PDA

View Full Version : Xt600e πρόβλημα με ρεύματα



2stroker
20/11/2017, 14:52
Τον περασμενο Απρίλη το μηχανακι εμεινε απο μπαταρία οποτε και εβαλα καινουρια.σημερα το πρωι παω να βαλω μπροστα,γυριζω διακοπτη,παταω μιζα τιποτα.ξαναπαταω,τιποτα,ξανα τιποτα.ουτε κλικ ουτε κλακ.ουτε καν προσπαθησε να παρει μπροστα.αναβω τα φωτα και αναβουν σαν κερακια σε μανουαλι.τι συμβαινει;

lykourgi
20/11/2017, 20:30
παω να βαλω μπροστα,γυριζω διακοπτη,παταω μιζα τιποτα..............................ουτε καν προσπαθησε να παρει μπροστα.αναβω τα φωτα και αναβουν σαν κερακια σε μανουαλι
Αν δεν είναι μπαταρία, τότε μάλλον είναι ...................... μπαταρία.
Δοκίμασε να τη φορτίσεις και έλεγξε για κάποια διαρροή ρεύματος.

zannisvel
20/11/2017, 20:36
Μπαταρία είναι λογικά. Αν έχεις ένα πολύμετρο μέτρησε τη. Αλλιώς πήγαινε σε εναν ηλεκτρολόγο. Μήπως καταλάθος είχες ξεχάσει τα φώτα ανοιχτά? Την είχα πατήσει πολλές φορές, πέρναγα το κλείδωμα του τιμονιού με το κλειδί και έτρωγε όλη τη μπαταρία σε λίγες ώρες.

2stroker
21/11/2017, 16:59
Απντεητ! Ηρθε οδικη σημερα μου εδωσε ρευμα.Πηρε μπροστα με την μια.δουλεψε ρελαντι κανα 5λεπτο.Τα φωτα σημερα ηταν νεκρα εντελως,ουτε καν του κοντερ.Ξεκινησα για συνεργειο και στα 200 μετρα εσβησε και δεν ξαναπηρε ποτε. Το οποιο σημαινει οτι η μπαταρια ειχε ξεζουμιστει. Ο μαστορης μου πε ή για ανορθωτη ή για πηνεία,αναμενω τελεφωνημα.

Bowleno
23/11/2017, 08:41
Απντεητ! Ηρθε οδικη σημερα μου εδωσε ρευμα.Πηρε μπροστα με την μια.δουλεψε ρελαντι κανα 5λεπτο.Τα φωτα σημερα ηταν νεκρα εντελως,ουτε καν του κοντερ.Ξεκινησα για συνεργειο και στα 200 μετρα εσβησε και δεν ξαναπηρε ποτε. Το οποιο σημαινει οτι η μπαταρια ειχε ξεζουμιστει. Ο μαστορης μου πε ή για ανορθωτη ή για πηνεία,αναμενω τελεφωνημα.

Παρακάλα να είναι ανορθωτής....διότι τα πηνία (και όχι πηνεία....) τσούζουν ΠΟΛΥ! :(

2stroker
23/11/2017, 17:45
Παρακάλα να είναι ανορθωτής....διότι τα πηνία (και όχι πηνεία....) τσούζουν ΠΟΛΥ! :(

Το θυμαμαι απο παλιοτερα που ειχα προβλημα στο Klx και η kawasaki για καινουρια πηνια ηθελε καπου κοντα στα 400ευρω,οποτε ειχα κανει περιελιξη και αν θυμαμαι καλα ειχα δωσει ενα 150αρι.Προς το παρον αναμενω ακομα απο τον μαστορη γιατι δεν εχει προλαβει να ασχοληθει.

2stroker
28/11/2017, 15:15
Τελικα το προβλημα ηταν ο ανορθωτης οποτε αφου δεν λειτουργουσε η μπαταρια μας χαιρετησε.Επειδη ομως η μπαταρια ηταν εντος εγγυησης μιας και ειχε αλλαχτει πριν 6 μηνες δεν πληρωσα κατι. Οποτε ανορθωτης γνησιος Yamaha 85ευρω και εργατικα 30 ευρω και τελος καλο ολα καλα.