PDA

View Full Version : Είχα σύγκρουση με περιστέρι με 150 χλμ και Shoei



costas81
03/12/2017, 12:24
Το Σάββατο το πρωί και ενώ πήγαινα για δουλειά πέτυχα περιστέρι με 150 χιλ περίπου το οποίο διέσχιζε κάθετα την Εθνική οδό στο ύψος της Λεωφόρου Αθηνών.
Οι παρακάτω φωτογραφίες για όσους επιμένουν να μην φοράνε κράνος. Η ζαλατίνα ήταν Shoei και όμως διαλύθηκε!! Κατάφερα να σταματήσω στην άκρη του δρόμου και για 2 λεπτά το κεφάλι μου βούηζε λες και είχε σκασει κροτίδα μέσα στο κράνος μου.

390962
390963
390964

Bowleno
03/12/2017, 12:35
Απίστευτο! :uplate:

Περαστικά και αγύριστα ρε μαν.....αφού απέφυγες τα χειρότερα.....

daz
03/12/2017, 12:52
Πςςς... τι λες τώρα? :uplate:

Περαστικά κώστα.

Δε είσαι ο πρώτος που τρώει κουτουλίδι από περιστέρι, αν και τον περισσότερο κοσμο τον έχουν απλά χεσμένο!

Πάλι καλά που κράτησες τη ψυχραιμία σου και απέφευγες τα χειρότερα.

p@nos
03/12/2017, 13:14
email στη shoei κατευθειαν...η ζελατινα δεν επρεπε να σπασει για κανενα λογο...τι μοντελο κρανος ειναι αυτο ?

MISKIN
03/12/2017, 13:24
Έχω χτυπήσει σε κοντάρι σπασμένου καθρέπτη με κράνος Uvex και η ζελατίνα δεν έσπασε. Ράγισε, αλλά δεν έσπασε. Ποιο μοντέλο είναι αυτό το κράνος; NXR;

Περαστικά φίλε, τυχερός είσαι μες στην ατυχία σου.

RaGe_Raptor
03/12/2017, 13:25
email στη shoei κατευθειαν...η ζελατινα δεν επρεπε να σπασει για κανενα λογο...τι μοντελο κρανος ειναι αυτο ?

Και η shoei θα απαντήσει : 5 χρόνια από την ημερομηνία αγοράς η 7 από την ημερομηνία κατασκευής, οποίο έρθει πρώτο...


Περαστικά φίλε, να μη σου ξανατύχει

RaGe_Raptor
03/12/2017, 13:28
Έχω χτυπήσει σε κοντάρι σπασμένου καθρέπτη με κράνος Uvex και η ζελατίνα δεν έσπασε. Ράγισε, αλλά δεν έσπασε. Ποιο μοντέλο είναι αυτό το κράνος; NXR;

Περαστικά φίλε, τυχερός είσαι μες στην ατυχία σου.

Αφενός το κράνος είναι αρκετά παλιό (x-spirit) , αφετέρου οι δυνάμεις σε κάθε περίπτωση είναι διαφορετικές, δεν μπορεί να γίνει άμεση σύγκριση.

costas81
03/12/2017, 13:49
email στη shoei κατευθειαν...η ζελατινα δεν επρεπε να σπασει για κανενα λογο...τι μοντελο κρανος ειναι αυτο ?

Το κράνος το αγόρασα το 2010 και μέσα η ετικέτα παραγωγής δείχνει 03/07/2009. Όμως την ζελατίνα την είχα αντικαταστήσει το 2015 με αυθεντική shoei.
Δεν έσπασε απλά η ζελατίνα, έσπασε όλος ο μηχανισμός που την στηρίζει. Παιδιά έχω ένα μεγάλο καρούμπαλο στο κεφάλι μου στην δεξιά πλευρά. Δεν φαντάζεσται για τι μπαμ μιλάμε.

costas81
03/12/2017, 13:49
Έχω χτυπήσει σε κοντάρι σπασμένου καθρέπτη με κράνος Uvex και η ζελατίνα δεν έσπασε. Ράγισε, αλλά δεν έσπασε. Ποιο μοντέλο είναι αυτό το κράνος; NXR;

Περαστικά φίλε, τυχερός είσαι μες στην ατυχία σου.

X-spirit είναι το κράνος. Φίλε μου ήταν πολλά τα χιλιόμετρα...

costas81
03/12/2017, 13:51
Είχα το 2015 αντικαταστήσει όλα τα εσωτερικά μαξιλαράκια καθώς και την ζελατίνα...

teo_g7
03/12/2017, 14:38
Όχι ρε φίλε!!!!

Πως δεν έπεσες ρε??? Πραγματικά δηλαδή ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω αλλά δε βρίσκω κάποιο τρόπο να μου τύχαινε κάτι τέτοιο και να μην επεφτα

George_M.
03/12/2017, 15:08
περαστικα αδερφε,σιγουρα γλιτωσες πολυ χειροτερα,ευγε για την ενημερωση,ισως πεισουμε ''εναν'' ακομα....

costas81
03/12/2017, 15:15
Όχι ρε φίλε!!!!

Πως δεν έπεσες ρε??? Πραγματικά δηλαδή ούτε να το σκέφτομαι δε θέλω αλλά δε βρίσκω κάποιο τρόπο να μου τύχαινε κάτι τέτοιο και να μην επεφτα

Πραγματικά δεν θα μπορούσα να διανοηθώ τέτοιο χτύπημα ακόμα και αν μου το περιγράφανε!! Ήταν πραγματικά πολύ ακαριάιο και δυνατό το μπαμ! Φαντάσου έχω στο κεφάλι μου ένα τεράστιο καρούμπαλο και ένα μικρό κάταγμα στην μύτη

BLiTzER
03/12/2017, 16:24
Τι λες τώρα... Περαστικά και προσοχή!

Lioulios
03/12/2017, 16:44
Fuck που λενε ...

Εμενα μου εχει τυχει πετραδακι σε μεγεθος κεφαλης προκας απο προπορευομενο οχημα με λιγοτερα χλμ και επαθα πλακα απο το ττο μπαμ .

lleonidas
03/12/2017, 16:58
Φίλε μου περαστικά και από εμένα...μεγάλη υπόθεση που δεν έπεσες και εξίσου μεγάλη που δεν έπαθες (σοβαρή)ζημιά στα μάτια σου.
Με προβλημάτισες επειδή οδηγώ συνήθως με ανοιχτή ζελατίνα και φορώντας γυαλιά ηλίου.
Εγώ θα έστελνα mail με φωτο στη shoei,όχι απαραίτητα διεκδικώντας κάτι...θα ήθελα όμως να έχω τη θέση τους για το συμβάν και το σμπαράλιασμα ζελατίνας διετίας + μηχανισμού,έχοντας υπόψιν φυσικά ότι όντως τα χλμ δεν ήταν λίγα.

kostas_1100gs
03/12/2017, 17:06
To καλοκαίρι με ανοικτό κράνος, βράδυ, χτύπησα πετούμενο (δεν ξέρω τι ήταν) και έπαθα ακριβώς το ίδιο. Με πήρε και ξ'ωφαλτσα. Περαστικά.

zannisvel
03/12/2017, 17:16
Περαστικά φίλε μου!! Wake up call για εμάς που οδηγούμε με τη ζελατίνα ανοιχτή.
Ένα email στη Shoei θα το έστελνα για να τους ενημερώσω.

stefanos
03/12/2017, 17:18
Περαστικά και από εμένα.

o teos
03/12/2017, 17:22
:eleison::uplate:

Περαστικά ρε και............Αφού δεν έγινε τπτ χειρότερο φακ ιτ...

