PDA

View Full Version : RSV4 ουρα σε Tuono / διαφορά άσπρου 2011-14



GogosLux
11/12/2017, 09:46
Χαιρετώ τους γνώστες.

Έμελλε λοιπον να γυρίσω ξανα στο Tuono μετά απο περίπου 14 χρόνια !

Αυτη την φορα βεβαια στο μοντέλο 2014 APRC με καπως αρκετά χιλιόμετρα μιας και εχει 39000 αλλα πενα, καινούργια λάστιχα, ενα χρόνο εγγύηση απο σοβαρο μαγαζί και τιμή αρκετά sexy !

Δεν το εχω παραλάβει ακομα μιας και ειναι απο γειτονική χώρα και θέλει μια διαδικασία να βγαλει πινακίδα εδω αλλα και μιας και θα του κανει το φουλ service.

Με τα πολλά, της αναμονής και του καιρού που και να το είχα δεν θα ειχα να παω κάπου :lol::lol: μου μπήκε η ιδέα να του βαλώ την ουρά απο RSV μαζί με το καθσιμα.

Δεν λέω, πολυ ωραιος κώλος του Tuono αλλα του RSV απλα τα σπάει.

το πρώτο δίλημα ειναι άσπρη (οπως το υπόλοιπο) ή μαύρη όπως ετσι και αλλιώς ειναι τώρα με την σέλα και ασπρα αυτοκόλλητα?


Νομίζω σε άσπρο θα ειναι ομορφότερο :rolleyes:

Εχω βρει λοιπον μεταχείρω ΟΕΜ την ουρά σε άσπρο απο RSV 2011 και αναρωτιέμαι αν το άσπρο χρώμα της aprilia στο RSV 2011 ειναι το ίδιο με του Tuono το 2014.

Εναλλακτικά παω απο Κίνα, πιο φθηνα και με δασμούς και κοκοβίο μέσα, σε άσπρο αλλα με σίγουρη διαφορα χρώματος ή σε μαύρο ματ και βαζω αυτοκόλλητα.

Οι γκουρού της Aprilia έχουν καμια ιδέα για το άσπρο over the years ??

ευπρόσδεκτες και οι εικαστικές προτάσεις :winka:

Merci :D

byron
11/12/2017, 10:30
To πιθανότερο, είναι να είναι ακριβώς το ίδιο. Μόνο στην ουρά έχουν αλλαγή από άσπρη του V4 σε μαύρη του Τ. Δεν νομίζω να έχει κάποια διαφορά, όπως και αν το ονομάζει το χρώμα.

RaGe_Raptor
11/12/2017, 10:37
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις σε απριλιανά φόρουμ του εξωτερικού ή και του εσωτερικού για το εάν είναι direct fit.

Επίσης, με γειά το βετέσσερο, θα το λατρέψεις! :beer:

GogosLux
11/12/2017, 10:47
To πιθανότερο, είναι να είναι ακριβώς το ίδιο. Μόνο στην ουρά έχουν αλλαγή από άσπρη του V4 σε μαύρη του Τ. Δεν νομίζω να έχει κάποια διαφορά, όπως και αν το ονομάζει το χρώμα.


Επίσης, με γειά το βετέσσερο, θα το λατρέψεις! :beer:

Ευχαριστώ

lospsi
12/12/2017, 06:50
εδώ είσαι φίλε
http://www.apriliaforum.com/forums/forumdisplay.php?89-2012-2017-Tuono-V4-All-Variants
όρεξη να έχεις να διαβάζεις!

και εδώ για να τσεκάρεις κωδικούς
http://www.af1racing.com/store/Scripts/prodList.asp?idCategory=115&description=Aprilia+Motorcycles-+All+Models
Πάντως σου λέω ότι μπαίνει.
http://www.af1racing.com/store/Scripts/prodView.asp?idproduct=56075&sku=AF1-85883500BM&description=AF1+RSV4+Tail+Conversion+Kit+For+Tuono+V4+-+White

Για πες, αν θες, ποιό μαγαζί σου κάνει εισαγωγή από εξωτερικό και πως και δεν προτιμάς ένα από τα αρκετά V4 που παίζουν στο car τον τελευταίο καιρό?

GogosLux
12/12/2017, 11:50
εδώ είσαι φίλε
http://www.apriliaforum.com/forums/forumdisplay.php?89-2012-2017-Tuono-V4-All-Variants
όρεξη να έχεις να διαβάζεις!

και εδώ για να τσεκάρεις κωδικούς
http://www.af1racing.com/store/Scripts/prodList.asp?idCategory=115&description=Aprilia+Motorcycles-+All+Models
Πάντως σου λέω ότι μπαίνει.
http://www.af1racing.com/store/Scripts/prodView.asp?idproduct=56075&sku=AF1-85883500BM&description=AF1+RSV4+Tail+Conversion+Kit+For+Tuono+V4+-+White

Για πες, αν θες, ποιό μαγαζί σου κάνει εισαγωγή από εξωτερικό και πως και δεν προτιμάς ένα από τα αρκετά V4 που παίζουν στο car τον τελευταίο καιρό?

Hi lopsi, πιστεύω ότι γνωριζόμαστε απο κάτι παλαια trackday στας Σέρρας που διοργάνωνε ο «ψηλός».
Είχα το Tuono 2004 και μετά το gsxr750 του ψηλού

Ναι τα έχω δει αυτά αλλά δεν θέλω να πληρώσω απο το af1 όλο το σετ μιας και είναι ακριβά μετά ο φόρος εισαγωγής 20% + ΦΠΑ 17% καθώς είναι πάνω απο 150€.

Αν πάρω απο Κίνα ισως αγοράσω απο εκεί το κιτ που έχει με τις βίδες και τις βάσεις μιας και μαζί με τα μεταφορικά κάνουν €100

Τελευταία μένω Λουξεμβούργο και το μηχανάκι το αγοράζω απο Γαλλία αντιπροσωπεία Aprilia μιας και είναι δίπλα και η αγορά στο λουξ είναι μικρή και ακριβή

Πάντως αυτό λόγο «πολλών χιλιομέτρων» είχε €7000 με νέα λάστιχα, 1 χέρι, αγορασμένο απο εκεί, και ένα χρόνο εγγύηση.
Για κάποιο ιδιασ Χρονολογίας με κατω απο 20.000 χιλ έπρεπε να δώσεις 9-10000€ όποτε είπα να το ρισκάρω.

byron
12/12/2017, 11:57
Ναι τα έχω δει αυτά αλλά δεν θέλω να πληρώσω απο το af1 όλο το σετ μιας και είναι ακριβά μετά ο φόρος εισαγωγής 20% + ΦΠΑ 17% καθώς είναι πάνω απο 150€.


Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει κάποιος ΟΕΜ πράγματα από AF1, εκτός και είναι κάτι πολύ special που δεν βρίσκει αλλού. Εκτός του τελωνείου που πλέον παίζει στανταράκι, είχαν και αρκετά ακριβά μεταφορικά.

GogosLux
12/12/2017, 12:00
Δεν υπάρχει λόγος να αγοράσει κάποιος ΟΕΜ πράγματα από AF1, εκτός και είναι κάτι πολύ special που δεν βρίσκει αλλού. Εκτός του τελωνείου που πλέον παίζει στανταράκι, είχαν και αρκετά ακριβά μεταφορικά.

Συμφωνω ότι ο φόρος και το ΦΠΑ είναι απαγορευτικό για αυτό κοιτάω απο eBay

Αλλά δεν είναι ΟΕΜ, έχει αυτό που ονομάζει conversion kit που τα δίνει όλα μαζί, πλαϊνά και βίδες , μπλιμπλικια, βάσεις, χωρίς όμως το καπάκι ή την σέλα

byron
12/12/2017, 12:29
Συμφωνω ότι ο φόρος και το ΦΠΑ είναι απαγορευτικό για αυτό κοιτάω απο eBay

Αλλά δεν είναι ΟΕΜ, έχει αυτό που ονομάζει conversion kit που τα δίνει όλα μαζί, πλαϊνά και βίδες , μπλιμπλικια, βάσεις, χωρίς όμως το καπάκι ή την σέλα

Χμ, κατάλαβα τι λές. Δεν είναι μόνο τα πλαστικά, έχει και άλλες βάσεις. Το είδα στο AF1 που έχει λεπτομέρειες από κάποιον τύπο. Και δίνουν και ένα link για το κιτ από Γερμανία btw (ενώ δεν κάνουν αναφορά σε διαφορά χρώματος. Ο τύπος σε λευκό το έχει, και λευκά πλαστικά πήρε από V4 πήρε)

http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?250972-Photo-of-the-parts-needed-to-convert-your-Tuono-V4-tail-piece-to-the-RSV4

Must do conversion imo...:beer:

lospsi
12/12/2017, 13:54
Εννοείται και δεν συμφέρει από AF1, έβαλα το λινκ γιατί λέει σε τι μηχανάκια μπαίνει, σαν αποδεικτικό συμβατότητας!
Κατά την δική μου γνώμη, υπομονή και καθημερινό τσεκάρισμα στις αγγελίες του apriliaforum και κάτι θα βρεθεί σε καλή τιμή, λογικά μεταφορικά και χωρίς τελωνείο;)
Από Κίνα δεν έχω δει τι έχουν βγάλει, είναι με τρύπα για κωλοφάναρο?

Κάτι μου λέει η περιγραφή σου αλλά δεν μπορώ να σε λοκάρω φατσικά :D
Πέρνα μια βόλτα και από apriliabikers.gr για πληροφορίες

GogosLux
21/12/2017, 11:05
Τελικα το παραλάβαμε το νεο απόκτημα

Προς το παρον το μόνο που έγινε ηταν ενα καλο πλυσιμο για να φυγουν τα αλατια, μιας και το εφερα υπο ψιλη βροχη και οι δρόμοι ειναι φουλ αλατι αλλα και το γράσσο απο την αλυσίδα που ειχε μπολικο για τα δικά μου δεδομένα :D

391489

391490


Επίσης εχουν παραγγελθεί όλα τα απαραίτητα για την μετατροπή της ουράς σε RSV (αν και έτσι ειανι απο τους πιο ωραιους κώλους που υπάρχουν) τα οποία αναμένονται αρχες Ιανουαρίου.

Αντε καλορίζικο μου και αντε να φτιάξει ο καιρός να το παω βόλτα, ααααααα και πιστα (9 trackdays εχω κλείσει ήδη για Βέλγιο :D :lol:)

RaGe_Raptor
21/12/2017, 11:53
Τελικα το παραλάβαμε το νεο απόκτημα

Προς το παρον το μόνο που έγινε ηταν ενα καλο πλυσιμο για να φυγουν τα αλατια, μιας και το εφερα υπο ψιλη βροχη και οι δρόμοι ειναι φουλ αλατι αλλα και το γράσσο απο την αλυσίδα που ειχε μπολικο για τα δικά μου δεδομένα :D

391489

391490


Επίσης εχουν παραγγελθεί όλα τα απαραίτητα για την μετατροπή της ουράς σε RSV (αν και έτσι ειανι απο τους πιο ωραιους κώλους που υπάρχουν) τα οποία αναμένονται αρχες Ιανουαρίου.

Αντε καλορίζικο μου και αντε να φτιάξει ο καιρός να το παω βόλτα, ααααααα και πιστα (9 trackdays εχω κλείσει ήδη για Βέλγιο :D :lol:)

Καλορίζικο και Καυλόστριφτο! :beer:
Πες ότι έκλεισες και Σπα! :ζήλια:

GogosLux
21/12/2017, 12:07
Καλορίζικο και Καυλόστριφτο! :beer:
Πες ότι έκλεισες και Σπα! :ζήλια:

Να σου πω την αληθεια μονο ενα μιας και ειναι ακριβούτσικο στα €269 η ημέρα ενώ σε αλλες εχει €110 - max 150€.

Προς το παρόν εκλεισα Mettet και κυρίως Zolder που ειναι μια πολυ ωραια και γρήγορη πίστα ενώ το Mettet ειναι μικρό αλλα τεχνικό με μια στροφή αποτομα κατηφορική τύπου laguna seca σε πολυ μικρογραφία φυσικα :p

byron
21/12/2017, 16:02
Καλορίζικο και καλόστριφτο το τούμπανο :beer:

GogosLux
06/01/2018, 20:22
Τώρα πιστεύω ότι απέκτησα τον ομορφότερο κώλο που υπάρχει:D

391921

391922

391923

Και μάλιστα ΟΕΜ με πίσω σέλα, αχρείαστη να είναι :lol:

Είναι στον δρόμο και το πίσω καπάκι και ολοκληρώθηκε !!!

Το μόνο που μας μένει είναι να σταματήσει να βρέχει μπάς και πάμε την πρώτη βόλτα :rolleyes: :cry: