PDA

View Full Version : Αλλαγη αλυσιδογραναζα modenas gt 135



Spiros19991
26/11/2017, 09:06
Καλημερα σε ολους! Σκεφτομαι να αλλαξω αλυσιδογραναζα στο παπι gt135 και σκεφτομαι να βαλω αλλο γραναζωμα για να χω καλυτερη τελικη μιας και μου χει σπασει τα νευρα παει μεχρι 110km...απο την αλλη ποια μαρκα προτεινετε;;

Bowleno
26/11/2017, 09:43
Παπί είναι, όποια και να πάρεις δεν θα έχεις θέμα (αρκεί να την λαδώνεις τακτικά ) εγώ προτείνω D.I.D
ΜΗΝ αλλάξεις γρανάζωμα, θα κερδίσεις πόσο; 5; άντε 10 χλμ; μετά όταν θα βλέπει υποψία ανηφόρας (το παπί) θα αλλάζει μόνο του δρόμο :lol:

Spiros19991
27/11/2017, 14:24
Καλα αυτο το πραγμα παπι ειναι ελα μωρε μη βαλεις λεφτα εχω ωαεεθει να το ακουω.. δεν ισχυει ..ειναι υποτιμητικο..κι αυτο αξια εχει και προδιαγραφες.. εν τελει οποιουδηποτε 135 κανει η αλυσιδα η οχι;;; επισης η jt ειναι καλυτερη απo did?? Η μηπως afam?

bulmont
27/11/2017, 14:31
Καλα αυτο το πραγμα παπι ειναι ελα μωρε μη βαλεις λεφτα εχω ωαεεθει να το ακουω.. δεν ισχυει ..ειναι υποτιμητικο..κι αυτο αξια εχει και προδιαγραφες..


Ακριβώς. Εχει προδιαγραφές.

Τα λάστιχά του, τα αμορτισσέρ του, η αεροδυναμική του, τα φρένα του είναι μέσα στις προδιαγαφές του.

Τι δεν καταλαβαίνεις λοιπόν;;;;;;;;;;;

Bowleno
27/11/2017, 15:05
Καλα αυτο το πραγμα παπι ειναι ελα μωρε μη βαλεις λεφτα εχω ωαεεθει να το ακουω.. δεν ισχυει ..ειναι υποτιμητικο..κι αυτο αξια εχει και προδιαγραφες.. εν τελει οποιουδηποτε 135 κανει η αλυσιδα η οχι;;; επισης η jt ειναι καλυτερη απo did?? Η μηπως afam?

Για πες μου κάτι.....που ακριβώς σε υποτίμησα εσένα η το παπί; όλοι είχαμε αι έχουμε παπιά! Λίγο καλύτερες κουβέντες, λοιπόν.
Ρώτησες για γρανάζωμα, σου απάντησα (και όπως θα είδες, είμαι ο μόνος που σου απάντησε) με βάση τα 5(!) παπιά που έχουν περάσει από τα χέρια μου να μην το πειράξεις, ο κατασκευαστής έχει λόγο που έχει βάλει το συγκεκριμένο, έχει κάνει εκατοντάδες δοκιμές με άπειρους συνδυασμούς εμπρός-πίσω γραναζιών για να καταλήξει σε αυτό.
Αν θες καλύτερες επιδόσεις πάρε μοτοσυκλέτα....
Πρότεινα D.I.D (λες να μην έχει προδιαγραφές;;; ) διότι έχουν το καλύτερο value for money το να βάλεις ακριβότερη αλυσίδα και γρανάζια από αυτή που χρειάζεται απλά κάνει πιο πλούσιο τον έμπορο.
Το ίδιο σου είπαν και στο άλλο θέμα με την δισκόπλακα.
Και ναι, όλα τα 135 το ίδιο μέγεθος αλυσίδας φοράνε

andreaspetr
27/11/2017, 19:10
αν θελεις να παρεις λιγο τελικη βαλε δυο δοντια μικροτερο πισω γραναζι ή ενα δοντι μεγαλυτερο εμπρος γραναζι.
μεγαλη διαφορα δεν θα δεις αλλα ουτε θα κοψει πολυ σε ανηφορες.
μηπως ομως απλα δεν εχει δυναμη να παει παραπανω και δεν φταιει το γραναζωμα?
αλυσιδα μια επωνυμη αλλα οχι την πιο απλη σειρα και θα εισαι καλυμμενος για χρονια.

sapila racing
28/11/2017, 10:01
αν θελεις να παρεις λιγο τελικη βαλε δυο δοντια μικροτερο πισω γραναζι ή ενα δοντι μεγαλυτερο εμπρος γραναζι.
μεγαλη διαφορα δεν θα δεις αλλα ουτε θα κοψει πολυ σε ανηφορες.
μηπως ομως απλα δεν εχει δυναμη να παει παραπανω και δεν φταιει το γραναζωμα?
αλυσιδα μια επωνυμη αλλα οχι την πιο απλη σειρα και θα εισαι καλυμμενος για χρονια.

Με + ένα δόντι εμπρός δεν θα δεί διαφορά?
Ισα ίσα, ειναι αρκετά μεγάλη η διαφορά και ειδικά στις ανηφόρες αλλά και στις κατηφόρες θα την καταλάβει μια χαρά.

Dant3
28/11/2017, 21:57
Στο παπι αμφιβαλλω αν θα πιανει μεγαλυτερη τελικη.
Απλα θα κρεμαει μετα.

noodles
29/11/2017, 00:54
συνηθως το γραναζωμα που εχουν απο το εργοστασιακο ειναι οτι καλυτερο για το μοτερ τους. εχει οση δυναμη πρεπει στις στροφες που πρεπει.

ενα καλο σετ παιζει στα 30ευρω (αλυσιδα+γραναζια). παρε ενα με τα εργοστασιακα γραναζια και βαλε +1 δοντι μεγαλυτερο μπροστα. ειναι φθηνοτερο το μπροστινο γραναζι.
αν μακρυνει πολυ ξαναβαζεις το αλλλο.;)

Spiros19991
09/04/2018, 16:32
συνηθως το γραναζωμα που εχουν απο το εργοστασιακο ειναι οτι καλυτερο για το μοτερ τους. εχει οση δυναμη πρεπει στις στροφες που πρεπει.

ενα καλο σετ παιζει στα 30ευρω (αλυσιδα+γραναζια). παρε ενα με τα εργοστασιακα γραναζια και βαλε +1 δοντι μεγαλυτερο μπροστα. ειναι φθηνοτερο το μπροστινο γραναζι.
αν μακρυνει πολυ ξαναβαζεις το αλλλο.;)


Φιλε τελικα δεν αλλαξα καν και τωρα που ηθελα δεν μπορω να το αλλαξω γιατι δεν βρισκω ανταλλακτικα.. πηγα στελπετ και σε ενα αλλο λεει δεν υπαρχει κατι διαθεσιμο σε αυτες τις διαστασεις.. ξερεις κανα μαγαζι..????