PDA

View Full Version : Υπολογισμός ύψους ουράς μετά απο αλλαγή αμορτισέρ



o_gavros
02/12/2017, 13:49
Έβαλα πρόσφατα στο Ζ μου ένα φουλ ρυθμιζόμενο αμορτισέρ της Showa απο ΖΧ10 του '07.
Κούμπωσε απροβλημάτιστα χωρίς καμία πατέντα (και με τα μαμα dogbones του Ζ μου) και ήδη μου έδωσε την αίσθηση ότι οδηγώ άλλο μηχανάκι!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με το ύψος της ουράς.
Δεν μέτρησα τίποτα εξαρχής, αλλά στο δρομο έχω την αίσθηση ότι το μηχανάκι έχει σηκωθεί λίγο.
Με το μαμά σουμιέ μόλις ανέβαινα, το μηχανάκι καθόταν αισθητά. (Είμαι ΧΧL σε κυβικά)
Τωρα με το νέο, κανένα βύθισμα με το που κάθομαι.
οπότε απέδωσα την αίσθηση περί ψηλώματος πίσω, στο πόσο συμπιεζόταν το ελατήριο.
Εχει κάποια βάση αυτό ή λέω μαλακίες και το μηχανάκι έχει όντως σηκωθεί;
Αν έχει όντως σηκωθεί η ουρά:
α)πως θα μπορούσα να το διαπιστώσω (χωρίς να βαλω/βγαλω παλι το μαμα);
β)η λύση για να κατέβει είναι κοντύτερα dogbones;
Κι αν ναι, πόσο κοντύτερα;

Να συμπληρώσω ότι απο θέμα λειτουργίας το στήσιμο απογειώθηκε και έχει μεταμορφώσει το μηχανάκι προς το καλύτερο.

RaGe_Raptor
02/12/2017, 14:10
Έβαλα πρόσφατα στο Ζ μου ένα φουλ ρυθμιζόμενο αμορτισέρ της Showa απο ΖΧ10 του '07.
Κούμπωσε απροβλημάτιστα χωρίς καμία πατέντα (και με τα μαμα dogbones του Ζ μου) και ήδη μου έδωσε την αίσθηση ότι οδηγώ άλλο μηχανάκι!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σχετικά με το ύψος της ουράς.
Δεν μέτρησα τίποτα εξαρχής, αλλά στο δρομο έχω την αίσθηση ότι το μηχανάκι έχει σηκωθεί λίγο.
Με το μαμά σουμιέ μόλις ανέβαινα, το μηχανάκι καθόταν αισθητά. (Είμαι ΧΧL σε κυβικά)
Τωρα με το νέο, κανένα βύθισμα με το που κάθομαι.
οπότε απέδωσα την αίσθηση περί ψηλώματος πίσω, στο πόσο συμπιεζόταν το ελατήριο.
Εχει κάποια βάση αυτό ή λέω μαλακίες και το μηχανάκι έχει όντως σηκωθεί;
Αν έχει όντως σηκωθεί η ουρά:
α)πως θα μπορούσα να το διαπιστώσω (χωρίς να βαλω/βγαλω παλι το μαμα);
β)η λύση για να κατέβει είναι κοντύτερα dogbones;
Κι αν ναι, πόσο κοντύτερα;

Να συμπληρώσω ότι απο θέμα λειτουργίας το στήσιμο απογειώθηκε και έχει μεταμορφώσει το μηχανάκι προς το καλύτερο.

πολυσύνθετο θέμα η γεωμετρία πλαισίου,όπου η μια αλλαγή στο ένα άκρο επιφέρει αλλαγές στο άλλο.

αν όντως είναι πιο ψηλό πίσω,έχει αλλάξει:

η κλίση του ψαλιδιού και μαζί και τα anti-squat properties
το μεταξόνιο (έστω και ελάχιστα)
η κατανομή βάρους (προς τα μπρος)
η γωνία caster και το ίχνος του μπροστινού (έγινε πιο στριφτερό εις βάρος της σταθερότητας)


όταν έβγαλες το παλιό αμορτισέρ δεν σύγκρινες το μήκος του με το νέο?

o_gavros
02/12/2017, 14:18
όχι δεν μέτρησα τίποτα δυστυχώς.
τον όρο anti-squat properties πρωτη φορά τον ακούω.σπάστο μία σε τάλαρα αν δεν βαριέσαι,για να σιγουρευτώ ότι πιάνω τι σημαίνει.
κατανομή βαρους προς τα μπρος πως μπορεί να συμβεί;
Επειδή άλλαξε (υποθετικά για την ώρα) το κέντρο βάρους με το όποιο ενδεχόμενο σήκωμα της ουράς;
Στο καβαφόρουμ μου είπαν να ελέγξω το sag και θα το κάνω.
Η κάστερ & το ίχνος,πως μετρώνται; Και ποιο είναι το σημείο αναφοράς για να κάνω τη σύγκριση;

Σημειωτέον ότι μπροστά φοράω αμστελντάουν big pistons.

BLiTzER
02/12/2017, 14:33
Να μετρήσεις sag και, αν είσαι σωστός, τι σε νοιάζει αν έχει σηκωθεί η ουρά ή όχι; .

daz
02/12/2017, 14:35
Γαυρε τα μηχανάκια το χρειάζονται το sag. Δεν είναι λύση να το κατεβάσεις με μακρύτερα dog bones. Προφανώς το νέο ελατήριο δεν είναι για το βάρος σου.
Πληροφορίες για το sag θα βρεις εύκολα στα τεχνικά ώστε να δεις από πού θα ξεκινήσεις να μετράς και τι φταίει.

Εν συντομία το στατικό σαγκ είναι πόσο συμπιέζεται το ελατήριο με το βάρος της μηχανής και δυναμικό σαγκ πόσο συμπιέζεται με το βάρος του αναβάτη.

Οι τιμές αυτές όπως και η διαφορά τους είναι μεγέθη που σε ένα στριτ μηχανάκι μπορούν να θεωρηθούν ψιλιστανταρ ή τουλάχιστον θα σου δώσουν ένα σημείο εκκίνησης.

RaGe_Raptor
02/12/2017, 14:36
Να μετρήσεις sag και, αν είσαι σωστός, τι σε νοιάζει αν έχει σηκωθεί η ουρά ή όχι; .

αν έχει σηκωθεί αρκετά ή και πολύ, έχει γίνει η γεωμετρία του ακραία.μπορεί να του βγάλει κούνημα στο τιμόνι στις εξόδους όταν πιέσει πχ.και βέβαια τον νοιάζει.

daz
02/12/2017, 14:37
Να μετρήσεις sag και, αν είσαι σωστός, τι σε νοιάζει αν έχει σηκωθεί η ουρά ή όχι; .

Αφού σου λέει έχει μηδενικό δυναμικό sag. Τι στο διαλο, αμορτισέρ από goldwin έβαλε;

BLiTzER
02/12/2017, 14:41
αν έχει σηκωθεί αρκετά ή και πολύ, έχει γίνει η γεωμετρία του ακραία.μπορεί να του βγάλει κούνημα στο τιμόνι στις εξόδους όταν πιέσει πχ.και βέβαια τον νοιάζει.

Αν τα sag του είναι σωστά (όλα, όχι μόνο το rider), τίποτα δε θα είναι ακραίο, απλά ιδέα του είναι. Το ίδιο απαντάω και στον νταζ, υποθέτει με το μάτι ότι είναι μηδενικό, δε σημαίνει ότι είναι. :p

RaGe_Raptor
02/12/2017, 14:44
όχι δεν μέτρησα τίποτα δυστυχώς.
τον όρο anti-squat properties πρωτη φορά τον ακούω.σπάστο μία σε τάλαρα αν δεν βαριέσαι,για να σιγουρευτώ ότι πιάνω τι σημαίνει.
κατανομή βαρους προς τα μπρος πως μπορεί να συμβεί;
Επειδή άλλαξε (υποθετικά για την ώρα) το κέντρο βάρους με το όποιο ενδεχόμενο σήκωμα της ουράς;
Στο καβαφόρουμ μου είπαν να ελέγξω το sag και θα το κάνω.
Η κάστερ & το ίχνος,πως μετρώνται; Και ποιο είναι το σημείο αναφοράς για να κάνω τη σύγκριση;

Σημειωτέον ότι μπροστά φοράω αμστελντάουν big pistons.

ότι έχει να κάνει με την γεωμετρία πλαισίου μετράται δύσκολα. εντάξει,εκτός από το ύψος.αλλά ούτε αυτό έκανες:p

με 2 λόγια,anti-squat είναι η αντίσταση στην βύθιση της πίσω ανάρτησης που δημιουργείται από την γωνία της αλυσίδας σε σχέση με το ψαλίδι,όταν "παίρνεις" το γκάζι στις εξόδους των στροφών. αν googlάρεις υπάρχουν πολλές πληροφορίες πάνω στο θέμα.

αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι ,με τη βοήθεια ενός φίλου, να αποφορτίσεις εντελώς την πίσω ανάρτηση (πλαγιάζοντας τη μηχανή στο πλαϊνό σταντ πχ) και να μετρήσεις το μήκος του αμορτισέρ.εγώ στο δικό μου το έχω κάνει,άρα νομίζω γίνεται σχετικά εύκολα με μια σχετικά άκαμπτη μετροταινία.

RaGe_Raptor
02/12/2017, 14:46
Αν τα sag του είναι σωστά (όλα, όχι μόνο το rider), τίποτα δε θα είναι ακραίο, απλά ιδέα του είναι. Το ίδιο απαντάω και στον νταζ, υποθέτει με το μάτι ότι είναι μηδενικό, δε σημαίνει ότι είναι. :p

ναι αλλά δεν ξέρουμε αν υπάρχει διαφορά μήκους ανάμεσα στο παλιό και το νέο αμορτισέρ. πρώτα θα πρέπει να ελέγξει αυτό. αυτό είναι το πρωταρχικό ζήτημα τώρα κι όχι το sag.

BLiTzER
02/12/2017, 14:51
Αυτό το θεώρησα δεδομένο. Δεν μπορεί να πήρε τυχαία ό,τι βρήκε.

Βέβαια, ο γαύρος είναι... :lol:

o_gavros
02/12/2017, 15:16
αν έχει σηκωθεί αρκετά ή και πολύ, έχει γίνει η γεωμετρία του ακραία.μπορεί να του βγάλει κούνημα στο τιμόνι στις εξόδους όταν πιέσει πχ.και βέβαια τον νοιάζει.
σε βόλτα με διασχιση Παρνασού και γλέντι & χαρά στο πιστάκι Ιτέα-Δεσφίνα, το μηχανάκι ήταν ακλόνητο!
και με απάτητη πολύ περισσότερη κοτολωρίδα σε σχέση με όταν φοραγα το μαμά σουμιέ όπου τελείωνε το πίσω λάστιχο.
Αφενός δεν πίεζα χωρίς αύριο λόγω καινούριας αίσθησης,αφετέρου όμως έκανα πράγματα σε ταχύτητες μεγαλύτερες που με το μαμά δεν θα διανοούμουν να τα κάνω.
Απλα το αναφέρω για να σου πω ότι δεν είχα χαζοκουνήματα/γλυστρίματα κλπ

Αφού σου λέει έχει μηδενικό δυναμικό sag. Τι στο διαλο, αμορτισέρ από goldwin έβαλε;
Δεν ξέρω πως προκύπτει το μηδενικό σαγκ που λες Αποστολη.
Το αμορτισέρ είναι μεν πιο σφιχτό,αλλά λειτουργεί απείρως καλύτερα απο το μαμα σουμιέ.

ότι έχει να κάνει με την γεωμετρία πλαισίου μετράται δύσκολα. εντάξει,εκτός από το ύψος.αλλά ούτε αυτό έκανες:p

με 2 λόγια,anti-squat είναι η αντίσταση στην βύθιση της πίσω ανάρτησης που δημιουργείται από την γωνία της αλυσίδας σε σχέση με το ψαλίδι,όταν "παίρνεις" το γκάζι στις εξόδους των στροφών. αν googlάρεις υπάρχουν πολλές πληροφορίες πάνω στο θέμα.

αυτό που θα μπορούσες να κάνεις είναι ,με τη βοήθεια ενός φίλου, να αποφορτίσεις εντελώς την πίσω ανάρτηση (πλαγιάζοντας τη μηχανή στο πλαϊνό σταντ πχ) και να μετρήσεις το μήκος του αμορτισέρ.εγώ στο δικό μου το έχω κάνει,άρα νομίζω γίνεται σχετικά εύκολα με μια σχετικά άκαμπτη μετροταινία.
ναι ναι ξέρω ότι είμαι αρβάλας.μου τα λέει κι ο σοτοστσαβ αυτα.
τον οποίο και θα χώσω να ξαναρθει στο μαγαζί να κάνουμε τις δέουσες μετρήσεις.


ναι αλλά δεν ξέρουμε αν υπάρχει διαφορά μήκους ανάμεσα στο παλιό και το νέο αμορτισέρ. πρώτα θα πρέπει να ελέγξει αυτό. αυτό είναι το πρωταρχικό ζήτημα τώρα κι όχι το sag.
Θα το δω όταν ευκαιρίσω και θα επανέλθω.

Αυτό το θεώρησα δεδομένο. Δεν μπορεί να πήρε τυχαία ό,τι βρήκε.

Βέβαια, ο γαύρος είναι... :lol:
σκάσε μωρή κακιά πεθερά σκάσε μου'χεις φάει τη ζωή.
αφού το είδες το αμορτισέρ το καλοκαίρι ρε.
Δε το πήρα στην τύχη.ο πωλητής το φόραγε σε Ζ750S.

telegonos
02/12/2017, 16:19
Αν υπάρχει διαφορά στο ύψος που στέκεται η μηχανή μόνη της, το καταλαβαίνεις και από το πλαινό σταντ.

Λίγο πολύ, έχεις την αίσθηση πόσο πλάγιαζε η μηχανή, σε χώρο που ξέρεις π.χ. εκεί που την παρκάρεις καθημερινά.

Αν με το νέο αμορτισέρ η μηχανή στέκεται πιο όρθια από ότι την θυμάσαι, τότε έχει κατέβει.

Αν με το νέο αμορτισέρ η μηχανή στέκεται πιο πλαγιασμένη από ότι την θυμάσαι, τότε έχει ανέβει.

Συγκεντρώσου στην μνήμη σου, και θα το νοιώσεις και χωρίς μετρήσεις.

ΕΠΙΣΗΣ

Με το βάρος της μόνο, όρθια η μοτοσυκλέτα, σε οριζόντιο επίπεδο, πρέπει να έχει μια βύθιση 10mm ο πίσω τροχός.

Με το βάρος της μοτοσυκλέτα και του αναβάτη, να έρχεται στα 40mm βύθιση.

Τα νούμερα αυτά, ενδεικτικά σαν μπούσουλας, για μια στριτ μοτοσυκλέτα με 120mm συνολική διαδρομή.

Το ότι με το βάρος της μόνο έχει ΜΗΔΕΝ βύθιση, αυτό πρέπει να σε ανησυχεί πολύ περισσότερο από το αν στέκεται ψηλά το νέο αμορτιστέρ. Ουσιαστικά έχεις μια πολύ ''σκληρή'' κατάσταση, στην οποία ο τροχός στην επαναφορά ''χτυπάει'' στην θέση μηδέν, κάτι που είναι και κακό για την δομή, και για το κράτημα.

Θα πρότεινα, να το δει ένας επαγγελματίας αν δεν ξέρεις από αυτά.

daz
02/12/2017, 16:29
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=12418

Ξεκίνα από δω.

o_gavros
02/12/2017, 16:58
Διαπιστώνω απο τις απαντήσεις σας, ότι έδωσα λάθος input εξαρχής.
Εγραψα ότι όταν ανεβαίνω δεν έχει βύθισμα.
Αυτό είναι λάθος,προερχόμενο απο την συνήθεια στο παλιό αμορτισέρ το οποίο "βούλιαζε" τρόπον τινά.
Σαφώς και δεν είναι κούτσουρο το καινούριο.
Κάνει ένα μικρό βύθισμα.
απλά εμένα η διαφορά μου φαίνεται (ίσως επειδη είναι φρέσκια ακομα η αλλαγη) τεράστια.

@τελέγονε πολύ χρήσιμα αυτα ως μπούσουλας.
στο πλαϊνό σταντ, όχι δεν εχω προσέξει χτυπητή διαφορά στην κλίση.
τα λοιπά μένουν να διαπιστωθούν.

BLiTzER
02/12/2017, 17:08
Αγόρι, κάνε ό,τι σου είπα, γιατί, όπως πάντα, είχα δίκιο και κατάλαβα ακριβώς τι έγραψες και τι εννοούσες. :p

Μέτρα sag. Μετράς με ελεύθερη την ανάρτηση, μετράς με το βάρος του μηχανακίου μόνο και μετράς με σένα πάνω (με εξοπλισμό και στη συνηθισμένη σου θέση οδήγησης). Μας δίνεις τα νούμερα και σου λέμε αν έχεις σωστά ελατήρια ή χρειάζεσαι αλλαγή. Θεωρούμε δεδομένο, ξαναλέω, ότι η ανάρτηση που έχεις βάλει έχει τα εργοστασιακά specs για το μηχανάκι σου κι όχι ότι απλά "μπαίνει, επειδή ο άλλος την είχε σε Z".

o_gavros
02/12/2017, 17:10
ναι μάλιστα μεγάλε γκουρού.
ντρέπομαι...:p

stefanos
02/12/2017, 17:14
Να συμπληρώσω ότι απο θέμα λειτουργίας το στήσιμο απογειώθηκε και έχει μεταμορφώσει το μηχανάκι προς το καλύτερο.

Γιατί θα πρέπει να αλλάξεις κάτι που είναι καλύτερο?
Η διαδικασία είναι "δεν μου αρέσει κάτι ,πως θα το κάνω καλύτερο?"
Μόλις σε ενοχλήσει κάτι ψάχνεσαι.

o_gavros
02/12/2017, 17:17
Γιατί θα πρέπει να αλλάξεις κάτι που είναι καλύτερο?
Η διαδικασία είναι "δεν μου αρέσει κάτι ,πως θα το κάνω καλύτερο?"
Μόλις σε ενοχλήσει κάτι ψάχνεσαι.

Ναι δεν έχεις άδικο γενικά.
Απλά επειδή εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, θα ήθελα να ξέρω αν με την τοποθετηση ως έχει έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα που μπορώ να πάρω.
Δεν ψάχνω δηλαδή να διυλίσω τον κώνωπα.

stefanos
02/12/2017, 18:09
Ναι δεν έχεις άδικο γενικά.
Απλά επειδή εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, θα ήθελα να ξέρω αν με την τοποθετηση ως έχει έχω το βέλτιστο αποτέλεσμα που μπορώ να πάρω.
Δεν ψάχνω δηλαδή να διυλίσω τον κώνωπα.

Το βέλτιστο αποτέλεσμα ...χρειάζεσαι ένα περιθώριο διαδρομής στο "χάσιμο" του δρόμου για να μην είσαι στον αέρα.
30% της διαδρομής στο χώμα, ανάλογα με την "πίστα" στην άσφαλτο (λιγότερο) , 'όσο πιο γρήγορες αποσβέσεις τόσο καλύτερα...
Υπάρχει εκτενές σχετικό στα "τεχνικά" από τον oldman.

GiorgosLa
02/12/2017, 18:26
Γαυρε τα μηχανάκια το...

...Προφανώς το νέο ελατήριο δεν είναι για το βάρος σου.
.


Ναι. Μόνο δικάβαλος θα δουλέψει. Από τότε που άρχισε δίαιτα, δεν λυγίζουν τα ελατήρια...!

:lol:

DoctoR_k6
02/12/2017, 23:59
Μάθε για αρχή το μήκος των αμορτισέρ.
Έχω την εντύπωση πως το 07 είναι 338mm. Το δικό σου πόσο?
Το 7αρι το ΖΧ δε φόραγε kyb? :hmm:
Στο kawa forum ex. USA έχει πολύ ψωμί...

o_gavros
09/12/2017, 18:27
Μάθε για αρχή το μήκος των αμορτισέρ.
Έχω την εντύπωση πως το 07 είναι 338mm. Το δικό σου πόσο?
Το 7αρι το ΖΧ δε φόραγε kyb? :hmm:
Στο kawa forum ex. USA έχει πολύ ψωμί...

το μαμά ήταν στα 333 ή 334χιλιοστά,οπότε δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα νομίζω.
Μπορεί να είναι ΚΥΒ οντως.
Τελικά, και με τη βοήθεια του_τέου (ναι κλίνεται :p ) ,μετρήσαμε sag και είμαι ελαφρώς παραπάνω απο το όριο.
Λεφτά για αλλαγή ελατηρίου( -ων) βέβαια δεν παίζουν τωρα, οπότε παραμένει ως έχει.

Το αμορτισέρ έχει και παραέχει βύθισμα όταν κάθομαι, που επιβεβαιώθηκε απο τις μετρήσεις.
Απλά ήταν ΤΟΣΗ η διαφορά με το σουμιέ τον εργοστασιακό που νόμιζα ότι ήτο ακούνητο.
Διορθώθηκε και λίγο το ριμπάουντ πίσω και τώρα αναμένεται να δοκιμαστεί σε βόλτα.

viper1
09/12/2017, 18:42
Γαύρο αφού δουλεύει γιατί το κουράζεις ? Σε λίγο καιρό θα έρθει στα ίσα του :D

BLiTzER
09/12/2017, 20:23
Το αμορτισέρ έχει και παραέχει βύθισμα όταν κάθομαι, που επιβεβαιώθηκε απο τις μετρήσεις.


You are welcome.

o_gavros
09/12/2017, 20:37
Γαύρο αφού δουλεύει γιατί το κουράζεις ? Σε λίγο καιρό θα έρθει στα ίσα του :D
Επανήλθα γιατί μπήκε κόσμος στον κόπο να μου απαντήσει.
Το μηχανάκι περιμένει να ρολάρει.


You are welcome.

Ο πλιτσερ είναι ο καλυτερότερος! (ντάξει τωρα; :p )

telegonos
09/12/2017, 21:15
μετρήσαμε sag και είμαι ελαφρώς παραπάνω απο το όριο.
Λεφτά για αλλαγή ελατηρίου( -ων) βέβαια δεν παίζουν τωρα, οπότε παραμένει ως έχει.


