν το έχω ακούσει εγώ δεν σημαίνει ότι δεν έχει γίνει αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο. Τες πα. Γνώμες και απόψεις είναι αυτές.

byron
20/11/2017, 11:32
Για την ιστορία, ποτέ δεν έχω ακούσει ατύχημα από κομμένο ιμάντα. Μένει το μηχανάκι ναι, δεν πάει ρούπι χωρίς ιμάντα ναι, θα μουρλαθείς στο σπρώξιμο μέχρι το κοντινότερο συνεργείο ναι, αλλά ατύχημα δεν έχω ακούσει

Νομίζω πως αστειεύεσαι Βασίλη. Το XMax που οδηγάω μού έκοψε ιμάντα 2.500 χλμ πριν φτάσει στα χλμ αντικατάστασης.
Αριστερή λωρίδα στον Κηφισό, στο ύψος του ΙΚΕΑ με 130-140 χλμ...μέχρι να βγω ρολλαριστος δεξιά και να σταματήσω (με την ταχύτητα να πέφτει άμεσα), θεωρείς πως δεν μπήκα σε κίνδυνο;

Τον ίδιο κίνδυνο που διατρέχεις με οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα που θα μείνει ξαφνικά χωρίς γκάζι, ισχύει και εδώ.

teogtp
20/11/2017, 11:53
Νομίζω πως αστειεύεσαι Βασίλη. Το XMax που οδηγάω μού έκοψε ιμάντα 2.500 χλμ πριν φτάσει στα χλμ αντικατάστασης.
Αριστερή λωρίδα στον Κηφισό, στο ύψος του ΙΚΕΑ με 130-140 χλμ...μέχρι να βγω ρολλαριστος δεξιά και να σταματήσω (με την ταχύτητα να πέφτει άμεσα), θεωρείς πως δεν μπήκα σε κίνδυνο;

Τον ίδιο κίνδυνο που διατρέχεις με οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα που θα μείνει ξαφνικά χωρίς γκάζι, ισχύει και εδώ.

Ένα ,ένα μας τα λες. Καρυδι είχες την λατέρνα. :p
Το διάστημα αλλαγής που δίνει η γιαμαχα για το συγκεκριμένο είναι λάθος.
Ο ιμάντας τελειώνει αρκετά πιο νωρίς.

byron
20/11/2017, 12:36
Ένα ,ένα μας τα λες. Καρυδι είχες την λατέρνα. :p
Το διάστημα αλλαγής που δίνει η γιαμαχα για το συγκεκριμένο είναι λάθος.
Ο ιμάντας τελειώνει αρκετά πιο νωρίς.

Η Yamaha δίνει 20. Το κόψιμο μάλλον από το ότι ξεράθηκε το αποδίδω. Από το 2010 που είχε αγοραστεί μέχρι το 15 που άρχισα να το κυκλοφορώ, είχε κάνει λιγότερα από 7.000 χλμ.
Μετά την πώληση του SH που είχα, το κυκλοφορώ καθημερινά με τον γνωστό τρόπο "monotapa" οπότε υποθέτω πως είχε ξεραθεί από την ακινησία και κόπηκε
νωρίτερα.

teogtp
20/11/2017, 12:44
Στο δικό μου , όσοι αλλαξα άρχιζαν τα όργανα (τσιριζουν) από τις 15000 περίπου.

Pew
20/11/2017, 13:36
Για την ιστορία, ποτέ δεν έχω ακούσει ατύχημα από κομμένο ιμάντα. Μένει το μηχανάκι ναι, δεν πάει ρούπι χωρίς ιμάντα ναι, θα μουρλαθείς στο σπρώξιμο μέχρι το κοντινότερο συνεργείο ναι, αλλά ατύχημα δεν έχω ακούσει.
Τώρα βέβαια επειδή δεν το έχω ακούσει εγώ δεν σημαίνει ότι δεν έχει γίνει αλλά μου φαίνεται πάρα πολύ δύσκολο. Τες πα. Γνώμες και απόψεις είναι αυτές.

Με 50αρακι σκουτερ, πριν αρκετα χρονια.... ετυχε να κοπει ιμαντας εν κινησει.

Με πετυχε επανω σε προσπεραση, οσο προσπεραση μπορεις να το πεις για ρεπριζ απο 60 μεχρι τελικη.
Την ωρα που περναω ενα αυτοκινητο, με 70? 80? ... και κανω να μπω στη λωριδα μου, μπροστα του, μπλοκαρει στιγμιαια ο τροχος σαν να πατησα τερμα φρενο.
Ο τυπος, φρεναρε αρων αρων για να μη με περασει απο πανω.

ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ ετσι;
Ελα τωρα στη θεση του τυπα που οδηγουσε το αμαξι....

Το μηχανακι εκοψε μονο του μεχρι 10-20χλμ/ω μεχρι που τελικα η μεταδοση ελευθερωθηκε και απλα κυλουσε με τον κινητηρα ακομα να λειτουργει.


Σκεψου σε μεγαλυτερο, 125άρι, 300άρι, 500άρι ... που μπορει καλλιστα να εισαι με 90 και πανω.
Σκεψου με το 500άρι που ειχα για ενα διαστημα να με πετυχαινε σε εξοδο γρηγορης στροφης με τερμα γκαζι και 130-140 ...



Επισης σημαντικοτερο ΟΛΩΝ.
Η ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ. Οπως και τα ελαστικα, που μερικοι ΛΥΣΣΑΝΕ για το πιο προσφατο DOT ... ετσι και οι ιμαντες. ΠΑΛΙΩΝΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΡΑΦΙ! Ποσο μαλλον ΕΚΤΟΣ ραφιου.
Κατα την αποψη μου, εαν τα χιλιομετρα πλησιαζουν την αλλαγη σε ετησια βαση, ναι μπορεις να εμπιστευτεις τη φθορα και το minimum thickness που αναφερει το manual.
Εαν γινονται μικροαποστασεις και πλησιαζει διετια, αλλαγη οταν τη συμπληρωσει για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
(οπως ακριβως γινεται και στους ιμαντες χρονισμου αυτοκινητου, ειτε χιλιομετρικα, ειτε με την παλαιοτητα)

sniper
20/11/2017, 13:54
OK αν δεν καταλαβαίνουμε χωρίς επεξηγήσεις ότι ένα δίκυκλο έχει σοβαρό θέμα όταν ακαριαία δεν έχει μετάδοση, τότε ας μην το συζητάμε παρακάτω.

vaska
20/11/2017, 17:36
βρε εγώ έχω άξονα και μιλάω εκ του ασφαλούς

Ναι οκ είναι πρόβλημα να κοπεί εν κινήσει ο ιμάντας, το 'πιασα
;)

stefanos
20/11/2017, 17:44
Το να σπάσει ιμάντας ή αλυσίδα είναι επικίνδυνο θέμα οπωσδήποτε και μπορεί να σου τύχει από ελαττωματικό προϊόν κακή συντήρηση κακή χρήση ή οτιδήποτε.
Προσωπικά θεωρώ το σπάσιμο αλυσίδας μακράν πιο επικίνδυνο από τον ιμάντα ,ειδικά εάν συνοδεύεται από ακαριαίο μπλοκάρισμα του τροχού.
Αυτό δεν σημαίνει ότι πηγαίνω αντιπροσωπία να αγοράσω did σε σακουλάκι honda, ούτε ότι η tsubaki alpha πχ είναι υποδεέστερη από την εργοστασιακή.
Υπάρχει πάντα κίνδυνος να συμβεί κάτι γι αυτό προσπαθούμε να βάλουμε κάτι εφάμιλλο του εργοστασιακού ή καλύτερο.
Οπωσδήποτε δεν βάζουμε φτηνότερο σε πράγματα που άπτονται της ασφάλειας.
Φρένα αναρτήσεις λάστιχα μετάδοση κλπ.
Τώρα όσον αφορά τους μαγαζάτορες φορέστε καμιά κινεζιά αλυσίδα του 20άρικου σε κανα 1000 και πηγαίνετε
μετά να αποδείξετε το λάθος του μαγαζάτορα.
Προσωπικά δεν μου έτυχε να πάνε να μου πουλήσουν το φτηνότερο.
Πάντα από την χρυσή σειρά σετ με αλουμινένια γρανάζια πάνε να μου πασάρουνε.

mikes
20/11/2017, 21:00
Τι σημασία έχει ρε συ; Πάλι θα βγάλεις τον μαγαζάτορα λάδι;

Εκαναν μαλακία ναι ή όχι με τοποθέτηση λάθος ιμάντα;
Είναι πιθανό να δημιουργηθεί ατύχημα από διαλυμένο ιμάντα;
Ναι και στα δύο, οπότε όταν γυρίζεις πίσω και σου λένε "Ωπα, κάναμε λάθος" τότε τουλάχιστον αυτό που κάνεις είναι να πεις ένα συγγνώμη (που πιθανώς να το είπε αλλά δεν το είδαμε εδώ γραμμένο) και να βάλεις τον σωστό δωρεάν.

Τα λάθη Μικέ πληρώνονται. Από όλους μας. Γιατί ο μαγαζάτορας να μην πληρώσει το λάθος του;

εχει σημασια γιατι μου κανει εντυπωση η ευκολια με την οποια θεωρειτε οτι το μαγαζι πρεπει να επωμιστει ολοκληρο το κοστος του λαθους ακομα και αν αυτο εγινε απο επιλογη του πελατη..

δεν παω να βγαλω λαδι το μαγαζατορα, αλλωστε αυτος επραξε ακριβως οπως επρεπε... του εδωσε τον σωστο ιμαντα χρεωνοτας μονο τη διαφορα απο τον "λαθος" που ο ιδιος ο πελατης επελεξε επειδη δεν ειχε τη διαθεση να πληρωσει τον γνησιο και που ο κατασκευαστης (του ιμαντα) ελεγε πως ειναι γι αυτο το μηχανακι, και φυσικα προσφερθηκε να τον τοποθετησει δωρεαν.. γιατι δλδ θα επρεπε το μαγαζι να χρεωθει το κοστος και των δυο ιμαντων επειδη ο πελατης επελεξε να βαλει τον φθηνο? ας εβαζε εξαρχης τον γνησιο, αλλωστε το αναφερει και το ιδιο το παλικαρι οτι (και πολυ σωστα)δεν ηθελε να κανει μανουρα ακριβως γι αυτο το λογο..

φυσικα και θα πληρωσει ο μαγαζατορας το λαθος, μονο που στη παρουσα φαση δε βαραινει μονο τον ιδιο..

sniper
21/11/2017, 09:49
εχει σημασια γιατι μου κανει εντυπωση η ευκολια με την οποια θεωρειτε οτι το μαγαζι πρεπει να επωμιστει ολοκληρο το κοστος του λαθους ακομα και αν αυτο εγινε απο επιλογη του πελατη..

δεν παω να βγαλω λαδι το μαγαζατορα, αλλωστε αυτος επραξε ακριβως οπως επρεπε... του εδωσε τον σωστο ιμαντα χρεωνοτας μονο τη διαφορα απο τον "λαθος" που ο ιδιος ο πελατης επελεξε επειδη δεν ειχε τη διαθεση να πληρωσει τον γνησιο και που ο κατασκευαστης (του ιμαντα) ελεγε πως ειναι γι αυτο το μηχανακι, και φυσικα προσφερθηκε να τον τοποθετησει δωρεαν.. γιατι δλδ θα επρεπε το μαγαζι να χρεωθει το κοστος και των δυο ιμαντων επειδη ο πελατης επελεξε να βαλει τον φθηνο? ας εβαζε εξαρχης τον γνησιο, αλλωστε το αναφερει και το ιδιο το παλικαρι οτι (και πολυ σωστα)δεν ηθελε να κανει μανουρα ακριβως γι αυτο το λογο..

φυσικα και θα πληρωσει ο μαγαζατορας το λαθος, μονο που στη παρουσα φαση δε βαραινει μονο τον ιδιο..

Τα χεις χάσει; Διάλεξε ΟΕΜ ιμάντα, αλλά ίδιο με τον "μαμά". Δεν διάλεξε ο πελάτης ΛΑΘΟΣ ιμάντα, κι άλλωστε τι σκατά συνεργείο είναι ακόμα κι ο πελάτης είχε πάει τον λάθος ιμάντα;


ΟΚ, πχ τα "μαμα Honda" αλυσιδογράναζά μου είναι DID κι έχουν Χ € και τα ΙΔΙΑ DID αλυσιδογράναζα που δεν γράφουν Ηονδα στο σακουλάκι έχουν Χ-ψ €.
Αν επιλέξω να βάλω τα DID αλλά ο μάστορας μου βάλει DID μεν αλλά λάθος διαστάσεις, φταίω εγώ;

Συγκεντρωθείτε και διαβαζετε τι γράφετε.

