PDA

View Full Version : Αλκοτεστ



lio1991
16/11/2017, 06:15
Λοιπον παιδια,

χωρις πολλα πολλα, εγινε η μαλακια και καλα να παθω,
εφαγα αλκοτεστ ενω οδηγουσα τη μηχανη μου μετα απο κρασακια, και βαρεσα το ανωτερο οριο, δηλαδη
πανω απο 0.6.

Αυτο σημαινει πως δεν εφαγα αμεσα προστιμο αλλα αναμενεται δικαστηριο
σε κανα χρονο περιπου.(αααα, και αφαιρεση διπλωματος για ενα 6ξαμηνο) Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Γνωριζει κανεις ποιο ειναι το πιθανο
προστιμο που μπορω να φαω στο δικαστηριο?

kapetan amerika
16/11/2017, 07:10
Λοιπον παιδια,

χωρις πολλα πολλα, εγινε η μαλακια και καλα να παθω,
εφαγα αλκοτεστ ενω οδηγουσα τη μηχανη μου μετα απο κρασακια, και βαρεσα το ανωτερο οριο, δηλαδη
πανω απο 0.6.

Αυτο σημαινει πως δεν εφαγα αμεσα προστιμο αλλα αναμενεται δικαστηριο
σε κανα χρονο περιπου.(αααα, και αφαιρεση διπλωματος για ενα 6ξαμηνο) Η ερωτηση μου ειναι η εξης. Γνωριζει κανεις ποιο ειναι το πιθανο
προστιμο που μπορω να φαω στο δικαστηριο?

Νομίζω ότι κι αυτό πίνεται, δεν τρώγεται!

teogtp
16/11/2017, 07:27
Γνωστός μου πλήρωσε 2600€

bulmont
16/11/2017, 08:28
Αν μέχρι τότε έχουν εφαρμοστεί τα νέα μέτρα όπου θα πληρώνεις ανάλογα με τη φορολογική σου
ικανότητα - δήλωση και είσαι μεγαλοεισοδηματίας ετοιμάσου να σώσεις την χώρα......

BLiTzER
16/11/2017, 08:28
Γνωριζει κανεις ποιο ειναι το πιθανο
προστιμο που μπορω να φαω στο δικαστηριο?

Πόσο πάνω από το όριο ήσουν; Έχει διαβαθμίσεις. Από ένα μικρό πρόστιμο μέχρι τσουχτερό πρόστιμο, αφαίρεση άδειας οδήγησης για 5 χρόνια και φυλάκιση.

vaska
16/11/2017, 08:36
Το είδα το ποστάκι το πρωί στον καφέ μου κι έδειξα χαρακτήρα, κρατήθηκα και δεν έγραψα.
Το ξαναβλέπω τώρα στα νέα μηνύματα και θα ξαναδείξω χαρακτήρα.

karellen
16/11/2017, 08:45
Το είδα το ποστάκι το πρωί στον καφέ μου κι έδειξα χαρακτήρα, κρατήθηκα και δεν έγραψα.
Το ξαναβλέπω τώρα στα νέα μηνύματα και θα ξαναδείξω χαρακτήρα.
Τόσο τσουχτερό θα ναι?

devil's animal
16/11/2017, 09:14
Αρθρο 40

1. Η παράγραφος 7 του άρθρου 42, όπως ισχύει, αντι­καθίσταται ως εξής:
«7. Όποιος οδηγεί όχημα υπό την επίδραση οινοπνεύ­ματος τιμωρείται ως εξής:
α. Με διοικητικό πρόστιμο διακοσίων (200,00) ευρώ, εάν η συγκέντρωση οινοπνεύματος στο αίμα του κυμαί­νεται από 0,50 g/l έως 0,80 g/l, μετρούμενη με τη μέθοδο της αιμοληψίας ή από 0,25 έως 0,40 χιλιοστά του γραμ­μαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα, όταν η μέτρηση γί­νεται στον εκπνεόμενο αέρα με αντίστοιχη συσκευή αλ-κοολομέτρου.
β. Με διοικητικό πρόστιμο επτακοσίων (700,00) ευρώ και με αφαίρεση, επιτόπου, της άδειας ικανότητας οδη­γού για ενενήντα (90) ημέρες , σύμφωνα με τις προϋπο­θέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα, εάν η συγκέντρωση οινοπνεύματος στο αίμα του είναι άνω του 0,80 g/l και μέχρι 1,10g/l, μετρούμενη με τη μέθοδο της αιμοληψίας ή άνω των 0,40 έως 0,60 χιλιοστών του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα, όταν η μέτρηση γίνεται στον εκπνεόμενο αέρα με αντί­στοιχη συσκευή αλκοολομέτρου. Στην περίπτωση αυτή η άδεια ικανότητας οδηγού επιστρέφεται μετά την παρέ­λευση του τριμήνου, μόνο με την προσκόμιση του απο­δεικτικού καταβολής του διοικητικού προστίμου.
γ. Με φυλάκιση τουλάχιστον δύο (2) μηνών, διοικητικό πρόστιμο χιλίων διακοσίων (1.200,00) ευρώ και αφαίρε­ση, επιτόπου, της άδειας ικανότητας οδηγού για εκατόν ογδόντα (180) ημέρες, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα, εάν η συγκέντρωση οινοπνεύματος στο αίμα του είναι άνω του 1,10g/l, μετρούμενη με τη μέθοδο της αιμολη­ψίας ή άνω των 0,60 χιλιοστών του γραμμαρίου ανά λί­τρο εκπνεόμενου αέρα, όταν η μέτρηση γίνεται στον εκ­πνεόμενο αέρα με αντίστοιχη συσκευή αλκοολομέτρου. Στην περίπτωση αυτή η άδεια ικανότητας οδηγού επι­στρέφεται μετά την παρέλευση του εξαμήνου, μόνο με την προσκόμιση αποδεικτικού καταβολής του διοικητι­κού προστίμου.
δ. Στις πιο πάνω περιπτώσεις α', β' και γ' το όχημα ακινητοποιείται υποχρεωτικά και φυλάσσεται, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 46 του παρόντος και των, κατ' εξουσιοδότηση αυτού, εκδιδόμενων αποφάσεων. Ο έλεγχος και η βεβαίωση των παραβάσεων της παρούσας παραγράφου γίνεται από συνεργείο δύο τουλάχιστον αστυνομικών ή λιμενικών, εκ των οποίων ο ένας είναι ανακριτικός υπάλληλος.»

