PDA

View Full Version : Πρατηρια και κλεψιμο



Σελίδες : [1] 2 3

zopas
23/12/2017, 14:03
Στην βενζινη παντα βαζω Shell και τοσα χρονια για τις μηχανες μου ποτε δεν ειχα καμια αμφιβολια ουτε με την ποιοτητα ουτε με την ποσοτητα..Αλλωστε αυτά είναι πραγματα που φαινονται αργα η γρηγορα γιατι υπαρχουν συγκρισεις. Δυστυχως σημερα εκανα την χαζομαρα να γεμισω στο σκουτερ σε πρατηριο ΕΚΟ στο κεντρο της Αθηνας αφου καποιο shell δεν ηταν κοντα και λεω να ειμαστε γεματοι χριστουγεννιατικα. Παντα γεμιζω φουλ. Λοιπον για 62 χλμ. με χρεωσε 3,5 λιτρα τιμη που στην shell τη βαζω περιπου στα 100χλμ( 3,7 λιτρα για την ακριβεια). 40 χιλιόμετρα πηγαν στην τσεπη καποιου αλλα όχι στη δικη μου.

Τα γραφω για το παραμύθιασμα στην διαφημιση της εν λογω εταιριας ταχα των συνεχων ελεγχων αλλα και γνωση δικια σας. Γενικα εκτος Shell προσωπικα βλεπω παντα αποκλισεις μικρες η μεγαλες στην ποσοτητα καυσιμων και από πρατηρια που υποτίθεται είναι γνωστων και φιλων.

Αν καποιος εχει κατι άλλο να αντιπαραθεσει η να πει ας το γραψει για να το εχουμε υποψιν.

Αυτα.

nikma
23/12/2017, 16:14
Εμ πως θα βγει η Ducati που λένε ότι κληρώνει τέλος Ιανουαρίου;)

daz
23/12/2017, 16:52
Παντα γεμιζω φουλ. Λοιπον για 62 χλμ. με χρεωσε 3,5 λιτρα τιμη που στην shell τη βαζω περιπου στα 100χλμ( 3,7 λιτρα για την ακριβεια). 40 χιλιόμετρα πηγαν στην τσεπη καποιου αλλα όχι στη δικη μου.


Αυτα.

Δεν κατάλαβα τίποτα!

Έβαλες 3,5λίτρα για να φουλάρεις! Σωστά?

Από και και πέρα δεν καταλαβαίνω πως διαπίστωσες το οτιδήποτε.

AUFGEBRACHT
23/12/2017, 17:25
Στη μοτοσυκλέτα 11 χρόνια βάζω μόνο ΕΚΟ, το ίδιο και στο αυτοκίνητο, πετρέλαιο μόνο ΕΚΟ (από συγκεκριμένα πρατήρια). H σύζυγος στο σκουτεράκι μόνο Shell έβαζε και το ένα πρόβλημα πίσω από το άλλο, άλλαξε σε BP και δια μαγείας το μηχανάκι δουλεύει απροβλημάτιστα. Το περί παραμυθιάσματος ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, εσύ δηλ θεωρούσες ότι το γεγονός ότι διαφημίζουν και κάνουν ελέγχους είναι πανάκεια; Ή ότι η εταιρεία έχει δώσει γραμμή να νοθεύουν αράδα; Αν σ' έκλεψε, σε έκλεψε ο πρατηριούχος κι όχι η εταιρεία, απατεώνες και κακοί επαγγελματίες είναι σε όλες τις εταιρείες δυστυχώς. Για να αντιστρέψω κατά κάποιο τρόπο το ερώτημά σου, δηλ η Shell που δεν διαφημίζει συνεχείς ελέγχους ποιότητας πάει να πει ότι είναι κατά συρροή απατεώνες και κλέφτες και δεν ενδιαφέρονται για τη νοθεία από τα πρατήριά τους; Άστοχο κατά προσωπική μου εκτίμηση το σχόλιο για την αναφορά στην εταιρεία κι όχι στο πρατήριο και μόνο...

ptc
23/12/2017, 17:31
Δεν κατάλαβα τίποτα!

Έβαλες 3,5λίτρα για να φουλάρεις! Σωστά?

Από και και πέρα δεν καταλαβαίνω πως διαπίστωσες το οτιδήποτε.

Φούλαρε στη shell και μηδένισε χιλιομετρητή. Όταν πήγε στην Έκο είχε γράψει 62χλμ. Για να ξαναφουλάρει η Έκο τον χρέωσε 3,5 λίτρα.

Συνήθως φουλάρει όταν γράφει 100 χλμ ο χιλιομετρητής και στη shell για αυτά τα χιλιόμετρα βάζει 3,7 λίτρα. Άρα ή η μηχανή του άλλαξε ξαφνικά κατανάλωση ή η Έκο τον έκλεψε.

Κι εγώ πάντως πιστεύω πως έχει να κάνει με το πρατήριο παρά την εταιρεία.

Παρεμπιπτόντως, μια καλή πηγή πληροφόρησης στο συγκεκριμένο θέμα είναι οι πακετάδες. Αυτοί ξέρουν ποιά πρατήρια κλέβουν λιγότερο.

basilis_k6
23/12/2017, 18:00
εγω είχα καμια δεκαρια μηχανάκια και κάνω πρπ 2000χλμ το μήνα και σε όποιο πρατηριο εχω βάλει δεν ειχα ποτε προβλημα. Δεν ασχολήθηκα ποτε με το ποιος ειναι καλος ποιος ειναι το ενα ποιος το αλλο. Παω στο πιο φθηνο, βαζω και φευγω.

zopas
23/12/2017, 21:27
Φούλαρε στη shell και μηδένισε χιλιομετρητή. Όταν πήγε στην Έκο είχε γράψει 62χλμ. Για να ξαναφουλάρει η Έκο τον χρέωσε 3,5 λίτρα.

Συνήθως φουλάρει όταν γράφει 100 χλμ ο χιλιομετρητής και στη shell για αυτά τα χιλιόμετρα βάζει 3,7 λίτρα. Άρα ή η μηχανή του άλλαξε ξαφνικά κατανάλωση ή η Έκο τον έκλεψε.

Κι εγώ πάντως πιστεύω πως έχει να κάνει με το πρατήριο παρά την εταιρεία.

Παρεμπιπτόντως, μια καλή πηγή πληροφόρησης στο συγκεκριμένο θέμα είναι οι πακετάδες. Αυτοί ξέρουν ποιά πρατήρια κλέβουν λιγότερο.

με καλυψες απολυτα και το εξηγησες σωστα...η εταιρια διατυμπανιζει συνεχεια οτι κανει αυστηρους ελεγχους και μας καλει να την ελεγξουμε.. την ελεγξαμε και να τα αποτελεσματα...φυσικα εστειλα επωνυμη διαμαρτυρια με ιμαιλ στην ΕΚΟ και περιμενω τη γνωμη τους...κατα τα αλλα η ντουκατι η μουλτι που μοστραρουν στις διαφημισεις τους ελειπε...shell και παλι shell...αναλγητη πολυεθνικη αλλα τελικα ειναι αυτη που σεβεται τον πελατης της πραγματικα σε ολα...

teogtp
23/12/2017, 21:36
με καλυψες απολυτα και το εξηγησες σωστα...η εταιρια διατυμπανιζει συνεχεια οτι κανει αυστηρους ελεγχους και μας καλει να την ελεγξουμε.. την ελεγξαμε και να τα αποτελεσματα...φυσικα εστειλα επωνυμη διαμαρτυρια με ιμαιλ στην ΕΚΟ και περιμενω τη γνωμη τους...κατα τα αλλα η ντουκατι η μουλτι που μοστραρουν στις διαφημισεις τους ελειπε...shell και παλι shell...αναλγητη πολυεθνικη αλλα τελικα ειναι αυτη που σεβεται τον πελατης της πραγματικα σε ολα...

Ρε μην τα πετατε ετσι αυτα.......

doctoras
23/12/2017, 21:43
Τα ιδια καυσιμα εχουν ολοι, την απατεωνιά την κάνουν ανθρωποι οι οποιοι ειναι ταγμένοι με το συνώνυμο της λαμογιας και υπαρχουν σε όλες της εταιρειες. Η εταιρεία κάθε αυτού δε θα εμπλεκε και δε θα ηθελε οποιαδηποτε παραφιλολογία σχετικα με την δυσφήμιση της. Αν θελεις φερσου ενεργα επανελαβε ακομη μια φορα ανεφοδιασμο για να εισαι σιγουρος 100% και εαν ξαναδεις κλεψιμο κατήγγειλε το στην ανοιχτή γραμμη καταναλωτή

zopas
23/12/2017, 21:48
Στη μοτοσυκλέτα 11 χρόνια βάζω μόνο ΕΚΟ, το ίδιο και στο αυτοκίνητο, πετρέλαιο μόνο ΕΚΟ (από συγκεκριμένα πρατήρια). H σύζυγος στο σκουτεράκι μόνο Shell έβαζε και το ένα πρόβλημα πίσω από το άλλο, άλλαξε σε BP και δια μαγείας το μηχανάκι δουλεύει απροβλημάτιστα. Το περί παραμυθιάσματος ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, εσύ δηλ θεωρούσες ότι το γεγονός ότι διαφημίζουν και κάνουν ελέγχους είναι πανάκεια; Ή ότι η εταιρεία έχει δώσει γραμμή να νοθεύουν αράδα; Αν σ' έκλεψε, σε έκλεψε ο πρατηριούχος κι όχι η εταιρεία, απατεώνες και κακοί επαγγελματίες είναι σε όλες τις εταιρείες δυστυχώς. Για να αντιστρέψω κατά κάποιο τρόπο το ερώτημά σου, δηλ η Shell που δεν διαφημίζει συνεχείς ελέγχους ποιότητας πάει να πει ότι είναι κατά συρροή απατεώνες και κλέφτες και δεν ενδιαφέρονται για τη νοθεία από τα πρατήριά τους; Άστοχο κατά προσωπική μου εκτίμηση το σχόλιο για την αναφορά στην εταιρεία κι όχι στο πρατήριο και μόνο...

11 χρονια και εγω shell και ποτε δεν ειχα την παραμικρη υπονοια για κλεψιμο, μαλιστα γεμιζω σε διαφορετικα πρατηρια συνεχεια..η εταιρια αυτη δεν διαφημιζει τους ελεγχους της ομως αποδεικνυονται αποτελαδματικοι στην πραξη, χωρια που ειναι ποιοτικα η καλυτερη βενζινη...

Η ΕΚΟ διαφημιζει συνεχεια τους ταχα ελεγχους της, καλει δημοσια τους καταναλωτες να πουν τη γνωμη τους και κεντρικα πρατηρια της την κανουν ρομπα...τους εστειλα με λεπτομερια σε ιμαιλ τα παντα, αναμενω απαντηση να μου εξηγησουν που πηγαν 40 χιλιομετρα..δηλαδη αν εβαζα ΕΚΟ στα 100χλμ θα πηγαινε 6 λιτρα ενα 150αρι σκουτερ με μολις 1500 χλμ στο συνολο του..

Ο λογος που τα εγραψα ειναι απλα οτι ΔΕΝ ελεγχουν, οι διαφημισεις τους ειναι μαιμου και καλο ειναι να το εχουμε υποψιν..και ΝΑΙ οταν ενας πρατηριουχος κλεβει ΝΑΙ φταει η εταιρια. ..στη shell δεν με χουν κλεψει ποτε για τον απλουστατο λογο παντα βαζω την ιδια ποσοτητα καυσιμου στα 100χλμ και επαναλαμβανω σε διαφορετικα πρατηρια που σημαινει το συστημα της δουλευει και ας μην το διαφημιζει...

TopGun
23/12/2017, 22:17
Στην βενζινη παντα βαζω Shell και τοσα χρονια για τις μηχανες μου ποτε δεν ειχα καμια αμφιβολια ουτε με την ποιοτητα ουτε με την ποσοτητα..Αλλωστε αυτά είναι πραγματα που φαινονται αργα η γρηγορα γιατι υπαρχουν συγκρισεις. Δυστυχως σημερα εκανα την χαζομαρα να γεμισω στο σκουτερ σε πρατηριο ΕΚΟ στο κεντρο της Αθηνας αφου καποιο shell δεν ηταν κοντα και λεω να ειμαστε γεματοι χριστουγεννιατικα. Παντα γεμιζω φουλ. Λοιπον για 62 χλμ. με χρεωσε 3,5 λιτρα τιμη που στην shell τη βαζω περιπου στα 100χλμ( 3,7 λιτρα για την ακριβεια). 40 χιλιόμετρα πηγαν στην τσεπη καποιου αλλα όχι στη δικη μου.

Τα γραφω για το παραμύθιασμα στην διαφημιση της εν λογω εταιριας ταχα των συνεχων ελεγχων αλλα και γνωση δικια σας. Γενικα εκτος Shell προσωπικα βλεπω παντα αποκλισεις μικρες η μεγαλες στην ποσοτητα καυσιμων και από πρατηρια που υποτίθεται είναι γνωστων και φιλων.

Αν καποιος εχει κατι άλλο να αντιπαραθεσει η να πει ας το γραψει για να το εχουμε υποψιν.

Αυτα.

Κανείς μας δεν κατάλαβε τίποτα με το μπακαλίστικο υπολογισμό. Ο βενζίνας σου βάζει λίτρα και του δίνεις λεφτά, δεν σε χρεώνει χιλιόμετρα. Γίνε λίγο πιο σαφής. Φουλάρισες και έκανες λιγότερα χιλιόμετρα απ ότι κάνεις συνήθως? μη ξεχνάς ότι ο καιρός έχει κρυώσει πολύ και με το κρύο όλες οι μηχανές καίνε περισσότερο

zopas
23/12/2017, 23:01
τα γραψαμε πιο αναλυτικα πανω αλλα μαλον δεν διαβασες τα ποστ..

daz
23/12/2017, 23:40
..shell και παλι shell...αναλγητη πολυεθνικη αλλα τελικα ειναι αυτη που σεβεται τον πελατης της πραγματικα σε ολα...

Σα να σε ακούω να μιλάς για honda είναι ρε συ! :p:lol:

Μη ξεχνάς ότι και ο μηχανικός της καρδιάς σου που ήταν απολύτου εμπιστοσύνης καρατσεκαρισμένα, τελικά αποδείχτηκε (κατά τα λεγόμενα σου)... χμμμ όχι και τόσο εμπιστοσύνης!

Πολύ τσουβάλιασμα ρε συ! Και πολύ απόλυτος, με ελλιπή στοιχεία! Τα συμπεράσματά σου δε συμφωνούν ούτε με το μικρό δείγμα που έχει συμμετάσχει στη συζήτηση!

Πάντως χαίρομαι και σε συγχαίρω που δεν το άφησες έτσι και το κυνηγάς όπως μπορείς.

AUFGEBRACHT
24/12/2017, 00:07
με καλυψες απολυτα και το εξηγησες σωστα...η εταιρια διατυμπανιζει συνεχεια οτι κανει αυστηρους ελεγχους και μας καλει να την ελεγξουμε.. την ελεγξαμε και να τα αποτελεσματα...φυσικα εστειλα επωνυμη διαμαρτυρια με ιμαιλ στην ΕΚΟ και περιμενω τη γνωμη τους...κατα τα αλλα η ντουκατι η μουλτι που μοστραρουν στις διαφημισεις τους ελειπε...shell και παλι shell...αναλγητη πολυεθνικη αλλα τελικα ειναι αυτη που σεβεται τον πελατης της πραγματικα σε ολα...


http://www.press-gr.com/2016/01/shell.html
Επώνυμη καταγγελία για βενζινάδικο Shell, ακριβώς όπως η δική σου περίπτωση, πήγαινε πες του Shell και πάλι Shell και για σεβασμό στον πελάτη πραγματικά σε όλα...

https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=120867
https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=107138
Στα καθ' ημάς, posts στο φόρουμ για βενζινάδικα της Shell...Ειρήσθω εν παρόδω, το διαδίκτυο με μια απλή αναζήτηση θα βρεις ότι βρίθει καταγγελιών για πάγια τακτική πολλών πρατηρίων Shell να βάζουν την ακριβότερη αμόλυβδη χωρίς να ρωτούν, υπάρχει και καταγγελία εργαζομένων της Shell ότι η εταιρεία πιέζει για στόχους επί πωλήσεων της ακριβής 100άρας, παθών κι εγώ ο ίδιος σε βενζινάδικo Shell όταν είχα πρωτοπάρει τη μηχανή, μου έβαλε 100άρα χωρίς να με ρωτήσει, ενώ η μηχανή μου γράφει αυστηρά μόνο αμόλυβδη 95 οκτανίων. Είναι αυτό θεμιτή πρακτική;

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τη λογική σου να κατηγορείς την εταιρεία κι όχι τον πρατηριούχο, έχεις κολλήσει στο ότι η εταιρεία διαφημίζει ότι κάνει συνεχείς ελέγχους... Λες και τον κακό πρατηριούχο που θέλει να κλέψει, θα τον εμποδίσει ο έλεγχος της εταιρείας, εκτός κι αν νομίζεις πως όταν λένε για συνεχείς ελέγχους, έξω από κάθε πρατήριο EKO σε όλη την Ελλάδα βρίσκεται κι από ένας υπάλληλος 24 ώρες το 24ωρο και κάθεται κι ελέγχει.

Y.Γ. Shell ΔΕΝ υφίσταται στην Ελλάδα, πρέπει να ξέρεις ότι εδώ και 7 χρόνια η εταιρεία έχει πωλήσει τα δικαιώματα χρήσης του σήματος και των προϊόντων της στη Motor Oil, κοινώς AVIN, η εταιρεία από πρώην Shell Hellas έγινε Coral, στη σελίδα της Shell στα στοιχεία επικοινωνίας σε ανακατευθύνει στη σελίδα της Coral και βγάζει και σχετικό μήνυμα στα αγγλικά ότι η σελίδα που θα επισκεφθείς δεν έχει καμία σχέση με τη Shell.

AUFGEBRACHT
24/12/2017, 00:12
χωρια που ειναι ποιοτικα η καλυτερη βενζινη...

Αυτό από που προκύπτει; Έχεις δοκιμάσει ΟΛΕΣ τις βενζίνες ΟΛΩΝ των εταιρειών που κυκλοφορούν ή επειδή εσύ βάζεις Shell;

devil's animal
24/12/2017, 00:50
εγω παντως μετα απο πολλα γεμισματα και χλμ...





κατεληξα στο να πηγαινω να βαζω στον πιο ακριβο...


και δεν κανω πλακα...τωρα που η απλη αμολυβδη ειναι στο 1,495-1,51 εγω βαζω με 1,55...


η συλλογιστικη μου βασιζεται στην πιθανολογηση οτι θα την εχει νοθευσει λιγοτερο απο τους αλλους...


παντως οντως απο την στιγμη που παιζει τερμα κλεψια απο ιδιωτες και εφ'οσον δεν ειναι ολα τα πρατηρια εταιρικα (για να τους νοιαζει το κακο ονομα), μπορεις να βρεις πρωτο πραγμα σε ΑΠ και σκαρτο πραγμα σε Shell, BP και λοιπες γνωστες εταιρειες...
δεν υπαρχει λογος για τσουβαλιασμα...
αν δε, ο καθενας μας οποτε διαπιστωνει κατι το τρεχει, λογικα θα διορθωθουν τα πραγματα...

zopas
24/12/2017, 07:22
Αυτό από που προκύπτει; Έχεις δοκιμάσει ΟΛΕΣ τις βενζίνες ΟΛΩΝ των εταιρειών που κυκλοφορούν ή επειδή εσύ βάζεις Shell;

δεν ειμαι μετοχος στη συγκεκριμενη εταιρια για να της κανω διαφημιση...περιγραφω την εμπειρια μου..τοσα χρονια στη χιλιαρα μηχανη τα λιτρα στα 100 παντα κυμαινονται 5,5-7 αναλογως συνθηκων.....στο σκουτερ 3,5-3,8 αντε βια 4 αν το ζορισω λιγο..δεν εχω ασχημη εμπερια αναλογη με τη ΕΚΟ και αυτο γραφω...οσο για τη ποιοτητα, ναι ειχα δοκιμασει τα παντα και ο κινητηρας μου πραγματικα αποδιδει με τη shell και δεν ειναι μονο γνωμη δικη μου...αν τωρα καποιοι φιλοι εχοτν αναλογη αρνητικη εμπειρια με shell το δεχομαι, απλα αναρωτιεμαι γιατι εμενα δεν μου εχει συμβει 10 χρονια τωρα που βαζω συνεχεια...τελος παντων περιμενω απαντηαη απο την ΕΚΟ να δουμε τι θα απαντησει για τους ελεγχους της...και οτι γραφω το κανω για ενημερωση και να εχουμε ολοι τα ματια μας ανοιχτα και για ανταλλαγη αποψεων, αν εμενα με εκλεψε ο συγκεκριμενος θα κλεψει και εσας..

ΓιώργοςΤΤ
24/12/2017, 08:38
Καλημέρα στη παρέα!

Το αν θα κλέψει ο βενζινάς ή όχι είναι στο χέρι του. Το 2005 σε βενζινάδικο shell στην Θεσσαλονίκη, υπάλληλος χώρεσε 25 λίτρα πετρέλαιο σε μπετόνι των 20....
Δεν σημαίνει ότι όλα τα Shell κλέβουν.

Περιστατικά υπάρχουν αμέτρητα. Δυστυχώς ο μόνος που μπορεί να μας εγγυηθεί με αποδείξεις την ποιότητα του καυσίμου είναι το χημείο του κράτους!Κατά τα άλλα εμπειρικά μεν στη πράξη βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα ανάλογα με την κατανάλωση αλλά δεν μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα.

Φίλε Aufgebracht( ντεν κσέρω πως προφέρετε ή τι σειμενι) η μηχανή σου αναγράφει υποχρεωτικά 95 γιατί σε κάποιες χώρες η απλή είναι 93 οκτάνια και η σούπερ 95. Δεν θα πάθει τίποτα αν βάζεις 100 οκτανίων. Καλές γιορτές σε όλους εύχομαι!

AUFGEBRACHT
24/12/2017, 08:55
και οτι γραφω το κανω για ενημερωση και να εχουμε ολοι τα ματια μας ανοιχτα και για ανταλλαγη αποψεων, αν εμενα με εκλεψε ο συγκεκριμενος θα κλεψει και εσας..


Φίλτατε κάπου αυτοαναιρείσαι ή το έχεις πάρει λάθος... Γράφεις μόνος σου ότι Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ σε έκλεψε, αλλά έχεις αποδοθεί σε ένα συλλήβδην τσουβάλιασμα των πρατηρίων της ΕΚΟ γενικότερα. Έχεις γράψει στην πρώτη αράδα ότι έβαλες σε ΕΚΟ στο κέντρο της Αθήνας, κι από κει και πέρα μομφές κατά της ΕΚΟ σαν εταιρείας και για το δήθεν σύστημα διασφάλισης ποιότητας που έχει. Δεν αμφισβητώ την καλή σου πρόθεση, αλλά τώρα πως ειλικρινά θα προστατευτεί ο κάθε συμφορουμίτης από τον συγκεκριμένο δεν μπορώ να το καταλάβω, η λογική σου είναι με έκλεψε ένα πρατήριο ΕΚΟ, μην βάζετε σε κανένα πρατήριο ΕΚΟ...προσπαθείς να καταλάβεις λες γιατί δεν σου έχει συμβεί 10 χρόνια που βάζεις σε Shell να σε κλέβουν και σε εμάς που βάζουμε 10 χρόνια ΕΚΟ δεν έχει συμβεί... Μα πολύ απλά αγαπητέ επειδή έπεσες σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ απατεώνα. Όπως ανέφερα παραπάνω σε συγγενικά μου πρόσωπα είχαν προβλήματα μόνο σε πρατήριο Shell, ο λόγος είναι ο ίδιος με τον δικό σου, ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ πρατηριούχος Shell είναι απατεώνας, όχι όλοι όσοι εμπορεύονται Shell. Δέξου ότι έτσι είναι και μην το γενικεύεις, γιατί χάνεις το όποιο δίκιο έχεις με όσα υποστηρίζεις.

AUFGEBRACHT
24/12/2017, 09:10
Φίλε Aufgebracht( ντεν κσέρω πως προφέρετε ή τι σειμενι) η μηχανή σου αναγράφει υποχρεωτικά 95 γιατί σε κάποιες χώρες η απλή είναι 93 οκτάνια και η σούπερ 95. Δεν θα πάθει τίποτα αν βάζεις 100 οκτανίων. Καλές γιορτές σε όλους εύχομαι!

Λέγε με Άουφ για λόγους συντομίας (τελικά αυτός ο τευτονικός γλωσσοδέτης μπερδεύει κόσμο). Είχα ρωτήσει το μηχανικό μου και μου είχε επιβεβαιώσει ότι το να βάλω 1-2 φορές 100άρα δεν δημιουργούσε πρόβλημα στον κινητήρα, όμως μου είχε πει ότι δεν συνίσταται να βάζω συνέχεια 100άρα, το δε manual αναφέρει αποκλειστικά 95 οκτάνια. Και μιας και πιάσαμε τα της ΕΚΟ και της 100άρας, σε πρατήριο ΕΚΟ που βάζω, ο βενζινάς μου είχε πει ότι η 100άρα είναι μια "απάτη" και πως νόημα έχει εάν γεμίσει κάποιος μετά αμέσως από τον ανεφοδιασμό από το βυτίο. Μετά την πάροδο κάποιων ημερών η 100άρα έχει γίνει 95άρα που πληρώνεις σε ακριβότερη τιμή... Δεν ξέρω αν ισχύει, απλά παραθέτω τον ισχυρισμό αυτό.

RaGe_Raptor
24/12/2017, 09:15
εγω παντως μετα απο πολλα γεμισματα και χλμ...





κατεληξα στο να πηγαινω να βαζω στον πιο ακριβο...


και δεν κανω πλακα...τωρα που η απλη αμολυβδη ειναι στο 1,495-1,51 εγω βαζω με 1,55...


η συλλογιστικη μου βασιζεται στην πιθανολογηση οτι θα την εχει νοθευσει λιγοτερο απο τους αλλους...


παντως οντως απο την στιγμη που παιζει τερμα κλεψια απο ιδιωτες και εφ'οσον δεν ειναι ολα τα πρατηρια εταιρικα (για να τους νοιαζει το κακο ονομα), μπορεις να βρεις πρωτο πραγμα σε ΑΠ και σκαρτο πραγμα σε Shell, BP και λοιπες γνωστες εταιρειες...
δεν υπαρχει λογος για τσουβαλιασμα...
αν δε, ο καθενας μας οποτε διαπιστωνει κατι το τρεχει, λογικα θα διορθωθουν τα πραγματα...

Ακριβώς! Στο πιο ακριβό. Όχι ότι δεν θα την πατήσεις 100% αλλά οι πιθανότητες είναι κάπως μειωμένες. Κι αν γίνεται να μην είναι ιδιόκτητο το πρατήριο.

teogtp
24/12/2017, 09:27
Ακριβώς! Στο πιο ακριβό. Όχι ότι δεν θα την πατήσεις 100% αλλά οι πιθανότητες είναι κάπως μειωμένες. Κι αν γίνεται να μην είναι ιδιόκτητο το πρατήριο.

Και να λένε τον βενζινα Κώστα να έχει ωροσκόπο ταύρο να υποστηρίζει την ΑΠΟΕΛ ,η θερμοκρασία περιβάλλοντος να είναι στους 18 και ποσοστό υγρασίας 68,34%......
Α!
Και να μην έχει φάει τζατζίκι πριν τον ανεφοδιασμό.

RaGe_Raptor
24/12/2017, 09:33
Και να λένε τον βενζινα Κώστα να έχει ωροσκόπο ταύρο να υποστηρίζει την ΑΠΟΕΛ ,η θερμοκρασία περιβάλλοντος να είναι στους 18 και ποσοστό υγρασίας 68,34%......
Α!
Και να μην έχει φάει τζατζίκι πριν τον ανεφοδιασμό.
Τι, μόνο τόσα ?
Μπορούσες και καλύτερα ρε καφετζή!:lol:

daz
24/12/2017, 11:04
Τι, μόνο τόσα ?
Μπορούσες και καλύτερα ρε καφετζή!:lol:

Είναι σε εορταστικό μουντ και υπολειτουργεί! :lol:

zopas
24/12/2017, 11:08
Φίλτατε κάπου αυτοαναιρείσαι ή το έχεις πάρει λάθος... Γράφεις μόνος σου ότι Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ σε έκλεψε, αλλά έχεις αποδοθεί σε ένα συλλήβδην τσουβάλιασμα των πρατηρίων της ΕΚΟ γενικότερα. Έχεις γράψει στην πρώτη αράδα ότι έβαλες σε ΕΚΟ στο κέντρο της Αθήνας, κι από κει και πέρα μομφές κατά της ΕΚΟ σαν εταιρείας και για το δήθεν σύστημα διασφάλισης ποιότητας που έχει. Δεν αμφισβητώ την καλή σου πρόθεση, αλλά τώρα πως ειλικρινά θα προστατευτεί ο κάθε συμφορουμίτης από τον συγκεκριμένο δεν μπορώ να το καταλάβω, η λογική σου είναι με έκλεψε ένα πρατήριο ΕΚΟ, μην βάζετε σε κανένα πρατήριο ΕΚΟ...προσπαθείς να καταλάβεις λες γιατί δεν σου έχει συμβεί 10 χρόνια που βάζεις σε Shell να σε κλέβουν και σε εμάς που βάζουμε 10 χρόνια ΕΚΟ δεν έχει συμβεί... Μα πολύ απλά αγαπητέ επειδή έπεσες σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ απατεώνα. Όπως ανέφερα παραπάνω σε συγγενικά μου πρόσωπα είχαν προβλήματα μόνο σε πρατήριο Shell, ο λόγος είναι ο ίδιος με τον δικό σου, ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ πρατηριούχος Shell είναι απατεώνας, όχι όλοι όσοι εμπορεύονται Shell. Δέξου ότι έτσι είναι και μην το γενικεύεις, γιατί χάνεις το όποιο δίκιο έχεις με όσα υποστηρίζεις.


οχι δεν αυτοανερουμαι φιλε μου...δεν θα εγραφα τιποτα για την εμπειρια μου αν η συγκεκριμενη εταιρια η ΕΚΟ δεν μας ειχε σπασει τα ουμπαλα στις διαφημισεις της οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην παιρνουμε αυτο που πληρωνουμε, μεχρι και ειδικες ταινιες ταχα βαζουνε για να πιστοποιησουνε αυτα που λενε..εκει εκνευριστηκα και απλα λεω οτι η ΕΚΟ μας παραμυθιαζει αγρια και καλο να το ξερουμε...ο βενζινα της με εκλεψε 50% σχεδον, εχει κλεψει με τον ιδιο τροπο και αλλους και εγω παρακολουθω τις διαφημισεις της ακομα και σημερα να με προκαλούν ενω ο τυπος συνεχιζει κεντρο Αθήνας να δαγκωνει ανυποψιαστους...αυτο εγραψα εδω μεσα αλλα και στην ιδια την εταιρια..οποιος καταλαβε, καταλαβε..

AUFGEBRACHT
24/12/2017, 14:24
Καλά και ευτυχισμένα Χριστούγεννα!!!

devil's animal
24/12/2017, 14:26
οχι δεν αυτοανερουμαι φιλε μου...δεν θα εγραφα τιποτα για την εμπειρια μου αν η συγκεκριμενη εταιρια η ΕΚΟ δεν μας ειχε σπασει τα ουμπαλα στις διαφημισεις της οτι δεν υπαρχει περιπτωση να μην παιρνουμε αυτο που πληρωνουμε, μεχρι και ειδικες ταινιες ταχα βαζουνε για να πιστοποιησουνε αυτα που λενε..εκει εκνευριστηκα και απλα λεω οτι η ΕΚΟ μας παραμυθιαζει αγρια και καλο να το ξερουμε...ο βενζινα της με εκλεψε 50% σχεδον, εχει κλεψει με τον ιδιο τροπο και αλλους και εγω παρακολουθω τις διαφημισεις της ακομα και σημερα να με προκαλούν ενω ο τυπος συνεχιζει κεντρο Αθήνας να δαγκωνει ανυποψιαστους...αυτο εγραψα εδω μεσα αλλα και στην ιδια την εταιρια..οποιος καταλαβε, καταλαβε..



θες να πεις δλδ οτι καποια διαφημιση στην τηλεοραση λεει ψεμματα??:eek::uplate:

πεφτω απ'τα συννεφα...:eek:

εγω νομιζα οτι ολες οι διαφημισεις λενε την αληθεια και μονο την αληθεια...

AUFGEBRACHT
24/12/2017, 14:34
θες να πεις δλδ οτι καποια διαφημιση στην τηλεοραση λεει ψεμματα??:eek::uplate:

πεφτω απ'τα συννεφα...:eek:

εγω νομιζα οτι ολες οι διαφημισεις λενε την αληθεια και μονο την αληθεια...


Τι; Δεν αρκεί μόνο μια σταγόνα Fairy για να πλύνει όλα τα πιάτα;

vantonopoulos
24/12/2017, 14:35
Καλημέρα στη παρέα!

Το αν θα κλέψει ο βενζινάς ή όχι είναι στο χέρι του. Το 2005 σε βενζινάδικο shell στην Θεσσαλονίκη, υπάλληλος χώρεσε 25 λίτρα πετρέλαιο σε μπετόνι των 20....
Δεν σημαίνει ότι όλα τα Shell κλέβουν.

Περιστατικά υπάρχουν αμέτρητα. Δυστυχώς ο μόνος που μπορεί να μας εγγυηθεί με αποδείξεις την ποιότητα του καυσίμου είναι το χημείο του κράτους!Κατά τα άλλα εμπειρικά μεν στη πράξη βγάζουμε κάποιο συμπέρασμα ανάλογα με την κατανάλωση αλλά δεν μπορούμε να αποδείξουμε τίποτα.

Φίλε Aufgebracht( ντεν κσέρω πως προφέρετε ή τι σειμενι) η μηχανή σου αναγράφει υποχρεωτικά 95 γιατί σε κάποιες χώρες η απλή είναι 93 οκτάνια και η σούπερ 95. Δεν θα πάθει τίποτα αν βάζεις 100 οκτανίων. Καλές γιορτές σε όλους εύχομαι!

aufgebracht παθητική μετοχή του ρήματος auf/brechen ήτοι κάτι ανοίγω με τη βία ή σπάω μια κλειδαριά,/δηλαδή κάτι που έχει ανοίξει διά της βίας από κάποιον, επίσης ο φίλος του φόρουμ μας λέει και κάτι άλλο που το ζούμε στο πετσί μας' τα χρόνια των παχιών αγελάδων περάσανε οριστικά, οδηγεί και gs, είχα και εγώ το ίδιο για τέσσερα χρόνια, δεν ξέρω αν ακούει και Rammstein.
Χρόνια πολλά σε όλους σας και καλά Χριστούγεννα, gutem Rütsch!!!!

AUFGEBRACHT
24/12/2017, 14:40
οδηγεί και gs

Πίστεψα στη διαφήμιση ότι είναι απόλυτο μηχάνημα οδήγησης...

Υ.Γ.1 Aufgebracht σημαίνει οργισμένος.
Υ.Γ.2 Λάτρης του γερμανικού κινηματογράφου, φοβερή ταινία, "Τα χρόνια της αφθονίας σας είναι μετρημένα".
Υ.Γ.3 Ακούω Rammstein, ναι.

teogtp
24/12/2017, 14:51
Ρε συ ,είχα δεί μια διαφήμιση που ένας τυπάς έπινε μια φραπεδομαλαστουφα και ήταν χαρούμενος και σφιχτης.
Τι δεν ισχύει!!!
Frappedieros!!!!


:p

tzimidis
24/12/2017, 17:13
aufgebracht παθητική μετοχή του ρήματος auf/brechen ήτοι κάτι ανοίγω με τη βία ή σπάω μια κλειδαριά,/δηλαδή κάτι που έχει ανοίξει διά της βίας από κάποιον, επίσης ο φίλος του φόρουμ μας λέει και κάτι άλλο που το ζούμε στο πετσί μας' τα χρόνια των παχιών αγελάδων περάσανε οριστικά, οδηγεί και gs, είχα και εγώ το ίδιο για τέσσερα χρόνια, δεν ξέρω αν ακούει και Rammstein.
Χρόνια πολλά σε όλους σας και καλά Χριστούγεννα, gutem Rütsch!!!!

To "-gebracht" bgainei apo to "bringen" kai oxi apo to "brechen"

Xronia polla se oloi.

spyrval
24/12/2017, 18:20
Πίστεψα στη διαφήμιση ότι είναι απόλυτο μηχάνημα οδήγησης...

Υ.Γ.1 Aufgebracht σημαίνει οργισμένος.
Υ.Γ.2 Λάτρης του γερμανικού κινηματογράφου, φοβερή ταινία, "Τα χρόνια της αφθονίας σας είναι μετρημένα".
Υ.Γ.3 Ακούω Rammstein, ναι.

Αν δεν κάνω λάθος έχεις το μοναδικό GS που δεν είναι αληθινό BMW, η διαφήμιση δεν έλεγε για μας με το 650 :lol:

Μια φορά μου έκανε διακοπές στη λειτουργία όσα χρόνια έχω το GSάκι. Όταν έβαλα 100άρα βενζίνη.

Ich brauche Geld für Gasoline μόνο....

billy84
24/12/2017, 18:27
Για μενα η Shell ειναι η χειρότερη.Βγάζω πάντα τα λιγότερα km στις ίδιες συνθήκες.Οπου μπορώ την αποφευγω!Παρα πολλά πρατηρια κλέβουν όχι ομως απαραιτητα σε ποσότητα αλλα σε ποιότητα,τις νερώνουν ή κάτι τετοιο.

AUFGEBRACHT
24/12/2017, 20:40
Αν δεν κάνω λάθος έχεις το μοναδικό GS που δεν είναι αληθινό BMW, η διαφήμιση δεν έλεγε για μας με το 650 :lol:

Μια φορά μου έκανε διακοπές στη λειτουργία όσα χρόνια έχω το GSάκι. Όταν έβαλα 100άρα βενζίνη.

Ich brauche Geld für Gasoline μόνο....


Χαχαχαχα, όπως μου είχε πει απαξιωτικά κάποτε ιδιοκτήτης 1200GS "BMW μονοκύλινδρη και με αλυσίδα ΔΕΝ είναι BMW, δεν έχεις BMW" :p

Ο συγχωρεμένος ο Καλφαρέντζος που την είχα αγοράσει μου είχε εξηγήσει γτ δεν πρέπει να βάζω 100άρα αλλά δεν θυμάμαι, πάνε και χρόνια... Εμένα πάντως δεν έκανε διακοπές όταν μου είχαν βάλει στη Shell 100άρα, είχε μέσα και αρκετή απλή, απλά ο μηχανικός μου είπε να μην ξαναβάλω.

zopas
25/12/2017, 09:46
Προσωπικα με 100αρα εχω βγαλει κατά επαναληψη σε συνθήκες εθνικης και με το στροφομερφο συχνα στο κοκκινο 170-180χλμ αποσταση με 11 λιτρα..και πας μετα και ξαναγεμίζεις την 1000αρα μηχανή σου και σου παει 6,5 λιτ/100χλμ...σαφεστατα συμφερει, χωρια η ποιοτητα κυλισης...δεν ακουω κανενα "ειδικο" παρ μονο αυτά που βλεπουν τα ματια μου και πληρωνει η τσεπη μου..

nikma
25/12/2017, 11:52
Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι η shell έχει ποιοτική βενζίνη, αν κόβανε και την παπαριά του "κατέβα από τη μηχανή για να σου βάλω βενζίνη"

BLiTzER
25/12/2017, 14:13
Χαχαχαχα, όπως μου είχε πει απαξιωτικά κάποτε ιδιοκτήτης 1200GS "BMW μονοκύλινδρη και με αλυσίδα ΔΕΝ είναι BMW, δεν έχεις BMW" :p

Έτσι ακριβώς είναι. Το μόνο καλό, αξιόπιστο μηχανάκι που έβγαλε ποτέ η μπεμβέ, δεν είναι μπεμβέ.

Η 100άρα βενζίνη είναι για κινητήρες που μπορούν να την εκμεταλλευτούν.

Κι εγώ βάζω Shell συνήθως, αλλά νομίζω είναι περισσότερο θέμα βενζινάδικου, παρά μάρκας.

KotsosDR
25/12/2017, 21:53
Ελίν κατά προτίμηση , αλλιώς avin - shell

Το θέμα με τις εταιρείες είναι κατα πόσο ελέγχουν οι ίδιες τα πρατήρια και τι πολιτική ακολουθούν σε περιπτώσεις νοθείας.

andreastwin
26/12/2017, 20:15
Στη μοτοσυκλέτα 11 χρόνια βάζω μόνο ΕΚΟ, το ίδιο και στο αυτοκίνητο, πετρέλαιο μόνο ΕΚΟ (από συγκεκριμένα πρατήρια). H σύζυγος στο σκουτεράκι μόνο Shell έβαζε και το ένα πρόβλημα πίσω από το άλλο, άλλαξε σε BP και δια μαγείας το μηχανάκι δουλεύει απροβλημάτιστα. Το περί παραμυθιάσματος ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, εσύ δηλ θεωρούσες ότι το γεγονός ότι διαφημίζουν και κάνουν ελέγχους είναι πανάκεια; Ή ότι η εταιρεία έχει δώσει γραμμή να νοθεύουν αράδα; Αν σ' έκλεψε, σε έκλεψε ο πρατηριούχος κι όχι η εταιρεία, απατεώνες και κακοί επαγγελματίες είναι σε όλες τις εταιρείες δυστυχώς. Για να αντιστρέψω κατά κάποιο τρόπο το ερώτημά σου, δηλ η Shell που δεν διαφημίζει συνεχείς ελέγχους ποιότητας πάει να πει ότι είναι κατά συρροή απατεώνες και κλέφτες και δεν ενδιαφέρονται για τη νοθεία από τα πρατήριά τους; Άστοχο κατά προσωπική μου εκτίμηση το σχόλιο για την αναφορά στην εταιρεία κι όχι στο πρατήριο και μόνο...

την νοθεια την κανει αποκληστικα και μονο το πρατηριο,και καμια σχεσει με την μαρκα.φουλαρο το αμαξι και φευγω για βουλγαρια μπενω συνορα προμαχωνα και παω περιπου στα 2 χιλιομετρα και φουλαρο σε πρατηριο ΕΚΟ της βουλγαριας. μετα απο τρεις μηνες φουλαρο το ιδιο αυτοκινητο αλλα απο αλλο πρατηριο τις πολις μου και κανω την ιδια διαδρομη, στην κατερινη μπηκα για βενζινα,γιατη το αποθεμα που ειχε το αυτοκινητο θα με εφτανε μεχρι θες/νικη,και λογο του οτι δεν θα εμπενα μεσα αλλα απο τον περιφεριακο μετα θα εψαχνα για βενζινα.τωρα απο θεσ/νικη μεχρι προμαχωνα ειναι 65 χιλιομετρα,αρα 65χιλιομετρα βενζινα εγειναν αλεκος απο τον βενζινα.τωρα με διωγκοτικα,με θερμοκρασια η τη αλλη πουστια εχει κανει μονο αυτος ξερει. στα υπ'οψιν,ο βενζινας φιλος.ΑΑΑΑΝΤΕ ΓΙΑ.τι αλλο να πουμε.

TsoliasGR
26/12/2017, 23:00
Κι εγώ θα συμφωνήσω ότι η shell έχει ποιοτική βενζίνη, αν κόβανε και την παπαριά του "κατέβα από τη μηχανή για να σου βάλω βενζίνη"

Σου εύχομαι να μην σου τυχει ποτέ να σου βάλουν βενζίνη και ενώ είσαι πάνω να τύχει να πάει απ'έξω και να κυλήσει στα μέζεα σου.
Πραγματικά...Είναι πολύ δυσάρεστη εμπειρία.
Καλές γιορτές και με υγεία.

Υ.Γ. Να σε προλάβω, όχι δεν δουλεύω σε βενζινάδικο, και ποτέ δεν δούλευα σε βενζινάδικο.Σε οποιοδήποτε ή οπουδήποτε.

Nostradamus
27/12/2017, 13:03
Ωπ καιρό είχαμε να ανοίξουμε θεματακι για καύσιμο..

Θα ποντάρω στα πρατήρια και εγώ.

Αντε καλή χρονιά με υγεία σε όλους.

AUFGEBRACHT
27/12/2017, 18:20
την νοθεια την κανει αποκληστικα και μονο το πρατηριο,και καμια σχεσει με την μαρκα.

Μα το ίδιο πράγμα λέμε, υποστηρίζω κάτι διαφορετικό; Πρώτος το έγραψα...

mitsos_ktm
28/12/2017, 13:10
Περίπτωση Α:Το ΚΤΜ 8lit ντεπόζιτο χωρίς να έχει αδειάσει, παίρνει 9lit. Στην παρατήρησή μου στον βενζινά, απαντά: Καλά να σε κλέψουμε στα 8 λίτρα ένα λίτρο? Ναι του απαντάω και δεν σε πληρώνω. Τέλος ούτε είπε τίποτε. AVIN Λ. Κωνσταντινουπόλεως στο Ροσινιόλ.
Περίπτωση Β:Με το PUNTO της γυναίκας μου ξεκινάμε 5 η ώρα το πρωί με φουλαρισμένο ντεπόζιτο από AVIN στην Λ.Θηβών σύνορα Περιστέρι με Ϊλιον για Ξάνθη.Λόγω του ότι δεν ταξιδεύουμε με αυτό το αυτοκίνητο δεν ήξερα τα χούγια του και μένω από βενζίνη στην διασταύρωση της Σίνδου πριν την Θεσσαλονίκη (Μέση ωριαία 110Km/H).Μετά βασάνων βάζω βενζίνη και φουλάρω στην Θεσσαλονίκη. Στην επιστροφή φουλάρω ξανά Θεσσαλονίκη στο ίδιο πρατήριο, φτάνω Αθήνα με 1/4 βενζίνη στο ρεζερβουάρ με χρήση A/c και μέση ωριαία 140κμ/Η.
Περίπτωση Γ. Με εταιρικό όχημα και ρεζερβουάρ 50λιτ και ρεζέρβα (λαμπάκι) βάζω σε τυχαίο βενζινάδικο στην Ηλιούπολη 54 λιτ..... Του λέω αδύνατον και του δείχνω το μανουάλι με την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ. Προσπαθεί να με πείσει ότι το μάνουαλ κάνει λάθος (έχω ήδη την απόδειξη στο χέρι μου). Βγάζω το τηλέφωνο με σκοπό να καλέσω την αστυνομία.... Μου λέει "οχι ρε φίλε εντάξει, πλήρωσε για 50 λίτρα" αποκλείεται του λέω, φεύγω και τελικά έφυγα, επίσης χωρίς να πληρώσω.
Σε συζήτηση με βενζινά πελάτη μου για αυτά τα συμβάντα με ενημέρωσε ότι όλες οι αντλίες "κλέβουν" από 0,01 έως 0,1 λεπτό νόμιμα (στατιστικό λάθος) Τώρα πως γίνεται να κλέβουν μόνο εις βάρος μας και όχι εις βάρος τους δεν το καταλαβαίνω.
Επίσης ότι η κλοπή γίνεται με τσιπάκι εγκατεστημένο εντός της ηλεκτρονικής αντλίας και τηλεκοντρόλ ώστε ανά πάσα στιγμή να επαναφέρουν την "νόμιμη" λειτουργία της. Αυτά τα τσιπάκια είναι πολύ δύσκολα να εντοπιστούν αφού είναι μέσα στην πλακέτα της αντλίας και μόνο μετά από αρκετές καταγγελίες η εταιρία προχωρά στον έλεγχο σε βάθος. Και αυτό όταν το πρατήριο έχει ταμπέλες εταιρίας γιατί αν έχει ΑΠ ή το όνομα του βενζινά δεν γίνεται ποτέ έλεγχος.
Μετανιώνω που δεν έκανα καταγγελίες και έφυγα χωρίς να πληρώσω αφού, πιθανόν, ο μόνος τρόπος να τιμωρηθεί κάποιος είναι μετά από καταγγελίες.

lleonidas
19/02/2019, 13:19
Τρία στα δέκα κλέβουν.Είχα την εντύπωση ότι τρία στα δέκα δεν κλέβουν!
Πηγή (https://www.newsauto.gr/news/klevoun-tria-sta-deka-pratiria-kafsimon/)

MG-KTiNoS
19/02/2019, 14:35
Περίπτωση Α:Το ΚΤΜ 8lit ντεπόζιτο χωρίς να έχει αδειάσει, παίρνει 9lit. Στην παρατήρησή μου στον βενζινά, απαντά: Καλά να σε κλέψουμε στα 8 λίτρα ένα λίτρο? Ναι του απαντάω και δεν σε πληρώνω. Τέλος ούτε είπε τίποτε. AVIN Λ. Κωνσταντινουπόλεως στο Ροσινιόλ.
Περίπτωση Β:Με το PUNTO της γυναίκας μου ξεκινάμε 5 η ώρα το πρωί με φουλαρισμένο ντεπόζιτο από AVIN στην Λ.Θηβών σύνορα Περιστέρι με Ϊλιον για Ξάνθη.Λόγω του ότι δεν ταξιδεύουμε με αυτό το αυτοκίνητο δεν ήξερα τα χούγια του και μένω από βενζίνη στην διασταύρωση της Σίνδου πριν την Θεσσαλονίκη (Μέση ωριαία 110Km/H).Μετά βασάνων βάζω βενζίνη και φουλάρω στην Θεσσαλονίκη. Στην επιστροφή φουλάρω ξανά Θεσσαλονίκη στο ίδιο πρατήριο, φτάνω Αθήνα με 1/4 βενζίνη στο ρεζερβουάρ με χρήση A/c και μέση ωριαία 140κμ/Η.
Περίπτωση Γ. Με εταιρικό όχημα και ρεζερβουάρ 50λιτ και ρεζέρβα (λαμπάκι) βάζω σε τυχαίο βενζινάδικο στην Ηλιούπολη 54 λιτ..... Του λέω αδύνατον και του δείχνω το μανουάλι με την χωρητικότητα του ρεζερβουάρ. Προσπαθεί να με πείσει ότι το μάνουαλ κάνει λάθος (έχω ήδη την απόδειξη στο χέρι μου). Βγάζω το τηλέφωνο με σκοπό να καλέσω την αστυνομία.... Μου λέει "οχι ρε φίλε εντάξει, πλήρωσε για 50 λίτρα" αποκλείεται του λέω, φεύγω και τελικά έφυγα, επίσης χωρίς να πληρώσω.
Σε συζήτηση με βενζινά πελάτη μου για αυτά τα συμβάντα με ενημέρωσε ότι όλες οι αντλίες "κλέβουν" από 0,01 έως 0,1 λεπτό νόμιμα (στατιστικό λάθος) Τώρα πως γίνεται να κλέβουν μόνο εις βάρος μας και όχι εις βάρος τους δεν το καταλαβαίνω.
Επίσης ότι η κλοπή γίνεται με τσιπάκι εγκατεστημένο εντός της ηλεκτρονικής αντλίας και τηλεκοντρόλ ώστε ανά πάσα στιγμή να επαναφέρουν την "νόμιμη" λειτουργία της. Αυτά τα τσιπάκια είναι πολύ δύσκολα να εντοπιστούν αφού είναι μέσα στην πλακέτα της αντλίας και μόνο μετά από αρκετές καταγγελίες η εταιρία προχωρά στον έλεγχο σε βάθος. Και αυτό όταν το πρατήριο έχει ταμπέλες εταιρίας γιατί αν έχει ΑΠ ή το όνομα του βενζινά δεν γίνεται ποτέ έλεγχος.
Μετανιώνω που δεν έκανα καταγγελίες και έφυγα χωρίς να πληρώσω αφού, πιθανόν, ο μόνος τρόπος να τιμωρηθεί κάποιος είναι μετά από καταγγελίες.

και μια που τ αναφέραμε
Ιωνία οδός Avin μετά τη γέφυρα του Ρίο (όχι αυτή αμέσως μετά η επόμενη)
περίπου στη Μανολάδα πάνω στο δρόμο Ιώννηνα ΣΕΑ EΥΗΝΟΧΩΡΙΟΥ προς Ιωάννινα
Γέμισα έφυγα πατημένος και τριβάλιτσος και παραλίγο να πάρω το μοτέρ στο ΄χερι
1η μέρα διακοπών έτσι?.
Ε21 έδειξε το καντράν και έκοψε το μοτέρ τελείως.
Μπήκα στο επόμενο (Σελ) και οι υπάλληλοι γελούσαν.
Βγάλαμε το καύσιμο, γεμίσαμε κατοστάρα και τέλος.
Το μηχανάκι στην επιστροφή ελέγχθηκε όλο και δεν βρέθηκε τίποτα.
Έστειλε ιμέιλ με παράπονα και στα @@ τους
Ήταν τυχεροί όμως που ήταν 1η μέρα διακοπών
και δεν έπαθε τίποτε το μηχανάκι γιατί η εποχή που τρέχαμε σε δικηγόρους έχει παρέλθει.

Γ.... το κράτος σας το Ραγιαδιστάν

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΑΒΙΝ

DoctoR_k6
19/02/2019, 15:23
Αν θυμαμαι καλα μονο μια AVIN εχει μετα το Ριο (Ειναι με τα Goodys πακετο).
Το Ε21 αν δεν κανω λαθος δεν εχει σχεση με την βενζινη.
Κατι αλλο θα συνεβει.

MG-KTiNoS
19/02/2019, 15:36
Αν θυμαμαι καλα μονο μια AVIN εχει μετα το Ριο (Ειναι με τα Goodys πακετο).
Το Ε21 αν δεν κανω λαθος δεν εχει σχεση με την βενζινη.
Κατι αλλο θα συνεβει.

-Δεν θυμάσαι καλά
https://www.neaodos.gr/%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD/

Ε21 Έχει να κάνει με τη θερμοκρασία (δηλαδή με τη νοθεία και τα σκατά που ρίχνουν μέσα)

http://www.tdm-yamaha.heliohost.org/index.php?page=ERR

DoctoR_k6
19/02/2019, 15:41
-Δεν θυμάσαι καλά
https://www.neaodos.gr/%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%AF-%CE%B5%CE%BE%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%AD%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD/

Ε21 Έχει να κάνει με τη θερμοκρασία (δηλαδή με τη νοθεία και τα σκατά που ρίχνουν μέσα)

http://www.tdm-yamaha.heliohost.org/index.php?page=ERR

Τελικα ενα εχει...ετσι λεει η λιστα (Προς Ιωαννινα μιλαμε παντα).

Coolant temperature sensor λεει...μαλλον καποιος αισθητηρας ειναι που την ακουσε (στιγμιαια).

MG-KTiNoS
19/02/2019, 15:59
Coolant temperature sensor λεει...μαλλον καποιος αισθητηρας ειναι που την ακουσε (στιγμιαια).

Τι να κλάσει κι ο αισθητήριας άμα η θερμοκρασία φτάσει σε επίπεδα Βεζουβίου ???


από περιοδικό αυτοκινήτου
Οι πρώτες ενδείξεις
Ανάλογα με τον τύπο του νοθευμένου καυσίμου, οι ενδείξεις που θα μας δείξουν να καταλάβουμε ότι υπάρχει πρόβλημα συνοψίζονται στα εξής:
• Ρετάρισμα του κινητήρα (το αυτοκίνητο "κλωτσάει", όπως λέμε) με επίπτωση στην εύρυθμη λειτουργία του.
• Απώλεια μέρους της ισχύος του κινητήρα και δυσλειτουργία στο "πάτημα" του γκαζιού.
• Υπερθέρμανση κινητήρα (σε ακραίες περιπτώσεις).
• Εκπομπή μαύρου καπνού από την εξάτμιση (κυρίως σε περιπτώσεις νοθευμένου πετρελαίου).
• ¶ναμμα δείκτη "check engine" στο ταμπλό του αυτοκινήτου (σε βενζινοκίνητα οχήματα). Είναι πολύ σημαντικό, μόλις αντιληφθούμε μια από τις παραπάνω ενδείξεις, να ακινητοποιήσουμε αμέσως το όχημά μας, καλώντας την οδική βοήθεια, έτσι ώστε να μεταφερθεί στο συνεργείο!

3/4

και το ίδιο είπαν και 2 συνεργεία που πήγα.
(φίλοι και οι 2)

Είναι τυχεροί όμως που δεν ήθελα να χαλάσω τις διακοπές αλλιώς ήξερα τι να κάνω.
ΑΛΗΤΕΣ ρπστμ

νεοσσός
19/02/2019, 20:53
Κάποτε βάζαμε κι εμείς σε εταιρικά οχήματα από συγκεκριμένο βενζινάδικο, με έξοδα της εταιρείας φυσικά. Είχα παρατηρήσει ότι για την ίδια ποσότητα βενζίνης, το αυτοκίνητο έβγαζε 10% έως 15% λιγότερα χιλιόμετρα, σε σχέση με βενζινάδικο από My Market, ενώ παρατηρούσα και μειωμένη ροπή. Ρωτάω τότε ένα συνάδελφο αν το έχει παρατηρήσει.
"Πλάκα μου κάνεις; Είχα ντεπόζιτο γεμάτο μέχρι το 1/4 και μου έβαλε περισσότερο πετρέλαιο από τη συνολική χωρητικότητα του ρεζερβουάρ."
Εννοείται ότι στη μοτοσυκλέτα δεν έβαζα ποτέ εκεί βενζίνη.

Θέλω να πιστεύω (ποτέ δεν ξέρεις) ότι σε βενζινάδικα που έχουν τα μεγάλα Super Market είναι πιο δύσκολο να γίνει κλοπή, διότι δεν υπάρχει εκεί πρατηριούχος, αλλά υπάλληλοι. Όταν πηγαίνω επαρχία για δουλειά, ρωτάω τους ντόπιους πού βάζουν καύσιμα. Κανείς όμως δε σου εγγυάται ότι ο βενζινάς θα μεταχειριστεί εσένα με τον ίδιο τρόπο που μεταχειρίζεται τους ντόπιους, ειδικά αν ισχύουν αυτά που γράφτηκαν περί τηλεχειρισμού του κλεψίματος της αντλίας.

karateo
20/02/2019, 12:04
Τρία στα δέκα κλέβουν.Είχα την εντύπωση ότι τρία στα δέκα δεν κλέβουν!
Πηγή (https://www.newsauto.gr/news/klevoun-tria-sta-deka-pratiria-kafsimon/)

επειδή η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο
1/3 κλέβουν απο αυτά που επιλέχτηκαν να ελεγχθούν βάση κάποιων πληροφοριών
όχι επι τυχαίου δείγματος

MG-KTiNoS
20/02/2019, 14:07
επειδή η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο
1/3 κλέβουν απο αυτά που επιλέχτηκαν να ελεγχθούν βάση κάποιων πληροφοριών
όχι επι τυχαίου δείγματος

Η αλήθεια είναι ότι τα τελευταία χρόνια
η βενζίνη στην Ελλάδα έχει βελτιωθεί πολύ.
Αν κάποιος όμως ταξιδέψει έξω θα καταλάβει διαφορά
και μεγάλη
Κάποτε είχα κάνει μια αναλογία με την Ιταλική
λεφτά χλμ Ελλάδα Ιταλία
και είχα βρει πως τελικά το λίτρο δω χάμου
κοστίζει κοντά στο 1,90+ κατά μέσο όρο.
Τώρα είναι η ποιότητα της βενζίνης είναι η αντλία θα σε γελάσω.
Για μένα είναι και τα 2 αλλά θεωρώ ότι πιο καλά να σου βάλουν πιο
λίγη παρά να βάλουν το σπέρμα του πιγκουίνου μέσα και να πάρεις το μοτέρ στο χέρι.
Παλιά στα 90ς έβλεπε και διαφορά στην τελική στο ZZR1100 αλλά και στη γκαζιά

daz
21/02/2019, 19:07
επειδή η παραπληροφόρηση πάει σύννεφο
1/3 κλέβουν απο αυτά που επιλέχτηκαν να ελεγχθούν βάση κάποιων πληροφοριών
όχι επι τυχαίου δείγματος

Αν βάση πληροφοριών έπιασαν 1 στα 3, τότε κλέβουν 4 στα 3.

o_gavros
21/02/2019, 19:28
Βαρελι διχως πάτο το θεμα καύσιμα στο σανυ γκρις...

nassosxlvbros
21/02/2019, 22:25
Αν βάση πληροφοριών έπιασαν 1 στα 3, τότε κλέβουν 4 στα 3.

Βασικά κλέβουν οι 5 στους 4 (περιλαμβάνω και τον επόμενο που θα πάω) αλλά δε το κάνουμε θέμα γιατί θα συγχιστώ περισσότερο...

pektis
22/02/2019, 09:05
Απο περιεργεια...τι προτιματε συνηθως;
Shell, avin, elin, bp, eko?
Τον τελευταιο χρονο προτιμω να βαζω avin action απο συγκεκριμενο πρατηριο...(χανω 1 λιτρο στο 20αρικο, επειδη ειναι ακριβοτερη, αλλά δουλευει καλυτερα η μηχανη)...
Τα προσθετα που βαζουν πιστευω οτι κανουν καλο.

DoctoR_k6
22/02/2019, 09:22
Shell (Μυρτεα) κ ΕΚΟ.

pektis
22/02/2019, 09:56
Shell (Μυρτεα) κ ΕΚΟ.

Shell--Avin>Ιδιες
Bp--Eko> Ιδιες

Απο οσα ξερω...

thunder ace
22/02/2019, 10:07
Εδω στο χωριο που ζω τα τελευταια 9 χρονια,βαζω απο μια revoil (δεν εχει και αλλο ετσι και αλλιως) και πραγματικα ,ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα.

DoctoR_k6
22/02/2019, 10:09
Shell--Avin>Ιδιες
Bp--Eko> Ιδιες

Απο οσα ξερω...

Μωρε ναι...απλα για Shell κοιταω τα Μυρτεα κ οχι τα ιδιοκτητα.
Αvin λιγες φορες εχω βαλει χωρις να δω τπτ περιεργα.

karateo
22/02/2019, 10:18
Αν βάση πληροφοριών έπιασαν 1 στα 3, τότε κλέβουν 4 στα 3.

Οτι καταλαβαίνει ο καθενας

teogtp
22/02/2019, 12:03
Μωρε ναι...απλα για Shell κοιταω τα Μυρτεα κ οχι τα ιδιοκτητα.
Αvin λιγες φορες εχω βαλει χωρις να δω τπτ περιεργα.

Η κατάσταση είναι λαχείο.
Έχω "φάει" χούφτα και σε εταιρικά πρατήρια.

DoctoR_k6
22/02/2019, 12:27
Η κατάσταση είναι λαχείο.
Έχω "φάει" χούφτα και σε εταιρικά πρατήρια.

Καλα σιγουρα, απλα εχεις μερικα στανταρακια που τα ξερεις κ παιζεις εκει για σιγουρια.
Εγω λογω ταξιδιων προς Ιωαννινα συχνα κ τις καθημερινες μετακινησεις για δουλεια εχω συγκεκριμενα που βαζω ωστε να αποφυγω τπτ τρελα σκηνικα (οχι οτι δεν παιζει να γινει κ ποτε).

AUFGEBRACHT
23/02/2019, 11:54
Απο περιεργεια...τι προτιματε συνηθως;
Shell, avin, elin, bp, eko?

Στη μοτοσυκλέτα 13 χρόνια τώρα μόνο ΕΚΟ, στο αμάξι ΕΚΟ Diesel (τώρα τελευταία βάζω το premium AVIO).

MG-KTiNoS
23/02/2019, 12:07
Η πιο καλή βενζίνη που έβαλα ΠΟΤΕ στην Ελλάδα ήταν

στην Κυριούλα στους Ασπράγγελους κεντρικό Ζαγόρι ΕΚΟ
Δεν πίστευα στα μάτια μου με το πόσα χλμ έβγαζα κάθε μέρα.
Όποιος πάει εκεί να της δώσει χαιρετίσματα
Άνθρωποι από άλλες εποχές.
:kiss:
https://www.google.gr/maps/place/EKO/@39.7993656,20.6625148,10.5z/data=!4m5!3m4!1s0x135bb878005f2aa5:0xa13643d0336f1ccb!8m2!3d39.837547!4d20.712303

yes-u
20/09/2019, 15:01
410034
410035

Τι καλή πράξη μπορώ να κάνω για αυτόν το βενζινά σήμερα;
Όποιος κινείται στα Βόρεια των Αθηνών και θέλει να μάθει για το κελεπούρι, με πμ, για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση...

RaGe_Raptor
20/09/2019, 15:09
410034
410035

Τι καλή πράξη μπορώ να κάνω για αυτόν το βενζινά σήμερα;
Όποιος κινείται στα Βόρεια των Αθηνών και θέλει να μάθει για το κελεπούρι, με πμ, για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση...

1ον:λέει κατα προσέγγιση
2ον:μπορεί να το στοιβαξε λιγο καλύτερα το καύσιμο μέσα στο ντεπόζιτο σου

Μπράβο πρέπει να του πεις. Σωστός επαγγελματίας :cry:

MAIK72
20/09/2019, 15:26
410034
410035

Τι καλή πράξη μπορώ να κάνω για αυτόν το βενζινά σήμερα;
Όποιος κινείται στα Βόρεια των Αθηνών και θέλει να μάθει για το κελεπούρι, με πμ, για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση...

Πάω στοίχημα Χαλάνδρι

Παίρνεις την 4χ4 έκδοση που δεν έχει πρόβλημα στο τεπόζιτο και ξαναπάς στον ίδιο:lol:

Αλλά την επόμενη θέλει στα πράσσα και καταγγελία επιτόπου

doctoras
20/09/2019, 15:31
έχει δηλαδή 42λτ καυσίμου αλλά και μια εφεδρική 9,2 σε γαλόνια.... δεν φτάνει που ο άνθρωπΑς προσπάθησε να σου γεμίσει και τα δύο.... αλλά εδώ το έχετε να κακολογήσετε κατευθείαν..τσ τσ τσ αγνώμονες :lol:

Bladerunner
20/09/2019, 19:21
Με 1,57€ μέση τιμή, κάπου... μύριζε η δουλειά!

Σε παρόμοια περίπτωση, κάπου στα Τέμπη, του έδειξα το user manual που έλεγε ότι έχω 45 λίτρα ντεπόζιτο ενώ εκείνος κατάφερε να χωρέσει 50! Μου τα έκανε δώρο. Και τα "50".

DRAKONET
21/09/2019, 15:40
ΘΕΜΑ του πρατηριουχου...η ακομη και του οδηγου ειναι...ολες οι μαρκες γεμιζουν απο την ιδια δεξαμενη ...απο 'κει και περα...οτι γουσταρουν κανουνε !

doctor_john
21/09/2019, 16:15
To σύστημα που πληρώνεις στο ταμείο του καταστήματος και βάζεις μόνος τα λίτρα που εχεις πληρωσει, μήπως θα ηταν καλύτερο;
Δεν ξέρω για ποιό λόγο πρέπει να υπάρχει άνθρωπος να "χειριστεί" την αντλία.

Κάθε φορά παρακαλάω τον οποιοδήποτε παιδεμένο ή απαίδευτο να μην κάνει χάλια το τεπόζιτο
και παρεξηγούνται κιόλας όταν ζητώ νερό να ξεπλύνω όσα τους ξεφεύγουν...

Garfield
22/09/2019, 09:39
To σύστημα που πληρώνεις στο ταμείο του καταστήματος και βάζεις μόνος τα λίτρα που εχεις πληρωσει, μήπως θα ηταν καλύτερο;
Δεν ξέρω για ποιό λόγο πρέπει να υπάρχει άνθρωπος να "χειριστεί" την αντλία.

Κάθε φορά παρακαλάω τον οποιοδήποτε παιδεμένο ή απαίδευτο να μην κάνει χάλια το τεπόζιτο
και παρεξηγούνται κιόλας όταν ζητώ νερό να ξεπλύνω όσα τους ξεφεύγουν...

+1000!

Bladerunner
22/09/2019, 09:46
To σύστημα που πληρώνεις στο ταμείο του καταστήματος και βάζεις μόνος τα λίτρα που εχεις πληρωσει, μήπως θα ηταν καλύτερο;

Μέσω πειραγμένης αντλίας γίνεται το κλέψιμο. Με ειδικό λογισμικό. Σε κάποια πρατήρια μάλιστα ελέγχεται με τηλεχειρισμό ώστε να απενεργοποιείται σε περίπτωση ελέγχου.
Δεν έχει να κάνει με τον χειριστή.
Γενικά, είμαστε υποψιασμένοι στα εξόφθαλμα φθηνά πρατήρια. Δεν κλέβουν όλα φυσικά, αλλά αυτά που κλέβουν είναι συνήθως τα πιο φθηνά.

doctor_john
22/09/2019, 10:38
Ναι αλλά όπως φαίνεται, το "πρόβλημα" των κλεφτών είναι η καταγραφή των λίτρων με σκοπό την κοστολόγησή τους.
Αν εμείς αγοράζουμε λίτρα στο ταμείο και όχι μια υπηρεσία που "θα δείξει" στο τέλος το κόστος της, έχοντας την δυνατότητα
να βάλουμε μόνοι μας την βενζίνη, αποφεύγουμε πατήματα σωλήνα και θερμές μάνικες αλλά και την αυθαίρετη κρίση οποιουδήποτε
αν επιλέξουμε "ξαφνικά" να βάλουμε την βενζίνη σε ογκομετρημένο κάνιστρο για καύσιμα με τις προδιαγραφές που επιβάλει ο νόμος
και αν θέλουμε μετά να φωνάξουμε την αστυνομία να βεβαιώσει πως χώρεσαν 23lt-26lt σε χώρο 20lt ενώ ξεκάθαρα δεν είχαμε αναπτύξει
ταχύτητα του φωτός έτσι ώστε να ελπίζει ο κάθε κλέφτης ότι μεταβλήθηκε η μάζα τοπικά στο χρόνο...

toyar
22/09/2019, 10:45
Εννοείται ότι δεν μπορεί ο κάθε περαστικός να χειριστεί πιστολι βενζίνης για λόγους ασφαλειας

doctor_john
22/09/2019, 11:03
Εκατομμύρια συνανθρώπων μας σε όλο τον κόσμο εδώ και 30 χρόνια δείχνουν ακριβώς το αντίθετο.

S705
22/09/2019, 11:31
Εκατομμύρια συνανθρώπων μας σε όλο τον κόσμο εδώ και 30 χρόνια δείχνουν ακριβώς το αντίθετο.

Και τα διάφορα βίντεο με ξηλωμενες μανηκες το ίδιο δείχνουν... :bawl:

Όσο για το ξεχειλισμα του ρεζερβουάρ τι να πω, σχεδόν καθημερινό φαινόμενο για το οποίο μπορώ να παίξω ξύλο....

doctor_john
22/09/2019, 11:52
Και τα διάφορα βίντεο με ξηλωμενες μανηκες το ίδιο δείχνουν... :bawl:

Όσο για το ξεχειλισμα του ρεζερβουάρ τι να πω, σχεδόν καθημερινό φαινόμενο για το οποίο μπορώ να παίξω ξύλο....

Συμφωνώ αλλά δεν με ενοχλεί καθόλου :D έχεις ακούσει να προβληματίστηκε η κοινωνία από κάτι τέτοιο;
Τους σταματούν μετά από λίγο, τους στέλνουν και το λογαριασμό στο σπίτι και τέλος.

Το γεγονός πως δίνουμε δικαίωμα χρήσης χύτρας ταχύτητας στους ίδιους ανθρώπους με προβληματίζει πολύ περισσότερο.

yes-u
22/09/2019, 20:51
Δε συμφωνώ ότι οι υποψίες για κλοπή ξεκινούν από τη χαμηλή τιμή της βενζίνης, γιατί α) με υψηλότερη τιμή έχεις ακόμη μεγαλύτερο κίνητρο για κλοπή λόγω μεγαλύτερων κερδών, β) βρίσκεις πιο εύκολα ανυποψίαστα θύματα επειδή η τιμή δεν τους γεννά ανησυχία.

Bladerunner καλώς έκανες και τον μπιστόλιασες, αλλά δεν αρκεί αυτό, όπως καταλαβαίνεις, περισσότερη ικανοποίηση θα νιώσω αν μάθω ότι του "φτιάξαν τη γραβάτα.."

Έχω κάνει ήδη από χθες καταγγελία στην προστασία καταναλωτή, δεν έχω ακόμη κάποιο μήνυμα από αυτούς μάλλον λόγω σκ..

toyar
23/09/2019, 05:54
πως θα αποδειξεις οτι η αποδειξη που εχεις αναφερεται στο συγκεκριμενο οχημα;
το περιστατικο επρεπε να καταγραφει απο αστυνομια επιτοπου

yes-u
23/09/2019, 08:07
πως θα αποδειξεις οτι η αποδειξη που εχεις αναφερεται στο συγκεκριμενο οχημα;
το περιστατικο επρεπε να καταγραφει απο αστυνομια επιτοπου
Κοίταξε, ακόμα και αν γινόταν όπως το περιγράφεις, οι πωλητές ως μάρτυρες θα μπορούσαν να ισχυριστούν ότι δεν αφορά το γέμισμα το αυτοκίνητο που είναι εκεί τη συγκεκριμένη στιγμή, αλλά ο σκοπός δεν είναι αυτός. Σκοπός είναι να γίνει έλεγχος στο πρατήριο, και, αν έχουν γίνει και άλλες - επώνυμες - καταγγελίες, μάλλον δε γίνονται για πλάκα..

toyar
23/09/2019, 09:55
Η καταγγελία είναι σωστή απλά η απόδειξη δε στέκεται σαν αποδεικτικό στοιχείο από μόνη της

BLiTzER
23/09/2019, 09:56
Η καταγγελία είναι σωστή απλά η απόδειξη δε στέκεται σαν αποδεικτικό στοιχείο από μόνη της

Να της αλλάξουν όνομα τότε!

yes-u
23/09/2019, 10:48
..και πώς να την πουν; (κολοκυθιά mode on)

BLiTzER
23/09/2019, 10:49
Σχεδόν-απόδειξη.

karateo
23/09/2019, 10:58
δε ξέρω αν ισχύει αυτό που μου είπαν,
αλλά πρατήριο που 100% βάζει χάλια βενζίνη τρώει πρόστιμα και απλά αλλάζει επωνυμία
πριν 5-6 χρόνια αυτό

yes-u
08/11/2019, 18:31
410034
410035

Τι καλή πράξη μπορώ να κάνω για αυτόν το βενζινά σήμερα;
Όποιος κινείται στα Βόρεια των Αθηνών και θέλει να μάθει για το κελεπούρι, με πμ, για να μη θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση...

Μου ήρθε κοινοποίηση του διαβιβαστικού της επώνυμης καταγγελίας που έστειλα τότε από τη Δ/νση Τεχνικής Βιομηχανικής Νομοθεσίας Τμήμα Επαλήθευσης Μετρήσεων & Επιθεώρησης Μετρητικών Συστημάτων. Είναι το ακόλουθο:

"ΘΕΜΑ: "Διαβίβαση καταγγελιών για πρατήρια καυσίμων"
Σχετ.:
1. Η από 18-9-2019 ανώνυμη καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 93788/19-9-
2019/ΔΤΒΝ972/20-9-2019).
2. Η από 21-9-2019 καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 95921/ΔΤΒΝ983/25-9-2019).
3. Η από 21-9-2019 καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 95925/ΔΤΒΝ984/25-9-2019).
4. Η από 22-9-2019 καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 95931/ΔΤΒΝ985/25-9-2019).
5. Η από 21-10-2019 ανώνυμη καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 107247/ΔΤΒΝ1110/22-
10-2019).
6. Η από 23-10-2019 καταγγελία καταναλωτή (Δικός μας ΑΠ 108485/ΔΤΒΝ1133/24-10-2019).
7. Η από 16-10-2019 καταγγελία καταναλωτή (μέσω Συνηγόρου Καταναλωτή - Δικός μας ΑΠ
107553/ΔΤΒΝ1119/22-10-2019).
Σας διαβιβάζουμε τα ανωτέρω σχετικά, που περιήλθαν στην υπηρεσία μας και αφορούν
καταγγελίες καταναλωτών ως προς την ελλιπή παράδοση καυσίμων για πρατήρια χωρικής σας
αρμοδιότητας και παρακαλούμε για τη διενέργεια ελέγχων και τη σχετική ενημέρωση των
καταγγελλόντων, του Συνηγόρου Καταναλωτή και της υπηρεσίας μας."

Ενημερώνω πάλι όταν θα έχω κάποιο νέο...

savvas
28/11/2019, 07:09
Αχρηστο, οκνηρο, αναποτελεσματικο, κ**οκρατος.
Δυο φορες εχω κανει ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελια, και ΔΕΝ θα ξανακανω!!!! Θα υποστω την νοθεια και κλεψια του εκαστοτε απατεωνα!..... :mad:

yes-u
28/11/2019, 08:39
Αχρηστο, οκνηρο, αναποτελεσματικο, κ**οκρατος.
Δυο φορες εχω κανει ΕΠΩΝΥΜΗ καταγγελια, και ΔΕΝ θα ξανακανω!!!! Θα υποστω την νοθεια και κλεψια του εκαστοτε απατεωνα!..... :mad:

Αυτό που λες στέκει, αν άνοιξες δικό σου βενζινάδικο... αλλιώς μπορείς να μας εξηγήσεις τους λόγους..

savvas
28/11/2019, 13:47
Τελη Οκτωβρη 2018, βραδακι, γυριζω με το σκουτερ 50cc προς το μαγαζι μου.
Το ρεζερβουαρ σχεδον αδειο, και σταματαω σε κοντινο πρατηριο και του βαζω 10€, το γεμισα.
Συνεχιζω άλλα 200-300 μετρα και μολις φθανω στο μαγαζι, ντουμανι καπνος πισω μου.
Το αφηνω στο ρελαντι, και πλησιαζω στην εξατμιση, οπου νοιωθω εντονη μυρωδια πετρελαιου!
Υποψιασμενος οτι κατι παιζει, ξανακαβαλω και κανω μια δοκιμη με φουλ γκαζι, σε μια κοντινη ευθεια.
Κοιταζω πισω, και γινεται χαμος απο καπνο, και αφου σταματαω, μυιριζει ξεκαθαρα το πετρελαιο.
Επιστρεφω και φωναζω ενα μηχανικο απεναντι μου, να μυρισει! Τι του εκανες μου λεει, πετρελαιο εβαλες? Οχι του λεω, μολις το γεμισα βενζινη.

Ξανα στο πρατηριο, γινεται καποιος διαλογος, ελεγχουν αποδειξη, υπολογιστη τους, και μου λενε "βενζινη" σου βαλαμε.
Ποιο εντονος διαλογος, και αφου τους λεω οτι τοτε πουλανε νοθευμενη βενζινη, στο τελος μου λενε να τους κανω και καταγγελια, κατι που επραξα αγανακτισμενος το ιδιο βραδυ, και ΕΠΩΝΥΜΑ.
Εκανα επωνυμη καταγγελια, διοτι στο σαιτ τους ελεγε οτι προηγουνται οι επωνυμες καταγγελιες!

Σημειωση, τα πρατηρια εδω στη περιοχη (γειτονια), γεμιζουν τη δεξαμενη 1-2 φορες την εβδομαδα.

Συμπληρωσα που λες την αναλογη φορμα, με ΟΛΑ τα στοιχεια που ζητουσε, (μιλαμε ΟΛΑ), και αφησα τις υπηρεσιες του κρατους να λειτουργησουν, αναλογα...

Μετα απο 20+ ημερες, ελαβα email απο την αρμοδια υπηρεσια, και μου ανεφερε οτι το αιτημα μου θα προωθηθει στην αρμοδια υπηρεσια της περιοχης μου (νομαρχια, σε καποιο τμημα αν θυμαμαι καλα).
Αμεσως καταλαβα, οτι "παιχνιδι" χαθηκε! Τι στο διαλα, λεω, σε 20+ μερες το πρατηριο εχει αδειασει/πουλησει τη δεξαμενη του τουλαχιστον 3-5 φορες, τι ελεγχο θα κανουν?....

Ο χρονος κυλησε, και εγω ξεχασα το θεμα, περασε ο χειμωνας, περασε το Πασχα, και.... και αρχες Μαιου 2019 λαμβανω αλλο ενα email απο την αρμοδια υπηρεσια, και μου αναφερει οτι εγινε ο ελεγχος στο συγκεκριμενο πρατηριο, και το καυσιμο ηταν το καταλληλο!!!!!!!!!!!.............

Ξανακανω καταγγελια? Μαλλον οχι, χασιμο χρονου, απλα δεν ξαναπατω, και το διαδιδω οπου μπορω.

Αν και σημερα στο ιντερνετ σημερα βρισκεις ευκολα τα παντα, αυτο που βρισκεις με δυσκολια ειναι οποιαδηποτε επικοινωνια με τις υπηρεσιες του κ*λοκρατους...

-να αναμενω και το αναλογο καλαμπουρι? "μπας και κολλησε το ελατηριο", "τι λαδια του βαζεις", "σου εβαλαν θερμανσης αντι κινησης"... :D

panos_zip
28/11/2019, 14:28
Εν τέλει σου είχαν βάλει όντως ντιζελ?

nassosxlvbros
28/11/2019, 18:23
Μιας και αναφέρθηκες σε ντίζελ:
Από τον Αύγουστο σαν κάτοχος ντιζελοκίνητου κουτιού το τι κλέψιμο έχω δει δε θα το πιστέψετε...Από +6-7 λίτρα ,από 5-9€ παραπάνω μέχρι ρετάρισμα και δυσκολία στο να πάρει μπροστά....Ο ένας βενζινάς έβγαζε σκάρτο το αμάξι,ο άλλος πως λέει λάθος το μάνουαλ και παίρνει....55 λίτρα,(από 45) και ένας τρίτος ήθελε να πουλήσει πρόσθετα/ματζούνια γιατί "έτσι είναι τα ντίζελ,θέλουν το κατιτίς τους" έλεγε....

Μετά από αρκετές ιστορίες για ανέκδοτο-μόνο σφαλιάρες δεν παίξαμε-κατέληξα σε ΕΚΟ AVIO που περιέργως το έχουν ΜΟΝΟΝ τα εταιρικά.οπότε ΜΟΝΟΝ εκεί,και άντε και SHELL εταιρικό (Μυρτέα δηλαδή) και τέλος,
Μείνετε μακριά από ιδιώτες ΕΚΟ ΕΤΕΚΑ REVOIL και σία γιατί βενζίνες και πετρέλαια είναι σκατά.

tzimidis
28/11/2019, 20:32
Στη συνήθη διαδρομή που κινούμαι, συναντάω 5 βενζινάδικα. Ξέρω, ή πιο σωστά, αισθάνομαι, ότι όλοι με κλέβουν.
Μπορω να κάνω κάτι,? Όχι.
Απλά δεν πηγαίνω σε αυτόν που έχει την Μ8 μόστρα μόνιμα, και προτιμώ να πηγαίνω 500μετρα παρακατω σε αυτό που βλέπω το παλικάρι να έχει μέσα τη γυναίκα του μαζί με το μωρό να το ταϊζει με το μπιμπερό.
Με κλέβει κι αυτός? Είτε σκόπιμα είτε κατά λάθος? Πιθανόν, αλλά αισθάνομαι ότι εκεί ίσως και να είναι απόλυτη ανάγκη αυτά τα 1-2 ευρώ που μπορεί να χάνω...
Δε γαμιεται, τόσα χαλάμε αριστερά και δεξιά......

savvas
29/11/2019, 07:55
Εν τέλει σου είχαν βάλει όντως ντιζελ?

Μην είσαι τόσο αφελής!
Κλασσική νοθεία στα βενζινάδικα είναι το πετρέλαιο και το νερό, και πιο σύγχρονη (νοθεία) η αιθανόλη...
Στην 100αρα ρίχνουν την απλή, και στην απλή τα παραπάνω...

Άλλωστε αν από τα 7,5λίτρα χωρητικότητας του ρεζερβουάρ είχαν μπει 5-6 λίτρα diesel, ο κινητήρας δεν θα λειτουργούσε καν. Μάνο όσο είχε βενζίνη στον λεκανάκι του καρμπιρατέρ, δηλαδή για 1 λεπτό περίπου...

Diogen
30/11/2019, 00:38
To σύστημα που πληρώνεις στο ταμείο του καταστήματος και βάζεις μόνος τα λίτρα που εχεις πληρωσει, μήπως θα ηταν καλύτερο;
Δεν ξέρω για ποιό λόγο πρέπει να υπάρχει άνθρωπος να "χειριστεί" την αντλία.




Αν έχουν ρυθμίσει να κλέβει η αντλία, ή εσύ την χειριστείς, ή ο "χειριστής", ή ο Αριστείδης ο δίκαιος, θα τη φας τη φόλα!

Diogen
30/11/2019, 01:08
Τελη Οκτωβρη 2018, βραδακι, γυριζω με το σκουτερ 50cc προς το μαγαζι μου.
Το ρεζερβουαρ σχεδον αδειο, και σταματαω σε κοντινο πρατηριο και του βαζω 10€, το γεμισα.
Συνεχιζω άλλα 200-300 μετρα και μολις φθανω στο μαγαζι, ντουμανι καπνος πισω μου.
Το αφηνω στο ρελαντι, και πλησιαζω στην εξατμιση, οπου νοιωθω εντονη μυρωδια πετρελαιου!
Υποψιασμενος οτι κατι παιζει, ξανακαβαλω και κανω μια δοκιμη με φουλ γκαζι, σε μια κοντινη ευθεια.
Κοιταζω πισω, και γινεται χαμος απο καπνο, και αφου σταματαω, μυιριζει ξεκαθαρα το πετρελαιο.
Επιστρεφω και φωναζω ενα μηχανικο απεναντι μου, να μυρισει! Τι του εκανες μου λεει, πετρελαιο εβαλες? Οχι του λεω, μολις το γεμισα βενζινη.

Ξανα στο πρατηριο, γινεται καποιος διαλογος, ελεγχουν αποδειξη, υπολογιστη τους, και μου λενε "βενζινη" σου βαλαμε.
Ποιο εντονος διαλογος, και αφου τους λεω οτι τοτε πουλανε νοθευμενη βενζινη, στο τελος μου λενε να τους κανω και καταγγελια, κατι που επραξα αγανακτισμενος το ιδιο βραδυ, και ΕΠΩΝΥΜΑ.
Εκανα επωνυμη καταγγελια, διοτι στο σαιτ τους ελεγε οτι προηγουνται οι επωνυμες καταγγελιες!

Σημειωση, τα πρατηρια εδω στη περιοχη (γειτονια), γεμιζουν τη δεξαμενη 1-2 φορες την εβδομαδα.

Συμπληρωσα που λες την αναλογη φορμα, με ΟΛΑ τα στοιχεια που ζητουσε, (μιλαμε ΟΛΑ), και αφησα τις υπηρεσιες του κρατους να λειτουργησουν, αναλογα...

Μετα απο 20+ ημερες, ελαβα email απο την αρμοδια υπηρεσια, και μου ανεφερε οτι το αιτημα μου θα προωθηθει στην αρμοδια υπηρεσια της περιοχης μου (νομαρχια, σε καποιο τμημα αν θυμαμαι καλα).
Αμεσως καταλαβα, οτι "παιχνιδι" χαθηκε! Τι στο διαλα, λεω, σε 20+ μερες το πρατηριο εχει αδειασει/πουλησει τη δεξαμενη του τουλαχιστον 3-5 φορες, τι ελεγχο θα κανουν?....

Ο χρονος κυλησε, και εγω ξεχασα το θεμα, περασε ο χειμωνας, περασε το Πασχα, και.... και αρχες Μαιου 2019 λαμβανω αλλο ενα email απο την αρμοδια υπηρεσια, και μου αναφερει οτι εγινε ο ελεγχος στο συγκεκριμενο πρατηριο, και το καυσιμο ηταν το καταλληλο!!!!!!!!!!!.............

Ξανακανω καταγγελια? Μαλλον οχι, χασιμο χρονου, απλα δεν ξαναπατω, και το διαδιδω οπου μπορω.

Αν και σημερα στο ιντερνετ σημερα βρισκεις ευκολα τα παντα, αυτο που βρισκεις με δυσκολια ειναι οποιαδηποτε επικοινωνια με τις υπηρεσιες του κ*λοκρατους...

-να αναμενω και το αναλογο καλαμπουρι? "μπας και κολλησε το ελατηριο", "τι λαδια του βαζεις", "σου εβαλαν θερμανσης αντι κινησης"... :D


Σκέφτηκα μια ιδέα για το πως μπορούμε να εξασφαλίσουμε την ορθότητα και το αδιαμφισβήτητο του δίκιου μας, σε περίπτωση καταγγελίας (αν κι όποτε προκύψει). Φτάνοντας στο βενζινάδικο και πριν ανοίξουμε τάπα, βγάζουμε μια φωτογραφία με το φορητό μας τηλέφωνο, το κοντέρ. Εστιάζουμε εκεί που δείχνει τον δείκτη του καυσίμου και ΠΡΟ ΠΑΝΤΩΝ, την ΩΡΑ!
Με αυτή τη μέθοδο, κι εφ'όσον γνωρίζουμε καλά τη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ μας (manual), μπορούμε να αποδείξουμε σε οποιονδήποτε και οποτεδήποτε, το πότε και που (ακριβή ημέρα κι ΩΡΑ, βάση της απόδειξης του πρατηρίου και της φωτο μας) έγινε η "ρομπαρία" με τον ανεφοδιασμό μας. Μέθοδος που ισχύει για όλους τους τύπους καυσίμων, ακόμα και για υγραέριο! (αν ποτέ γίνουμε δίτροχοι υγραεριοκίνητοι :D)
H μόνη δυνατή, και ΠΡΟΠΑΝΤΩΣ σιγουράντζα περίπτωση, να καλέσει κάποιος την αστυνομία επί τόπου, χωρίς να χάσει το δίκιο του!!!

Υ.Γ: Εμείς, με τις συμπεριφορές μας, πρέπει να γίνουμε το κράτος (η πολιτεία) που θέλουμε.

spyrval
30/11/2019, 12:29
Δεν μπορώ να καταλάβω τί αποδεικνύεις με το δείκτη βενζίνης.

BLiTzER
30/11/2019, 12:52
Δεν μπορώ να καταλάβω τί αποδεικνύεις με το δείκτη βενζίνης.

Πόση βενζίνη έχεις.