PDA

View Full Version : Knives n' tools



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7

Eversman
06/02/2016, 09:07
O Σταύρος Γκιζέλης, προσωπικός μου φίλος, οπλουργός στο επάγγελμα, με αμέτρητες δημοσιεύσεις σε εξειδικευμένα περιοδικά , αλλά και με προσωπικές εκδόσεις εντύπων που αφορούν την παρουσίαση, ανάλυση και βαθμολόγηση πυροβόλων όπλων, μαχαιριών, λαμών, κίτ επιβίωσης κλπ, κατασκευάζει τα τελευταία χρόνια ΜΟΝΟΣ του, με πολύ μεράκι και κόπο Λάμες, Μαχαίρια, εξειδικευμένες κατασκευές, καθώς και εργαλεία επιβίωσης.

Χρησιμοποιώντας τις γνώσεις του ώς μεταλλουργός και χύτης, έχει καταφέρει να φτιάξει εργαλεία και λάμες, περιζήτητες ανά ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ. Τα προιόντα του διατίθονται ΜΟΝΟ στην Αμερική, αφού εκει υπάρχει η ανάλογη ζήτηση, κυρίως από στρατιωτικούς των Ε.Δ. (CSR, PJ, NS), αλλά και από το ευρύ κοινό.

Στο παρακάτω link, μπορείτε να θαυμάσετε την δουλειά του:
http://www.arizonacustomknives.com/stavros-gizelis.aspx

Εκτός από λάμες, κατασκευάζει, εξειδικευμένα εργαλεία (θραύσης κρυστάλλων, κοπής ζωνών ασφαλείας, κεκαλυμένες λεπίδες, ή λεπίδες ατομικής άμυνας). Όλα αυτά μπορείτε να τα προμηθευτείτε και εσείς, αφού επικοινωνήσετε με τον ίδιο, και τα παραγγείλετε. Το κόστος είναι μηδαμινό, για την ποιότητα της δουλειάς του Σταύρου, και σίγουρα τα χρήματα θα πάνε σε κάποιο δικό μας, ταλαντούχο παιδί, αντί σε κάποια μεγαλοεταιρία ( Leatherman, Victory).

Βοηθήστε τους Έλληνες κατασκευαστές και τεχνίτες. Ο συγκεκριμένος αξίζει, μπορείτε να το δείτε και μόνοι σας.

SHOOTER045
06/02/2016, 09:15
Το έκανα copy :wave2:

Eversman
06/02/2016, 09:36
Το έκανα copy :wave2:

Θα εκπλαγείς :wave2:

nicksior
06/02/2016, 10:30
Αφου λοιπόν μιλάμε για ατσάλι... Δείτε τα τελευταία νέα απο τον χώρο της τεχνολογίας..

"Ατσάλι, σε μορφή ελάσματος, που είναι κατά 30 τοις εκατό πιο ανθεκτικό από το συμβατικό, κοστίζει 50 τοις εκατό λιγότερο στην κατασκευή, ενώ ο χώρος κατασκευής μπορεί να έχει μέγεθος όσο ένα γκαράζ για ένα αυτοκίνητο, αυτά υπόσχεται το νέο σύστημα χαλυβουργίας Bainite.

Το μεγαλύτερο κόστος στην παραγωγή χάλυβα είναι η ενέργεια. Ο ορυκτός σίδηρος είναι φθηνός, όμως η εξόρυξη, μεταφορά, τήξη και θερμική επεξεργασία είναι ενεργοβόρες διαδικασίες και το κόστος τους αντανακλάται στην τιμή του τελικού προϊόντος. Η νέα μέθοδος Flash Bainite κατάφερε να μειώσει κατά πολύ το κόστος με μια νέα μέθοδο θερμικής επεξεργασίας.

Περιληπτικά, η νέα μέθοδος χρησιμοποιεί επαγωγική θερμότητα, που παράγεται με ρεύμα, χωρίς φλόγα, για να θερμάνει το ατσάλι στην κρίσιμη θερμοκρασία. Η ψύξη γίνεται με νερό και η διαδικασία διαρκεί δευτερόλεπτα αντί για τα δέκα λεπτά που απαιτεί η συμβατική μέθοδος θερμικής επεξεργασίας. Ο χρόνος είναι χρήμα και αυτή η μέθοδος στιγμιαίας ψύξης μεταφράζεται σε εξοικονόμηση πολλών κιλοβατωρών και χρήματος.

Το κύριο πλεονέκτημα όμως είναι ότι η μέθοδος Flash Bainite παίρνει κανονικό ατσάλι ISI 2010 και το κάνει κατά 50 τοις εκατό πιο ανθεκτικό. Η αυξημένη αντοχή μεταφράζεται σε ελαφρότερα και εξίσου ανθεκτικά προϊόντα, πρωτίστως αυτοκίνητα, αλλά και πολλά άλλα.

Επίσης η μέθοδος Flash Bainite δεν απαιτεί τις τεράστιες υψικάμινους της παραδοσιακής χαλυβουργίας. Ενας χώρος ίσος με ένα γκαράz ενός αυτοκινήτου, μπορεί να στεγάσει μονάδα παραγωγής που κοστίζει 300 000 δολλάρια και παράγει ατσάλι αξίας πολλών εκατομμυρίων δολλαρίων ετησίως. Ακούγεται εξωφρενικό, αλλά με κόστος κτήσης ενός μέτριου διαμερίσματος κτίζεται χαλυβουργία! "

http://www.flashbainite.com/

SHOOTER045
06/02/2016, 12:29
Θα εκπλαγείς :wave2:

Εχω δύο τρια μαχαιρακια
1 ka bar
1 british commando knife
1 greek army
Και 2-3 επιβίωσης(κούφια)
Το ελληνικό έχει μια σφραγίδα afentakis.
Είναι ιδιαίτερα σκληρό ατσάλι, και η ένσταση μου σε αυτό είναι οτι εχει γυαλιστερή λάμα .

SHOOTER045
06/02/2016, 14:02
Απάνω μου έχω πάντοτε στη ζώνη μου σφιγμένο, ένα μικρό αφρικάνικο ατσάλινο μαχαίρι...




351608
351609
351610

sniper
06/02/2016, 14:23
Εχω δύο τρια μαχαιρακια
1 ka bar
1 british commando knife
1 greek army
Και 2-3 επιβίωσης(κούφια)
Το ελληνικό έχει μια σφραγίδα afentakis.
Είναι ιδιαίτερα σκληρό ατσάλι, και η ένσταση μου σε αυτό είναι οτι εχει γυαλιστερή λάμα .

Α, είσαι ακόμα σε βρεφική ηλικία...

Πληροφοριακά, το δεξιά δεν είναι british commando (fairbairn sykes, το εικονιζόμενο που βαζω). Μοιάζει με ξιφολόγχη παρελάσεως είναι Μ1,G3 κλπ
351612


Πιο αποτελεσματικό θα είναι να αρχίσει να απαγγείλεις Καββαδία πάντως. Μαύρο δρόμο θα πάρουν όλοι.

Κοέλιο φίλε, θερίζει μεραρχίες

sniper
06/02/2016, 16:17
OK για τους ασχετους με το θέμα πολυεργαλείο ή μαχαίρι (και για να μην μας περάσουν για τίποτα Νεάτερνταλ μαχαιροβγάλτες), το κάθε πράγμα έχει την κουλτουρα του και τηνν ομορφιά του.

Εδώ στο ελλάντα, εκτός απο τα κουζινομάχαιρα, τις ισπανικές πίπες που τα πουλάνε για μαχαίρια, και τα μαχαίρια του Ραμπο και τις λαμαρίνες της Κρήτης, οι περισσότεροι δεν έχουμε ιδέα τι σημαίνει μαχαίρι.

Εκτός από εργαλείο είναι, πλέον, και έργα τέχνης. Πάντα ήταν αλλά τώρα ακόμα περισσότερο. Σε ποιον δλδ δεν αρέσει το παρακάτω;

351630

Πανέμορφο, πανάκριβο (κάποια μαχαίρια κάνουν όσο ένα Κ9) κι εντελώς αχρηστο βέβαια, εκτός αν εισαι ξυλοκόπος και βαριέσαι να κουβαλάς τσεκούρι...

Τα μικρότερα και κυρίως τα μικρά μαχαίρια είναι εργαλεία όμως (και ναι, κι εδώ ισχύει το φαινόμενο όσο μεγαλύτερο εργαλείο έχεις, τοσο μικρότερη είναι)

Μια πανακριβη κούκλα:
351631

Και στα δύο το ατσάλι είναι το λεγόμενο Δαμασκηνό και δεν ειναι βαμένα αλλά τα νερά των πολλών στρώσεων χάλυβα που έχουν γίνει από ένα αρχικό μπλοκ μετάλλου, με το χέρι και το σφυρί στο αμόνι.

7Tolis
06/02/2016, 16:45
Ένα κατάνα δλδ θα πήγαινε όσο ένα δυάρι;

sniper
06/02/2016, 17:20
Ένα κατάνα δλδ θα πήγαινε όσο ένα δυάρι;


Αναλόγως, μία του Μασαμούνε μπορεί να έχει όσο ένα τετράγωνο.

daz
06/02/2016, 18:18
Και 2-3 επιβίωσης(κούφια)


Αυτά δεν είναι επιβίωσης, ίσα ίσα. Ο σουγιάς του νυχοκόπτη είναι καλύτερο εργαλείο επιβίωσης από δαύτα.

Αν το μαχαίρι δεν είναι full tang ή τουλάχιστον partial tang είναι καλό μονο για να τεμαχίζεις ραπανάκια.

Ο λόγος είναι ότι αργά ή γρήγορα (γρήγορα λέω εγώ) θα μείνεις με την λαβή στο χέρι. Ε, μετά άναψε φωτιά με τα σπίρτα που θα έχεις μέσα και κλάψε τη μοίρα σου. :D

SHOOTER045
06/02/2016, 18:21
Αυτά δεν είναι επιβίωσης, ίσα ίσα. Ο σουγιάς του νυχοκόπτη είναι καλύτερο εργαλείο επιβίωσης από δαύτα.

Αν το μαχαίρι δεν είναι full tang ή τουλάχιστον partial tang είναι καλό μονο για να τεμαχίζεις ραπανάκια.

Ο λόγος είναι ότι αργά ή γρήγορα (γρήγορα λέω εγώ) θα μείνεις με την λαβή στο χέρι. Ε, μετά άναψε φωτιά με τα σπίρτα που θα έχεις μέσα και κλάψε τη μοίρα σου. :D

Εντάξει
Δεν ειναι ολα παζαρτζιδικα.

daz
06/02/2016, 18:31
Aν είναι του Αφεντάκη.. Κάπου έχω εκείνον τον αχρηστο ΕΣ μαύρο σουγιά... νομίζω δικός του κι αυτός, ακόμα και τα Victorinox συγκρινόμενα μαζί του είναι έργα τέχνης...

Άχρηστος ο σουγιάς του Αφεντάκη? Μάλλον είσαι στις καλές σου σήμερα! :lol:

Τουλάχιστον παλιά ο Έλληνας στρατιώτης έπαιρνε έστω και αυτό το άθλιο κατασκεύασμα.

daz
06/02/2016, 18:37
Εντάξει
Δεν ειναι ολα παζαρτζιδικα.

Ρε αν δεν υπάρχει λάμα στη λαβή είναι μονο για παπάτζα. Πραγματικά είναι μόνο άχρηστο βάρος, δεν υπάρχει τρόπος να αποκτήσει ανθεκτικότητα ένα τέτοιο μαχαίρι.

sniper
06/02/2016, 19:04
Εντάξει
Δεν ειναι ολα παζαρτζιδικα.

Tρίτωσε το φαινόμενο Pipe... :bawl:

Άχρηστος ο σουγιάς του Αφεντάκη? Μάλλον είσαι στις καλές σου σήμερα! :lol:

Τουλάχιστον παλιά ο Έλληνας στρατιώτης έπαιρνε έστω και αυτό το άθλιο κατασκεύασμα.

Nαι, σορρυ, για ανοίγεις την κονσέρβα του τυριού και του κορνμπήφ και να τα καμακώνεις είναι ΟΚ.(Έψαξα και τον βρήκα, του Αφεντάκη είναι όντως και παραμένει το ίδια χάλια :bawl:)
351646

SHOOTER045
06/02/2016, 19:26
Tρίτωσε το φαινόμενο Pipe... :bawl:


Nαι, σορρυ, για ανοίγεις την κονσέρβα του τυριού και του κορνμπήφ και να τα καμακώνεις είναι ΟΚ.(Έψαξα και τον βρήκα, του Αφεντάκη είναι όντως και παραμένει το ίδια χάλια :bawl:)
351646

Πωωωω
Τι μου θυμισες...

SHOOTER045
06/02/2016, 19:27
Ρε αν δεν υπάρχει λάμα στη λαβή είναι μονο για παπάτζα. Πραγματικά είναι μόνο άχρηστο βάρος, δεν υπάρχει τρόπος να αποκτήσει ανθεκτικότητα ένα τέτοιο μαχαίρι.




351648


351649

daz
06/02/2016, 19:31
351648


351649

Ωραίο!!!

Και το καλό είναι ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ ακόνισμα.
Θα σπάσει πριν προλάβει να στομώσει. :cry:

Ξεκόλλα μωρέ! Μια μ@λακία είναι!

sniper
06/02/2016, 19:34
351648


351649

Ρε συ μην επιμένεις... μιλάμε για ένα μαχαίρι των 50-75$ κουφιο!

Όλα αυτα που έχει μέσα στη λαβή, μπορείς να τα έχεις σε ένα pouch στη ζώνη σου... Ειδικά αν το έχεις για επιβίωση στο βουνό, δεν θα πας με σορτσάκι, σαγιονάρα κι αυτό στη ζώνη... εκτός κι αν κουβαλάς μαχαίρι με 25εκ λάμα στην ζωνη μήπως το χρειαστείς σε αστικό περιβάλλον.. Δεν νομίζω.

Εντυπωσιακό στην όψη, αλλά δεν κάνει γι αυτο που το πουλάνε... Για κανένα έφηβο που νομίζει ότι με αυτό θα επιβιώσει (στο δωμάτιό του που θα το δείχνει στο γκομενάκι) είναι καλό. Για το βουνό προτιμώ να πάω με το voyager παρά μ αυτό.

Nostradamus
06/02/2016, 19:37
Δεν νομίζω να έχουμε να πούμε κάτι αλλο για τα μαχαίρια.

γιατι να μην πουμε.. να βαλουμε και κανενα βιντεακι...

https://www.youtube.com/watch?v=o6B616UunyQ

ειχα φαει ενα σκαλωμα πριν λιγο καιρο (ενεκα η βαρεμαρα στα Κονγκά) και ειχα δει οτι ειχε ο σωληνας..

Οταν ειπα ομως στην κυρα οτι νομιζω πως χωραει να βαλουμε ενα αμονι στην αποθηκη, κοπηκαν ολα μαχαίρι.... :lol:

SHOOTER045
06/02/2016, 19:43
Ωραίο!!!

Και το καλό είναι ότι δεν θα χρειαστεί ποτέ ακόνισμα.
Θα σπάσει πριν προλάβει να στομώσει. :cry:

Ξεκόλλα μωρέ! Μια μ@λακία είναι!

Καλα ντε
Μη βαρατε
Αυτά τα είχα πάρει πριν μια 20ετια και vale.
Πλεον με έχουν κερδίσει τα πυροβόλα.... :a015::a015::a015:

lykourgi
06/02/2016, 19:53
Για όσους ενδιαφέρονται για το θέμα "μαχαίρι" υπάρχει και αυτό : http://www.greekblades.com

Απαιτεί εγγραφή για να δεις τα πάντα, αλλά και χωρίς αυτή έχεις πρόσβαση σε αρκετά ενδιαφέροντα θέματα.

daz
07/02/2016, 10:15
Για τον σούτερ.. (και για όποιον έχει ακόμα αμφιβολίες).

https://youtu.be/l8xmxadK6aM?t=8m31s

Ένα ταπεινό λεπτό πανάλαφρο και φθηνό rat tail (http://www.zulusurvival.com/wp-content/uploads/2015/09/KnifeTangs.jpg)mora

https://youtu.be/BFFrlymR3P8?t=5m43s

Δεν χρειάζεται να δεις πάνω από 1-2 λεπτά για το κάθε βιντεάκι.

To batoning είναι ένα απ' τα πιο βασικά που πρέπει να μπορεί να κάνει οποιοδήποτε μαχαίρι θέλει να χαρακτηρίζεται servival.

Είναι πραγματικά πολύ αστείο..

351660


To σενάριο δεν περιλαμβάνει πάντα να αποδεκατίσεις μια χώρα αλλά και πιο ρεαλιστικές καταστάσεις. Μην παίρνουμε παράδειγμα μόνο τους κυνηγούς στην Ελλάδα. Αν και εδώ υπάρχουν πολλοί backpackers που χάνονται στα βουνά για μέρες. Ένα καλό μαχαίρι είναι πάντα απαραίτητο σε κάποιους ανθρώπους. Καλό είναι (και αυτό κάνουν οι περισσότεροι) να υπάρχει ένα τσεκουράκι, ένα πριονάκι με πτυσσόμενη λάμα και ένα μαχαίρι. Το ελάχιστο όμως, είναι ένα μαχαίρι.

https://youtu.be/MI5DJB7wgFA?t=3m52s

Και δεν χρειάζεται να είναι clip point επειδή είναι μουράτο, ούτε 50 πόντους για να πελεκίσεις ολόκληρο δάσος. Ένα drop point 4 με 5 ίτσες το πολύ είναι αρκετό για όλους.

To μαχαίρι επιβίωσης των Σουηδών πιλότων. Φυσικά αυτό που δεν φαίνεται στη φωτό είναι το γεγονός οτι είναι φουλ τανγκ με 5,5mm παχος. Ο σνιπερ θα προσέξει και την γραμμή που ξεχωρίζει λίγο πάνω απ' την κόψη. :D

351661

7Tolis
07/02/2016, 10:39
Τρελλη μουφα και μάρκετινγκ πάντως. Πάρε αυτό το μαχαίρι και θα επιβιωσεις και κάτι βουνίσιοι κλαίνε σε εμβρυακή στάση με λυγμους. Το κακό δε, είναι ότι αυτό το μάρκετινγκ, περνάει στα αρχέγονα ένστικτο του αντρος όπου σαν action man, θα πεθάνει σε κάποια βουνοκορφή και θα τον βρει κάποιο διασωστικο συνεργείο το οποίο θα κλαίει από τα γέλια με τον παπάρα στο τέλος.

lykourgi
07/02/2016, 10:51
Τώρα μάλιστα.

Mora, το καλύτερο vfm μαχαίρι.
Fallkniven, ίσως το καλύτερο μαχαίρι για πραγματική χρήση.
Το συγκεκριμένο μάλιστα βγαίνει σε δύο ποιότητες ατσαλιού.

Βέβαια, το μεγάλο πάχος λάμας δεν είναι πάντα πρακτικό, πρέπει να διαλέξει κάποιος κάτι που να τον βολεύει.
Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο και η λαβή. Αν δεν είναι σωστή, δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς τη λάμα, όσο καλή και αν είναι.
Τα παραπάνω έχουν και πολύ σωστές λαβές.

lykourgi
07/02/2016, 10:56
Τρελλη μουφα και μάρκετινγκ πάντως. Πάρε αυτό το μαχαίρι και θα επιβιωσεις και κάτι βουνίσιοι κλαίνε σε εμβρυακή στάση με λυγμους. Το κακό δε, είναι ότι αυτό το μάρκετινγκ, περνάει στα αρχέγονα ένστικτο του αντρος όπου σαν action man, θα πεθάνει σε κάποια βουνοκορφή και θα τον βρει κάποιο διασωστικο συνεργείο το οποίο θα κλαίει από τα γέλια με τον παπάρα στο τέλος.
Πράγματι, Πολλοί νομίζουν ότι αγοράζοντας ακριβό εξοπλισμό, γίνονται ικανότεροι. Αλλά αν δεν ξέρεις να χρησιμοποιήσεις κάτι........................

Βέβαια αυτά ισχύουν παντού. Μοτοσικλέτες για παράδειγμα.

skylaros
07/02/2016, 11:39
Καλά τώρα δε μιλάμε για επιβίωση, άλλωστε και να χαθεί κάποιος στην Ελλάδα σε καμιά τρελή στραβή ή ανίκητης μ@λακίας νερό θα χρειαστεί το καλοκαίρι κυρίως και κάνα σκιάδι και να μείνει όσο το δυνατόν ζεστός για μερικές ώρες το χειμώνα που περισσότερο έχει να κάνει με το ντύσιμο και το που να σταθεί. Σχεδόν όλες οι διασώσεις μέσα σε λίγες ώρες άντε μια μέρα έχουν τελειώσει, μπορώ να θυμηθώ λίγες που να κράτησαν παραπάνω τα τελευταία δεκαπέντε χρόνια.

Όλα αυτά τα μπλιμπλίκια κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη σε εκδρομές και εξορμήσεις και τα γουστάρουμε απλά γενικά. Ακόμα και σε κάμπινγκ δεν έχουν πραγματικό λόγω ύπαρξης. Περισσότερο θα σου χρειαστεί ένα καφάσι να κάθεσαι παρά ένα καλό μαχαίρι επιβίωσης. Σε προσωπικό επίπεδο επειδή μου αρέσει το ελεύθερο για μέρες και επειδή μου αρέσει να κάνω τη ζωή μου πιο εύκολη αλλά παίζοντας και λίγο το παιχνίδι της επιβίωσης, αγοράζω διάφορα μπλιμπλίκια τέτοια. Τα βασικά τους χαρακτηριστικά στη δική μου λογική είναι.

α) Ένα καλό μαχαίρι για μικροδουλειές, να κόβει σα διάολος και να είναι πάντα στην τσέπη.
β) Ένα μεγάλο μαχαίρι που να αντέχει να βαράει μέχρι πέτρες. (Οι ματσέτες μου αρέσουν πολύ και μου ταιριάζουν στο χέρι, φυσικά αυτά είναι γούστα και έχουν να κάνουν και με το που θα πας)
γ) Ένα τσεκουράκι, φτηνό το ίδιο, με επίπεδο κ@λο για να καρφώνεις αλλά και ανθεκτική λαβή. Σπάνε πολύ εύκολα οι λαβές στα φτηνιάρικα το νου σας. (Εντάξει φτιάχνεις άλλη αν έχεις κέφια εκεί στο δάσος αλλά λέμε τώρα)
δ) Τα κλασσικά για το τι θα πρέπει να έχεις μαζί σου αν είναι να πας να μείνεις κάποιες μέρες στο πουθενά (που έχουν ειπωθεί στο φόρουμ σε θεματικές κάμπινγκ... (Σπάγκοι, σύρμα, δεματικά κλπ) Φορτισμένη μπαταρία στο κινητό και αν γίνετε και δεύτερο κινητό κλειστό (από αυτά τα αρχαία που κρατάει η μπαταρία τους μια αιωνιότητα και μια μέρα :p)

Αν πηγαίνουμε μονοήμερο, ένα καλό μαχαιράκι που να κόβει και να μη σπάει, προτιμώ για τέτοιες δουλειές σχετικά βαριά για να μπορώ να καρφώσω ή να χτυπήσω και κάτι με το πίσω μέρος της λαβής ή τη μεριά που δε κόβει αν δεν έχει λαβή εμπιστοσύνης.

Τα πολυεργαλεία στο δάσος ΔΕ κάνουν εκτός αν πραγματικά μιλάμε για ψιλοδουλειές. Σε διαφορετικές περιπτώσεις θα τα καταστρέψουμε εύκολα.

Πολύ σημαντικό μη δίνετε τρελά λεφτά για τέτοια πραγματάκια. Δεν είμαι από τους ανθρώπους που είναι αφηρημένοι και ξεχνάνε τα πράγματά τους αλλά είναι μ@λακία να χάσεις κάτι αξίας σε μια σου εκδρομή. Για τον καθένα είναι διαφορετικό το πόσο είναι το ποσό που θα τον πονέσει και υποθέτω πως ξέρει ο καθένας μόνος του. Γενικά όμως είναι αλήθεια πως είναι ακριβά (για τα δεδομένα μου) τα άτιμα!

daz
07/02/2016, 11:41
Αυτό το The Revenant με τον DiCaprio έχει κάνει φαίνεται μεγάλη ζημιά... διαβάζω για μαχαίρια, δάση, επιβίωση, ηρεμήστε, δεν είμαστε στο 1800. Καλή η συζήτηση για τα μαχαίρια κι ενδιαφέρουσα αλλά καθαρά φιλολογική. ΑΝ λέμε, ΑΝ, κάποιος χαθεί σε κανα βουνό, στη χειρότερη να χρειαστεί καμιά έξτρα μπαταρία για κινητό, κανα power bank, καμιά σοκολατίτσα ΙΟΝ αμυγδάλου, κανα Sudoku να περάσει η ώρα μέχρι να τον βρούνε, κανα καλό τζάκετ North Face κι έτσι... μάχες με αρκούδες, λύκους και επιβίωση χάρις σ' ένα μαχαίρι είναι το ίδιο πιθανό με το να σου επιτεθεί Ινδιάνος στα Τζουμέρκα...

Δεν διαφωνώ μαζί σου.

Ένας διασώστης όμως θα διαφωνήσει γιατί έχει δει πράγματα που εγώ και εσύ απλά τα υποθέτουμε ή τα φανταζόμαστε.

Ένας κυνηγός στην Ιαπωνία θα αντιμετωπίσει σίγουρα την απειλή της αρκούδας γιατί υπάρχουν συγκεκριμένοι νόμοι και για τα όπλα και για το κυνήγι.

Και φυσικά δεν έχουν να κάνουν όλα ούτε με διασωση ούτε με επιβίωση. Για κάποιους αποτελούν εργαλεία. Όπως εγώ έχω στη δουλειά μου ένα leatherman ένας κυνηγός, ένας backpacker μπορεί να έχει ένα μαχαίρι.

Για έναν απλό στρατιώτη των ειδικών δυνάμεων ένα μαχαίρι είναι εργαλείο. Αν σπάσει δεν θα τον βρουν παγωμένο αλλά αν δε σπάσει θα κάνει τη δουλειά του ευκολότερα.

Κάποιος που κάνει κάμπινγκ θέλει να κόψει ένα κλαράκι και αφού το έσπασε τραβάει και στρίβει μια ώρα την φλούδα απ' την οποία κρέμεται γιατί δεν ήξερε πόσο ανθεκτική μπορεί να είναι.

Υπάρχουν άνθρωποι που δεν μπορούν να ανάψουν φωτιά στο τζάκι τους και άλλοι ανάβουν φωτιά με τσακμακόπετρα κάτω από βροχή και στέκονται απέναντι σκεπασμένοι με ένα μπότζο γιατί είναι το μοναδικό που μπορούν να κάνουν μέχρι να τους μαζέψουν.

Το αν θα έχεις μια λάμα 50 πόντους να κρέμεται απ' το ζωνάρι σου ή θα έχεις στο πάτο του σάκου σου ένα μαχαιράκι για "συντροφιά", λίγο έχει να κάνει με την ουσία η οποία είναι ότι σε κάποιους ανθρώπους το μαχαίρι (μικρό η μεγάλο) είναι απαραίτητο.

pipe_smoker
07/02/2016, 11:50
Το αν θα έχεις μια λάμα 50 πόντους να κρέμεται απ' το ζωνάρι σου ή θα έχεις στο πάτο του σάκου σου ένα μαχαιράκι για "συντροφιά", λίγο έχει να κάνει με την ουσία η οποία είναι ότι σε κάποιους ανθρώπους το μαχαίρι (μικρό η μεγάλο) είναι απαραίτητο.

Κι επίσης όπως είπε κι ο Sniper νωρίτερα, αποτελούν και φετίχ, έργα τέχνης κλπ.

Μπορεί ποτέ να μη χαθώ στο δάσος, αλλά να θέλω να έχω ένα πανέμορφο μαχαίρι σε μια περίοπτη θέση μέσα στο σπίτι μου.

AUFGEBRACHT
07/02/2016, 12:04
@Daz Ούτε εγώ διαφωνώ μαζί σου, η όποια "ένσταση" είναι καθαρά στο ότι η κουβέντα έχει επικεντρωθεί σε μεγάλο βαθμό στον παράγοντα επιβίωση, αναλογιζόμενοι ότι αναφερόμαστε στο ελλαδικό χώρο και τον homo urbanus. Δεν είναι καθόλου κακό λοιπόν να κρέμεται στο ζωνάρι η λάμα (εκτός κι αν το κρέμασμά της είναι για το θεαθήναι ή για άλλους λόγους) και σίγουρα μπορεί να φανεί χρησιμότατο βάσει των ανωτέρω που έγραψα κι έγραψες. Όλοι μας έχουν βρεθεί φαντάζομαι κάποτε σε μια κατάσταση που έχουν χρειαστεί ένα πολυεργαλείο ή κάτι ανάλογο ακόμα και για κάτι που φαντάζει απλό, κι εγώ ο ίδιος πολλές φορές έχω ζαχαρώσει κάποια από αυτά και προγραμματίζω μια μελλοντική αγορά και δη κάποιο από αυτά τα 2:
http://www.actionitems.gr/gerber-bear-grylls-compact-multi-tool-31-000750.html (συνοδεύεται και από οδηγό επιβίωσης του Grylls, αυτοτρολλάρομαι)
http://www.actionitems.gr/victorinox-camper-1-3613.html (έχει και οδοντογλυφίδα, χρησιμότατο σε εξόρμηση για κοψίδια που η οδοντογλυφίδα σε ταβέρνα είναι απούσα)

7Tolis
07/02/2016, 12:13
Μια απορία. Υπάρχει μαχαίρι που όταν καρφωθει κάπου να απελευθερώνεται η λαβή και να μένει η λάμα καρφωμενη;

pipe_smoker
07/02/2016, 12:20
Μια απορία. Υπάρχει μαχαίρι που όταν καρφωθει κάπου να απελευθερώνεται η λαβή και να μένει η λάμα καρφωμενη;

Τα πάντα υπάρχουν, λογικά θα υπάρχει κι αυτό.

Αλλά γιατί?

ΥΓ. Το πιο κοντινό σε αυτό που περιγράφεις που μου έρχεται στο μυαλό είναι τα ballistic knives (https://en.wikipedia.org/wiki/Ballistic_knife)

skylaros
07/02/2016, 12:26
Μια απορία. Υπάρχει μαχαίρι που όταν καρφωθει κάπου να απελευθερώνεται η λαβή και να μένει η λάμα καρφωμενη;

Αμέ κουζινομάχαιρο από τη λαϊκή ! :D

daz
07/02/2016, 12:44
@Daz Ούτε εγώ διαφωνώ μαζί σου, η όποια "ένσταση" είναι καθαρά στο ότι η κουβέντα έχει επικεντρωθεί σε μεγάλο βαθμό στον παράγοντα επιβίωση, αναλογιζόμενοι ότι αναφερόμαστε στο ελλαδικό χώρο

Ακομα και για τον Ελλαδικό χώρο υπάρχουν δραστηριότητες όπου ο παράγοντας επιβίωση είναι στην ημερήσια διάταξη και αναφέρεται πιο συχνά και απ' την υποξία στα σχολεία ελεύθερης κατάδυσης. Ένα μεγάλο μαχαίρι δεν αποτελεί πάντα υπερβολή διότι είναι πιο ελαφρύ από ένα μικρό μαχαίρι ένα τσεκούρι και ένα πριόνι.
Οι δουλειές που μπορεί να κάνει δεν περιορίζονται μόνο στην κοπή ή στο να πελεκάς ξύλα και να κόβεις σκοινιά. Για παράδειγμα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να σκάψει κάποιος το παγωμένο χώμα για να παραχώσει κάρβουνα ώστε να κοιμηθεί.

Σημειώσεις Ορειβασίας 2000, Άρης Θεοδωρόπουλος:
http://www.ftiaxno.gr/2014/01/epiviosi-sto-dasos-kai-sto-hioni.html

copy paste
"· σάκος bivouac ή μια ελαφριά σκηνή τύπου σωλήνα ή εναλλακτικά δύο πολύ μεγάλες μαύρες ενισχυμένες πλαστικές σακούλες και ίσως ένας πολύ ελαφρύς υπνόσακος.
· αδιάβροχο τζάκετ ή καγκούλ
· αλουμινοκουβέρτα (σώζει ζωές)
· μονωτικό στρωματάκι τύπου carimat
· καμινέτο, κατσαρολάκι, φαγητό, σπίρτα θύελλας (σε αδιάβροχη θήκη), κεριά
· επιπλέον τροφή (ειδικά γλυκίσματα)
· επιπλέον θερμοεσώρουχα, κάλτσες και νάυλον σακούλες
· φακός κεφαλής με εφεδρικές μπαταρίες και λαμπάκια
· μαχαίρι επιβίωσης, φτυάρι χιονιού
· φαρμακείο πρώτων βοηθειών
· χάρτης της περιοχής και πυξίδα"

Οι φωτό είναι χαρακτηριστικές.

