PDA

View Full Version : Πρόβλημα σε στροφόμετρο



viper1
25/12/2017, 12:54
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους
Έχω ένα Ducati st2 και το στροφόμετρο παίζει μέχρι το τέρμα της διαδρομής του κατά την διάρκεια της λειτουργείας την μηχανής . Όταν ανάψω τα φώτα επανέρχεται στην κανονική ένδειξη. Εκτός από το σχόλιο Ducati είναι και τα ηλεκτρολογικά του έτσι είναι ακούω πιθανές ιδέες. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η δίοδος Ζενερ στον ανορθωτη?
Έχω αλλάξει στροφόμετρο και μάτι στροφάλου

OldMan
28/12/2017, 13:07
Αν εφταιγε η Zener θα είχες πρόβλημα σταθεροποίησης της τασης σε ολο το κύκλωμα..

Δεν ξερω αν έχεις επαγωγικο στροφόμετρο αλλα αν ναι, ελεγξε την καλή λειτουργεία του RF φίλτρου γιατί βρίσκονται πολυ κοντα αυτα τα 2...

viper1
29/12/2017, 23:28
Αν εφταιγε η Zener θα είχες πρόβλημα σταθεροποίησης της τασης σε ολο το κύκλωμα..

Δεν ξερω αν έχεις επαγωγικο στροφόμετρο αλλα αν ναι, ελεγξε την καλή λειτουργεία του RF φίλτρου γιατί βρίσκονται πολυ κοντα αυτα τα 2...

Αν εννοείς επαγωγικό ότι παίρνει σήμα από πολλαπλασιαστή όχι. Και από το parts catalog δεν βρίσκω πουθενά RF filter. Αν έχει κάτι μέσα το στροφόμετρο δεν ξέρω αλλά το έχω αλλάξει με άλλο μεταχειρισμένο. Έχω κοιτάξει όλες τις γειώσεις και καλωδίωση δεν έχω βρει κάτι. Από όσα φόρουμ έχω ψάξει το συγκεκριμένο πρόβλημα το έχουν και άλλοι και παραμένει άλυτο... σκέφτομαι την αλλαγή του ανορθωτη μιας και είναι ο μόνος που έχει μείνει σαν υποψία

viper1
12/02/2019, 20:14
Έγινε αλλαγή ανορθωτη και το πρόβλημα διορθώθηκε

vaska
12/02/2019, 22:54
1 χρόνο έκανες μωρέ να αλλάξεις ανορθωτή ή άφησες τον παλιό πάνω μέχρι να πεθάνει??

Bowleno
12/02/2019, 23:56
1 χρόνο έκανες μωρέ να αλλάξεις ανορθωτή ή άφησες τον παλιό πάνω μέχρι να πεθάνει??

Μπα, επειδή κι εγώ ιταλικό έχω :D, 2 είναι τα τινά: είτε επί έναν χρόνο έψαχνε να βρει τις πταίει δοκιμάζοντας κάθε πιθανή και απίθανη αιτία είτε είναι πανάκριβος ο ανορθωτής και τα μάζευε.... :lol:

viper1
13/02/2019, 01:55
1 χρόνο έκανες μωρέ να αλλάξεις ανορθωτή ή άφησες τον παλιό πάνω μέχρι να πεθάνει??

Σχεδόν όπως τα λες. Και ξέχασα να κάνω update το θρεντ....

viper1
13/02/2019, 01:56
Μπα, επειδή κι εγώ ιταλικό έχω :D, 2 είναι τα τινά: είτε επί έναν χρόνο έψαχνε να βρει τις πταίει δοκιμάζοντας κάθε πιθανή και απίθανη αιτία είτε είναι πανάκριβος ο ανορθωτής και τα μάζευε.... :lol:

Σιγά μην έβαζα πάλι ιταλικό ανορθωτη. Είχα έναν από ένα CB 1300 στο ράφι και μπήκε μια χαρά :D

Bowleno
13/02/2019, 08:21
Σιγά μην έβαζα πάλι ιταλικό ανορθωτη. Είχα έναν από ένα CB 1300 στο ράφι και μπήκε μια χαρά :D

Κι εγώ από χοντα έβαλα :D

vaska
13/02/2019, 12:04
εσείς οι από πάνω είστε από τους ευτυχείς κατόχους Ιταλικών που όμως κινούνται με ανταλλακτικά από Γιαπωνέζικα??
δικαιούμαι λοιπόν να βγάλω το συμπέρασμα ότι τα Ιταλικά για να κινηθούν αξιοπρεπώς πρέπει να φορούν Γιαπωνέζικα ανταλλακτικά. Ντεμέκ Ιταλόφιλοι ρε παιδί μου.
:bawl:

Bowleno
13/02/2019, 14:01
εσείς οι από πάνω είστε από τους ευτυχείς κατόχους Ιταλικών που όμως κινούνται με ανταλλακτικά από Γιαπωνέζικα??
δικαιούμαι λοιπόν να βγάλω το συμπέρασμα ότι τα Ιταλικά για να κινηθούν αξιοπρεπώς πρέπει να φορούν Γιαπωνέζικα ανταλλακτικά. Ντεμέκ Ιταλόφιλοι ρε παιδί μου.
:bawl:

Μοτέρ γιαμαχα με ιταλικά ηλεκτρικά και χοντα ανταλλακτικά, οκ πάω να κόψω φλέβες λέμε:cry:

:lol:

viper1
13/02/2019, 17:16
εσείς οι από πάνω είστε από τους ευτυχείς κατόχους Ιταλικών που όμως κινούνται με ανταλλακτικά από Γιαπωνέζικα??
δικαιούμαι λοιπόν να βγάλω το συμπέρασμα ότι τα Ιταλικά για να κινηθούν αξιοπρεπώς πρέπει να φορούν Γιαπωνέζικα ανταλλακτικά. Ντεμέκ Ιταλόφιλοι ρε παιδί μου.
:bawl:

Είμαστε (και) Ιταλόφιλοι αλλά θελουμε να τα κάνουμε και βόλτες . Όχι να τα βλέπουμε παρκαρισμένα :lol:

Pew
13/02/2019, 18:26
εσείς οι από πάνω είστε από τους ευτυχείς κατόχους Ιταλικών που όμως κινούνται με ανταλλακτικά από Γιαπωνέζικα??
δικαιούμαι λοιπόν να βγάλω το συμπέρασμα ότι τα Ιταλικά για να κινηθούν αξιοπρεπώς πρέπει να φορούν Γιαπωνέζικα ανταλλακτικά. Ντεμέκ Ιταλόφιλοι ρε παιδί μου.
:bawl:

Πολλα ιταλικα παντως φορανε εκ του εργοστασιου Shindengen ανορθωτες... οχι οτι οι συγκεκριμενοι ειναι τερατα αξιοπιστιας, αλλα καμια 50000 τα βγαζουν πριν αρχισουν να υπολειτουργουν... τουλαχιστον οταν κλαταρει το πραμα, δεν μπαρουτιαζουν οπως παλιοτερα...

vaska
13/02/2019, 19:16
Μοτέρ γιαμαχα με ιταλικά ηλεκτρικά και χοντα ανταλλακτικά, οκ πάω να κόψω φλέβες λέμε:cry:

:lol:


Είμαστε (και) Ιταλόφιλοι αλλά θελουμε να τα κάνουμε και βόλτες . Όχι να τα βλέπουμε παρκαρισμένα :lol:

veglia borletti, magneti marelli λέξεις που θα με στοιχειώνουν μια ζωή

:bawl::bawl:

sapila racing
13/02/2019, 21:35
veglia borletti, magneti marelli λέξεις που θα με στοιχειώνουν μια ζωή

:bawl::bawl:

Παλι καλά γιατί υπαρχει κι η Ducati Elettrotecnica! Σου ξέφυγε αυτή.
Κι εμένα μου είχε ξεφύγει για πολύ καιρό....αλλά όχι πια αφού πήρα Pantah.. :cry:

Ομως επειδή είναι και classic το μηχανάκι κι έχουμε κι ένα Α (κεφαλαίο) κόλλημα, ο εν λόγω φοβερός ανορθωτής επισκευάστηκε με σύγχρονα σωθικά.

Bowleno
13/02/2019, 21:39
Παλι καλά γιατί υπαρχει κι η Ducati Elettrotecnica! Σου ξέφυγε αυτή.
Κι εμένα μου είχε ξεφύγει για πολύ καιρό....αλλά όχι πια.. :cry:

Ομως επειδή είναι και classic το μηχανάκι κι έχουμε κι ένα Α (κεφαλαίο) κόλλημα, ο εν λόγω φοβερός ανορθωτής επισκευάστηκε με σύγχρονα σωθικά.

Κι εσύ τέκνον Βρούτε; :p

sapila racing
13/02/2019, 21:40
Κι εσύ τέκνον Βρούτε; :p

Δες την φωτό, είναι original λέμε και δουλεύει! :D

Bowleno
13/02/2019, 21:47
Δες την φωτό, είναι original λέμε και δουλεύει! :D

Με σωθικά matsuchita; :lol:

Αφού μπόρεσες (και λεφτα υπάρχουν αφού :p ) να το επαναφέρεις πάλι καλά. :beer:

Εγώ έβαλα Χόντα κατόπιν προτροπής εκλεκτού εξουσιοδοτημένου Aprilia εκ Περιστερίου ορμώμενο και πολύ καλό παιδί :)

vaska
13/02/2019, 22:43
Παλι καλά γιατί υπαρχει κι η Ducati Elettrotecnica! Σου ξέφυγε αυτή.
Κι εμένα μου είχε ξεφύγει για πολύ καιρό....αλλά όχι πια αφού πήρα Pantah.. :cry:

Ομως επειδή είναι και classic το μηχανάκι κι έχουμε κι ένα Α (κεφαλαίο) κόλλημα, ο εν λόγω φοβερός ανορθωτής επισκευάστηκε με σύγχρονα σωθικά.
Να σου πω την αλήθεια Άρη δεν με χαλάει καθόλου που δεν την συνάντησα στο διάβα μου την συγκεκριμένη εταιρεία, μη σου πω νιώθω ευτυχής. Σπάω όμως το κεφάλι μου να θυμηθώ άλλη Ιταλική που έβγαζε παρτς για τα ηλεκτρικά σε αυτοκίνητα και την συνιστούσαν τα μαστορια της εποχής για αντικατάσταση στο Wartburg (το 353 νομίζω) για να ξεπεραστεί η μάστιγα των σταματημενων στην άκρη του δρόμου. Δεν ξέρω σίγουρα μπορεί να κάνω και λάθος αλλά νομίζω υπήρχε ακόμα μια διάσημη.

S705
14/02/2019, 01:23
Να σου πω την αλήθεια Άρη δεν με χαλάει καθόλου που δεν την συνάντησα στο διάβα μου την συγκεκριμένη εταιρεία, μη σου πω νιώθω ευτυχής. Σπάω όμως το κεφάλι μου να θυμηθώ άλλη Ιταλική που έβγαζε παρτς για τα ηλεκτρικά σε αυτοκίνητα και την συνιστούσαν τα μαστορια της εποχής για αντικατάσταση στο Wartburg (το 353 νομίζω) για να ξεπεραστεί η μάστιγα των σταματημενων στην άκρη του δρόμου. Δεν ξέρω σίγουρα μπορεί να κάνω και λάθος αλλά νομίζω υπήρχε ακόμα μια διάσημη.

Που το θυμήθηκες το Wartburg?

Ήταν το αμάξι του πατέρα μου, το πρώτο που οδήγησα... Τραυματική εμπειρία, ούτε sevro δεν είχε!
Μάλλον αυτό με ώθησε στις μηχανές.