PDA

View Full Version : κρανός adventure Bell MX9



k7600
22/11/2017, 12:59
Mιας και το δάνειο εγκρίθηκε και η μηχανή την άλλη βδομάδα θα είναι στα χέρια μου, βγήκα στην αναζήτηση νέου κράνους.
Βρίσκω λοιπόν πολύ ενδιαφέρον και απο καλούπι και από τιμή το bell mx9. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα οπότε δεν ξέρω πως μου κάθεται στο κεφάλι, απλά ήθελα μία πρώτη γνώμη απ κάποιον που το έχει...
Γενικότερα την bell σαν μάρκα την συμπαθώ απλά δεν είχα ποτέ, οπότε δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται...

Είναι αυτό εδώ

http://www.motomarket-shop.gr/eksoplismos-anabath/kranh-endoep-nies-kameres/off-road/5039-kranos-bell-mx-9-adventure-mayro-mat

vassat
22/11/2017, 17:00
Πρόσφατα έψαχνα για αντίστοιχο κράνος, το Bell απερρίφθει λόγω βάρους: 1,82 κιλά.
Τελικά κατέληξα σε αυτό: https://www.revzilla.com/motorcycle/ls2-pioneer-quarterback-helmet,
το οποίο γενικά είναι ικανοποιητικό κράνος, το σημαντικό μείον είναι ότι πάνω από τα 90/100 χλμ/ώρα απαιτούνται ωτοασπίδες αν πρόκειται για κίνηση άνω το 40/50 λεπτών.
/ Β

basilis_k6
22/11/2017, 17:30
ολα τα ds φθηνα κράνη ειναι για κλάμματα. το agv που ειναι ακόμα πιο ακριβο ειναι κακό κράνος. το mx9 adventure δεν ειναι 1,8 κιλά. το προηγούμενο ήταν.

vassat
22/11/2017, 18:41
ολα τα ds φθηνα κράνη ειναι για κλάμματα. Σωστά!(αλλά τι να κάνουμε, τα γκαφρά δεν περισσεύουν, νομίζω όμως ότι αναλογικά/σχετικά επιτελούν τον σκοπό του για μοτό μέχρι μεσαία ον/οφ)
και
Σωστά!
το mx9 adventure δεν ειναι 1,8 κιλά. το προηγούμενο ήταν.
είναι 1,62kgr
/ B

BLiTzER
22/11/2017, 18:58
Το πραγματικό ερώτημα είναι "γιατί θες κράνος με γείσο;".

sapila racing
22/11/2017, 19:38
Το πραγματικό ερώτημα είναι "γιατί θες κράνος με γείσο;".

+1074

ptc
22/11/2017, 20:03
Το πραγματικό ερώτημα είναι "γιατί θες κράνος με γείσο;".

Εκανα κι εγω τη μαλακια πριν κανα δυο χρονια και το μετανιωσα πολυ γρηγορα. Μου αρεσε πολυ το AGV AX-8 dual evo και το πηρα. Πολυς θορυβος και μετα τα 100χαω δεν επαιζε να κουνησεις τον λαιμο σου για να τσεκαρεις πανω απο τον ωμο, σου ειχε παρει ο αερας το κεφαλι. Γενικα πολλη ταλαιπωρια...Στο μισο μηνα του εβγαλα το γεισο και το εκανα σαν το AX-8 naked. Τελικα στο διμηνο απλα παραδεχθηκα πως εκανα λαθος επιλογη, το πουλησα και πηρα ενα κανονικο κρανακι.

Ολα αυτα που γραφω για ενα απο τα καλα κρανη της κατηγοριας. Φανταζομαι για κρανη που ειναι στα μισα λεφτα (οπως το Bell) τα πραγματα παιζει να ειναι ακομα χειροτερα.

KotsosDR
22/11/2017, 20:46
Το πραγματικό ερώτημα είναι "γιατί θες κράνος με γείσο;".

Πολύ σωστό .

basilis_k6
22/11/2017, 22:19
Το πραγματικό ερώτημα είναι "γιατί θες κράνος με γείσο;".

γτ γμει

tsak8
22/11/2017, 22:32
Στο Luis.de εχει το Nexx xd1 129€. Παρ το
Ή το Nishua carbon στα 199, παναλαφρο. Ιδιο με το Krios Klim που έχω. Σουπερ ανετο, καλή συμπεριφορά με το γεισο.
Μεταφορικά 15€

ggs
23/11/2017, 09:21
Mιας και το δάνειο εγκρίθηκε και η μηχανή την άλλη βδομάδα θα είναι στα χέρια μου, βγήκα στην αναζήτηση νέου κράνους.
Βρίσκω λοιπόν πολύ ενδιαφέρον και απο καλούπι και από τιμή το bell mx9. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα οπότε δεν ξέρω πως μου κάθεται στο κεφάλι, απλά ήθελα μία πρώτη γνώμη απ κάποιον που το έχει...
Γενικότερα την bell σαν μάρκα την συμπαθώ απλά δεν είχα ποτέ, οπότε δεν ξέρω πως συμπεριφέρεται...

Είναι αυτό εδώ

http://www.motomarket-shop.gr/eksoplismos-anabath/kranh-endoep-nies-kameres/off-road/5039-kranos-bell-mx-9-adventure-mayro-mat

Έχω ακριβώς το ίδιο .
Πολύ καλο , κρανος , με καλό αερισμό , καλη εφαρμογή , καλή ποιότητα κατασκευής και ζελατίνας και καλή συμπεριφορά και θόρυβο στον δρόμο.
Πολύ καλό ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ , για καλοκαίρι και για μικτα χωματινοασφαλτινα ταξίδια.
Κανενα κρανος «»»»αντβεντουρ»»» δεν συγκρινεται κατά την γνωμη μου με ένα καλο φουλφεις .
Σε κανένα τομέα , παρα μόνο στο αερισμό.

Σε συγκριση δλδ με το nxr που εχω , είναι αστειο

BLiTzER
23/11/2017, 09:24
γτ γμει

Ναι, τον αυχένα.


Εκανα κι εγω τη μαλακια πριν κανα δυο χρονια και το μετανιωσα πολυ γρηγορα. Μου αρεσε πολυ το AGV AX-8 dual evo και το πηρα. Πολυς θορυβος και μετα τα 100χαω δεν επαιζε να κουνησεις τον λαιμο σου για να τσεκαρεις πανω απο τον ωμο, σου ειχε παρει ο αερας το κεφαλι. Γενικα πολλη ταλαιπωρια...Στο μισο μηνα του εβγαλα το γεισο και το εκανα σαν το AX-8 naked. Τελικα στο διμηνο απλα παραδεχθηκα πως εκανα λαθος επιλογη, το πουλησα και πηρα ενα κανονικο κρανακι.

Ολα αυτα που γραφω για ενα απο τα καλα κρανη της κατηγοριας. Φανταζομαι για κρανη που ειναι στα μισα λεφτα (οπως το Bell) τα πραγματα παιζει να ειναι ακομα χειροτερα.


Έχω ακριβώς το ίδιο .
Πολύ καλο , κρανος , με καλό αερισμό , καλη εφαρμογή , καλή ποιότητα κατασκευής και ζελατίνας και καλή συμπεριφορά και θόρυβο στον δρόμο.
Πολύ καλό ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟ , για καλοκαίρι και για μικτα χωματινοασφαλτινα ταξίδια.
Κανενα κρανος «»»»αντβεντουρ»»» δεν συγκρινεται κατά την γνωμη μου με ένα καλο φουλφεις .
Σε κανένα τομέα , παρα μόνο στο αερισμό.

Ακριβώς. Έχω κι εγώ ένα παρόμοιο (Uvex Enduro), αλλά είναι το 3ο, 4ο κράνος μου, το φοράω σπανίως και, φυσικά, είναι μόνο για τη βιτρίνα. Στον δρόμο, δεν κάνουν για τίποτα άλλο. Στα ίδια λεφτά, παίρνεις ένα αξιοπρεπέστατο full face.

k7600
24/11/2017, 12:07
πήγα moto market και το δοκίμασα το bell mx9... απογοητεύτηκα...!!!!
πολύ βαρύ κράνός, όχι μόνο σαν αίσθηση όταν το φοράς αλλά ακόμα και που το κρατάς στα χέρια σου...
επίσης σαν κέλυφος είναι τεράστιο, σε κάνει να μοιάζεις με υδροκέφαλο...όπως καταλαβαίνεται απορρίφθηκε κατευθείαν...
οπότε μάλλον με βλέπω για full face

basilis_k6
24/11/2017, 15:45
πήγα moto market και το δοκίμασα το bell mx9... απογοητεύτηκα...!!!!
πολύ βαρύ κράνός, όχι μόνο σαν αίσθηση όταν το φοράς αλλά ακόμα και που το κρατάς στα χέρια σου...
επίσης σαν κέλυφος είναι τεράστιο, σε κάνει να μοιάζεις με υδροκέφαλο...όπως καταλαβαίνεται απορρίφθηκε κατευθείαν...
οπότε μάλλον με βλέπω για full face

Αν δεν εχεις λεφτα να παρεις shoei/arai παρε φουλ

paramedic
28/11/2017, 08:47
Αν δεν εχεις λεφτα να παρεις shoei/arai παρε φουλ

Είχα παλιά το AGV AX-8 dual και μου έσκισε τον αυχένα πράγματι. Κακή αεροδυναμική και φτηνή κατασκευή. Εχω εδω και δυο χρόνια το Arai tour x-3. Καλύτερο αεροδυναμικά και απο full face και έχω και καλή σύγκριση μιας και εχω και το Shoei Gt-Air. Οτι πληρώνεις παίρνεις στο κράνος ειδικά. Γνώμη μου αν θες dual sport κράνος κάνε αυτό που έκανα και εγώ. Μπες στο γνωστό φόρουμ των wannabe adventure αναβατών με μηχανές με σήμα την προπέλα και βρές ενα μεταχειρισμένο με ελάχιστη εως καθόλου χρήση.

freco
28/11/2017, 14:31
Να πω κι εγώ την δική μου εμπειρία.
Εννοείται πως ότι πληρώσεις παίρνεις (νόμος), όμως εξαρτάται και από τη χρήση. Δεν είναι απόλυτο ότι το ακριβότερο Arai που υπάρχει, κάνει για τον καθένα.
Τα κράνη πέρα από τα υλικά, το βάρος, το καλούπι κλπ έχουν και συγκεκριμένη σχεδίαση ανάλογα τις συνθήκες οδήγησης.

Είχα ένα τέλειο, ελαφρύ, πανέμορφο με τα γραφικά του και πανάκριβο για τα οικονομικά μου τότε (700+ ευρώ), AGV Τi Tech. Για την δική μου χρήση με το KTM Adv 990 ήταν ανυπόφορο. Και από θόρυβο και από κούνημα. Δεν έφταιγε το κράνος. Ήταν μελετημένο για street μοτοσυκλέτες που είσαι σκυφτός όταν οδηγείς.
Αντιθέτως πήρα ένα Nexx XD1 με γείσο και μέχρι τα 160 ήταν βράχος. Δοκίμασα να βγάλω το πρόσθετο του γείσου (μου φαινόταν υπερβολικά μεγάλο) και γινόταν άλλο κράνος (για πέταμα). Σε ταξίδι 3 ωρών έβγαλα εντελώς το γείσο και πήγαινα άνετα με 180.

Συμπερασματικά, για την αγορά κράνους παίζουν πολλά ακόμα ρόλο εκτός από την τιμή. Τύπος μηχανής, κάλυψη αέρα, ύψος αναβάτη, χρήση, βάρος, οπτικό πεδίο κ.α.
Οπότε η απάντηση πάρε το τάδε δεν στέκει από μόνη της. Χρειάζονται περισσότερες "παράμετροι" για να καταλήξεις σε (σχετικά) ασφαλή συμπεράσματα.

Όσο για το γείσο και την εσωτερική ζελατίνα, ήταν απαραίτητα για μένα που κάθε πρωί οδηγούσα σε δρόμο με πάρα πολλή κίνηση και κόντρα ήλιο. Σωτηρία θα έλεγα...
Δεν ήταν κορυφαίο (εν γνώσει μου) αλλά ήταν αυτό που χρειαζόμουν και άντεχα οικονομικά, τότε.

Καλή επιτυχία στο ψάξιμο.

Tycho Moon
30/11/2017, 16:53
+609 για τον freco και να προσθέσω ότι τα εντουράδικα κράνη δίνουν πολύ μεγαλύτερο οπτικό πεδίο, πράμα χρησιμότατο για την κίνηση στην πόλη.