PDA

View Full Version : AfterMarket δισκοπλακα



Spiros19991
26/11/2017, 08:57
Γεια σε ολους.. εχω ενα modenas gt 135 και παρατηρησα οτι η δισκοπλακα που εχω ειναι στραβη και δεν κουμπωνει καλα γιατι δεν ειναι η γνησια. Ωστοσο επειδη το χω το μηχανακι 3 μηνες δεν το χα ψαξει και το ειδε προσφατα μαστορας και μου το πε οπως μου πε οτι εχει φαει και μικρο στουκο και θελει καλιμπρα αλλα θα γινει αψογο γιατι ειναι ελαχιστα! Τελος παντων η ερωτηση μου ειναι τι δισκοπλακα να βαλω που να ναι πολυ καλης ποιοτητας! Και δευτερον τι διαφορα εχουν οι αυθεντικες με τις ιμιτασιον...Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Bowleno
26/11/2017, 09:54
Εξαρτάται τι εννοούμε ιμιτασιόν.... οι αναρτήσεις της ohlins θεωρούνται ιμιτασιόν επειδή δεν είναι μαμά; :D
Εφόσον πρόκειται για παπί εγώ θα έβαζα την αυθεντική οι διαφορές στην τιμή δεν είναι και τραγικές άλλωστε μιλάμε για ασφάλεια και εκει εκπτώσεις δεν κάνουμε.
Οι ιμιτασιόν έχουν πολύ χειρότερης ποιότητας μέταλλα (κάποιοι τα λένε και βούτυρα) με αποτέλεσμα σε φρενάρισμα ανάγκης να ανεβάσουν θερμοκρασία πέρα από τις αντοχές τους και στραβώνουν με αποτέλεσμα αντίο φρενάρισμα την ώρα που θα το χρειαστείς πραγματικά!
Πίστεψέ με, συμβαίνει ΠΟΛΥ εύκολα με τις φτηνιάρικες πλάκες.....

stefanos
26/11/2017, 10:55
Ο μαμά Nissin μια χαρά είναι.
Από εκεί και πέρα να πάς σε ακριβότερο aftermarket δεν νομίζω να χρειάζεται
και η διαφορά στην τιμή θα είναι δυσανάλογη του αποτελέσματος.

daz
27/11/2017, 08:43
Και δευτερον τι διαφορα εχουν οι αυθεντικες με τις ιμιτασιον...Ευχαριστω εκ των πρωτερων

Αφού το είπες και μόνος σου. Οι ιμιτασιον είναι στραβες και δεν κουμπωνουν καλά. :D

Spiros19991
27/11/2017, 14:19
Φιλε μου δεν κουμπωνει καλα γιατι ειναι μεγαλυτερη σε μεγεθος.. εγω απλα θελω να ξερω αν αξιζει η γνησια η μπορω να παρω πχ μια nissin εξισου καλη με λιγοτερα

Spiros19991
27/11/2017, 14:21
Ειναι εξισου καλη με τη γνησια δηλαδη; επισης εχω ενα θεμα στη βροχη.. οταν παλια ειχα ταμπουρο πισω και φρεναρα ενοιωθα ασφαλεια τωρα με το δισκο πισω πατωντας φρενο λιγο αποτομα πχ σε κατασταση εκτακτης αναγκης και οχι με πολλα χιλιομετρα κοκκαλωνει και φευγει 2 φορες το παθα τη γλιτωσα απο αντανακλαστικα χωρις να πεσω αλλα εχω ψυχολογικα και φοβαμαι να πατησω φρενο ειδικα σε κατηφορα νοιωθω παει τελειωσα

sapila racing
27/11/2017, 15:05
Ειναι εξισου καλη με τη γνησια δηλαδη; επισης εχω ενα θεμα στη βροχη.. οταν παλια ειχα ταμπουρο πισω και φρεναρα ενοιωθα ασφαλεια τωρα με το δισκο πισω πατωντας φρενο λιγο αποτομα πχ σε κατασταση εκτακτης αναγκης και οχι με πολλα χιλιομετρα κοκκαλωνει και φευγει 2 φορες το παθα τη γλιτωσα απο αντανακλαστικα χωρις να πεσω αλλα εχω ψυχολογικα και φοβαμαι να πατησω φρενο ειδικα σε κατηφορα νοιωθω παει τελειωσα

Η γνήσια δισκόπλακα του Mdenas GT135 είναι Nissin, και αυτην να βάλεις.

Επίσης οι μοτοσυκλέτες δεν σταματάνε με το πίσω φρένο αλλά με το εμπρός.
Το πίσω είναι απλά βοηθητικό και μπλοκάρει εύκολα. Θα πρέπει να μάθεις να οδηγείς φρενάροντας με το εμπρός φρένο.

stefanos
27/11/2017, 17:37
Ειναι εξισου καλη με τη γνησια δηλαδη; επισης εχω ενα θεμα στη βροχη.. οταν παλια ειχα ταμπουρο πισω και φρεναρα ενοιωθα ασφαλεια τωρα με το δισκο πισω πατωντας φρενο λιγο αποτομα πχ σε κατασταση εκτακτης αναγκης και οχι με πολλα χιλιομετρα κοκκαλωνει και φευγει 2 φορες το παθα τη γλιτωσα απο αντανακλαστικα χωρις να πεσω αλλα εχω ψυχολογικα και φοβαμαι να πατησω φρενο ειδικα σε κατηφορα νοιωθω παει τελειωσα


Είναι παγκοσμίως γνωστό ότι τα ταμπούρα δεν επηρεάζονται από την βροχή, οι δίσκοι έχουν μιά ασάφεια στο αρχικό δάγκωμα βρεγμένοι που αν τρομάξεις ενδεχομένως υποσυνείδητα να το τσαρουχώσεις και να μπλοκάρει. Συνήθεια είναι. Και στους Ελληνικούς δρόμους βέβαια στην κατηφόρα ... ναι σωστά νοιώθεις.:lol: