PDA

View Full Version : Βίντεο από Μπράλο, Λιμανάκια και Κατεχάκη τη δεκαετία του '90 με FZR 1000 κ.α



Σελίδες : [1] 2

Alex94
28/12/2017, 13:52
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων, ξεκαθαρίζω ότι (σαφώς και) δεν επικροτώ τέτοιου είδους ενέργειες σε δημόσιους δρόμους. Τα ανεβάζω γιατί νομίζω ότι έχουν αξία, μιας και πρόκειται για παμπάλαια βίντεο από μία πιο αγνή και ανέμελη εποχή. Το γεγονός και μόνο ότι δεν υπήρχαν πολλοί αναβάτες που είχαν κάμερα πάνω στη μοτοσυκλέτα τη δεκαετία του '90, καθιστά ενδιαφέρον το συγκεκριμένο υλικό.

https://www.youtube.com/watch?v=XZJWXBAKup8

https://www.youtube.com/watch?v=ccJK8oY6uWo

https://www.youtube.com/watch?v=h3WU4Jgq0po

https://www.youtube.com/watch?v=ewVDTaoEmEM

sniper
28/12/2017, 14:11
XAXAXA Η Καραολή Δημητρίου χωρίς παρκαρισμένα αυτοκίνητα.... Α ρε εποχές....

Τα υπόλοιπα είναι νορμάλ... τι δεν επικροτείς; Χαλαρά πήγαιναν.

Alex94
28/12/2017, 14:16
XAXAXA Η Καραολή Δημητρίου χωρίς παρκαρισμένα αυτοκίνητα.... Α ρε εποχές....

Τα υπόλοιπα είναι νορμάλ... τι δεν επικροτείς; Χαλαρά πήγαιναν.

Αν δεις το βίντεο από τον Μπράλο, πλάγιαζαν αρκετά και πήγαιναν κάπως γρηγορούτσικα. Ο τύπος που έχει την κάμερα πάνω στο FZR έφαγε και μια σαβούρα στο τέλος. Γι' αυτό το είπα. Διότι υπάρχουν πολλοί που μόνο που διαβάζουν Μπράλο και Λιμανάκια, τους ανάβουν τα λαμπιόνια...

taisteal
28/12/2017, 14:16
Πολύ ωραίο υλικό,ειδικά στον Μπράλο για εμάς τα λοκάλια που πίναμε γαλατάκι τότε

:lol:

o_gavros
28/12/2017, 14:18
To back to back απο Hammerfal στο 3ο βίντεο είναι όλα τα λεφτά!!! γιατι ο ζούζουρας πάει πιο αργά κι απο τον επιτάφιο.


Στο πρώτο βίντεο θα ορκιζομανε ότι ακουσα τον εφτατόλη

sniper
28/12/2017, 14:21
Αν δεις το βίντεο από τον Μπράλο, πλάγιαζαν αρκετά και πήγαιναν κάπως γρηγορούτσικα. Ο τύπος που έχει την κάμερα πάνω στο FZR έφαγε και μια σαβούρα στο τέλος. Γι' αυτό το είπα. Διότι υπάρχουν πολλοί που μόνο που διαβάζουν Μπράλο και Λιμανάκια, τους ανάβουν τα λαμπιόνια...
Εμαθε βέβαια ότι δεν κλείνουμε το γκάζι στη στροφή, ειδικά αν πας κι αργά.....

To back to back απο Hammerfal στο 3ο βίντεο είναι όλα τα λεφτά!!! γιατι ο ζούζουρας πάει πιο αργά κι απο τον επιτάφιο.


Στο πρώτο βίντεο θα ορκιζομανε ότι ακουσα τον εφτατόλη
Έτσι πήγαιναν τα zzr600 ρε συ, δεν φταίει ο αναβάτης.

o_gavros
28/12/2017, 14:24
Εχω πετύχει ζουζουρα στην παλιά εθνική για Κόρινθο να με κερνάει πόνο και καημό.
Επίσης,διορθώστε με αν σφάλω, ο τυπος έχει λαθος στάση σωματος.

sniper
28/12/2017, 14:25
Εχω πετύχει ζουζουρα στην παλιά εθνική για Κόρινθο να με κερνάει πόνο και καημό.

1100 θα ήταν.

7Tolis
28/12/2017, 14:31
Μπραλος forever. Πολλοί φίλοι και γνωστοί χαντακώθηκαν. Πάντα θα ελκύει αναβάτες όμως. Γαυρε 2001 2003 πήγαινα 2 φορές την εβδομάδα και Δομοκό 1. Ωραίες στιγμές. Νιρβάνα στρίβοντας.

Alex94
28/12/2017, 14:34
Εμαθε βέβαια ότι δεν κλείνουμε το γκάζι στη στροφή, ειδικά αν πας κι αργά.....

Έτσι πήγαιναν τα zzr600 ρε συ, δεν φταίει ο αναβάτης.

Έχω μιλήσει με τον αναβάτη και σύμφωνα με όσα μου είπε είχε λάδια. Όλοι έτσι λένε βέβαια. Τέλος πάντων. Σερνόταν για πολλά μέτρα αλλά δεν έπαθε κάτι ιδιαίτερο, μιας και φορούσε δέρματα.

taisteal
28/12/2017, 14:34
Μπραλος forever. Πολλοί φίλοι και γνωστοί χαντακώθηκαν. Πάντα θα ελκύει αναβάτες όμως. Γαυρε 2001 2003 πήγαινα 2 φορές την εβδομάδα και Δομοκό 1. Ωραίες στιγμές. Νιρβάνα στρίβοντας.

Το 96 αν δεν απατώμαι θυμάμαι τον Γιάννη Μπ.που σκοτώθηκε Μπράλο..

Alex94
28/12/2017, 14:40
Το 96 αν δεν απατώμαι θυμάμαι τον Γιάννη Μπ.που σκοτώθηκε Μπράλο..

Έχουν φύγει πολλοί σε αυτόν τον δρόμο, όπως και στην Επίδαυρο (είχε σακατευτεί ένας θείος μου εκεί, συντριπτικό και στα δύο πόδια). Τότε υπήρχε η δικαιολογία της έλλειψης πίστας, αλλά ακόμα και σήμερα είναι πολλοί αυτοί που συνεχίζουν να πηγαίνουν. Τώρα τι δικαιολογία υπάρχει; Τέλος πάντων...

BLiTzER
28/12/2017, 14:44
Έχουν φύγει πολλοί σε αυτόν τον δρόμο, όπως και στην Επίδαυρο (είχε σακατευτεί ένας θείος μου εκεί, συντριπτικό και στα δύο πόδια). Τότε υπήρχε η δικαιολογία της έλλειψης πίστας, αλλά ακόμα και σήμερα είναι πολλοί αυτοί που συνεχίζουν να πηγαίνουν. Τώρα τι δικαιολογία υπάρχει;

Η έλλειψη πίστας.

Alex94
28/12/2017, 14:49
Η έλλειψη πίστας.

Ε μα ναι. Τα Μέγαρα δεν κάνουν. ''Έχουν αυτοκινητάδικη σχεδίαση'' που λέει και μια ψυχή.

o teos
28/12/2017, 14:53
Δε μπορώ να τα ακούω αυτά από άνθρωπο που δεν έχει οδηγησει μοτοσυκλέτα.....λέω δε θα απαντήσω αλλά..
Αν θες δικαιολογία για να οδηγήσεις σε ωραιες στριφτερες διαδρομές τότε καλύτερα πάρε αμάξι φίλο η σκουτερ να σαι και ανετος...
Προφανέστατα και μια πίστα καλή θα ήταν το ιδανικό αλλά οι διαδρομές που κατακρίνεις χωρις να ξερεις είναι μια χαρα..
Άκου λεει δικαιολογία...πφφφ..:rolleyes:

sniper
28/12/2017, 14:53
Η έλλειψη πίστας.