mikes
21/11/2017, 20:18
Τα χεις χάσει; Διάλεξε ΟΕΜ ιμάντα, αλλά ίδιο με τον "μαμά". Δεν διάλεξε ο πελάτης ΛΑΘΟΣ ιμάντα, κι άλλωστε τι σκατά συνεργείο είναι ακόμα κι ο πελάτης είχε πάει τον λάθος ιμάντα;


ΟΚ, πχ τα "μαμα Honda" αλυσιδογράναζά μου είναι DID κι έχουν Χ € και τα ΙΔΙΑ DID αλυσιδογράναζα που δεν γράφουν Ηονδα στο σακουλάκι έχουν Χ-ψ €.
Αν επιλέξω να βάλω τα DID αλλά ο μάστορας μου βάλει DID μεν αλλά λάθος διαστάσεις, φταίω εγώ;

Συγκεντρωθείτε και διαβαζετε τι γράφετε.

τιποτα δεν εχω χασει. μια χαρα 400 τα εχω.. αμα ξαναδιαβασεις το αρχικο ποστ, πουθενα δεν αναφερει οτι επελεξε ΟΕΜ ιμαντα.. επελεξε εναν ιμαντα που υποτειθεται οτι ταιριαζε στο μηχανακι του στα μισα λεφτα του γνησιου.. και το μαγαζι στην ουσια αυτο που εκανε ηταν να το επιστρεψει το κοστος του λαθος ιμαντα (αφου απο τη τιμη του γνησιου του αφαιρεσε τη τιμη του λαθος) και να προσφερθει να του τοποθετησει τον γνησιο δωρεαν!

ααυτο που λες εσυ ειναι σαν να ερθεις στο μαγαζι που δουλευω με αυτοκινητο που φοραει ειδικου τυπου λαστιχα (πχ ραν φλατ) και να γινει το εξης:

-καλημερα, μια προσφορα θα ηθελα..
-καλημερα σας, τα λαστιχα για το αμαξι σας ειναι στα 450 €
-κατι πιο φθηνο δεν υπαρχει?
-για πιο φθηνα πατε σε συμβατικα στα 300 € αλλα δε συνισταται
-βαλτε μου συμβατικα, τα κανονικα ειναι ακριβα

και αν μετα για οποιο λογο τα λαστιχα δε δουλεψουν σωστα στο αμαξι να εχεις απαιτηση να σου βαλω τα σωστα τσαμπα.. ε οχι δε γινονται αυτα τα πραματα..

sniper
22/11/2017, 10:07
Θέλω την γνώμη ειδικών και μη.
Ιμάντας μετάδοσης σκούτερ, αλλάχτηκε τον Μάιο, αγοράστηκε από αντιπροσωπεία σαν εναλλακτικός φθηνότερος στα 20€ απο τον ορίτζιναλ που εκανε 60€.
Το σκούτερ από τον Μάιο έκανε περίπου 1000 χιλιόμετρα και σήμερα με άφησε στο δρόμο.
Από τις πρώτες μέρες που το πήρα μετά την αλλαγή ένιωθα την μετάδοση σφηχτη αλλά υπέθεσα ότι ο ιμάντας θα στρώσει με τον καιρό, το ίδιο μου είπαν και στην αντιπροσωπεία που τον άλλαξαν.
Ο ιμάντας που φορούσε το μηχανάκι όταν αγοράστηκε τον άλλαξα μετά απο 8 χρόνια στα 24.000χιλ ασχέτως αν το μάνουαλ έλεγε αλλαγή στις 12.000χιλ. Με διπλάσια χιλιόμετρα ήταν μέσα στις προδιαγραφές όταν μετρήθηκε και δεν είχε σημάδια πολυκεματισμου η ρογμών και αποσύνθεσης (πως αλλιώς να το πω).
Τι μπορεί να πήγε στραβά?
Μούφα ιμαντας?
Κάποιο πρόβλημα στον συμπλέκτη και τον εκανε φιτίλια.

Αύριο θα το πάω στον μάστορα της γειτονιάς φυσικά απλά μέχρι τότε με τρώει τι μπορεί να έφταιξε και έμεινα χωρίς μεκανάκι.:cry:


τιποτα δεν εχω χασει. μια χαρα 400 τα εχω.. αμα ξαναδιαβασεις το αρχικο ποστ, πουθενα δεν αναφερει οτι επελεξε ΟΕΜ ιμαντα.. επελεξε εναν ιμαντα που υποτειθεται οτι ταιριαζε στο μηχανακι του στα μισα λεφτα του γνησιου.. και το μαγαζι στην ουσια αυτο που εκανε ηταν να το επιστρεψει το κοστος του λαθος ιμαντα (αφου απο τη τιμη του γνησιου του αφαιρεσε τη τιμη του λαθος) και να προσφερθει να του τοποθετησει τον γνησιο δωρεαν!

ααυτο που λες εσυ ειναι σαν να ερθεις στο μαγαζι που δουλευω με αυτοκινητο που φοραει ειδικου τυπου λαστιχα (πχ ραν φλατ) και να γινει το εξης:

-καλημερα, μια προσφορα θα ηθελα..
-καλημερα σας, τα λαστιχα για το αμαξι σας ειναι στα 450 €
-κατι πιο φθηνο δεν υπαρχει?
-για πιο φθηνα πατε σε συμβατικα στα 300 € αλλα δε συνισταται
-βαλτε μου συμβατικα, τα κανονικα ειναι ακριβα

και αν μετα για οποιο λογο τα λαστιχα δε δουλεψουν σωστα στο αμαξι να εχεις απαιτηση να σου βαλω τα σωστα τσαμπα.. ε οχι δε γινονται αυτα τα πραματα..

Πάμε πάλι, διάβασε ξανά το αρχικό ποστ.

costas81
22/11/2017, 13:03
να κανω μια ερωτηση ετσι απο περιεργεια? εσυ τι μαγαζι εχεις?


Εχω εταιρία εστίασης στο κέντρο της Αθήνας (Ερμού) και εταιρία με υπηρεσίες catering. Αλλά αυτό τί σχέση έχει; Ουσιαστικά το συγκεκριμένο μαγαζί του πούλησε έναν ιμάντα στην κανονική τιμή και επιβαρύνθηκε με τον χαλασμένο! Η εμπιστοσύνη του πελάτη αποκαταστάθηκε; Πόσα πράγματα θα μπορούσαν να έχουν πάει στραβά; Αν του έσπαγε την ώρα που ο φίλος μας ήταν πάνω σε στροφή και πήγαινε γρήγορα; Την ώρα που προσπερνούσε ένα αυτοκίνητο ή ένα λεωφορείο; Η ταλαιπωρεία και το κόστος να μεταφέρει ένα μηχανάκι χωρίς μετάδοση στο συνεργείο του για να γίνουν οι εργασίες;

Κατά την δική μου γνώμη όλα αυτά δεν αξίζουν τα 60 που τελικά πήρε από τον πελάτη του! Αστείο ποσό καν για να το συζητάμε! Έπρεπε για εμένα να πάει στο χώρο που βρισκόταν το μηχανάκι να του το επισκευάσει επιτόπου και να του ζητήσει και συγνώμη γιατί όπως και να έχει είναι πελάτης του! Ένας ικανοποιημένος πελάτης σου εκτός από πιστός σου φίλος, εκτός από 60€ και τα μελλοντικά €€€ γίνεται είναι και η διαφήμιση σου ή η δυσφήμιση σου! Αποφασίζεις τι μαγαζί και τι πελάτες θες να έχεις!

Ps Και για να μην πω για την δική μου εταιρία θα πώ ότι πριν πολλά χρόνια διάβασα ένα post εδώ για ένα μαγαζί με ελαστικά και την περιγραφή του φίλου που ανέβασε το post. Από τότε ο ***** δεν είναι απλά το βουλκανιζατέρ μου είναι και φίλος μου και με όποιον και αν μιλάω είμαι η διαφήμιση του!

vaska
22/11/2017, 15:32
Εχω εταιρία εστίασης στο κέντρο της Αθήνας (Ερμού) και εταιρία με υπηρεσίες catering. Αλλά αυτό τί σχέση έχει; Ουσιαστικά το συγκεκριμένο μαγαζί του πούλησε έναν ιμάντα στην κανονική τιμή και επιβαρύνθηκε με τον χαλασμένο! Η εμπιστοσύνη του πελάτη αποκαταστάθηκε; Πόσα πράγματα θα μπορούσαν να έχουν πάει στραβά; Αν του έσπαγε την ώρα που ο φίλος μας ήταν πάνω σε στροφή και πήγαινε γρήγορα; Την ώρα που προσπερνούσε ένα αυτοκίνητο ή ένα λεωφορείο; Η ταλαιπωρεία και το κόστος να μεταφέρει ένα μηχανάκι χωρίς μετάδοση στο συνεργείο του για να γίνουν οι εργασίες;

Κατά την δική μου γνώμη όλα αυτά δεν αξίζουν τα 60 που τελικά πήρε από τον πελάτη του! Αστείο ποσό καν για να το συζητάμε! Έπρεπε για εμένα να πάει στο χώρο που βρισκόταν το μηχανάκι να του το επισκευάσει επιτόπου και να του ζητήσει και συγνώμη γιατί όπως και να έχει είναι πελάτης του! Ένας ικανοποιημένος πελάτης σου εκτός από πιστός σου φίλος, εκτός από 60€ και τα μελλοντικά €€€ γίνεται είναι και η διαφήμιση σου ή η δυσφήμιση σου! Αποφασίζεις τι μαγαζί και τι πελάτες θες να έχεις!

Ps Και για να μην πω για την δική μου εταιρία θα πώ ότι πριν πολλά χρόνια διάβασα ένα post εδώ για ένα μαγαζί με ελαστικά και την περιγραφή του φίλου που ανέβασε το post. Από τότε ο ***** δεν είναι απλά το βουλκανιζατέρ μου είναι και φίλος μου και με όποιον και αν μιλάω είμαι η διαφήμιση του!

Κι επίσης του πρότεινε να του αλλάξει τον ιμάντα χωρίς να χρεώσει εργατικά δλδ πήρε πάνω του όλη την ευθύνη της ζημιάς (μη υπολογίζοντας βεβαίως τους κινδύνους που διέτρεξε ο αναβάτης από την άστοχη επιλογή του ιμάντα από το κατάστημα).

Νομίζω ότι σε νορμαλ πλαίσια καλώς έγιναν τα όσα έγιναν. Μπορεί πολλοί να ζητούσαν κάτι περισσότερο δεν ξέρω, όπως δεν ξέρω τι θα έκανε ο ιδιοκτήτης του καταστήματος σε τέτοιες περιπτώσεις. Στα δικά μου μάτια πάντως είναι ΟΚ

sniper
22/11/2017, 15:43
Κι επίσης του πρότεινε να του αλλάξει τον ιμάντα χωρίς να χρεώσει εργατικά δλδ πήρε πάνω του όλη την ευθύνη της ζημιάς (μη υπολογίζοντας βεβαίως τους κινδύνους που διέτρεξε ο αναβάτης από την άστοχη επιλογή του ιμάντα από το κατάστημα).

Νομίζω ότι σε νορμαλ πλαίσια καλώς έγιναν τα όσα έγιναν. Μπορεί πολλοί να ζητούσαν κάτι περισσότερο δεν ξέρω, όπως δεν ξέρω τι θα έκανε ο ιδιοκτήτης του καταστήματος σε τέτοιες περιπτώσεις. Στα δικά μου μάτια πάντως είναι ΟΚ

Σκέφτομαι τι κατάρες και τι γαμοκατήλια θα έπεφταν αν ο αναβάτης είχε πέσει και χτυπήσει.

toyar
22/11/2017, 15:55
εγω σκεφτομαι τι ζορι χουν τραβηξει τα ρουλεμαν των τροχαλιων που φυτιλιασαν τον ιμαντα

costas81
22/11/2017, 16:39
Κι επίσης του πρότεινε να του αλλάξει τον ιμάντα χωρίς να χρεώσει εργατικά δλδ πήρε πάνω του όλη την ευθύνη της ζημιάς (μη υπολογίζοντας βεβαίως τους κινδύνους που διέτρεξε ο αναβάτης από την άστοχη επιλογή του ιμάντα από το κατάστημα).

Νομίζω ότι σε νορμαλ πλαίσια καλώς έγιναν τα όσα έγιναν. Μπορεί πολλοί να ζητούσαν κάτι περισσότερο δεν ξέρω, όπως δεν ξέρω τι θα έκανε ο ιδιοκτήτης του καταστήματος σε τέτοιες περιπτώσεις. Στα δικά μου μάτια πάντως είναι ΟΚ


Μα δεν ''μπορούσε'' να κάνει κάτι λιγότερο, έκανε το minimum λοιπόν που του επέτρεπε η κατάσταση. Το θέμα είναι τι θα έπρεπε να έχει κάνει για να προστατέψει πλήρως τον πελάτη του. Και μην ξεχνάμε μέσα στην τιμή των 60 είναι και τα εργατικά...
Αυτά από εμένα.

stefanos
22/11/2017, 17:03
Μα δεν ''μπορούσε'' να κάνει κάτι λιγότερο, έκανε το minimum λοιπόν που του επέτρεπε η κατάσταση. Το θέμα είναι τι θα έπρεπε να έχει κάνει για να προστατέψει πλήρως τον πελάτη του. Και μην ξεχνάμε μέσα στην τιμή των 60 είναι και τα εργατικά...
Αυτά από εμένα.

Θα μπορούσε να του βάλει το γνήσιο ανταλλακτικό ως όφειλε ή να τον στείλει στο συνεργείο της γειτονιάς για φτηνότερα και πειραματισμούς.

vaska
22/11/2017, 17:14
Σκέφτομαι τι κατάρες και τι γαμοκατήλια θα έπεφταν αν ο αναβάτης είχε πέσει και χτυπήσει.

Δεν έγινε όμως η άσχημη, δεν μπορείς να προδικάζεις καταστάσεις με ακραίες καταλήξεις όταν σαφώς οι ενδιάμεσες πιο ήπιες είναι στατιστικά περισσότερες δλδ θέλω να πω πόσοι αναβάτες στατιστικά έχουν πέσει από χαλασμένο ιμάντα έναντι αυτών που απλά έχουν ξεμείνει??
Τες πα η γνώμη μου είναι ότι καλώς έπραξε ως όφειλε ο τύπος και μέχρι εκεί, άλλωστε ο ιμιτα ιμάντας μπήκε με την συναίνεση του ιδιοκτήτη. Τώρα θα μου πεις ότι ήταν λάθος ιμάντας και δίκιο θα έχεις. Εγώ την προσωπική μου άποψη καταθέτω και λέω ότι αν ήμουν στην θέση του φίλου θα ήμουν ικανοποιημένος με την συμπεριφορά του συνεργείου.


Μα δεν ''μπορούσε'' να κάνει κάτι λιγότερο, έκανε το minimum λοιπόν που του επέτρεπε η κατάσταση. Το θέμα είναι τι θα έπρεπε να έχει κάνει για να προστατέψει πλήρως τον πελάτη του. Και μην ξεχνάμε μέσα στην τιμή των 60 είναι και τα εργατικά...
Αυτά από εμένα.

Δεν το ξέρω, αν κρίνω από αλυσογράναζα είναι άλλη η τιμή του σετ και άλλη η τιμή του σετ με τα περαστικά. Αν το ξέρεις σίγουρα πάω πάσο.

Live2ride
22/11/2017, 17:17
Κύριοι σιλανζ! μην μαλώνετε.
Καταρχάς εγώ εντοπίζω το λάθος της αντιπροσωπείας στο γεγονός ότι μου δώσανε λανθασμένη τιμή αυθεντικού ιμάντα στα 60€, το οποίο στη συνέχεια με ανάγκασε να ερωτήσω για ιμιτασιόν.
Γιατί άλλο 60€ με 20€ και άλλο 39.50€ με 20€.
Αν μου είχε δώσει από την αρχή την σωστή τιμή δεν θα έμπαινα καν στον κόπο να ρωτήσω για ιμιτασιόν ιμάντα.
Τα 60€ είναι χωρίς εργατικά, μόνο τιμή ιμάντα.
Αλλά μπορεί και ο ιμάντας τελικά να μην είχε τίποτα και να παίζει το σενάριο να μην τοποθετήθηκε από την αρχή σωστά, δεν ξέρω πολλά τα σενάρια.
Απλά να αναφέρω ότι την ημέρα και την ώρα που έσπασε ο ιμάντας το μηχανάκι το οδηγούσε η κοπέλα μου γυρνώντας από την σχολή.
Πάλι καλά δεν έπαθε τίποτα γιατί άλλο να γίνει σε κάποιον Βετεράνο στις μηχανές που θα ξέρει πως να αντιδράσει λίγο πολύ και άλλο τώρα σε μια γυναίκα που τα χάνει.
Τέλος πάντων αφού γλυτώσαμε τα χειρότερα πάλι καλά.
Καλούς δρόμους σε όλους.