PDA

View Full Version : Συγκόλληση πλαστικών.



Ozy
02/01/2018, 12:12
Καλησπέρα στα παιδιά!!!
Έχω δει πολλά βίντεο στο Youtube περι συγκόλλησης πλαστικών. Οπότε είπα και εγώ να ξεκινήσω να κολλάω.
Πήγα πήρα κολλητήρι πλαστικών και δέστρες (Tireups)
Το θέμα μου είναι ότι δεν κολλάει η δέστρα. Δοκίμασα από το πιο χοντρό τύπο μέχρι τον πιο λεπτό.
Από ότι λένε στα βίντεο αυτοί που κολλάνε, πρέπει να είναι ίδιου τύπου πλαστικά.
Πχ η δέστρα είναι πλαστικό ABS. Αλλά δεν γνωρίζω τι τύπου πλαστικά φοράει η μότο μου. (Δεν το γράφει πουθενά)
Να πω ότι για αρχή θέλω να κολλήσω μερικά κομμάτια στη μάσκα.
Μήπως κανείς έχει ιδέα τι πλαστικό μπορεί να είναι; Και που θα βρώ παρόμιο;

basilis_k6
02/01/2018, 12:22
δεν κατάλαβα...

το tie wrap θες να κολλήσει πάνω στο πλαστικό στο μηχανάκι?

SoR
02/01/2018, 12:46
η παράδοση θέλει τσέρκι υδραυλικού και περτσίνια :D

daz
02/01/2018, 13:09
Το είδος του πλαστικού πρέπει να το έχει σε κάποιο σημείο στην πίσω μεριά του πλαστικού.

Edit.. Σου διόρθωσα τον τίτλο και θα το βάλω στα tips Kai tricks όταν μπορέσω.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
02/01/2018, 21:05
Καλησπέρα στα παιδιά!!!
Έχω δει πολλά βίντεο στο Youtube περι συγκόλλησης πλαστικών. Οπότε είπα και εγώ να ξεκινήσω να κολλάω.
Πήγα πήρα κολλητήρι πλαστικών και δέστρες (Tireups)
Το θέμα μου είναι ότι δεν κολλάει η δέστρα. Δοκίμασα από το πιο χοντρό τύπο μέχρι τον πιο λεπτό.
Από ότι λένε στα βίντεο αυτοί που κολλάνε, πρέπει να είναι ίδιου τύπου πλαστικά.
Πχ η δέστρα είναι πλαστικό ABS. Αλλά δεν γνωρίζω τι τύπου πλαστικά φοράει η μότο μου. (Δεν το γράφει πουθενά)
Να πω ότι για αρχή θέλω να κολλήσω μερικά κομμάτια στη μάσκα.
Μήπως κανείς έχει ιδέα τι πλαστικό μπορεί να είναι; Και που θα βρώ παρόμιο;

Δε θελω να πω βλακεια.
Αλλα θα το πω.:D
Καπου εδω διαβασα και ειδα σε φοτογραφιες οτι ενας απο εδω κολησε τα πλαστικα του με τουβλακια απο lego παιχνιδια.Πολυ καλη δουλεια

daz
02/01/2018, 21:25
Για να γινει σωστή κόλληση πρέπει να γνωρίζεις το είδος του πλαστικού.

Ozy
03/01/2018, 01:52
δεν κατάλαβα...

το tie wrap θες να κολλήσει πάνω στο πλαστικό στο μηχανάκι?

Ναι εαν ψάξεις έχει βίντεο στο youtube που κάνουν ακριβώς αυτό το πράγμα!!

Ozy
03/01/2018, 01:54
Το είδος του πλαστικού πρέπει να το έχει σε κάποιο σημείο στην πίσω μεριά του πλαστικού.

Edit.. Σου διόρθωσα τον τίτλο και θα το βάλω στα tips Kai tricks όταν μπορέσω.

Πριν ποστάρω έψαξα καλά δεν βλέπω κατι να γράφει!!
Ναι ευχαριστώ!!

Ozy
03/01/2018, 01:55
Δε θελω να πω βλακεια.
Αλλα θα το πω.:D
Καπου εδω διαβασα και ειδα σε φοτογραφιες οτι ενας απο εδω κολησε τα πλαστικα του με τουβλακια απο lego παιχνιδια.Πολυ καλη δουλεια

χαχαχαχ λες η λύση να βρίσκεται στα jumbo?
Παιδιά οι καιροί δεν είναι για πολλά έξοδα! Αλλιώς θα πήγαινα για καινούρια!! Κάτι πρέπει να κάνω :P

daz
03/01/2018, 10:21
Πριν ποστάρω έψαξα καλά δεν βλέπω κατι να γράφει!!
Ναι ευχαριστώ!!

Ούτε κάποιον αριθμό απ το 1 μέχρι το 7?

basilis_k6
03/01/2018, 11:09
νομίζω το abs εχει ποιότητες και ποιοτητες. Τα lego ειναι επιλογή λογω της καλής ποιοτητας και του οτι βρισκεις οτι χρωμα θέλεις. Το πλαστικο σου λογικα ειναι abs. Αν δεν ειναι λογικα θα γραφει κατι κάπου οπως pp. Υπάρχει σε διπλανο φορουμ (υπήρχε δλδ, το θυμαμαι) ενας οδηγος συγκολλησης με κουβα σφουγγαρισματος η κατι τέτοιο.

Ozy
03/01/2018, 11:15
Υπάρχει δηλαδη περίπτωση να γράφει τον τύπο των πλαστικών σε κάποιο άλλο πλαστικό;
Εγώ έχω βγάλει απλά ένα πλαστικό κάτω από τον ανεμοθώρακα που έχει σπάσει και σε εκείνο δεν διακρίνω να γράφει κάτι κάπου.

virus
03/01/2018, 11:23
Ναι σιγουρα θα γραφει το αλλο πλαστικο. Ψαξε παρομοιο πλαστικο με αυτο που κρατας.

basilis_k6
03/01/2018, 12:09
κοιτα στο μπει ποσο κανει. μπορει να κοστιζει 10 ευρω ολα κιολλα.

R43
04/01/2018, 21:57
Εγώ τα κολλάω με το θερμοπίστολο και με "πλαστικά ηλεκτρόδια"
Στο θερμοπίστολο χρειάζεται αντάπτορας
http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Με-πιστόλι-θερμού-αέρα/MAKITA-P--71451-257
και βέργες ανάλογα το πλαστικό (συνήθως ABS)
http://www.stereotiki.gr/store4/pp-epdm-abs-pp-pa-6.6-pc-pbt-pe-pp-e-p-t-...-pp-pe-pp-epdm-t10-pp-epdm-tv20-lpde-hdpe-30.html

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, αλλά απαιτεί εξοικείωση. Συνήθως, σε μεγάλες κολλήσεις χαλάει και εξωτερικά το πλαστικό, οπότε πιθανόν να θέλεις και βάψιμο.

daz
04/01/2018, 22:10
Εγώ τα κολλάω με το θερμοπίστολο και με "πλαστικά ηλεκτρόδια"
Στο θερμοπίστολο χρειάζεται αντάπτορας
http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Με-πιστόλι-θερμού-αέρα/MAKITA-P--71451-257
και βέργες ανάλογα το πλαστικό (συνήθως ABS)
http://www.stereotiki.gr/store4/pp-epdm-abs-pp-pa-6.6-pc-pbt-pe-pp-e-p-t-...-pp-pe-pp-epdm-t10-pp-epdm-tv20-lpde-hdpe-30.html

Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, αλλά απαιτεί εξοικείωση. Συνήθως, σε μεγάλες κολλήσεις χαλάει και εξωτερικά το πλαστικό, οπότε πιθανόν να θέλεις και βάψιμο.

Θέλει στικάκια κολλάς ανάλογα με το πλαστικό που κολλάς. Τουλάχιστον έτσι μου έχουν πει!

R43
04/01/2018, 22:28
Πλαστικά ηλεκτρόδια και στικάκια νομίζω ότι είναι το ίδιο. Από προσωπική εμπειρία, τα φτηνά συνήθως είναι ανακύκλωσης με απαράδεκτο αποτέλεσμα. Φυσικά, οι τιμές των "καλών" μόνο ευκαταφρόνητες δεν είναι.http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Με-πιστόλι-θερμού-αέρα/Ηλεκτρόδιο-συγκόλλησης-πλαστικών-ABS-BLACK-263

daz
04/01/2018, 23:37
Πλαστικά ηλεκτρόδια και στικάκια νομίζω ότι είναι το ίδιο. Από προσωπική εμπειρία, τα φτηνά συνήθως είναι ανακύκλωσης με απαράδεκτο αποτέλεσμα. Φυσικά, οι τιμές των "καλών" μόνο ευκαταφρόνητες δεν είναι.http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/Με-πιστόλι-θερμού-αέρα/Ηλεκτρόδιο-συγκόλλησης-πλαστικών-ABS-BLACK-263

Συμφωνώ!