Ρύθμιση προφόρτισης να έρθει εκεί που πρέπει, δεν έχει; Ή έχει και δεν φέρνει σε καμία θέση την τιμή που θέλεις;

Αλίμονο αν αλλάζαμε ελατήρια τόσο εύκολα.

o teos
09/12/2017, 22:05
Το ελατήριο του δεν κάνει...Ούτε παίζει να έρθει στο σωστό σαγκ...Είναι για τα δικά μου κιλά 80 στο σύνολο και θέλει και λίγο ρύθμισμα..να το σκληρύνει τελείως έπεισης δεν κάνει είναι υπερβολή και σωστά δε θα ρθει με τίποτα..το αφήνει έτσι αφού δεν τον προβλημάτισε στο δρόμο.φτιάξαμε και την επαναφορά μιας και ήταν πιο αργη και από γέρικη χελώνα και υπομονή για πιο σκληρό ελατήριο..έπεισης τα μπροστά είναι ρυθμισμένα για τα δικά μου κιλά..Πολύ πιθανό να θέλει και εκεί ελατήρια η απλά κάνε δίαιτα μωρέ μαλακά, 2 σε 1 και λεφτά θα γλυτώσεις και κιλα..:bawl:

byron
10/12/2017, 07:16
Τα 4 mm μεγαλύτερο μήκος πίσω, αν ισχύει, είναι πολύ μεγάλη διαφορά. Σαν να έχεις κατεβάσει τις πλάκες του μπροστινού σου Χ 3.
Αν δεν σου βγάζει ταλαντώσεις στα πολλά χλμ, μην το πολυψαχνεις αφού σε βολεύει. Προσοχή μόνο μιας και η γεωμετρία σου έχει αλλάξει προς το νευρικό μεν, αλλά και πιο στριφτερο δε.

daz
10/12/2017, 10:56
Προσοχή μόνο μιας και η γεωμετρία σου έχει αλλάξει προς το νευρικό μεν, αλλά και πιο στριφτερο δε.

Αυτό σημαίνει και περισσότερο βάρος στον εμπρός τροχό μέσα στη στροφή! (και όχι μόνο αλλά εκεί μας ενδιαφέρει). Πράγμα που οδηγεί πιο εύκολα σε low αν δεν τον αποφορτίσεις στο όριο.
Το πίσω μέρος σαν πιο ελαφρύ μπορεί να οδηγήσει πιο εύκολα σε high.

Just saying!

sapila racing
10/12/2017, 11:52
Τα 4 mm μεγαλύτερο μήκος πίσω, αν ισχύει, είναι πολύ μεγάλη διαφορά. Σαν να έχεις κατεβάσει τις πλάκες του μπροστινού σου Χ 3.
Αν δεν σου βγάζει ταλαντώσεις στα πολλά χλμ, μην το πολυψαχνεις αφού σε βολεύει. Προσοχή μόνο μιας και η γεωμετρία σου έχει αλλάξει προς το νευρικό μεν, αλλά και πιο στριφτερο δε.


4mm λέει, οχι 4cm! Μικρή διαφορά είναι.
Eπίσης η σχεση πίσω/εμπρός που αναφέρεις ( 3Χ ) απο που προκύπτει? Δεν νομίζω οτι ισχύει.

Παντως δεν αλλάζει μόνο η καστερ και το τρειλ, αλλά και η γωνία του ψαλιδιού που παίζει κι αυτη μεγάλο ρόλο στο πως αντιδρά το πίσω μέρος ειδικά στην επιτάχυνση.

byron
10/12/2017, 14:43
4mm λέει, οχι 4cm! Μικρή διαφορά είναι.
Eπίσης η σχεση πίσω/εμπρός που αναφέρεις ( 3Χ ) απο που προκύπτει? Δεν νομίζω οτι ισχύει.

Παντως δεν αλλάζει μόνο η καστερ και το τρειλ, αλλά και η γωνία του ψαλιδιού που παίζει κι αυτη μεγάλο ρόλο στο πως αντιδρά το πίσω μέρος ειδικά στην επιτάχυνση.

Αν μιλάγαμε για cm, δεν θα έμπαινε. Για mm μιλάω. Τουλάχιστον στο δικό μου που είχε ρύθμιση ύψους, το εύρος ήταν 9mm (309-318mm) , και τα 3-4 ήταν το όριο μου χωρίς να αρχίσει να κουνάει στα πολλά.
Το Χ3 προκύπτει από διάφορα φόρα κλπ ανθρώπων σχετικων με την αναρτησιολογια (sic).
Η επίδραση της αλλαγής ύψους στο πίσω μέρος, είναι τριπλάσια απ'οτι αν γίνει στις μπροστινές πλάκες. Αν θέλεις το ψάχνω, αλλά βαριέμαι...