Θέλω να πω ότι δεν είναι απαραίτητο να πέσει το αεροπλάνο καταμεσής μιας ζούγκλας και ως εκ' θαύματος να επιβιώσεις μόνο εσύ και μια ξανθιά και μετά να πρέπει να επιβιώσεις μέχρι να σε βρούνε, για να μη πάει στράφη η τύχη σου. :)

daz
07/02/2016, 12:45
Μια απορία. Υπάρχει μαχαίρι που όταν καρφωθει κάπου να απελευθερώνεται η λαβή και να μένει η λάμα καρφωμενη;

Πλάκα κάνεις? Τι συζητάμε τοση ώρα?

Του μαχαίρι του Ράμπο φυσικά! :bawl:

Θες δε θες αυτό θα γίνει.

daz
07/02/2016, 13:33
... αναπτήρα θυέλλης, φωτοβολίδες και κανα cb (σκέψου περισσότερο icom/midland και λιγότερο honda) άμα το'χεις

"Ανεξάρτητα του χαρακτήρα και του είδους μιας ορεινής δραστηριότητας (αναρρίχηση, ορειβασία, πεζοπορία) πρέπει πάντα να υπάρχει πρόβλεψη για ορισμένα υλικά που σε περίπτωση ανάγκης θα εξασφαλίσουν μια υποφερτή και ασφαλή διανυκτέρευση."

"Σε κάθε περίπτωση η επιλογή των υλικών ανάγκης που θα πάρετε μαζί σας πρέπει να γίνεται προσεκτικά και με βάση τη λογική της επιβίωσης (όχι της άνεσης), ώστε ν’ αποφεύγεται το υπερβολικό βάρος που μπορεί από μόνο του να γίνει αιτία καθυστερήσεων και να οδηγήσει σ’ αναγκαστικό bivouac."

" η συνεχής ενασχόληση με το βουνό και η εμπειρία διαμορφώνει σιγά -σιγά την ικανότητα διάκρισης της λεπτής διαχωριστικής γραμμής ανάμεσα στο να μεταφέρει κανείς είτε πάρα πολλά είτε πολύ λίγα."

Δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά αλλά αυτή παραπάνω ήταν "Μια ενδεικτική λίστα υλικών bivouac", όπου bivouac σημαίνει αναγκαστική διανυκτέρευση. Σε καμία περίπτωση τα υλικά που φέρεις δεν είναι μόνο αυτά.

vaska
07/02/2016, 14:04
351648


351649

αθάνατο σαρβάιβορ, μια έκδοση που είχα, είχε λάστιχα σφεντόνας. Μία φορά προσπάθησα να ρίξω και παραλίγο να μου έβγαζαν το μάτι, κόπηκε το ένα σαν χασές χαχχααχα, τι μου θύμησες. Είχε και νυστερόλαμα και ράμματα. Μάλιστα. Κάπου πρέπει να βρίσκεται παρατημένο, βλέπεις πάει πολύς καιρός που εγώ ο Ράμπος έβγαζα γκόμενα με το μαχαίρι.

sniper
07/02/2016, 14:09
απλώς να καταγραφεί ότι για τις κλάσεις από την μεταπολίτευση και μετά υπάρχει easy open και ζαμπόν αντι κορνμπήφ. :rolleyes:

Ναι αλλά δεν δίνουν πλέον αυτό το χρήσιμο πολυεργαλείο. Αναφερόμουν για την εποχή που το έδιναν... :D

Αυτό το The Revenant με τον DiCaprio έχει κάνει φαίνεται μεγάλη ζημιά... διαβάζω για μαχαίρια, δάση, επιβίωση, ηρεμήστε, δεν είμαστε στο 1800. Καλή η συζήτηση για τα μαχαίρια κι ενδιαφέρουσα αλλά καθαρά φιλολογική. ΑΝ λέμε, ΑΝ, κάποιος χαθεί σε κανα βουνό, στη χειρότερη να χρειαστεί καμιά έξτρα μπαταρία για κινητό, κανα power bank, καμιά σοκολατίτσα ΙΟΝ αμυγδάλου, κανα Sudoku να περάσει η ώρα μέχρι να τον βρούνε, κανα καλό τζάκετ North Face κι έτσι... μάχες με αρκούδες, λύκους και επιβίωση χάρις σ' ένα μαχαίρι είναι το ίδιο πιθανό με το να σου επιτεθεί Ινδιάνος στα Τζουμέρκα...
Καλά, επειδή ο Ντι Κάπριο πάει για Οσκαρ, δεν σημαίνει ότι κάποιοι εδω και αρκετά χρόνια τώρα (πολλά) δεν ασχολουνται με διάφορα. (καλά η ταινία είναι μεγάλη μούφα έτσι κι αλλιως, αλλά υπάρχουν κάποιοι - λίγοι, ελάχιστοι - που μπορουν να κάνουν με την κατάλληλη εκπαιδευση εξωπραγματικά πράγματα - δεν θα τους βρούμε στην Ελλάδα, κι αν υπάρχουν δεν τους πιάνει το μάτι σου).


Καλά τώρα ....
Πολύ σημαντικό μη δίνετε τρελά λεφτά για τέτοια πραγματάκια....

Δεν εχω διαβάσει κάτι πιο λάθος στη ζωή μου. Αν μιλάμε για ελεύθερη κατασκήνωση στν Βόρεια Μύκονο, ισχύει.
Ο εξοπλισμός για ένα μέρος που το κοντινότερο σημείο πολιτισμου απέχει μία ώρα με ελικόπτερο είναι και πρέπει να είναι καλός (άριστος) και αχρείαστος. Αυτό σημαίνει κόστος. Τίποτα όμως δεν ειναι καλό αν δεν ξέρεις τι να το κάνεις που σημαίνει εκπαίδευση. Οπότε, κι επειδή οι περισσότεροι εχουν ζησει extreme καταστασεις στα 15νθήμερα σκηνάκια καλοκαιρινής ή χειμερινής διαβίσωσης του ΕΣ, καλά θα ήταν να είμαστε και λιγο φειδωλοί στο τι χρειάζεται να εχει κάποιος ακόμα κι αν χαθεί για κάποιες ώρες, μέρες σε κάποιο δύσκολο σημείο, ακόμα κι αν αυτό είναι η Πάρνηθα (όπου εχουν χαθεί ζωές απο το "ωχου μωρέ, δίπλα στην Αθήνα είμαστε").

sniper
07/02/2016, 14:25
Επίσης, κάτι αρκετά σημαντικό, αν και ξεφευγουμε απο το θέμα πολυεργαλείο. Η φύση θέλει απέραντο σεβασμό, είτε αυτό λέγεται θάλασσα (την οποία ομολογώ ότι δεν την ξέρω καθόλου) είτε καμπος, είτε βουνό.
Εχουμε αστικοιηθεί κι οι περισσοτεροι δεν έχουν ιδέα τι να κάνουν σε περιπτωση που βρεθουν μόνοι σε βουνό και με τις ταινίες που βλέπουμε νομίζουμε ότι τα ξέρουμε όλα ή όλα είναι εύκολα...

Εγώ είχα πάθει παρόμοιο σοκ στ 21 μου, οταν μια απλή πεζοπορία 3 ωρών στα Cairngorgon (βουνά της ΒΑ Σκωτίας) εξελίχθηκε σε εφιάλτη 12ωρο, με ξαφνική ομίχλη, χάσιμο προσανατολισμού, νύχτα κρύο και βροχή και σωθήκαμε (πραγματικά πίστευα οτι θα πεθάνω) χάρη στις γνώσεις του μακαρίτη (από πτώση σε αναρρίχιση πάγου μετά απο 3 χρόνια) φίλου.

Το ότι βλέπουμε τον Ροσσι να κάνει ότι κάνει δεν σημαίνει οτι μπορουμε κι εμεις να τα κάνουμε και το διαπιστώνουμε κάθε φορά στα πρώτα φρένα πανικού.

SHOOTER045
07/02/2016, 14:35
Ναι αλλά δεν δίνουν πλέον αυτό το χρήσιμο πολυεργαλείο. Αναφερόμουν για την εποχή που το έδιναν... :D

Καλά, επειδή ο Ντι Κάπριο πάει για Οσκαρ, δεν σημαίνει ότι κάποιοι εδω και αρκετά χρόνια τώρα (πολλά) δεν ασχολουνται με διάφορα. (καλά η ταινία είναι μεγάλη μούφα έτσι κι αλλιως, αλλά υπάρχουν κάποιοι - λίγοι, ελάχιστοι - που μπορουν να κάνουν με την κατάλληλη εκπαιδευση εξωπραγματικά πράγματα - δεν θα τους βρούμε στην Ελλάδα, κι αν υπάρχουν δεν τους πιάνει το μάτι σου).



Δεν εχω διαβάσει κάτι πιο λάθος στη ζωή μου. Αν μιλάμε για ελεύθερη κατασκήνωση στν Βόρεια Μύκονο, ισχύει.
Ο εξοπλισμός για ένα μέρος που το κοντινότερο σημείο πολιτισμου απέχει μία ώρα με ελικόπτερο είναι και πρέπει να είναι καλός (άριστος) και αχρείαστος. Αυτό σημαίνει κόστος. Τίποτα όμως δεν ειναι καλό αν δεν ξέρεις τι να το κάνεις που σημαίνει εκπαίδευση. Οπότε, κι επειδή οι περισσότεροι εχουν ζησει extreme καταστασεις στα 15νθήμερα σκηνάκια καλοκαιρινής ή χειμερινής διαβίσωσης του ΕΣ, καλά θα ήταν να είμαστε και λιγο φειδωλοί στο τι χρειάζεται να εχει κάποιος ακόμα κι αν χαθεί για κάποιες ώρες, μέρες σε κάποιο δύσκολο σημείο, ακόμα κι αν αυτό είναι η Πάρνηθα (όπου εχουν χαθεί ζωές απο το "ωχου μωρέ, δίπλα στην Αθήνα είμαστε").

Γενικεύεται η κουβέντα.
Σε μια εξόρμηση αξιόλογουμε ανάγκες.
Στεγη ,σίτιση.
Δεν περνάμε την διαβολοβδομαδα.
Αλλά σίγουρα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για τα χειρότερα.
Στις μακρινές βόλτες που εκανα καποτε με τα μηχανάκια .έπαιρνα απο εργαλεία μέχρι μωρομαντηλα.
Μπορεί να μην χρειάστηκα προσωπικά σχεδόν ποτέ.. Αλλά{έδωσα} άλλους.
Έται και σε περιπτώσεις πεζοπορίας κάμπινγκ διακοπών ειδικά κάπου μακριά απο τον αστικό ιστό.
Χρειάζεται προετοιμασία και λίγα καλά και κατάλληλα εργαλεία.
Ας φέρω παράδειγμα το πρόσφατο παράδειγμα του ,taisteal στο τρεφεν και το στήσιμο σκηνής σε πατημένο χιόνι.
Οπου εκτός απο μένα και άλλοι υποστήριξαν οτι ηταν σε λάθος σημείο και οτι σε απάτητο θα ηταν οκ.
Με την προσθήκη ενος στρώματος αέρα κοιμάσαι παντού.
Χιόνια πέτρες κτλπ.
Ενα καλό μαχαίρι πολυεργαλειο
Ενα μικρο τσεκούρι.
Ενα μέσο που μπορεί να ανάψει φωτιά σε κάθε περίσταση είναι τα ποιο βασικά.
Απο εκεί και πέρα οτι γουσταρει παίρνει ο καθένας

virus
07/02/2016, 14:42
καταρχην δηλωνω ασχετος με το κεφαλαιο μαχαιρι. εχω χαζεψει απειρα βιντεακια απο κατασκευη δαμασκηνου ατσαλιου μεχρι σεφ να ακονιζουν με το χερι για ωρες το μαχαιρι τους.

κι ερωτω. ποια η επιτυχια ενος μαχαιριου; το ατσαλι και η ανθεκτικοτητα του ή το να διατηρει την κοφτεροτητα του για περισσοτερο καιρο χωρις να χρειαζετε ακονισμα καθε τρεις και λιγο. νομιζω τεχνικως ειναι αδυνατον να συνυπαρξουν και τα δυο μαζι.

μια αλλη λεπτομερεια που την παρατηρω ειναι το μηκος της λαμας να συνεχιζεται και μεσα σε ολοκληρη την λαβη. μικροτερο σιδερο μεσα στην λαβη το θεωρο αποτυχημενο μαχαιρι.

SHOOTER045
07/02/2016, 14:52
καταρχην δηλωνω ασχετος με το κεφαλαιο μαχαιρι. εχω χαζεψει απειρα βιντεακια απο κατασκευη δαμασκηνου ατσαλιου μεχρι σεφ να ακονιζουν με το χερι για ωρες το μαχαιρι τους.

κι ερωτω. ποια η επιτυχια ενος μαχαιριου; το ατσαλι και η ανθεκτικοτητα του ή το να διατηρει την κοφτεροτητα του για περισσοτερο καιρο χωρις να χρειαζετε ακονισμα καθε τρεις και λιγο. νομιζω τεχνικως ειναι αδυνατον να συνυπαρξουν και τα δυο μαζι.

μια αλλη λεπτομερεια που την παρατηρω ειναι το μηκος της λαμας να συνεχιζεται και μεσα σε ολοκληρη την λαβη. μικροτερο σιδερο μεσα στην λαβη το θεωρο αποτυχημενο μαχαιρι.

Στο ενα και τα δύο μαζί
Και ανθεκτικότητα και να κρατάει την κόψη του.
Στο δυο σίγουρα η γεμάτη λαβή προσδίδει ανθεκτικότητα.
Από το σχεδιασμό καταλαβαίνεις ας πούμε και για τι είδους χρήση προορίζεται.
Δες ένα μαχαίρι μάχης και πες μου τι παρατηρείς.
Επίσης τα επιβίωσης ,πριωνοτα κτλπ είναι έτσι για διαφορετική χρήση.
Όπως κοιτα και τα χασαπομαχαιρα.
Θυμάμαι ο συγχωρεμενος πατέρας μου είχε κατι με ξύλινη λαβή που και δεν στομωναν και δεν λεπταιναν στο ακονισμα.
Είχε κατι άλλα με πλαστική λαβή που μετά απο κάποιο καιρό γίνονταν μισά στι πάχος της λάμας

pipe_smoker
07/02/2016, 15:23
καταρχην δηλωνω ασχετος με το κεφαλαιο μαχαιρι. εχω χαζεψει απειρα βιντεακια απο κατασκευη δαμασκηνου ατσαλιου μεχρι σεφ να ακονιζουν με το χερι για ωρες το μαχαιρι τους.

κι ερωτω. ποια η επιτυχια ενος μαχαιριου; το ατσαλι και η ανθεκτικοτητα του ή το να διατηρει την κοφτεροτητα του για περισσοτερο καιρο χωρις να χρειαζετε ακονισμα καθε τρεις και λιγο. νομιζω τεχνικως ειναι αδυνατον να συνυπαρξουν και τα δυο μαζι.

μια αλλη λεπτομερεια που την παρατηρω ειναι το μηκος της λαμας να συνεχιζεται και μεσα σε ολοκληρη την λαβη. μικροτερο σιδερο μεσα στην λαβη το θεωρο αποτυχημενο μαχαιρι.

Η ανθεκτικότητα πάει πάντα και με τη χρήση για την οποία προορίζεται ένα μαχαίρι.

Κατ'αρχάς ανθεκτικό ατσάλι, δε σημαίνει "όσο πιο σκληρό γίνεται" ατσάλι.
Αν είναι "πέτρα" μπορεί να σπάσει με το παραμικρό.

Χρειάζεται και η ελαστικότητα (κι ας μην την καταλαβαίνουμε).
Αλλού περισσότερο (σε ένα μαχαίρι φιλεταρίσματος πχ) αλλού λιγότερο (σε ένα tactical).

Το να διατηρεί την κόψη του χωρίς να χρειάζεται συνεχώς ακόνισμα, και πάλι έχει να κάνει με τη χρήση.
Αν κάτι πρέπει να κόβει σαν ξυράφι (κυριολεκτικά όμως) δε γίνεται να αμελείς το ακόνισμά του.
Ένας μάγειρας που θέλει να κόψει κάτι το αρκετά ευαίσθητο, δεν μπορεί να ρισκάρει να του το "μασήσει" το μαχαίρι του.
Οπότε πρέπει να φροντίσει να είναι ξυράφι.

Αν πας με ένα tactical μαχαίρι να κάνεις φιλετάρισμα, θα μακελέψεις το ψάρι (όχι γιατί το μαχαίρι δεν κόβει. Αλλά γιατί είναι χοντρό κι ακατάλληλο για τέτοια δουλειά).
Αν πας με ένα μαχαίρι φιλεταρίσματος να κόψεις κλαδιά και να επιβιώσεις στο βουνό, καλύτερα κόψε τις φλέβες σου να πεθάνεις μια ώρα αρχύτερα, να γλιτώσεις και την πείνα και το κρύο:lol:

Γενικότερα, υπάρχουν πάρα πολλά ατσάλια, και το δίπολο "ή ανθεκτικό ή κοφτερό" έχει πάψει σε μεγάλο βαθμό να ισχύει.

Ένα καλό μαχαίρι μπορεί και την κόψη του να διατηρεί σε πολύ καλή κατάσταση, και ανθεκτικό να είναι.

Όσο βέβαια τραβάμε προς τα άκρα, ναι όντως ισχύει το παραπάνω.
Άμα θες να πελεκάς ξύλα καλό είναι να έχεις τσεκούρι. Δε γίνεται να κοπανάς ξύλα αέρα πατέρα με το μαχαίρι, και να παρεξηγηθείς γιατί στόμωσε.
Όπως επίσης αν θες να ξυρίζεσαι καλό είναι να πάρεις ξυράφι. Αν δοκιμάσεις με τσεκούρι, μάλλον δε θα σου αρέσει το αποτέλεσμα:D

Το να περνάει το ατσάλι και να φτανει μέχρι το το τέλος της λαβής (full tang), είναι κάτι που είναι ιδιαίτερα χρήσιμο στα μαχαίρια που θα φάνε κακουχίες.
Για μαχαίρια κουζίνας πχ, όπου το ζύγισμα και το να μην κουράζει παίζουν τεράστιο ρόλο, και το partial tang μια χαρά λειτουργεί.

Γενικότερα και οι δύο τεχνικές χρησιμοποιούνται κάμποσους αιώνες.
Αν το μαχαίρι είναι καλό μαχαίρι, και ο κατασκευαστής επέλεξε το partial tang, έχει τους λόγους του που το έκανε.
Αν το μαχαίρι είναι μάπα, και full tang να είναι, δε λέει κάτι.

virus
07/02/2016, 15:28
μεσα σε δυο ποστ σουτερ και πιπε. ο χρυσος κανονας κι εδω. καθε μαχαιρι και χρηση τα αναλογα ειδη ατσαλιου και κατεργασιες :beer:

παντως η μεταλουργια ειναι απιστευτη τεχνη γενικα!!!!!!!

daz
07/02/2016, 16:46
Δεν υπάρχει αποτυχημένο μαχαίρι εκτός και αν έχει κατασκευαστικά λάθη. Σε προηγούμενο ποστ έβαλα αυτή την εικόνα για να καταλαβαίνουν όλοι.

http://www.zulusurvival.com/wp-content/uploads/2015/09/KnifeTangs.jpg

351677

το half tang που δεν το έχει, είναι αυτό που η λάμα είναι λεπτότερη και πάει μέχρι τη μέση της λαβής.

Εξαρτάται απ' την χρήση. Ένα μαχαίρι σεφ δε σε ενδιαφέρει να είναι φουλ. Γιατί να έχεις λάθος ζύγισμα και εχτρα βάρος? Οπότε μπορεί να είναι half tang.
Ένα μαχαίρι που δεν προορίζεται για βαριά χρήση μπορεί να είναι rat tail. Μικρότερο βάρος απ' το full και καλύτερο ζύγισμα αφού συνήθως δεν πρόκειται για πολύ μακριά μαχαίρια.
Ένα που προορίζεται για πολυ βαριά χρήση πρέπει να είναι full. Δεν υπάρχει αδύναμο σημείο πουθενά ενώ ότι και να πάθει η λαβή μπορείς να δέσεις λίγο σπάγκο γύρω απ' τη λάμα και να το χρησιμοποιήσεις και πάλι κανονικά.

Η επιτυχία ενός μαχαιριού είναι .. σε όλα. Κατ' αρχήν η σχεδίαση. Πέρα από το τι γίνεται μέσα στη λάμα μεγάλο ρόλο παίζει και τι γίνεται έξω απ' αυτή. Το μαχαίρι κανονικά πρέπει να είναι όσο πιο λεπτό γίνεται. Απ' αυτό όμως εξαρτάται και η αντοχή του, οπότε πρέπει να έχουμε το λεπτότερο μαχαίρι "για την δουλειά που το θέλουμε". Ένα πολύ χοντρό μαχαίρι δεν διαπερνά ένα υλικό με την ιδια ευκολία που θα το κάνει ένα λεπτότερο ενώ το λεπτότερο δεν πρόκειται να αντέξει σε εντατική σκληρή χρήση.

Πέρα απ' το πάχος παίζει ρόλο και η σχεδίαση, το τρόχισμα η μύτη που είναι το πιο αδύναμο σημείο του μαχαιριού κα.

Για να καταλαβαινόμαστε πάλι.

http://emberleaf.com/WebRoot/RSTO/Shops/BT0203/MediaGallery/grind_types1.png

351676

Το full flat είναι pure slicer (κουζινομάχαιρα, σουγιάδες κ.α) Το high flat έχει περισσότερο μέταλλο (και πιο χοντρή μύτη) οπότε είναι πιο ανθεκτικό αλλά οι γωνίες που κάνει είναι πιο απότομες και δεν του επιτρέπουν να διαπερνά αυτό που κόβει τόσο εύκολα. Το skandi προσπαθεί να συνδιάσει αυτά τα δυο και το convex προσπαθεί να μιμηθεί το scandi χωρίς τις γωνίες για να γλιστρά πιο εύκολα (αν και είναι αρχαιότερο νομίζω).
Το half και το full στο κάτω μέρος έχουν δευτερεύουσα κόψη το scandi δεν έχει, ούτε το convex. Στα μεν η κόψη μπορεί να αντέξει πιο πολυ ενώ τα δε μπορεί να είναι πιο κοφτερά. Αλλά αυτό εξαρτάται και απ' την γωνία της κόψης. .
Σε ένα κουζινομάχαιρο με 17 μοίρες γωνία η κόψη δεν αντέχει άγρια χρήση αλλά κόβει την ώριμη ντομάτα χωρίς να τη στύβει. Ένα half με δευτερεύουσα κόψη 30 μοίρες μπορεί να κόψει μεχρι και σύρμα χωρίς να κάνει δόντι.

Και μετά έχουμε το σχέδιο που έχει το μαχαίρι μπροστά.
Μπούσουλας..

https://warriorpublications.files.wordpress.com/2014/09/knife-blade-types-1.jpg

351678

Είναι περισσότερα αλλά ας μη τα πιάσουμε όλα.
Το clip point είναι το καραβανίστικο (όπως το ραμπομάχαιρο) έχει πολύ μυτερή μύτη.
Το drop point έχει περισσότερο μέταλλο στη μύτη ειδικά αν είναι half grind. (ή high flat ή saber) και δεν δεν θα σπάσει αν την κοπανάμε με ένα ξύλο.
Το spear point είναι ένα drop που πέφτει λίγο παραπάνω και κάνει η μύτη μας πιο επιθετική.
Υπάρχουν και τα tanto κ.α πολλά

Τώρα...

Τι θέλεις να κάνεις με το μαχαίρι? Αυτό που είναι καθαρά για bushcraft και woodworking δεν είναι απαραίτητα servival αλλά κάποια, αναλόγως τα χαρακτηριστικά τους, είναι!
Τι πάχος θέλεις να έχει?
Τι τρόχισμα, γωνίες σχήμα λάμας κλτ?
Ή επιλέγεις σωστά ή... δε σου φταίει το μαχαίρι!

Και μετά απ' όλα αυτά θα πας στο ατσάλι και στην ποιότητα αυτού. Ανοξείδωτο ή hight carbon? Ποιό είναι το καλύτερο? Μάντεψε δεν υπάρχει καλύτερο.
Και ναι το να κόβει και να αντέχει η κόψη τους δεν είναι πάντα ασύμβατα μεταξύ τους.
Ο κάθε κατασκευαστής επιλέγει ανάλογα με την χρήση και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά (και την τιμή φυσικά).

Ενδεικτικά..
To sandvic 14c28n (νομίζω) μπορεί να γίνει πάρα πολύ κοφτερό. Μιλάμε για εξαιρετικά κοφτερό, περισσότερο απ' το εξαιρετικό s30v αφού ο κόκκος του είναι 200 φορές μικρότερος (πιο χοντροκομμένα δεν μπορώ να τα πω, οι γνωρίζοντες ας με συγχωρέσουν).
Επίσης θα κρατήσει αυτή την πολύ κοφτερή κόψη περισσότερο απ' το s30v. Αλλα...
Αν αυτή η πολύ κοφτερή κόψη χαλάσει το μαχαίρι δεν κόβει. Αντίθετα το s30v θα χάσει την κόψη που ξυρίζει πιο γρήγορα αλλά θα κρατήσει μια αξιοπρεπή κόψη για πολύ περισσότερο.

Edit. Με διαφορετικές γωνίες κόψης τα παραπάνω μπορούν να εξισωθούν.

Τα πολύ σκληρά ανοξείδωτα μπορούν να κρατήσουν την κόψη τους περισσότερο από κάποια carbon αλλά είναι δύσκολο να τα τροχίσεις in the field και η λίστα χαρακτηριστικών και χρήσεων γίνεται μεγάλη (τεράστια θα έλεγα).

mikes
07/02/2016, 16:57
εγω παντως όταν ακουω τη φραση "μαχαιρι επιβιωσης", στο μυαλο μου ερχεται κατι σαν αυτό..... (https://www.youtube.com/watch?v=HwBYGSaEJg0)

7Tolis
07/02/2016, 17:11
Έψαξα και το βρήκα. Μάρκα Alpin
351680

daz
07/02/2016, 17:15
Δεν υπάρχει τέτοια μάρκα.
Έχω ένα φακό.

Αρκετά προσεγμένα και μάλλον αξιόλογα για την τιμή τους. Τίποτα σπουδαίο όμως.

7Tolis
07/02/2016, 17:21
Mη βρεθώ σε δάσος δλδ πάει τον ήπια. :D

sniper
07/02/2016, 17:26
Mη βρεθώ σε δάσος δλδ πάει τον ήπια. :D


Κάνε ότι έκανα κι εγώ στο Μαίναλο πριν 2 σ/κ (μόνος). Τσέκαρε, συχνά, ότι έχει σήμα το κινητό σου.

sniper
07/02/2016, 17:49
Μεταλλουργικές γνώσεις να υποθέσω ...


Άλλος οπλουργός (όπως του βίντεο) άλλο κατασκευαστής... Fucking HUGE difference.

AUFGEBRACHT
07/02/2016, 17:51
Δεν υπάρχει τέτοια μάρκα.
Έχω ένα φακό.

Αρκετά προσεγμένα και μάλλον αξιόλογα για την τιμή τους. Τίποτα σπουδαίο όμως.


Κυκλοφορεί μόνο σε ελληνικά μαγαζιά με είδη επιβίωσης, στρατιωτικά είδη και συναφή, είτε κινεζιά φασόν, είτε ελληνική εταιρεία (πιθανώς made in China) αν κρίνω από το κουτί...

351681

sniper
07/02/2016, 17:56
Κυκλοφορεί μόνο σε ελληνικά μαγαζιά με είδη επιβίωσης, στρατιωτικά είδη και συναφή, είτε κινεζιά φασόν, είτε ελληνική εταιρεία (πιθανώς made in China) αν κρίνω από το κουτί...

351681

Απόγονοι του Αφεντάκη; :lol:

Eversman
07/02/2016, 19:21
Κάνε ότι έκανα κι εγώ στο Μαίναλο πριν 2 σ/κ (μόνος). Τσέκαρε, συχνά, ότι έχει σήμα το κινητό σου.

Τέτοια κάνω και 'γω μαναχος και αφού τελειώνει η αγωνία και χαλαρωνω χαιδευοντας το σουγιαδακι μου, αναρωτιέμαι ποσά μέτρα μήκος έχει το καλώδιο του super puma.

Ζευγαρακι.

sniper
07/02/2016, 19:23
Τέτοια κάνω και 'γω μαναχος και αφού τελειώνει η αγωνία και χαλαρωνω χαιδευοντας το σουγιαδακι μου, αναρωτιέμαι ποσά μέτρα μήκος έχει το καλώδιο του super puma.

Ζευγαρακι.

Σε βατό μονοπάτι ήμουν κι εξαιρετικά εξοπλισμένος, όχι σε rain forest ή βορείως του Βόρας..

Nostradamus
07/02/2016, 19:26
http://www.zougla.gr/greece/article/gianiotis-orivatis-agnoite-sta-ori-souliou--epixirisi-tis-emak

μια και τα λεμε... απο το τιποτα...

skylaros
07/02/2016, 21:28
Επειδή τα έχω περπατήσει τα μέρη αυτά δε μπορώ να καταλάβω πως χάθηκε κάποιος (υγιής) που είχε μάλιστα όπως δείχνει και εμπειρία. Τέλος πάντων αν δε γίνει καμιά τρελή στραβή θα βρεθεί εντός ολίγου. Γενικά δε μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να χαθεί κάποιος στα βουνά της Ελλάδας...

ps: Πανέμορφα μέρη αλλά με τα πιο ταλαιπωρημένα ζώα που έχω δει ποτέ μου. Κανένας σεβασμός προς αυτά.

sniper
07/02/2016, 21:54
Επειδή τα έχω περπατήσει τα μέρη αυτά δε μπορώ να καταλάβω πως χάθηκε κάποιος (υγιής) που είχε μάλιστα όπως δείχνει και εμπειρία. Τέλος πάντων αν δε γίνει καμιά τρελή στραβή θα βρεθεί εντός ολίγου. Γενικά δε μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να χαθεί κάποιος στα βουνά της Ελλάδας...

ps: Πανέμορφα μέρη αλλά με τα πιο ταλαιπωρημένα ζώα που έχω δει ποτέ μου. Κανένας σεβασμός προς αυτά.


Αστειεύεσαι βέβαια.. εκτός αν τα έχεις περπατήσει (μέσα από μονοπάτια), καλοκαίρι, μέρα και δεν σου έτυχε καμία στραβή.

Ο χειμώνας κι η Πίνδος δεν έχουν καμία αίσθηση του χιούμορ, σε διαβεβαιώ.

7Tolis
07/02/2016, 21:54
Προφανώς θα ήταν ξερόλας εφόσον γράφει το άρθρο πως το έχει ξανακάνει να μην ακολουθήσει τους υπόλοιπους.Κάτι τέτοιους δε τους λυπάμαι καθόλου.Συν οτι κινήθηκε και η κρατική μηχανή (με το όποιο κόστος) για τη μαλακία του άλλου.Καλα θα πεις στις αρμοδιότητές τους είναι αλλά..........................................!

@Eversman τα super puma κανουν πολύ φασαρία δε λέει.Κινητό κοιτα να έχεις και άσε τους σουγιάδες.

skylaros
07/02/2016, 23:08
Αστειεύεσαι βέβαια.. εκτός αν τα έχεις περπατήσει (μέσα από μονοπάτια), καλοκαίρι, μέρα και δεν σου έτυχε καμία στραβή.

Ο χειμώνας κι η Πίνδος δεν έχουν καμία αίσθηση του χιούμορ, σε διαβεβαιώ.

Πάντα από μονοπάτια πηγαίνεις και δεν εννοώ απαραίτητα σημασμένα. Εκτός αν μιλάμε για 200-300 μέτρα μέσα σε βλάστηση ή σε σημείο που το ψηλότερο δεντρί είναι 50 πόντοι. Σε διαφορετική περίπτωση (δηλαδή μέσα από πυκνή βλάστηση που θα ανοίγεις δικό σου δρόμο ουσιαστικά) θέλεις δέκα ώρες για 500 μέτρα (υποθετικά νούμερα αλλά με πιάνεις) Χειμώνα καλοκαίρι με ένα κινητό ή μια πυξίδα δε νομίζω πως είναι εφικτό να χαθεί κάποιος για αρκετή ώρα. Στα συγκεκριμένα βουνά στο Γκορίλα που λένε είναι απαιτητικά λόγω κλίσης και είναι και μεγάλο σε έκταση βουνό αλλά με δύο πολύ απότομες πλαγιάδες και μεγάλη ράχη. Αν πας προς τα πάνω κάποια στιγμή θα δεις που είσαι αν πας δεξιά ή αριστερά πάλι ξέρεις προς τα που θα βγεις (έχει σημεία πολλά που θέλει εξοπλισμό φυσικά, σαν περιπατητής δε πας από εκεί) Πιστεύω πως μπερδεύτηκε γιατί το βουνό κάνει πτυχώσεις πολλές και πήρε λάθος πτύχωση, μπορώ μάλιστα να υποθέσω πως την έχει ξανακάνει την περιοχή και θεώρησε κάτι δεδομένο. Πάντως έχει πολλά μονοπάτια όταν βγεις προς τα κάτω δε γίνετε να μη πέσει σε κάποιο. Η Χιονίστρα είναι πιο χαλαρά νομίζω και έχει δρόμους που φαίνονται με το μάτι ξέρεις που είσαι συνέχεια δηλαδή. Εντάξει προφανώς δε θα έχει καλή ορατότητα, θα κόλλησε σε κάνα γκρεμό, θα έχει παγώσει, θα έχει κουραστεί πάρα πολύ, απελπίζεσαι λίγο, ντρέπεσαι και λιγάκι και την πατάς. Απλά δε ξέρω νομίζω πως και τα δύο είναι βουνά που σου δείχνουν τι να περιμένεις. Δεν έχω πάει με χιόνι όμως, γενικά με χιόνι δε πάω γιατί είμαι χοντρός και κουράζομαι στις ανηφόρες και με χιόνι στο πεντάλεπτο νιώθω το έμφραγμα να μου βαράει το στέρνο :p Καλά να είναι ο άνθρωπος και να τον βρουν σύντομα.

ps: Η Πίνδος έχει για εμένα τα πιο όμορφα μέρη για τέτοιες δουλειές! Όποιος δεν έχει πάει να πάει.

SHOOTER045
07/02/2016, 23:17
Αστειεύεσαι βέβαια.. εκτός αν τα έχεις περπατήσει (μέσα από μονοπάτια), καλοκαίρι, μέρα και δεν σου έτυχε καμία στραβή.

Ο χειμώνας κι η Πίνδος δεν έχουν καμία αίσθηση του χιούμορ, σε διαβεβαιώ.

Έχω και αυτο μάστορα,το αριστερά
Πυξίδα
Βαρόμετρο
Υψόμετρο-βυθομετρο κτλπ


351706

sniper
07/02/2016, 23:38
Έχω και αυτο μάστορα,το αριστερά
Πυξίδα
Βαρόμετρο
Υψόμετρο-βυθομετρο κτλπ


351706

Ξέρω τι κάνει, κι εγώ το έχω. :beer:

nicksior
08/02/2016, 07:55
Πολύ καλά και φτηνά (όχι φτηνιάρικα) μαχαίρια σουγιάδες , εργαλεία δηλ, που δεν σε νοιάζει κι αν τα χάσεις εδώ: http://www.opinel.gr/

Μια παλιά πιστωτική κάρτα με κολλημένο πάνω της ψιλό και ψιλότερο ντουκόχαρτο , φροντίζει για άριστη κόψη όταν χρειάζεται.. (αρκεί να ξέρεις να ακονίζεις).

Τα ακριβά μεγάλα μαχαίρια είναι για συλλέκτες (ποτέ δεν χρησιμοποιούνται) ή για αυτούς που φαντασιώνονται "σφάξιμο" του "οχτρού" ή "πάλεμα" με την αρκούδα...

Πολύ καλά ατσάλια και τα βραζιλιάνικα (και φτηνά)

Για βάρκα , ψάρεμα κλπ , ανοξείδωτη λάμα (και όχι σουγιάδες με ξύλινη λαβή , το ξύλο φουσκώνει)

Για δραστηριότητες βουνού . καθημερινές .. ανθρακούχα λάμα , ακονίζεται εύκολα , κόβει καλύτερα ..

stefanos
14/02/2016, 17:12
https://www.youtube.com/watch?v=xCW0TDikags

devil's animal
14/02/2016, 18:16
https://www.youtube.com/watch?v=xCW0TDikags

ενταξει ο τυπος ειναι πραγματικος καλλιτεχνης...
http://www.stanwilsonknives.com/available_knives_1.html
:a012:

dimmie_72
19/02/2016, 18:54
αυτό το leatherman λέμε; :D

https://www.youtube.com/watch?v=30SZajiqLVY

SHOOTER045
19/02/2016, 19:04
Αυτό ειναι new model
Εγώ το γνώρισα και το είδα πρώτη φορά το 93 που το είχαν οι μονιμαδες(SUPER TOOL)
Αλλά προτίμησα το wave λόγω μεγέθους

JNP
22/12/2017, 10:02
Καλά Χριστούγεννα
391500391501

daz
22/12/2017, 10:55
Σε τρώει να μας βάλεις σε έξοδα, έτσι; :lol:

:beer:

sniper
22/12/2017, 11:11
Σε τρώει να μας βάλεις σε έξοδα, έτσι; :lol:

:beer:
Bitch, please...

391504

teogtp
22/12/2017, 11:20
Bitch, please...

391504

Με απογοητευεις......


391505



:p

vaska
22/12/2017, 12:34
Bitch, please...

391504

Με τον μικρό νυχοκόπτη καθαρίζεις νύχια??
:p

JNP
22/12/2017, 13:21
Σε τρώει να μας βάλεις σε έξοδα, έτσι; :lol:

:beer:

Είναι και ακριβά, ποιος να σου κάνει τέτοιο δώρο; :cry:

JNP
22/12/2017, 18:44
Σε τρώει να μας βάλεις σε έξοδα, έτσι; :lol:

:beer:

Αποστολη σου εύχομαι να σου κάνουν ένα τέτοιο δωράκι.
Εγώ πάντως δεν περίμενα, τα πήρα μόνος μου.
Delica 4 και Endura 4.
391521

JNP
22/12/2017, 18:48
Και για τον sniper που του αρέσουν τα Cold Steel,παραθέτω και το δικό μου voyager με κλασσική λάμα για outdoor χρήση και κυνήγι.
391522

daz
22/12/2017, 19:37
Αποστολη σου εύχομαι να σου κάνουν ένα τέτοιο δωράκι.
Εγώ πάντως δεν περίμενα, τα πήρα μόνος μου.
Delica 4 και Endura 4.
391521


Τέτοια "δωράκια" δε τα περιμένεις από άλλους! :cry:

Thanks! :beer:

My personal favorite μετά το caly 3,5 είναι το endura 4.

virus
22/12/2017, 20:17
Καλα Χριστουγεννα σε ολους!!!!!


391526


:beer:

yes-u
22/12/2017, 20:30
Καλα Χριστουγεννα σε ολους!!!!!


391526




:beer:

 Βγάλτο έξω, να το καμαρώσουμε...

skylaros
22/12/2017, 23:41
 Βγάλτο έξω, να το καμαρώσουμε...

:a25::a01::D

JNP
23/12/2017, 08:24
Τέτοια "δωράκια" δε τα περιμένεις από άλλους! :cry:

Thanks! :beer:

My personal favorite μετά το caly 3,5 είναι το endura 4.

Πράγματι ωραίο το caly και αν έχει και κανένα σπεσιαλ ατσαλακι ZDP-189 έρωτας! :a49::a10:

daz
23/12/2017, 17:01
Πράγματι ωραίο το caly και αν έχει και κανένα σπεσιαλ ατσαλακι ZDP-189 έρωτας! :a49::a10:

Μόνο με zdp189 βγαίνει πλέον. laminated με κάποιο ανοξείδωτο!

JNP
23/12/2017, 18:41
Μόνο με zdp189 βγαίνει πλέον. laminated με κάποιο ανοξείδωτο!

Και το Fallkniven F1 που εχω τέτοια λάμα έχει.Εσωτερικα VG10 και σάντουιτς με μαλακο ανοξείδωτο εξωτερικα. Ετσι επιτυγχανουν ελαστικότητα λόγω του ανοξειδωτου, με κόψη ξυραφι που από μόνη της θα ήταν ευθραυστη.

daz
23/12/2017, 19:36
Αυτό χρησιμοποιείται για πολλούς λόγους και όχι πάντα για έναν. Στην περίπτωση του spyderco με το zdp είναι για αντοχή στην οξείδωση καθώς έχει υψηλότερα ποσοστά άνθρακα στο κράμα, ενώ στη περίπτωση του fallkniven για αντοχή.

(για πολλούς μιλάμε κινέζικα, οπότε ας το σταματήσουμε εδώ. Δεν είναι και το πιο κατάλληλο θρεντ :))

daz
28/12/2017, 18:16
To Θέμα διαχωρίστηκε απ' τα πολυεργαλεία τύπου leatherman victorinox. Καλό θα ήταν να διαβαστούν και οι προηγούμενες σελίδες απ' όλους ώστε να αποφύγουμε περιττές επαναλήψεις στη συζήτηση.

Η συζήτηση αφορά μαχαίρια και τα εργαλεία τους (πέτρες, μασάτια κτλ), σαν εργαλεία για κάθε είδους νόμιμη εργασία (κάμπινγκ, κυνήγι, επιβίωση, κουζίνα).

Ή αν θέλουν κάποιοι και σε έργα τέχνης!:D

Δικό σας και προσοχή στο σπαμ. :beer:

Bowleno
29/12/2017, 00:38
οκ, δεν είναι μαχαίρι επιβίωσης, σεφ, πολυεργαλείο κ.λ.π.

Είναι μια αντίκα (Ινδική) η οποία βρίσκεται στην οικογένεια πάνω από 50 χρόνια....(το είχε ο παππούς μου πριν τον πατέρα μου και τώρα εγώ)

391663

391664

Καμιά ιδέα πως να συνεφέρουμε κάπως την λάμα χωρίς να το καταστρέψουμε;

JNP
29/12/2017, 09:48
οκ, δεν είναι μαχαίρι επιβίωσης, σεφ, πολυεργαλείο κ.λ.π.

Είναι μια αντίκα (Ινδική) η οποία βρίσκεται στην οικογένεια πάνω από 50 χρόνια....(το είχε ο παππούς μου πριν τον πατέρα μου και τώρα εγώ)

391663

391664

Καμιά ιδέα πως να συνεφέρουμε κάπως την λάμα χωρίς να το καταστρέψουμε;

Τρίψτε τη απαλά με σύρμα για τις κατσαρολες ν.0000 και wd40 ή άλλο λαδι αντισκωριακο.
Το σύρμα στο σ.μ.ΑΒ ονομάζεται Simpson N.70 βελγικό.

daz
29/12/2017, 11:02
Σε πρώτη φάση μη δοκιμάσεις ξύδι, ηλεκτρόλυση, σόδα ή ότι άλλο σου πουν.

Μπορείς να καταλάβεις αν είναι ανοξείδωτο ή όχι?

sniper
29/12/2017, 11:18
οκ, δεν είναι μαχαίρι επιβίωσης, σεφ, πολυεργαλείο κ.λ.π.

Είναι μια αντίκα (Ινδική) η οποία βρίσκεται στην οικογένεια πάνω από 50 χρόνια....(το είχε ο παππούς μου πριν τον πατέρα μου και τώρα εγώ)

391663

391664

Καμιά ιδέα πως να συνεφέρουμε κάπως την λάμα χωρίς να το καταστρέψουμε;

Δεν φαίνεται καλά στη φωτό αλλά πιο πoλύ για αντίκα-ντεκόρ μου κάνει παρά μαχαίρι κανονικό.

Έχω κι εγώ ένα Gladius αλλά δεν είναι αυθεντικό. :tooth:

teogtp
29/12/2017, 12:11
οκ, δεν είναι μαχαίρι επιβίωσης, σεφ, πολυεργαλείο κ.λ.π.

Είναι μια αντίκα (Ινδική) η οποία βρίσκεται στην οικογένεια πάνω από 50 χρόνια....(το είχε ο παππούς μου πριν τον πατέρα μου και τώρα εγώ)

391663

391664

Καμιά ιδέα πως να συνεφέρουμε κάπως την λάμα χωρίς να το καταστρέψουμε;

Με αυτό βραχυκυκλωνεις τον διακόπτη του aprilia για να πάρει μπρος;

:p

daz
29/12/2017, 12:14
Τρίψτε τη απαλά με σύρμα για τις κατσαρολες ν.0000 και wd40 ή άλλο λαδι αντισκωριακο.
Το σύρμα στο σ.μ.ΑΒ ονομάζεται Simpson N.70 βελγικό.

Θα πρότεινα αλουμινόχαρτο με νερό αλλά δεν μπορώ να καταλάβω απ' τη φωτό τι σκ@τά είναι. Αναλόγως το μέταλλο, αν αρχίσει να βάζει διάφορα ματζούνια, μπορεί να μαυρίσει.

Bowleno
29/12/2017, 12:51
Δεν φαίνεται καλά στη φωτό αλλά πιο πoλύ για αντίκα-ντεκόρ μου κάνει παρά μαχαίρι κανονικό.

Έχω κι εγώ ένα Gladius αλλά δεν είναι αυθεντικό. :tooth:

:moutza: :lol: Μαχαίρι κανονικότατο, το χρησιμοποιούσε ο παππούς, τω καιρώ εκείνω....εξ ου, και το περίεργο σχήμα που έχει πάρει από τα τροχίσματα που έχει φάει... το στόμωσα πριν κάποια χρόνια διότι κατάφερε ένας επισκέπτης που το περιεργαζόταν, να σφαχτεί με δαύτο :cry:


Με αυτό βραχυκυκλωνεις τον διακόπτη του aprilia για να πάρει μπρος;

:p

:moutza::moutza: έχω κοτετσόσυρμα για αυτήν την δουλειά ρε :moutza::bawl:


Σε πρώτη φάση μη δοκιμάσεις ξύδι, ηλεκτρόλυση, σόδα ή ότι άλλο σου πουν.

Μπορείς να καταλάβεις αν είναι ανοξείδωτο ή όχι?


Θα πρότεινα αλουμινόχαρτο με νερό αλλά δεν μπορώ να καταλάβω απ' τη φωτό τι σκ@τά είναι. Αναλόγως το μέταλλο, αν αρχίσει να βάζει διάφορα ματζούνια, μπορεί να μαυρίσει.

θα ξεκινήσω με αλουμινόχαρτο και νερό και θα επανέλθω

JNP
30/12/2017, 17:24
Επειδή κάποιοι από εμάς βγαίνουν στη φύση για κατασκήνωση ή άλλες δραστηριότητες ας πει όποιος θέλει τις εμπειρίες του με αυτά τα εργαλεια. Μιλάμε για την ελληνική φύση που έχει μεγάλη ποικιλομορφια αλλά ευτυχώς όχι ακραίες καταστάσεις, εκτος αν ψαχνόμαστε για κάτι τέτοιο.
Εγώ τα ξεχωρίζω σε μικρά εργαλεια ευκολομεταφερομενα και σε μεγαλύτερα.
Μερικά μικρά από αυτά που εγώ χρησιμοποιω επιτυχημένα είναι τα παρακάτω :
391691
Τα βασικά είναι τα δυο μεσαία, τα ακριανα όταν δεν υπάρχει δυσκολία κουβαληματος είναι χρήσιμα.
Στα μεγαλύτερα θεωρώ απαραίτητο ένα τσεκούρι κάτω του κιλού και εναλλακτικά ή βοηθητικά μια ματσετα κοντή περίπου 45 εκ.σαν και αυτή του Αγγλικού Στρατού που αντέχει ταλαιπωρία. Οι ματσετες τύπου ζούγκλας είναι μακριες με λεπτη λάμα για πράσινη βλάστηση,καλές για καρπουζια αλλά όχι για σκληρά κλαδιά.
391692
Όλα αυτά με συνοδεία σχοινιου, συρματος και ταιραπ μας λυνουν τα χερια.
391693
Το μαχαιρι και ο σουγιας παρότι έχουν σχεδόν το ίδιο μήκος λαμας 9 vs 10εκ διαφέρουν απόλυτα. Ο σουγιας διπλωνει και μπαίνει οπουδήποτε, έχει λεπτη και κοφτερη λάμα για μικροδουλειες και ακονιζεται ευκολότερα. Το μαχαιρι δεν έχει τα παραπάνω αλλά μπορεί να σχισει ξυλα διαμέτρου μέχρι 4εκ μιας και η κόψη του αντέχει παραπάνω σε κτυπηματα με άλλο ξύλο. Εδώ θέλω να εξηγήσω ότι αυτά που βλέπουμε να κάνουν στα βίντεο διάφοροι outdoorsmen, δηλ με ενα μαχαιρι να κόβουν κορμους και κλαδιά πανεύκολα δεν έχουν σχέση με την ελληνική φύση. Αυτοί κόβουν μαλακά δένδρα σημυδας και όχι πουρναρια ή άλλα δένδρα δικά μας. Εδώ χωρίς τσεκούρι η καλό πριονι την εβαψες,σε χρόνο μηδέν αχρηστευεις την κόψη του μαχαιριου και τα χερια σου.

JNP
30/12/2017, 17:31
Τα στοιχεία της ματσετας παραπάνω:
391696
391697
Ο σουγιας είναι Opinel n9.
Το πολυεργαλειο Leatherman Fuse, ελαφρυτερο από το Wave.
Μαχαιρια ίδιας ποιότητας με αυτό το Bahco είναι τα εξισου φτηνά Mora.Πιστευω ότι και τα Bahco η Mora τα φτιάχνει.

SciTeF
30/12/2017, 18:14
Το μαχαιρι και ο σουγιας παρότι έχουν σχεδόν το ίδιο μήκος λαμας 9 vs 10εκ διαφέρουν απόλυτα. Ο σουγιας διπλωνει και μπαίνει οπουδήποτε, έχει λεπτη και κοφτερη λάμα για μικροδουλειες και ακονιζεται ευκολότερα. Το μαχαιρι δεν έχει τα παραπάνω αλλά μπορεί να σχισει ξυλα μέχρι 4εκ μιας και η κόψη του αντέχει παραπάνω σε κτυπηματα με άλλο ξύλο.

Bασικότερη διαφορά των δύο για μένα είναι το είδος του τροχίσματος του ενός και του άλλου, δοθέντος ότι κανείς λογικός άνθρωπος δεν θα σκίσει ξύλα με σουγιά. Το ένα έχει flat grind ενώ το άλλο έχει scandi grind.

daz
30/12/2017, 18:16
Αυτό το bahco που είναι στη φωτο δε το φτιάχνει η mora. Είναι κινεζικό, λίγο φθηνότερο και πάρα πολύ χειρότερο.
Το bahco που φτιάχνει η mora είναι made in Sweden και είναι ίδιο ακριβώς με το mora αλλά λέει bahco.

Το θρεντακι ίσως το ενσωματώσω μέντα μαχαίρια γιατί και εκείνο το θρεντ τον ίδιο σκοπό έχει.

Περισσότερα όταν βρεθώ σε PC. :beer:

JNP
30/12/2017, 19:38
Αυτό το bahco που είναι στη φωτο δε το φτιάχνει η mora. Είναι κινεζικό, λίγο φθηνότερο και πάρα πολύ χειρότερο.
Το bahco που φτιάχνει η mora είναι made in Sweden και είναι ίδιο ακριβώς με το mora αλλά λέει bahco.

Το θρεντακι ίσως το ενσωματώσω μέντα μαχαίρια γιατί και εκείνο το θρεντ τον ίδιο σκοπό έχει.

Περισσότερα όταν βρεθώ σε PC. :beer:
Για λεγε τώρα Αποστολη σαν εμπορικός σύμβουλος της γερμανικής και κινεζικης πρεσβειας αυτό που φτιάχνεται; :beer:
391742

daz
30/12/2017, 20:03
Mora Sweden.

Nice :beer:

JNP
30/12/2017, 20:43
Mora Sweden.

Nice :beer:

Ευτυχώς που εχω παρει ισαμε τρία τέτοια!
Πάντως και το κινέζικο εξισου καλό ποιοτικά.
Στο τροχισμα μου δίνουν την ιδια αίσθηση και η αντοχη της κοψης είναι παρόμοια.
Αλλωστε και τα συγκεκριμένα mora το αποκλείω σε αυτήν την τιμή να έχουν ατσάλι 12c27.Τετοιο ατσάλι και η opinel το βάζει μόνο στις λίγες ακριβές σειρές της και το καταλαβαινεις στο ακονισμα και στη λειανση.

daz
30/12/2017, 20:45
Για τα άλλα έχω αντίθετη γνώμη. Ούτε καν το εργοστασιακό ακονισμα δεν συγκρίνεται.

Bowleno
30/12/2017, 21:44
Μιας και λέτε για ακονίσματα....δεν γράφετε οι επαίοντες το άθλημα, τρόπους και είδη ακονίσματος;
έχω 4 μαχαίρια σεφ και θέλω να τα κάνω να κόβουν περισσότερο αλλά είμαι σκράπας και φοβάμαι μην τα κάνω χειρότερα :D