Ε μα ναι. Τα Μέγαρα δεν κάνουν. ''Έχουν αυτοκινητάδικη σχεδίαση'' που λέει και μια ψυχή.

Άλλο ο δρόμος, άλλο η πίστα. Σε κάποιους (όχι σε μένα) δεν τους αρέσει η πίστα. Εξού και τα ΤΤ.

Alex94
28/12/2017, 14:56
Δε μπορώ να τα ακούω αυτά από άνθρωπο που δεν έχει οδηγησει μοτοσυκλέτα.....λέω δε θα απαντήσω αλλά..
Αν θες δικαιολογία για να οδηγήσεις σε ωραιες στριφτερες διαδρομές τότε καλύτερα πάρε αμάξι φίλο η σκουτερ να σαι και ανετος...
Προφανέστατα και μια πίστα καλή θα ήταν το ιδανικό αλλά οι διαδρομές που κατακρίνεις χωρις να ξερεις είναι μια χαρα..
Άκου λεει δικαιολογία...πφφφ..:rolleyes:

Ναι, είναι μια χαρά. Γι' αυτό είναι γεμάτες εκκλησάκια. Αν εσύ εγκρίνεις το να πηγαίνει κάποιος και να παριστάνει τον Ρόσσι σε τέτοιους δρόμους, τι να σου πω; Το ότι δεν έχω οδηγήσει μοτοσυκλέτα δεν λέει απολύτως τίποτα. Κοινή λογική χρειάζεται. Αν ο άλλος γουστάρει να θέτει σε κίνδυνο το τομάρι του, είναι δικαίωμα του. Οι άλλοι όμως τι του φταίνε;

sniper
28/12/2017, 14:59
Ναι, είναι μια χαρά. Γι' αυτό είναι γεμάτες εκκλησάκια. Αν εσύ εγκρίνεις το να πηγαίνει κάποιος και να παριστάνει τον Ρόσσι σε τέτοιους δρόμους, τι να σου πω; Το ότι δεν έχω οδηγήσει μοτοσυκλέτα δεν λέει απολύτως τίποτα. Κοινή λογική χρειάζεται. Αν ο άλλος γουστάρει να θέτει σε κίνδυνο το τομάρι του, είναι δικαίωμα του. Οι άλλοι όμως τι του φταίνε;

Τώρα σοβαρά; ΟΚ, κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και μην λες τίποτα πριν οδηγήσεις σε τέτοιους δρόμους μηχανή.

Alex94
28/12/2017, 14:59
Άλλο ο δρόμος, άλλο η πίστα. Σε κάποιους (όχι σε μένα) δεν τους αρέσει η πίστα. Εξού και τα ΤΤ.

Οπότε ας πάνε να στρίψουν στην Επίδαυρο και στον Μπράλο, ε; Δεν τρέχει κάτι.

Alex94
28/12/2017, 15:01
Τώρα σοβαρά; ΟΚ, κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και μην λες τίποτα πριν οδηγήσεις σε τέτοιους δρόμους μηχανή.

Εξήγησε μου λίγο...γιατί πρέπει να είμαι πεπειραμένος αναβάτης για να μπορώ να κρίνω και να πω ότι είναι απαράδεκτο και ανευθυνότητα το να πηγαίνεις να ξύνεις σε δημόσιους δρόμους, θέτοντας τον εαυτό σου αλλά και άλλους σε κίνδυνο;

o teos
28/12/2017, 15:03
Καλά οκ ότι πεις...Δε θα στο χαλάσω εγώ φιλτατε το όνειρο θερινής νυκτός στην ουτοπική Ελλάδα που έχεις στο μυαλό σου προφανέστατα..αν σκέφτεσαι ετσι και δε λεω ότι είσαι λάθος πρόσεξε,Αλλά αν σκέφτεσαι ετσι πάρε κάτι να κάνεις τη δουλειά σου και τι βόλτες σου ξεχνά τα ss και όταν με το καλο γίνει μια πολύ καλή και αξιόλογη πίστα με νορμάλ κόστος θα πας γρήγορα και θα χαρείς οδήγηση...προφανέστατα δεν είναι σωστό να πηγαίνουμε σαν ηλίθιοι σε δημόσιους δρόμους αλλά θέλω πολύ να δω απο όσους οδηγανε πόσοι πανε με τα όρια στις πινακίδες..anyway ας μην αναλωθούμε και εδώ στα ίδια και Στα ίδια.....θα δεις τι εννοώ όταν με το καλο καβαλήσεις..:wave2:

Alex94
28/12/2017, 15:06
Καλά οκ ότι πεις...Δε θα στο χαλάσω εγώ φιλτατε το όνειρο θερινής νυκτός στην ουτοπική Ελλάδα που έχεις στο μυαλό σου προφανέστατα..αν σκέφτεσαι ετσι και δε λεω ότι είσαι λάθος πρόσεξε,Αλλά αν σκέφτεσαι ετσι πάρε κάτι να κάνεις τη δουλειά σου και τι βόλτες σου ξεχνά τα ss και όταν με το καλο γίνει μια πολύ καλή και αξιόλογη πίστα με νορμάλ κόστος θα πας γρήγορα και θα χαρείς οδήγηση...προφανέστατα δεν είναι σωστό να πηγαίνουμε σαν ηλίθιοι σε δημόσιους δρόμους αλλά θέλω πολύ να δω απο όσους οδηγανε πόσοι πανε με τα όρια στις πινακίδες..anyway ας μην αναλωθούμε και εδώ στα ίδια και Στα ίδια.....θα δεις τι εννοώ όταν με το καλο καβαλήσεις..:wave2:

Ξέρω άτομα που έχουν 1000άρια ss (όχι το ταπεινό 2μισαράκι που θέλω να πάρω εγώ) και δεν πάνε σε Επιδαύρους, Λιμανάκια, Μπράλους και Άγιους. Και είναι εντελώς διαφορετικό να πηγαίνεις με περισσότερα απ' όσα γράφει το όριο σε ένα ανοιχτό κομμάτι και εντελώς διαφορετικό να πηγαίνεις και να οδηγείς στο όριο, ξύνοντας σε κάθε στροφή. Νομίζω υπάρχει διαφορά...

Υ.Γ Και για να σας προλάβω, δεν είναι καφετεριάκηδες.

BLiTzER
28/12/2017, 15:09
Ναι, είναι μια χαρά. Γι' αυτό είναι γεμάτες εκκλησάκια. Αν εσύ εγκρίνεις το να πηγαίνει κάποιος και να παριστάνει τον Ρόσσι σε τέτοιους δρόμους, τι να σου πω; Το ότι δεν έχω οδηγήσει μοτοσυκλέτα δεν λέει απολύτως τίποτα. Κοινή λογική χρειάζεται. Αν ο άλλος γουστάρει να θέτει σε κίνδυνο το τομάρι του, είναι δικαίωμα του. Οι άλλοι όμως τι του φταίνε;

Έτσι ακριβώς είναι. Επίσης, τώρα που γυρνάει, να μιλήσουμε και για τους ορειβάτες, τους αλεξιπτωτιστές, τους πιλότους, τους δύτες, τους παρκουρίστες, τους skaters, τους break dancers, τους... Εντάξει, η δική τους ζωή δεν τους νοιάζει, αλλά οι άλλοι τι φταίνε; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ! ΝΤΡΟΠΗ! ΑΙΣΧΟΣ!


Ξέρω άτομα που έχουν 1000άρια ss (όχι το ταπεινό 2μισαράκι που θέλω να πάρω εγώ) και δεν πάνε σε Επιδαύρους, Λιμανάκια, Μπράλους και Άγιους. Και είναι εντελώς διαφορετικό να πηγαίνεις με περισσότερα απ' όσα γράφει το όριο σε ένα ανοιχτό κομμάτι και εντελώς διαφορετικό να πηγαίνεις και να οδηγείς στο όριο, ξύνοντας σε κάθε στροφή. Νομίζω υπάρχει διαφορά...