Daz: Νομίζω πως δεν ισχύει αυτό. Έτσι κι αλλιώς αν πειραχτεί το ύψος, θέλει άλλες ρυθμίσεις μπροστά. Το high έρχεται από διαχείριση γκαζιού.

DrBig
10/12/2017, 15:07
4mm διαφορα σε μηκος αμορτισερ ειναι μεγαλη και αρκετη για να σου ριξει τελειως εκτος τις ρυθμισεις και στο μπροστινο.
Αν βεβαια το βαρος του αναβατη ειναι 3xl μπορει να ειναι και ταμαμ.

sapila racing
10/12/2017, 15:11
Αν μιλάγαμε για cm, δεν θα έμπαινε. Για mm μιλάω. Τουλάχιστον στο δικό μου που είχε ρύθμιση ύψους, το εύρος ήταν 9mm (309-318mm) , και τα 3-4 ήταν το όριο μου χωρίς να αρχίσει να κουνάει στα πολλά.
Το Χ3 προκύπτει από διάφορα φόρα κλπ ανθρώπων σχετικων με την αναρτησιολογια (sic).
Η επίδραση της αλλαγής ύψους στο πίσω μέρος, είναι τριπλάσια απ'οτι αν γίνει στις μπροστινές πλάκες. Αν θέλεις το ψάχνω, αλλά βαριέμαι...

Daz: Νομίζω πως δεν ισχύει αυτό. Έτσι κι αλλιώς αν πειραχτεί το ύψος, θέλει άλλες ρυθμίσεις μπροστά. Το high έρχεται από διαχείριση γκαζιού.

Κάθε περιπτωση είναι διαφορετική φυσικά.
Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου το pantah που χαμήλωσε 2 cm εμπρός και ψήλωσε 2cm πίσω θα έπρεπε να μην οδηγείται, κι όμως είναι πολύ καλύτερο απο πριν.
Το θέμα με το πίσω είναι οτι αλλάζει την γωνία του ψαλιδιού και κατα συνέπεια και το πως αντιδράει το μηχανάκι στην επιτάχυνση κυρίως.
Δεν αλλάζει περισσότερο την γεωμετρία (καστερ/τρειλ) απ οτι το μπροστινό χαμήλωμα.

DrBig
10/12/2017, 15:21
Κάθε περιπτωση είναι διαφορετική φυσικά.
Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου το pantah που χαμήλωσε 2 cm εμπρός και ψήλωσε 2cm πίσω θα έπρεπε να μην οδηγείται, κι όμως είναι πολύ καλύτερο απο πριν.
Το θέμα με το πίσω είναι οτι αλλάζει την γωνία του ψαλιδιού και κατα συνέπεια και το πως αντιδράει το μηχανάκι στην επιτάχυνση κυρίως.
Δεν αλλάζει περισσότερο την γεωμετρία (καστερ/τρειλ) απ οτι το μπροστινό χαμήλωμα.

Σηκωνοντας την ουρα ανεβαζεις το κεντρο βαρους, το μεταφερεις προς τα πισω και μειωνεις το μεταξονιο.
Χαμηλοντας το μπροστινο κατεβαζεις το κεντρο βαρους, το μεταφερεις προς τα μπροστα με μικρη επιδραση στο μεταξονιο.
Το αποτελεσμα φυσικα εξαρταται απο το μηχανακι, με γενικο κανονα τα συγχρονα στρηταδικα μοτο με μικρες καστερ και μεταξονια να συμπεριφερονται χαλια.

telegonos
10/12/2017, 16:52
Μην ξεχνάτε ότι 3mm στο μήκος αμοριστέρ, δεν σημαίνει 3mm και στην ρόδα, σημαίνει π.χ. 12mm στην ρόδα.

Αν η μηχανή έχει και μοχλικό σύστημα, αυτό μεταφέρει και την σχέση του μοχλισμού περαιτέρω.

o_gavros
10/12/2017, 17:07
Ρύθμιση προφόρτισης να έρθει εκεί που πρέπει, δεν έχει; Ή έχει και δεν φέρνει σε καμία θέση την τιμή που θέλεις;

Αλίμονο αν αλλάζαμε ελατήρια τόσο εύκολα.
έχει ρυθμιση αλλά δεν εχω το δικό του γατζόκλειδο.
στην προσπάθεια μας (όντας φορεμένο το σοκ) να το ξεβιδώσουμε με σφυρι+κατσαβίδι+ζουμπάδες πήραμε τα μέζεα του, και μιας και ήταν στο τέλος μιας πολύ μακράς ημέρας και όρεξη να το βγάλω δεν υπήρχε, το αφησαμε ως έχει.
ούτως ή άλλως δεν είχε πολύ ακόμα (με το μάτι) να σφίξει το παξιμάδι για να προφορτίσει και δε θα το ήθελα και τελείως πατημένο το ελατήριο.


Τα 4 mm μεγαλύτερο μήκος πίσω, αν ισχύει, είναι πολύ μεγάλη διαφορά. Σαν να έχεις κατεβάσει τις πλάκες του μπροστινού σου Χ 3.
Αν δεν σου βγάζει ταλαντώσεις στα πολλά χλμ, μην το πολυψαχνεις αφού σε βολεύει. Προσοχή μόνο μιας και η γεωμετρία σου έχει αλλάξει προς το νευρικό μεν, αλλά και πιο στριφτερο δε.
Δεν μπορώ να σου πω αν είναι πολύ ή λίγο γιατί δεν ξέρω.
Αυτό που διαπιστωσα όμως είναι πως ούτε ταλαντωσεις επαιξαν ούτε νευρικότητα ούτε τίποτα άσχημο. Ίσα ίσα που μεταμορφώθηκε και δείχνει ακόμα πιο πρόθυμο να μπει στη στροφή με χιλιόμετρα.

4mm διαφορα σε μηκος αμορτισερ ειναι μεγαλη και αρκετη για να σου ριξει τελειως εκτος τις ρυθμισεις και στο μπροστινο.
Αν βεβαια το βαρος του αναβατη ειναι 3xl μπορει να ειναι και ταμαμ.
Υπάγομαι ξεκάθαρα στην υποσημείωση οπότε ίσως και να μου ταιριάζει.

Μην ξεχνάτε ότι 3mm στο μήκος αμοριστέρ, δεν σημαίνει 3mm και στην ρόδα, σημαίνει π.χ. 12mm στην ρόδα.

Αν η μηχανή έχει και μοχλικό σύστημα, αυτό μεταφέρει και την σχέση του μοχλισμού περαιτέρω.
Εχει μοχλικό και χρησιμοποιησα τα μαμά σκυλοκόκκαλα στην τράμπα,αν σε βοηθάει να βγάλεις κάποιο συμπέρασμα.

byron
10/12/2017, 19:37
Κάθε περιπτωση είναι διαφορετική φυσικά.
Σύμφωνα με τα λεγόμενά σου το pantah που χαμήλωσε 2 cm εμπρός και ψήλωσε 2cm πίσω θα έπρεπε να μην οδηγείται, κι όμως είναι πολύ καλύτερο απο πριν.
Το θέμα με το πίσω είναι οτι αλλάζει την γωνία του ψαλιδιού και κατα συνέπεια και το πως αντιδράει το μηχανάκι στην επιτάχυνση κυρίως.
Δεν αλλάζει περισσότερο την γεωμετρία (καστερ/τρειλ) απ οτι το μπροστινό χαμήλωμα.

Μίλησα για πιο σύγχρονα μηχανάκια, με καστερ στην περιοχή των 25° και μεταξονια αντίστοιχα μικρά και κοφτερά. Και με μοχλικο εννοείται.
Το ότι το Pantah βελτιώθηκε και δεν έγινε επικίνδυνο μπορεί να οφείλεται στην έλλειψη μοχλικου, σε μακρύ μεταξονιο και αντίστοιχα μεγάλη καστερ, αλλά και στα λίγα χλμ που μαζεύουν αυτά τα μηχανάκια σε σχέση με τα σημερινά χιλιαρια.
Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, άλλωστε στο srx έχεις δει πως πέραν του χαμηλωμενου μπροστινού, τα πίσω αμορτισέρ μου είναι 2,5cm πιο ψηλά. Μόνο βελτίωση έχω δει, και καθόλου κούνημα.
Στο Τ όμως, μιας και έπαιζα κάποια στιγμή με το ύψος του πίσω, η κατάσταση άλλαζε εκθετικα. Η επιλογή που με βολεύει, ήταν 3-4 mm από τα 9 που δίνει.

Gayre, αφού σου έκατσε από τύχη σωστά...don't push your luck. Επιτυχημένη αλλαγή αμορτισέρ χωρίς να έχεις μετρήσει καν το μήκος του, είναι joker. :beer: