PDA

View Full Version : Ταξίδι με Versys 300



Xoriatlamas14
15/11/2017, 17:56
Σκέφτομαι να αγοράσω kawasaki versys 300.Θα ηθελα γνωμες για το αν είναι κατάλληλη για ταξίδια κυρίως εντός Ελλάδας.Και κάποια καλύτερη λύση φυσικά αν υπάρχει...

mia_zoi_kawa
15/11/2017, 21:26
Όλες οι μοτοσυκλέτες ανεξαρτήτως κυβικών μπορούν να ταξιδέψουν. Άλλες με περισσότερους συμβιβασμούς άλλες με λιγότερους. Το μικρό versys βρισκεται περίπου στην μεση.

Panos76
15/11/2017, 21:47
Την ίδια απορία έχω και εγώ που αμφιταλαντευόμαι μεταξύ βερσυς κ cbx500.

Το βερσυς δείχνει πιο ολοκληρωμένο για ταξίδι, το χοντα όμως έχει τα κυβικά.

Το βερσυς πλασάρεται ως ταξιδιάρικο απλά δεν θα είναι για τρελά ζόρια αλλά ήπιους ρυθμούς.

mia_zoi_kawa
15/11/2017, 21:58
Την ίδια απορία έχω και εγώ που αμφιταλαντευόμαι μεταξύ βερσυς κ cbx500.

Το βερσυς δείχνει πιο ολοκληρωμένο για ταξίδι, το χοντα όμως έχει τα κυβικά.

Το βερσυς πλασάρεται ως ταξιδιάρικο απλά δεν θα είναι για τρελά ζόρια αλλά ήπιους ρυθμούς.

Το Χόντα δεν έχει μόνο τα κυβικά αλλά έχει και την σέλα . Γενικότερα αν και είμαι φαν της kawa και την παρακολουθώ χρόνια πρέπει να ομολογήσω ότι μια εταιρεία που φτιάχνει τραίνα και υποβρύχια (kawa) δεν μπορεί να φτάσει σε άνεση και εργονομία τις εταιρείες που φτιάχνουν αυτοκίνητα ( suzuki ,honda bmw). Οι τελευταίες φαίνονται να έχουν ολόκληρα team (λόγω αυτοκινήτων) που δουλεύουν σε αυτες τις σημαντικες λεπτομέρειες...

mia_zoi_kawa
15/11/2017, 22:05
.....Και για να μην ρίξω την kawa θα πω ότι μόνο μια εταιρεία που φτιάχνει τουρμπίνες για πυρηνικά εργοστάσια (kawa) μπορεί και βγάζει χαλαρά turbo μοτοσυκλέτες παραγωγής. Δηλαδή μηχανικούς και τεχνογνωσία για turbo και εξωτικές κατασκευές εχει ... αλλά με τις σέλες κανεις μάλλον δεν ασχολείται...

Panos76
15/11/2017, 23:54
Δεν το έχω καβαλήσει αλλά ένας φίλος μου που το οδήγησε test drive μου είπε πως ήταν μια χαρά! Βρήκε επίσης το κιβώτιο πολύ καλό.

Εννοείται πως το τεστ ντραϊβ επιβάλλεται!

karellen
16/11/2017, 08:07
Την ίδια απορία έχω και εγώ που αμφιταλαντευόμαι μεταξύ βερσυς κ cbx500.

Το βερσυς δείχνει πιο ολοκληρωμένο για ταξίδι, το χοντα όμως έχει τα κυβικά.

Το βερσυς πλασάρεται ως ταξιδιάρικο απλά δεν θα είναι για τρελά ζόρια αλλά ήπιους ρυθμούς.

Ακριβώς αυτό,there is no replacement for displacement.

ggs
16/11/2017, 11:55
Σκέφτομαι να αγοράσω kawasaki versys 300.Θα ηθελα γνωμες για το αν είναι κατάλληλη για ταξίδια κυρίως εντός Ελλάδας.Και κάποια καλύτερη λύση φυσικά αν υπάρχει...

Τι μηχανή είχες πριν;

Xoriatlamas14
16/11/2017, 12:26
Δεν είχα κάποια αντίστοιχης κατηγορίας...Θελω να κάνω την αρχή. ..

Xoriatlamas14
16/11/2017, 12:29
Η cb500x όντως συμφέρει.1000ε παραπάνω για 200 κυβικά και την εγγύηση της χοντα.Απλα εγω απο οσο ειδα εχει πιο πολλα έξοδα μετά την αγορά της.πχ τα τελη εως 300ςς ειναι 22ε και για την 500αρα 55ε.απο εκει και περα ολα ειναι λιγο πιο ακριβα.απλα η χοντα σου λεει με τα 500ςς πας παντού και δεν κολώνεις.

Xoriatlamas14
16/11/2017, 12:32
Ναι συμφωνώ.ολες ταξιδεύουν.Και παπι 125 όπως βλέπω πάει υπερατλαντικά ταξίδια.το θέμα είναι ο οδηγός.το ποσα ειναι διατεθειμένος να περάσει και να πληρώσει για να πάει ταξίδι.

ggs
16/11/2017, 13:13
Δεν είχα κάποια αντίστοιχης κατηγορίας...Θελω να κάνω την αρχή. ..

Το ρωτάω γιατί στα ταξίδια,εκτός από τα κυβικά που σου κάνουν άνετη την προσπέραση και την ταχύτητα, παίζουν μεγάλο ρόλο κι άλλα πράγματα (ίσως μεγαλύτερο) όπως η θέση οδήγησης,η κάλυψη από αέρα,η σέλα κλπ.
Το βερσυς δείχνει άνετο σε όλα αυτά ,ανάλογα φυσικά και με το δικό σου σωματότυπο.

Αν δεν ζητάς γκάζι και ροπή, μια χαρά ταξιδαρες μπορεί να κάνει

Xoriatlamas14
16/11/2017, 14:42
Απο οσο εχω διαβάσει σε reviews η θέση οδήγησης η προστασία απο τον αέρα και η σταθερότητα είναι καλή μέχρι κάποια χιλιόμετρα.Για την σελα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.θεωρω πως αυτο όμως είναι περα απο υποκειμενικό και συγκριτικό γιατί οι πισινοι οσον εχουν δοκιμασει την συγκεκριμένη μηχανή εχω ανέβει σε πολλές άλλες ανώτερες.επομενος λογικό να τους φαίνεται κατώτερη.πιστευω οτι δεν θα εχω θεμα.αλλωστε στα ταξιδια ενα διάλειμμα καθε 2-3 ωρες χρειάζεται.

Xoriatlamas14
16/11/2017, 14:50
Επίσης προσωπικά θέλω ήρεμα ταξίδια με ταχύτητες όχι πάνω απο 120χλμ σε Εγνατία.Στους υπολοίπους δρομους δεν χρειάζεται πανω απο 90 για μενα.Αλλωστε πας για να δεις μέρη οχι για να κανεις χρόνο. ..Κυρια προϋπόθεση για μενα είναι μην να ζορίζεται η μηχανη σε ανηφόρες κτλ με 2 επιβάτες η με αποσκευές.αν και απο οσο το εψαξα το versys ειναι 175 κιλα με 300ςς.τα παπια ειναι 115 κιλα με 110ςς.οποτε οι αναλογιες ειναι καλές δεν πιστευω να εχει θεμα

lyberakos
16/11/2017, 21:29
Εδώ μια δοκιμή του Versys 300 (προχώρα το video στο 22ο λεπτό), ενώ στην αρχή της εκπομπής έχει το TRK 502, που παίζει κι αυτό στην ίδια κατηγορία.
https://www.youtube.com/watch?v=XgfaVBvOtcg

mikes
16/11/2017, 22:06
εχω ενα yamaha ybr 250 μοντ 10ος/2007 με 88000 χλμ αυτη τη στιγμη που μιλαμε... το ειχα αγορασει ακριβως πριν 8 χρονια (2009) με 11000 χλμ...
ειμαι 120 κιλα, το μηχανακι καμια 150αρα γεματο και εχω παει παντου μαζι του!
καποια φαση ειχα παρει και ενα σπορτ τουρινγκ 600αρι για τις βολτες και τα ταξιδια, το κρατησα εναμιση χρονο, και το εφαγε η κριση.. (αρα εχω και εμπειρια απο μεγαλη μοτο)
εχω γυρισει τη μιση ελλαδα σχεδον, και ταξιδευω με ταχυτητες 120-130 (1000 στροφες πριν το κοφτη για το μηχανακι αυτο) χωρις να την ακουσει καν! ακουραστο λεμε!
μερικες φορες εχω φορτωσει και το γερο μου για καμια βολτα (200+ χλμ) και αλλη μια τον εκανα ενα γυρο παρνασσου (400 χλμ) και τον εχω επιστρεψει και απο χωριο (320χλμ)
η μονη αντιδραση του εργαλειου στο αυξημενο βαρος (200 κιλα και οι δυο) ηταν η ελαφρως αυξημενη καταναλωση.. δεν ενιωσα πουθενα το μηχανακι να ζοριζεται παραπανω,
ακομα και σε ορεινη διαδρομη...

ολα αυτα μπορουν να τα επιβεβαιωσουν καμποσοι απο εδω μεσα που εχουμε βολταρει μαζι...

θες κι αλλα πειστηρια για το οτι το 300 σου κανει για αυτο που θες ωντας πρωταρης?

Pew
17/11/2017, 00:41
Μετα τον mikes, να το ΤΕΡΜΑΤΙΣΩ στην κυριολεξια και εγω.

Απεκτησα πριν 3 χρονια περιπου, του κουτιου, ενα 300άρι σφουχτερ.
Μετα το ευλαβικο στρωσιμο, ΔΕΝ ΤΟ ΛΥΠΗΘΗΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ.

- Βολτες ορεινες, πεδινες, χωμα, νερο, αλατονερο, βροχες σε ταξιδι, δικαβαλος, μονος, δικαβαλος φορτωμενος.

-Λάρισα - Αθηνα με ρυθμους 120-130 και στο Μπραλο οσο παει μεχρι να ξυσει stand και να μου δωσει παρολιγον highside
-Ταξιδι Λάρισα - Θεσ/νικη - Καβαλα - Αλεξ/πολη - Ορεστιαδα - Αδριανουπολη
Επιστροφη Λάρισα μονο με μια σταση στην Θεσ/νικη για βενζινη.
-Αλλο δρομολογιο Μεχρι Ορεστιαδα με μοναδικη σταση Μουσθενη για βενζινη και Αλεξ/πολη ξανα για βενζινη (οκ και τσιγαρο). Μ.ω.τ. στα 600χλμ περιπου... 122km/h στο Trip computer
-Λάρισα - Γιαννενα - Ακτιο και πισω... μονοημερο.
-Λάρισα - Βολος (πολλες φορες)
-Λαρισα - Πλαταμωνας (ΑΠΕΙΡΕΣ φορες με την ταυτοτητα στο στομα στα Τεμπη) Αλλες τοσες δικαβαλος με το μισο stand να εχει μεινει στην ασφαλτο.
-Θεσ/νικη - Χαλκιδικη φετος... καθε Σ/Κ δικαβαλος μεχρι 2ο ποδι. 1 ωρα και 10 λεπτα. 1000σαλ κατω απο τον κοφτη.
-Θεσ/νικη - Λουτρα ποζαρ, δικαβαλος 3 φορες.
-Θεσ/νικη - Σερρες, Κερκινη κλπ, δικαβαλος ... 2 φορες.
-Θεσ/νικη - Πλαταμωνας, δικαβαλος 3 φορες.

Ειναι και πολλες εκδρομες με φιλους, των 50+50 / 100+100 περιπου ή/και παραπανω ... ημερησιες με σκοπο να ξελαμπικαρουμε.
Κυνηγητο με φιλους, με τα ΟΣΑ σε στροφιλικια και να μην το λυπαμαι καθολου! Γκαζι τερμα ανοιχτο, τερμα κλειστο, φρενα στο οριο και παμε ξανα.

Αυτη τη στιγμη, εχει 45000χλμ και ακομα παει οπως την 1η μερα.


Για πρωταρη οδηγο, τα κυβικα αυτα ειναι ο,τι πρεπει!
Φυσικα, γρηγορα τα βαριεσαι, αλλα δεν τα βαριεσαι ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ, αν κατα νου εχεις αλλα πραγματα εκτος απο την ευθεια! :)
Ειδικα, οταν μπορεις να γραψεις 600km εκδρομη σε μια μερα με 30€ βενζινη και τα εξοδα των αναλωσιμων να ειναι απλα αστεια γι'αυτα που προσφερει.

kakakis
17/11/2017, 02:12
Benelli TRK 502
390500
Δικύλινδρο υδρόψυκτο οn/off 500cc..48 ίπποι,χαλύβδινο πλαίσιο αντικατροπτίζει πραγματικά τον μέσο αναβάτη.

Το μηχανακι που εαν οι αναβατες ειχαν μυαλο θα επρεπε να γινει best-seller στην Ελλάδα.

Λογικα-σωστα κυβικα
καλα αλογα για πολη και ταξιδι
Φρενα σωστα...καλυψη φαινεται καλη .....

https://www.youtube.com/watch?v=ZqihSViFUAk

https://www.youtube.com/watch?v=fgF20kNIB7w

road spirit
17/11/2017, 07:43
Το βερσυς δείχνει πιο ολοκληρωμένο για ταξίδι ....

Σε καμία περίπτωση !
:wave2:

Panos76
17/11/2017, 10:12
Σε καμία περίπτωση !
:wave2:

Σε εξοπλιστικό επίπεδο εννοώ και σχεδίασης (καλύτερη ζελατίνα, πιο όρθια θέση, γάντζοι, σχάρες, κλπ).

Η ''ένστασή'' μου στα μικρά κυβικά έχει να κάνει και με την αντοχή στο χρόνο και το πουσάρισμα στο δρόμο. (αυτά βέβαια έχουν να κάνουν και με το προφίλ του οδηγού).

Αλλιώς είναι να πηγαίνεις κάθε μέρα Αττική με 130 με 300cc και αλλιώς με 500cc +.

Δεν υπάρχει απάντηση μονολεκτική, πρέπει να κατανοήσεις τις ανάγκες σου, να δοκιμάσεις και να βάλεις κάτω μολύβι και χαρτί για τα κόστη χρήσης.

billy84
17/11/2017, 10:48
Ο κολλητός μου ειχε ninja250 με το οποιο γυρισαμε ολη την Ελλάδα.Μεχρι και 1000αρες μονοημερο έβγαζε.Και με 140 ταξίδευε σταθερά.Το 300αρι θα ειναι ακομα πιο άνετο.

Βέβαια του βαρεσε μπιελα στα 80.000 χιλιόμετρα αποδεικνυοντας οτι τα μικρα κυβικα σε αξιοπρεπεις ταχύτητες δεν πολυαντεχουν,εκτος και αν ειναι honda.:lol:

Περα απο πλάκα προτιμησε το cb500,ιδια κατανάλωση,περισσότερα κυβικα,πιο αξιόπιστο σε βαθος χρονου.

Billymuse
17/11/2017, 12:38
Σε καμία περίπτωση !
:wave2:

To αυτο. Με το 500άρι θα είσαι πολύ πιο άνετος για να κάνεις τα ταξίδια που θες. Ειδικά που η απόκλιση στην τιμή ειναι μικρή θα σου λέγα να το πάρεις με κλειστά μάτια. Βέβαια είναι και θέμα γούστου και πιο θα σε κλικάρει, να πας να τα δοκιμάσεις και τα 2 και θα δείς πιο σου κάθεται καλύτερα. μην πάρεις τη σαχλαμάρα το βέρσυς :D

road spirit
17/11/2017, 12:42
Σε εξοπλιστικό επίπεδο εννοώ και σχεδίασης (καλύτερη ζελατίνα, πιο όρθια θέση, γάντζοι, σχάρες, κλπ).

H ζελατίνα του cb500x είναι αρκούντως επαρκής για να με καλύψει μέχρι τα 140 χαω, χωρίς να σκύψω, χωρίς να με χτυπάει αέρας (είμαι 1,75).

Η θεση οδήγησης της είναι όρθια.

Έχει 4 σημεία-πιάστρες για χταπόδια/ιμάντες στη κάτω πλευρά των 2 χειρολαβών.

Οκ, δεν έχει σχάρα. Βάζουμε μια με 80-90 ευρώ και έχουμε μια μοτοσικλέτα που απλά δεν συγκρίνεται με το βερσυς 300. Σε κανένα επίπεδο.

Panos76
17/11/2017, 13:00
H ζελατίνα του cb500x είναι αρκούντως επαρκής για να με καλύψει μέχρι τα 140 χαω, χωρίς να σκύψω, χωρίς να με χτυπάει αέρας (είμαι 1,75).

Η θεση οδήγησης της είναι όρθια.

Έχει 4 σημεία-πιάστρες για χταπόδια/ιμάντες στη κάτω πλευρά των 2 χειρολαβών.

Οκ, δεν έχει σχάρα. Βάζουμε μια με 80-90 ευρώ και έχουμε μια μοτοσικλέτα που απλά δεν συγκρίνεται με το βερσυς 300. Σε κανένα επίπεδο.

Έχεις CBX και δε μιλάς;;!

Τώρα μονοπωλώ το θρεντ του παιδιού, αλλά νομίζω είναι χρήσιμες κάποιες πληροφορίες.

Το βέρσυς δεν το έχω δει ούτε από κοντά, βασίζομαι μόνο στο test drive φίλου (στα Μέγαρα) ο οποίος το βρήκε πολύ καλύτερο έναντι του όπως μου είπε ''άνοστου'' cbx (στο οποίο έχω ανέβει μόνο και μου φάνηκε εύκολο και μαζεμένο μηχανάκι - είμαι 1.85).

Τέλος, αναλύοντας λίγο παραπάνω την τιμολόγηση, για το cbx σκέτο θέλουμε 7.150 ή 7.650 με τράβελ πακ.
για το βέρσυς: 5.950 (σκέτο δε το λες) ή ανάλογα τι θα βάλεις ακουμπάει την
τιμή του CBX,

ενώ δε ξέρω τις ανάγκες σέρβις και κόστη για το κάθε ένα από αυτά.

Billymuse
17/11/2017, 13:15
Ε φαντάσου ότι με το cbf που ειναι 10+χρόνια πριν με έχει πάει απροβλημάτιστα σε 10 χώρες.. δεν θες τπτ παραπάνω :-ρ

taisteal
17/11/2017, 16:55
Ε φαντάσου ότι με το cbf που ειναι 10+χρόνια πριν με έχει πάει απροβλημάτιστα σε 10 χώρες.. δεν θες τπτ παραπάνω :-ρ

Καλά απροβλημάτιστα σε 10 και 15 χώρες πας με οτιδήποτε,δεν είναι κριτήριο αυτό,ούτε
είναι ηρωικό που ένα μηχανάκι 500 κ.εκ δεν χάλασε σε ταξίδι.

Billymuse
17/11/2017, 17:02
Καλα προφανώς μωρέ το είπα και πάνω στην υπερβολή αλλα είναι κάποια σειρά κινητήρων που έχουν την καλή φήμη που λειτουργούν για χιλιάδες χιλιόμετρα απροβλημάτιστα, τα cb-cbf είναι σε αυτη την κατηγορία.

teo_g7
17/11/2017, 17:13
Καλα προφανώς μωρέ το είπα και πάνω στην υπερβολή αλλα είναι κάποια σειρά κινητήρων που έχουν την καλή φήμη που λειτουργούν για χιλιάδες χιλιόμετρα απροβλημάτιστα, τα cb-cbf είναι σε αυτη την κατηγορία.

Δε νομίζω ότι έχει καμία σχέση ο κινητήρας του Cb500X με το δικό σου,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι καλύτερος ή χειρότερος.
Πάντως , όντως , το Honda είναι λίγο ανοστο.Το έκανα test ride στην έκθεση στο Ελληνικό και απλά δεν...
Το καλοκοιταγα κι εγώ δηλαδή που ψάχνομαι στην κατηγορία αλλά μάλλον θα πάω να δω και το Benelli
Το Versys και το Gs 310 μάλλον είναι πολύ μικρά για μένα που το τρώω το Γκλατζουνη μου

mia_zoi_kawa
17/11/2017, 22:39
Benelli και ξερό ψωμί....

road spirit
18/11/2017, 12:05
Έχεις CBX και δε μιλάς;;!

Τώρα μονοπωλώ το θρεντ του παιδιού, αλλά νομίζω είναι χρήσιμες κάποιες πληροφορίες.

Το βέρσυς δεν το έχω δει ούτε από κοντά, βασίζομαι μόνο στο test drive φίλου (στα Μέγαρα) ο οποίος το βρήκε πολύ καλύτερο έναντι του όπως μου είπε ''άνοστου'' cbx (στο οποίο έχω ανέβει μόνο και μου φάνηκε εύκολο και μαζεμένο μηχανάκι - είμαι 1.85).

Τέλος, αναλύοντας λίγο παραπάνω την τιμολόγηση, για το cbx σκέτο θέλουμε 7.150 ή 7.650 με τράβελ πακ.
για το βέρσυς: 5.950 (σκέτο δε το λες) ή ανάλογα τι θα βάλεις ακουμπάει την
τιμή του CBX,

ενώ δε ξέρω τις ανάγκες σέρβις και κόστη για το κάθε ένα από αυτά.

οχι δεν εχω, το εχω οδηγήσει όμως, ας το πούμε εκτεταμένο test ride :a01:

freco
19/11/2017, 14:51
Benelli TRK 502
390500
Δικύλινδρο υδρόψυκτο οn/off 500cc..48 ίπποι,χαλύβδινο πλαίσιο αντικατροπτίζει πραγματικά τον μέσο αναβάτη.

Το μηχανακι που εαν οι αναβατες ειχαν μυαλο θα επρεπε να γινει best-seller στην Ελλάδα.

Λογικα-σωστα κυβικα
καλα αλογα για πολη και ταξιδι
Φρενα σωστα...καλυψη φαινεται καλη .....

https://www.youtube.com/watch?v=ZqihSViFUAk

https://www.youtube.com/watch?v=fgF20kNIB7w

Τα βίντεο είναι "άπαιχτα" (κυριολεκτικά, δεν υπάρχουν).
Πολύ όμορφο φαίνεται. Θα το ψάξω.

