PDA

View Full Version : Αξιοπιστία BMW S1000RR 2010-2014 - Γνώμες



TokTok
20/11/2017, 14:27
Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά, έχοντας ακούσει πολλά για αυτά και έχω δει κιόλας, θα θέλα αν υπάρχουν κάποιες εμπειρίες να τις μοιραστείτε.

Σκοπεύω να κάνω 1 ή 2 track day το χρόνο και κανα 2 χιλιάδες χλμ στο δρόμο. Λίγα πράγματα δηλαδή. Έχω μηχανάκι για καθημερινή μετακίνηση.

RaGe_Raptor
20/11/2017, 16:45
Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά, έχοντας ακούσει πολλά για αυτά και έχω δει κιόλας, θα θέλα αν υπάρχουν κάποιες εμπειρίες να τις μοιραστείτε.

Σκοπεύω να κάνω 1 ή 2 track day το χρόνο και κανα 2 χιλιάδες χλμ στο δρόμο. Λίγα πράγματα δηλαδή. Έχω μηχανάκι για καθημερινή μετακίνηση.

Ναι μεν το ίδιο ουσιαστικά, αλλά το '12 είναι "face-lift". Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στην αξιοπιστία του, αν βελτιώθηκε δλδ.

billy84
20/11/2017, 19:37
Τα km που λες οτι θα κάνεις είναι ελάχιστα οπότε πιστευω μπορείς να το ρισκάρεις...

TokTok
20/11/2017, 23:29
Ναι μεν το ίδιο ουσιαστικά, αλλά το '12 είναι "face-lift". Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στην αξιοπιστία του, αν βελτιώθηκε δλδ.

Μηχανικά είναι τα ίδια.

Επειδή εψαξα και κάποια πράγματα μια ανάκληση που έχει κάνει η BMW που αφορά τα retainers των βαλβίδων αφορά κομμάτια παραγωγής 3/2011 με 04/2012 αν δεν κάνω λάθος στους μήνες.

lospsi
21/11/2017, 06:46
Συνηθίζεται πάντως οι εταιρείες να προβαίνουν σε αναβαθμίσεις που δεν κοινοποιούνται. Μπες και στο s1000rrforum.com να τσεκάρεις. Σε διπλανό φόρουμ (thatsracing.gr) υπάρχουν παιδιά που έχουν και θα σου πουν περισσότερα, δεν ξέρω αν γράφουν και εδώ (πχ. DrIoannis).
Έχοντας το S1000R (γυμνό) εδώ και λίγο καιρό, μια πρώτη άποψη που έχω σχηματίσει είναι ότι είναι πολύ ωραία μηχανάκια συνολικά αλλά στις λεπτομέρειες μου βγάζουν λίγο φτηνίλα, αδικαιολόγητη για μηχανές τέτοιας τιμής...Πχ. παιδεύομαι με το σίφτερ εδώ και λίγο καιρό, μια δουλεύει μια όχι (κάτι μάλλον παίζει με τo microswitch και κάτι ηλίθια λαμάκια που έχει). Τέτοιες βλακείες δηλαδή. Στο RR λέγανε ότι τα πρώτα ανατινάζονταν, δεν ξέρω αν ισχύει αλλά καλύτερα να προτιμήσεις μετά του '11 αν βρίσκεις.

Πάντως, στο car τα πουλάνε αρκετά ακριβά κατά την γνώμη μου.

Α! επίσης εδώ https://www.maxbmwmotorcycles.com/fiche/PartsFiche.aspx φαίνεται καθαρά ότι για τα RR τα χωρίζει σε 3 γενιές (βγάζω έξω το 17αρι)

Μανολης67
21/11/2017, 19:58
Στο RR λέγανε ότι τα πρώτα ανατινάζονταν :eek:
Κλαίω! τι εννοεί ο ποιητής?

teogtp
21/11/2017, 20:28
Στο RR λέγανε ότι τα πρώτα ανατινάζονταν :eek:
Κλαίω! τι εννοεί ο ποιητής?

Ότι το μοτέρ γινόταν Βαγδάτη ελέω βιδων μπιελας.

lospsi
22/11/2017, 06:35
Ε, ναι αυτό εννοώ, υπήρχε θέμα με τα μοτέρ των πρώτων RR. Kάποιοι ισχυρίζονται ότι ήταν αποδεκτό ποσοστό ή και τυχαίο ενώ άλλοι ότι όντως υπήρχε θέμα στο μοτέρ που διορθώθηκε στα επόμενα.

Απλά το έριξα και λίγο στο μπλοκμπαστερικό χολυγουντιανό δράμα...

DrIoannis
23/11/2017, 00:19
No problem at all 2010 μοντέλο. Το μόνο που παρουσίασε ήταν να πάρει λίγο η γραναζιέρα πιθανόν από το πολύ σφίξιμο της αλυσίδας και αλλάχτηκε εντός εγγύησης. Πραγματικά μέχρι σήμερα δεν έχει βγάλει το παραμικρό. Η συντήρηση είναι ευλαβική όπως αρμόζει σε τέτοια μηχανή.