Μανολης67
03/12/2017, 17:55
To καλοκαίρι με ανοικτό κράνος, βράδυ, χτύπησα πετούμενο (δεν ξέρω τι ήταν) και έπαθα ακριβώς το ίδιο. Με πήρε και ξ'ωφαλτσα. Περαστικά.

99.9% Νυχτεριδα, εχω χτυπησει απειρες την νυχτα και με ανοιχτή ζελατινα, επειδη ειναι ελαφριες και ελισονται το τελευταιο nanosecond συνηθως κανενα προβληα.

petros1479
03/12/2017, 18:00
Αφού δεν είχες πτώση όλα τα άλλα είναι περαστικά.
Ένα πολύ καλό παράδειγμα γι αυτους που δεν φοράνε κράνος...
Πάντα όρθιος ...

DoctoR_k6
03/12/2017, 18:25
Ευτυχώς όλα καλά!!!
Τώρα τι έφταιξε.. ας το απαντήσει η Shoei.

Απορώ γιατί κάποιος να οδηγεί με ανοιχτή την ζελατίνα???

BLiTzER
03/12/2017, 18:30
Απορώ γιατί κάποιος να οδηγεί με ανοιχτή την ζελατίνα???

Ε καλά, εδώ υπάρχουν άνθρωποι που φοράνε jet/ανοιγόμενα, τι ψάχνεις...

o_gavros
03/12/2017, 18:33
Προφανώς και περαστικά σου!
οι φωτο είναι σοκαριστικές!
Κάνε τον κόπο και ενημέρωσε τη Shoei, θα έχει ενδιαφέρον να δούμε τι έχουν να πουν.

Πριν καμια 10αρια χρόνια,είχα περάσει απο το Τζωρτζόπουλο να δω κι εγω το ίδιο κράνος με το δικό σου.
ο πωλητής μπροστά μου έβγαλε μια ζελατινα και την δίπλωνε,την έστριβε,γενικά την έκανε φυλλο και φτερό με σκοπό να μου δείξει πόσο ανθεκτικές είναι.

Μανολης67
03/12/2017, 18:41
νομιζω οτι το κράνος εκανε την δουλειά του και απέδωσε τα αναμενόμενα .
Σήμερα το πρωί στο θρεντ ''παντα κράνος'' έγραψα για την δικη μου χθεσινή ανάλογη στενή επαφή με περιστέρι . Μάλιστα σταμάτησα να το μαζέψω ( σπαρταρουσε δυστυχώς) μόνο και μόνο για να το ζυγίσω αλλά δεν πρόλαβα γιατί κονιορτοποιήθηκε απο τα διερχόμενα αυτοκινητα, ηθελα να το ζυγίσω για να υπολογίσω την ορμή που δεχθηκα (πηγαινα μονο με 60-70χαω) .Στην περίπτωση του συμφορίτη θεωρώ απολύτως λογικό που διαλύθηκε η βάση της ζελατίνας του αφού απορρόφησε ενεργεια με 150 χαω, αλλωστε και τα κράνη δεν κατασκευάζονται για τέτοιες επαφες.

panavour
03/12/2017, 18:57
αντιγραφω απο βικιπαιδεια



Η ορμή στην Κλασική μηχανική. Η ορμή ενός αντικειμένου είναι ένα μέγεθος που εξαρτάται από το σύστημα μέσα στο οποίο κινείται το αντικείμενο. Για παράδειγμα, η ορμή ενός αντικειμένου που κινείται σε ένα ακίνητο σύστημα αναφοράς, είναι διαφορετική από την ορμή του ίδιου αντικειμένου, όταν κινείται με την ίδια ταχύτητα, μετρούμενη στο σύστημα αναφοράς του κέντρου μάζας του αντικειμένου.
Η ορμή ορίζεται ως το γινόμενο της μάζας (m) του αντικειμένου επί την ταχύτητά (u) του. Είναι διανυσματικό μέγεθος, όπως και η ταχύτητα, και έχει τη φορά και τη διεύθυνση αυτής.
Η ορμή ενός συστήματος αντικειμένων ορίζεται ως το διανυσματικό άθροισμα των επιμέρους ορμών των αντικειμένων:


σε απλα μαθηματικα βαλε την μαζα του κρανους με το κεφαλι σου μεσα επι την ταχυτητα που ειχες εκεινη την ωρα προσθεσε και την μαζα του περιστεριου επι την ταχυτητα του εκεινη την ωρα και υπολογισε
την συνολικη ορμη της συγκρουσης και αναψε και κανα κερι.

spyrval
03/12/2017, 19:18
Πω ρε φίλε....Ευτυχώς δεν έπαθες τίποτα χειρότερο. Για τη μύτη καταλαβαίνω πώς έγινε. Το καρούμπαλο στο κεφάλι όμως;

H.A.Balafoutre
03/12/2017, 19:22
ΩΩΩΩ....!!!.....Παλίκαρε...άσχημο περιστατικό...γλύτωσες τα χειρότερα....πωπωπωπωπωωωωω.... Περαστικά εύχομαι. Όπως είπες, ΠΑΝΤΑ ΚΡΑΝΟΣ.

basilis_k6
03/12/2017, 19:36
καλα σοβαρά θα στέλνατε μειλ να πείτε οτι σκάσατε πάνω σε 300 γραμμάρια πουλί με 150χλμ και έσπασε η ζελατίνα?

περαστικα φίλος

Grafton 505
03/12/2017, 19:57
Περαστικά φίλε . Πάντα κράνος. :beer:

vaska
03/12/2017, 19:57
Περαστικά και να είναι το τελευταίο. Έχω χτυπήσει με πολλά νυχτερίδα (που δεν έχει καμία σχέση η μάζα της με του περιστεριού) και τα είχα δει όλα.

Ευτυχώς απέφυγες τα χειρότερα

nik69
03/12/2017, 20:11
Συνάντηση με πουλί και με αυτά τα χιλιόμετρα είχα και γω πέρυσι κάπου κοντά στην Λιβαδειά.
Η συνάντηση έγινε στο μέτωπο και όχι στην ζελατίνα , έτσι το αποτέλεσμα δεν ήταν και τόσο δραματικό.
Το κράνος τώρα ήταν το shark race-r το οποίο έχει 4 mm πάχος στο εμπρός μέρος της ζελατίνας.
Η διαφορά της σε σχέση με την ζελατίνα-τσιγαρόχαρτο του σπαστού κράνους που έχω είναι χαοτική.
Έχω την εντύπωση ότι τα racing κράνη των εταιριών έχουν αλλάξει τις προδιαγραφές στις ζελατίνες τους μετά το ατύχημα του Massa στην F1 στην Ουγγαρία.

harris_x
03/12/2017, 20:43
Κώστα περαστικά ρε φίλε!
Νομίζω πως ήσουν τυχερός μέσα στην ατυχία σου.

Αν δε το έχεις κάνει ήδη να πας σε κάποιο οφθαλμίατρο να δει το μάτι σου ;)

Billymuse
04/12/2017, 06:34
:eek:Κωστή περαστικά, τυχερός μέσα στην ατυχία σου. Κράτα και το γεγονός που είχες σωστή αντίδραση μετα την σύγκρουση και δεν συνήβη τπτ χειρότερο..:beer:

7Tolis
04/12/2017, 07:54
Περαστικά φίλε. Πάλι καλά που φορούσες κράνος.

devil's animal
04/12/2017, 09:31
περαστικα σου και ποτε ξανα...
ευτυχως απεφυγες τα χειροτερα που θα ηταν πτωση με περισσοτερες σωματικες βλαβες και σιγουρα περισσοτερες υλικες ζημιες...:eleison:


κανονικα η ζελατινα ΔΕΝ θα επρεπε να σπασει εκει που εσπασε...δλδ στην μεση...ο μηχανισμος θα μπορουσε να σπασει...η ζελατινα ομως οχι..
διοτι αν υπηρχε χαλικι ή μικρη πετρα στον δρομο και την σηκωνε η ροδα ενος προπορευομενου φορτηγου και την ετρωγες στην μαπα οπως ακριβως εγινε με το περιστερι θα ειχε ανοιξει τρυπα και θα ειχε μπει μεσα καθοτι η δυναμη της ορμης θα συσσωρευοταν σε μικροτερη και σκληροτερη επιφανεια, απο οτι το σωμα ενος πουλιου...


μηπως ειχες σκουπισει την ζελατινα με μωρομαντηλο ή κατι αντιστοιχο...θυμαμαι οτι καποιοι ελεγαν οτι σε ενα τεστ κρανων τους ειχαν δειξει οτι οι ζελατινες ειναι απιστευτα ευκαμπτες και μπορεις να τις γυρισεις απο οποια μερια θελεις αρκει να την καθαριζεις μονο με νερο...αν εβαζες οτιδηποτε αλλο π.χ. azax ή μωρομαντηλο εχαναν αυτη τους την ιδιοτητα και σκληραιναν πολυ, με αποτελεσμα μολις τρωνε πολυ ζορι να σπανε....

πυξιδας990
04/12/2017, 09:33
περαστικα φιλε....
το επομενο κρανος και συγνωμη για το χιουμορ να ειναι καμια ρεπλικα του ιαννονε...

jimmis5
04/12/2017, 09:36
:eek:Περαστικα φιλε εισαι τυχερος μες στην ατυχια σου!!!

freco
04/12/2017, 10:20
99.9% Νυχτεριδα, εχω χτυπησει απειρες την νυχτα και με ανοιχτή ζελατινα, επειδη ειναι ελαφριες και ελισονται το τελευταιο nanosecond συνηθως κανενα προβληα.

Κι εγώ έχω φάει νυχτερίδα στη μάπα το 1989, φαντάρος τότε, γυρνώντας στο φυλάκιο. Εννοείται χωρίς κράνος (άλλες εποχές, άλλα μυαλά) αλλά αναίμακτα γιατί πήγαινα σιγά.
Περαστικά.

VANDA
04/12/2017, 10:27
:uplate: Περαστικά σου!

teogtp
04/12/2017, 10:31
Τυχερός ήσουν.
Όπως γράψανε και παραπάνω,ένα mail με φωτογραφίες στην εταιρεία κρίνεται αναγκαίο.

wthanasis
04/12/2017, 10:34
Κι εγώ έχω φάει νυχτερίδα στη μάπα το 1989, φαντάρος τότε, γυρνώντας στο φυλάκιο. Εννοείται χωρίς κράνος (άλλες εποχές, άλλα μυαλά) αλλά αναίμακτα γιατί πήγαινα σιγά.
Περαστικά.

Μια από τα ίδια κι εγώ το '98.
Μόνο που είχα και συνοδηγο, και επειδή τότε, όλη την ώρα η καρπαζιά,τα πειράγματα και η μλκια πήγαιναν σύννεφο,
μόλις την έφαγα στη μάπα, νόμισα ότι μου έριξε σφαλιάρα ο κιορατάς ο από πίσω

...κι έτσι, με αντανακλαστικά κόκκινου ninja :ninja: , του έριξα μια γερή αγκωνιά στα πλευρά και άρχισε να σκούζει. :lol:
Μέχρι σήμερα δεν έχει καταλάβει γιατί πραγματικά την έφαγε.... :bawl:


*** Περαστικά ρε φίλε, και μπράβο για το ''σώσιμο'' μετά τη σύγκρουση.

STOYBI
04/12/2017, 11:11
καλα σοβαρά θα στέλνατε μειλ να πείτε οτι σκάσατε πάνω σε 300 γραμμάρια πουλί με 150χλμ και έσπασε η ζελατίνα?

περαστικα φίλος


Σωστος.......!!!

Θα ηθελα πολυ να ηξερα σε ποσα κιλα μεταφραζονται τα ( ας πουμε 300 γραμ ) οταν σε χτυπανε με 150 κμ την ωρα...!!:evil: ( καπου εχω διαβασει οτι ανα 10 κμ ταχυτητας το βαρος διπλασιαζετε..)


Κατα τα αλλα περαστικα και εισαι πολυ,πολυ τυχερος (αλλα και ικανοτατος) που γλυτωσες την πτωση...!

sniper
04/12/2017, 11:14
Σωστος.......!!!

Θα ηθελα πολυ να ηξερα σε ποσα κιλα μεταφραζονται τα ( ας πουμε 300 γραμ ) οταν σε χτυπανε με 150 κμ την ωρα...!!:evil:


Κατα τα αλλα περαστικα και εισαι πολυ,πολυ τυχερος (αλλα και ικανοτατος) που γλυτωσες την πτωση...!

O Massa έφαγε 700γρ ελατήριο με 280χαω...

STOYBI
04/12/2017, 11:19
O Massa έφαγε 700γρ ελατήριο με 280χαω...


Αυχενας απο τιτανιο...???


Δεν παιζει με τιποτα αυτο που λες....

Μεχρι και ο Εξολοθρευτης ...Επισκευη θα ηθελε...!!

ΓιώργοςΤΤ
04/12/2017, 11:35
F=m*u/dt.

Τα 150χλμ/ώρα είναι 41.66m/sec.
Αν υποθέσουμε ότι το περιστέρι είναι ακίνητο ως προς τον άξονα κίνησης, η μάζα του είναι 300 γρ και ο χρόνος επαφής 0.1 sec έχουμε 41,66*0,3/0,1=124.8kg Δηλαδή άσκησε δύναμη περίπου 125 κιλών στην επιφάνεια της ζελατίνας.

sniper
04/12/2017, 11:45
Αυχενας απο τιτανιο...???


Δεν παιζει με τιποτα αυτο που λες....

