PDA

View Full Version : Θόρυβος στον κινητήρα του Yamaha Crypton X



YAMAYAMA21
14/12/2017, 22:01
Καλησπέρα σε όλους.
Έχω ένα Crypton X (το πήρα το 2014 καινούριο κι έχει τώρα 12.300 χλμ) και ξαφνικά τώρα που κρύωσε ο καιρός, το πρωί, αφού το αφήσω κανένα πεντάλεπτο στο ρελαντί να ζεσταθεί λίγο, καθώς ξεκινώ με λίγο γκάζι σιγά σιγά ακούγεται η καμπάνα να χτυπάει δυνατά σαν παλιο-σκούτερ.Όταν μετά απο δέκα λεπτά διαδρομή ζεσταθεί, δεν ακούγεται τίποτε.
Όσοι είστε κάτοχοι του συγκεκριμένου δίτροχου το έχετε κι εσείς αυτό το θέμα με το κρύο;
(Σημειωτέον πως άλλαξα πρίν κανα μήνα τα λάδια του στην YAMAHA και οι ηλίθιοι μου έβαλαν χωρίς να με ρωτήσουν YAMALUBE SEMISYNTHETIC 20W-50 αντί για YAMALUBE SEMISYNTHETIC 10W-40 που έβαζα ως τώρα χειμώνα καλοκαίρι και δεν ακουγόταν τίποτε!!!)
Θα σας ήμουν ευγνώμων εκ των προτέρων αν γνωρίζατε κάποιοι φίλοι τί μπορεί να φταίει και άν υπάρχει πρόβλημα στο σύστημα μετάδοσής του.
Ευχαριστώ και πάλι!!!
Πάντα Όρθιοι παιδιά!!!

taisteal
14/12/2017, 23:36
Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι,αλλά μην το αφήνεις τόση ώρα στο ρελαντί.

YAMAYAMA21
15/12/2017, 06:56
Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι,αλλά μην το αφήνεις τόση ώρα στο ρελαντί.
Έχεις δίκιο taisteal , απλά είναι πολύ σκληρό το σασμάν του γενικά σαν μηχανάκι..
Ευχαριστώ πάντως για το reply σου!
Να είσαι καλά.

karellen
15/12/2017, 07:57
Μην ανησυχείς,είναι μέχρι να ζεσταθούν τα λάδια και λειτουργήσει σωστά ο συμπλέκτης.Εγγενές 'πρόβλημα' των Yamaha στο κρύο/ή στα χοντρύτερα λάδια,στο ΧΤΧ κοπανάγανε οι βαλβίδες 2-3 λεπτά.

YAMAYAMA21
15/12/2017, 10:36
Μην ανησυχείς,είναι μέχρι να ζεσταθούν τα λάδια και λειτουργήσει σωστά ο συμπλέκτης.Εγγενές 'πρόβλημα' των Yamaha στο κρύο/ή στα χοντρύτερα λάδια,στο ΧΤΧ κοπανάγανε οι βαλβίδες 2-3 λεπτά.
Σε ευχαριστώ πολύ karellen!
Κι εγώ για κάτι τέτοιο πονηρεύτηκα απλά ήθελα να σιγουρευτώ...
Εν τω μεταξύ όταν δουλέψει σε πορεία για κανένα δεκάλεπτο δεν το κάνει.
Ευτυχώς το ξεκινάω σιγά σιγά το πρωί και δεν κοπανάω τις ταχύτητες.
Σε ευχαριστώ πολύ karellen.

andreastwin
23/12/2017, 12:14
να αλλαξεις τα λαδια οσο γεινετε πιο γρηγορα με 10/40.γιατη εως οτου να ζεσταθουν τα λαδια [ 20/50 ] το λαδι δεν ανεβενει γρηγορα στην κεφαλη, με συνεπεια να μην λιπαινεται σωστα γι αυτο και χτυπάει.

noodles
26/12/2017, 11:30
αν θυμαμαι καλα η εταιρια προτεινει 15-50.

στο ρελαντι το αφηνεις 30δευτερα-1λεπτο (δηλ μεχρι να βαλεις κρανος-γαντια). ξεκινας ηρεμα για 10-15 λεπτα (αναλογα την εξωτερικη θερμοκρασια, δουλευοντας ταχυτητες και λιγες στροφες. μετα εχεις το μοτερ σε πληρη θερμοκρασια λειτουργιας και μπορεις να το στροφαρεις αφοβα.

o_gavros
27/12/2017, 19:02
αν θυμαμαι καλα η εταιρια προτεινει 15-50.


μια μικρή διόρθωση.
20-50 ορυκτό (όχι ημίσυνθ όπως το 10-40 δηλαδή) συστήνει η γιαμάπα.

YAMAYAMA21
01/01/2018, 12:26
ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!
Το καλοκαίρι τόσο το προθερμαίνω...
Το χειμώνα το λυπάμαι...
Πάντως με τα 20W-50 Semisynthetic Yamalube παρατήρησα πολύ καλύτερη λειτουργία στις αλλαγές ταχυτήτων είτε κρύο είτε ζεστο!!!
Σας υχαριστώ όλους για την απάντηση!!!
ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΤΟ 2018!!!
END OF THREAD!!!