Ναι, σαφώς υπάρχει διαφορά. Οι μεν είναι κουλοί και οι δε δεν είναι.

ΥΓ. ΔΕΝ ΕΝΘΑΡΡΥΝΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ. ΠΑΝΤΑ ΕΝΤΟΣ ΟΡΙΩΝ!

o teos
28/12/2017, 15:10
Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται..:smokin:
Η βρίσκει δικαιολογίες να μην πάει σε τέτοιες διαδρομές..τα τσάγια καραδοκούν...ειδικά άμα στο ρίχνει κάνα 600 ότι κατηγορίας και να ναι:tooth::whistle:

Alex94
28/12/2017, 15:10
Έτσι ακριβώς είναι. Επίσης, τώρα που γυρνάει, να μιλήσουμε και για τους ορειβάτες, τους αλεξιπτωτιστές, τους πιλότους, τους δύτες, τους παρκουρίστες, τους skaters, τους... Εντάξει, η δική τους ζωή δεν τους νοιάζει, αλλά οι άλλοι τι φταίνε; ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ! ΝΤΡΟΠΗ! ΑΙΣΧΟΣ!

Άσχετο. Εντελώς όμως.

BLiTzER
28/12/2017, 15:14
Άσχετο. Εντελώς όμως.

Γιατί είναι άσχετο; Κι αυτοί κάνουν κάτι επικίνδυνο και μπορεί να πάρουν κάποιον στον λαιμό τους. Αν σκάσει ένας αλεξιπτωτιστής στο κεφάλι σου, δε θα το απολαύσεις ιδιαίτερα. Είναι πολύ πιθανό, δε, ο πονοκέφαλος που θα σου προκαλέσει, να μην περάσει με ντεπόν.

Alex94
28/12/2017, 15:15
Γιατί είναι άσχετο; Κι αυτοί κάνουν κάτι επικίνδυνο και μπορεί να πάρουν κάποιον στον λαιμό τους. Αν σκάσει ένας αλεξιπτωτιστής στο κεφάλι σου, δε θα το απολαύσεις ιδιαίτερα. Είναι πολύ πιθανό, δε, ο πονοκέφαλος που θα σου προκαλέσει, να μην περάσει με ντεπόν.

Μισό να βάλω τη γαργαλιέρα στην πρίζα.

BLiTzER
28/12/2017, 15:15
Σκούπισε καλά τα χέρια σου, δε θέλουμε να πάθεις κάτι.

o teos
28/12/2017, 15:16
Μισό να βάλω τη γαργαλιέρα στην πρίζα.

Δεν ξέρεις να εκτιμάς καλό χιούμορ...τςτςτς...εμένα μ άρεσε ιδιαίτερα..:p

o_gavros
28/12/2017, 15:17
πόσο ψοφάτε για παρέλαση ρε παλαιοπουστες;


Αλεξ, καλα τα λες στη θεωρία,απλά άσε λίγο χώρο για αναθεώρηση για όταν καβαλήσεις ;)

Alex94
28/12/2017, 15:17
Σκούπισε καλά τα χέρια σου, δε θέλουμε να πάθεις κάτι.

Πας Επίδαυρο κτλ; Αν ναι, θα ήταν έντιμο εκ μέρους σου να πεις ''Ναι, είμαι λακαμάς και γουστάρω. Ξέρω ότι κάνω μαλακία, αλλά μου αρέσει'' και όχι να προσπαθείς να βρεις ''άλλοθι'' και να εξωραϊσεις την κατάσταση. Γι' αυτό δεν λυπάμαι καθόλου όσους ''φεύγουν'' σε τέτοιους δρόμους.

Alex94
28/12/2017, 15:19
πόσο ψοφάτε για παρέλαση ρε παλαιοπουστες;


Αλεξ, καλα τα λες στη θεωρία,απλά άσε λίγο χώρο για αναθεώρηση για όταν καβαλήσεις ;)

Ακόμα κι έτσι να έρθουν τα πράγματα, καλό είναι να είμαστε ειλικρινείς (τουλάχιστον μεταξύ μας) και να αναγνωρίζουμε τις μαλακίες μας.

o teos
28/12/2017, 15:19
Πέρα απ την πλακα δεν τον ξέρεις και καλό είναι να διαβάζεις καλύτερα τι σου γράφει και να μην αναφέρεσαι επί προσωπικού..Γενικά ο συγκεκριμένος δεν ψάχνει αλοθι ποτέ.....Και ναι ψωφαμε για parade....ότι και να ναι αυτό μεσιε:bawl:

BLiTzER
28/12/2017, 15:23
Πας Επίδαυρο κτλ; Αν ναι, θα ήταν έντιμο εκ μέρους σου να πεις ''Ναι, είμαι λακαμάς και γουστάρω. Ξέρω ότι κάνω μαλακία, αλλά μου αρέσει'' και όχι να προσπαθείς να βρεις ''άλλοθι'' και να εξωραϊσεις την κατάσταση. Γι' αυτό δεν λυπάμαι καθόλου όσους ''φεύγουν'' σε τέτοιους δρόμους.

Ξέρω ότι λέω κάτι νέο για σένα, θα γκρεμιστούν όλα τα 13 χρόνια εμπειρίας ζωής που κατέχεις, αλλά αν εσύ θεωρείς κάτι μαλακία, δε σημαίνει ότι είναι κιόλας. Καλά κάνεις και θεωρείς ό,τι θεωρείς, λυπάσαι όποιον λυπάσαι, κράτα το για τον εαυτό σου, κανείς δε νοιάζεται, μπαμπάι.

o_gavros
28/12/2017, 15:23
Ακόμα κι έτσι να έρθουν τα πράγματα, καλό είναι να είμαστε ειλικρινείς (τουλάχιστον μεταξύ μας) και να αναγνωρίζουμε τις μαλακίες μας.

Ναι ρε λεβέντη, απλά μπάστα λίγο με το "κήρυγμα" γιατί χτυπάει κάπως.
Εμείς που τονε ξέρουμε τι μαλακας και πόσο κουλάδι είναι (εκτός απο αξιαγάπητο αρκουδάκι της αγάπης) δεν δίνουμε τόσο σημασία.

Alex94
28/12/2017, 15:24
Ξέρω ότι λέω κάτι νέο για σένα, θα γκρεμιστούν όλα τα 13 χρόνια εμπειρίας ζωής που κατέχεις, αλλά αν εσύ θεωρείς κάτι μαλακία, δε σημαίνει ότι είναι κιόλας. Καλά κάνεις και θεωρείς ό,τι θεωρείς, λυπάσαι όποιον λυπάσαι, κράτα το για τον εαυτό σου, κανείς δε νοιάζεται, μπαμπάι.

Δεν λες κάτι νέο για μένα. Δεν λες κάτι νέο για κανέναν βασικά. Λες ό,τι λένε/έλεγαν όλοι αυτοί που έχουν αφήσει πόδια και χέρια σε αυτές τις διαδρομές.

sniper
28/12/2017, 15:25
Πας Επίδαυρο κτλ; Αν ναι, θα ήταν έντιμο εκ μέρους σου να πεις ''Ναι, είμαι λακαμάς και γουστάρω. Ξέρω ότι κάνω μαλακία, αλλά μου αρέσει'' και όχι να προσπαθείς να βρεις ''άλλοθι'' και να εξωραϊσεις την κατάσταση. Γι' αυτό δεν λυπάμαι καθόλου όσους ''φεύγουν'' σε τέτοιους δρόμους.

Edit : Έσβησα ότι εγραψα, νόμιζα ότι μιλούσα με ενήλικα.

Alex94
28/12/2017, 15:25
Ναι ρε λεβέντη, απλά μπάστα λίγο με το "κήρυγμα" γιατί χτυπάει κάπως.
Εμείς που τονε ξέρουμε τι μαλακας και πόσο κουλάδι είναι (εκτός απο αξιαγάπητο αρκουδάκι της αγάπης) δεν δίνουμε τόσο σημασία.