2. Η παράγραφος 8 του άρθρου 42, όπως ισχύει, αντι­καθίσταται ως εξής:
«8. Εάν ο οδηγός οχήματος καταληφθεί να οδηγεί και πάλι υπό την επήρεια οινοπνεύματος εντός δύο (2) ετών από προηγούμενη παράβαση της απαγόρευσης οδήγη­σης υπό την επίδραση οινοπνεύματος και η συγκέντρω­ση οινοπνεύματος στο αίμα του, κατά τη νέα παράβαση, είναι άνω του 1,10 g/l, μετρούμενη με τη μέθοδο της αιμοληψίας ή άνω των 0,60 χιλιοστών του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα, όταν η μέτρηση γίνεται στον εκπνεόμενο αέρα με αντίστοιχη συσκευή αλκοολομέτρου, επιβάλλεται για κάθε περαιτέρω παράβαση ποινή φυλάκισης τουλάχιστον έξι (6) μηνών και διοικητικό πρό­στιμο δύο χιλιάδων (2.000,00) ευρώ, καθώς και επιτόπου αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού για πέντε (5) χρόνια, σύμφωνα με τις προϋποθέσεις και τη διαδικασία του άρθρου 103 του παρόντος Κώδικα. Η αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού, στην περίπτωση αυτή, αρχί­ζει κάθε φορά από τη λήξη του χρόνου της προηγούμε­νης αφαίρεσης.
Στις περιπτώσεις αυτές, η άδεια ικανότητας οδηγού επιστρέφεται μετά την παρέλευση του συνολικού χρό­νου αφαίρεσης της, μόνο με την προσκόμιση αποδεικτι­κού καταβολής των διοικητικών προστίμων.
Η περίπτωση δ' της προηγούμενης παραγράφου εφαρ­μόζεται αναλόγως.»


απο εδω (http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n3542_07.htm)


οποτε κανονικα εσυ επρεπε να εχεις φαει ενα 1200αρι μαζι με το εξαμηνο του διπλωματος και να σου ειχαν παρει και το μηχανακι...
τωρα πως εφυγες χωρις προστιμο και με δικαστηριο, δεν ξερω...εκτος αν εχει αλλαξει κατι...

BLiTzER
16/11/2017, 09:14
Το είδα το ποστάκι το πρωί στον καφέ μου κι έδειξα χαρακτήρα, κρατήθηκα και δεν έγραψα.
Το ξαναβλέπω τώρα στα νέα μηνύματα και θα ξαναδείξω χαρακτήρα.

Α τώρα είδα ότι έγραψε την τιμή. Δεν κάθισα καν να το διαβάσω ολόκληρο. :p

Περιμένεις φυλάκιση τουλάχιστον δύο μηνών, διοικητικό πρόστιμο 1.200 ευρώ και αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού για 3-6 μήνες. Πάνω κάτω. Καλοφόρετα!

vaska
16/11/2017, 09:56
Θράσος λέγεται αυτό. Να μπαίνεις σε μοτοφόρουμ που είσαι και παλιός χρήστης (από το '13 λέει ο ρουφιάνος), που ξέρεις λίγο πολύ τι κουβεντιάζουμε εδώ και ότι δεν τις μετράμε ποιος οδήγησε περισσότερα χιλιόμετρα ντίρλα, που όλοι έχουμε χάσει φίλο γνωστό άδικα από κάποιον που παραβίασε στοπ ή που ήταν πιωμένος, και να ρωτάς πιο και πόσο είναι το πρόστιμο.

Εύχομαι να πέσεις σε κανένα σοβαρό πρόεδρο που έχει πάρει στα σοβαρά την οδική ασφάλεια και να σου ράψει κουστουμάκι γιατί τελικά μόνον έτσι την ακούμε. Αν πέσεις στα μαλακά θα την ξανακάνεις, πάλι θα έχεις πιει λίγα κρασάκια και πάλι θα καβαλήσεις.

sniper
16/11/2017, 10:02
Θράσος λέγεται αυτό. Να μπαίνεις σε μοτοφόρουμ που είσαι και παλιός χρήστης (από το '13 λέει ο ρουφιάνος), που ξέρεις λίγο πολύ τι κουβεντιάζουμε εδώ και ότι δεν τις μετράμε ποιος οδήγησε περισσότερα χιλιόμετρα ντίρλα, που όλοι έχουμε χάσει φίλο γνωστό άδικα από κάποιον που παραβίασε στοπ ή που ήταν πιωμένος, και να ρωτάς πιο και πόσο είναι το πρόστιμο.

Εύχομαι να πέσεις σε κανένα σοβαρό πρόεδρο που έχει πάρει στα σοβαρά την οδική ασφάλεια και να σου ράψει κουστουμάκι γιατί τελικά μόνον έτσι την ακούμε. Αν πέσεις στα μαλακά θα την ξανακάνεις, πάλι θα έχεις πιει λίγα κρασάκια και πάλι θα καβαλήσεις.


Σιγά ρε μλκ Ντζατζ Ντρεντ.

Ναι δεν πίνουμε όταν οδηγούμε αλλά την έφαγε (και δεν έφαγε κανέναν).

teogtp
16/11/2017, 10:08
Το θέμα ρε Βασίλη είναι ότι στον γνωστό μου απλά δεν ίδρωσε το αυτί του.
Είπε,"Οκ θα το ρίξω στην εφορία και οπότε έχω θα πληρώσω"

doctoras
16/11/2017, 10:20
Θράσος λέγεται αυτό. Να μπαίνεις σε μοτοφόρουμ που είσαι και παλιός χρήστης (από το '13 λέει ο ρουφιάνος), που ξέρεις λίγο πολύ τι κουβεντιάζουμε εδώ και ότι δεν τις μετράμε ποιος οδήγησε περισσότερα χιλιόμετρα ντίρλα, που όλοι έχουμε χάσει φίλο γνωστό άδικα από κάποιον που παραβίασε στοπ ή που ήταν πιωμένος, και να ρωτάς πιο και πόσο είναι το πρόστιμο.

Εύχομαι να πέσεις σε κανένα σοβαρό πρόεδρο που έχει πάρει στα σοβαρά την οδική ασφάλεια και να σου ράψει κουστουμάκι γιατί τελικά μόνον έτσι την ακούμε. Αν πέσεις στα μαλακά θα την ξανακάνεις, πάλι θα έχεις πιει λίγα κρασάκια και πάλι θα καβαλήσεις.

αναγνωρίζει την μαλ@κία του και αυτό έχει σημασία. Το πόσο θα έχει το πρόστιμο και εάν πειθαρχήσει την επόμενη φορά είναι κάτι το ξέρει ο ίδιος. Για να γίνεις επικριτικός σε τέτοιο βαθμό και για να είσαι δίκαιος θα πρέπει να συμπεριλάβεις τι έκανες εσύ στις ηλικίες απο 20 εώς 30 και όχι τώρα έχοντας οικογένεια και αναπτυγμένη την αίσθηση ασφάλειας.