Από αντοπροσωπεία/σέρβις τι παίζει; Ξέρουμε;

ΥΓ. Το πρώτο που μου ήρθε στο μυαλό για σέρβις είναι η Οπλοτεχνική. :lol:

EDIT: Στην επίσημη σελίδα έχει βιντεάκι αλλά και την τιμή. 6500 χωρίς τέλη ταξινόμησης.
http://www.benelli-moto.gr/motosikletes/trk-502/

Konstantinos
19/11/2017, 23:05
Σκέφτομαι να αγοράσω kawasaki versys 300.Θα ηθελα γνωμες για το αν είναι κατάλληλη για ταξίδια κυρίως εντός Ελλάδας.
Έχοντας οδηγήσει το Versys, η γνώμη μου είναι ότι ΔΕΝ κάνει για ταξίδι.
Έχει πολύ σκληρή σέλα και πολύ κοντό γρανάζωμα (9.000 rpm στα 120 km/h, αν δεν κάνω λάθος).
Όχι ότι δεν μπορείς να επέμβεις σε αυτά εκ των υστέρων βέβαια...

TmanA
17/12/2017, 17:56
Εμένα τα 40 άλογα σε τόσο μικρό μοτέρ δεν μου ακούγονται και καλά...και η τιμή του πλησιάζει αυτή του TRK 502...

doctoras
17/12/2017, 19:13
Ενταξει και το x300 αξιζει, διοτι κοστίζει 5990 εχει υπογραφή ιαπωνα κατασκευαστή, διαθέτει τα πιο όμορφα οργανα στην κατηγορία και ειναι τυπικά εξοπλισμένο, εχει διαστάσεις κανονικής μοτοσυκλέτας, εξοπλισμένο με μαμα σχαρα, μεγαλη σε διαστάσεις σελα για αναβατη/συνεπιβάτη καλη ανεμοπροστασία.
Στα μείον η σκληρή σελα θεωρώ οτι επιλύεται κάνοντας την μετατροπη σε ανατομική σε εναν καλο σελατζη και η κοντη μετάδοση επιλύεται με μακρυτερο γραναζωμα (και στις ανηφορες διπλος κατεβαζεις ταχύτητα δεν ειναι και τιποτα σπουδαίο) θα ριξει ομως τις στροφές σημαντικά στο ταξιδι και θεωρω στα 110km/h θα ρολαρει όμορφα και άνετα.

TmanA
19/12/2017, 16:42
Σαν μηχανάκι είναι όμορφο. Ασφαλως είναι και ποιοτικό. Αλλά ένα adventure touring σε 300 κυβικά θα είναι ικανό να κάνει αυτό για το οποίο σχεδιάστηκε; Μικρά μοτερ σημαίνει πολλές στροφές και μεγάλη φθορά για να βγάλεις μια αξιοπρεπή ταχύτητα ταξιδιού. Ειδικά ένα μοτέρ που στα 300cc βγάζει τόσα πολλά άλογα (μεγάλη σχέση συμπίεσης κλπ κλπ) ίσως να μην είναι η κατάλληλη λύση για πολλά ταξίδια. Την έχω πατήσει με κορεάτικο πολύ δυνατό σκούτερ που ταχύτητα ταξιδιού έπιανε πολύ πιο πάνω από τις ταχύτητες που τα άλλα είχαν σαν τελική... Ένα πιο ήρεμο μοτέρ στα ίδια κυβικά όπως πχ του Vstrom 250 ισως ειναι μακροχρόνια πιο αξιόπιστο με την σωστή χρήση. Πάντως εγώ θα κοιτούσα τον Ιταλό... Για Ελλάδα έχει ακριβώς τα κυβικά και την δύναμη που πρέπει. Από άποψη ποιότητας είναι οκ. Αν στα σέρβις και τα ανταλλακτικά υπάρχει συνέπεια τότε είναι σίγουρα value for money...

doctoras
20/12/2017, 10:45
Σαν μηχανάκι είναι όμορφο. Ασφαλως είναι και ποιοτικό. Αλλά ένα adventure touring σε 300 κυβικά θα είναι ικανό να κάνει αυτό για το οποίο σχεδιάστηκε; Μικρά μοτερ σημαίνει πολλές στροφές και μεγάλη φθορά για να βγάλεις μια αξιοπρεπή ταχύτητα ταξιδιού. Ειδικά ένα μοτέρ που στα 300cc βγάζει τόσα πολλά άλογα (μεγάλη σχέση συμπίεσης κλπ κλπ) ίσως να μην είναι η κατάλληλη λύση για πολλά ταξίδια. Την έχω πατήσει με κορεάτικο πολύ δυνατό σκούτερ που ταχύτητα ταξιδιού έπιανε πολύ πιο πάνω από τις ταχύτητες που τα άλλα είχαν σαν τελική... Ένα πιο ήρεμο μοτέρ στα ίδια κυβικά όπως πχ του Vstrom 250 ισως ειναι μακροχρόνια πιο αξιόπιστο με την σωστή χρήση. Πάντως εγώ θα κοιτούσα τον Ιταλό... Για Ελλάδα έχει ακριβώς τα κυβικά και την δύναμη που πρέπει. Από άποψη ποιότητας είναι οκ. Αν στα σέρβις και τα ανταλλακτικά υπάρχει συνέπεια τότε είναι σίγουρα value for money...

Συμφωνώ με τον συλλογισμό σου,
όμως το παράδοξο για το versys 300 είναι οτι έχει compression ratio 10.6:1 εναντι των περισσότερων 250-300cc που έχουν λίγο υψηλότερη τιμή.Eπίσης παράδοξο το vstrom250 διαθέτει 11.5:1.
Aπο την άλλη για δικύλιδρο δεν είναι etreme να βγάζει 40hp όταν το 310gs βγάζει 35 απο ένα. Επίσης το kle250 που προέρχεται η βάση του μοτερ αποδείχθηκε αξιόπιστο ενώ είχε 35hp και αυτό.
το πρόβλημα για tourer όπως λες είναι οι στροφές και το x300 βγάζει 40hp στις 11500 αυτό το νούμερο κάνει την διαφορά ενώ για παράδειγμα στο ninja είναι τέλειο νούμερο.

όπως σε όλα κάπου χάνει κάπου κερδίζεις, γρανάζι πίσω μικρότερο 4δόντια και θα πάρεις μεγαλύτερο άπλωμα των σχέσεων και ενδεχομένως 1k κάτω με 6τη στο ταξίδι, καλα είναι

το ιταλικό πιο εννοούσες το trk501 ή το trk251 που αναμένεται
γιατί το μικρό θα κάνει μεγαλύτερο μπαμ απο το μεγάλο
https://autos.maxabout.com/bikes/benelli/trk/trk-251

TmanA
20/12/2017, 22:15
Ωραίος. Δεν ήξερα τι σχέση συμπίεσης έχει το Kawasaki... Έτσι πως τα λες θα είναι απλά εγώ είμαι παλιός και πάω λίγο με τα παλιά δεδομένα... παντως και πάλι έχω ολίγες αμφιβολίες για το κατά πόσο θα μπορεί αυτό το μηχανάκι να ανταπεξέλθει στη χρήση για πολλαπλά ταξίδια χωρίς να θέλω να κάνω το πνεύμα αντιλογίας...απλά πολλές στροφές πολλές τριβές... για τον Ιταλό λέω για το TRK 501 και αν δεν κάνω λάθος βγήκε και νέα έκδοση 502 με βαλίτσες και τα ρέστα. Το μηχανάκι το είδα από κοντά και λίγο έλειψε να το παραγγείλω επιτόπου μιας που κοιτάζω και εγώ κάτι καινούριο με λιγότερα κυβικά. Δεν του λείπει τίποτα, τα έχει όλα και η τιμή του είναι υπέρ του δέοντος λογική. Αν εξασφαλίσει η εταιρεία καλό δίκτυο σέρβις και ανταλλακτικών στην Ελλάδα, το μηχανάκι πρέπει να ξεπουλήσει.
Το TRK 251 που παρέθεσες είναι κουκλί χωρίς συζήτηση. Τι να λέμε τώρα... Και τα 25 άλογα ναι. Αυτά είναι άλογα για 250cc. Λογικά πλαίσια. Πάντως προσοχή στα λίγα κυβικά. Αν δεν είσαι 18-20 χρόνων και δεν το παίρνεις για την μόστρα θα πρέπει να είσαι απόλυτα συνειδητοποιημένος για τους λόγους που το παίρνεις ώστε να μην το βγάλεις off στα πρώτα δύο χρόνια.

doctoras
20/12/2017, 22:35
Συμφωνούμε ολοι δεν υπαρχει υποκατάστατο των κυβικών(εκτος και αν εισχωρήσουν τουρμπατοι κινητηρες οπως στα αυτοκίνητα).
Ειναι πολλοι που περιμενουν απο την αντιπροσωπία benelli επαγγελματικες κινήσεις αλλα μεχρι τωρα ριχα νερά.

Το x300 παραμένει να ειναι ο φτωχότερος συγγενής λογο μικροτερης κατηγορίας ομως θα συνεχίσει να ενδιαφέρει και ενδεχομένως να μαθουνε περισσοτερα απο τους μελλοντικούς κατόχους

jastonas
24/01/2018, 12:44
Σκέφτομαι να αγοράσω kawasaki versys 300.Θα ηθελα γνωμες για το αν είναι κατάλληλη για ταξίδια κυρίως εντός Ελλάδας.Και κάποια καλύτερη λύση φυσικά αν υπάρχει...

Με το 650 του 07 έχω ένα μικρό θεματάκι με τους κραδασμούς. Βοηθάει αρκετά μια μπανάνα πριν το ταξίδι.

daz
24/01/2018, 14:31
Με το 650 του 07 έχω ένα μικρό θεματάκι με τους κραδασμούς. Βοηθάει αρκετά μια μπανάνα πριν το ταξίδι.

Μειώνει τους κραδασμούς?:p

BLiTzER
24/01/2018, 14:39
Όχι, αλλά τουλάχιστον τους ευχαριστιέσαι.

jastonas
24/01/2018, 14:58
Μειώνει τους κραδασμούς?:p

XAXAXAXAXA

Βοηθάει στο τρέμουλο που νιώθουν τα χέρια

daz
24/01/2018, 19:35
XAXAXAXAXA

Βοηθάει στο τρέμουλο που νιώθουν τα χέρια

Το versys δεν έχει ενοχλητικούς κραδασμούς. Με γάντια και σε ενοχλούν?

Η μπανάνα βοηθάει στο τρέμουλο? Νόμιζα ότι εννοούσες οτι βοηθάει στις κράμπες στα μεγάλα ταξίδια.

taisteal
24/01/2018, 19:38
Με το 650 του 07 έχω ένα μικρό θεματάκι με τους κραδασμούς. Βοηθάει αρκετά μια μπανάνα πριν το ταξίδι.

Γουάτ??
Για εξήγησέ το λίγο αυτό να μαθαίνουμε και εμείς

ggs
24/01/2018, 19:53
Πφφφ.. άσχετοι...

Μπανάνα τιμονιού... βάζεις μέσα βάρος και τέρμα οι κραδασμοί...

392429

jastonas
24/01/2018, 20:02
Το versys δεν έχει ενοχλητικούς κραδασμούς. Με γάντια και σε ενοχλούν?

Η μπανάνα βοηθάει στο τρέμουλο? Νόμιζα ότι εννοούσες οτι βοηθάει στις κράμπες στα μεγάλα ταξίδια.

Προσωπικά μετά από 50-70 χιλιόμετρα νιώθω ότι έκανα κομπρεσέρ σε οικοδομή. Σε σχέση με μονοκύλινδρο που είχα, πολύ καλύτερα, αλλά δυστυχώς εμένα με ενοχλεί. Η μπανάνα μειώνει αυτό το τρέμουλο ή όπως αλλιώς λέγεται τέλος πάντων που νιώθω στα χέρια.


Γουάτ??
Για εξήγησέ το λίγο αυτό να μαθαίνουμε και εμείς

Μου το είπανε, το δοκίμασα, και δούλεψε :P Μια μπανανίτσα πριν το ταξίδι και παρατήρησα διαφορά. Μπορεί να ήταν placebo.

DRAKONET
18/07/2018, 20:37
Μεχρι χαλκιδα...και μεχρι λουτρακι για μπανιο πηγα...ολα καλα παιδια....το Σ-Κ θα παω προς καμμενα βουρλα δικαβαλλο παντα ..και θα σας πω εντυπωσεις...

DRAKONET
23/07/2018, 12:30
επιστροφη παιδια μεχρι λαμια το πηγα το 300αρι δικαβαλος.
ολα πολυ καλα..μας πηγε και μας εφερε α-ψο-γα....οικονομικο πολυ..καλη προστασια ειχαμε απο τον αερα..αν και τον ηθελα λιγο με τοση ζεστη...
προσπερασεις πολυ καλα ακομη και σε ανηφορικη...εκει μετα το καστρο..(εκει δουλευει το πιο κοντο γραναζωμα)..και μεση ωριαια 120-130
μονο ησελα...αυτη η σελα δεν κανει για πολυ ωρα οδηγησης...το εχω γραψει..μετα τις διακοπες...τον σεμπτεβριο...θα φτιαχτει

DRAKONET
14/09/2018, 18:23
Συμφωνώ με τον συλλογισμό σου,
όμως το παράδοξο για το versys 300 είναι οτι έχει compression ratio 10.6:1 εναντι των περισσότερων 250-300cc που έχουν λίγο υψηλότερη τιμή.Eπίσης παράδοξο το vstrom250 διαθέτει 11.5:1.
Aπο την άλλη για δικύλιδρο δεν είναι etreme να βγάζει 40hp όταν το 310gs βγάζει 35 απο ένα. Επίσης το kle250 που προέρχεται η βάση του μοτερ αποδείχθηκε αξιόπιστο ενώ είχε 35hp και αυτό.
το πρόβλημα για tourer όπως λες είναι οι στροφές και το x300 βγάζει 40hp στις 11500 αυτό το νούμερο κάνει την διαφορά ενώ για παράδειγμα στο ninja είναι τέλειο νούμερο.

όπως σε όλα κάπου χάνει κάπου κερδίζεις, γρανάζι πίσω μικρότερο 4δόντια και θα πάρεις μεγαλύτερο άπλωμα των σχέσεων και ενδεχομένως 1k κάτω με 6τη στο ταξίδι, καλα είναι

το ιταλικό πιο εννοούσες το trk501 ή το trk251 που αναμένεται
γιατί το μικρό θα κάνει μεγαλύτερο μπαμ απο το μεγάλο
https://autos.maxabout.com/bikes/benelli/trk/trk-251

αλλαξα το εμπρος γραναζι με 1 δοντι πιο μεγαλο και η λειτουργια εγινε πιο ομαλη...απλωνοντας τις στροφες και γεμιζοντας πιο αργα πλεον...μαζι με το κοστος του γραναζιου και την τοποθετηση εγινε αλλαγη λαδια και φιλτρο στα 6000 χλμ ... 90 ευρω ολα!

doctoras
14/09/2018, 19:47
Διάβαζα στο kawa bikers οτι ως εκεί δουλεύουν όλα καλά (όπως είτε 3 δόντια μικρότερο πίσω), αν πας να κάνεις ακόμη μεγαλύτερο άπλωμα (δηλαδή ένα μεγαλύτερο μπροστά με παράλληλη τοποθέτηση 3 δόντια μικρότερο πίσω)τότε μπερδεύεται το gear indicator και βγάζει error και όλο αυτό ενώ είχε καλύτερο feedback απο το ρολαρισμα του μοτερ πάντα solo όμως. Μάλιστα αιτήθηκαν νέο calibration στην kawa αλλά ως τώρα δεν έχει πάρει θέση.
Την ώρα που το ninja 300 φοράει μαμά 4 δόντια μικρότερο πίσω γρανάζι

DRAKONET
14/09/2018, 22:05
Διάβαζα στο kawa bikers οτι ως εκεί δουλεύουν όλα καλά (όπως είτε 3 δόντια μικρότερο πίσω), αν πας να κάνεις ακόμη μεγαλύτερο άπλωμα (δηλαδή ένα μεγαλύτερο μπροστά με παράλληλη τοποθέτηση 3 δόντια μικρότερο πίσω)τότε μπερδεύεται το gear indicator και βγάζει error και όλο αυτό ενώ είχε καλύτερο feedback απο το ρολαρισμα του μοτερ πάντα solo όμως. Μάλιστα αιτήθηκαν νέο calibration στην kawa αλλά ως τώρα δεν έχει πάρει θέση.
Την ώρα που το ninja 300 φοράει μαμά 4 δόντια μικρότερο πίσω γρανάζι

Ευχαριστω που το εψαξες
Αν θα αλλαζα κατι ακομη...1 η 2 πισω...μεχρι εκει...μετα πιστευω θα χασει πολυ απο το νευρο της χαμηλα

alexis72
14/09/2018, 23:31
συγχρονο μοτο ειναι σίγουρα θα σε πάει αλλά θα πιαστείς σίγουρα ,
εγω πήγα πρίν κανα 10ήμερο με bmw 650 funduro μέχρι ιτέα απο αθήνα ( απόσταση περίπου 190 χλμ ) με ταχύτητα πάνω απο 100 χλμ εχει εντονους κραδασμούς στο
τιμόνι ,οπότε οταν εφθασα ημουν λές και δούλευα κομπρεσέρ 1 μήνα ...και βέβαια κάναμε 2-3 στάσεις για καφέ κλπ .

DRAKONET
15/09/2018, 12:29
συγχρονο μοτο ειναι σίγουρα θα σε πάει αλλά θα πιαστείς σίγουρα ,
εγω πήγα πρίν κανα 10ήμερο με bmw 650 funduro μέχρι ιτέα απο αθήνα ( απόσταση περίπου 190 χλμ ) με ταχύτητα πάνω απο 100 χλμ εχει εντονους κραδασμούς στο
τιμόνι ,οπότε οταν εφθασα ημουν λές και δούλευα κομπρεσέρ 1 μήνα ...και βέβαια κάναμε 2-3 στάσεις για καφέ κλπ .

πιανεσαι και πολυ....εχει σκληρη σελα..ειπα οτι θα το εφτιαχνα αυτον τον μηνα σε εναν που κανει σελες...αλλα μας τα πηρε η ταβερνα...βρηκα απιθανη προβατινα...και δεν κρατηθηκα....ας ειναι καλα ο μαστορας που την εκανε..και θα φτιαξω αργοτερα και την σελα !

katsar
15/09/2018, 13:08
Το BMW είναι μονοκύλινδρο όμως,το Versys 2κύλινδρο,δεν ξέρω πόσο επηρεάζει το τιμόνι αλλά θα έχει σίγουρα λιγότερους κραδασμούς σε αυτές τις ταχύτητες.
Επίσης κάπου εδώ διάβασα να λένε ότι ένα τσαντάκι-μπανάνα στο τιμόνι γεμάτο μειώνει αρκετά αυτούς τους κραδασμούς στο τιμόνι,καλές βόλτες.

MG-KTiNoS
15/09/2018, 14:05
Έχω την άποψη ότι ο τίτλος του ποστ είναι πάρα πολύ γενικός.
Όταν λες ταξίδι τι εννοείς?
Ο Γκόγκος ας πούμε γύρισε την Αφρική και τη Ν Αμερική με βέσπα.
Όπως σου είπαν οι παραπάνω όλα τα μηχανάκια ταξιδεύουν ή πιο απλά πάνε παντού.
Το θέμα είναι εσύ τι θες να κάνεις. Που θα ήθελες να πας, πως θα ήθελες να πας ή κάθε πότε θέλεις να πηγαίνεις.
Όταν καθορίσεις τα παραπάνω θα ξέρεις μόνος και την απάντηση.
Σε γενικές γραμμές πάντως η μόνη διαφορά των λίγων κυβικών από τα πολλά είναι ο χρόνος που διαθέτεις
για να διατρέξεις τις αποστάσεις.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί ο παραπάνω χρόνος θα σου επιτρέψει μια πιο καλή παρατήρηση του περιβάλλοντος.
Κάποιος είχε πει ότι το πιο καλό ταξίδι είναι με τα πόδια.
Αν φυσικά δεν μιλάς για ταξίδι αλλά για μεταφορά από το σημείο Α στο μακρινό Β το κόλπο αλλάζει.

DRAKONET
15/09/2018, 14:33
Έχω την άποψη ότι ο τίτλος του ποστ είναι πάρα πολύ γενικός.
Όταν λες ταξίδι τι εννοείς?
Ο Γκόγκος ας πούμε γύρισε την Αφρική και τη Ν Αμερική με βέσπα.
Όπως σου είπαν οι παραπάνω όλα τα μηχανάκια ταξιδεύουν ή πιο απλά πάνε παντού.
Το θέμα είναι εσύ τι θες να κάνεις. Που θα ήθελες να πας, πως θα ήθελες να πας ή κάθε πότε θέλεις να πηγαίνεις.
Όταν καθορίσεις τα παραπάνω θα ξέρεις μόνος και την απάντηση.
Σε γενικές γραμμές πάντως η μόνη διαφορά των λίγων κυβικών από τα πολλά είναι ο χρόνος που διαθέτεις
για να διατρέξεις τις αποστάσεις.
Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό γιατί ο παραπάνω χρόνος θα σου επιτρέψει μια πιο καλή παρατήρηση του περιβάλλοντος.
Κάποιος είχε πει ότι το πιο καλό ταξίδι είναι με τα πόδια.
Αν φυσικά δεν μιλάς για ταξίδι αλλά για μεταφορά από το σημείο Α στο μακρινό Β το κόλπο αλλάζει.
========================================================================
Απολυτα θα συμφωνησω μαζι σου!
Ο Xoriatlamas14...που ανοιξε το ποστ δεν μας ειπε τελικα τι εκανε!
Πιθανολογω οτι μιλαει.... οχι ΜΟΝΟ για ταξιδια!
Απλα εδω θελω να συμπληρωσω και το ποσο αξιοπιστια μπορει να βγαλει ενα δικυκλο για να πας ενα ταξιδι και να το εμπιστευτεις .
Να πω οτι το συγκεκριμενο μοτερ εχει ιστορια δεν ειναι νεο και ειναι απο τα πλεον αξιοπιστα...

προσφατο παραδειγμα......https://www.motomag.gr/news/epikairotita/kawasaki-versys-x-tzakarta-athina-londino

giorgosb
15/09/2018, 15:05
Στο moto θα έχουν τεστ στα μεσαία ονοφ, πάνε Βουλγαρία με Versys 300, G310R, CRF250 rally Kai V strom 250

DRAKONET
16/09/2018, 01:06
Στο moto θα έχουν τεστ στα μεσαία ονοφ, πάνε Βουλγαρία με Versys 300, G310R, CRF250 rally Kai V strom 250

μπορεις να βαλεις το αρθρο σε λινκ..θα ηθελα να το διαβασω

giorgosb
16/09/2018, 12:20
Το ταξίδι είναι ακόμα σε εξέλιξη νομίζω, αν έχεις facebook έχουν ανεβάσει εκεί 2-3 φωτογραφίες. Λογικά το τεύχος Οκτωβρίου θα έχει και το άρθρο

https://web.facebook.com/motomag.gr/photos/a.162547863833356/1844028549018604/?type=3&theater

https://web.facebook.com/motomag.gr/photos/a.162547863833356/1844237045664421/?type=3&theater


Να προσθέσω ότι το Χ300 έχει μέγιστο όριο φόρτωσης 180 κιλά (όπως και το cb500x και το r310gs). Τιμή πολύ καλή, αν σκεφτεί κανείς ότι την ίδια έχει και το tracer 900

Versys 300X owners manual: https://ownersmanuals2.com/kawasaki/versys-x-300-abs-2017-owners-manual-72448

DRAKONET
16/09/2018, 15:38
Το ταξίδι είναι ακόμα σε εξέλιξη νομίζω, αν έχεις facebook έχουν ανεβάσει εκεί 2-3 φωτογραφίες. Λογικά το τεύχος Οκτωβρίου θα έχει και το άρθρο

https://web.facebook.com/motomag.gr/photos/a.162547863833356/1844028549018604/?type=3&theater

https://web.facebook.com/motomag.gr/photos/a.162547863833356/1844237045664421/?type=3&theater


Να προσθέσω ότι το Χ300 έχει μέγιστο όριο φόρτωσης 180 κιλά (όπως και το cb500x και το r310gs). Τιμή πολύ καλή, αν σκεφτεί κανείς ότι την ίδια έχει και το tracer 900

Versys 300X owners manual: https://ownersmanuals2.com/kawasaki/versys-x-300-abs-2017-owners-manual-72448

Σε ευχαριστω...στα υπ'οψην λοιπον για τον αλλο μηνα

doctoras
04/10/2018, 16:58
Στο moto θα έχουν τεστ στα μεσαία ονοφ, πάνε Βουλγαρία με Versys 300, G310R, CRF250 rally Kai V strom 250

παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον η κατηγορία φυσικά το αγόρασα και το διάβασα

Να χρησιμοποιήσω την ατάκα του moto λέει: αναμεσα στις τέσσερις άξιες μοτοσυκλέτες το versys θέλει τις λιγότερες δυνατές τροποποιήσεις για να ταξιδέψεις μακριά. Και νομίζω βαση λογικής είναι η αλήθεια

υψηλά εγκώμια για την ποιότητα κατασκευής και τον fun factor του strom, στα υπόλοιπα μετριάζονται οι εντυπώσεις τους



Drakonet θέλεις να μας πεις τις δικές σου εντυπώσεις ευχαριστημένος? μετανοιωσες την αγορά? θα προτιμούσες κάτι άλλο?

DRAKONET
04/10/2018, 18:23
παρουσιάζει πολύ ενδιαφέρον η κατηγορία φυσικά το αγόρασα και το διάβασα

Να χρησιμοποιήσω την ατάκα του moto λέει: αναμεσα στις τέσσερις άξιες μοτοσυκλέτες το versys θέλει τις λιγότερες δυνατές τροποποιήσεις για να ταξιδέψεις μακριά. Και νομίζω βαση λογικής είναι η αλήθεια

υψηλά εγκώμια για την ποιότητα κατασκευής και τον fun factor του strom, στα υπόλοιπα μετριάζονται οι εντυπώσεις τους



Drakonet θέλεις να μας πεις τις δικές σου εντυπώσεις ευχαριστημένος? μετανοιωσες την αγορά? θα προτιμούσες κάτι άλλο?

Eγω φιλε μου εντυπωσιαστηκα απο την στιγμη που το ειδα στην εκθεση...και συγκρινα σε test drive και με susuki...αλλα και την BMW ΟΧΙ ΟΜΩς ΜΟΝΟΣ !

παραθετω κειμενο οπως το εχω γραψει καπου

πηρα λοιπον τον μεγαλο γιο μου..και το καβαλησαμε το SUZUKI πηγαινοντας μια βολτα...ηξερα τι να περιμενω απο καβαλα και συμπεριφορα...αλλα ηταν λιγοτερο απο οτι περιμενα θα ελεγα πιο μικρο κοψιμο στις επι-τοπου στροφες λιγο πιο μαλακες αναρτησεις...αλλα με 2 ατομα..καιει φιλε...ναι καιει...φαντασου λοιπον 2 ατομα σε μια διαδρομη εκρδομης και λιγο ανηφορικη.....ειναι λιγο το μοτορι...24 αλογα για 160-17- κιλα με 2 ατομα...ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΕΙ !
Στο BMW τωρα ......η πρωτη οψη εκτος εκθεσης>???
μικρο οπτικα..ενα μικρο σε μεγεθος εργαλειο μετακινησης...που οταν το καβαλησαμε με το παιδι (18 ετων 70 κιλα..και εγω στα 98) ΕΚΑΤΣΕ !!!
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ??
Η σελα για τον πισω μικρη...το μηχανακι γενικα ενα μικρο μεσο μετακινησης με οχι τοσο νευρο οσο περιμενα...καλυτερο απο το σουζουκι σε γκαζι..αλλα εκει που λες ναι αυτο φευγει..καπου εκει τελειωνει κι'ολας....απο καταναλωση...καλο θα ελεγα.... συνοψιζω λοιπον για τα λεφτα που εχει παιρνεις κατι που δεν εχει το κυρος της βαυαρικης μαμας.....μικρο για 2 και ο ενθουσιασμος χανεται καπου εκει.

ΤΕΛΟΣ...στο versys.....οπτικα ειναι μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ σε μεγεθος μοτοσυκλετα ...με ΣΕΛΑΡΑ...αλλα και μαμα μεγαλη και δυνατη σχαρα... καβαλα και οι 2 χωραμε..ανετα...40 ιπποι που φανεται η διαφορα αμεσως σε σχεση με τις αλλες...νευρο...γκαζι...και η εκπληξη πολυ καλη πληροφορια απο το μπροστινο...αλλα και κιβωτιο ΄΄κουμπωτο''.
Οι αναρτησεις στην θεση τους σε λακουβες πεζοδρομια κακοτεχνιες σαμαρια.
Οπτικα οπως λες στην αρχη..το πρασινο χρωμα...δεν εχει σχεση με το γκρι...η πρασινη μια κουκλα.
Η καταναλωση πλεον το διαστημα που την εχω...οσο παει και πεφτει...πλεον βλεπω στο οργανο 27.4 χλχ στο λιτρο..410χλμ αυτονομια μιλαμε για τα 17!! λιτρα ρεζερβουαρ ...ειναι παρα πολυ !
Στο μειον θα ελεγα την σκληρη σελα..που εαν κατσεις λιγο πιο πισω(ναι μπορεις να κανεις διαδρομη επανω της τοσο μεγαλη ειναι) ειναι πιο ανετη....οπως επισης εχει κοντο για μενα γραναζωμα..θα προτιμουσα πιο μακρυ εχει 46 !! δοντια πισω 14 μπροστα...ΑΛΑΧΘΗΚΕ να μακρυνει λιγο.
Τα 6000 δεν ειναι πολλα αν σκεφτεις οτι η φορο - μπηχτικη πολιτικη στην ελλαδα κανει πολλα...και η τιμη ειναι ιδια στην ιταλια....η στην αγγλια παρεμφερη...6160 εχει στην ισπανια...6450 στην αυστρια...λοιπον καταλαβαινεις οτι εδω εχει γινει προσπαθεια για καλη τιμη...και τωρα την δινει και με αξεσουαρ δωρο πλεον....

MG-KTiNoS
14/11/2018, 15:53
Μου το είπανε, το δοκίμασα, και δούλεψε :P Μια μπανανίτσα πριν το ταξίδι και παρατήρησα διαφορά. Μπορεί να ήταν placebo.

Η μπανάνα δεν είναι πλατσέμπο έχει μαγνήσιο που βοηθάει στη στυτική δυσλειτουργία.... ε συγνώμη
στη μυική λειτουργία
Πάντως ίσως θα πρέπει να δεις έναν παθολόγο για δεις την πιθανότητα να πάρεις Μαγνήσιο
πιο συστηματικά

mia_zoi_kawa
16/11/2018, 00:10
Παντως εμενα η φαση αυτης της κατηγοριας μοτοσυκλετων σημερα μου θυμιζει την κατηγορια των μεσαιων on off στις αρχες του 2000. Αν θυμαστε υπηρχε πολύς ανταγωνισμος με το τρανσαλπ της honda νουμερο 1 επιλογη. Ξαφνικα βγαινει η suzuki με το ασχημουλικο v strom 650 απεναντι σε ενα τερας της ιστορίας της μοτοσυκλετας (transalp) το οποιο πουλαγε και πρεστιζ με το brand της Honda. Το suzuki ομως παρ ολο που δεν ειχε πρεστιζ του brand ηταν μια μοτοσυκλετα με φρεσκια σχεδιαση και συνολικα καλυτερη απο το transalp. Ταξιδευε και πολυ (μα πολυ) καλυτερα.. Kατι το οποιο αντιληφθηκαν αμεσως οι καταναλωτες. Το αποτελεσμα το γνωρίζεται ολοι..

Καπως ετσι ειναι σημερα τα πραγματα στα μικρα on off. Εγω να ξεκαθαρισω ειμαι κομιουτερας (...) πλεον. Σε αυτην την κατηγορια μου ταιριαζει περισσοτερο το suzuki ( χαμηλο... ιδανικο για καβαλα ξεκαβαλα καμια 20 ρια φορες την μερα...το βαρος ομως κακα τα ψεματα ειναι προβλημα..) μου ειναι ξεκαθαρο ομως οτι το kawa εχει τις αρετες που ειχε το vstrom 650 οταν παρουσιαστηκε πριν καμια 15ετια (φρεσκια σχεδιαση και συνολικα καλη μοτοσυκλετα). Απεναντι του το bmw ειναι μια τιμια μονοκυλινδρη μοτοσυκλετα με πρεστιζ. Ομως τετοιες τα εργοστασια μας εχουν παρουσιασει πολλες μεχρι τωρα. Και οσο δυνατο κι αν ειναι το πρεστιζ της ειναι δυσκολο μονο για αυτο καποιος να αγνοησει τις αρετες μιας καλυτερης μοτοσυκλετας οπως ειναι το 300αρι της kawa.

Οσον αφορα το ταξιδι του versyς με σκληρη σελα και υψηλες στροφες εγω θα εκανα τα εξης.
α) Βελτιωση σελας. Εναλακτικα ταξιδι με ποδηλατικο σορτς η κολαν μεσα απο το παντελονι (εχουν μαξιλαρι στα μαλακα μορια).
β) Ταξιδι παντα με ωτοασπιδες. Ακους σε πολυ χαμηλα ντεσιμπελ τον κινητηρα. το versys απο οτι ακουω εχει και ιδιαιτερα ραφιναρισμενη λειτουργια οποτε θα ειναι σαν να καβαλας μαγικο χαλι.

Ολα τα παραπανω τα εχω εφαρμοσει σε εκδρομες με 125 αρια.

daz
16/11/2018, 00:39
Η μπανάνα δεν είναι πλατσέμπο ..

Μάλλον δεν κατάλαβες.

Δεν τον βοηθάει τις κράμπες. Στους κραδασμούς τον βοηθάει. Δεν νιώθει το τρέμουλο απ' το τιμόνι!

DRAKONET
16/11/2018, 21:13
Παντως εμενα η φαση αυτης της κατηγοριας μοτοσυκλετων σημερα μου θυμιζει την κατηγορια των μεσαιων on off στις αρχες του 2000. Αν θυμαστε υπηρχε πολύς ανταγωνισμος με το τρανσαλπ της honda νουμερο 1 επιλογη. Ξαφνικα βγαινει η suzuki με το ασχημουλικο v strom 650 απεναντι σε ενα τερας της ιστορίας της μοτοσυκλετας (transalp) το οποιο πουλαγε και πρεστιζ με το brand της Honda. Το suzuki ομως παρ ολο που δεν ειχε πρεστιζ του brand ηταν μια μοτοσυκλετα με φρεσκια σχεδιαση και συνολικα καλυτερη απο το transalp. Ταξιδευε και πολυ (μα πολυ) καλυτερα.. Kατι το οποιο αντιληφθηκαν αμεσως οι καταναλωτες. Το αποτελεσμα το γνωρίζεται ολοι..

Καπως ετσι ειναι σημερα τα πραγματα στα μικρα on off. Εγω να ξεκαθαρισω ειμαι κομιουτερας (...) πλεον. Σε αυτην την κατηγορια μου ταιριαζει περισσοτερο το suzuki ( χαμηλο... ιδανικο για καβαλα ξεκαβαλα καμια 20 ρια φορες την μερα...το βαρος ομως κακα τα ψεματα ειναι προβλημα..) μου ειναι ξεκαθαρο ομως οτι το kawa εχει τις αρετες που ειχε το vstrom 650 οταν παρουσιαστηκε πριν καμια 15ετια (φρεσκια σχεδιαση και συνολικα καλη μοτοσυκλετα). Απεναντι του το bmw ειναι μια τιμια μονοκυλινδρη μοτοσυκλετα με πρεστιζ. Ομως τετοιες τα εργοστασια μας εχουν παρουσιασει πολλες μεχρι τωρα. Και οσο δυνατο κι αν ειναι το πρεστιζ της ειναι δυσκολο μονο για αυτο καποιος να αγνοησει τις αρετες μιας καλυτερης μοτοσυκλετας οπως ειναι το 300αρι της kawa.

Οσον αφορα το ταξιδι του versyς με σκληρη σελα και υψηλες στροφες εγω θα εκανα τα εξης.
α) Βελτιωση σελας. Εναλακτικα ταξιδι με ποδηλατικο σορτς η κολαν μεσα απο το παντελονι (εχουν μαξιλαρι στα μαλακα μορια).
β) Ταξιδι παντα με ωτοασπιδες. Ακους σε πολυ χαμηλα ντεσιμπελ τον κινητηρα. το versys απο οτι ακουω εχει και ιδιαιτερα ραφιναρισμενη λειτουργια οποτε θα ειναι σαν να καβαλας μαγικο χαλι.

Ολα τα παραπανω τα εχω εφαρμοσει σε εκδρομες με 125 αρια.
===========================================================
ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙΣ !

Τα εχουμε ξαπαπει....ειδα και οδηγησα και suzuki....και bmv...και κατεληξα στο 300Χ versys...αλλαζει πολυ το θεμα οταν πας δικαβαλος..και εκει φαινεται η διαφορα και ανοιγει η ψαλιδα υπερ του kawasaki.
Η ΣΕΛΑ...ΑΥΤΗ Η ΣΕΛΑ....ερχεται η ωρα της...τελος του μηνα πληρωνομαι...και ειναι η δευτερη επιλογη μου (η πρωτη να βαλω πετρελαιο :p)