Οκ. Δεκτό. Άλλο είναι το θέμα του θρεντ έτσι κι αλλιώς. Ξεφύγαμε.

sniper
28/12/2017, 15:26
Ξέρω ότι λέω κάτι νέο για σένα, θα γκρεμιστούν όλα τα 13 χρόνια εμπειρίας ζωής που κατέχεις,.....

Ρε σεις, 13χρονο μας κάνει κυρηγμα; :tooth:

Μπα σε καλό σου Alex94 :tooth:

BLiTzER
28/12/2017, 15:27
Κουτάκιας ετών 22 μπήκε στο moto.gr να κάνει κήρυγμα για τους ΑΛΗΤΕΣ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ. Πιο κλισέ κι από τον Hasselhoff στα 80s.

Alex94
28/12/2017, 15:27
Προσπάθησε να μην βρεθούμε ποτέ από κοντά. Έχοντας χάσει φίους στο δρόμο (και με 2 και με 4 τροχούς), τα παράπανω τα βλέπω μόνο ως ύβρεις στη μνήμη τους και εντελώς χυδαία από κάποιον που δεν ξέρει τι του γίνεται.

Θα μας δείρεις κιόλας; Πρέπει να φοβάμαι; Ελπίζω μόνο να μην δίνεις τέτοια παραδείγματα στα παιδιά σου (αν έχεις). Και για να σ' το κάνω πιο λιανά, δεν τους λυπάμαι διότι δεν ήταν άτυχοι. Γύρευαν τον μπελά τους. Είναι σαν να ακροβατείς σε ένα σχοινί, ή να βάζεις το χέρι σου μπροστά από το στόμα μιας κόμπρας. Αν γίνει η στραβή, δεν θα σου φταίει κανένας. Το κεφάλι σου θα φταίει. Αν σε τσαντίζει η γνώμη μου, λυπάμαι. Btw, να 'ναι καλά όπου κι αν είναι οι φίλοι σου.

Alex94
28/12/2017, 15:30
Ρε σεις, 13χρονο μας κάνει κυρηγμα; :tooth:

Μπα σε καλό σου Alex94 :tooth:

Είμαι σίγουρος ότι κι όταν ήμουν 13, είχα περισσότερο μυαλό από πολλούς που εκφράζουν τέτοιου είδους απόψεις και είναι 30φευγα.

sniper
28/12/2017, 15:30
..... . Και για να σ' το κάνω πιο λιανά, δεν τους λυπάμαι διότι δεν ήταν άτυχοι. Γύρευαν τον μπελά τους.

...

... Btw, να 'ναι καλά όπου κι αν είναι οι φίλοι σου.

Είσαι και μεγαλόψυχος, τρομάρα σου...

Alex94
28/12/2017, 15:32
Είσαι και μεγαλόψυχος, τρομάρα σου...

Είμαι.

o_gavros
28/12/2017, 15:33
Είμαι σίγουρος ότι κι όταν ήμουν 13, είχα περισσότερο μυαλό από πολλούς που εκφράζουν τέτοιου είδους απόψεις και είναι 30φευγα.

Πάρτο λίγο αλλιώς όμως.
Κρίνεις τους πάντες και τα πάντα, χωρίς να ξέρεις.
Δεν είναι αυτό το νόημα του χώρου.

sniper
28/12/2017, 15:33
Πάρτο λίγο αλλιώς όμως.
Κρίνεις τους πάντες και τα πάντα, χωρίς να ξέρεις.
Δεν είναι αυτό το νόημα του χώρου.

Για τον Πλίτσερ είχε ένα δίκιο βεβαια. Κι αυτός μιλάει και δεν έχει μηχανή.

o_gavros
28/12/2017, 15:35
Για τον Πλίτσερ είχε ένα δίκιο βεβαια. Κι αυτός μιλάει και δεν έχει μηχανή.

:lol:
Αγάπη θέλει μόνο.

Alex94
28/12/2017, 15:37
Πάρτο λίγο αλλιώς όμως.
Κρίνεις τους πάντες και τα πάντα, χωρίς να ξέρεις.
Δεν είναι αυτό το νόημα του χώρου.

Μισό λεπτό ρε αδερφέ. Τη γνώμη μου λέω και μάλιστα με κόσμιο και ευπρεπή τρόπο. Δεν έβρισα. Πρέπει ντε και καλά να συμφωνώ; Εγώ θλίβομαι που βλέπω τόσο κόσμο να έχει απόψεις του τύπου ''Έλα μωρέ, δεν πειράζει που πάνε και κάνουν τέτοια πράγματα στον δρόμο. Δεν τρέχει κάτι''. Το μόνο τους αντεπιχείρημα, όλων αυτών που μιλάνε λες και γεννήθηκαν πάνω σε μια σέλα και αμύνονται δια της ειρωνείας, είναι το εξής: ''Έλα μωρέ που θα έρθει τώρα ο 23χρονος να μας την πει''.

buckley
28/12/2017, 15:37
Είμαι.

Έχει πλάκα ρε μάγκα μου πάντως που συνεχίζεις ν' απαντάς...

BLiTzER
28/12/2017, 15:37
Θα μας δείρεις κιόλας; Πρέπει να φοβάμαι; Ελπίζω μόνο να μην δίνεις τέτοια παραδείγματα στα παιδιά σου (αν έχεις). Και για να σ' το κάνω πιο λιανά, δεν τους λυπάμαι διότι δεν ήταν άτυχοι. Γύρευαν τον μπελά τους. Είναι σαν να ακροβατείς σε ένα σχοινί, ή να βάζεις το χέρι σου μπροστά από το στόμα μιας κόμπρας. Αν γίνει η στραβή, δεν θα σου φταίει κανένας. Το κεφάλι σου θα φταίει. Αν σε τσαντίζει η γνώμη μου, λυπάμαι. Btw, να 'ναι καλά όπου κι αν είναι οι φίλοι σου.

Άκου να δεις. Δε με ενδιαφέρει η γνώμη σου για τα παιδιά οποιουδήποτε, για το αν λυπάσαι κάποιον ή όχι και γενικά δε με ενδιαφέρει οτιδήποτε έχεις να πεις. Ίσως στο προαύλιο του Γυμνασίου να έχεις περισσότερη πέραση. Δοκίμασε εκεί.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν τσαντίζομαι. Λολ. Πριν από σένα, έχουν περάσει άλλα 435049568 20χρονα με "άποψη", την οποία έβαλαν εκεί που έπρεπε.

Συμφωνούμε στο ότι αν γίνει στραβή, έχει ευθύνη. 100% μαζί σου. Το πρώτο (και μόνο) σωστό πράγμα που έγραψες. Πιθανότατα για τα επόμενα 10 χρόνια.


Δεν λες κάτι νέο για μένα. Δεν λες κάτι νέο για κανέναν βασικά. Λες ό,τι λένε/έλεγαν όλοι αυτοί που έχουν αφήσει πόδια και χέρια σε αυτές τις διαδρομές.

Ας κάνουμε στην άκρη το γεγονός ότι κακώς εκφέρεις γνώμη για κάτι που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, καθώς το μεγαλύτερο επίτευγμά σου σε 2 τροχούς είναι το ποδήλατο που κράτησες για μισό λεπτό, μέχρι να δέσει τα κορδόνια του ο μεγάλος σου ξάδερφος. Θα πω απλά ότι κακώς σε έχουν αφήσει να βρίζεις επί προσωπικού, κάτι που κανείς δεν έκανε εδώ έως τώρα.

Και έτσι για να μη χαθούν, να έχουμε να γελάμε σε 2, 3, 5 χρόνια:


Πας Επίδαυρο κτλ; Αν ναι, θα ήταν έντιμο εκ μέρους σου να πεις ''Ναι, είμαι λακαμάς και γουστάρω. Ξέρω ότι κάνω μαλακία, αλλά μου αρέσει'' και όχι να προσπαθείς να βρεις ''άλλοθι'' και να εξωραϊσεις την κατάσταση. Γι' αυτό δεν λυπάμαι καθόλου όσους ''φεύγουν'' σε τέτοιους δρόμους.

o_gavros
28/12/2017, 15:41
Ρε παλίκαρε, δεν ακούς.
Μπήκες καπετανάτος να κηρύξεις το δίκιο (σου), σε ένα θρεντ μάλιστα που ξεκίνησες βάζοντας βίντεο απο Μπραλο,Λιμανάκια,κλπ...
Και ενώ γενικά σου είπανε μεγάλη μπουκια φάε,μεγάλη κουβέντα μη λες, εσύ συνεχίζεις με ασέβειες για ανθρώπους που δεν είναι πια μαζί μας.
Ε τι περιμένεις δηλαδη;

Τεσπα,ας μείνει εδώ όλο αυτό και παμε παρακατω.

o teos
28/12/2017, 15:47
Ωραια...αρα...Πάμε Επίδαυρο η Λιμανακια???εχω αυτοκτονικες τασεις σημερα..:vroum::vroum:


Επειδή είπες πάμε παρακάτω δηλαδής όχι τπτ άλλο:bawl:

sniper
28/12/2017, 15:48
.... και παμε παρακατω.

Σίγουρα; Έχει κάτι στροφές πι οκάτω, μη γίνει καμιά στραβη... :tooth:

Alex94
28/12/2017, 15:51
Άκου να δεις. Δε με ενδιαφέρει η γνώμη σου για τα παιδιά οποιουδήποτε, για το αν λυπάσαι κάποιον ή όχι και γενικά δε με ενδιαφέρει οτιδήποτε έχεις να πεις. Ίσως στο προαύλιο του Γυμνασίου να έχεις περισσότερη πέραση. Δοκίμασε εκεί.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ δεν τσαντίζομαι. Λολ. Πριν από σένα, έχουν περάσει άλλα 435049568 20χρονα με "άποψη", την οποία έβαλαν εκεί που έπρεπε.

Συμφωνούμε στο ότι αν γίνει στραβή, έχει ευθύνη. 100% μαζί σου. Το πρώτο (και μόνο) σωστό πράγμα που έγραψες. Πιθανότατα για τα επόμενα 10 χρόνια.



Ας κάνουμε στην άκρη το γεγονός ότι κακώς εκφέρεις γνώμη για κάτι που δεν έχεις την παραμικρή ιδέα, καθώς το μεγαλύτερο επίτευγμά σου σε 2 τροχούς είναι το ποδήλατο που κράτησες για μισό λεπτό, μέχρι να δέσει τα κορδόνια του ο μεγάλος σου ξάδερφος. Θα πω απλά ότι κακώς σε έχουν αφήσει να βρίζεις επί προσωπικού, κάτι που κανείς δεν έκανε εδώ έως τώρα.

Και έτσι για να μη χαθούν, να έχουμε να γελάμε σε 2, 3, 5 χρόνια:

Αν νομίζεις ότι με την ειρωνεία και με το να το παίζεις ιστορία ισχυροποιείς τη θέση σου απέναντι μου, είσαι γελασμένος. Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια. Τέλος πάντων. Αρκετά. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τη ζαχαρένια μας με κουβέντες που απ' ό,τι φαίνεται δεν οδηγούν πουθενά.

o teos
28/12/2017, 15:52
Αν νομίζεις ότι με την ειρωνεία και με το να το παίζεις ιστορία ισχυροποιείς τη θέση σου απέναντι μου, είσαι γελασμένος. Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια. Τέλος πάντων. Αρκετά. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τη ζαχαρένια μας με κουβέντες που απ' ό,τι φαίνεται δεν οδηγούν πουθενά.

Μα τι λες.....οδηγούν.....Στις στροφές παρακάτω...:tooth:

Alex94
28/12/2017, 15:54
Μα τι λες.....οδηγούν.....Στις στροφές παρακάτω...:tooth:

Στο καλό κομμάτι με τα ''χαστούκια'';

o teos
28/12/2017, 15:55
Εμείς είμεθα πολιτισμένοι δεν ξέρω για σένα...Στις στροφές κερνάμε μόνο τσάγια...Ο ένας τον άλλο...:a33:

Alex94
28/12/2017, 15:57
Εμείς είμεθα πολιτισμένοι δεν ξέρω για σένα...Στις στροφές κερνάμε μόνο τσάγια...Ο ένας τον άλλο...:a33:

Με αγκώνα κάτω;

o teos
28/12/2017, 16:00
Οχι προς θεού αν εχω κάτω τους αγκώνες πως θα κεράσω τσαι..εξάλλου για τη συγκεκριμένη περίπτωση δε θα χρειαζόταν κάν γόνατο...:wave2::smokin:

BLiTzER
28/12/2017, 16:00
Αν νομίζεις ότι με την ειρωνεία και με το να το παίζεις ιστορία ισχυροποιείς τη θέση σου απέναντι μου, είσαι γελασμένος. Δεν μου κάνει εντύπωση βέβαια. Τέλος πάντων. Αρκετά. Δεν υπάρχει λόγος να χαλάμε τη ζαχαρένια μας με κουβέντες που απ' ό,τι φαίνεται δεν οδηγούν πουθενά.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο στη συγκεκριμένη "συζήτηση", με τα συγκεκριμένα άτομα, εκτός από το να κάνω πλάκα. Το τι κάνω εγώ αφορά μόνο εμένα και δεν έχω κανένα λόγο να υπερασπιστώ οτιδήποτε. Άσε που είναι πολύ πιο απολαυστικό να κράζεις τις γνώμες άλλων.

Πάντως, έτσι για την ιστορία, δεν έχεις ιδέα αν πηγαίνω Επίδαυρο, Μπράλο, Λιμανάκια ή κάνω 30 track days/έτος. Απλά υποθέτεις. Και εκτίθεσαι. Γενικά δεν έχεις ιδέα. Ας μιλήσουμε για κάτι άλλο. Τι ωροσκόπο έχεις;

sniper
28/12/2017, 16:02
Με αγκώνα κάτω;
391656

aris xj
28/12/2017, 16:07
ενα τσαι στο stork τωρα..μια χαρα θα ηταν...και ας βρεχει...:a022::a022:

Alex94
28/12/2017, 16:07
Δεν υπάρχει κάτι άλλο στη συγκεκριμένη "συζήτηση", με τα συγκεκριμένα άτομα, εκτός από το να κάνω πλάκα. Το τι κάνω εγώ αφορά μόνο εμένα και δεν έχω κανένα λόγο να υπερασπιστώ οτιδήποτε. Άσε που είναι πολύ πιο απολαυστικό να κράζεις τις γνώμες άλλων.

Πάντως, έτσι για την ιστορία, δεν έχεις ιδέα αν πηγαίνω Επίδαυρο, Μπράλο, Λιμανάκια ή κάνω 30 track days/έτος. Απλά υποθέτεις. Και εκτίθεσαι. Γενικά δεν έχεις ιδέα. Ας μιλήσουμε για κάτι άλλο. Τι ωροσκόπο έχεις;

Δεν με ενδιαφέρει αν κάνεις ακόμα και 50 track days κάθε χρόνο. Κουβέντα κάνουμε και ανταλλάζουμε απόψεις. Με βάση τις απόψεις που εκφέρεις θα σου απαντήσω. Δεν με ενδιαφέρουν οι συνήθειες σου, όπως δεν ενδιαφέρουν εσένα οι δικές μου.

RaGe_Raptor
28/12/2017, 16:08
Ο Αλεξ μεγάλωσε και συνεχίζει να ζει σε γυάλα. Αυτό κατάλαβα διαβάζοντας τις απαντήσεις μονομιάς μέχρι εδώ. Άποψή μου, ε? :rolleyes:

o teos
28/12/2017, 16:10
Ο Αλεξ μεγάλωσε και συνεχίζει να ζει σε γυάλα. Αυτό κατάλαβα διαβάζοντας τις απαντήσεις μονομιάς μέχρι εδώ. Άποψή μου, ε? :rolleyes:

Φιλαι άκου....απο ανθρώπους που ξύνουν γόνατο δεν θέλουμε απόψεις...ορίστε μας...πάλιο τεντιμποιδες :a22:

BLiTzER
28/12/2017, 16:23
Ναι, αλλά επειδή δε βλέπουμε καλά, είναι δρόμος ή πίστα; Είναι μαλάκας ή οδηγός; :lol:

o teos
28/12/2017, 16:25
Νομίζω πίστα αρα και οδηγός.....αλλαααα ξύνει γόνατα...λυπάμαι χάσατε :p

RaGe_Raptor
28/12/2017, 16:35
Παιδιά εγώ αγκώνες ακόμα, δεν. Γιατί κάτι διάβασα πιο πάνω για αγκώνες. Λίγο γόνατο για πουλ μουρ άβαταρ στα φόρουμ.

Μα ρε Τέος ο Αλεξ φαίνεται πολύ "αποστειρωμένος". Λες και είναι εργαστηριακά τέλειος, ένα πράμα.

Βέβαια εκφέρει άποψη ΑΠΟΛΥΤΗ για ένα πράγμα που μόνο θεωρητικά έχει περιεργαστεί. Κι αυτό είναι λάθος in my book που λέμε μεις εδώ. Άποψή μου , ε? :D

RaGe_Raptor
28/12/2017, 16:43
Ναι, αλλά επειδή δε βλέπουμε καλά, είναι δρόμος ή πίστα; Είναι μαλάκας ή οδηγός; :lol:

Θα βάλω τα βιντεάκια που ανεβάζεις με τις αλητείες που κάνετε στους δρόμοι, εσύ και ο Τεός....

Alex94
28/12/2017, 16:50
Παιδιά εγώ αγκώνες ακόμα, δεν. Γιατί κάτι διάβασα πιο πάνω για αγκώνες. Λίγο γόνατο για πουλ μουρ άβαταρ στα φόρουμ.

Μα ρε Τέος ο Αλεξ φαίνεται πολύ "αποστειρωμένος". Λες και είναι εργαστηριακά τέλειος, ένα πράμα.

Βέβαια εκφέρει άποψη ΑΠΟΛΥΤΗ για ένα πράγμα που μόνο θεωρητικά έχει περιεργαστεί. Κι αυτό είναι λάθος in my book που λέμε μεις εδώ. Άποψή μου , ε? :D

Τι θα έπρεπε να πω κατά τη γνώμη σου φίλε; Θα ήθελα να μου απαντήσεις σοβαρά αν γίνεται.

BLiTzER
28/12/2017, 16:53
Βέβαια εκφέρει άποψη ΑΠΟΛΥΤΗ για ένα πράγμα που μόνο θεωρητικά έχει περιεργαστεί. Κι αυτό είναι λάθος in my book που λέμε μεις εδώ. Άποψή μου , ε? :D

Ε καλά, δεν είναι λίγος ο κόσμος που το πιο ακραίο πράγμα που έχει κάνει στη ζωή του είναι να κατέβει (με τα πόδια ε) δύο σκαλιά ταυτόχρονα, άρα οτιδήποτε πέρα από αυτό είναι επικίνδυνο, "μαλακία", από άτομα που δε σέβονται τη ζωή τους ή/και των άλλων κτλ κτλ κτλ. Τα έχουμε ακούσει τόσες φορές, από τη γιαγιά μας, τη θεία Μαριγώ απέναντι, την κουμπάρα της... Παρακαλώ ενός λεπτού σιγή για την ανιαρή, παντελώς αδιάφορη ζωή που ζουν κάποιοι συνάνθρωποί μας. Αμήν.


Θα βάλω τα βιντεάκια που ανεβάζεις με τις αλητείες που κάνετε στους δρόμοι, εσύ και ο Τεός....

Ναι, αλλά είδες πώς πάω στην πίστα. :lol: :lol:

RaGe_Raptor
28/12/2017, 16:58
Τι θα έπρεπε να πω κατά τη γνώμη σου φίλε; Θα ήθελα να μου απαντήσεις σοβαρά αν γίνεται.

να μην πεις τίποτα ας πούμε?ή καλύτερα να άφηνες κάποια "πισινή"?να μην ήσουν τόσο απόλυτος? είναι κάτι που δεν το γνωρίζεις και άρα δε θα έπρεπε να κρίνεις τους πάντες βάσει της ελλιπέστατης αντίληψης των πραγμάτων που έχεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

διάβασε την υπογραφή του Sniper.

nikos/72
28/12/2017, 17:00
Δε ξέρω για εσάς αλλά εμένα μου φτιάξατε το απόγευμα, καιρό είχα να πιώ καφέ και να απολαύσω τέτοιο θέμα στο motogr. :D Περιμένω συνέχεια... :a014:

bulmont
28/12/2017, 17:04
:a014::a014::a014::a014:

RaGe_Raptor
28/12/2017, 17:13
μιας και μαζευτήκαμε,μπείτε όλοι στου Μπλιτζ να δείτε τις αποτυχημένες του προσπάθειες για σούζα ,με ένα μηχανάκι σχεδιασμένο να πηγαίνει στη μια.τέτοιο κουλάδι :a43::giggle::whistle::a15::heartpound:

7Tolis
28/12/2017, 17:14
Μόνο Μπράλο. Η φώτο από λοκάλι λαμπρό πολεμιστή του τόπου.
391658

Alex94
28/12/2017, 17:14
να μην πεις τίποτα ας πούμε?ή καλύτερα να άφηνες κάποια "πισινή"?να μην ήσουν τόσο απόλυτος? είναι κάτι που δεν το γνωρίζεις και άρα δε θα έπρεπε να κρίνεις τους πάντες βάσει της ελλιπέστατης αντίληψης των πραγμάτων που έχεις πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

διάβασε την υπογραφή του Sniper.

Και ερωτώ εγώ τώρα, ο ''αποστειρωμένος'' και ο ''καθώς πρέπει'', κι ας γίνομαι πρήχτης... Τι γνώσεις πρέπει να διαθέτω για να κρίνω ότι είναι ανευθυνότητα και άκρως επικίνδυνο το να οδηγείς στο όριο σε δημόσιους και δη τόσο επικίνδυνους δρόμους; Τα ατυχήματα/δυστυχήματα δεν ''μιλάνε'' από μόνα τους; Εφόσον είστε παλιοί και έχετε δει πολλά και γνωρίζετε καλά την όλη φάση, δεν ξέρετε ότι έχουν χαθεί άπειρα παιδιά σε αυτές τις διαδρομές; Δεν ξέρετε ότι έχουν εμπλακεί σε τέτοιου είδους ατυχήματα και άνθρωποι που δεν έφταιγαν σε τίποτα; Λέω κάτι που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα; Τα πράγματα είναι απλά και ξάστερα. Τα κάνουμε σύνθετα επειδή δεν θέλουμε να παραδεχτούμε την αλήθεια.

Bladerunner
28/12/2017, 17:16
(...)πήγαιναν κάπως γρηγορούτσικα(...)

Σημάδια για τα φρένα...

RaGe_Raptor
28/12/2017, 17:19
Και ερωτώ εγώ τώρα, ο ''αποστειρωμένος'' και ο ''καθώς πρέπει'', κι ας γίνομαι πρήχτης... Τι γνώσεις πρέπει να διαθέτω για να κρίνω ότι είναι ανευθυνότητα και άκρως επικίνδυνο το να οδηγείς στο όριο σε δημόσιους και δη τόσο επικίνδυνους δρόμους; Τα ατυχήματα/δυστυχήματα δεν ''μιλάνε'' από μόνα τους; Εφόσον είστε παλιοί και έχετε δει πολλά και γνωρίζετε καλά την όλη φάση, δεν ξέρετε ότι έχουν χαθεί άπειρα παιδιά σε αυτές τις διαδρομές; Δεν ξέρετε ότι έχουν εμπλακεί σε τέτοιου είδους ατυχήματα και άνθρωποι που δεν έφταιγαν σε τίποτα; Λέω κάτι που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα; Τα πράγματα είναι απλά και ξάστερα. Τα κάνουμε σύνθετα επειδή δεν θέλουμε να παραδεχτούμε την αλήθεια.

κάποιος "αμήχανος" μας εξηγεί πόσο επικίνδυνες είναι οι μηχανές.πιο κλισέ κι από ________________(βάλε ότι θες,δεν μου έρχεται κάποια εξυπνάδα). αφορισμός.

RaGe_Raptor
28/12/2017, 17:20
Σημάδια για τα φρένα...

:bawl:
μιλάει λίγο αλλά όταν το κάνει..........:roflmao:

Alex94
28/12/2017, 17:23
κάποιος "αμήχανος" μας εξηγεί πόσο επικίνδυνες είναι οι μηχανές.πιο κλισέ κι από ________________(βάλε ότι θες). αφορισμός.

Τότε πού διαφωνείς ρε μεγάλε; Τι ακριβώς σε ''χαλάει''; Πρέπει να έχω 284754654 ώρες πάνω σε ss 200 ίππων για να πω το αυτονόητο;

o teos
28/12/2017, 17:35
Τότε πού διαφωνείς ρε μεγάλε; Τι ακριβώς σε ''χαλάει''; Πρέπει να έχω 284754654 ώρες πάνω σε ss 200 ίππων για να πω το αυτονόητο;

Η έστω σε πάπι 8 ίππων η σε κάτι με 2 ροδες πιο γρήγορο από το ποδήλατο σου...:wave2:

Alex94
28/12/2017, 17:36
Η έστω σε πάπι 8 ίππων η σε κάτι με 2 ροδες πιο γρήγορο από το ποδήλατο σου...:wave2:

Με ισοπέδωσες.

BLiTzER
28/12/2017, 17:37
Και ερωτώ εγώ τώρα, ο ''αποστειρωμένος'' και ο ''καθώς πρέπει'', κι ας γίνομαι πρήχτης... Τι γνώσεις πρέπει να διαθέτω για να κρίνω ότι είναι ανευθυνότητα και άκρως επικίνδυνο το να οδηγείς στο όριο σε δημόσιους και δη τόσο επικίνδυνους δρόμους; Τα ατυχήματα/δυστυχήματα δεν ''μιλάνε'' από μόνα τους; Εφόσον είστε παλιοί και έχετε δει πολλά και γνωρίζετε καλά την όλη φάση, δεν ξέρετε ότι έχουν χαθεί άπειρα παιδιά σε αυτές τις διαδρομές; Δεν ξέρετε ότι έχουν εμπλακεί σε τέτοιου είδους ατυχήματα και άνθρωποι που δεν έφταιγαν σε τίποτα; Λέω κάτι που δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα; Τα πράγματα είναι απλά και ξάστερα. Τα κάνουμε σύνθετα επειδή δεν θέλουμε να παραδεχτούμε την αλήθεια.

Μιλάς με στοιχεία ή απλά ό,τι σου είπε ο πνευματικός σου; Γιατί θα ήθελα πολύ να παραθέσεις έγκυρους αριθμούς, να γελάσουμε παρέα. Πχ πόσους μοτοσικλετιστές θρηνούμε λόγω αποκλειστικά υπερβολικής ταχύτητας σε σχέση με άλλους λόγους. Ή πόσοι αθώοι περαστικοί σκοτώθηκαν στην Επίδαυρο από ανεύθυνους μοτοσικλετιστές. Αλήθεια. Φώτισέ μας. Δείξε μας την απόλυτη αλήθεια, την οποία κατέχεις στα 22 σου!

o teos
28/12/2017, 17:38
Και όταν ξεπεράσεις το σύνδρομο κοναν ο πολεμιστής του καλού και του σωστού,εγώ εναντίων όλων και έχεις γράψει χλμ έλα να κουβεντιάσουμε όσο θες και ρωτα ότι θες...Εμείς οι μηχανοβιοι κατά βάθος είμαστε καλά παιδιά αν και λίγο ειρωνες και αλήτες...:wave2:

Alex94
28/12/2017, 17:41
Μιλάς με στοιχεία ή απλά ό,τι σου είπε ο πνευματικός σου; Γιατί θα ήθελα πολύ να παραθέσεις έγκυρους αριθμούς, να γελάσουμε παρέα. Πχ πόσους μοτοσικλετιστές θρηνούμε λόγω αποκλειστικά υπερβολικής ταχύτητας. Ή πόσοι αθώοι περαστικοί σκοτώθηκαν στην Επίδαυρο από ανεύθυνους μοτοσικλετιστές. Αλήθεια. Φώτισέ μας.

Σίγουρα θρηνούμε πολύ λιγότερους (σε απόλυτο αριθμό) από υπερβολική ταχύτητα και ''γλωσσόφιλα'' σε μπαριέρες και τοίχους, διότι ο περισσότερος κόσμος που καβαλάει δίκυκλο δεν έχει τη μούρλα να παριστάνει τον Μικ Ντούχαν στην Εύβοια κ.ο.κ.

BLiTzER
28/12/2017, 17:42
Άρα;

Meni0s
28/12/2017, 17:45
Αλεξ είναι σαν να γράφεις σε φόρουμ για νέους γονείς πως ένιωσες τη πρώτη φορά που πήγες το παιδί σου στο σχολείο χωρίς ο ιδιος να έχεις παιδι...

Χωρίς παρεξήγηση αλλά προσπαθείς να κάνεις κύρηγμα σε ανθρώπους που τους περισσότερους φυσικά και τους ενδιαφέρει η οδηγική ασφάλεια έχουν κάνει 2,3,5,10 σχολεία διαβάζουν ενημερωνοντε και έχουν αμέτρητες ώρες πάνω σε αυτό που αγαπάνε με όλες τις συνθήκες οδήγησης.

Alex94
28/12/2017, 17:46
Άρα;

Άρα ας πάρουμε ένα 1000άρι και να πηγαίνουμε τάπα στην Επίδαυρο ε; Είμαι σίγουρος ότι το ποσοστό θνησιμότητας στα ss μηχανάκια είναι πολύ μεγαλύτερο από κάθε άλλο τύπο μοτό. Είχε γίνει και μια έρευνα στην Αγγλία (αν δεν απατώμαι) πριν από χρόνια, αν σε ενδιαφέρει --> https://www.consumerreports.org/cro/news/2007/09/motorcycle-death-rates-doubled-supersport-bikes-the-most-dangerous/index.htm Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι εξ αυτών δεν έφυγαν επειδή τους χτύπησε κάποιος ασυνείδητος κουτάκιας.

BLiTzER
28/12/2017, 17:48
Άρα ας πάρουμε ένα 1000άρι και να πηγαίνουμε τάπα στην Επίδαυρο ε; Είμαι σίγουρος ότι το ποσοστό θνησιμότητας στα ss μηχανάκια είναι πολύ μεγαλύτερο από κάθε άλλο τύπο μοτό. Είχε γίνει και μια έρευνα στην Αγγλία (αν δεν απατώμαι) πριν από χρόνια, αν σε ενδιαφέρει --> https://www.consumerreports.org/cro/news/2007/09/motorcycle-death-rates-doubled-supersport-bikes-the-most-dangerous/index.htm Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι εξ αυτών δεν έφυγαν επειδή τους χτύπησε κάποιος ασυνείδητος κουτάκιας.

Τάπα για μένα ή τάπα για σένα;

Λογικό να σκοτώνονται περισσότεροι με SS αφού 1ον περισσότεροι καφετεριάκηδες τα αγοράζουν και 2ον δε συγχωρούν. Δε λέει κάτι ούτε για την Επίδαυρο, ούτε για τον Μπράλο αυτό. Λέει για τους κουλούς.


Αλεξ είναι σαν να γράφεις σε φόρουμ για νέους γονείς πως ένιωσες τη πρώτη φορά που πήγες το παιδί σου στο σχολείο χωρίς ο ιδιος να έχεις παιδι...

Χωρίς παρεξήγηση αλλά προσπαθείς να κάνεις κύρηγμα σε ανθρώπους που τους περισσότερους φυσικά και τους ενδιαφέρει η οδηγική ασφάλεια έχουν κάνει 2,3,5,10 σχολεία διαβάζουν ενημερωνοντε και έχουν αμέτρητες ώρες πάνω σε αυτό που αγαπάνε με όλες τις συνθήκες οδήγησης.

Τι εννοείς; Φυσικά εγώ ξέρω καλύτερα για τα παιδιά σας, επειδή μπορώ να είμαι αντικειμενικός, εφόσον είμαι έξω από τον χορό.




:lol:

Alex94
28/12/2017, 17:51
Τάπα για μένα ή τάπα για σένα;

Λογικό να σκοτώνονται περισσότεροι με SS αφού 1ον περισσότεροι καφετεριάκηδες τα αγοράζουν και 2ον δε συγχωρούν. Δε λέει κάτι ούτε για την Επίδαυρο, ούτε για τον Μπράλο αυτό. Λέει για τους κουλούς.

Ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει. Εγώ σου λέω ότι έφυγαν γιατί έτρεχαν, ανεξαρτήτως οδηγικής ικανότητας. Στις διαδρομές για τις οποίες συζητάμε, έχουν χτυπήσει πολύ σοβαρά (και κάποιοι ίσως να έχουν σκοτωθεί) και αγωνιζόμενοι του ΠΠΤ.

o teos
28/12/2017, 17:53
Άλεξ.....Εκτός από το εκπαιδευτικό μηχανάκι...Έχει οδηγήσει κάτι άλλο σε μοτο στη ζωή σου??

Alex94
28/12/2017, 17:55
Άλεξ.....Εκτός από το εκπαιδευτικό μηχανάκι...Έχει οδηγήσει κάτι άλλο σε μοτο στη ζωή σου??

Ναι. Είχα πάει Mugello πέρυσι και επειδή έχω κάτι φιλαράκια στο εργοστάσιο της Yamaha, μου έδωσαν να κάνω μια βολτίτσα την M1 του VR. Αλλά μου φάνηκε πολύ ήπιο.

BLiTzER
28/12/2017, 17:58
Ναι. Είχα πάει Mugello πέρυσι και επειδή έχω κάτι φιλαράκια στο εργοστάσιο της Yamaha, μου έδωσαν να κάνω μια βολτίτσα την M1 του VR. Αλλά μου φάνηκε πολύ ήπιο.

Δοκίμασε να οδηγήσεις σε δρόμο. :lol:


Ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει. Εγώ σου λέω ότι έφυγαν γιατί έτρεχαν, ανεξαρτήτως οδηγικής ικανότητας. Στις διαδρομές για τις οποίες συζητάμε, έχουν χτυπήσει πολύ σοβαρά (και κάποιοι ίσως να έχουν σκοτωθεί) και αγωνιζόμενοι του ΠΠΤ.

Το "έτρεχαν" είναι σχετικό. Αν σκοτώθηκαν ενώ "έτρεχαν" με 50 χλμ/ώρα, πάει περίπατο το "επιχείρημά" σου περί τήρησης ορίων (προφανώς του ΚΟΚ εννοείς).

Alex94
28/12/2017, 18:01
Δοκίμασε να οδηγήσεις σε δρόμο. :lol:



Το "έτρεχαν" είναι σχετικό. Αν σκοτώθηκαν ενώ "έτρεχαν" με 50 χλμ/ώρα, πάει περίπατο το "επιχείρημά" σου περί τήρησης ορίων (προφανώς του ΚΟΚ εννοείς).

Κάτι μου λέει ότι δεν σκοτώθηκαν επειδή απλώς έκαναν ένα λάθος, ενώ κινούνταν με 50 χλμ/ώρα. Και όταν μιλάω για όρια, δεν μιλάω απαραίτητα γι' αυτά του ΚΟΚ, διότι πολλές φορές πρόκειται για γελοία όρια που δεν μπορούν να τηρηθούν από μηχανάκια που η πρώτη τους τελειώνει στα 160.

PaNick67
28/12/2017, 18:01
https://www.youtube.com/watch?v=ewVDTaoEmEM

Αναμνησεις απο την παλια μου γειτονια! Πω! Και απο τα 24 μου χρονια! Πω! :a18:

o teos
28/12/2017, 18:03
Ωραίο το m1 εεε?και μετά ξύπνησες και είπες να μας κάνεις το κεφαλι τόσο με τις απορίες για r6 και οδήγηση στο δρόμο...Έτσι εξηγούνται όλα.....

BLiTzER
28/12/2017, 18:08
Κάτι μου λέει ότι δεν σκοτώθηκαν επειδή απλώς έκαναν ένα λάθος, ενώ κινούνταν με 50 χλμ/ώρα. Και όταν μιλάω για όρια, δεν μιλάω απαραίτητα γι' αυτά του ΚΟΚ, διότι πολλές φορές πρόκειται για γελοία όρια που δεν μπορούν να τηρηθούν από μηχανάκια που η πρώτη τους τελειώνει στα 160.

Ωραία, κάτσε να τα βάλουμε σε μια σειρά, γιατί μπορεί να λες κάτι σωστό, αλλά με ΠΟΛΥ λάθος τρόπο.

Με ΜΙΑ πρόταση, τι θέλεις να πεις τελικά; Θα σε βοηθήσω κιόλας, για να μη γράφουμε για τις επόμενες 10 σελίδες. Στο επόμενο ποστ σου, γράψε ENAN αριθμό, με τον οποίο συμφωνείς περισσότερο:

1. Όσοι καβαλάνε μοτοσικλέτα και πηγαίνουν στην Επίδαυρο, είναι μαλάκες.
2. Όσοι καβαλάνε μοτοσικλέτα και πηγαίνουν στην Επίδαυρο και ξεπερνούν τα όρια του ΚΟΚ, είναι μαλάκες.
3. Όσοι καβαλάνε μοτοσικλέτα και πηγαίνουν στην Επίδαυρο και ξεπερνούν τα όρια του εαυτού τους, είναι μαλάκες.
4. Όσοι καβαλάνε μοτοσικλέτα, είναι μαλάκες.
5. Όλοι είναι μαλάκες, εκτός από μένα.

o_gavros
28/12/2017, 18:11
ιντερακτιβ σκουλινγκ ραητ χιαρ :p

PaNick67
28/12/2017, 18:11
Κάτι μου λέει ότι δεν σκοτώθηκαν επειδή απλώς έκαναν ένα λάθος, ενώ κινούνταν με 50 χλμ/ώρα. Και όταν μιλάω για όρια, δεν μιλάω απαραίτητα γι' αυτά του ΚΟΚ, διότι πολλές φορές πρόκειται για γελοία όρια που δεν μπορούν να τηρηθούν από μηχανάκια που η πρώτη τους τελειώνει στα 160.

Κοιτα να δεις. Μιλας σε ανθρωπους που καβαλανε χρονια και για να ειναι αρτιμελεις ακομα κατι σωστα θα κανουν η μπολικη τυχη εχουν, η φοβερες οδηγικες ικανοτητες, η ολα τα παραπανω μαζι.
Μπορει ακομα να μην ξεπερνουν τα ορια, τα δικα τους, μπορει, μπορει, μπορει.

Μαθε πρωτα να οδηγας μοτοσυκλετα, δες και μονος σου ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι και εδω ειμαστε.





ΥΓ. Δεν πιστευω με το αμαξι σου να μην τηρεις τα ορια, ετσι; Δεν κανει αλλα να λες και αλλα να πραττεις.