Δυστυχώς ο έλεγχος αλκοτεστ συμβαίνει κατ εξαίρεση και όχι κατα κανόνα, γιαυτό βλέπεις τόσα ιδιωτικά οχήματα να κατεβαίνουν στο κέντρο της πόλης το Σαββατοκύριακο βράδυ ενώ ξέρουμε όλοι οτι τουλάχιστο τα 3/4 αυτών θα πιουν και θα οδηγήσουν.
Και να θυμάστε το όριο με μοτό είναι "0" και όχι ένα ποτήρι μπίρα όπως τους οδηγούς αυτοκινήτων.

vaska
16/11/2017, 10:34
Σιγά ρε μλκ Ντζατζ Ντρεντ.

Ναι δεν πίνουμε όταν οδηγούμε αλλά την έφαγε (και δεν έφαγε κανέναν).

Ενώ άμα "έτρωγε" εμείς θα γράφαμε συλλυπητήρια και άλλες αρλούμπες για να ξορκίσουμε το κακό και να πούμε και κάτι βρε αδερφέ. από την άλλη μεριά κάποιοι θα έχαναν τον δικό τους άνθρωπο. ΟΚ.


Το θέμα ρε Βασίλη είναι ότι στον γνωστό μου απλά δεν ίδρωσε το αυτί του.
Είπε,"Οκ θα το ρίξω στην εφορία και οπότε έχω θα πληρώσω"

Αν την έτρωγε όμως όποτε τα έτσουζε και μάζευε προίκα στην εφορία + αφαίρεση διπλώματος και κατάσχεση για Χ χρονικό διάστημα του οχήματος, θα σου έλεγα αν θα ίδρωνε το αφτί του.


αναγνωρίζει την μαλ@κία του και αυτό έχει σημασία. Το πόσο θα έχει το πρόστιμο και εάν πειθαρχήσει την επόμενη φορά είναι κάτι το ξέρει ο ίδιος. Για να γίνεις επικριτικός σε τέτοιο βαθμό και για να είσαι δίκαιος θα πρέπει να συμπεριλάβεις τι έκανες εσύ στις ηλικίες απο 20 εώς 30 και όχι τώρα έχοντας οικογένεια και αναπτυγμένη την αίσθηση ασφάλειας.

Δυστυχώς ο έλεγχος αλκοτεστ συμβαίνει κατ εξαίρεση και όχι κατα κανόνα, γιαυτό βλέπεις τόσα ιδιωτικά οχήματα να κατεβαίνουν στο κέντρο της πόλης το Σαββατοκύριακο βράδυ ενώ ξέρουμε όλοι οτι τουλάχιστο τα 3/4 αυτών θα πιουν και θα οδηγήσουν.
Και να θυμάστε το όριο με μοτό είναι "0" και όχι ένα ποτήρι μπίρα όπως τους οδηγούς αυτοκινήτων.

Δεν έπινα ούτε πίνω ούτε στα 20 ούτε στα 30 ούτε στα 50 που είμαι τώρα αν ξέρω ότι μετά θα οδηγήσω.
Με το πιόμα και την οδήγηση έχω θέματα πολλά και είμαι κάθετος.

Επίσης όταν η μαλακία μας δεν κοστίζει και πολλά είναι εύκολο να την αναγνωρίσεις. Κοστολόγησε πάνω απ' όλα την δικιά σου ζωή και την θλίψη που θα προξενήσεις στους οικείους σου (μάνα πατέρα παιδιά) και μετά έβγα στους δρόμους πιωμένος!

Τέρμα μάγκες πιόμα και οδήγηση δεν συνάδει

daz
16/11/2017, 10:39
Αρκετά με την κριτική. Δεν δικάζουμε κανέναν και όλοι είμαστε παράνομοι που δεν την έχουμε φάει ακόμα ή την τρώμε κατά περιόδους, ο καθένας για διαφορετικούς λόγους. Το θέμα με το ποτό είναι ότι εκείνη την ώρα δεν μπορείς να σκεφτείς λογικά και το επόμενο πρωί αναρωτιέσαι τι μαλακία έκανες, είτε ξυπνήσεις με μια κλήση στο κομοδίνο είτε με μια άσχημη στο κρεβάτι. :lol:

Κάποια λάθη δεν πρέπει να γίνονται αλλά λίγοι υπάρχουν εδώ μέσα που μπορούν να σταθούν με κριτική απέναντι στον οποιονδήποτε που έφαγε μια κλήση τροχαίας.

Παρακαλώ να επιστρέψουμε στο θέμα του θρέντ!

doctoras
16/11/2017, 10:47
Ενώ άμα "έτρωγε" εμείς θα γράφαμε συλλυπητήρια και άλλες αρλούμπες για να ξορκίσουμε το κακό και να πούμε και κάτι βρε αδερφέ. από την άλλη μεριά κάποιοι θα έχαναν τον δικό τους άνθρωπο. ΟΚ.



Αν την έτρωγε όμως όποτε τα έτσουζε και μάζευε προίκα στην εφορία + αφαίρεση διπλώματος και κατάσχεση για Χ χρονικό διάστημα του οχήματος, θα σου έλεγα αν θα ίδρωνε το αφτί του.



Δεν έπινα ούτε πίνω ούτε στα 20 ούτε στα 30 ούτε στα 50 που είμαι τώρα αν ξέρω ότι μετά θα οδηγήσω.
Με το πιόμα και την οδήγηση έχω θέματα πολλά και είμαι κάθετος.

Επίσης όταν η μαλακία μας δεν κοστίζει και πολλά είναι εύκολο να την αναγνωρίσεις. Κοστολόγησε πάνω απ' όλα την δικιά σου ζωή και την θλίψη που θα προξενήσεις στους οικείους σου (μάνα πατέρα παιδιά) και μετά έβγα στους δρόμους πιωμένος!

Τέρμα μάγκες πιόμα και οδήγηση δεν συνάδει
οκ τότε έχεις δίκιο αλλά φαντάζομαι το ξέρεις οτι είσαι η εξαίρεση του κανόνα και ποσοστό 0,1%.

σε όλα τα άλλα συμφωνώ και τώρα πια τα εφαρμόζω ευλαβικά. Αναγνωρίζω όμως οτι στα 20-30 μου ήμουν ένας απο την πλειοψηφία των κανιβάλων πολιτών εκεί έξω

sorry για την διπλοεγγραφή

VANDA
16/11/2017, 10:51
Θράσος λέγεται αυτό.

Επίσης, μπορεί απλά να περνάει και να μην ακουμπάει (καλά να πάθω, ναι οκ, αλλά πόσο θα πληρώσω, αυτό με νοιάζει.. τα άλλα να 'χαμε να λέγαμε) ή
-ακριβώς επειδή ξέρει πού γράφει- δημοσιοποιεί το λάθος του (με αφορμή, και καλά, μια ερώτηση που εύκολα απαντιέται με λίγο ψάξιμο) για να τα ακούσει μια γύρα. Ή να προκαλέσει τζέρτζελο, δεν ξέρω.. Καλοί είναι πολλοί στη θεωρία, αλλά στην πράξη τις πίνουν τις μπυρίτσες τους με τη μηχανή να τους περιμένει παραδίπλα.

sniper
16/11/2017, 10:53
.... Καλοί είναι πολλοί στη θεωρία, αλλά στην πράξη τις πίνουν τις μπυρίτσες τους με τη μηχανή να τους περιμένει παραδίπλα.

Δλδ σόρρυ... όσοι βγαίνουν νύχτα με την μηχανή/αυτοκίνητο πίνουν σόδα ή χυμούς; Στην Ελλάδα.

devil's animal
16/11/2017, 10:59
Καλοί είναι πολλοί στη θεωρία, αλλά στην πράξη τις πίνουν τις μπυρίτσες τους με τη μηχανή να τους περιμένει παραδίπλα.


το αυτο και enough said...
:wave2:


και για να το προσωποποιησω και λιγο...
παλιοτερα σε οποιαδηποτε συγκεντωση, συναξη, βολτα, εκδρομη, μαζωξη κλπ του εν λογω φορουμ, ολοι (εκτος απο εμενα) επιναν απο πολυ εως λιγο...

ο αναμαρτητος πρωτος τον λιθο βαλετω λενε...αλλα, ευτυχως, σε αυτο κομματι δεν επινα και δεν πινω σταλια...

pipe_smoker
16/11/2017, 11:06
Γράφει ο ένας ότι έκανε μαλακία που πούλησε το μηχανάκι του με χειραψία και ρωτάει τί επιλογές έχει, πέφτετε να τον φάτε.
Γράφει ο άλλος ότι έκανε μαλακία που καβάλησε ντίρλα και ρωτάει αν ξέρουμε τί κουστούμι θα του ράψουν, και σας πιάνει ο ανθρωπισμός σας.

Δεν υπάρχετε ρε πούστη μου :lol:

Billymuse
16/11/2017, 11:11
Eυτυχώς που πίνει μόνο αυτος που άνοιξε στο Θρεντ. Να μην έρθει ποτέ Κρίκο αφου εκεί με τσάγια την βγάζουμε :lol:

BLiTzER
16/11/2017, 11:19
Δλδ σόρρυ... όσοι βγαίνουν νύχτα με την μηχανή/αυτοκίνητο πίνουν σόδα ή χυμούς; Στην Ελλάδα.

Ναι.

:D

sniper
16/11/2017, 11:21
Ναι.

:D


Όσοι βγαίνουν εποχούμενοι λέμε, και νύχτα.. συγκεντρώσου.

pipe_smoker
16/11/2017, 11:21
Ναι.

:D

Όπου σόδα τζιν τόνικ, κι όπου χυμός τζιν λεμόνι εννοείς? :p

andgeo
16/11/2017, 11:21
Ω! Καθωσπρεπισμός , αγαπημένα θρεντ...

teogtp
16/11/2017, 11:28
Γράφει ο ένας ότι έκανε μαλακία που πούλησε το μηχανάκι του με χειραψία και ρωτάει τί επιλογές έχει, πέφτετε να τον φάτε.
Γράφει ο άλλος ότι έκανε μαλακία που καβάλησε ντίρλα και ρωτάει αν ξέρουμε τί κουστούμι θα του ράψουν, και σας πιάνει ο ανθρωπισμός σας.

Δεν υπάρχετε ρε πούστη μου :lol:

Φαντάσου να μας πει ότι καβαλάει BMW και ότι είναι αντμιν σε φόρουμ.....
Κορέα θα γίνει εδώ μέσα....


:p

lio1991
16/11/2017, 12:06
Καταρχην,συγνωμη αν εθιξα καποιον με την ερωτηση μου.

Κατα δευτερον, το εψαξα για τα προστιμα, και το ειδα το 1200αρι κλπ κλπ, για αυτο και εστειλα εδω να ρωτησω
επειδη ξαφνιαστηκα που εφυγα με μια κλιση και χωρις διπλωμα. Και απο τα λιγα που ρωτησα καποιους γνωστους,
σε κανα χρονο στο δικαστηριο η αποφαση του κυριου προεδρου μπορει να διαφερει απο το ποσο των 1200 ε. Είτε
προς τα πανω, ειτε προς τα κατω.

Και τριτον, δεν ρωτησα επειδη η ολη φαση απλα μπηκε απο το ενα αυτι και βγηκε απο το αλλο, απλα καλως ή κακως
αυτο που μενει τωρα ειναι ενα πολυ ωραιο τσουχτερο προστιμο , και απλα ψαχνω να προετοιμαστω, δεν μου τρεχουν απο
τα μπατζακια τα φραγκα. Ολο αυτο με το ποτο και οδηγηση δεν συνηθίζω να το κανω, απλα ετυχε δυστυχως χτες να πιουμε
λιγο παραπανω. Ξαναλεω οτι μαλακια μου. Κανονικα το μηχανακι θα επρεπε να το ειχα κλεισμενο στο γκαραζ και να ημουν κυριος.

devil's animal
16/11/2017, 12:18
Καταρχην,συγνωμη αν εθιξα καποιον με την ερωτηση μου.

Κατα δευτερον, το εψαξα για τα προστιμα, και το ειδα το 1200αρι κλπ κλπ, για αυτο και εστειλα εδω να ρωτησω
επειδη ξαφνιαστηκα που εφυγα με μια κλιση και χωρις διπλωμα. Και απο τα λιγα που ρωτησα καποιους γνωστους,
σε κανα χρονο στο δικαστηριο η αποφαση του κυριου προεδρου μπορει να διαφερει απο το ποσο των 1200 ε. Είτε
προς τα πανω, ειτε προς τα κατω.

Και τριτον, δεν ρωτησα επειδη η ολη φαση απλα μπηκε απο το ενα αυτι και βγηκε απο το αλλο, απλα καλως ή κακως
αυτο που μενει τωρα ειναι ενα πολυ ωραιο τσουχτερο προστιμο , και απλα ψαχνω να προετοιμαστω, δεν μου τρεχουν απο
τα μπατζακια τα φραγκα. Ολο αυτο με το ποτο και οδηγηση δεν συνηθίζω να το κανω, απλα ετυχε δυστυχως χτες να πιουμε
λιγο παραπανω. Ξαναλεω οτι μαλακια μου. Κανονικα το μηχανακι θα επρεπε να το ειχα κλεισμενο στο γκαραζ και να ημουν κυριος.


το οτι απο την αρχη του thread εχεις αναγνωρισει το λαθος σου λεει πολλα και δεν μπορει κανενας να σε κρινει..ολοι εχουμε δικαιωμα στην μ@λακια...το θεμα ειναι να αναγνωριζεται και να διορθωνεται...

παμε παρακατω...
περα απο ολα τα off topic που γραφτηκαν καλο θα ηταν να μας πουν οι δικηγοροι ή και τα "οργανα" του φορουμ τι παιχτηκε και εσυ δεν πηρες κληση με προστιμο αλλα κληση σε δικη...

το μηχανακι στο κρατησαν ή σε αφησαν να φυγεις μετα?
και πες μας και τι λεει στην κληση για δικασιμο που εχεις στα χερια σου..

teogtp
16/11/2017, 12:20
Παντελονατος.
Και άλλη φορά προσοχή.

lio1991
16/11/2017, 12:23
Και εγω για αυτο ρωτησα. Δεν μπορει να μην υπαρχει καποιος εδω μεσα που να γνωριζει δυο πραγματα παραπανω.

Το μηχανακι το πηρε ενας φιλος αλλιως θα πηγαινε γερανος δηλαδη+100ε

thunder ace
16/11/2017, 12:46
Ενώ άμα "έτρωγε" εμείς θα γράφαμε συλλυπητήρια και άλλες αρλούμπες για να ξορκίσουμε το κακό και να πούμε και κάτι βρε αδερφέ. από την άλλη μεριά κάποιοι θα έχαναν τον δικό τους άνθρωπο. ΟΚ.



Αν την έτρωγε όμως όποτε τα έτσουζε και μάζευε προίκα στην εφορία + αφαίρεση διπλώματος και κατάσχεση για Χ χρονικό διάστημα του οχήματος, θα σου έλεγα αν θα ίδρωνε το αφτί του.



Δεν έπινα ούτε πίνω ούτε στα 20 ούτε στα 30 ούτε στα 50 που είμαι τώρα αν ξέρω ότι μετά θα οδηγήσω.
Με το πιόμα και την οδήγηση έχω θέματα πολλά και είμαι κάθετος.

Επίσης όταν η μαλακία μας δεν κοστίζει και πολλά είναι εύκολο να την αναγνωρίσεις. Κοστολόγησε πάνω απ' όλα την δικιά σου ζωή και την θλίψη που θα προξενήσεις στους οικείους σου (μάνα πατέρα παιδιά) και μετά έβγα στους δρόμους πιωμένος!

Τέρμα μάγκες πιόμα και οδήγηση δεν συνάδει

+ ενα κατομυριο(τα ιδια θα εγραφα και γω-με προλαβες)

bulmont
16/11/2017, 13:45
Δεν έπινα ούτε πίνω ούτε στα 20 ούτε στα 30 ούτε στα 50 που είμαι τώρα ...


Απορώ ρε, τι σου βρίσκει η MILFάρα....................

o teos
16/11/2017, 16:01
Απορώ ρε, τι σου βρίσκει η MILFάρα....................

Ειναι ομορφάντρας με πλούσια κομη:smokin:

bulmont
16/11/2017, 16:13
Ειναι ομορφάντρας με πλούσια κομη:smokin:


Είδες τα καλά άμα δεν πίνεις;;;;;.................

sniper
16/11/2017, 16:18
Απορώ ρε, τι σου βρίσκει η MILFάρα....................


Δεν είπαμε ότι οι υπόλοιποι δεν πίνουν...

390493

teogtp
16/11/2017, 16:21
Απορώ ρε, τι σου βρίσκει η MILFάρα....................

Έχει μεγάλη......








































Συλλογή από εργαλεία.
:tooth:

typhoon
16/11/2017, 16:45
Δε θα διαφωνήσω με τα γραφόμενα, ήπιες σε πιασανε, θα πληρώσεις, δόξα τω Θεό δεν έπαθε κάτι ο ίδιος ή προκάλεσε κάτι σε άλλον.

Αλλά το θάνατο δεν τον φέρνει μόνο το πιώμα. Τον φέρνει κ η μη χρήση κράνους, η καγκουροοδηγηση, το οδηγάω το μπρδλο μου (παπί, γουρούνα, χρεπι) στην α.ο. κ αναγκάζω τους γύρω μου να με περνάνε κινδυνεύοντας οι ίδιοι, τον φέρνει ο μπαφακος που ήπια γιατί δεν καπνίζω κανονικά, περιστασιακά κανά γαρο με τα παιδιά, τον φέρνει το εκάστοτε "Μαρακι" που σου χει πρήξει δεόντως τ αρχίδια κ έχεις το μυαλό σου αλλού όταν οδηγείς.
Το να σκοτωθώ από μαλακια μου είναι επιλογή μου. Το να με σκοτώσει ο πιωμενος,μερακλωμενος στεναχωρημένος όμως ή να σκοτώσω εγώ που θα χω το νου μου στο Μαράκι είναι κρίμα κ άδικο.

Αναμαρτητος δεν είμαι δυστυχώς. Κάποια πράγματα θα τα ξανασκεφτω όμως κ αναθεωρώ μερικά όσο περνάνε τα χρόνια.

lio1991
16/11/2017, 17:33
Ενταξει, την εκανα την μαλακια μου, οτι εγινε εγινε και το παθημα να μου γινει μαθημα, δεν μπορω να πω κατι αλλο.

Αλλα καλως ή κακως ,το θεμα μου ειναι πλεον, οσο και αν φαινεται περιεργο σε καποιους, οτι αναμενεται ενα διαστηριο
του οποιου δεν εχω ιδεα το προστιμο τι ταξης θα ειναι. Απλα ψαχνω καποια απαντηση απο καποιον, για να ξερω
τι με περιμενει. Πραγματικα με αυτα που διαβαζω αρχιζω και σκεφτομαι μηπως πουλησω τη μηχανη για να ειμαι σε
θεση να πληρωσω το προστιμο του δικαστηριου.

Το δικαστηριο λογικα θα γινει στην Αθηνα, σε περιπτωση που βοηθαει.

basilis_k6
16/11/2017, 17:47
Ενταξει, την εκανα την μαλακια μου, οτι εγινε εγινε και το παθημα να μου γινει μαθημα, δεν μπορω να πω κατι αλλο.

Αλλα καλως ή κακως ,το θεμα μου ειναι πλεον, οσο και αν φαινεται περιεργο σε καποιους, οτι αναμενεται ενα διαστηριο
του οποιου δεν εχω ιδεα το προστιμο τι ταξης θα ειναι. Απλα ψαχνω καποια απαντηση απο καποιον, για να ξερω
τι με περιμενει. Πραγματικα με αυτα που διαβαζω αρχιζω και σκεφτομαι μηπως πουλησω τη μηχανη για να ειμαι σε
θεση να πληρωσω το προστιμο του δικαστηριου.

Το δικαστηριο λογικα θα γινει στην Αθηνα, σε περιπτωση που βοηθαει.

Με βάση το νομο αυτη τη στιγμη δεν πρεπει να έχεις διπλωμα πανω σου σωστα? Το δικαστήριο θα σου δώσει το ελάχιστο 1200ε κατα πάσα πιθανοτητα συν τους 2 μήνες οι οποίοι ειναι 60 επι Χ ποσο. Το ποσο θα το ορίσει ο δικαστης με βάση το συμβάν και το προσωπο σου. Το ελάχιστο ειναι 3 ευρω την ημέρα, το μέγιστο δεν θες να ξέρεις.

lio1991
16/11/2017, 17:51
Οχι, διπλωμα δεν εχω.

Δηλαδη θα βγει ενα ποσο συμφωνα με αυτα που εγραψες παραπανω, και το ποσο αυτο θα διπλασιαστει λογω της προσαυξησης;
Δηλαδη να περιμενω στα σιγουρα 2500ε και ισως παραπανω;

devil's animal
16/11/2017, 18:12
Με βάση το νομο αυτη τη στιγμη δεν πρεπει να έχεις διπλωμα πανω σου σωστα? Το δικαστήριο θα σου δώσει το ελάχιστο 1200ε κατα πάσα πιθανοτητα συν τους 2 μήνες οι οποίοι ειναι 60 επι Χ ποσο. Το ποσο θα το ορίσει ο δικαστης με βάση το συμβάν και το προσωπο σου. Το ελάχιστο ειναι 3 ευρω την ημέρα, το μέγιστο δεν θες να ξέρεις.



το διοικητικο προστιμο δεν επρεπε να το βεβαιωσει ο τροχαιος? γιατι το στελνει δικαστικα?
επισης, το διμηνο ειναι με αναστολη σωστα? εφοσον ειναι με αναστολη ειναι και εξαγορασιμο?

να μαθαινουμε και τιποτα...:look:

GiorgosLa
16/11/2017, 18:19
το διοικητικο προστιμο δεν επρεπε να το βεβαιωσει ο τροχαιος? γιατι το στελνει δικαστικα?
επισης, το διμηνο ειναι με αναστολη σωστα? εφοσον ειναι με αναστολη ειναι και εξαγορασιμο?

να μαθαινουμε και τιποτα...:look:

Εσένα τι σε νοιάζει? Τα καλαμαράκια δεν τα πιάνει το αλκοτέστ. :D

basilis_k6
16/11/2017, 18:54
το διοικητικο προστιμο δεν επρεπε να το βεβαιωσει ο τροχαιος? γιατι το στελνει δικαστικα?
επισης, το διμηνο ειναι με αναστολη σωστα? εφοσον ειναι με αναστολη ειναι και εξαγορασιμο?

να μαθαινουμε και τιποτα...:look:

ο τροχαιος καταρχην δεν ξέρει αν εσυ εισαι ηδη με αναστολή. Το ποσο δεν ειναι ξερο 1200, ειναι αρχικα 1200 και βλέπουμε οπότε γιαυτο παει ολο στο δικαστηριο.

αυτα καταλαβαινω με τις γνωσεις που εχω και αυτα που γραφει ο κοκ, δεν ειμαι του επαγγέλματος μπορει να κανω και λάθος

lio1991
16/11/2017, 19:04
Το τι γραφει ο ΚΟΚ το εχω βρει, το διαβαζω και το ξαναδιαβαζω, και σε λιγο θα πεσουν τα μαλλια μου.(διαβαζω και για τα νεα μετρα->500% πανω)

Το θεμα ειναι πως λιγο που διαβασα στο ιντερνετ καποιες παρομοιες περιπτωσεις συν την εμπειρια ενος γνωστου,
τα πραγματα μου τα λενε τελειως διαφορετικα.

Δηλαδη, ο γνωστος ειχε βγαλει στο αλκοτεστ πανω απο 1 πρωτη μετρηση, 0.73 δευτερη, δεν ειχε αμεσα προστιμο αλλα δικαστηριο μετα απο ενα χρονο
περιπου μαζι με απομακρυνση του διπλωματος για 6 μηνες. Οταν ηρθε η ωρα του δικαστηριου το προστιμο ηταν κατι γελοιο
σε σχεση με τα 3χιλιαρα που διαβαζω. Να αναφερω ομως πως το παιδι δικαστηκε επαρχια και οχι Αθηνα. Για αυτο ειπα πριν
οτι θα δικαστω Αθηνα, γιατι κατι μου λεει οτι τα πραγματα ειναι πιο αυστηρα εδω.

Και για ενα αλλο γεγονος που διαβασα, η αλλη λεει βγαζει αλκοτεστ πανω απο 2!!! Οδηγαει αμαξι, τρακαρει με αλλο αμαξι, παει δικαστηριο
και τρωει προστιμο 1200ε?!?!.

Αυτα βλεπω και εχω μπλεξει τα μπουτια μου, δεν ξερω καθολου τι να περιμενω.

basilis_k6
16/11/2017, 19:29
Το τι γραφει ο ΚΟΚ το εχω βρει, το διαβαζω και το ξαναδιαβαζω, και σε λιγο θα πεσουν τα μαλλια μου.(διαβαζω και για τα νεα μετρα->500% πανω)

Το θεμα ειναι πως λιγο που διαβασα στο ιντερνετ καποιες παρομοιες περιπτωσεις συν την εμπειρια ενος γνωστου,
τα πραγματα μου τα λενε τελειως διαφορετικα.

Δηλαδη, ο γνωστος ειχε βγαλει στο αλκοτεστ πανω απο 1 πρωτη μετρηση, 0.73 δευτερη, δεν ειχε αμεσα προστιμο αλλα δικαστηριο μετα απο ενα χρονο
περιπου μαζι με απομακρυνση του διπλωματος για 6 μηνες. Οταν ηρθε η ωρα του δικαστηριου το προστιμο ηταν κατι γελοιο
σε σχεση με τα 3χιλιαρα που διαβαζω. Να αναφερω ομως πως το παιδι δικαστηκε επαρχια και οχι Αθηνα. Για αυτο ειπα πριν
οτι θα δικαστω Αθηνα, γιατι κατι μου λεει οτι τα πραγματα ειναι πιο αυστηρα εδω.

Και για ενα αλλο γεγονος που διαβασα, η αλλη λεει βγαζει αλκοτεστ πανω απο 2!!! Οδηγαει αμαξι, τρακαρει με αλλο αμαξι, παει δικαστηριο
και τρωει προστιμο 1200ε?!?!.

Αυτα βλεπω και εχω μπλεξει τα μπουτια μου, δεν ξερω καθολου τι να περιμενω.

Ο δικαστης στην δευτερη περιπτωση ξερει οτι αυτη έχει και άλλα δικαστηρια και ακόμη μεγαλυτερα εξοδα. Της εδωσε το μικροτερο προστιμο γιατι έχει κιαλλα να πληρωσει.

lio1991
16/11/2017, 19:31
Ααα οκ. Δεν το καταλαβα.

basilis_k6
16/11/2017, 19:42
δεν ξερω ομως μεχρι να γινει το δικαστηριο θα εχει αλλάξει ο κοκ. εσυ θα δικαστεις με το νεο? αυτο ειναι σημαντικο ερωτημα.

lio1991
16/11/2017, 19:48
Η ουσιαστικοτερη αλλαγη απο οτι διαβασα στον νεο κοκ, ειναι οτι το προστιμο θα βγαινει αναλογα με το εισοδημα.
Δηλαδη εμενα που η φορολογικη μου δηλωση ειναι μηδενικη τι γινεται?

lykourgi
16/11/2017, 22:10
Εγώ αναρωτιέμαι πως θα σου επιστρέψουν το δίπλωμα σε έξη μήνες, αφού δεν θα έχεις πληρώσει ακόμη κάποιο πρόστιμο;
Βάσει των αποσπασμάτων των νόμων που παρατέθηκαν νωρίτερα, η εξόφληση του προστίμου είναι απαραίτητη για την επιστροφή του διπλώματος.
Με αυτή τη λογική το δίπλωμα έπρεπε να σου αφαιρεθεί από το δικαστήριο, μαζί με την επιβολή της όποιας χρηματικής ποινής.

BLiTzER
16/11/2017, 22:14
Η ουσιαστικοτερη αλλαγη απο οτι διαβασα στον νεο κοκ, ειναι οτι το προστιμο θα βγαινει αναλογα με το εισοδημα.
Δηλαδη εμενα που η φορολογικη μου δηλωση ειναι μηδενικη τι γινεται?

Περίμενε σίγουρα να πληρώσεις περισσότερα από αυτούς που δηλώνουν 100άρικα. Κι επίσης θα γίνει έρευνα, αφού πιθανότατα φοροδιαφεύγεις.

teogtp
16/11/2017, 22:18
Και όμως σε περίπτωση που ξέρω εγώ το δίπλωμα αφαιρέθηκε για 6 μήνες και το δικαστήριο έγινε μετά από 1,5 χρόνο όπου στην χρηματική ποινή αναφέρεται και η (εκ νέου; )αφαίρεση του διπλώματος.

taisteal
16/11/2017, 22:20
Περίμενε σίγουρα να πληρώσεις περισσότερα από αυτούς που δηλώνουν 100άρικα. Κι επίσης θα γίνει έρευνα, αφού πιθανότατα φοροδιαφεύγεις.

Σιγά μην φωνάξουν και το FBI :lol:
Με μηδενική θα πέσει στα μαλακά το πιθανότερο.

lykourgi
16/11/2017, 22:22
Και όμως σε περίπτωση που ξέρω εγώ το δίπλωμα αφαιρέθηκε για 6 μήνες και το δικαστήριο έγινε μετά από 1,5 χρόνο όπου στην χρηματική ποινή αναφέρεται και η (εκ νέου; )αφαίρεση του διπλώματος.
Ακριβώς εκεί πάει το μυαλό μου, αλλά δεν είναι λογικό να αφαιρείται δύο φορές.
Κάποιο λάθος υπάρχει.

BLiTzER
16/11/2017, 22:23
Προφανώς, αστειευόμουν για το 2ο μέρος. Αλλά το πρώτο σίγουρα θα βγει αληθινό, αυτό ακριβώς εννοούσαν "βάσει εισοδήματος". :lol:

taisteal
16/11/2017, 22:26
Προφανώς, αστειευόμουν για το 2ο μέρος. Αλλά το πρώτο σίγουρα θα βγει αληθινό, αυτό ακριβώς εννοούσαν "βάσει εισοδήματος". :lol:

Σε αντίστοιχη δική μου περίπτωση σοβαρής παράβασης με ρώτησε το δικαστήριο τι δήλωση
κάνω και είπα μηδενική,την αλήθεια δηλαδή.
Την έβγαλα φθηνά.
Πάνε και δύο χρόνια όμως.

lio1991
16/11/2017, 23:36
Μα και εγω αληθεια λεω. Μηδενικη δηλωση εχω επειδη ειμαι ανεργος φοιτητης. Τελος παντων, οτι εγινε εγινε,
θα πληρωσω τα σπασμενα...αφου πουλησω τη μηχανη.

Ευχαριστω για τις απαντησεις

AristidisZ
17/11/2017, 07:06
Προτού μας φύγεις βρε αδερφέ δε μας λες τι είχες πιει και πόσα κιλά είσαι;
Έτσι , γιατί είμαι λάτρης της στατιστικής ρωτάω :p

KotsosDR
17/11/2017, 09:52
Αν από την τέλεση της πράξης μέχρι την αμετάκλητη εκδίκαση της υπόθεσης ίσχυσαν για το ίδιο έγκλημα περισσότερες διατάξεις, και αν η μια διάταξη είναι ευνοϊκότερη της άλλης, τότε εφαρμόζεται η πιο ευνοική για τον κατηγορούμενο διάταξη 5/2008 ΑΠ Πληρ.Ποιν.Ολομέλεια αρ.2 ΠΚ.

Bowleno
17/11/2017, 22:21
Δες αυτό (http://news.in.gr/perierga/article/?aid=1500175596) και υπολόγισε πόσα θα πλΕρώσεις :D

lio1991
17/11/2017, 22:42
Χαχα. Καλο. Αλλα προειδοποίησε αλλη φορα γιατι με τον τιτλο εχασα χρονια απο τη ζωη μου.

calmen
18/11/2017, 01:33
Δεν ξέρω άμα υπάρχει άτομο στην ηλικία του παιδιού που να μην έχει κάνει μια φορά την μλκια...
Εγώ την έχω κάνει...
Αγορίνα κουράγιο..να σκέφτεσαι ότι είσαι τυχερός και έγινε μόνο αυτό.
Τώρα...
Μετά και από αυτό το ωραίο θέμα.. έχω 2 απορίες
1) εάν πιες μια μπύρα 330μλ έχεις πρόβλημα στο τεστ?
2)(κουβέντα να γίνεται)
εάν φας 2 μηνες φυλακή γιατί σε πιάσανε...και δεν θες -δεν μπορείς να τα πληρώσεις....όταν θα κάνεις 10 μέρες μεσα δεν πρέπει να βγείς έξω??(νόμο Παρασκευοπούλου δεν έχω ιδέα πως το λένε)

basilis_k6
18/11/2017, 01:45
Δεν ξέρω άμα υπάρχει άτομο στην ηλικία του παιδιού που να μην έχει κάνει μια φορά την μλκια...
Εγώ την έχω κάνει...
Αγορίνα κουράγιο..να σκέφτεσαι ότι είσαι τυχερός και έγινε μόνο αυτό.
Τώρα...
Μετά και από αυτό το ωραίο θέμα.. έχω 2 απορίες
1) εάν πιες μια μπύρα 330μλ έχεις πρόβλημα στο τεστ?
2)(κουβέντα να γίνεται)
εάν φας 2 μηνες φυλακή γιατί σε πιάσανε...και δεν θες -δεν μπορείς να τα πληρώσεις....όταν θα κάνεις 10 μέρες μεσα δεν πρέπει να βγείς έξω??(νόμο Παρασκευοπούλου δεν έχω ιδέα πως το λένε)

χαχα. βρε δεν πας φυλακη για αλκοολ ουτε καν για τραυματισμο απο αλκοολ. Εξαγοράσιμες ειναι και με αναστολή δλδ τπτ.

Bowleno
18/11/2017, 07:45
χαχα. βρε δεν πας φυλακη για αλκοολ ουτε καν για τραυματισμο απο αλκοολ. Εξαγοράσιμες ειναι και με αναστολή δλδ τπτ.

Αν δεν έχεις να πλΕρώσεις την εξαγορά, μια χαρούλα πας μέσα.....

AristidisZ
18/11/2017, 10:55
Δεν ξέρω άμα υπάρχει άτομο στην ηλικία του παιδιού που να μην έχει κάνει μια φορά την μλκια...
Εγώ την έχω κάνει...
Αγορίνα κουράγιο..να σκέφτεσαι ότι είσαι τυχερός και έγινε μόνο αυτό.
Τώρα...
Μετά και από αυτό το ωραίο θέμα.. έχω 2 απορίες
1) εάν πιες μια μπύρα 330μλ έχεις πρόβλημα στο τεστ?
2)(κουβέντα να γίνεται)
εάν φας 2 μηνες φυλακή γιατί σε πιάσανε...και δεν θες -δεν μπορείς να τα πληρώσεις....όταν θα κάνεις 10 μέρες μεσα δεν πρέπει να βγείς έξω??(νόμο Παρασκευοπούλου δεν έχω ιδέα πως το λένε)


Σοβαρά τώρα, με τη μηχανή είναι έγκλημα να πίνεις, πραγματικά θέλει τρομερή προσοχή

Από εκεί και πέρα, με μια μπύρα δε παίζει να σε γράψουν με τίποτα...

virus
18/11/2017, 15:15
Από εκεί και πέρα, με μια μπύρα δε παίζει να σε γράψουν με τίποτα...

πολλα παιζουν ρολο. ακομα και το μηχανακι που σου κανει τεστ παιζει ρολο. παθων κααααποτε αλλα ισως τωρα να εχουν καλυτερα μηχανακια και να μην ειναι οτι ναναι.

cityfly
18/11/2017, 21:27
Εμένα πάντως άλλο μου κάνεις εντύπωση. Δεν θα έπρεπε από τη στιγμή που βγήκε πάνω από το όριο να γίνουν κι αιματολογικές εξετάσεις μετά; αυτές είναι οι μόνες πραγματικά αξιόπιστες το μηχανάκι είναι μάλλον ενδεικτικό.

vaska
19/11/2017, 14:42
Έπεσα πάνω του χαζεύοντας διάφορα στον ιστό

http://www.sport-fm.gr/article/prostimo-26-xil-eurw-gia-parabasi-se-22xroni/3478029#/

Το καλύτερο είναι στο τέλος που μετά θα ξαναδώσει εξετάσεις να πάρει πίσω το δίπλωμα. Δεν θέλω να εξισώσω την περίπτωση της πλούσιας κληρονόμου με του συμφορουμίτη αλλά να δείξω πως στις σοβαρές χώρες η οδήγηση υπό την επήρεια θεωρείται σοβαρότατο αδίκημα.


edit
τώρα είδα ότι με προλάβανε :D

kapetan amerika
19/11/2017, 15:21
Εμένα πάντως άλλο μου κάνεις εντύπωση. Δεν θα έπρεπε από τη στιγμή που βγήκε πάνω από το όριο να γίνουν κι αιματολογικές εξετάσεις μετά; αυτές είναι οι μόνες πραγματικά αξιόπιστες το μηχανάκι είναι μάλλον ενδεικτικό.

Αν αρνηθεί ο οδηγός το αλκοτέστ, τότε η αστυνομία τον πηγάινει για εξέταση αίματος. Αν αμισβητήσει το αποτέλεσμα του αλκοτέστ, επίσης κάνουν το ίδιο. Αν δεχτείς το αποτέλεσμα, τότε η μέτρηση ισχύει ως έχει.

rainmike
19/11/2017, 18:29
Οχι οδηγηση και αλκοολ παιδιά,ούτε μια μπύρα αν θες να πιεις μην πάρεις μηχανή ,ξερεις πολύ καλά ότι τη μηχανή σου δεν πρόκειται να την αφήσεις έξω απο το μαγαζί που είσαι αρα αν είναι να
πιείς μην την παίρνεις καθόλου.Καποιοι εκεί έξω εχουν σκοτώσει η σκοτωθεί εξαιτίας του αλκοολ και δεν είχαν κέρατα.

cityfly
19/11/2017, 18:50
Αν αρνηθεί ο οδηγός το αλκοτέστ, τότε η αστυνομία τον πηγάινει για εξέταση αίματος. Αν αμισβητήσει το αποτέλεσμα του αλκοτέστ, επίσης κάνουν το ίδιο. Αν δεχτείς το αποτέλεσμα, τότε η μέτρηση ισχύει ως έχει.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Νόμιζα ότι είναι πάγια διαδικασία.

TOMASKTM
24/11/2017, 15:41
Δεν έπινα ούτε πίνω ούτε στα 20 ούτε στα 30 ούτε στα 50 που είμαι τώρα





Απορώ ρε, τι σου βρίσκει η MILFάρα....................


μάλλον πίνει αυτή :lol: