PDA

View Full Version : στροφαλος



george1995
29/11/2017, 15:33
καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα... άνοιξα το μοτέρ σημερα ....Λοιπν ανάμεσα στη μπιελα έχει χτυπήματα στον στροφαλο...τα έχει παίξει??θα πρέπει να τον αλλάξω??? το μοτέρ είναι Daytona dy 125...56mm διαδρομή στροφαλλου390818390819

sniper
29/11/2017, 15:35
καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα... άνοιξα το μοτέρ ανάμεσα στη μπιελα έχει χτυπήματα στον στροφαλος όμως...τα έχει παίξει θα πρέπει να τον αλλάξω το μοτέρ είναι Daytona dy 125 56mm διαδρομή στροφαλλου

Πρέπει να μπορούμε να καταλάβουμε εμείς τώρα;

taisteal
29/11/2017, 15:35
Ok άλλαξε τον.

:confused:

teogtp
29/11/2017, 17:29
390817

GiorgosLa
29/11/2017, 18:35
καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα... άνοιξα το μοτέρ ανάμεσα στη μπιελα έχει χτυπήματα στον στροφαλος όμως...τα έχει παίξει θα πρέπει να τον αλλάξω το μοτέρ είναι Daytona dy 125 56mm διαδρομή στροφαλλου

Μπέρδεψες την σειρά. Εγώ το ξέρω: "Του έριξα ανάμεσα στα μάτια και του άνοιξα το κεφάλι."
Εσύ λες: Του άνοιξα το μετέρ ανάμεσα στην μπιέλα, έχει χτύπημα στον στρόφαλο!!!"
Ε φυσικό είναι να τα έπαιξε και ο στρόφαλος και να κάνει διαδρομές.

:D

george1995
29/11/2017, 18:48
Πρέπει να μπορούμε να καταλάβουμε εμείς τώρα;

το διορθωσα συγγνωμη

george1995
29/11/2017, 18:49
Μπέρδεψες την σειρά. Εγώ το ξέρω: "Του έριξα ανάμεσα στα μάτια και του άνοιξα το κεφάλι."
Εσύ λες: Του άνοιξα το μετέρ ανάμεσα στην μπιέλα, έχει χτύπημα στον στρόφαλο!!!"
Ε φυσικό είναι να τα έπαιξε και ο στρόφαλος και να κάνει διαδρομές.

:D

το διορθωσα το ποστ μου

george1995
29/11/2017, 18:49
390817

συγγνωμη το διορθωσα το ποστ

vaska
29/11/2017, 19:25
Η φθορά που έχεις στα μάγουλα του στροφάλου δεν είναι φυσιολογική κάτι την έχει προκαλέσει.
Προφανώς και πας για σρόφαλομπιέλα ίσως και ρουλεμαν στροφάλου (μιας που θα ανοιχτεί προτείνω να τα αλλάξεις) και αν έχει δουλέψει καιρό έτσι που σημαίνει κυκλοφορούσε πολύ μέταλλο μέσα στο λάδι ρίξε μια ματιά στον κύλινδρο μην είναι τίγκα στην γρατζουνιά.

Είσαι ο πρώτος ιδιοκτήτης?? Ρωτάω γιατί ο προηγούμενος μπορεί να έκανε πειράματα μόνος του και αυτά να είναι σφυριές - κοπανήματα από βαριοπούλα (αν και χλωμό το βλέπω)

george1995
29/11/2017, 19:45
Η φθορά που έχεις στα μάγουλα του στροφάλου δεν είναι φυσιολογική κάτι την έχει προκαλέσει.
Προφανώς και πας για σρόφαλομπιέλα ίσως και ρουλεμαν στροφάλου (μιας που θα ανοιχτεί προτείνω να τα αλλάξεις) και αν έχει δουλέψει καιρό έτσι που σημαίνει κυκλοφορούσε πολύ μέταλλο μέσα στο λάδι ρίξε μια ματιά στον κύλινδρο μην είναι τίγκα στην γρατζουνιά.

Είσαι ο πρώτος ιδιοκτήτης?? Ρωτάω γιατί ο προηγούμενος μπορεί να έκανε πειράματα μόνος του και αυτά να είναι σφυριές - κοπανήματα από βαριοπούλα (αν και χλωμό το βλέπω)

οχι εγω το πηρα μεταχειρισμενο και σε χαλια κατασταση εξωτερικα.....οταν το πηρα αλλαξα μονο κυλινδρομπιστονα....μια αλλαγη τη χρειαζεται αλλα δε ξερω τι στροφαλο να βαλω.....εναν καλο και ετοιμο κομπλε...να τον βαλω και να δεσω το μοτερ....απο γρεζι ηταν γεματο το μοτερ....

GiorgosLa
29/11/2017, 19:52
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι αυτό έγινε με το μοτέρ σε κίνηση. Όπως λέει και ο Βασίλης είναι μάλλον σφυριές. Ίσως σε κάποια άλλη επισκευή, κάποιος "νεαρός" προσπάθησε να αλλάξη την μπιέλα με σφυροδρέπανο και καλέμι. Προφανώς δεν τα κατάφερε και μετά έπεσε σε παλιατζή, σε μάστορα, σε μηχανουργείο και με κάποιο τρόπο έφτασε εκεί που το βλέπουμε. Αν δεν τον αλλάξεις πρέπει τουλάχιστον να τον πας σε καλό μηχανουργείο να τον μετρίσουν.


ΥΓ. Γιατί το άνοιξες? Τι έκανε?

lykourgi
29/11/2017, 20:02
προσπάθησε να αλλάξη την μπιέλα με σφυροδρέπανο
Εργατική τάξη..........
Τι περιμένεις δηλαδή;


:p

george1995
29/11/2017, 20:05
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι αυτό έγινε με το μοτέρ σε κίνηση. Όπως λέει και ο Βασίλης είναι μάλλον σφυριές. Ίσως σε κάποια άλλη επισκευή, κάποιος "νεαρός" προσπάθησε να αλλάξη την μπιέλα με σφυροδρέπανο και καλέμι. Προφανώς δεν τα κατάφερε και μετά έπεσε σε παλιατζή, σε μάστορα, σε μηχανουργείο και με κάποιο τρόπο έφτασε εκεί που το βλέπουμε. Αν δεν τον αλλάξεις πρέπει τουλάχιστον να τον πας σε καλό μηχανουργείο να τον μετρίσουν.


ΥΓ. Γιατί το άνοιξες? Τι έκανε?
το ειχα πολυ καιρο σε ακινησια...αποφασισα να το φτιαξω πληρως....ειχε και κατι ψιλο προβληματα..οπως χτυπουσε το μοτερ.....και ηθελα να κανω ανακατασκευη...τοσα χρονια ασχολουμαι με μηχανακια...με σφυριες πρωτη φορα το ακουω μα καλα μηχανικος απο τα lidl τον εβαλε δεν γινεται διαφορετικα...

Bowleno
29/11/2017, 20:25
το ειχα πολυ καιρο σε ακινησια...αποφασισα να το φτιαξω πληρως....ειχε και κατι ψιλο προβληματα..οπως χτυπουσε το μοτερ.....και ηθελα να κανω ανακατασκευη...τοσα χρονια ασχολουμαι με μηχανακια...με σφυριες πρωτη φορα το ακουω μα καλα μηχανικος απο τα lidl τον εβαλε δεν γινεται διαφορετικα...

έεεεεεεχει πράμα η αγορά.....:D

Έχω δει, ιδιοις όμμασι που λένε και την έκανα με πολύ ελαφρά.....

Acacius
29/11/2017, 20:26
Γνώστης δεν είμαι, αλλά δεδομένης της εικόνας του στροφάλου θεωρώ πολύ πιθανό ο "μάστορας" να έχει μεγαλουργήσει και σε άλλα σημεία του κινητήρα. Ούτως ή άλλως, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα το γρέζι να σου έχει δημιουργήσει κι αλλού προβλήματα, οπότε ακόμα και αν αλλάξεις κυλινδροπίστονα ελλοχεύει (τσσσς) ο κίνδυνος να ξαναπάρεις τον κινητήρα στο χέρι και να κλαις τα λεφτά σου.

Απόψή μου, δώσε παραπάνω και πάρε καινούργιο κινητήρα κομπλέ (https://www.car.gr/parts/view/9833566/).

george1995
29/11/2017, 20:49
έεεεεεεχει πράμα η αγορά.....:D

Έχω δει, ιδιοις όμμασι που λένε και την έκανα με πολύ ελαφρά.....
καταλαβαινω απολυτα....:)

george1995
29/11/2017, 20:50
Γνώστης δεν είμαι, αλλά δεδομένης της εικόνας του στροφάλου θεωρώ πολύ πιθανό ο "μάστορας" να έχει μεγαλουργήσει και σε άλλα σημεία του κινητήρα. Ούτως ή άλλως, υπάρχει σοβαρή πιθανότητα το γρέζι να σου έχει δημιουργήσει κι αλλού προβλήματα, οπότε ακόμα και αν αλλάξεις κυλινδροπίστονα ελλοχεύει (τσσσς) ο κίνδυνος να ξαναπάρεις τον κινητήρα στο χέρι και να κλαις τα λεφτά σου.

Απόψή μου, δώσε παραπάνω και πάρε καινούργιο κινητήρα κομπλέ (https://www.car.gr/parts/view/9833566/).

εχεις δικιο...δεν υπαρχει προβλημα στο να το λυσω και να το δεσω μονος μου...

vaska
29/11/2017, 20:55
το ειχα πολυ καιρο σε ακινησια...αποφασισα να το φτιαξω πληρως....ειχε και κατι ψιλο προβληματα..οπως χτυπουσε το μοτερ.....και ηθελα να κανω ανακατασκευη...τοσα χρονια ασχολουμαι με μηχανακια...με σφυριες πρωτη φορα το ακουω μα καλα μηχανικος απο τα lidl τον εβαλε δεν γινεται διαφορετικα...


Σε πολλά ρεκτιφιέ έχω δει να κοπανάνε τον στρόφαλο μετά από αλλαγή μπιέλας για να τον "ζυγίσουν". Τα μάγουλα του στρόφαλου είναι πρεσαριστά και τα ξεπρεσάρει ο μάστορας για να αλλάξει μπιέλα. Μετά την επανατοποθέτηση και αφού έχει βάλει νέα μπιέλα και ρουλεμάν μπιέλας και τον έχει πρεσάρει, τον βάζει πάνω στον "γράφτη" για να ζυγίσει τα μάγουλα, να τα φέρει δηλ στο μηδέν για να μην χορεύει από τους κραδασμούς το μοτέρ. Αν άνα από τα δύο χάνει λίγο, το φέρνει κοπανόντας το με βίαια χτυπήματα με την βαριοπούλα έτσι ώστε να γλιστρήσει λίγο το σφήνωμα. Αλλά στο δικό σου βλέπω υπερβολές οπότε μάλλον χασάπης ήταν.

https://www.youtube.com/watch?v=lHoNQ81GBE8

το πρώτο που βρήκα μπροστά μου. Αυτός κοπανάει όλον τον στρόφαλο σε σταθερό σημείο, στα πιο μικρά μοτέρ έχουν σταθερό τον στρόφαλο και κοπανάνε με βαριοπούλα

edit

ο δικός σου μάστορας
https://www.youtube.com/watch?v=r8lCGTltAm4
βέβαια λόγω εμπειρίας μπορεί και να είναι σωστός ο ανατολίτης

λίγο πιο σωστός τρόπος
https://www.youtube.com/watch?v=y4CQBU0Zohk

stefanos
29/11/2017, 20:55
Ο.Κ φωτογραφία το έβγαλες. Η μπιέλα πως είναι από τζόγους?
Λέω μπας και βαράει η μπιέλα τα μάγουλα του στρόφαλου,
γιατί στο συγκεκριμένο σημείο δεν υπάρχει λόγος να βαράς σφυριές

vaska
29/11/2017, 21:10
Ο.Κ φωτογραφία το έβγαλες. Η μπιέλα πως είναι από τζόγους?
Λέω μπας και βαράει η μπιέλα τα μάγουλα του στρόφαλου,
γιατί στο συγκεκριμένο σημείο δεν υπάρχει λόγος να βαράς σφυριές


Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά μετά είπα ότι αν είχε τόσο πολύ τζόγο η μπιέλα ώστε να κάνει τα μάγουλα του σρόφαλου έτσι, θα έπρεπε να είχε βγει πρώτα από το κάρτερ

george1995
29/11/2017, 21:12
Σε πολλά ρεκτιφιέ έχω δει να κοπανάνε τον στρόφαλο μετά από αλλαγή μπιέλας για να τον "ζυγίσουν". Τα μάγουλα του στρόφαλου είναι πρεσαριστά και τα ξεπρεσάρει ο μάστορας για να αλλάξει μπιέλα. Μετά την επανατοποθέτηση και αφού έχει βάλει νέα μπιέλα και ρουλεμάν μπιέλας και τον έχει πρεσάρει, τον βάζει πάνω στον "γράφτη" για να ζυγίσει τα μάγουλα, να τα φέρει δηλ στο μηδέν για να μην χορεύει από τους κραδασμούς το μοτέρ. Αν άνα από τα δύο χάνει λίγο, το φέρνει κοπανόντας το με βίαια χτυπήματα με την βαριοπούλα έτσι ώστε να γλιστρήσει λίγο το σφήνωμα. Αλλά στο δικό σου βλέπω υπερβολές οπότε μάλλον χασάπης ήταν.

https://www.youtube.com/watch?v=lHoNQ81GBE8

το πρώτο που βρήκα μπροστά μου. Αυτός κοπανάει όλον τον στρόφαλο σε σταθερό σημείο, στα πιο μικρά μοτέρ έχουν σταθερό τον στρόφαλο και κοπανάνε με βαριοπούλα

αυτος δινει πονο....τι κανει ο ανθρωπος..και ας πουμε ειναι σωστο αυτο??

george1995
29/11/2017, 21:13
αυτο σκεφτομουν και εγω....μηπως η μπιελα επαιζε και εκανε ζημια.... γτ ειναι ακριβως διπλα απο τη μπιελα

george1995
29/11/2017, 21:13
Το σκέφτηκα κι εγώ αλλά μετά είπα ότι αν είχε τόσο πολύ τζόγο η μπιέλα ώστε να κάνει τα μάγουλα του σρόφαλου έτσι, θα έπρεπε να είχε βγει πρώτα από το κάρτερ

αυτο σκεφτομουν και εγω....μηπως η μπιελα επαιζε και εκανε ζημια.... γτ ειναι ακριβως διπλα απο τη μπιελα

stefanos
29/11/2017, 22:11
αυτος δινει πονο....τι κανει ο ανθρωπος..και ας πουμε ειναι σωστο αυτο??

https://www.youtube.com/watch?v=9Rm38eHk5gA Στο 3:31

george1995
29/11/2017, 22:25
https://www.youtube.com/watch?v=9Rm38eHk5gA Στο 3:31

τρομερο βιντεο

daz
29/11/2017, 22:38
https://www.youtube.com/watch?v=9Rm38eHk5gA Στο 3:31

Με μπρούτζινη ματσόλα.

vaska
29/11/2017, 23:34
Με μπρούτζινη ματσόλα.

Ναι εσύ θέλεις και μπρούτζινη ματσόλα. Βαριοπούλα αγάπη μου κι άγιος ο Θεός. Η μπρούτζινη κεφαλή χαλάει εύκολα και θέλει αντικατάσταση συχνά
:lol:

daz
29/11/2017, 23:48
Ναι εσύ θέλεις και μπρούτζινη ματσόλα. Βαριοπούλα αγάπη μου κι άγιος ο Θεός. Η μπρούτζινη κεφαλή χαλάει εύκολα και θέλει αντικατάσταση συχνά
:lol:

Μπρούτζινη ματσόλα είχε αυτός στο βίντεο του στέφανου ρε! Όχι εκείνος που κοπανούσε τα δάχτυλά του μαζί με το στρόφαλο επάνω σε κείνο το πράμα.

vaska
30/11/2017, 09:26
Μπρούτζινη ματσόλα είχε αυτός στο βίντεο του στέφανου ρε! Όχι εκείνος που κοπανούσε τα δάχτυλά του μαζί με το στρόφαλο επάνω σε κείνο το πράμα.

Ναι αγάπη μου το είδα, απλά σχολίασα ειρωνικά θέλοντας να πω ότι είναι "πολυτέλεια" εργαλεία που φθείρονται αλλά είναι τα σωστά για συγκεκριμένες δουλειές. Εγώ σε κανένα από τα 2 ρεκιφιέ της Πάτρας που μπαίνω ως ο τεχνικός τους για τους υπολογιστές τους δεν έχω δει ματσόλα μπρούτζινη. Αντιθέτως στην Αχαγιά που οι άνθρωποι έχουν στήσει μια πολύ σοβαρή επιχείρηση βελτίωσης κινητήρων με ροόμετρα κλπ κλπ κλπ, με απίστευτη γνώση και ετήσια σχολεία στην Αμέρικα, εκεί ναι έχω δει και όχι μόνο μία.

daz
30/11/2017, 11:40
Υπάρχουν μπροστινοί ζουμπαδες ή κομμάτια κυλινδρικά από μπρούντζο με τα οποία μπορείς να κοπάνας δίχως αύριο χωρίς να κεφαλώνει τους πιρους ή τα μπουλονια ή το οτιδηποτε. Και δεν χρειάζεται καν να αγορασεις φτιαχτους μάρκας.

andreaspetr
05/12/2017, 01:01
μαλλον απλα ειναι στροφαλος χαμηλης ποιοτητας και ειναι ετσι απο το εργοστασιο.
εχω δει πολλα παρομοια.
εχει τζογο στα ρουλεμαν?

george1995
05/12/2017, 11:27
μαλλον απλα ειναι στροφαλος χαμηλης ποιοτητας και ειναι ετσι απο το εργοστασιο.
εχω δει πολλα παρομοια.
εχει τζογο στα ρουλεμαν?

δεν εχω δει ακομα......πρεπει να το ανοιξω τελειως..

andreaspetr
07/12/2017, 01:03
σκεφτεσαι να το αλλαξεις προληπτικα η "βαραει"?

george1995
08/12/2017, 22:56
σκεφτεσαι να το αλλαξεις προληπτικα η "βαραει"?

θέλω να το αλλάξω αλλά γενικά δε ξέρω τι στροφαλο να πάρω....για παράδειγμα καλώς ειναι και ένας aasa???ρουλεμάν αλλαγή στα Κάρτερ και στο στροφαλο δεν θα έπρεπε να τα αλλάξω?

GiannisBlessed
09/12/2017, 13:00
μαλλον απλα ειναι στροφαλος χαμηλης ποιοτητας και ειναι ετσι απο το εργοστασιο.
εχω δει πολλα παρομοια.
εχει τζογο στα ρουλεμαν?

τεινω και εγω σε αυτην την εξηγηση.μετρημα απλα και αν ειναι ολα καλα μην ανοιγεις τιποτα.αν περασεις σε αλλο στροφαλο και δεν ειναι θεμα τα λεφτα κοιταξε σε aasa και μαλλιστα μεγαλυτερο να παρει γκαζι.το ειχα κανει με εναν 56ρι στο παπι μου και πηγαινε κομματια!

george1995
09/12/2017, 13:47
τεινω και εγω σε αυτην την εξηγηση.μετρημα απλα και αν ειναι ολα καλα μην ανοιγεις τιποτα.αν περασεις σε αλλο στροφαλο και δεν ειναι θεμα τα λεφτα κοιταξε σε aasa και μαλλιστα μεγαλυτερο να παρει γκαζι.το ειχα κανει με εναν 56ρι στο παπι μου και πηγαινε κομματια!

τώρα είναι ανοιγμένο....το θέλω εργοστάσιο όπως ήταν...56 διαδρομή έχει και ο δικος του εργοστασιακός στροφαλος...με προβληματίζει πως να αλλάξω τα ρουλεμάν...δεν Πρέπει να τα αλλάξω??Αφού το άνοιξα που το άνοιξα...και δεν εννοώ μόνο ρουλεμάν στροφαλου που είναι αυτονόητο...αλλα και τα υπόλοιπα εσωτερικά

andreastwin
09/12/2017, 18:02
αφου το ανοιξες ενοητε οτι πρεπει να τα αλλαξεις ολα .

andreaspetr
12/12/2017, 00:24
μαρκα στροφαλου δεν ξερω να σου πω σε 56 διαδρομη γιατι δεν εχω βαλει ποτε.
ρουλεμαν μια και το ανοιξες αλλαξε τα ολα με επωνυμα.

george1995
13/12/2017, 21:14
μαρκα στροφαλου δεν ξερω να σου πω σε 56 διαδρομη γιατι δεν εχω βαλει ποτε.
ρουλεμαν μια και το ανοιξες αλλαξε τα ολα με επωνυμα.

αυτο εχω σκοπο να κανω....ρουλεμαν αλλαζω σε ρεκτιφιε σωστα?οπως και τοποθετηση στροφαλου

andreaspetr
17/12/2017, 21:45
εγω μονος μου τα κανω αλλα αν δεν εχεις ξανακανει καλυτερα πηγαινε να στα αλλαξουν.

george1995
18/12/2017, 17:56
εγω μονος μου τα κανω αλλα αν δεν εχεις ξανακανει καλυτερα πηγαινε να στα αλλαξουν.

θα ήθελα να μου πεις τρόπο που το κάνεις μόνο...πιανουν τα χέρια μου..

andreaspetr
19/12/2017, 01:36
δεν εχω καποιο ιδιαιτερο τροπο,μερικα βγαινουν με το χερι αλλα μερικα ειναι ζορικα και θελουν κατσαβιδακι.

daz
19/12/2017, 07:32
Τα ρουλεμάν βγαίνουν με κατσαβίδι;

george1995
19/12/2017, 15:49
δεν εχω καποιο ιδιαιτερο τροπο,μερικα βγαινουν με το χερι αλλα μερικα ειναι ζορικα και θελουν κατσαβιδακι.

1-2 ρουλεμάν βγήκαν με λίγο πίεση με το χέρι...αλλα αλλά οχι...και ο στροφαλος κολλημένος είναι απάνω στο Κάρτερ

george1995
19/12/2017, 15:49
Τα ρουλεμάν βγαίνουν με κατσαβίδι;

δε ξέρω αν βγαίνει με κατσαβίδι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ...