PDA

View Full Version : 800€ για μηχανάκι δουλειάς



Pseudonumos
03/12/2017, 14:41
Γειά χαρά σε όλους!

Για κάνα 2 χρόνια δεν θα έχω λεφτά διαθέσιμα για μοτοσικλέτα, ωστόσο χρειάζομαι κάποιο μηχανάκι για να κάνω 20 + 20 χιλιόμετρα την μέρα μέσα στην πόλη. Θέλω κάτι για να κάνω την δουλειά μου που δεν θα μου φάει λεφτά. Επειδή σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων δεν έχω ιδέα τι παίζει (αν παίζει) θα ήθελα να μου προτείνετε αξιόπιστα (όσο γίνετε) μοντέλα και ακόμη καλύτερα αγγελίες που πιθανός να έχετε δει στην περιοχή της Θεσσαλονίκης.

Ευχαριστώ

SONone
03/12/2017, 14:49
οχι κινεζικά και θα εισαι μια χαρά. παπι ή σκουτερ. παπι ποιο φτηνα ανταλακτικα σερβις, οσο για τις αγγελίες.. car.gr και να ξέρεις γενικά οτι η μεσιτεία ειναι αμειβόμενη υπηρεσία.

zopas
03/12/2017, 16:07
ατιμη ζωη στην ελλαδα...μονο αν τετραγωνίζουμε κυκλους μπορούμε να επιβιωνουμε αλλα δεν γινεται δυστυχως...

φιλαρακο...και φθηνο παπι( μονο παπι μιλαμε) και επαγγελματικο και να μην βγαλει ζημιες και..και..απλα δεν γινεται, σορρυ..εκτος αν εχεις κανενα αδελφικο φιλο για να σε διευκολυνει..αλλιως ότι και να παρεις και για τη χρηση που το θελεις θα χρειαστείς εξτρα φραγκα για συντηρηση...κανενας δεν πουλαει φθηνα ένα αξιοπιστο παπι και θα κλαις..

εγω θα σου προτεινα να ψαξεις κανενα κρυπτον με 2-3 κατοστάρικα σκοτωμενο και με προβλημα και να δεις αν με κανενα πεντακοσαρικο αν μπορεις να το φτιαξεις σωστα..ετσι, ναι..

ΤάκηςΜπ
03/12/2017, 20:20
εγώ σε 20ετίας japan θα κοιτούσα(και θα κοιτάξω στο μέλλον για εργάτη),crypton r,kaze r,c50,astrea

Panos76
04/12/2017, 08:18
Παπί ή μονοκύλινδρο 125 άρι, Japan πάντα - είναι νομίζω μονόδρομος.

drade
04/12/2017, 10:56
Νομίζω πως σε αυτά τα λεφτά όλα απο ανακατασκευή θα είναι ή θα θέλουν ανακατασκευή.

sapila racing
04/12/2017, 11:11
Παρε KazeR 115, ειναι σκυλιά και αν ψάξεις θα βρείς καλό μηχανάκι σε αυτα τα χρήματα.

ΤάκηςΜπ
04/12/2017, 16:46
Νομίζω πως σε αυτά τα λεφτά όλα απο ανακατασκευή θα είναι ή θα θέλουν ανακατασκευή.

αν είναι από ανακατασκευή σωστή τι πειράζει;

drade
04/12/2017, 16:54
αν είναι από ανακατασκευή σωστή τι πειράζει;

Δεν είπα πώς πειράζει αλλά πώς θξέρει αν είναι σωστή η ανακατασκευή;

Αφού λέμε για ανακατασκευές: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/11774720/

noodles
05/12/2017, 21:08
^ καλο το παραπανω crypton, αλλα με τα χαμηλοπροφιλα λαστιχα και αυτες τις ζαντες θα κλαιει συντομα ο φιλος.
θα στραβωσουν-σπασουν σε καθημερινη μετακινηση. οι ζαντες με ακτινες ειναι μονοδρομος.

ψαξε για 115 crypton οπως το παραπανω η το 102 (λιγο παλιοτερο ειναι), οπως επισης και kazer 115. το ιννοβα βγαζει προβληματα.
το astrea grand ειναι πολυ ξεπερασμενο πλεων και δε σου το προτεινω (χαλια πλαισιο και φρενα. επισης ζητανε την αρτα και τα γιαννενα για grand 20ετιας, γιατι "μα ειναι το πιο αξιοπιστο μοτερ της honda"). :)

zopas
06/12/2017, 14:42
Δεν είπα πώς πειράζει αλλά πώς θξέρει αν είναι σωστή η ανακατασκευή;

Αφού λέμε για ανακατασκευές: https://www.car.gr/classifieds/bikes/view/11774720/

σωστος!!! δεν ειναι τα καποια κατοσταρικα που θα δωσει αλλα να ειναι και σιγουρος για την εμπειρια του μαστορα αλλα και απο πανω του για να ειναι βεβαιος ορι μπηκαν τα σωστα ανταλλακτικα..προσωπικα σταθηκα τυχερος...ο δικος μου οχι μονο ειχε το μανιουαλ το επισημο του σκουτερ αλλα και μετρητη λειζερ ωστε ολες οι αποστασεις των μηχανικων μερων να ειναι οι προβλεπομενες, απλα το αναφερω σαν παραδειγμα...το οτι θα δωσει εξτρα χρηματα αν αποφασισει ανακατασκευη δεν σημαινει οτι αυτη θα γινει οπως πρεπει αν ο μαστορας δεν ειναι εμπιστοσυνης...σορρυ, αλλα ειναι θεμελιωδης παραμετρος για να μη κλαψεις λεφτα και μηχανη μαζι...

Pseudonumos
06/12/2017, 22:27
Πόσο πρέπει να ανέβω για να πάρω παπι της προκοπής;

zopas
07/12/2017, 04:40
ψαξε κανα μεταχειρισμενο wave...πιστευω στο 1200σαρι κατι θα βρεις..αλλα και παλι...μεταχειρσμενο παιρνεις , ότι και να παρεις ένα ρισκο το εχεις...για μενα η ανακατασκευή είναι σαφεστατα η καλυτερη ιδεα αλλα με προυποθεση οσα ειπα παραπανω...

rainmike
07/12/2017, 14:31
391205
Εδώ είσαι απο 22590.Βάζεις τα 800 προκαταβολή και τα υπόλοιπα σε δόσεις.:D

strokt up
07/12/2017, 18:24
Ψάξε για kazer ίσιο μέχρι 500€. Δώσε τα υπόλοιπα για επισκευή στο μοτέρ και στα αναλώσιμα και θα το έχεις μια ζωή.

Panos76
07/12/2017, 20:39
Υπάρχει και μέλους kazer που το πουλάει νομίζω.

GiannisBlessed
08/12/2017, 14:42
εγω παντως πηρα ενα aprilia sportcity 200 με 600ε μετα απο καλο ελεγχο και δεν ζητησε τιποτα περα απο λαστιχα.γενικα δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα αλλα πρεπει να ξερεις να ελεγχεις ΚΑΛΑ η να εχεις καποιον καλο φιλο να το κανει για εσενα και να εχεις λιγη υπομονη.

mia_zoi_kawa
08/12/2017, 20:33
Pseydonymos αν κατάλαβα καλά ψάχνεις για μηχανακι που θα κάνεις 40 χλμ την ημέρα; Αν εννοείς αυτό απλά να σε ενημερώσω ότι υπάρχουν γιαπωνέζικα παπακια που μπαίνουν σε δουλειές και κάνουν και 150 την ημέρα.... Ένα μέτριο γιαπωνέζικο μεταχειρισμένο παπί πχ innova carb . ζητάει κάθε 15.000 χλμ περίπου 200 ευρώ μαζεματα (ελαστικά, σέλες, λαμπες, σέρβις κτλ) και κάθε 35 με 40.000 χλμ μπιέλα (300 ευρώ)και μιλάμε πάντα για πολύ σκληρή 12ωρη χρήση. Νομίζω ότι μπορείς να το βρεις με 800 ευρώ.

Pseudonumos
08/12/2017, 23:00
εγω παντως πηρα ενα aprilia sportcity 200 με 600ε μετα απο καλο ελεγχο και δεν ζητησε τιποτα περα απο λαστιχα.γενικα δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα αλλα πρεπει να ξερεις να ελεγχεις ΚΑΛΑ η να εχεις καποιον καλο φιλο να το κανει για εσενα και να εχεις λιγη υπομονη.

Εγώ έχω πάρει σκουτερ με τα υπερδιπλάσια λεφτά (4ετιας) το πήγα για έλεγχο σε μηχανικό και μεσα σε 3000 χλμ μου έβγαλε ζημιές όσο το κόστος αγοράς του.

Pseudonumos
08/12/2017, 23:01
Pseydonymos αν κατάλαβα καλά ψάχνεις για μηχανακι που θα κάνεις 40 χλμ την ημέρα; Αν εννοείς αυτό απλά να σε ενημερώσω ότι υπάρχουν γιαπωνέζικα παπακια που μπαίνουν σε δουλειές και κάνουν και 150 την ημέρα.... Ένα μέτριο γιαπωνέζικο μεταχειρισμένο παπί πχ innova carb . ζητάει κάθε 15.000 χλμ περίπου 200 ευρώ μαζεματα (ελαστικά, σέλες, λαμπες, σέρβις κτλ) και κάθε 35 με 40.000 χλμ μπιέλα (300 ευρώ)και μιλάμε πάντα για πολύ σκληρή 12ωρη χρήση. Νομίζω ότι μπορείς να το βρεις με 800 ευρώ.

Ναι καλά κατάλαβες, δεν το θέλω για ντελίβερυ, για να πηγαίνω στην δουλειά το θέλω, πολύ ήρεμη χρήση.

GiannisBlessed
08/12/2017, 23:35
Εγώ έχω πάρει σκουτερ με τα υπερδιπλάσια λεφτά (4ετιας) το πήγα για έλεγχο σε μηχανικό και μεσα σε 3000 χλμ μου έβγαλε ζημιές όσο το κόστος αγοράς του.

για αυτο ειπα "καλο ελεγχο" εχω την δυνατοτητα να ξεψαχνιζω κατι στο επακρο.για αυτο ειπα αν το εχει και μπορει κανεις η εχει φιλο καποιον στην ιδια φαση.

Pseudonumos
09/12/2017, 13:39
για αυτο ειπα "καλο ελεγχο" εχω την δυνατοτητα να ξεψαχνιζω κατι στο επακρο.για αυτο ειπα αν το εχει και μπορει κανεις η εχει φιλο καποιον στην ιδια φαση.
Δεν έχω αυτήν την δυνατότητα, πράγματι αν την έχεις - με λίγο ψάξιμο - εξοικονομείς αρκετά λεφτά.

TsoliasGR
22/02/2018, 09:38
Για μένα απο τις επιλογές που σου παραθέσαν πιο πάνω και ως κάτοχος ΚΑΙ kazer θα σου πρότεινα το kazer λόγω του ότι είναι σκυλί,δεν σπάει δεν χαλάει απλά.Ανταλλακτικά έχει και στο περίπτερο και αν θα βρείς και κανένα να θέλει μάζεμα το μοτέρ και το πάρεις με 2-3 κατοστάρικα...Θα σου μείνει με ανθρώπινη χρήση καμια 10 ετία στο νερό...Άσε που έχει και (κατ εμέ) την πιο καλή σέλα απο όλα τα προαναφερόμενα.Μιλάμε για το kazer 115 (111 είναι στην πραγματικότητα) μοντέλο 1999 μέχρι 2001 (έχει τα φλάς κάτω από το κωλοφάναρο στην ουρά) ή το μοντέλο 2002-2004 με τα φλάς πίσω ενσωματωμένα στο φανάρι αλλά εμπρός πάνω στην μάσκα και ΟΧΙ στην ποδιά (όχι το kaze VR).Aπλά τα μοντέλα 2005 και μετά έχουν κάποια ανταλλακτικά πχ πηνία πιο ακριβά και έχω την εντύπωση οτι δεν κουμπώνουν απο τα παλιά μοντέλα για κάποιο λόγο αν και ίδιο μοτέρ κατα τα άλλα.
Σκυλί η μόνη λέξη που περιγράφει αυτό το μηχανάκι.Αν προσέχεις την συντήρηση του ΔΕΝ θα σε αφήσει ΠΟΤΕ.

Akalestos
23/02/2018, 16:33
Μονοδρομος Astrea σκυλι