Μεχρι και ο Εξολοθρευτης ...Επισκευη θα ηθελε...!!

https://www.f1fanatic.co.uk/2009/07/28/how-hard-was-massa-hit/

https://www.theguardian.com/sport/2009/jul/25/felipe-massa-fernando-alonso-hungarian

H διαφορά είναι ότι οι οδηγοί της Φ1 κάθονται και στηρίζεται το κράνας στο αμαξωμα και έχουν και το ΗΑΝS

p@nos
04/12/2017, 11:54
περαστικα σου και ποτε ξανα...
ευτυχως απεφυγες τα χειροτερα που θα ηταν πτωση με περισσοτερες σωματικες βλαβες και σιγουρα περισσοτερες υλικες ζημιες...:eleison:


κανονικα η ζελατινα ΔΕΝ θα επρεπε να σπασει εκει που εσπασε...δλδ στην μεση...ο μηχανισμος θα μπορουσε να σπασει...η ζελατινα ομως οχι..
διοτι αν υπηρχε χαλικι ή μικρη πετρα στον δρομο και την σηκωνε η ροδα ενος προπορευομενου φορτηγου και την ετρωγες στην μαπα οπως ακριβως εγινε με το περιστερι θα ειχε ανοιξει τρυπα και θα ειχε μπει μεσα καθοτι η δυναμη της ορμης θα συσσωρευοταν σε μικροτερη και σκληροτερη επιφανεια, απο οτι το σωμα ενος πουλιου...


μηπως ειχες σκουπισει την ζελατινα με μωρομαντηλο ή κατι αντιστοιχο...θυμαμαι οτι καποιοι ελεγαν οτι σε ενα τεστ κρανων τους ειχαν δειξει οτι οι ζελατινες ειναι απιστευτα ευκαμπτες και μπορεις να τις γυρισεις απο οποια μερια θελεις αρκει να την καθαριζεις μονο με νερο...αν εβαζες οτιδηποτε αλλο π.χ. azax ή μωρομαντηλο εχαναν αυτη τους την ιδιοτητα και σκληραιναν πολυ, με αποτελεσμα μολις τρωνε πολυ ζορι να σπανε....



η ζελατινα εσπασε σαν να υπηρχε σημειο αστοχιας....πανω σε αυτο που λεει ο ντεβιλς, πριν καμμια 10ρια χρονια, ειχα παει στην αραι μιχαλακοπουλου για κρανος...ο τοτε πωλητης μεσα, πηρε μια ζετατινα απο ενα κρανος, την εβγαλε, και με τα κοιλα προς τα πανω, της τραβηξε μια γονατια και την τσακησε οσαν το τσακισμα που εκανε ο μπειν στο μπατμαν...εννοειται οτι η ζελατινα δν ειχε ιχνος φθορας και απλα την ξαναβαλε στο κρανος που την εβγαλε...αυτη ηταν η απαντηση του στο γιατι κανει η ζελατινα 80ε...

εστιαζετε ολοι στη μαζα αλλα η ρηξη ερχεται απο την πιεση...ενα σωμα σαν του περιστεριου εχει μεγαλη επιφανεια, συνεπως δεν ασκει τοσο μεγαλη πιεση στη ζελατινα, οσο πχ μια πετρα, η ενα μεταλικο αντικειμενο...ολα ειναι κατασκευασμενα στο κρανος να σπανε πλην της ζελατινας

RaGe_Raptor
04/12/2017, 12:17
Ίσως να παίζει ρόλο και η πραγματική ηλικία της ζελατίνας. Μπορεί ο φίλος να την αγόρασε το '15 αλλά η ημερομηνία κατασκευής ίσως είναι πολύ πιο πίσω.
Τεσπα, υποθέσεις κάνουμε, τα χιλιόμετρα ήταν πολλά, η μάζα ενός περιστεριού αρκετά μεγάλη, ακόμα κι αν η επιφάνεια είναι σχετικά μεγάλη , οπότε...

sniper
04/12/2017, 12:29
Ίσως να παίζει ρόλο και η πραγματική ηλικία της ζελατίνας. Μπορεί ο φίλος να την αγόρασε το '15 αλλά η ημερομηνία κατασκευής ίσως είναι πολύ πιο πίσω.
Τεσπα, υποθέσεις κάνουμε, τα χιλιόμετρα ήταν πολλά, η μάζα ενός περιστεριού αρκετά μεγάλη, ακόμα κι αν η επιφάνεια είναι σχετικά μεγάλη , οπότε...

Θες να φάς μια σφαίρα στη ζελατίνα με 300 γραμμάρια με 150χαω;

RaGe_Raptor
04/12/2017, 12:31
Θες να φάς μια σφαίρα στη ζελατίνα με 300 γραμμάρια με 150χαω;

Όχι, εσύ? :D

teogtp
04/12/2017, 12:31
Πάντως 22ρα σφαίρα σε βαλιστικο γυαλί ορασεως απλά του γαργαλισε...

sniper
04/12/2017, 12:32
Όχι, εσύ? :D

Εγώ συνήθως κάνω τον αποστολέα :tooth:
Απλά επειδή περνάς το "η επιφάνεια σχετικά μεγάλη" πολύ απαλά...

RaGe_Raptor
04/12/2017, 12:34
Εγώ συνήθως κάνω τον αποστολέα :tooth:
Απλά επειδή περνάς το "η επιφάνεια σχετικά μεγάλη" πολύ απαλά...

You missed the part "ακόμα κι αν".

Πολύ κακή όραση, για σνάιπερ, βρε παιδί μου :tooth:

buckley
04/12/2017, 12:35
Το κράνος το αγόρασα το 2010 και μέσα η ετικέτα παραγωγής δείχνει 03/07/2009. Όμως την ζελατίνα την είχα αντικαταστήσει το 2015 με αυθεντική shoei.
Δεν έσπασε απλά η ζελατίνα, έσπασε όλος ο μηχανισμός που την στηρίζει. Παιδιά έχω ένα μεγάλο καρούμπαλο στο κεφάλι μου στην δεξιά πλευρά. Δεν φαντάζεσται για τι μπαμ μιλάμε.

Παράξενο πολύ φίλε και εννοείται είσαι πολύ τυχερός.Δεν μπορώ να καταλάβω από την στιγμή που ήταν κλειστή η ζελατίνα πώς έσπασε και ο μηχανισμός αφού έφαγες το σημειωτέον αμβλύ αντικείμενο μετωπικά και η κλειστή και μαμά ζελατίνα "εδράζεται" αεροστεγώς μάλιστα πάνω και κάτω στη μετώπη του κράνους.
Θα επικοινωνούσα και γω με τον κατασκευαστή πάντως ...

sniper
04/12/2017, 12:35
Πάντως 22ρα σφαίρα σε βαλιστικο γυαλί ορασεως απλά του γαργαλισε...

Όταν λες 22ρα, εννοεις .22LR ή .223 (5,56 NATO) ρε γίδι;

Τεσπα, δεν κάνουμε βαλλιστική σ' αυτό το θρεντ.

teogtp
04/12/2017, 12:38
Όταν λες 22ρα, εννοεις .22LR ή .223 (5,56 NATO) ρε γίδι;

Τεσπα, δεν κάνουμε βαλλιστική σ' αυτό το θρεντ.