Άλλο λέω εγώ!
Στο pvc ή στο πολυπροπυλένιο θα χρησιμοποιήσεις το στικάκι του abs?

Στο σαιτ που έβαλες το λινκ υπάρχει και σετ με ηλεκτρόδια για διάφορα πλαστικά.

http://www.vasilakoschemicals.gr/el/products/details/%CE%9C%CE%B5-%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CF%8C%CE%BB%CE%B9-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%B1%CE%AD%CF%81%CE%B1/%CE%A3%CE%B5%CF%84-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B4%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%85%CE%B3%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-258

R43
04/01/2018, 23:53
Συμφωνούμε απόλυτα. Θεώρησα δεδομένο ότι κάθε είδος πλαστικού, χρειάζεται το ανάλογο stick. Ανέφερα το abs, σαν το συνηθέστερο στα fairings, αλλά φυσικά υπάρχουν περισσότερα υλικά. Προφανώς στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε τον τύπο του πλαστικού, ίσως βοηθήσει το service manual, ή με δείγμα σε ανάλογο κατάστημα.

daz
05/01/2018, 00:05
Βάζω και ένα πινακάκι γιατί τον τύπο πλαστικού μπορούμε να τον καταλάβουμε απ' τον αριθμό που υποδεικνύει τη χημική του σύσταση.
Η στήλη application μας δείχνει τις εφαρμογές στην συσκευασία τροφίμων και δεν αφορά τις γενικές εφαρμογές του κάθε είδους.

391857

kapetan amerika
30/07/2023, 14:30
Γνωρίζει κάποιος τι είδους πλαστικό χρησιμοποιείται στο fairing του Honda Innova 2003; Δε βρίσκω το αυτοκόλλητο.

viper1
30/07/2023, 15:44
Γνωρίζει κάποιος τι είδους πλαστικό χρησιμοποιείται στο fairing του Honda Innova 2003; Δε βρίσκω το αυτοκόλλητο.

Εσωτερικά πρέπει κάπου να έχει κωδικό

lykourgi
30/07/2023, 16:36
Δεν νομίζω ότι θα βρεις αυτοκόλλητο.
Συνήθως είναι στάμπα (ανάγλυφη) στην εσωτερική πλευρά του πλαστικού.

billyka
30/07/2023, 18:44
Γνωρίζει κάποιος τι είδους πλαστικό χρησιμοποιείται στο fairing του Honda Innova 2003; Δε βρίσκω το αυτοκόλλητο.
Abs είναι φίλε

GEORGIOS
30/07/2023, 20:48
Μήπως ξέρει κάποιος τι πλαστικό είναι το πίσω φτερό του XT 600e;

Coyote.V
02/08/2023, 12:05
Μήπως ξέρει κάποιος τι πλαστικό είναι το πίσω φτερό του XT 600e;

Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για το συγκεκριμένο. Αυτού του είδους τα φτερά είναι από PVC για να μη σπάνε από τις πτώσεις, αλλά αν σπάσουν δεν μπορεί να κολληθούν. Αν καταφέρεις να το κολλήσεις μετά Θα πρέπει να το βάψεις και η βαφή πιάνει πάρα πολύ δύσκολα.
Όσα τέτοια έχω δει επισκευασμένα είναι με πριτσίνια και κάποιο άλλο υλικό από την πίσω μεριά.

McGyver
02/08/2023, 13:21
Μήπως ξέρει κάποιος τι πλαστικό είναι το πίσω φτερό του XT 600e;

Αυτό εννοείς;
https://www.cmsnl.com/products/bracketlicense_2kf2168501/


Δεν βάζω το χέρι μου στην φωτιά για το συγκεκριμένο. Αυτού του είδους τα φτερά είναι από PVC για να μη σπάνε από τις πτώσεις, αλλά αν σπάσουν δεν μπορεί να κολληθούν. Αν καταφέρεις να το κολλήσεις μετά Θα πρέπει να το βάψεις και η βαφή πιάνει πάρα πολύ δύσκολα.
Όσα τέτοια έχω δει επισκευασμένα είναι με πριτσίνια και κάποιο άλλο υλικό από την πίσω μεριά.

Τα άβαφα πλαστικά είναι συνήθως πολυπροπυλένιο (PP) όχι πολυβινυλοχλωρίδιο (PVC).
Το PVC κολλάει ;).