Λου ρου.
Αλλά τι περιμένεις από άνθρωπο που ρίχνει σφαίρα 300γρ......
Ρε σύ, μπιφτέκια ρίχνεις;
:tooth:

buckley
04/12/2017, 12:41
Λου ρου.
Αλλά τι περιμένεις από άνθρωπο που ρίχνει σφαίρα 300γρ......
Ρε σύ, μπιφτέκια ρίχνεις;
:tooth:

Φαντάσου τώρα να πεφτε πάνω σε καμμιά αρκούδα ή μάλλον αρκούδο...

STOYBI
04/12/2017, 12:42
https://www.f1fanatic.co.uk/2009/07/28/how-hard-was-massa-hit/

https://www.theguardian.com/sport/2009/jul/25/felipe-massa-fernando-alonso-hungarian

H διαφορά είναι ότι οι οδηγοί της Φ1 κάθονται και στηρίζεται το κράνας στο αμαξωμα και έχουν και το ΗΑΝS


Ε... Ασε καταρχην που δεν την εφαγε στην ζελατινα αλλα στο κρανος σχεδον στο υψος του μετωπου εαν καταλαβα καλα ........

Ασε καταδευτερον που μιλαει για καταγμα κρανιου μεσα απο ενα κρανος δεκαδων χιλιαδων ευρω....( λεω τωρα...)

Αρα....

Με βαση ποιοτητας του κρανους του φιλου και οτι πανω απο ολα βρισκοταν πανω σε μοτοσυκλετα και οχι στα ασφαλεστερα τετρατροχα του κοσμου εστω και με τα μισα κμ ...

Μαλλον μιλαμε για θαυμα....!!

Το θεμα και τελος.... ειναι οτι η ενσταση μου βρισκετε στο οτι ειχατε απαιτηση καποιοι να μην σπασει η ζελατινα.....!!

Επιμενω οτι τα κιλα ηταν παρα πολλα...!!!

Και απο την στιγμη που εμεινε ορθιο το παλικαρι ( εστω και με τραυματισμο) το κρανος εκανε μια χαρα την δουλεια του...!!

pipe_smoker
04/12/2017, 12:43
Αν είναι δυνατόν :uplate:
Περαστικά μαν. Συμφωνώ, στείλε ένα mail στη shoei. Θα έχει ενδιαφέρον η απάντησή τους.

sniper
04/12/2017, 12:46
Λου ρου.
Αλλά τι περιμένεις από άνθρωπο που ρίχνει σφαίρα 300γρ......
Ρε σύ, μπιφτέκια ρίχνεις;
:tooth:

Υποθετικό ήταν το σενάριο ρε αγύρτη.

sniper
04/12/2017, 12:49
Ε... Ασε καταρχην που δεν την εφαγε στην ζελατινα αλλα στο κρανος σχεδον στο υψος του μετωπου εαν καταλαβα καλα ........

Ασε καταδευτερον που μιλαει για καταγμα κρανιου μεσα απο ενα κρανος δεκαδων χιλιαδων ευρω....( λεω τωρα...)

Αρα....

Με βαση ποιοτητας του κρανους του φιλου και οτι πανω απο ολα βρισκοταν πανω σε μοτοσυκλετα και οχι στα ασφαλεστερα τετρατροχα του κοσμου εστω και με τα μισα κμ ...

Μαλλον μιλαμε για θαυμα....!!

Το θεμα και τελος.... ειναι οτι η ενσταση μου βρισκετε στο οτι ειχατε απαιτηση καποιοι να μην σπασει η ζελατινα.....!!

Επιμενω οτι τα κιλα ηταν παρα πολλα...!!!

Και απο την στιγμη που εμεινε ορθιο το παλικαρι ( εστω και με τραυματισμο) το κρανος εκανε μια χαρα την δουλεια του...!!

Σιγά μην κάνει κι εκατομμύρια €....
1. Τίποτα δεν είναι άθραυστο, κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες, εξού και η υπερβολή στο παράδειγμα της σφαίρας παραπάνω.
2. Φυσικά, μια χαρά τον προστάτευσε.

THEOD
04/12/2017, 12:56
Ενώ βλέπω ότι η όλη συζήτηση περιστρέφεται γύρω από το "δεν άντεξε η ζελατίνα", εμένα άλλο μου έκανε εντύπωση...
Το πως ο οδηγός παρέμεινε πάνω στο μηχανάκι και κατάφερε να σταματήσει ελεγχόμενα....
Σε δική μου περιπτωση πρίν 3-4 χρόνια ήμουνα στα 190-200 όταν μια χρυσόμυγα αποφάσισε να αυτοκτονήσει.. Η πρόσκρουση ήταν τόσο ξαφνική (δεν είχα δεί τπτ πριν το μπάμ οποτε δεν υπήρξε καμμία "προειδοποίηση") και τόσο ισχυρή, που έτσι όπως ήμουν χαλαρός κι άνετος κόντεψε να με γκρεμίσει από την μηχανή... Χώρια που σχεδόν όλη η επιφάνει της ζελατίνα καλύφθηκε από ...διάφορα πράγματα που κάναν την ορατότητα σχεδόν μηδενική...Μέχρι να σταματήσω δεξιά και να καταλάβω τι είχε γίνει μεσολάβησαν μερικά πολύ επικύνδυνα δευτερόλεπτα... Και μιλάμε μόνο για μια (έστω και βαρβάτη) χρυσόμυγα... Δεν μπορώ καν να φανταστώ να γινόταν το ίδιο με κάτι μεγέθους περιστεριού...

buckley
04/12/2017, 13:39
Λου ρου.
Αλλά τι περιμένεις από άνθρωπο που ρίχνει σφαίρα 300γρ......
Ρε σύ, μπιφτέκια ρίχνεις;
:tooth:

Κάτσε να θυμηθώ ποιος γιορτάζει σήμερα.
ΟΚ θυμήθηκα από "Βλ" ...
χαχαχαχα ρε

bulmont
04/12/2017, 13:43
Κάτσε να θυμηθώ ποιος γιορτάζει σήμερα.
ΟΚ θυμήθηκα από "Βλ" ...
χαχαχαχα ρε

Βλαχαδερό;;;;;
Βλαχοπούλου;;;;;

Tedvj23
04/12/2017, 13:46
Περαστικά πάλι καλά που δεν έγινε τίποτα χειρότερο...μου θύμησες πριν μερικά χρόνια είμαι με το σκουτερακι της γυναίκας με καμια 80αρα και χτυπάει ένα περιστέρι πάνω στο παρμπρίζ του σκούτερ και το σπάσε στην μέση...

buckley
04/12/2017, 13:49
Περαστικά πάλι καλά που δεν έγινε τίποτα χειρότερο...μου θύμησες πριν μερικά χρόνια είμαι με το σκουτερακι της γυναίκας με καμια 80αρα και χτυπάει ένα περιστέρι πάνω στο παρμπρίζ του σκούτερ και το σπάσε στην μέση...

Ποιο ρε ,το σκούτερ ?
Βαγγέλα 3ο γράμμα Η ρε...
χαχαχα

bulmont
04/12/2017, 14:18
Βαγγέλα 3ο γράμμα Η ρε...
χαχαχα


Bλήτο;;;;;;;;;;;;;;

AristidisZ
04/12/2017, 19:28
Καταρχήν περαστικά αδερφέ και μπράβο που έμεινες όρθιος μετά από τέτοιο τράκο !!!

Και για να ευθυμήσουμε ολίγον, είσαι σίγουρος ότι ήταν περιστέρι και δεν ήταν κάνας φούστης γλάρος ; :D

Pew
04/12/2017, 21:54
Δε θα το ξεχασω ποτε, με κοντομανικο (και κρανη φυσικα) περιφερειακα της πολης με το κοριτσι μου γυρναμε σπιτι.
Μια ακριδα απο καπου, ουτε που καταλαβα τι και πως ... σκαει με δυναμη στον ωμο μου... (με 80 πηγαινα).
Χτυπαει, τσουζει ... κοβω αρκετα, γυρναω και βλεπω ειχε κανει γκελ και μπηκε αναμεσα σε μενα και την δικια μου.
Παθαινει η δικια μου πολλαπλα εγκεφαλικα επεισοδια απο το ζιζανιο λεω, παει τη χασαμε! :lol:
Φτανουμε σπιτι, ρε πουστη τι ηταν αυτο το ρημαδι, αφησε ζουμια στη μπλουζα. Βγαζω μπλουζα ... ο ωμος κοκκινος.
Πραγματικα, λες και με βαρεσε σφαλιαρα !! :eek:


Εχω χτυπησει σπουργιτι με το αυτοκινητο, στην Εγνατια με καμια 160 ... για την ακριβεια, ηταν αρκετα σπουργιτια που "απογειωθηκαν" και διεσχιζαν τον αυτοκινητοδρομο πετωντας χαμηλα στο υψος απο τις μπαριερες.

Χτυπησε ακριβως πανω απο το φλας, στο φτερο... νομιζα δεν εγινε ζημια... οταν εφτασα μετα απο 400κατι χιλιομετρα στον προορισμο μου, ειδα αιματα και πουπουλα σφηνωμενα μεταξυ φλας και φτερου, μαζι και μια λακουβιτσα ωραιοτατη.

ΣΠΟΥΡΓΙΤΙ, με χτυπημα υπο γωνια... εαν ηταν καθετα στη γριλια της μασκας ας πουμε, θα την ειχε κανει κομφετι.
Η αδρανεια και η ορμη, ειναι μεγαλη υποθεση!! :cry:

(Δυστυχως για 'μενα, τα εκαστοτε οχηματα και φυσικα για τα κακομοιρα τα ζωακια, εχω προυπηρεσια καθως εχω χτυπησει ασβο, σκυλους, γατες, ενα προβατο, αρουραιο, νυχτεριδα, αλεπου ... :( )

Tedvj23
04/12/2017, 22:31
Τίποτα δε σου ξέφυγε ρε μπαγασα..:bawl:

costas81
04/12/2017, 22:57
Φίλε μου περαστικά και από εμένα...μεγάλη υπόθεση που δεν έπεσες και εξίσου μεγάλη που δεν έπαθες (σοβαρή)ζημιά στα μάτια σου.
Με προβλημάτισες επειδή οδηγώ συνήθως με ανοιχτή ζελατίνα και φορώντας γυαλιά ηλίου.
Εγώ θα έστελνα mail με φωτο στη shoei,όχι απαραίτητα διεκδικώντας κάτι...θα ήθελα όμως να έχω τη θέση τους για το συμβάν και το σμπαράλιασμα ζελατίνας διετίας + μηχανισμού,έχοντας υπόψιν φυσικά ότι όντως τα χλμ δεν ήταν λίγα.

Update:

Έστειλα mail στην Shoei Europe και σήμερα το πρωί έλαβα mail από τον Τζορτζόπουλο (είχε προωθηθεί) το mail μου σε αυτόν. Μου ζητήθηκε να του στείλω φωτογραφίες από το κράνος μου και την ζελατίνα μου. Αφού μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον ίδιο!! (δείχνοντας πολύ ενδιαφέρον και με μεγάλη υπομονή στο να ακούσει όλα όσα του περιέγραφα) πήγα από το κατάστημα του και του πήγα το σπασμένο κομμάτι της ζελατίνας μου. Την είδε και μου επιβεβαίωσε ότι δεν είναι ξεραμένη, κιτρινισμένη ή καμένη από τον ήλιο και μου είπε ότι και αυτός δεν θα περίμενε να έχει σπάσει η ζελατίνα. Βέβαια το χτύπημα ήταν δυνατό και υπό γωνία 45 μοιρών σε σχέση με την πορεία μου και με αρκετά χιλιόμετρα οπότε οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες.
Προώθησε την υπόθεση μου στην Shoei όπου και περιμένουμε την επίσημη απάντηση τους.

Ανεξαρτήτως απάντησης από Shoei ο κ Τζορτζώπουλος μου επισήμανε ότι εαν ενδιαφέρομαι να αγοράσω κράνος ή οτιδήποτε άλλο από το κατάστημα του, αυτός προσωπικά θα μου κάνει ότι καλύτερο μπορεί!! Όταν λοιπόν τον ρώτησα για x-spirit iii μου είπε μια εξαιρετικά!!!! καλή τιμή δείχνοντας πραγματικά ότι το εννούσε αυτό που είπε!
Πραγματικά με ικανοποίησε - ευχαρίστησε το γεγονώς ότι έδειξε τόσο ενδιαφέρον για το περιστατικό μου και ότι ήταν τόσο άμεση η απάντηση του. Τον κ Τζωρτζόπουλο δεν τον γνώριζα και ούτε τον είχα συναντήσει ποτέ.

Περιμένουμε λοιπόν απάντηση από Shoei.

costas81
04/12/2017, 23:03
Ευτυχώς όλα καλά!!!
Τώρα τι έφταιξε.. ας το απαντήσει η Shoei.

Απορώ γιατί κάποιος να οδηγεί με ανοιχτή την ζελατίνα???

Εγώ πάντα κλειστή και με κλειδωμένη με το Lock!!

costas81
04/12/2017, 23:05
αντιγραφω απο βικιπαιδεια



Η ορμή στην Κλασική μηχανική. Η ορμή ενός αντικειμένου είναι ένα μέγεθος που εξαρτάται από το σύστημα μέσα στο οποίο κινείται το αντικείμενο. Για παράδειγμα, η ορμή ενός αντικειμένου που κινείται σε ένα ακίνητο σύστημα αναφοράς, είναι διαφορετική από την ορμή του ίδιου αντικειμένου, όταν κινείται με την ίδια ταχύτητα, μετρούμενη στο σύστημα αναφοράς του κέντρου μάζας του αντικειμένου.
Η ορμή ορίζεται ως το γινόμενο της μάζας (m) του αντικειμένου επί την ταχύτητά (u) του. Είναι διανυσματικό μέγεθος, όπως και η ταχύτητα, και έχει τη φορά και τη διεύθυνση αυτής.
Η ορμή ενός συστήματος αντικειμένων ορίζεται ως το διανυσματικό άθροισμα των επιμέρους ορμών των αντικειμένων:


σε απλα μαθηματικα βαλε την μαζα του κρανους με το κεφαλι σου μεσα επι την ταχυτητα που ειχες εκεινη την ωρα προσθεσε και την μαζα του περιστεριου επι την ταχυτητα του εκεινη την ωρα και υπολογισε
την συνολικη ορμη της συγκρουσης και αναψε και κανα κερι.

Δεν φαντάζεσαι πόσο δυνατά το ένιωσα.... ήταν σαν να έσκασα πάνω σε τοίχο!!

costas81
04/12/2017, 23:07
Πω ρε φίλε....Ευτυχώς δεν έπαθες τίποτα χειρότερο. Για τη μύτη καταλαβαίνω πώς έγινε. Το καρούμπαλο στο κεφάλι όμως;

Το χτύπημα ήταν τόσο δυνατό και υπό γωνία 45 μοιρών προς την πορεία μου. Ουσιαστικά το πουλί το χτύπησα με την δεξιά πλευρά του κεφαλιού μου. Στο νοσοκομείο οι γιατροί μόλις τους περιέγραψα το ατύχημα και με είδανε με βάλανε κατευθείαν για μαγνητική και αξονική τομογραφία....

Φίλος δεν μπορείς να καταλάβεις την ορμή της σύγκρουσης σε αυτά τα χιλιόμετρα.

costas81
04/12/2017, 23:09
Κώστα περαστικά ρε φίλε!
Νομίζω πως ήσουν τυχερός μέσα στην ατυχία σου.

Αν δε το έχεις κάνει ήδη να πας σε κάποιο οφθαλμίατρο να δει το μάτι σου ;)


Έχω τραυματίσει κερατοειδή και αμφιβληστροειδή.... θα περάσει όμως με κορτιζόνη, αντιβίωση και σταγόνες. Επίσης το παρακολουθούμε καθημερινά για μόλυνση από το περιστέρι...

costas81
04/12/2017, 23:10
περαστικα σου και ποτε ξανα...
ευτυχως απεφυγες τα χειροτερα που θα ηταν πτωση με περισσοτερες σωματικες βλαβες και σιγουρα περισσοτερες υλικες ζημιες...:eleison:


κανονικα η ζελατινα ΔΕΝ θα επρεπε να σπασει εκει που εσπασε...δλδ στην μεση...ο μηχανισμος θα μπορουσε να σπασει...η ζελατινα ομως οχι..
διοτι αν υπηρχε χαλικι ή μικρη πετρα στον δρομο και την σηκωνε η ροδα ενος προπορευομενου φορτηγου και την ετρωγες στην μαπα οπως ακριβως εγινε με το περιστερι θα ειχε ανοιξει τρυπα και θα ειχε μπει μεσα καθοτι η δυναμη της ορμης θα συσσωρευοταν σε μικροτερη και σκληροτερη επιφανεια, απο οτι το σωμα ενος πουλιου...


μηπως ειχες σκουπισει την ζελατινα με μωρομαντηλο ή κατι αντιστοιχο...θυμαμαι οτι καποιοι ελεγαν οτι σε ενα τεστ κρανων τους ειχαν δειξει οτι οι ζελατινες ειναι απιστευτα ευκαμπτες και μπορεις να τις γυρισεις απο οποια μερια θελεις αρκει να την καθαριζεις μονο με νερο...αν εβαζες οτιδηποτε αλλο π.χ. azax ή μωρομαντηλο εχαναν αυτη τους την ιδιοτητα και σκληραιναν πολυ, με αποτελεσμα μολις τρωνε πολυ ζορι να σπανε....

Μόνο με νερό....

lleonidas
04/12/2017, 23:37
Update:

Έστειλα mail στην Shoei Europe και σήμερα το πρωί έλαβα mail από τον Τζορτζόπουλο (είχε προωθηθεί) το mail μου σε αυτόν. Μου ζητήθηκε να του στείλω φωτογραφίες από το κράνος μου και την ζελατίνα μου. Αφού μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον ίδιο!! (δείχνοντας πολύ ενδιαφέρον και με μεγάλη υπομονή στο να ακούσει όλα όσα του περιέγραφα) πήγα από το κατάστημα του και του πήγα το σπασμένο κομμάτι της ζελατίνας μου. Την είδε και μου επιβεβαίωσε ότι δεν είναι ξεραμένη, κιτρινισμένη ή καμένη από τον ήλιο και μου είπε ότι και αυτός δεν θα περίμενε να έχει σπάσει η ζελατίνα. Βέβαια το χτύπημα ήταν δυνατό και υπό γωνία 45 μοιρών σε σχέση με την πορεία μου και με αρκετά χιλιόμετρα οπότε οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες.
Προώθησε την υπόθεση μου στην Shoei όπου και περιμένουμε την επίσημη απάντηση τους.

Ανεξαρτήτως απάντησης από Shoei ο κ Τζορτζώπουλος μου επισήμανε ότι εαν ενδιαφέρομαι να αγοράσω κράνος ή οτιδήποτε άλλο από το κατάστημα του, αυτός προσωπικά θα μου κάνει ότι καλύτερο μπορεί!! Όταν λοιπόν τον ρώτησα για x-spirit iii μου είπε μια εξαιρετικά!!!! καλή τιμή δείχνοντας πραγματικά ότι το εννούσε αυτό που είπε!
Πραγματικά με ικανοποίησε - ευχαρίστησε το γεγονώς ότι έδειξε τόσο ενδιαφέρον για το περιστατικό μου και ότι ήταν τόσο άμεση η απάντηση του. Τον κ Τζωρτζόπουλο δεν τον γνώριζα και ούτε τον είχα συναντήσει ποτέ.

Περιμένουμε λοιπόν απάντηση από Shoei.

Καλησπέρα, ευχές για ταχεία ανάρρωση και πάλι!
Σωστή λοιπόν η κίνηση να στείλεις,δεν υπήρχε περίπτωση να μη σε ακούσουν αν έγραφες ένα συγκροτημένο κείμενο.Επαγγελματική η αντίδραση προς το παρόν,σ'εμένα προσωπικά θα αρκούσε αυτό και μόνο.Είναι μια ένδειξη σοβαρής αντιμετώπισης εκ μέρους του, έχοντας πάντα ως δεδομένο ότι όλα τα κράνη/ζελατίνες του εμπορίου θα τα έβρισκαν σκούρα σε αντίστοιχο συμβάν...το πόσο σκούρα,δεν μπορούμε να το ξέρουμε και ελπίζω να μην το μάθουμε.
Πάλι για Shoei σκέφτεσαι να κινηθείς ε;

yes-u
05/12/2017, 07:53
Δεν ξέρω τι θα κάνει η Shoei, αλλά πρέπει να αλλάξει την ένδειξη "not tested on animals"...
Περαστικά φίλος!
Υ.Γ Σου έκαναν και μαγνητική και αξονική εγκεφάλου?

teo_g7
05/12/2017, 15:19
Update:

Έστειλα mail στην Shoei Europe και σήμερα το πρωί έλαβα mail από τον Τζορτζόπουλο (είχε προωθηθεί) το mail μου σε αυτόν. Μου ζητήθηκε να του στείλω φωτογραφίες από το κράνος μου και την ζελατίνα μου. Αφού μιλήσαμε τηλεφωνικά με τον ίδιο!! (δείχνοντας πολύ ενδιαφέρον και με μεγάλη υπομονή στο να ακούσει όλα όσα του περιέγραφα) πήγα από το κατάστημα του και του πήγα το σπασμένο κομμάτι της ζελατίνας μου. Την είδε και μου επιβεβαίωσε ότι δεν είναι ξεραμένη, κιτρινισμένη ή καμένη από τον ήλιο και μου είπε ότι και αυτός δεν θα περίμενε να έχει σπάσει η ζελατίνα. Βέβαια το χτύπημα ήταν δυνατό και υπό γωνία 45 μοιρών σε σχέση με την πορεία μου και με αρκετά χιλιόμετρα οπότε οι συνθήκες είναι ιδιαίτερες.
Προώθησε την υπόθεση μου στην Shoei όπου και περιμένουμε την επίσημη απάντηση τους.

Ανεξαρτήτως απάντησης από Shoei ο κ Τζορτζώπουλος μου επισήμανε ότι εαν ενδιαφέρομαι να αγοράσω κράνος ή οτιδήποτε άλλο από το κατάστημα του, αυτός προσωπικά θα μου κάνει ότι καλύτερο μπορεί!! Όταν λοιπόν τον ρώτησα για x-spirit iii μου είπε μια εξαιρετικά!!!! καλή τιμή δείχνοντας πραγματικά ότι το εννούσε αυτό που είπε!
Πραγματικά με ικανοποίησε - ευχαρίστησε το γεγονώς ότι έδειξε τόσο ενδιαφέρον για το περιστατικό μου και ότι ήταν τόσο άμεση η απάντηση του. Τον κ Τζωρτζόπουλο δεν τον γνώριζα και ούτε τον είχα συναντήσει ποτέ.

Περιμένουμε λοιπόν απάντηση από Shoei.

Πολύ καλά και επαγγελματικά ως εδώ.Περιμενω με αγωνία την απάντηση της Shoei για το ζήτημα.

Μπράβο και πάλι μπράβο στον Τζωρτζοπουλο για τη στάση του ως τώρα.

costas81
05/12/2017, 15:40
Καλησπέρα, ευχές για ταχεία ανάρρωση και πάλι!
Σωστή λοιπόν η κίνηση να στείλεις,δεν υπήρχε περίπτωση να μη σε ακούσουν αν έγραφες ένα συγκροτημένο κείμενο.Επαγγελματική η αντίδραση προς το παρόν,σ'εμένα προσωπικά θα αρκούσε αυτό και μόνο.Είναι μια ένδειξη σοβαρής αντιμετώπισης εκ μέρους του, έχοντας πάντα ως δεδομένο ότι όλα τα κράνη/ζελατίνες του εμπορίου θα τα έβρισκαν σκούρα σε αντίστοιχο συμβάν...το πόσο σκούρα,δεν μπορούμε να το ξέρουμε και ελπίζω να μην το μάθουμε.
Πάλι για Shoei σκέφτεσαι να κινηθείς ε;

Ναι φίλε μου, είμαι πολύ ευχαριστημένος όλα αυτά τα χρόνια από το shoei x-spirit που είχα και από την τελευταία μου εμπειρία. Οπότε ήδη προχωρήσαμε σε παραγγελία x-spirit iii και θα δούμε τι θα απαντήσει το εργοστάσιο.

costas81
05/12/2017, 15:55
Δεν ξέρω τι θα κάνει η Shoei, αλλά πρέπει να αλλάξει την ένδειξη "not tested on animals"...
Περαστικά φίλος!
Υ.Γ Σου έκαναν και μαγνητική και αξονική εγκεφάλου?

Ναι κάναμε ενα σετ εξετάσεων (μαγωνητική - αξονική - οφθαλμίατρος - νευροχειρούργος κλπ)στις οποίες να επισημάνω ότι δεν με αφήνανε να περπατήσω και με μεταφέρανε με καροτσάκι παρ ότι εγώ ένιωθα καλά. Ντρεπόμουνα λίγο που ενώ ένιωθα ότι είμαι οκ με περιφέρανε με το καροτσάκι (είμαι 100 κιλά και τον λυπόμουνα τον κύριο ο οποίος ήταν και μιας Α ηληκίας)

yes-u
05/12/2017, 16:48
Ναι κάναμε ενα σετ εξετάσεων (μαγωνητική - αξονική - οφθαλμίατρος - νευροχειρούργος κλπ)στις οποίες να επισημάνω ότι δεν με αφήνανε να περπατήσω και με μεταφέρανε με καροτσάκι παρ ότι εγώ ένιωθα καλά. Ντρεπόμουνα λίγο που ενώ ένιωθα ότι είμαι οκ με περιφέρανε με το καροτσάκι (είμαι 100 κιλά και τον λυπόμουνα τον κύριο ο οποίος ήταν και μιας Α ηληκίας)

Έφτιαξε η χώρα και δε μας είπαν τίποτα;

spyrval
05/12/2017, 20:22
Έφτιαξε η χώρα και δε μας είπαν τίποτα;

Τα νοσοκομεία λειτουργούν άριστα, οι έμποροι μοτοσυκλετών και αξεσουάρ ενδιαφέρονται μετά τη πώληση, αντί για μύγες και μπάμπουρες μας τρακάρουν πλέον περιστέρια, σε λίγο περιμένω θέμα στο moto "ποιό χιλιάρι για πρώτη μηχανή και κίνηση στην πόλη;"

costas81
06/12/2017, 09:35
Τα νοσοκομεία λειτουργούν άριστα, οι έμποροι μοτοσυκλετών και αξεσουάρ ενδιαφέρονται μετά τη πώληση, αντί για μύγες και μπάμπουρες μας τρακάρουν πλέον περιστέρια, σε λίγο περιμένω θέμα στο moto "ποιό χιλιάρι για πρώτη μηχανή και κίνηση στην πόλη;"

Φαίνεται με λυπηθήκανε όλοι τους που ήμουν τόσο γκαντέμης... δεν εξηγείται αλλιώς!!

:beer:

gory
06/12/2017, 23:47
Δεν μπορώ να φανταστώ το χτύπημα, τον τρόμο μόνο έχω νιώσει όταν απέφυγα ένα πουλί στον περιφερειακό της Καβάλας.
Περαστικά φίλος και ΠΑΝΤΑ όρθιος!

costas81
14/12/2017, 13:12
Τα νοσοκομεία λειτουργούν άριστα, οι έμποροι μοτοσυκλετών και αξεσουάρ ενδιαφέρονται μετά τη πώληση, αντί για μύγες και μπάμπουρες μας τρακάρουν πλέον περιστέρια, σε λίγο περιμένω θέμα στο moto "ποιό χιλιάρι για πρώτη μηχανή και κίνηση στην πόλη;"

Πάντως ακόμα δεν έχω λάβει την απάντηση στις φωτογραφίες μου από την Shoei....